Διακόσμηση εσωτερικών χώρων

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν υπάρχει νομίζω παρόμοιο θέμα.. Κοίταξα και βρήκα μόνο ένα που όμως αναφερόταν συγκεκριμένα στα μοντέρνα έπιπλα και τις νέες τάσεις στη διακόσμηση εσωτερικών χώρων.
Ωστόσο, δεν βρήκα κάποιο θέμα όπου μπορούμε να συζητάμε γενικά για τη διακόσμηση του σπιτιού, και για ό,τι εκείνη σχετίζεται.. Κλασικά, μοντέρνα, ρομαντικά, περίεργα σχέδια, χρώματα- έπιπλα, υφάσματα, χαλιά, αξεσουάρ για το σπίτι.. Τα πάντα :)

Ξέρω πως υπάρχουν άτομα που τα ενδιαφέρει πολύ η διακόσμηση και είμαι σίγουρη πως θα βρούμε άλλα τόσα που τους αρέσει να ασχολούνται, αλλά ακόμα δεν το ξέρουν.. ;p

Για πείτε λοιπόν..

πς. το motto μας
: let's be creative- the ceiling is the limit :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ας πω εγώ πρώτη..
Αρχικά, να σας πω πως κι εγώ ξέρω από ελάχιστα πράγματα έως καθόλου για το θέμα. Πρωτοασχολήθηκα πριν λίγους μήνες, που αλλάξαμε σπίτι και συνειδητοποίησα πως λάτρεψα το να ταιριάζω μεταξύ τους χρώματα και να προσπαθώ να δέσω φαινομενικά άσχετα υλικά και υφάσματα έτσι που το αποτέλεσμα να είναι αρμονικό. Και ήμουν ιδιαίτερα τυχερή, καθώς αυτό που βγήκε στο τέλος με ικανοποιούσε απόλυτα.. (ευτυχώς, γιατί σκεφτόμουν πως αν δεν έβγαινε όπως το είχα στο μυαλό μου, θα ήταν ένα αίσχος και μία μικρή καταστροφή :X)

Κατάλαβα πως σε ό,τι αφορά το υπνοδωμάτιο, που ήταν και το μοναδικό με το οποίο ασχολήθηκα εκτενώς, μου αρέσει το ρομαντικό στυλ και τα παλ χρώματα.. Μεγάλα κρεβάτια με ξύλινο σκελετό, και πολλά φλαφυ μαξιλάρια πάνω (πού εισαι Ντραμ :happy:) τα οποία φυσικά ακόμη συμπληρώνω..
Για να σας δώσω μια γεύση του τι θα μου άρεσε να μπει σε ένα υπνοδωμάτιο :)






ή



και




ε τώρα τα βρήκα (από διαφορετικά σάιτς), μην περιμένετε να είναι τέλεια.. :$

Λοιπόοον.. για πείτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
γεια σου, ωραιο θεμα!

και θα ηθελα να επεκταθω μονο που βιαζομαι αρκετα.

αρχικως θα ελεγα πως μου αρεσουν οι αλλαγες, δεν μπορω τη μονοτονια.
μαρεσει στο σπιτι, στο αμαξι ακομα και σε μενα να κανω συχνα αλλαγες στα χρωματα, στο στυλ, στον αερα γενικοτερα.]
λατρευω το δερμα και το σατεν σαν υφασματα.

θα επανελθω ομως...με λεπτομερεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Ωραίο θέμα Καλυψώ...

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το σπίτι μου αρέσει με γήινες αποχρώσεις είτε αφορά βάψιμο είτε αφορά έπιπλα κουρτίνες κτλ.
Όσες φορές με ενθουσίασαν σκούρα χρώματα το σπίτι ήταν θαμπό κατ'εμέ ενώ αντίθετα με παλ αποχρώσεις δείχνει πιο φωτεινό, πιο καθαρό και πιο "ήρεμο".

Τώρα από διακόσμηση θα βάλω φωτογραφίες από τα έπιπλα που έχω οπότε πάνω κάτω θα καταλάβετε το στυλ μου.

Η κρεβατοκάμαρα


Αυτό το κρεβάτι με χρώμα καφέ πολύ απαλό σαν σοκολάτα με πολύ γάλα στο τοίχο πίσω και ένα πολύ ελαφρύ ιβουάρ στους τοίχους, με ιβουάρ κουρτίνες και ίδια απόχρωση με το κρεβάτι ντουλάπα αποτελεί το υπνοδωμάτιο μας.

To σαλόνι εννοώ τον καναπέ, τα σκαμπώ και τα χρώματα και τοίχους, χαλί.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • saloni.JPG
    saloni.JPG
    42.6 KB · Εμφανίσεις: 18,353

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η διαθεσή μας βρισκεται σε άμεση συνάρτηση με το περιβάλλον μας. Δεν είναι τυχαίο πως πολλοί ανθρωποι αποφεύγουν να απολαμβα΄νουν το σπιτικό τους...επειδή απλώς δεν τους γεμίζει.

Σκεφτείτε γιατί προτιμούμε μια σικ καφετερια ή ενα μπαράκι απο ενα καφενείο.
Γιατί έχει στυλ, ωραία διακόσμηση, γούστο, καλό φωτισμο!απαραίτητο και το βασικότερο θα μιλήσουμε παρακάτω γιαυτό..) και ωραία μουσική που μας εκφράζει.

Θα μπορούσαμε αν θέλετε να τα πάρουμε απο την αρχη με τα κινήματα στις τέχνες(απο εκει πιστευω ξεκινα και η σωστη αποψη μας και το γουστο μας, να χουμε αποψη, γνωριζοντας την ιστορια της τεχνης.) βεβαια δεν ειναι παντα απαραιτητο, το γουστο η το χεις η δε το χεις. ομως καλο ειναι να ξερουμε λιγα πραματακια..

λιγα λογια για τα χρωματα

Το κόκκινο της ενεργειας, για χωρους με ενταση και κινηση(οπως κουζινα, εμενα θα μου αρεσε και στο μπανιο) χρωμα τερακοτα για αντιθεση.

το ροζ ειναι της αγαπης και της φιλιας, γιαυτο συνηθως χρησιμοποιειται στα παιδικα δωματια(στης κορης) και το γαλαζιο στο γιο(δυναμισμος) το ροζ δινει αισθημα γαληνης, ηρεμιας,ισορροπια.

το πορτοκαλι ανοιγει την ορεξη(δειτε πολλα καλα εστιατορια, ξερουν τι κανουν....)απαγορευμενο στην κουζινα βεβαια γιατι δε θα ξεκολλαμε!!αντικαταθλιπτικο και δινει αυτοπεποιθηση.

κιτρινο- καλη διαθεση,οργανωτικοτητα και αποφασιστικοτητα, βελτιωνει επεισης τη μνημη, καλο χρωμα για γραφεια και δουλεια. οχι το πολυ εντονο ομως το καναρινι γιατι αγχωνει.

και το πρασινο φυσικα ειναι της φυσης, σε εξοχικα σπιτια ειναι ο,τι πρεπει, ειδικοτερα αν ειναι μεγαλο το σπιτι, ειδικοτερα ακομα αν η σαλονοιτραπεζαρια ειναι μεγαλη και μπροστα σε κηπο η αυλη.

μαρεσουν τα μεγαλα σπιτια κι αν ειναι μικρο το σπιτι προτιμω λιγα και καλα περιεχομενα σε αυτο. ειναι σημαντικο να περπατας ανετα και με μεγαλα βηματα στο σπιτι σου.

σας εχει τυχει να πατε σε απιτι μπουχτισμενο και να φρικαρετε, να μπουκωνετε?
εμενα ναι!!!

λιγα και καλα,βασικο!!

χρωμα στο σπιτι μου σε χωρο που βρισκομαι συνεχως ειναι το μπορντω, χρωμα πνευματικοτητας ομως εχω αρχισει να το βαριεμαι και φανταστειτε το εβαψα πριν 8-9 μηνες περιπου!!
πολυεξοδη!! χαχαχχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η διαθεσή μας βρισκεται σε άμεση συνάρτηση με το περιβάλλον μας. Δεν είναι τυχαίο πως πολλοί ανθρωποι αποφεύγουν να απολαμβα΄νουν το σπιτικό τους...επειδή απλώς δεν τους γεμίζει.

Σκεφτείτε γιατί προτιμούμε μια σικ καφετερια ή ενα μπαράκι απο ενα καφενείο.
Γιατί έχει στυλ, ωραία διακόσμηση, γούστο, καλό φωτισμο!απαραίτητο και το βασικότερο θα μιλήσουμε παρακάτω γιαυτό..) και ωραία μουσική που μας εκφράζει.

Σκεφτόμουν πως αυτό που ζητάμε από έναν χώρο, είναι πάνω από όλα να έχει προσωπικότητα. Δηλαδή να έχει εκείνο το στυλ που είναι πιο κοντά σε εμάς και μας εκφράζει.. Έτσι αισθανόμαστε κι εμείς άνετα κάθε φορά που βρισκόμαστε σε αυτό το χώρο. Ωστόσο οι περισσότεροι κάνουν το λάθος και διαλέγουν έπιπλα για το σπίτι τους από μεγάλα καταστήματα που έχουν έτοιμες "λύσεις" για όλα τα δωμάτια του σπιτιού, και δεν ψάχνουν να βρουν ποιο θα ήταν αυτό που τους ταιριάζει πραγματικά και τους κάνει να νιώθουν όμορφα κάθε φορά που βρίσκονται μέσα στον προσωπικό τους χώρο. :)
Και η αλήθεια είναι πως έχει σημασία.. Από το ποτήρι που χρησιμοποιούμε, μέχρι την πολυθρόνα όπου καθόμαστε και το τραπεζάκι που ακουμπάμε τον καφέ μας, όλα έχουν σημασία και έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ψυχολογία μας- μπορούν να μας φτιάξουν τη διάθεση και να μας χαλαρώσουν από την πρώτη στιγμή που μπαίνουμε στο σπίτι μετά από μία φορτωμένη μέρα. :)

Παραπάνω "έφτιαξα" ένα στυλ υπνοδωματίου, από τα πολλά που συνειδητοποίησα πως θα μου άρεσαν, για να καταλάβετε περίπου το ύφος του θέματος- όμως οι προεκτάσεις είναι απίστευτες, καθώς οι συνδυασμοί είναι άπειροι. :)

Προσωπικά, μιας και αρχίσαμε από τα χρώματα.. το υπνοδωμάτιό μου έχει τρεις τοίχους εκρού κι έναν λιλά. Αρχικά, όπως είδα το δωμάτιο βαμμένο, οι αποχρώσεις δεν έδεναν όσο θα ήθελα και είχα απογοητευθεί τόσο πολύ γιατί αλλιώς είχα φανταστεί το αποτέλεσμα.. Ωστόσο μόλις μπήκαν τα έπιπλα, που ήταν σε ξύλο απαλού χρώματος, ήρθαν όλα σε ισορροπία. :)
Οπότε.. τιπ- να ξέρετε πως τα χρώματα σε τοίχους, αλλιώς δείχνουν από μόνα τους κι αλλιώς όταν θα μπουν τα έπιπλα. Γι αυτό προσοχή στην επιλογή και ίσως θα είναι καλύτερα να πάρετε δειγματάκια από τα χρώματα και τα υφάσματα, και φωτογραφίες από τα έπιπλα -στις οποίες μας ενδιαφέρει να φαίνεται το χρώμα τους-, ώστε να μπορέσετε να "δείτε" τι ακριβώς θα βγει από αυτό το ταίριασμα που έχετε στο μυαλό σας..
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Όντως ωραίο θεματάκι λατρεία...:D

Λοιπόν, το δικό μου γούστο στα σπίτια, μμμμ, παστέλ κυρίως αποχρώσεις στους τοίχους, retro ταπετσαρίες (τις αγαπώωωω :inlove:), έπιπλα που έχουν έντονο προσωπικό χαρακτήρα και, οφ κορς, ξύλινο δάπεδο. Αν υπάρχει κάτι που απεχθάνομαι στην διακόσμηση -πέρα από τα πλακάκια στα εκτός μπάνιου πατώματα- αυτό είναι τα αποστειρωμένα total looks -τύπου neoset- που επιλέγουν πολλοί...:redface: Δεν λέω, δεν μπορούμε να φτιάχνουμε και μόνοι μας όλα τα έπιπλα αλλά σίγουρα μπορούμε να δίνουμε σε κάποια την δικιά μας πινελιά ώστε να αποκτήσει ο χώρος περισσότερη ψυχή ...

Μερικά ενδεικτικά έπιπλα-χώροι-διακοσμητικά-whatever που μου φαίνονται γλυκούλια :redface:



π.χ. αυτή την καρέκλα θα μπορούσε άνετα κάποιος να την δημιουργήσει μόνος του, αξιοποιώντας μια παλιά, ''βαρετή'' καρέκλα βάφοντας την σε ένα πιο φάνκυ χρώμα και περνώντας την ένα στένσιλ ;) απαραίτητη προυπόθεση βέβαια, είναι να πιάνουν και λίγο τα χέρια του...αλλά ακόμα και αηδία να του βγει θα έχει έναν χαρακτήρα, δεν θα είναι μια ψυχρή καρέκλα...



Eπίσης μου αρέσουν πολύ και οι ταπετσαρίες που, ένα μέρος τους, είναι 3D






Eπίσης έχει παρατηρηθεί οτι μου αρέσει πολύ ο συνδιασμός ριγέ, πουά και εμπριμέ λευκών ειδών...:worry:...δεν είναι όσο κιτς ακούγεται!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eπίσης μου αρέσουν πολύ και οι ταπετσαρίες που, ένα μέρος τους, είναι 3D


Αυτό είναι ταπετσαρία;.. :eek::eek:
τέλειο είναι, μόνο που θα ήταν καλύτερο να μπει σε μικρές επιφάνειες. :worry: Αρκετά μικρές βασικά, επειδή θα κλείνει το χώρο, νομίζω..

Και μιας που είπα θα κλείνει το χώρο.. Λατρεύω τους τεράστιους ολόσωμους καθρέφτες που μπορούν να μπουν είτε σε κρεβατοκάμαρα, είτε σε κάποιο χώρο του καθιστικού/σαλονιού ώστε να φαίνεται ο χώρος μεγαλύτερος. "Ανοίγουν" το χώρο απίστευτα, και είναι ιδανικά για μικρά σπίτια. :) Μέτρον άριστον φυσικά..


Άσχετο. Μπάνιο.. σε πιο μοντέρνο στυλ από τα έπιπλα κρεβατοκάμαρας που έβαλα παραπάνω




:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αυτό είναι ταπετσαρία;.. :eek::eek:
τέλειο είναι, μόνο που θα ήταν καλύτερο να μπει σε μικρές επιφάνειες. :worry: αρκετά μικρές βασικά, επειδή θα κλείνει το χώρο, νομίζω..

Ε, ναι εννοείται...:P:P Είναι βινυλ ταπετσαρία και έχει κρεμασταράκια για να βάζεις προσωπικά αντικείμενα -π.χ το ρολόι δεν είναι πάνω στην ταπετσαρία. Έτσι ο τοίχος είναι σαν καμβάς και μπορείς να αλλάζεις συνέχεια θέση στα πράγματα αν βαριέσαι :rolleyes:

Άλλες, πιο απλές, ταπετσαρίες...για πιο μεγάλες επιφάνειες!!



π.ς. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, οι συγκεκριμένες θα ήταν ωραίες και σε παραβάν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αχου, πολύ όμορφα είναι βρε κουκλί.. :):)
Γενικά χρησιμοποιείτε ταπετσαρίες στο σπίτι;.. Εμένα μου φαίνεται λίγο "επικίνδυνο", με την έννοια ότι μπορεί να με περιορίσει μετά ως προς το στυλ του δωματίου - των επίπλων κλπ. Δεν ξέρω..
Ίσως αν βάλεις μία απλή ταπετσαρία να μην έχεις πρόβλημα, αλλά μία ταπετσαρία σαν τις παραπάνω πχ δεν θα ήθελε έπιπλα λιγάκι κλασικά και όχι πολλά πολλά χρώματα στα υφάσματα, για να μην φαίνεται μετά "φορτωμένο" και του ματς;.. Άλλο σε καφετέρια που νταξ, μπορείς να ρισκάρεις να βγει και λίγο κιτς -ίσως και να επιβάλεται.. τι να πω-, και άλλο σε σπίτι.. :worry:

(παρακαλούνται οι περι των ταπετσαριών γνώστες να εισέλθουν στη συζήτηση! :X)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν είμαι γνώστης , αλλά δηλώνω αντι-φαν των ταπετσαριών . Καλύτερα 2-3 αποχρώσεις στους τοίχους ενός δωματίου που με λίγη σκέψη μπορούνε να μεγαλώσουνε και να δώσουνε προοπτική στον χώρο παρά μια ταπετσαρία που δίνει ένα πρόχειρο αποτέλεσμα

Φυσικά πάντα υπάρχουνε εξαιρέσεις απλά δεν έτυχε εγώ να δω καμία τέτοια


π.σ. στο μπάνιο επίσης αντί για ταπετσαρία προτιμώ πλακάκια , στο εξοχικό μου έχω ένα συγκεκριμένο χρώμα (σε διαμέρισμα στην πόλη σίγουρα υπάρχουνε πιο μοντέρνες λύσεις) περίπου σε αυτό :


πιο σκούρο και άγριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λοιπον εγω στο σπιτι μου επελεξα να ειμαι πρακτικη πιο πολυ σε θεματα οπως αποθηκευτικοι χωροι και χρησιμοτητα σε καθε τι που μπηκε σ'αυτο.

δεν μπορω τα πολλα μπιχλιμπιδια και επιπλακια.. μ'αρεσουν πολλα πραγματα αλλα επιλεγω να μην γεμιζω τον χωρο μου.

στην κουζινα επελεξα σκουρο χρωμα στο ξυλο , γκριζο ειναι κατ'ακριβειαν , και εχω κανει απο πανω απο τα ερμαρακια της κουζινας τον τοιχο κοκκινο:P και καρεκλες κοκκινες

η βεραντα μεγαλη με φαναρια μεγαλα που εχουν κερια μεσα για ησυχες βραδιες μετα μουσικης σπραιτ και την θεα των δεντρων απεναντι:)

για σαλονι μ'αρεσουν οι καναπεδες σε σχημα Γ καθως και οι τεραστιες σεζ λογκ

χρωματα επελεξα πιο γηινα γιατι εκανα την κουζινα με εντονα χρωματα

στο δωματιο παλι γηινοι χρωματισμοι που σπανε με πολυ ωραιες επιλογες σε σεντονια ή quilt cover ..

* βασικοτατο θεωρω την κατασκευη οπως και εκανα μιας παπουτσοθηκης. υπηρχε ενα κουφωμα να το πω εμενα προς το σαλονι και το εκανα απο την αλλη μερια δηλ. προς την μερια του διαδρομου και το εκανα εξωτερικα ερμαρι αλλα μεσα ειναι παπουτσοθηκη. ειπα στον πελεκανο και εβαλε ξυλο καθε 20- 25 ποντους και επισης χωρο για μποτες. ειναι τρομερα πρακτικο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
σιντάκο πολύ ωραία η ιδέα με τα πλακάκια μπάνιου σε αυτό το χρώμα.. ειδικά για εξοχικό πρέπει να είναι τέλειο, ναις! :)

ορίστε καλε! πάρτε παράδειγμα και πείτε κι οι υπόλοιποι άνδρες του φορουμ- όλοι θα θέλατε το σπίτι σας ή τέλος πάντων κάποιος χώρος όπου κινείστε και είναι σημαντικός για εσάς (αμέ, ακόμη και το γραφείο σας!) να είναι της αισθητικής σας. Ακούμε απόψεις- άλλωστε είναι ένα θέμα που πραγματικά απευθύνεται σε όλους.. come οon people :)


η βεραντα μεγαλη με φαναρια μεγαλα που εχουν κερια μεσα για ησυχες βραδιες μετα μουσικης σπραιτ και την θεα των δεντρων απεναντι:)

υπέροχο πρέπει να το έχεις φτιάξει μουνλάιτ μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μιας που αναφερθήκαμε σε αυτό..

Ταπετσαρίες


Οι ταπετσαρίες τοίχου χρησιμοποιούνταν πριν από αρκετές δεκαετίες για τη διακόσμηση κατοικιών, αλλά και για πρακτικούς λόγους, όπως η καθαριότητα και η μόνωση.
Τα παλιά εκείνα σχέδια, κάνουν ακόμη τους περισσότερους ανθρώπους στο άκουσμα της λέξης «ταπετσαρία», να φαντάζονται ντεμοντέ χαρτιά σε όλους τους τοίχους.
Αρκετοί βέβαια που παρακολουθούν τις τάσεις της μόδας, ανακαλύπτουν την ομορφιά της επένδυσης ενός ή περισσότερων τοίχων με τα σύγχρονα σχέδια, χρώματα και υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά.
Στις αρετές της «νέας» ταπετσαρίας, εκτός από τη διακόσμηση, συγκαταλέγεται επίσης η θερμομόνωση του χώρου, η κάλυψη των ατελειών του τοίχου αλλά και η οικονομία, αφού αντέχει στο χώρο μέχρι να την βαρεθείτε.
Άλλωστε, μία τεχνοτροπία που συνηθίζαμε να χρησιμοποιούμε, κοστίζει περισσότερο ανά τετραγωνικό μέτρο απʼότι η χρήση ταπετσαρίας.

Στην αγορά, τα βασικά υλικά ταπετσαρίας που κυκλοφορούν, είναι το χαρτί, το βινύλιο, το αφροβινύλιο και ο υαλοβάμβακας.

Υπάρχουν βέβαια και πιο ασυνήθιστα υλικά, όπως το bamboo, η ψάθα, το ύφασμα, το βελούδο, ο φελλός, κ.ά.

Ξεκινώντας από τις χάρτινες, πρέπει να αναφέρουμε ότι πολλές έχουν υποστεί αδιαβροχοποίηση, που τις καθιστούν ιδανικές για υπνοδωμάτια και καθιστικά.


Οι βινυλιακές αντίστοιχα, είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές στην υγρασία και την ηλιακή ακτινοβολία, που δεν επηρρεάζει τα χρώματά τους.



Σημαντικό είναι επίσης το ότι η σκόνη δεν μπορεί να «κάτσει» πάνω τους. Πρόκειται για το ιδανικό υλικό για κάθε χώρο της κατοικίας, αλλά και για επαγγελματικούς χώρους.





Οι αφροβινυλιακές ταπετσαρίες έχουν ανάγλυφη υφή και τις συναντάμε κυρίως σε πλοία, ξενοδοχεία, εστιατόρια και πολύ λιγότερο σε κατοικίες. Στα ατού τους συγκαταλέγεται η υψηλή θερμομονωτική και ηχομονωτική ιδιότητα, καθώς και η αντοχή τους στο ηλιακό φως.




Οι υαλοταπετσαρίες είναι κατασκευασμένες από υαλοβάμβακα και θεωρούνται ιδιαίτερα ανθεκτικές στη σκληρή χρήση και ιδιαίτερα μονωτικές. Πρόκειται για ταπετσαρίες που βάφονται σε οποιοδήποτε χρώμα και τις συναντάμε κυρίως σε επαγγελματικούς χώρους και ξενοδοχεία, αφού η ιδιότητα της μόνωσης υπερισχύει της αισθητικής.



Όσο για τα υπόλοιπα υλικά που προαναφέραμε, χρησιμοποιούνται καθαρά για διακοσμητικούς λόγους, δίνοντας μία ιδιαίτερη όψη, που κάνει τους πάντες να αναρωτιούνται τι είναι αυτό...
Πρέπει να τονίσουμε πως τα περισσεύματα από την ταπετσαρία που θα τοποθετηθεί, δεν πρέπει να πεταχτούν αφού μπορεί να χρησιμοποιηθούν για να μπαλώσουν τυχών ζημιές ή σκισίματα.





Μύθοι όπως ότι οι ταπετσαρίες είναι : επικίνδυνες σε περίπτωση φωτιάς, ανθυγιεινές, εστία μικροβίων και μούχλας, και ότι ξεκολλάνε και πέφτουν, καταρρίπτονται ένας ένας με επιχειρήματα. Κατʼ αρχήν η ταπετσαρία σε περίπτωση φωτιάς, καταστρέφεται μεν, δεν συγκρατεί ή βοηθά την φωτιά να εξαπλωθεί δε. Αυτό επιβεβαιώνεται στις προδιαγραφές του κάθε υλικού με το αντίστοιχο σηματάκι.

https://fe-mail.gr/pages/posts/decoration/decoration2494.php

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι βρίσκει ο άνθρωπος όταν απλά θέλει να περάσει η ώρα..

Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε διάφορους συνδυασμούς χρωμάτων σε τοίχους, να δείτε πώς αυτά τελικώς "δένουν" με τα έπιπλα και να αποφασίσετε για το ποιος είναι εκείνος που ταιριάζει στο δικό σας χώρο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μιας και μιλαμε για ταπετσαριες θα σας πω κι εγω ενα τερααστιο προβλημα μου:P κι οποιος καλος θελει ας δωσει μια ιδεα...

σας κανω την περιγραφη..

Προκειται για υπνοδωματιο.
τοιχοι σε χρωμα μπορντω-φουξια και λιλά(πολυ ανοιχτο μωβ)
κουρτινες σε χρωμα ροζ παλ.
επιπλα(γραφειο, κρεβάτι, κομοδίνο, καρέκλα) κλασσικα(σκουρο καφε) και με χρυσες λεπτομερειες.
η τηλεοραση βρισκεται ψηλα στον τοιχο.
επισης υπαρχει και μια τουαλετα(οχι wc λολ! τουαλετα, δηλαδη για οποιον δε γνωριζει, γραφειακι γυναικειο για το μακιγιαζ και ο,τι σχετιζεται με τη γυναικεια περιποιηση- μαλλια, προσωπο κλπκλπ)

το σηματικο σε αυτο το χωρο ειναι ο συνδυσμος μοντερνου και κλασσικου στυλ
(στον τοιχο πινακας σε αφηρημενη τεχνη στα χρωματα των τοιχων, πεταμενη μια κιθαρα, θηκη για περιοδικα, φως δαπεδου μοντερνο...)παιζει πολυ και το τιγρε, σε κερια, κουτια αποθηκευσης, παπλωμα, μαξιλαρες κλπ.

ωραιο υπνοδωματιο.;) εκανα κοπο να το διαμορφωσω ετσι...

το προβλημα τωρα:
μια σειρα απο ντουλαπες λευκες(!) υσ. ξεμειναν απο παλαιότερα- δεν αλλαχθηκαν ποτε-στον εναν τοιχο
που πιανουν τεραστιο χωρο(απαραιτητος ομως για τα ρουχα... - αν και σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι απαραιτητος ενας χωρος στο σπιτι, ενα δωματιο για ρουχα-ιματιοθηκη-) και χαλανε το ντεκορ γενικοτερα.

για να αλλαχθουν προς το παρον ειναι κομματακι δυσκολο γιατι θελει ξυλωμα ολο το δαπεδο(ξυλινο), καθως και η αγορα μιας "καλης'' ντουλαπας, υπεραποθηκευτικης(!), ακριβης αποσο εχω κοιταξει που να πληρει αυτα που θελω.
το κοστος συνολικά είναι αρκετά μεγάλο οπως καταλαβαινετε και ειναι στα πιο μακρινα σχεδια.

εχετε ιδεες για το πως θα μπορουσα με αυτες τις ντουλαπες να κανω τον χωρο να φαινεται μεγαλυτερο και να ταιριαζει εστω? (με μια ταπετσαρια ισως? βαψιμο?) αλλαγες στα χερουλια? κατι που να τις κανει να μην φαινονται για ντουλαπες?)

εσεις τι λετε?
δυσκολα βαζω... το ξερω... το ψαχνω καιρο αλλα λυση καμμια..
μαλλον πρεπει ναγορασω ντουλαπα και να ξηλωσω και το δαπεδο!:mad::hmm:

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εντοιχισμένη ντουλάπα ε ;

ξεβιδώνεις τους μεντεσέδες , βγάζεις τα πορτάκια της ντουλάπας σε εξωτερικό χώρο , τα περνάς 2 χέρια με ένα παλμικό τριβείο


μετά τα περνάς με ένα ματ βερνίκι ξύλου (υπάρχουνε πολλά , κοίτα από τι ξύλο είναι τα έπιπλα γραφείου που έχεις και πάρε αντίστοιχο) , τα περνάς και με ένα γυαλιστικό κερί και τέλος αλλάζεις και τα χερούλια με κάτι πιο μοντέρνο

κόστος : καμιά 60 ευρώ και δεν διαλύεις και το σπίτι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λογικα θα πρεπει να μπορεις να αλλαξεις το χρωμα. καλυτερα να ρωτησεις και ενα επιπλοποιο ή πελεκανο να σου πει τι να κανεις ακριβως. εχω δει παντως να βαζουν ταπετσαρια πανω σε ερμαρι γιατι ηταν ασπρο και πραγματικα εκανε αλλαγη και κατι ιδιαιτερο στον χωρο..

εγω απο την αλλη ειμαι πιο πολυ του ξυλου το θεωρω πιο ζεστο στον χωρο οποτε αν μπορεσεις να το κανεις εσυ με βερνικι κατι ισως σου ερθει και πιο φτηνα και θα ειναι και πιο διαχρονικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδιά, θα το κοιτάξω αυτο που μου λέτε με το βερνίκι!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
επειδή αφήσαμε λίγο πίσω το θέμα που είναι και ενδιαφέρον είχα υποσχεθεί να μιλήσουμε για το φωτισμό που παίζει το βασικότερο ρόλο γιατί επηρεάζει την όραση μας. Ακόμα και να μην είναι καθαρό το σπίτι(πες πως δεν έχεις προλάβει), ακόμα και χτυπήμενα έπιπλα να έχεις, ακόμα και λάθος χρώματα νε έχεις διαλέξει, το φως είναι αυτό που αλλάζει εντελώς την εικόνα του χώρου.

(θυμηθείτε πόσες φορές φλερτάρατε μια παν'εμορφη(!)γυναίκα ή ένα πανέμορφο άντρα:D υπο το φως των κεριών ή με χαμηλό φωτισμό και τι σοκ πάθατε το πρωι μόλις ξυπνήσατε. κι επειδή ως γνωστόν η νύχτα είναι απατεώνισσα δε παύει να είναι ατμοσφαιρική...)

Η λογική φωτισμού σε οποιόδηποτε δωμάτιο(είτε σαλόνι, είτε τραπεζαρία, είτε υπνοδωματιο, είτε γραφείο, είτε τουαλέτα, είτε μπαλκόνι..) συνήθως παραμένει η ίδια. Πάντα έχεις ένα φως πάνω από το κεφάλι σου, που πολλές φορές τυχαίνει να είναι και αρκετά δυνατό, με αποτέλεσμα να μην σου επιτρέπει να χαλαρώσεις. Οποιοδήποτε κι αν είναι το ύφος του σπιτιού - μοντέρνο, minimal, (νεο)κλασσικό– είναι καλό να σκεφτούμε τον τρόπο που θα φωτιστεί ο χώρος.

Τα κριτήρια :
Σωστή ένταση
Να ταιριάζει με το στυλ (αν και προσωπικά μου αρέσει να ανακατεύω τα στυλ)
Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, η λεπτομέρεια ως το προς το που θα μπει το φωτιστικό, αν θα είναι εμφανής ή κρυφος φωτισμός ακόμα και η η λεπτεομέρεια στη λάμπα(αν θα είναι μεγάλη ή μικρή ή μεσα΄πιου μεγέθους κι αυτό εξαρτάται απο το εκάστοτε δωμάτιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top