Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
άλλη φορά θα πω την γνώμη μου εμπεριστατωμένα γιατί τώρα νυστάζω

αλλά για οποιοδήποτε θέμα , πρώτα από όλα αυτά που λέμε ας έχουνε δομή επιχειρήματος

τι θα πει <<από το να μεγαλώνει με αλκοολικό πατέρα>>;

ποιος και γιατί έθεσε το δίλημμα ομοφυλόφιλοι γονείς ή αλκοολικός πατέρας

δεν παίρνω θέση στο ζήτημα με αυτή την παρατήρηση όσο και αν φαίνεται έτσι με την πρώτη ματιά

αλλά αν θέλει ο οποιοσδήποτε ότι και αν υποστηρίζει να γίνει πειστικός ας πει συμβαίνει αυτό και αυτό άρα από εκεί καταλήγω εδώ

αυτή η σύγκριση επιπέδου καφενείου <<αν είχε αλκολικό πατέρα>> είναι λαΊκίστικη πρόχειρη και χωρίς λογικό υπόβαθρο

δεν κρίνω αυτόν που την είπε , ειλικρινά , κρίνω όμως την φράση

παρένθεση ήτανε , συνεχίστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto9487

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
άλλη φορά θα πω την γνώμη μου εμπεριστατωμένα γιατί τώρα νυστάζω

αλλά για οποιοδήποτε θέμα , πρώτα από όλα αυτά που λέμε ας έχουνε δομή επιχειρήματος

τι θα πει <<από το να μεγαλώνει με αλκοολικό πατέρα>>;

ποιος και γιατί έθεσε το δίλημμα ομοφυλόφιλοι γονείς ή αλκοολικός πατέρας

δεν παίρνω θέση στο ζήτημα με αυτή την παρατήρηση όσο και αν φαίνεται έτσι με την πρώτη ματιά

αλλά αν θέλει ο οποιοσδήποτε ότι και αν υποστηρίζει να γίνει πειστικός ας πει συμβαίνει αυτό και αυτό άρα από εκεί καταλήγω εδώ

αυτή η σύγκριση επιπέδου καφενείου <<αν είχε αλκολικό πατέρα>> είναι λαΊκίστικη πρόχειρη και χωρίς λογικό υπόβαθρο

δεν κρίνω αυτόν που την είπε , ειλικρινά , κρίνω όμως την φράση

παρένθεση ήτανε , συνεχίστε

Απλά έκανα μία σύγκριση διότι πολλές οικογένειες με τέτοιες περιστάσεις μέσα στο σπίτι αντιμετοπίζουν πάρα πολλά προβλήματα, και το να μεγαλώνεις με έναν ομοφυλλόφιλλο πατέρα και έναν άλλο ομοφυλλόφιλλο πατέρα έχεις τουλάχιστον ένα πράγμα που για το παιδί μετράει παρά πάνω από όσο νομίζουμε. Την αγάπη.

Γιατί αυτοί οι άνθρωποι θα έχουν τόσο μεγάλη θέληση για να υιοθετήσουν ένα παιδάκι αρχικά και ύστερα μετά από πολύ κόπο αν κάποια μέρα το καταφέρουν φαντάσου πόσο χαρούμενοι θα ήταν οι γονείς που εκπληρώθηκε η επιθυμία τους.

Απλώς θέλω να κατανοήσεις ότι δεν έθεσα κανένα δίλημμα απλά έκανα σύγκριση καταστάσεων και τις επιδράσεις που θα έχουν αυτές οι καταστάσεις πάνω σε ένα παιδί.

Καλημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ρίσκο η όλη αυτή υπόθεση όπως το βλέπω, και εγώ προσωπικά δεν θα διακινδύνευα το μέλλον του παιδιού μου μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου και την επιθυμία μου να κάνω παιδί, κάτι τέτοιο το θεωρώ ανεύθυνο...Ναι βέβαια, μπορούμε κιόλας να κρεμάμε μωρά από μπαλκόνια και να τα αφήνουμε μόνα τους να περάσουν το δρόμο και στο τέλος να βγουν μια χαρά φυσιολογικά και ακεραια.....Δεν υπάρχει όμως μια πολύ μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν για μια ζωή ??? Άρα τι θα κάνεις, θα το αφήσεις να περάσεις μόνο του απέναντι ή όχι? Νομίζω θα προτιμούσα να μην το άφηνα καθόλου

Μην αφήνεις τη λαϊκο-ποπ ψυχολογία να σε πείσει ότι ένας γκέι δεν έχει το δικαίωμα να είναι εγωϊστής ενώ ένας στρέητ το έχει και ειδικά με το απεχθές επιχείρημα περί φύσης και μητρικού ενστίκτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μην αφήνεις τη λαϊκο-ποπ ψυχολογία να σε πείσει ότι ένας γκέι δεν έχει το δικαίωμα να είναι εγωϊστής ενώ ένας στρέητ το έχει και ειδικά με το απεχθές επιχείρημα περί φύσης και μητρικού ενστίκτου.

μιλάω εντελώς υποθετικά και πιθανολογικά αν διάβασες καλά το post μου, εννοείται ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να είναι εγωιστής όταν μιλάμε για το μέλλον ενός παιδιού...
απλώς κατά την γνώμη μου ένα παιδί έχει περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθεί φυσιολογικά σε μια str8 οικογένεια απότι σε μια γκέι...δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο....
και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να λέω "αν οι γονείς είναι αλκοολικοί, ναρκομανείς κτλ" γιατί νομίζω ότι βγαίνουμε σε αδιέξοδο

άλλα τέσπα πάω πάσο σε αυτό το θέμα γιατί δεν έχουμε ακόμα εμπειρικά δεδομένα για να στηριχθεί η χ και η y άποψη...δεν έχουμε ακόμα δει παιδιά να μεγαλώνουν απο γκέι γονείς (ετσι νομίζω τουλάχιστον, διαψεύστε με αν κάνω λάθος) , οπότε αν δούμε ότι μεγαλώνουν φυσιολογικά τότε φυσικά θα σου πω να εφαρμοστεί ευρέως...αλλα προς το παρόν μόνο προβλέψεις μπορούμε να κάνουμε, εγώ την δική μου την έκανα και εύχομαι να αποδειχτεί το αντίθετο από αυτό που πιστεύω:)..δεν μπορώ όμως να είμαι απόλυτος από την στιγμή που δεν υπάρχουν στοιχεία για τις αντιπαραβαλλόμενες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε άλλες χώρες πάντως υπάρχουν ήδη παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω γράψει τη γνώμη μου αλλά δεν κρατιέμαι και θα την ξαναγράψω. :P
Τα παιδιά που υιοθετούνται, δεν τα παίρνουν από μία οικογένεια δια της βίας για να τα δώσουν για υιοθεσία. Τα παίρνουν από τα ορφανοτροφεία και τα ιδρύματα. Συνεπώς η σύγκριση "Μητρικό + Πατρικό πρότυπο" vs "Δύο πατρικά πρότυπα" δεν υπάρχει. Υπάρχει η σύγκριση "Ίδρυμα" vs "Δύο πατρικά πρότυπα". Και μιλάμε για ιδρύματα στα οποία υπάρχουν παιδιά τετράχρονα, τα οποία όταν έρθει κάποιο ζευγάρι υποψήφιων ανάδοχων γονέων για να γνωρίσουν το θετό παιδί, τρέχουν από πίσω τους και φωνάζουν "μαμά, μπαμπά, διαλέξτε εμένα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
πες τα ρε παλαντιν (χιχι, ειμαι οφ τοπικ, απλα ηθελα να ρωτησω τι κανει η οικογενεια σου :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μήπως θα πρέπει να αναρωτηθούν κάποιοι ότι εδώ και κάτι χρόνια η σύνθεση της οικογενείας αλλάζει .....ότι δεν έχουμε απαραίτητα και αποκλειστικά την κλασσική σύνθεση πατέρας μητέρα γιαγιά παππούς...?? ή για να το διατυπώσω καλύτερα εμφανίζονται νέες οικογένειες με καινούριες συνθέσεις ατόμων που η κοινωνία η Ελληνική οφείλει να αποδεχτεί.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία συνταγή στο να μεγαλώσει ισορροπημένα ένα παιδί...ούτε στην μαγική και ιδανική οικογένεια.Πιστεύω στην επικοινωνία μεταξύ γονέα - παιδιού και στις σωστές δώσεις αγάπης εκτίμησης προστασίας κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί τους γάμους ομοφυλοφίλων γιατί όλα υποκινούνται από την Εκκλησία. Αυτή η Εκκλησία που θέλει τους ανθρώπους με κλειστά τα μυαλά τους, να πιστεύουν πράγματα που στη σημερινή εποχή δεν ισχύουν πια, να μην ακολουθούν τις σημερινές ανάγκες. Ο Χριστός δέχτηκε και συγχώρεσε τους αναρτωλούς, η Εκκλησία δε συγχωρεί τίποτα. Υπάρχει τόση βρωμιά εκεί μέσα, υποκρισία, σαπίλα. Αυτό είναι εκτός θέματος, αλλά να ρωτήσω κάτι: η Εκκλησία θέλει να παντρευόμαστε, να κάνουμε παιδιά, απαγορεύει τις προφυλάξεις στον έρωτα. Βοηθάει όμως κανέναν όταν έχει 5-6 παιδιά και δεν μπορεί να τα μεγαλώσει; Έχω σιχαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί τους γάμους ομοφυλοφίλων γιατί όλα υποκινούνται από την Εκκλησία. Αυτή η Εκκλησία που θέλει τους ανθρώπους με κλειστά τα μυαλά τους.....
Δεν νομίζω ότι φταίει καμιά εκκλησία.....απλά φταίμε εμείς.Θέλω να πω ότι όταν η μονάδα κάνει δουλειά με τον εαυτό της..όταν αντιμετωπίζει φόβους της εφιάλτες της , όταν ψάχνει την δικιά της αλήθεια και αποχτά την ικανότητα να την δεχτεί τότε κάνεις δεν θα μπορεί να υποκινήσει κανέναν....ούτε ακόμα και την μάζα....Ίσως όλο αυτό να είναι η μεγαλύτερη ανθρώπινη επανάσταση...δηλαδή ότι όταν βελτιώνετε η μονάδα..εσύ ...εγώ... βελτιώνετε και η κοινωνία...γίνετε ποιο πολιτισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
νομίζω πάντως ότι η εκκλησία της Ελλάδος είναι πολύ οπισθοδρομική όσον αφορά τέτοιου είδους κοινωνικά θέματα....και λόγω του ότι είμαστε από τις λίγες χώρες στις οποίες υπάρχει στενή σχέση πολιτείας-εκκλησίας (μιλάω για χριστιανικές χώρες), ο οπισθοδρομισμός αυτός περνάει και στην πολιτική και στους καθημερινούς ανθρώπους....σίγουρα δεν φταίει μόνο αυτή και σίγουρα δεν υποτιμά κανείς τον ευεργετικό ρόλο που έχει παίξει και που παίζει στις ζωές πολλών ανθρώπων ανά τους αιώνες και την βοήθεια που έχει προσφέρει σε κρίσιμες για τον ελληνισμό εποχές....όμως όταν εξετάζουμε τέτοια κοινωνικά θέματα θεωρώ πως η υποκρισία και η ακατάσχετη μπουρδολογία στους κλάδους της χτυπάνε κόκκινο....ειδικά σήμερα που έχει διαφθαρεί με τα τόσα σκάνδαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες επίσημες μελέτες οτι ομοφυλόφιλος δε γίνεσαι αλλά γεννιέσαι; Είχα μια συζήτηση με τη μαμά μου (προς το τσακωμός πήγαινε:redface:) η οποία, αν και δεν έχει ρατσισμό προς τους ανθρώπους και επιμένει οτι όλοι είναι άνθρωποι με αισθήματα και ίσοι κλπ κλπ, επιμένει οτι πολλοί άνθρωποι γίνονται ομοφυλόφιλοι επειδή το προτιμούν. Μα της λέω, ποιος άνθρωπος θα προτιμήσει να δέχεται όλη αυτήν την κατακραυγή του κόσμου και να βασανίζεται, τη στιγμή που μπορεί να είναι ετεροφυλόφιλος; Τίποτα αυτή, επέμενε πως το να είσαι ομοφυλόφιλος της φαίνεται θλιβερό, της προκαλεί θλίψη. Βρε καλή μου, βρε χρυσή μου, αφού δεν μπορούν οι άνθρωποι να κάνουν κάτι γι' αυτό, έτσι γεννιούνται! Με τίποτα, έτσι γίνονται, τουλάχιστον κάποιοι. Ειδικά για τις γυναίκες επέμενε οτι επειδή κάποιες έχουν ερωτική απογοήτευση, γίνονται λεσβίες. Τέλος πάντων, δε βγάλαμε άκρη, και γι' αυτό θέλω μια μελέτη να της τρίψω στη μούρη :P οτι η ομοφυλοφιλία δεν είναι επίκτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Himela εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι γενιούνται έτσι. Θεωρώ ότι πολλοί γενιούνται έτσι, άλλοι μπορεί να έγιναν σε παιδική ηλικία πιθανόν αφού δέχτηκαν κάποια επιρροή από το περιβάλλον τους, χωρίς όμως να το θυμούνται (ξέρω μια περίπτωση που πιστεύω ότι αυτό συνέβη), άλλοι μπορεί να έγιναν μεγάλοι αναζητώντας καινούριες εμπειρίες κλπ. Γενικώς κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω και εγω...οπως και με πολλα αλλα πραγματα..υπαρχει και η επιρροη του περιβαλοντος και η γεννετικη προδιαθεση...και ειδικα στα υχολογικα θεματα που ειναι πολυ ευαισθητα...

και επισης το οτι γεννιεσαι ετσι δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις..ουτε οτι αυτο που εχεις ειναι καλο και "φυσικο"...ποσες ανωμαλιες και τερατογενεσεις και εγκεφαλικα προβληματα ειναι εκ γενετης?σημαινει οτι εγκαταλειπουμε την προσπαθεια να τους κανουμε καλα...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ αυτό το "αναζητώ εμπειρίες" δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδιά. Δηλαδή είναι ένας άντρας που του αρέσουν γυναίκες και κάποια στιγμή λέει "μωρέ δεν πάω και με έναν άντρα να δω πώς είναι;"; Το έχετε ακούσει εσείς αυτό να γίνεται; Ποιος ο λόγος να το κάνει αυτό εφόσον μια γυναίκα τον ικανοποιεί στο έπακρο; Εκτός αν δεν τον ικανοποιεί και ψάχνει να βρει τι του φταίει, οπότε του αρέσει με τον άντρα πιο πολύ, οπότε ήταν ομοφυλόφιλος και δεν το ήξερε. Άλλη ιστορία αυτό. Αλλά κανονικός άντρας που "ανάβει" με μια γυναίκα, μπορεί να φανταστεί οτι θα "ανάψει" με άντρα; Σε όσους άντρες το έχω πει αυτό κοντεύουν να με δείρουν, σιχαίνονται, όπως σιχαίνομαι κι εγώ αν σκεφτώ οτι πάω με γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α, και οταν βαλανε πολλα αρσενικα ζωα μαζι..κλεισμενα παρουσιασανε ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα..πειροη του περιβαλλοντος..και στον ανθρωπο αν το κανεις για πολυ καιρο κατι τετοιο ειναι πολυ πθανο να παρουσιαστουν τετοια φαινομενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγώ αυτό το "αναζητώ εμπειρίες" δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδιά. Δηλαδή είναι ένας άντρας που του αρέσουν γυναίκες και κάποια στιγμή λέει "μωρέ δεν πάω και με έναν άντρα να δω πώς είναι;"; Το έχετε ακούσει εσείς αυτό να γίνεται; Ποιος ο λόγος να το κάνει αυτό εφόσον μια γυναίκα τον ικανοποιεί στο έπακρο; Εκτός αν δεν τον ικανοποιεί και ψάχνει να βρει τι του φταίει, οπότε του αρέσει με τον άντρα πιο πολύ, οπότε ήταν ομοφυλόφιλος και δεν το ήξερε. Άλλη ιστορία αυτό. Αλλά κανονικός άντρας που "ανάβει" με μια γυναίκα, μπορεί να φανταστεί οτι θα "ανάψει" με άντρα; Σε όσους άντρες το έχω πει αυτό κοντεύουν να με δείρουν, σιχαίνονται, όπως σιχαίνομαι κι εγώ αν σκεφτώ οτι πάω με γυναίκα.

το χα ξαναγράψει σε ενα άλλο θέμα, θα το ξαναγράψω κι εδώ μιας κι έγινε λόγος

δεν πα να ντύνεις ένα str8 αγοράκι με φουστίτσες, να το βάζεις να παίζει με barbie, να βλέπει γκει τσόντα, να το βάζεις να κάνει παρέα μόνο με κοριτσάκια κλπκλπκλπ str8 θα σου βγει και πάλι, κάποια μέρα θα δει μια ομορφη κοπέλα και θα πει ΟΥΑΟΥ. (βέβαια ποιος ξέρει τι ψυχολογικά θα του χουν προκληθεί, πάντως ομοφυλοφιλος δεν θα βγει)

δεν πα ένα γκέι αγοράκι να παίζει με στρατιωτάκια αctionman , δεν πα να παίζει μπάλα, μπάσκετ μια ζωή, δεν πα να κάνει παρέα με str8 αγόρια μια ζωη, δεν πα να ζει σε μια οικογένεια όπου οι γκέι δεν χαίρουν άκρας εκτίμησης, δεν πα να έχει έναν αδερφό που βρίζει τους ομοφυλόφιλους κάθε τρεις και λίγο, κάποια μέρα θα δει ένα άλλο όμορφο αγόρι και θα πει ΟΥΑΟΥ (εγώ είμαι αυτός)
όχι πως έχει καμμία διαφορά γιατί δεν γίνεται να το αλλάξεις, αλλά θεωρώ ως γκέι ότι μάλλον γεννιέσαι παρά γίνεσαι...(γιατί ο αδερφός μου που μεγάλωσε στο ίδιο περιβάλλον βγήκε str8 δλδ δεν τ κατάλαβα??)

α και κάτι άλλο : "είμαι str8 και αναζητώ καινούργιες εμπειρίες" = bisexual και όχι str8 που βαρέθηκε

α, και οταν βαλανε πολλα αρσενικα ζωα μαζι..κλεισμενα παρουσιασανε ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα..πειροη του περιβαλλοντος..και στον ανθρωπο αν το κανεις για πολυ καιρο κατι τετοιο ειναι πολυ πθανο να παρουσιαστουν τετοια φαινομενα..

που κολλάει αυτό??? και πολλούς άντρες να βάλεις μαζί, κάποιοι από αυτούς θα είναι γκέι-bi και μπορούν να παρουσιάσουν ομοφυλοφιλική συμπεριφορά...δεν μας λες και τπτ μ αυτό..
και μένα αν με βάλεις με 30 κοπέλες θα φασωθώ σίγουρα με κάποιες από αυτές, παρόλα αυτά δεν θα πάψω να θεωρώ ότι τα αγόρια είναι απείρως πιο ελκυστικά (και έχω φασωθεί ενίοτε με κοπέλες, πιο μικρός βέβαια)
does that make me str8????

τέλος πάντων, υπάρχει και άλλο topic όπου όλα αυτά είναι υπεραναλυμένα (ποια είναι η γνώμη σας για τους/τις γκει), ας μην επαναλαμβανόμαστε πάλι εδώ που είναι και άσχετο το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο θέμα. Ίσως το δυσκολότερο όλων των εποχών. Ξέρω πως άνθρωποι σαν εμένα ετεροφυλόφιλοι θα δυσκολευτούν να είναι αντικειμενικοί. Θα έχουν ως παράδειγμα τον εαυτό τους, τα πεπραγμένα τους, αυτά που θεωρούνται από το σύνολο "σωστά". Σίγουρα στους ομοφυλόφιλους θα πρέπει να διαχωρίζουμε την επιλογή στο ερωτικό κομμάτι από την εν γένη προσωπικότητά τους (διότι σε τίποτα δεν διαφέρουν από εμάς, εκτός από τον ερωτικό σύντροφο που επιλέγουν). Αλλά στην ελληνική κοινωνία τουλάχιστον δεν συμβαίνει αυτό. Δεν είναι έτοιμη ακόμη να δεχθεί κάτι ανάλογο. Δεν είναι μόνο θέμα εκκλησίας αλλά γενικότερα παιδείας και νοοτροπίας ενός ολόκληρου λαού. Και ναι, όλοι οι άνθρωποι που συνδέονται συναισθηματικά και ερωτικά (ανεξαρτήτως φύλου) θα πρέπει να μπορούν να καλύπτονται και νομικά. Στο θέμα όμως των παιδιών τα πράγματα αλλάζουν.
[Αν πηγαίναμε σε ένα φανταστικό σενάριο και ταυτοχρόνως ορθολογικό και αύριο το πρωί όλοι ξυπνούσαμε ομοφυλόφιλοι, και δεν υπήρχαν τράπεζες σπέρματος ή οτιδήποτε, τότε θα σταματούσε αυτομάτως η αναπαραγωγή, άρα και η υιοθεσία.] Αφήνω το σενάριο αυτό και προχωρώ. Οι περισσότεροι από εμάς αν όχι όλοι κάποια στιγμή στην παιδική μας ηλικία δεχθήκαμε τον ρατσισμό, τον χλευασμό, τα πειράγματα των άλλων παιδιών, ακόμη και για ανούσια πράγματα, όπως η μάρκα τζιν που φορούσαμε. Για να φανταστούμε ένα παιδί που βλέπει τα άλλα παιδιά να έχουν μια μητέρα και ένα πατέρα (μιλώ πάντα για τον κανόνα, και όχι για τις εξαιρέσεις π.χ. θάνατος τους ενός ή διαζύγιο κ.λ.π.) ενώ το ίδιο διαθέτει δυο μητέρες ή δύο πατεράδες. Θα προσπαθεί (δεδομένου ότι δεν έχει ακόμη την αντίληψη και κυρίως την γνώση να διαχωρίσει όρους, νόμους, κανόνες, ή την όποια εξήγηση του δοθεί από το σπίτι) να καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό! Ένα είναι σίγουρο! Δεν ζητούμε από ένα ΠΑΙΔΙ και το τονίζω να καταλάβει σε μια ηλικία ευαίσθητη τόσο λεπτές διαχωριστικές γραμμές. Δυστυχώς τα άλλα παιδιά (και αργότερα η πάντα σκληρή κοινή γνώμη) θα είναι πάντα εκεί να του θυμίζουν - τονίζουν με τον πιο άσχημο τρόπο την διαφορετικότητά του. Αυτός ή αυτοί που μετά την άρση της απαγόρευσης γάμου των ομοφυλοφίλων (με την οποία άρση συμφωνώ) είναι έτοιμος-οι να επιτρέψουν και την υιοθεσία θα πρέπει να το έχουν μελετήσει πολύ καλά. Κάτι τέτοιο συνεπάγεται τεράστιες αλλαγές σε ολόκληρο το κοινωνικό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Να παντρευτούν αλλά παιδιά να μην υιοθετούν!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top