Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντιγράφω απο το νέοσύστατο (χτες το έκανα) blog μου:

Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet?

Πολλές φορές όσοι είναι διαχειριστές ενός ιστότοπου έχουν ακούσει το "Μα πως είναι δυνατόν να σβήνετε μηνύματα;; Δημοκρατία έχουμε!". Όπως όμως γνωρίζει όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα, δυστυχώς ή ευτυχώς δημοκρατία δεν γίνεται να υπάρξει στο ιντερνετ, πόσο μάλλον σε ένα καθαρά ιδιωτικό site. Το site δεν είναι κράτος, και οι λόγοι που το συντηρεί κάποιος είναι εντελώς διαφορετικοί.
Σκεφτόμουν πάντως σήμερα οτι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον απο κοινωνιολογικής απόψεως ένα πείραμα, πιθανότατα κρατικό, όπου σε ένα φόρουμ θα εφαρμοζόταν πλήρης δημοκρατία. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί:

  • Να γίνονται εκλογές κάθε ένα καθορισμένο διάστημα, κάποια μέλη να βάζουν υποψηφιότητα και τα υπόλοιπα μέλη να ψηφίζουν τον καλύτερο (ή τους καλύτερους) για administrator. Στη συνέχεια με τις ίδιες διαδικασίες που ισχύουν για το κράτος, να εκλέγονταν οι moderators & super moderators. Όσα μέλη δεν ψήφιζαν ή δεν είχαν ικανοποιητική δικαιολογία, θα γινόντουσαν ban.
  • O εκλεγμένος διαχειριστής θα είχε πλήρη δικαιοδοσία και στο φόρουμ και στον (dedicated πιθανότατα) server, σύμφωνα πάντα με ένα είδους "συνταγμα".
  • Γενικά θα ίσχυε οτιδήποτε ισχύει στο δημοκρατικό πολίτευμα, προσαρμοσμένο πάντα για την εικονική κοινωνία ενός φόρουμ.
  • Το εγχείρημα αυτό θα διαφημιζόταν πάρα πολύ σε κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης ώστε να είχε μεγάλη συμμετοχή και κατα συνέπεια πολύ μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα.
Άραγε τι θα γινόταν σε μια τέτοια περίπτωση; Μπορεί ο άνθρωπος να χειριστεί την παραπάνω ελευθερία αυτή ή θα προσπαθήσει να δει που φτάνουν τα όρια του συστήματος κάνοντας τα μπάχαλο, καλυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του ιντερνετ;

Κλείνοντας να κάνω ένα σχόλιο. Έχω υπόψιν την περίπτωση ενός αρκετά μεγάλου ελληνικού φόρουμ, το οποίο δεν είχε καμία προστασία και δεχόταν HTML στα μηνύματα κανονικά. Ωστόσο για να δημοσιευτεί κάτι απαιτείτο πρώτα έγκριση. Λόγω των πολλών παραπόνων, κάποια στιγμή άλλαξαν το σύστημα ώστε τα μηνύματα να δημοσιευονται αμέσως. Στη συνέχεια, άρχισαν τα threads να έχουν background, javascript alerts να πετάγονται σε άνοιγμα μερικών θεμάτων, στο τέλος μέχρι και μουσική ακουγόταν σε κάποια. Τελικά, που κατέληξε; Τα μηνύματα άρχισαν πάλι να περνούν απο moderation. Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
;
Κλείνοντας να κάνω ένα σχόλιο. Έχω υπόψιν την περίπτωση ενός αρκετά μεγάλου ελληνικού φόρουμ, το οποίο δεν είχε καμία προστασία και δεχόταν HTML στα μηνύματα κανονικά. Ωστόσο για να δημοσιευτεί κάτι απαιτείτο πρώτα έγκριση. Λόγω των πολλών παραπόνων, κάποια στιγμή άλλαξαν το σύστημα ώστε τα μηνύματα να δημοσιευονται αμέσως. Στη συνέχεια, άρχισαν τα threads να έχουν background, javascript alerts να πετάγονται σε άνοιγμα μερικών θεμάτων, στο τέλος μέχρι και μουσική ακουγόταν σε κάποια. Τελικά, που κατέληξε; Τα μηνύματα άρχισαν πάλι να περνούν απο moderation. Τα συμπεράσματα δικά σας...
Πιστεύω ότι οι έλληνες δεν σεβόμαστε το τεχνολογικό κόσμο (Για αυτό δεν έχουμε ούτε καν το λειτουργικο αυθεντικό). Και αυτο εχει σαν αποτελεσμα σε ποιο θεμα να μας δινει καποια ελευθερία να την κάνουμε κατάχρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κατ'αρχήν το βασικότερο είναι να ξεκαθαρίσει κάποιος στο μυαλό του τι σημαίνει ελευθερία. Η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του διπλανού του. Εγώ λοιπόν είμαι ελεύθερη να λέω ο,τι θέλω, αλλά μέχρι εκεί που δεν περιορίζω τους άλλους, γιατί μετά δε μιλάμε για ελυθερία αλλά για ασυδοσία. Οπότε αν κάποιος κάνει 100 ίδια ποστ σε ένα φόρουμ για παράδειγμα, ουσιαστικά μπαχαλεύει αυτό το φόρουμ και άρα περιορίζει όσους θέλουν αυτό το φόρουμ να είναι αξιόλογο. Ελευθερία έχει κάποιος να πει ο,τι θέλει αλλά αν σε ένα ποστ βρίσει ή ειρωνευτεί έναν άνθρωπο ή μια ομάδα ανθρώπων χωρίς λόγο, αυτόματα προσπαθεί να τους θέσει στο περιθώριο (λίγο ακραίο, αλλάπιστεύω οτι ισχύει)
Στην κοινωνία μας μπορεί να υπάρχει ελευθερία αλλά ταυτόχρονα ισχύουν και κάποιοι νόμοι τους οποίους οφείλουμε να τηρούμε, το ίδιο λοιπόν πρέπει ισχύει και σε ένα φόρουμ, ώστε να διασφαλίζεται η σωστή λειτουργία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Στην κοινωνία μας μπορεί να υπάρχει ελευθερία αλλά ταυτόχρονα ισχύουν και κάποιοι νόμοι τους οποίους οφείλουμε να τηρούμε, το ίδιο λοιπόν πρέπει ισχύει και σε ένα φόρουμ, ώστε να διασφαλίζεται η σωστή λειτουργία του.
Μα η michelle μιλώντας για δημοκρατία δεν εννούσε ότι δεν θα υπάρχουν νόμοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μα εγώ συμφωνώ με τη michelle :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Παιδιά sorry αλλά εδώ δεν υπάρχει δημοκρατία στη ζωή, θα υπάρξει στο Internet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μια χαρα δημοκρατια εχουμε... Ας μην γινομαστε υπερβολικη και γραφικοι. ;)
Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού τέτοιο topic exp, αλλά αυτό χωράει λίγη συζήτηση.

Στο internet εγώ πιστεύω γενικά ότι υπάρχει αναρχία.Σε κάθε forum μεμονομένα αυτό μπορεί να διαφοροποιείται, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ένα δικό του forum ή ένα site που να λέει και να κάνει ότι θέλει, είτε ενοχλεί είτε όχι άλλους ανθρώπους.Και είναι καθαρά στη δική του κρίση και θέληση αν θα το κάνει και κανείς δεν μπορεί να τον περιορίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Στο internet εγώ πιστεύω γενικά ότι υπάρχει αναρχία.Σε κάθε forum μεμονομένα αυτό μπορεί να διαφοροποιείται, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ένα δικό του forum ή ένα site που να λέει και να κάνει ότι θέλει, είτε ενοχλεί είτε όχι άλλους ανθρώπους.Και είναι καθαρά στη δική του κρίση και θέληση αν θα το κάνει και κανείς δεν μπορεί να τον περιορίσει.

Κατά βάσην συμφωνώ αλλά...
αν υποθετικά μιλώντας, ανοίξει ένα site που θα το υπογράφει η 17 Νοέμβρη (λέμε τώρα ένα παράδειγμα) πιστεύω ότι είναι θέμα ωρών για να "κλείσει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Στο internet εγώ πιστεύω γενικά ότι υπάρχει αναρχία.Σε κάθε forum μεμονομένα αυτό μπορεί να διαφοροποιείται, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ένα δικό του forum ή ένα site που να λέει και να κάνει ότι θέλει, είτε ενοχλεί είτε όχι άλλους ανθρώπους.Και είναι καθαρά στη δική του κρίση και θέληση αν θα το κάνει και κανείς δεν μπορεί να τον περιορίσει.
Δεν νομιζω οτι μπορει να λεει καποιος οτι θελει στην σελιδα του. Ας μην ξεχνάμε ποσα site παρανομου υλικου κλεινουν καθε μερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν νομιζω οτι μπορει να λεει καποιος οτι θελει στην σελιδα του. Ας μην ξεχνάμε ποσα site παρανομου υλικου κλεινουν καθε μερα :)
Και πόσα δημιουργούνται κάθε μέρα...
Ένα site μπορεί να κλείσει αλλά ο ίδιος που το έκανε μπορεί να κάνει ένα άλλο.
Δε νομίζω ότι στο internet υπάρχει έλεγχος.Και τα site που κλείνουν μάλλον είναι η κορυφή του παγόβουνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα συμφωνησω σε αυτο faithplus1. Ομως αν το θεμα ειναι πολυ "παρανομο" πχ παιδικη πορνεια τοτε οχι μονο θα το κλεισουν. Εγω πιστευω οτι ναι μεν υπαρχει ελευθερια στο διαδυκτιο μονο που πρεπει να μην ξεπερνας καποια ορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πού ακριβώς βρίσκεται η δημοκρατία, όταν χωρίς την έγκρισή μου, υπάρχει πιθανότητα να βρω φωτο μου από κρυφές κάμερες, από δοκιμαστήρια, επειδή ο πρώην μου θέλει να με κάνει ρόμπα διεθνώς...... Πόσες ηθοποιοί, τραγουδιστές κ.λ.π. δεν έχουν δει να δημοσιεύονται προσωπικές τους στιγμές στο διαδίκτυο χωρίς τη συγκατάθεσή τους?
Νομίζω ότι η "δημοκρατία" είναι εντελώς άγνωστη λέξη στην γλώσσα του νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ομως σε αυτο δεν φταιει το νετ αλλα οι ανθρωποι. Εγω οπως ειπα πιστευω οτι πρωτα πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε το internet και μετα αρχισουμε να μιλαμε για την δημοκρατια του internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Και το νετ, δημιούργημα ποιανού είναι? Του ανθρώπου.
Ανθρωπινο δημιούργημα με ανθρωπινα ελαττώματα!

Θα συμφωνήσω και τον Ζοργκυ

Παιδιά sorry αλλά εδώ δεν υπάρχει δημοκρατία στη ζωή, θα υπάρξει στο Internet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Θα συμφωνησω σε αυτο faithplus1. Ομως αν το θεμα ειναι πολυ "παρανομο" πχ παιδικη πορνεια τοτε οχι μονο θα το κλεισουν. Εγω πιστευω οτι ναι μεν υπαρχει ελευθερια στο διαδυκτιο μονο που πρεπει να μην ξεπερνας καποια ορια


άλλο πράγμα η ελευθερία και άλλο η δημοκρατία....
η δημοκρατία αναφέρεται σε μορφή πολιτεύματος.... και αφορά πολίτευμα λαϊκής κυριαρχίας όπου οι κρατικές υποθέσεις ρυθμίζονται κατά τη θέληση του λαού... το αντίθετο του φασισμού και της μοναρχίας ή της ολιγαρχίας...
η άμεση δημοκρατία είναι όταν ο λαός συνέρχεται σε συνέλευση και αποφασίζει για τις υποθέσεις του κράτους και η έμμεση δημοκρατία όταν ο λαός ασκεί την κυριαρχία του έμμεσα με αντιπροσώπους του...
δημοκρατία μεικτή, όταν κατά περιπτώσεις λειτουργεί η άμεση ή η έμμεση δημοκρατία....

η ελευθερία, όταν μιλάμε για πράξεις μέσα σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, αφορά την δυνατότητα του ατόμου να κάνει ή να μην κάνει κάτι μέσα στα πλαίσια των νόμων!

αν τώρα όλες αυτές τις ορολογίες τις "προσωποποιήσουμε" έχουμε σαν αποτέλεσμα τα εξής....
ΟΛΟΙ έχουν ελευθερία στο internet δεδομένου ότι ΟΛΟΙ μπορούν να αποφασίσουν αν θα καταπατήσουν ή όχι το δημοκρατικό πολίτευμα του εκάστοτε site!
(κοινώς είναι δικαίωμα του καθενός το αν θα συμπλεύσει ή όχι με τους κανόνες του εκάστοτε φόρουμ, μπορεί και να τους καταπατήσει)
Όμως... αν το κάνει αυτό, τότε η μεικτή δημοκρατία του εκάστοτε site θα είτε θα λειτουργήσει "άμεσα" και όλοι μαζί οι χρήστες θα κάνουν ενέργειες ώστε να μην καταπατούνται τα δικά τους δημοκρατικά δικαιώματα, είτε θα λειτουργήσει "έμμεσα" και οι αντιπρόσωποι του site (mods, admins) θα "επιβάλουν" τον νόμο και την τάξη του ίδιου του site που ο χρήστης αρχικά είχε αποδεχτεί κατά την εγγραφή του! ;)

Με λίγα λόγια....
το κάθε site, ξεκινάει την πορεία ζωής του με τον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ του δηλαδή μοναρχία και είναι στο χέρι του και μόνο να αποφασίσει αν θέλει να παρέχει δικαιώματα και σε άλλους ώστε να δημιουργηθεί η παραπάνω αναφερόμενη "μεικτή δημοκρατία" .
Το μπέρδεμα σε σχέση με τα πολιτεύματα και τα site ίσως να είναι στο ότι οι "αντιπρόσωποι" δεν εκλέγονται αλλά διορίζονται από τον "μονάρχη"
Όμως ακόμα και τότε, ο λαός (δλδ οι χρήστες) μπορούν αν δεν καλύπτονται να διαμαρτυρηθούν και να λειτουργήσει η άμεση δημοκρατία ;)

Η δημοκρατία λοιπόν, δεν προϋποθέτει έλειψη νόμων και κανόνων αλλά αντίθετα ΣΕΒΑΣΜΟ σε αυτούς, που όταν δεν υπάρχει, δημοκρατικά οι αρμόδιοι θα φροντίσουν για την αποκατάσταση της τάξης
Ελπίζω να σας κάλυψα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καταρχας, μεγειά το blog Michelle !:)

Καταδευτερον, συμφωνω με την adespoto.

'Δημοκρατια' <> 'κανουμε οτι θελουμε'.

Υπαρχουν κανονες, τους οποιους οποιος τους παραβαινει παει φυλακη. και σε μη-δημοκρατια υπαρχουν κανονες βεβαια. Απλως στην δημοκρατια, επειδη ολοι θεωρουνται ισοι (ή εστω περιπου..),οι κανονες ειναι ακριβως για να επιβαλουν την ισοτητα στην πραξη. Αρα οι κανονες (μην κανεις αυτο, μην κανεις εκεινο) δεν περιοριζουν την ελευθερια. Αντιθετα την προστατευουν.(Γιατi μιλαμε για την ελευθερια ολων, συνολικα δηλ, και οχι ενος ατομου μονου). Γιατι χρειαζονται κανονες ? Γιατι ειναι νομος της φυσης οτι δεν μπορει κανεις να επαναπαυεται στην καλη προθεση των αλλων. Οτι μπορει (ειναι δυνατον δηλ) να γινει, θα γινει. Επιτρεπεται html χωρις ελεγχο και περιοριμους (και αρα bacκgrounds, javascript, μουσικη)?? Ε καποιοι θα το κανουν. Το 'παρακαλω μην βαζετε javascript' μονο του, θα κανει μια τρυπα στο νερο !! Η 'παρακληση' θα πρεπει να υποστηριζεται απο πρακτικες απαγορευσεις (πχ θα υπαρχουν μονο συγκεκεριμενα html tags διαθεσιμα, ή θα ελεγχονται τα μυνηματα πριν δημοσιευτουν) ή απειλες (αν βαλεις html με πραγματα απο αυτα που ειπαμε 'παρακαλω οχι') θα φας ban. Αλλιως δεν γινεται... Το 'παρακαλω' απο μονο του δεν φτανει. Και αυτο ισχυει γενικα, για τα παντα, παντου ! (δηλ οπου υπαρχουν ανθρωποι...). Καθε ου/μην/απαγορευται (θρησκευτικο, κοινωνικο, νομικο, οτιδηποτε) συνοδευεται απο πρακτικους περιορισμους και ποινες για τους παραβατες. Εκ των προτερων. Γιατι? Γιατι ξερουμε οτι παντα θα υπαρχουν ανθρωποι (εστω λιγοι) που θα θελουν να παραβουν τον κανονα.

Επισης δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι Ελληνες (ή οποιαδηποτε αλλη ομαδα ανθρωπων) εχει περισσοτερη ελλειψη σεβασμου σε καποια πραμγατα. Απλως ειμαστε ανθρωποι, οπως ολοι, και αρα θα υπαρχουν παντα καποιοι εξ'ημων που θα κανουμε καταχρηση σε καποια ελευθερια, εαν η καταχρηση δεν απαγορευεται τεχνικα ή/και δεν επισυρει ποινες (που να εφαρμοζονται στη πραξη). πχ για τα μη αυθεντικα λογισμικα (ή μουσικα cd, ή dvd ή οτιδηποτε) σε αλλες χωρες οι κανονες ειναι πιο αυστηροι (και εφαρμοζονται στην πραξη). Αστους ομως 'ελευθερους' και θα δεις τι εχει να γινει... Γενικα, η καταχρηση ειναι παντα τοση, οση επιτρεπεται απο τους κανονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδια, το Internet ειναι απο την φυση του οτι πιο δημοκρατικό, γιατι δεν μπορει να υπαρξει λογοκρισια, και ο καθενας λεει οτι θελει. Οτιδηποτε θελω να πω, ανεβαζω μια σελιδα, και τελειωσε η ιστορια. Δεν μπορουν να με σταματησουν, και επισης εναι οτι πιο ευκολο να εχω προσβαση στο Internet. (ενω πχ τηλεοραση, ραδιοφωνο, εφημεριδα, πως θα παω να πω αυτο που θελω ? πρεπει να με καλεσουν στην εκπομη τους (τρεχα-γυρευε για τον απλο κοσμο), ή να δημοσιευσουν το αρθρο μου, αρα υπαρχει ελεγχος και αν θελουν το δημοσιευουν κλπ. Για αυτο και το Internet εχει τοσο ραγδαια εξελιξη !!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Κατά βάσην συμφωνώ αλλά...
αν υποθετικά μιλώντας, ανοίξει ένα site που θα το υπογράφει η 17 Νοέμβρη (λέμε τώρα ένα παράδειγμα) πιστεύω ότι είναι θέμα ωρών για να "κλείσει"...
Οχι... ! αμα το υπεγραφε η 17Ν (χωρια που εχουν συλληφθει τα μελη της), ειναι σαν να λενε (τα ακομα ασυλληπτα μελη) "εδω ειμαστε, ελατε να μας πιασετε". Αρα δεν το κανουν, ή οποισδηποτε αλλος παρανομος/καταζητουμενος, γιατι δεν τον συμφερει (τον ιδιο προσωπικα). Οχι γιατι απαγορευεται. Δηλ αν εγω ειμαι καταζητουμενη, θα παρω τηλεφωνο την αστυνομια να της πω "γεια σας, εγω ειμαι, που με ψαχνετε". Οχι βεβαια. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι υπαρχει λογοκρισια στο τι θα πω στο τηλεφωνο!! Οτι θελω λεω, απλως δεν λεω αυτα που δεν με συμφερουν (βασικα δεν τηλεφωνω εκει που δεν με συμφερει).

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν νομιζω οτι μπορει να λεει καποιος οτι θελει στην σελιδα του. Ας μην ξεχνάμε ποσα site παρανομου υλικου κλεινουν καθε μερα :)

Οτι θελει, λεει. Οι παρανομες πραξεις (οπως οριζονται απο το νομο) ειναι αλλο. Το μεσο που χρησιμοποιω δεν εχει διαφορά. Απλως το Internet βολευει γιατι εχει κανεις access σε πολυ περισσοτερο κοσμο, αρα πιθανους πελατες για τα προιοντα/υπηρεσιες του. Τώρα το αν αυτα ειναι νομιμα ή παρανομα (τα προιοντα/υπηρεσιες) ειναι αλλη υποθεση. Το ιδιο παρανομη ειμαι αν πουλαω παρανομα cd αυτοπροσωπως (τριγυρναω στο δρομο με την πραμμάτεια μου), αν τα πουλαω μεσω αγγελιων σε εφημεριδα, ή μεσω internet.

Επισης πραξη ειναι και το να πω κατι (και παλι στο internet, υπαρχουν περισσοτεροι πιθανοι ακροατες). Οσο για το τι θα πω, δεν υπαρχει λογοκρισια απο κανεναν, αρα ευκολα βγαινω και το λεω (το γραφω στην σελιδα μου δηλ), εαν ομως αυτο που θα πω παραβαινει καποιον νομο της χωρας στην οποια ζω, τοτε θα εχω προβλημα, οπως θα ειχα αν το ελεγα μεσω ραδιοφωνου, τηλερασης, εντυπου, βιβλιου, κλπ. πχ μπορει να κατηγορηθω για προσβολη προσωπικοτητας, για συκοφαντικη δυσφημιση κλπ. Σε αλλες χωρες, μπορει να κατηγορηθω για ραστιστικες δηλωσεις. Επισης για incitement to violence. Αμα βγω και πω πχ 'ελατε να σκοτωσουμε τους χ'. Τι το πω με πλακατ σε διαδηλωση, τι το πω σε συνεντευξη στην τηλεοραση, τι το πω μεσω της ιστοσελιδας μου. Η πραξη ειναι το ιδιο παρανομη, ή οχι. (και δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο παρανομη επειδη το ειπα μεσω internet).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγινε μικρο offtopic που δημιουργηθηκε απο αυτο το θεμα θα το βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Οχι... ! αμα το υπεγραφε η 17Ν (χωρια που εχουν συλληφθει τα μελη της), ειναι σαν να λενε (τα ακομα ασυλληπτα μελη) "εδω ειμαστε, ελατε να μας πιασετε". Αρα δεν το κανουν, ή οποισδηποτε αλλος παρανομος/καταζητουμενος, γιατι δεν τον συμφερει (τον ιδιο προσωπικα). Οχι γιατι απαγορευεται. Δηλ αν εγω ειμαι καταζητουμενη, θα παρω τηλεφωνο την αστυνομια να της πω "γεια σας, εγω ειμαι, που με ψαχνετε". Οχι βεβαια. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι υπαρχει λογοκρισια στο τι θα πω στο τηλεφωνο!! Οτι θελω λεω, απλως δεν λεω αυτα που δεν με συμφερουν (βασικα δεν τηλεφωνω εκει που δεν με συμφερει).

Το παράδειγμα με τη 17Ν το έφερα ακριβώς για αυτό το λόγο.... επειδή τα μέλη της έχουν συλληφθεί και τα ασύλληπτα μέλη της δεν πρόκειται να κάνουν ποτέ κάτι τέτοιο (νομίζω:P )

Το νόημα του συγκεκριμένου ποστ που παράθεσες ήταν ακριβώς αυτό.... ότι οι παράνομες δράσεις (Στο μεγάλο τους βαθμό) τιμωρούνται (είτε είναι στο νετ είτε όχι) κάτι που εξηγώ πολύ πιο αναλυτικά στο επόμενο πόστ μου...
Απ όσο καταλαβα απ τα δικά σου γραπτά, συμφωνούμε μόνο που τα λέμε με άλλο τρόπο (αν τα λέγαμε και με τον ίδιο τρόπο θα ανησυχούσα ότι κάτι δεν πάει καλά :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Το παράδειγμα με τη 17Ν το έφερα ακριβώς για αυτό το λόγο.... επειδή τα μέλη της έχουν συλληφθεί και τα ασύλληπτα μέλη της δεν πρόκειται να κάνουν ποτέ κάτι τέτοιο (νομίζω:P )

Το νόημα του συγκεκριμένου ποστ που παράθεσες ήταν ακριβώς αυτό.... ότι οι παράνομες δράσεις (Στο μεγάλο τους βαθμό) τιμωρούνται (είτε είναι στο νετ είτε όχι) κάτι που εξηγώ πολύ πιο αναλυτικά στο επόμενο πόστ μου...
Απ όσο καταλαβα απ τα δικά σου γραπτά, συμφωνούμε μόνο που τα λέμε με άλλο τρόπο (αν τα λέγαμε και με τον ίδιο τρόπο θα ανησυχούσα ότι κάτι δεν πάει καλά :P )

Οντως συμφωνουμε, και επισης δεν υπαρχει λόγος ανησυχιας. :)

Και επισης για να και πω και για κατι αλλο που ανεφερες, το ιδιο πραγμα με αλλο τροπο,:) δεν προκειται περι μοναρχιας (απο τον ιδιοκτητη καποιου site), αλλα για δημοκρατια παλι. Στην δημοκρατια, στο σπιτι μου εγω κανω κουμαντο και βαζω κανονες. Οποιον θελω βαζω μεσα (και δεν μπορει να μπει κανεις με το ετσι θελω) και μπορω επισης να πω στους καλεσμενους μου 'μη βριζετε' ή 'απαγορευεται το καπνισμα εδω μεσα'. Και καθολου δεν θα ειμαι αντιδημοκρατικη. Αν θελουν να κανουν κατι αλλο απο αυτα που επιτρεπω στο σπιτι μου, να πανε αλλου. Στο σπιτι τους πχ κανουν οτι θελουν. Ενα site ειναι σαν ενα σπιτι. Ο ιδιοκτητης κανει οτι θελει, βαζει οποιους κανονες θελει, (ΕΑΝ θελει να βαλει κανονες) και δεν ειναι καθολου αντιδημοκρατικο. Σου λεει "μην το κανεις αυτο, εδω." Αρα, εαν δε σ'αρεσει εισαι ελευθερος να πας αλλου (δημοκρατια), ή να φτιαξεις το δικο σου 'σπιτι' οπως το θες εσυ. (παλι, δημοκρατια). Οι γενικα παρανομες πραξεις ομως, απαγορευονται. πχ εγω μπορει να 'επιτρεπω' στο σπιτι μου την χρηση ναρκωτικων. Αν με πιασουν ομως θα παω φυλακη. (και δεν μπορω να πω 'σπιτι μου ειναι οτι θελω κανω') Οι κανονες που βαζουμε στο 'σπιτι' μας (κανονικο σπιτι, συλλογος ατομων με κοινα ενδιαφεροντα, ή website/forum) ειναι οι εξτρα κανονες που επιβαλουν οι ιδιοκτητες, επιπλεον των υφισταμενων νομων που ισχυουν ουτως ή αλλως. Και η δημοκρατια ειναι που τους δινει το δικαιωμα αυτο: το να ειναι μοναρχες στο σπιτι τους. Αν ημουνα υποχρεωμενη οποτε χτυπαει το κουδουνι να ανοιγω την πορτα και να βαζω μεσα τον οποιοδηποτε επισκεπτη (και ο οποιος θα ειχε δικαιωμα να κανει οτι θελει μεσα στο σπιτι μου) τοτε δεν θα ειχαμε δημοκρατια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top