Προβλήματα εκτυπωτών

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εκεί που εκτύπωνα την 145ή σελίδα ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής της Φυσιολογίας (σας μισώ, είστε ηλίθιοι εκεί στην έδρα), ο καλός και πιστός εκτυπωτο-σκανερο-φωτοτυπικός κουτάκιος άρχισε τα κουλά του. Έβγαλε σφάλμα ότι κόλλησε κάπου χαρτί και πρέπει να το ξεβουλώσω για να συνεχίσω ο.Ο!! Αφενός δεν βρήκα βουλωμένο χαρτί, αφετέρου πρέπει να βρω νανορομπότ για να ψάξουν πιο νανο-κομμάτι χαρτί κόλλησε και μου τσουρουφλίζει τα νεύρα ο εκτυπωτής...

Και η απορία προκύπτει απ το γεγονός ότι από μία σελίδα λείπει ένα κομματάκι χαρτί πάνω. Σαν να το δάγκωσα για παράδειγμα. Πού λέτε να κόλλησε; Μόνο τη μούρη μου δεν έχωσα εκεί μέσα (που αν χωρούσε θα την έβαζα). Τ'ι λέτε να κάμω; :( Δεν έχω μάνεη και πολυτέλειες για να το πάω έτσι για service αν γίνεται να το ξεβουλώσω ον μαη όουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ποιο μοντέλο εκτυπωτή έχεις;

Συνήθως οι εκτυπωτές έχουν ένα καπάκι το οποίο αν αφαιρέσεις, βλέπεις σχεδόν όλη την πορεία του χαρτιού που εκτυπώνεται. Φαίνονται κάτι κύλινδοι κτλ. Φέρε στο μυαλό σου πως μπορεί να περνάει το χαρτί από εκεί, συνδύασε το με το από ποια μεριά του χαρτιού λείπει το κομμάτι και αν είσαι τυχερή, θα δεις ακριβώς που είναι το χαρτάκι.

Κάποια φωτογραφία του τόπου του εγκλήματος ίσως να βοηθούσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αυτό έκανα φαν ;) εδούλεψε! Εξοπλισμός : τσιμπιδάκι για τα φρύδια (δεν θυμόμανε που ήταν η λαβίδα της σχολής), ξεπλιδωμένος συνδετήρας, φακός Spongebob,βρισίδια/παρακάλια προς τον εκτυπωτή. Είχε το ίδιο χρώμα με έναν κύλινδρο και πάλι καλά το ξεχώρισα. Ξεστραβώθηκα βέβαια αλλά το έβγαλα.

Ταν τααααν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επιστρέφω στο θέμα γιατί έπαθα πάλι το ίδιο με τον epson μου και τραβάω τα μαλλιά μου γιατί χρειάζομαι κάποιες ερωτήσεις πολλαπλής για την εξεταστική εκτυπωμένες. Πάλι βούλωσε ο άτιμος, με την ίδια ένδειξη "jammed paper" αλλά αυτή τη φορά δεν βρίσκω ούτε το παραμικρό χαρτάκι... :/:

Τί σκ@τά έπαθε πάλι; Σήμερα του άλλαξα και μελάνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Διαδοχικά μηνύματα , άλλης ημερομηνίας βέβαια για κάποια συμπεράσματα, πρόχειρα και μη τεχνικά που έβγαλα, διορθώνοντας σήμερα τον εκτυπωτή...


  1. Αν βούλωσε με χαρτί και χαρτί δεν βλέπουμε τον βγάζουμε από την πρίζα και τον "χειρουργούμε" . αν είμαστε μαστροχαλαστές καλύτερα να μην απλώσουμε χεράκι, αλλά να πάρουμε φακό και τσιμπιδάκι για τα φρύδια ή λαβίδα σε περίπτωση που το χαρτάκι είναι μικρό και δεν το βλέπαμε.
  2. Αν το σπαστικό σκ@τοχαρτάκι είναι όντως μέσα, το πιάνουμε προσεκτικά με το οποιοδήποτε λεπτό τσιμπίδιον και το βγάζουμε αργά αργά και θριαμβευτικά. Τελειώσαμε.
  3. Αν το χαρτάκι δεν υπάρχει , δεν βρίζουμε τον εκτυπωτή, δεν τραβάμε τα βυζ.. εε .. μαλλιά μας, δεν βρίζουμε τα θεία και τους γείτονες, τους κατασκευαστές και την χαρτοβιομηχανία. Κοιτάμε να δούμε αν κάποιο μικροεξάρτημα προεξέχει παράξενα, αν κάποιο εξάρτημα του "χαρτοπροωθητή" (δικής μου εφεύρεσης χαζή λέξη) έχει κλατάρει (sic) ή δεν είναι καλά στερεωμένο. Το έπαθα σήμερα, το σκούντηξα, το έβαλα στη θέση του με ένα μικρό κατσαβιδάκι και όλα ρολόι μετά.
  4. Αφού διορθώσουμε το μικροπροβληματάκι στα εντόσθια του εκτυπωτή, κάνουμε δοκιμή με ανοιχτή την κοιλίτσα του εκτυπωτή να δούμε αν περνάει κανονικά η σελίδα. Μην πάθετε καμιά ηλεκτροπληξία. συνήθως η πρώτη σελίδα θα κολλήσει. Αν ναι τραβήξτε την μαλακά.
  5. Είστε έτοιμοι!
  6. Αν ούτε εξαρτηματάκι έχει κλατάρει, ούτε χαρτάκι έχει κολλήσει, τότε κοιτάξτε για drivers του εκτυπωτή ή κάντε τον restart, ή βγάλτε τον απότομα απ την πρίζα, κάτι σαν hi-tech σφαλιάρα.
  7. Νικήσατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια εχω εκτυπωτη canon MP 170 και επειδη πριν λιγους μηνες εκαναν φορματ στο κομπιουτερ μου τωρα δεν μπορω να κανω print απο το πισι προς τον εκτυπωτη χωρις να ξαναεφαρμοσω το προγραμμα απο το cd του εκτυπωτη.
το προβλημα ομως ειναι το εξης. το cd ειναι αφαντο. δεν μπορω να το βρω οποτε τι κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μπες εδώ https://software.canon-europe.com/products/0010248.asp , επέλεξε το λειτουργικό και τη γλώσσα και θα σου βγάλει διάφορα προγράμματα για τον MP170. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω τα drivers πρέπει να είναι τα "MP drivers", και το πρόγραμμα που σκανάρει το MP NAVIGATOR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κανονικά, πηγαίνεις στο site της εταιρείας του εκτυπωτή και ψάχνεις για τους drivers που χρειάζεσαι.
Αλλά εδώ δεν βρήκα τίποτα... Ρίξε κι εσύ μια ματιά μπας και έχω στραβωθεί.


Διαφορετικά γράφεις στο google canon "MP 170 drivers" και τους βρίσκεις. ;)

EDIT: Ο Φοίβος με πρόλαβε και μάλλον έχει καλύτερες πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μπες εδώ https://software.canon-europe.com/products/0010248.asp , επέλεξε το λειτουργικό και τη γλώσσα και θα σου βγάλει διάφορα προγράμματα για τον MP170. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω τα drivers πρέπει να είναι τα "MP drivers", και το πρόγραμμα που σκανάρει το MP NAVIGATOR

φοιβο μου εβαλα windows xp english language μου βγαζει MP drivers - MP navigator αλλα δυο απο το καθενα. ποιο να βαλω?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τα windows βγαίνουν σε δύο εκδόσεις, την έκδοση των 32bit και των 64bit (χ64).

Αν έχεις των 32bit (τα ποιο συνηθισμένα) βάλε αυτά:
MP Drivers (1.10b)
MP Navigator (2.00)

Αν έχεις των 64bit (σπάνια) βάλε αυτά:
MP Drivers Win XP x64 (1.02)
MP Navigator (2.01)

Για να δεις ποια έχεις αν δε είσαι σίγουρη κάνε δεξί κλικ στο my computer (ο υπολογιστής μου) και πάτα properties ( ιδιότητες ), εκεί μάλλον θα γράφει πια έκδοση έχεις. (Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να μην λέει γιατί δεν έχω XP αυτή την στιγμή να δω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τα windows βγαίνουν σε δύο εκδόσεις, την έκδοση των 32bit και των 64bit (χ64).

Αν έχεις των 32bit (τα ποιο συνηθισμένα) βάλε αυτά:
MP Drivers (1.10b)
MP Navigator (2.00)

Αν έχεις των 64bit (σπάνια) βάλε αυτά:
MP Drivers Win XP x64 (1.02)
MP Navigator (2.01)

Για να δεις ποια έχεις αν δε είσαι σίγουρη κάνε δεξί κλικ στο my computer (ο υπολογιστής μου) και πάτα properties ( ιδιότητες ), εκεί μάλλον θα γράφει πια έκδοση έχεις. (Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να μην λέει γιατί δεν έχω XP αυτή την στιγμή να δω )


ευχαριστω πολυ φοιβο μου:) θα το δοκιμασω τωρα και θα σου πω. να σαι καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα με τον εκτυπωτη !!! οταν παω να εκτυπωσω κατι.. κολλαει το χαρτι στον εκτυπωτη ... και μετα εγω πρεπει να τραβηξω το χαρτι για να βγει... και το Χ να πατησω το κουμπι δλδ που ειναι πανω στον εκτυπωτη δεν θα γινει τπτ... λετε να χαλασε? η μηπως φταιει κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μαλλον χαλασε :/: Εχω και εγω παρομοιο προβλημα αυτες τις μερες. Καθε φορα που παω να εκτυπωσω πιανει 2 σελιδες και εκτυπωνει μια σελιδα πανω σε 2 σελιδες και αναγκαζομαι να εκτυπωνω μια μια τις σελιδες, φρικη. Αλλες φορες κολλαει το χαρτι και πρεπει να το τραβηξω και κολλανε και κομματακια μεσα και μου βγαινει η πιστη να τα βγαλω. Με βλεπω να αγοραζω multifunction laser printer αυτη τη φορα γιατι εχω φτασει στο αμην :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εμενα καθολου δεν εκτυπωνει !!! υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι μπορει να τελειωσε η μελανι? αλλα δε νμζ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει ξένο σώμα μέσα στον εκτυπωτή, στην πορεία που ακολουθεί το χαρτί. Λογικά αν ήταν τα μελάνια θα σου έβγαζε κάποιο μήνυμα στην οθόνη του υπολογιστή σου.
Στο γραφείο κάποτε, είχε πέσει μέσα ένας συνδετήρας συρραπτικού και παρόλο που ήταν αόρατος στο μάτι, το χαρτί κολλούσε και δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η εκτύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το ειδα και δεν βρηκα τιποτα :( μαλλον θα πρεπει να παρω καινουριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

msp

Νεοφερμένος

Η msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας

Έχω αγοράσει εδώ και 2 εβδομάδες έναν εκτυπωτή HP F2420 και το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι όταν δίνω εντολή για εκτύπωση διπλής όψης βγάζει την πρώτη όψη κανονικά και όταν βγάλει το παραθυράκι για να πατήσω συνέχεια για την εκτύπωση της 2ης όψης κολλάει. Βγάζει μια κλεψύδρα και δεν κάνει τίποτα. Αν κάνω επανεκκίνηση το PC πάλι τα ίδια και τον Η/Υ τον έκανα φορματ και απεκατέστησα και εγκατέστησα ξανά τον εκτυπωτή αλλά τίποτα. Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Προσπάθησε να τον κάνεις να δουλέψει με τους drivers των windows και να δεις αν σου δίνει αυτή τη λειτουργικότητα. To software της HP είναι για τα μπάζα και ο κύριος λόγος που μένω μακρυά από την hp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τοσο χαλια ειναι οι hp?
εγω θελω ενα πολυμηχανημα με φαχ και κοιταω μονο hp 4500 ή 6500 γιατι ολες οι άλλες μαρκες εχουν πολλυυυ μικρα μελανια...
τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

msp

Νεοφερμένος

Η msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
@gademis Πώς να το κάνω μέσω των drivers των windows να δουλέψει επειδή με την χρήση των λειτουργικών συστημάτων δεν τα πάω καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top