Εμπιστεύεστε τις οικολογικές οργανώσεις;

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός...με τέτοιο χορό εκατομυρίων στις "πράσινες" επενδύσεις και επιδοτήσεις μου φαίνεται ότι κάτι βρωμάει...
Ας δούμε λοιπόν κάποιες θέσεις οικολογικών οργανώσεων:

-Είναι λαύροι θαυμαστές της ιδέας να εγκατασταθούν λαμπτήρες αλογόνου αντί των πυράκτωσης. Χώρια του ότι οι "οικολογικοί" λαμπτήρες είναι επικίνδυνοι (εκπέμπουν πολύ περισσότερη υπεριώδη ακτινοβολία) θα πανυγυρίζουν στη Siemens για τις νέες τεράστιες αγορές που αναδύονται...είναι βλέπετε και ακριβότεροι...

-Λένε να χρησιμοπιούνται φωτοβολαϊκά και ανεμογεννήτριες σε κάθε λόγγο, πλαγιά και νησάκι...για το ότι θα καταστραφούν δάση για να γίνουν αυτά τα έργα δε μιλάει κανείς τους...και πάλι χαράς ευαγγέλια για μεγαλοεργολάβους...

-Και τέλος, γιατί τόση έγνοια για τα είδη που εξαφανίζονται στον Αμαζόνιο, τη στιγμή που έχει γεμίσει η Ελλάδα με αυθαίρετα και μπαζωμένα ρέματα; Δίπλα τους δε βλέπουν; Αλλά φυσικά είναι ακίνδυνο να μιλάς για τον Αμαζόνιο από 30.000 χλμ μακριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Για τις ελληνικές οικολογικές οργανώσεις συμφωνώ. Ακόμη και κάποιες μεγάλες διεθνής όπως η Greenpeace δεν μας τα λένε καλά. Υπάρχουν πολλά λεφτά από δωρεές και από κρυφές συμφωνίες με εταιρίες σε αυτές τις οργανώσεις. Και όπου υπάρχουν πολλά λεφτά υπάρχει και πολλή διαφθορά.

-Για τους νέους λαμπτήρες είναι σωστό που είναι ακριβότεροι και πολλές εταιρίες θα βγάλουν πολλά αλλά σε παρακαλώ μπορείς να δώσεις κάποιο link που πήρες την πληροφορία για την επικινδυνότητα τους. Γιατί επείδή το επάγγελμα μου έχει μεγάλη σχέση με τεχνολογία hardware θα ήθελα να είμαι ενημερωμένος. Προσωπικά πάντος είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Ξέρω ότι παράγουν διαφορετικές συχνότητες αλλά ποτε δεν άκουσα για δυνητική επικινδυνότητα.
Έγω θα έλεγα αντί για αλογόνο να χρησιμοποιούσαμε led (https://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode) για τον φωτισμό αλλά ακόμη δεν εκπέμπουν "καλής" ποιότητας φωτισμό.

-Θα διαφωνήσω με το θέμα των αννεμογεννητριών. Μαζί με τα φωτοβολταϊκά και την ενέργεια από την θερμότητα του εδάφους είναι πραγματικά οι μόνες εναλλακτικές στο πετρέλαιο στην Ελλάδα. Όσον αφορά τα δάση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια βόλτα σε καμμένο δάσος για να καταλάβεις ότι ο λόγος της φωτιάς είναι τα αυθέραιτα και όχι οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Το ελληνικό κράτος μέχρι τώρα αντιστέκεται με νύχια και με δόντια στις εναλλάκτικές και δεν τις επιδοτεί όπως αλλού. Άρα δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό που λες. Βέβαια και εδώ υπάρχουν τα συμφέροντα από το πετρέλαιο και γι' αυτό δεν τους συμφέρει να πρωοθήσουν κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τα νησία, όπου τουλάχιστον είδα εγώ εγκαταστάσεις ανεμογεννητριών όλες ήταν σε γυμνούς λόφους και όχι σε πρώην δάση. Βέβαια εάν χαλάνε την αισθητική σου άλλο θέμα και υπάρχει λύση-> (https://www.reuk.co.uk/Worlds-Largest-Wind-Turbine-Generator.htm, https://www.solarenergyalliance.com/ourwind.htm). Να τοποθετηθούν στην θάλασσα ώστε να γλυτώσουν τα νησία μας.
https://www.ecotec.gr/article.php?ID=132 -> Και μια ελληνική πρωτοποριακή κατασκευή.

- Όσον αφορά τον Αμαζόνιο και την γύρω μας φύση θα συμφωνήσω. Πρέπει να κοιτάξουμε πρώτα το σπίτι μας και μετά τα άλλα. Βέβαια στο Αμαζόνιο άλλοι χτίζουν αυθέραιτα και έτσι μπορούμε να παραπονεθούμε. Αλλά εδώ πάει ένα σύνθημα που διάβασα αλλού σε αυτό το φόρουμ πες μου έχτισες να σου πω πιο δάσος έκαψες(συγγνώμη που δεν αναφέρω αυτόν/ην που το έκανε πόστ αλλά δεν θυμάμαι που το είδα).

Ελπίζω να μην σε κούρασα με αυτό το μακροσκελέστατο πόστ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Για τις ελληνικές οικολογικές οργανώσεις συμφωνώ. Ακόμη και κάποιες μεγάλες διεθνής όπως η Greenpeace δεν μας τα λένε καλά. Υπάρχουν πολλά λεφτά από δωρεές και από κρυφές συμφωνίες με εταιρίες σε αυτές τις οργανώσεις. Και όπου υπάρχουν πολλά λεφτά υπάρχει και πολλή διαφθορά.

-Για τους νέους λαμπτήρες είναι σωστό που είναι ακριβότεροι και πολλές εταιρίες θα βγάλουν πολλά αλλά σε παρακαλώ μπορείς να δώσεις κάποιο link που πήρες την πληροφορία για την επικινδυνότητα τους. Γιατί επείδή το επάγγελμα μου έχει μεγάλη σχέση με τεχνολογία hardware θα ήθελα να είμαι ενημερωμένος. Προσωπικά πάντος είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Ξέρω ότι παράγουν διαφορετικές συχνότητες αλλά ποτε δεν άκουσα για δυνητική επικινδυνότητα.
Έγω θα έλεγα αντί για αλογόνο να χρησιμοποιούσαμε led (https://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode) για τον φωτισμό αλλά ακόμη δεν εκπέμπουν "καλής" ποιότητας φωτισμό.

-Θα διαφωνήσω με το θέμα των αννεμογεννητριών. Μαζί με τα φωτοβολταϊκά και την ενέργεια από την θερμότητα του εδάφους είναι πραγματικά οι μόνες εναλλακτικές στο πετρέλαιο στην Ελλάδα. Όσον αφορά τα δάση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια βόλτα σε καμμένο δάσος για να καταλάβεις ότι ο λόγος της φωτιάς είναι τα αυθέραιτα και όχι οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Το ελληνικό κράτος μέχρι τώρα αντιστέκεται με νύχια και με δόντια στις εναλλάκτικές και δεν τις επιδοτεί όπως αλλού. Άρα δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό που λες. Βέβαια και εδώ υπάρχουν τα συμφέροντα από το πετρέλαιο και γι' αυτό δεν τους συμφέρει να πρωοθήσουν κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τα νησία, όπου τουλάχιστον είδα εγώ εγκαταστάσεις ανεμογεννητριών όλες ήταν σε γυμνούς λόφους και όχι σε πρώην δάση. Βέβαια εάν χαλάνε την αισθητική σου άλλο θέμα και υπάρχει λύση-> (https://www.reuk.co.uk/Worlds-Largest-Wind-Turbine-Generator.htm, https://www.solarenergyalliance.com/ourwind.htm). Να τοποθετηθούν στην θάλασσα ώστε να γλυτώσουν τα νησία μας.
https://www.ecotec.gr/article.php?ID=132 -> Και μια ελληνική πρωτοποριακή κατασκευή.

- Όσον αφορά τον Αμαζόνιο και την γύρω μας φύση θα συμφωνήσω. Πρέπει να κοιτάξουμε πρώτα το σπίτι μας και μετά τα άλλα. Βέβαια στο Αμαζόνιο άλλοι χτίζουν αυθέραιτα και έτσι μπορούμε να παραπονεθούμε. Αλλά εδώ πάει ένα σύνθημα που διάβασα αλλού σε αυτό το φόρουμ πες μου έχτισες να σου πω πιο δάσος έκαψες(συγγνώμη που δεν αναφέρω αυτόν/ην που το έκανε πόστ αλλά δεν θυμάμαι που το είδα).

Ελπίζω να μην σε κούρασα με αυτό το μακροσκελέστατο πόστ.:)

Για τους νέους λαμπτήρες: https://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescent_lamp
Εδώ όμως λέει ότι η υπεριώδης ακτινοβολία που εκπέμπουν δεν είναι πολύ βλαβερή.

Οι ανεμογεννήτριες και τα φωτοβολταϊκά έχουν νόημα στην προστασία του περιβάλλοντος μόνο αν συνοδευτούν από μια εξοικονόμηση ενέργειας από όλους μας. Τώρα αν είναι και να καταναλώνουμε πετρέλαιο και γαιάνθρακα όπως συνήθως και να χτίσουμε πυρηνικό σταθμό και να βάλουμε καμιά ανεμογεννήτρια έτσι για να 'χουμε μπόλικη ενέργεια να σπαταλάμε, αυτό είναι σαν να τρώμε 3 γύρους και 5 μπύρες και μετά κάνα γιαουρτάκι με 0% λιπαρά "για δίαιτα". :)

Φυσικά και πρέπει να προστατεύεται ο Αμαζόνιος, ας κοιτάξουμε όμως πρώτα τα δικά μας δάση (και τα δικά μας αυθαίρετα!)

Φιλικά
JC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν κατάλαβεςς το πόστ μου. Δεν ανέφερα καν την εξοικονόμιση ενέργειας. Το ότι μπορεί να βασιστεί εξ' ολοκλήρου η Ελλάδα από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι γεγονός από το 1990. Ανέφερα εάν προσέξεις ότι είναι η μόνη εναλλακτική πηγή και όχι συμπληρωματική πηγή για την Ελλάδα. Ακόμη και με την τρέχουσα κατάσταση ο συνδυασμός όλων των ανανεώσημων πηγών μπορεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες τις Ελλάδας χωρίς καμία αλλαγή στην κατανάλωση(που προφανώς χρειαζόμαστε αλλά αυτό είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο).

Όσον αφορά τις λάμπες φθορισμού η πιθανή βλάβη είναι απλά αμελητέα. Στην Ελλάδα σχεδόν 300 μέρες τον χρόνο έχουμε ηλιοφάνεια και 1min/8h που λέει το άρθρο είναι σημαντικό για παθογενείς καταστάσεις ευαισθησίας στον ήλιο, για τους άλλους δεν κάνει καμία διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όταν προτείνεται μια οποιαδήποτε τεχνολογία για οποιοδήποτε ζήτημα και μια και ζούμε σε καπιταλιστική κοινωνία αν δεν ενδιαφερθεί το κεφάλαιο ελάχιστα πράγματα γίνονται. Και αν δεν υπάρχει άμεση κερδοφορία κανείς δεν το κάνει.Έτσι και με τα ανανεώσιμα. Απλώς άλλες χώρες πάνω σε κάθε καινούργια ανάγκη χτίζουν καινούργιες βιομηχανίες και αγορές (πχ Γερμανία στα φωτοβολταϊκά, Αυστρία στην οικιακή θέρμανση με ξύλο/pellets) ενώ άλλες γίνονται απλώς αγοραστές προϊόντων. Αν γίνονταν τουλάχιστον αγοραστές ιδεών ίσως να αλλάζαμε και νοοτροπία.
:offtopic:Βρίσκω την πλήρη κάλυψη υπερβολική μια και για την ώρα ελάχιστες τεχνολογίες μπορούν να προσφέρουν το απαραίτητο φορτίο βάσης που είναι απαραίτητο για να λειτουργήσουν τεχνολογίες όπως τα αιολικά και τα φωτοβολταϊκά.:offtopic:
Δέχομαι λοιπόν ότι πιθανώς και στα ανανεώσιμα παιζονται παιχνίδια αλλά τα παιχνίδια για την ώρα μπορούν να είναι όσο μεγάλες είναι και οι αγορές (οικονομικά). Πχ για να μην βγουν εκτός οι σταθμοί στερεών ορυκτών καυσίμων δίνονται επίσης πολλά λεφτά στην έρευνα αποθήκευσης διοξειδίου του άνθρακα σε κοιλότητες της γης. Ποιό νομίζετε ότι είναι μεγαλύτερο λόμπυ - οι ανανεώσιμοι ή οι του λιγνίτη/λιθάνθρακα κλπ?
Τέλος θα ήθελα να πω ότι αν είναι να εκπαιδευτούμε περιβαλλοντικά είτε αυτό λέγεται εξοικονόμηση ενέργειας, είτε αυτό λέγεται λιγότερα σκουπίδια, είτε αυτό λέγεται προστασία ποταμών, λιμνών, δασών.... ας φάνε και κάποιοι στη διαδικασία. Απλώς ας γίνει κάτι γιατί είμαστε πραγματικά στα όρια ή ήδη εκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... ας φάνε και κάποιοι στη διαδικασία. Απλώς ας γίνει κάτι γιατί είμαστε πραγματικά στα όρια ή ήδη εκτός.

Εξάλλου, πράγματι, νυστικό αρκούδι δεν χορεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι στο σωστο τόπικ, αλλά δεν βρήκα άλλο με οικολογικά θέματα και το βάζω εδώ.
Ενα βίντεο που το βρίσκω λίγο συγκλονιστικό στα θέματα που θίγει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και γενικος εχω της ενστασεις μου ως προς την οικολογια (με την μορφη που εχει παρει στις μερες μας) , ως προς τα φοτοβολταΐκα και της ανεμογενιτριες, καμια καταστροφη δεν προκαλουν! Δεν εχω δει κανενα δασος να ξυλονετε για να γινει ενεργιακο χωραφι... Ειδα ομως χωραφια με βλαστιση να γινονται ενα τεραστιο εργοστασιο της ΔΕΗ, που καει καπιο παραγωγο του πετρελεου (δεν ξερω τι ακριβος... και δεν το λεω απο την "οικολογικη" του αποψη και τυ κατα ποσο μολυνει, γιατι εχω της αμβιβολιες μου) το οπιο πρεπει να εισαγουμε... Ενω θα μπορουσε στα ιδια χωραφια να χτιστει ενα μικρο κτιριακι, και στην υπολιπη εκταση, να στηθουν φοτοβολταΐκα, που θα μας παρηγαγαν ενεργια χωρις να χρειαζετε να πληρωνουμε για την πρωτη υλη... Μαλιστα θα μπορουσαν να ειναι καπως υπερυψωμενα για να εκμεταλευτουμε και το εδαφος (ισως οχι για βλαστιση, αφου δεν θα το εβλεπε ο ηλιος, αλλα πιστευω πως κατι θα μπορουσαμε να σκευτουμε..)
Εκτος αυτου... Γιατι τοσα τετραγωνικα οροφης να πηγενουν χαμενα και να μην βαλουμε φοτοβολταΐκα; Γιατι τοσα αγονα χωραφια ναμην χρησιμευουν σε τιποτα, εκτος και αν γινουν βιλες η ξενοδοχεια; Δεν χρειαζετε καν να παμε στα βουνα... Ας αρχισουμε απο τον πιο απλο χαμενο χορο, και βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top