Τραπεζικές Οφειλές

cosyul

Νεοφερμένος

Ο cosyul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα να σας εκθέσω το πρόβλημά μου και όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ να το γράψει. Εννοείτε ότι δε φέρεται καμιά ευθύνη αυτών που θα γράψετε. Στο πρόβλημα τώρα:
Ο αδελφός μου, χρωστούσε ένα πολύ μεγάλο χρηματικό ποσό στις τράπεζες και γι’ αυτό μου πούλησε πριν 8 μήνες (με συμβολαιογραφική πράξη πώλησης, όχι δωρεάς) το ήμισυ ενός οικοπέδου που είχαμε εξ’ αδιαιρέτου. Με τα χρήματα που του έδωσα μείωσε τις οφειλές προς τις τράπεζες. Όλες οι οφειλές είναι σε κάρτες και δάνεια που είχαν εξασφάλιση το μισθό του (δεν είχε υποθηκεύσει κανένα περιουσιακό στοιχείο). Σήμερα λόγω του ότι δε δουλεύει πια θα αδυνατεί σε λίγο να πληρώσει τις παραμένουσες οφειλές. Όταν θα καταστούν αυτές ληξιπρόθεσμες:
1) Υπάρχει περίπτωση οι τράπεζες να διεκδικήσουν το οικόπεδο που μου πούλησε?
2) Από ποιο ποσό οφειλής και πάνω ψάχνουν οι τράπεζες τα περιουσιακά σου στοιχεία και προσπαθούν να τα κατασχέσουν? Αν δεν χρωστάς μόνο σε μια τράπεζα αλλά σε πολλές, μπορεί να αθροιστούν όλα τα ποσά σε ένα και να σε κυνηγούν οι τράπεζες ενωμένες ή όχι?
3) Μπορεί να μεταβιβάσει σήμερα (με πώληση όχι δωρεά), ένα άλλο οικόπεδο που έχει στα παιδιά του χωρίς να αντιμετωπίσει το κίνδυνο της μελλοντικής διεκδίκησής του από τις τράπεζες? Αν ναι μπορεί να το μεταβιβάσει σε μένα? Αν ναι μπορεί στη πρώην γυναίκα του? (έχουν χωρίσει εδώ και 8 χρόνια).

Βοηθείστε ρε παιδιά με τη γνώμη σας γιατί όλοι η οικογένεια είναι πελαγωμένη.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι περιμενετε για να πατε σε εναν δικηγορο να σας πει τι πρεπει να κανετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να βρουν τα 100ε την ωρα που θα παρει ο δικηγορος!

Σιγουρα καποιος νομικος θα τα ξερει καλυτερα απο εμενα αλλα ιδου καποιες απο τις γνωσεις μου.

1) Υπάρχει περίπτωση οι τράπεζες να διεκδικήσουν το οικόπεδο που μου πούλησε?

Οχι

2) Από ποιο ποσό οφειλής και πάνω ψάχνουν οι τράπεζες τα περιουσιακά σου στοιχεία και προσπαθούν να τα κατασχέσουν? Αν δεν χρωστάς μόνο σε μια τράπεζα αλλά σε πολλές, μπορεί να αθροιστούν όλα τα ποσά σε ένα και να σε κυνηγούν οι τράπεζες ενωμένες ή όχι?

Οποιοδηποτε, και 100ε να χρωστας μπορουν να σου παρουν το σπιτι, λες να κατσουν ετσι? Οι περισοτερες κατασχεσεις γινονται για μικροποσα. Για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος, μπορει να αντιπροσοπευονται απο καποιο δικηγορικοι γραφειο ολες ωστε να μην απασχολουν δικηγορους οι ιδιες, ΠΑΝΤΩΣ οι τραπεζες ξερουν μεταξυ τους τι γινεται και αν φτασει σε δικη το θεμα θα ξερουν οτι χρωσταει και αλλου.

3) Μπορεί να μεταβιβάσει σήμερα (με πώληση όχι δωρεά), ένα άλλο οικόπεδο που έχει στα παιδιά του χωρίς να αντιμετωπίσει το κίνδυνο της μελλοντικής διεκδίκησής του από τις τράπεζες? Αν ναι μπορεί να το μεταβιβάσει σε μένα? Αν ναι μπορεί στη πρώην γυναίκα του? (έχουν χωρίσει εδώ και 8 χρόνια).

Και τα λεφτα τι θα τα κανει? Αν δεν πληρωσει τις τραπεζες θα το δουν και θα τον κατηγορησουν για απατη, η απατη ειναι κακουργημα και εχει φυλακη.

Αν πουλησει το οικοπεδο στα παιδια του η οπουδηποτε σε τιμη μικροτερη της αντικειμενικης αξιας η παρει λεφτα και δεν πληρωσει με αυτα τα χρεη του κτλ κτλ θα σας σκισουν, θα παει αυτος για απατη και εσεις για συνεργεια η τι διαολο. Don fuck with them, ξερουν τι κανουν.

Ας το πουλησει σε καμια τιμη που στεκει νομικα (εδω ο δικηγορος βοηθαει!) ωστε να παρει τα λεφτα να τα δωσει στις τραπεζες και μετα να αντιμετοπισει απλα μια πτωχευση (ητοι δεν θα ξαναπαρει ποτε δανειο απο τραπεζα και οτι εισοδηματα εχει στο μελλον θα κατασχονται απο τις τραπεζες (οχι στο συνολο τους ομως).

Βασικα το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να συγκεντρωσει ολα τα εξωδα σε ενα μεγαλο δανειο με χαμηλο επιτοκειο, να κοψει τελειως ΚΑΘΕ εξοδο που εχει, να πουλησει οτι δεν χρειαζεται να μετακομισει μαζι σου στην χειροτερη και να παρακαλεσει γονηπετης παιδια, αδελφια, γονεις, σκυλια, γατια να τον βοηθησουν με τις δοσεις, γιατι απαξ και μπλεξεις κατ αυτο το τροπο δεν ξεμπλεκεις ποτε.

Προσεξε να δεις τωρα τι γινεται, για χρεη προσωποκρατηση δεν υπαρχει εκτος αν υπαρξει υποψια απατης.

Ητοι:
Δεν πληρωνει τις δωσεις, ερχετε η αγωγη, αν το ποσο ειναι μεγαλο και κυνηγησουν πολυ θα ψαξουν και θα βρουν στοιχεια απατης, απο εκει μπορει να προφυλακιστει αλλα σιγουρα θα χρειαστητε κανα δικηγορο και αυτοι παιρνουν λεφτα οποτε βασικα το να ξοδευτεις δεν το γλιτωνεις.

Ειναι γαμημενη κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosyul

Νεοφερμένος

Ο cosyul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές epote.
Δυστυχώς τα πράγματα δε μπορούν να γείνουν όπως τα περιγράφεις στο τέλος γιατί το σύνολο του ποσού που χρωστάει είναι στις 100 χιλιάδες ευρώ, σίγουρα δε τα έχει και δε μπορεί να τα βρει. Σκέφτεται σοβαρά να φύγει στο εξωτερικό......
Επωμένως το να κατηγορηθεί για απάτη είναι το λιγότερο....
Το θέμα είναι αν μπορεί να σωθεί το οικόπεδο...... το οποίο καλό θα ήταν να πήγαινε στα παιδιά του...
(Ιστορίες για αγρίους το ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
γιατι δεν βρισκει ξανα δουλεια εστω και με λιγα χρηματα κατι ρε παιδι μου για να μπορει να πληρωνει καποιες δοσεις? :/:

γιατι δεν πουλαει και το αλλο οικοπεδο σε σενα να μπορεσει να καθυστερησει λιγο τα πραγματα μεχρι να βρει δουλεια αν εχεις δηλ. εσυ την οικονομικη ευχερεια για κατι τετοιο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πως τα καταφερε ετσι ο ανθρωπος?
Τελοσπαντων λιγη σημασια εχει τωρα πια αυτο.
Σημασια εχει πως θα ξεχρεωθουν οι τραπεζες κι οταν μπελεκεις με τραπεζες δε σε ξεμπλεκει κανεις.
Συμφωνω με εποτε και λιγα εχω να προσθεσω.
Το οικοπεδο απο τη στιγμη που δεν του ανηκει πλεον δεν μπορουν να το διεκδικησουν(καλα εκανε κ προλαβε να το πουλησει αν δεν ηταν υποθηκευμενο)Το ποσο οφειλης ξεκινα κι απο μηδαμινα χρηματα(και 100 και 200 ευρω- δηλαδη αστεια ποσα.(μητερα γνωστης μου εμεινε στο κρατητηριο 3ημερο μεχρι να περασει απο εισαγγελεα) Το σπιτι στο παιρνουν οι τραπεζες στο π κ φ.
δε συνεργαζονται και κανουν σουμα το ποσο(ετσι οπως το εννοεις) αλλα αυτο δνε εχει καμμια σχεση διοτι η μια τραπεζα μπορει να στην κανει τη ζημια.

να σε ρωτησω, εναν δικηγορο γιατι δε ρωτας?

λογω χρηματων?
δες αυτα μπας και
- https://www.dap-nomikis.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=529
- https://www.judgeswithoutborders.org/Pages/Default.aspx
- https://en.wikipedia.org/wiki/Lawyers_Without_Borders

- ενα μειλ ή τηλεφωνο στην ευρωπαικη κοινοτητα(δεν ειμαι σιγουρη αν αναλαμβανουν μονο τους απορους, δε χανεις κατι να ρωτησεις ομως-ισως ετσι γλιτωσετε τα επιπροσθετα εξοδα)

καλη τυχη και μακαρι το θεμα αυτο να μας γινει μαθημα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ Cosyul, στην περίπτωση που αναφέρεσαι, συντρέχει η λεγόμενη ¨καταδολίευση δανειστή", που εμπίπτει σε ποινικές διατάξεις του νόμου και σίγουρα επισύρει τουλάχιστον την ακύρωση των όποιων μεταβιβάσεων(συμβολαίων). Προσωποκράτηση δεν προβλέπεται και ούτε θα την επεδίωκε κάποια Τράπεζα.
Η καλύτερη λύση είναι η συνδιαλλαγή, αν υπάρχουν περιθώρια από τη μεριά σας. Με την "τραπεζική δικτατορία", δυστυχώς, κανένας δεν μπόρεσε να τα βγάλει πέρα, όπως μαθαίνουμε από την ιστορία!
Προσωπικά, θα ήθελα να βοηθήσω περισσότερο και συμβουλευτικά, αν θα μου έστελνες μερικά βασικά στοιχεία των οφειλών, με ΠΜ:
- Είδος δανείων, πότε έγιναν, τι ποσά, με τι επιτόκια, από ποιες Τράπεζες, τι καταβολές έγιναν κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosyul

Νεοφερμένος

Ο cosyul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νωεύς έχεις κάποια συγκεκριμένη εμπειρία σε αυτά? Αν ναι τί?
Όταν γράφεις για ακύρωση των όποιων μεταβιβάσεων εννοείς τις δωρεές ή ακόμα και την πώληση του οικοπέδου που έγοινε προς εμένα πριν 8 μήνες?

Πάντως κάποια στιγμή θα πάω σε δικηγόρο, δε το γλιτώνω. Ρωτάω εδώ πρώτα διότι όταν θα πάω θέλω να είμαι όσο το δυνατό καλύτερα πληροφορημένος. Δεν έχω κάποιον έμπιστο αφού δεν έχει χρειαστεί μέχρι σήμερα και δυστυχώς οι περισσότεροι σε βλέπουν σαν ευρώ μόνο και δεν ασχολούνται πραγματικά με το πρόβλημά σου, επωμένος καλό είναι να του δείξω ότι το έχω ψάξει τουλάχιστον (όχι να το παίξω έξυπνος, αλλά να κατάλαβει ότι δε μπορεί να με κοροιδέψει). Πάντως ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις όλων των παιδιών και μόνο η συμμετοχή βοηθάει ψυχολογικά τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωεύς έχεις κάποια συγκεκριμένη εμπειρία σε αυτά? Αν ναι τί?
Όταν γράφεις για ακύρωση των όποιων μεταβιβάσεων εννοείς τις δωρεές ή ακόμα και την πώληση του οικοπέδου που έγοινε προς εμένα πριν 8 μήνες?

....

- Εμπειρία 23 ετών, ως εργαζόμενος σε Τράπεζα και με σχετική ειδίκευση σε θέματα τέτοιων εμπλοκών...
-Εννοώ οποιασδήποτε μορφής μεταβιβάσεις, που έγιναν μετά την υπογραφή της/των τραπεζικής/ών συμβάσεων, από τις οποίες προκύπτει οφειλή σε καθυστέρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosyul

Νεοφερμένος

Ο cosyul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νωεύς όταν έγινε η μεταβίβαση δεν υπήρχε καμία σύμβαση σε καθυστέρηση, αν θα προκύψει καθυστέρηση, θα προκύψει από εδώ και πέρα. Μπορούν να ακυρώσουν τη μεταβίβαση που έγινε τότε? Γιατί αν πραγματικά μπορούν, τότε όταν θα αγοράζεις οικόπεδο πρέπει να κοιτάς αν χρωστάει ο πωλητής στις τράπεζες.
Όταν χρωστάς σε πιστωτικές κάρτες υπάρχει κάποιο ποσό και κάτω που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα οι τράπεζες ή ακόμα και για μικροποσά ψάχνουν να βρουν τα περιουσιακά σου στοιχεία και κάνουν έρευνα για το αν πούλησες κάτι πρόσφατα?
Αλήθεια πόσους μήνες πίσω ψάχνουν οι τράπεζες να δουν αν έχεις κάνει κάποια πώληση ή δωρεά?
Σημειώνω ότι o αδελφός μου χρωστάει σύνολο γύρω στα 100 χιλ ευρώ, κανένα δάνειο δεν είναι παραπάνω από 25-30 χιλιάδες και καμία πιστωτική κάρτα παραπάνω από 10 – 15 χιλιάδες. Είναι όλα παλιά πάνω από χρόνο δάνεια και μέχρι σήμερα εξυπηρετούνται κανονικά.
Αν θες μου απαντάς γιατί τέτοιου είδους πληροφόρηση δε μπορείς να τη μάθεις από δικηγόρους.
Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν θες μου απαντάς γιατί τέτοιου είδους πληροφόρηση δε μπορείς να τη μάθεις από δικηγόρους.

φυσικα και μπορεις τι λες τωρα αυτη ειναι η δουλεια τους, δεν θα πας σε ποινηκο θα πας σε εναν που ασχολητε με αυτα τα θεματα.

και δεν ειπα να πληρωσει το συνολο του ποσου αλλα να πληρωνει τις δοσεις, απο οκτοβρη και μετα θα μπορουμε να παιρνουμε δανεια απο ευρωπαικες τραπεζες ως εκ τουτου τα επιτοκια θα ειναι μικροτερα, θα πρεπει να συγκεντρωσει το ποσο σε ΕΝΑ μεγαλο μακροπροθεσμο δανειο και να πληρωνει τις δωσεις.

θα φυγει εξωτερικο για παντα? Μετα θα εχει κανονικα ενταλμα συληψης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωεύς όταν έγινε η μεταβίβαση δεν υπήρχε καμία σύμβαση σε καθυστέρηση, αν θα προκύψει καθυστέρηση, θα προκύψει από εδώ και πέρα. Μπορούν να ακυρώσουν τη μεταβίβαση που έγινε τότε? Γιατί αν πραγματικά μπορούν, τότε όταν θα αγοράζεις οικόπεδο πρέπει να κοιτάς αν χρωστάει ο πωλητής στις τράπεζες.
Όταν χρωστάς σε πιστωτικές κάρτες υπάρχει κάποιο ποσό και κάτω που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα οι τράπεζες ή ακόμα και για μικροποσά ψάχνουν να βρουν τα περιουσιακά σου στοιχεία και κάνουν έρευνα για το αν πούλησες κάτι πρόσφατα?
Αλήθεια πόσους μήνες πίσω ψάχνουν οι τράπεζες να δουν αν έχεις κάνει κάποια πώληση ή δωρεά?
Σημειώνω ότι o αδελφός μου χρωστάει σύνολο γύρω στα 100 χιλ ευρώ, κανένα δάνειο δεν είναι παραπάνω από 25-30 χιλιάδες και καμία πιστωτική κάρτα παραπάνω από 10 – 15 χιλιάδες. Είναι όλα παλιά πάνω από χρόνο δάνεια και μέχρι σήμερα εξυπηρετούνται κανονικά.
Αν θες μου απαντάς γιατί τέτοιου είδους πληροφόρηση δε μπορείς να τη μάθεις από δικηγόρους.
Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.

-Βασικά, η οποιαδήποτε έρευνα για ακίνηση περιουσία γίνεται στα Υποθηκοφυλακεία της χώρας, οπόπτε δεν έχει σημασία ο χρόνος.
-Η οποιαδήποτε μεταβίβαση είναι επισφαλής και μπορεί να αμφισβητηθεί η νομιμότητά της, αν αυτή έγινε μετά την υπογραφή των τραπεζικών συμβάσεων( και όχι, μετά την καθυστέρηση).
-Τα χρήματα είναι αρκετά, για να επισύρουν δικαστικές παρενέργειες.
-Στο χέρι των Τραπεζών είναι, να ασχοληθούν ακόμη και για μικροποσά( κάτω δηλαδή κι από 10000 ?), γι' αυτό, η καλύτερη λύση είναι να γίνει κάποιος διακανονισμός. Μία λύση πάντως είναι, να βρείτε κάποια Τράπεζα και να συγκεντρώσετε εκεί όλες τις οφειλές σας, φυσικά με κάποια υποθήκη ακινήτου. Στην περίπτωση αυτή, αξίζει να προσέξετε, όταν θα σας δώσουν λογαριασμό οι Τράπεζες, να δείτε αν έχουν κάνει ανατοκισμό(πανωτόκια), που είναι παράνομος!
-Για ο,τιδήποτε άλλο σχετικά, τα ξαναλέμε. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top