• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Νόσος crohn

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά !

Έψαξα στο φόρουμ κ δν βρήκα κανένα θέμα σχετικό με την Νόσο crohn.

Ωστόσο θα ήθελα να μου πείτε (εαν γνωρίζεται βεβαίως) τι ειναι αυτη η νόσος ακριβώς !!

Έψαξα στο νετ εχθές αλλα θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα γιατι ένα συγγενικό μου πρόσωπο (δυστυχώς) κάνει εξετάσεις για την εν λόγο νόσο ..!!

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ή το ΄χει βιώσει θα με βοηθούσε πολύ !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Φίλε μ , φαντάζομαι οτι δν ειναι το ίδιο μια προσωπική εμπειρία με πληροφορίες π θα βρείς στο νετ ...!!
Τα έχω ψάξει όλα τα αποτελέσματα απο χθές !! Δν θα ανοιγα ενα ολόκληρο θέμα απλά για να πάρω σαν απάντηση τα αποτελέσματα του google !!! Ούτε εσυ φαντάζομαι θα το εκανες !!!;) Πάντως ευχαριστώ !!! ;)

Κάποιος άλλος έχει να μου πεί κάτι ?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buttercup

Νεοφερμένος

Η buttercup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φίλε μ , φαντάζομαι οτι δν ειναι το ίδιο μια προσωπική εμπειρία με πληροφορίες π θα βρείς στο νετ ...!!
Τα έχω ψάξει όλα τα αποτελέσματα απο χθές !! Δν θα ανοιγα ενα ολόκληρο θέμα απλά για να πάρω σαν απάντηση τα αποτελέσματα του google !!! Ούτε εσυ φαντάζομαι θα το εκανες !!!;) Πάντως ευχαριστώ !!! ;)

Κάποιος άλλος έχει να μου πεί κάτι ?? :(
Γειά σου Εύα! Λόγω σπουδών, αλλα και άλλων λόγων, έχω πολλά να σου πώ σχετικα με τη νόσο. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω αν είμαι στην ευχάριστη ή δυσάρεστη θέση, να γνωρίζω την απάντηση στην κάθε απορία σου σχετικά με το ζήτημα.
Η νόσος Crohn είναι μια σχετικά σπάνια νόσος , που όμως έχει ραγδαία αύξηση καθώς περνούν τα χρόνια. τα ακριβή ποσοστά κλπ όπως είπες μπορείς και μόνη σου να τα βρείς στο νέτ. Είναι αυτοάνοσο νόσημα, δλδ στην ουσία ο ιδιος ο οργανισμός επιτίθεται σε μέρη του, στη συγκεκριμένη περίπτωση κυρίως στο λεπτό και παχύ έντερο, δημιουργώντας φλεγμονή χωρίς λόγο. Το αποτέλεσμα αυτού είναι διάφορα συμπτώματα, όπως κυρίως πόνος στην κοιλιά και διάρροια, και άλλα που δεν είναι εντερικά, όπως άφθες στο στόμα, απώλεια βάρους, αδυναμία, αναιμία, αρθρίτιδα (!), δερματικά προβλήματα, προβλήματα στα μάτια. Συμπτώματα δλδ που φαινομενικά ειναι ασχετα. Η νόσος προσβάλλει τμήματα όλου του πεπτικού σωλήνα, απο το στομα δλδ μεχρι τον πρωκτο (συνηθως προσβαλλεται το τελικο τμημα του λεπτου εντερου και μερη του παχεως), και δημιουργεί έλκη.
Τώρα στο πρακτικό μερος,ως αυτοανοση, η ασθένεια αυτή δεν θεραπεύεται , δυστυχως. :(
Το κύριο χαρακτηριστικό της είναι οτι είναι περιοδική. Τα άσχημα συμπτώματα της έρχονται όταν υπάρχει κρίση της δλδ. Συνηθως αναμεσα στις κρισεις υπαρχουν διαστηματα με πιο ηπια συμπτωματα η και καθολου. Υπαρχουν ασθενεις βεβαια που εχουν κρισεις συνεχως, αλλοι που εχουν μια τωρα και μπορει η επομενη να ειναι σε 5 η 10 χρονια, γενικοτερα αυτο εξαρταται απο τον οργανισμο και δεν ειναι προβλεψιμο. Το θετικο ομως ειναι , πως αν και μη ιασιμη, υπαρχουν φαρμακα που ανακουφιζουν απο τα συμπτωματα , απαραιτητα κυριως κατα τις εντονες περιοδους κρισης (συνηθως κορτιζονη), αλλα και φαρμακα αντιφλεγμονωδη που οι ασθενεις παιρνουν καθε μερα, δυστυχως εφ'ορου ζωης. Οι ασθενεις της νοσου θεωρουνται ανοσοκατασταλμενοι και γι'αυτο ειναι πολυ πιο επιρρεπεις σε λοιμωξεις και θα πρεπει να ειναι διπλα προσεκτικοι με την υγεια τους.
Οταν η νοσος εχει διαγνωσθει (η μεθοδος ειναι κολονοσκοπηση και βιοψια), και ο ασθενης παιρνει φαρμακα, δεν υπαρχει προβλημα με καμια απο τις τροφες συνηθως. Αυτο που σιγουρα επιδεινωνει την κατασταση ομως ειναι το αγχος και η στενοχωρια, ειναι μια νοσος που ειναι αμεσα σχετιζομενη με την ψυχολογια του ασθενους.
Συμπερασματικα, η νοσος crohn, ειναι μια νοσος με την οποια οι ασθενεις θα πρεπει να μαθουν να ζουν και αυτο γινεται εφικτο με τη βοηθεια των φαρμακων και βεβαια της πολυ συχνης παρακολουθησης.

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο και αν υπαρχει οτιδηποτε αλλο που θελεις να μαθεις, μη διστασεις, θα χαρω πολυ να σε βοηθησω!:)

ΥΓ:σορυ για το πολυ μεγαλο μνμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top