• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια συγνωμη ,αλλα τωρα ειδα τις απαντησεις.Δε μου στελνονται email:(
Giorgali δε σου ειπα να μην τρομαζεις εδω τα παιδια??????????:D
Σου ειπα οτι εισαι λιγακι φοβιτσιαρης δε στο ειπα????;):P
Λοιπον παιδια!!!Εγω ημουν πολυ ανετη και ψυχραιμη οταν πηγαινα προς χειρουργειο κι εκανα πλακα με τον τραυματιοφορεα-μου ελεγε να κανω μπιπ μπιπ οταν συνανταγαμε καποιον.Δεν φοβηθηκα.οταν γυρισα δεν εκανα εμετο.Δε μου εβαλαν ουτε μασκα ουτε τπτ φυσικα!Αισθανομουν μια ελαφρια ζαλαδα για κανα μισαωρο,η οποια περασε.το μονο που με ανησυχουσε ηταν η μυτη που ηταν τοτε γουρουνισια (σηκωμενη) λογω των ταμπον-επειδη ηταν "στουμπωμενη" με αυτα-οταν τα εβγαλα φυσικα ήταν μια χαρα.Ο giorgalis εχει δικιο-τα ταμπον ειναι σε ολη τη διαδικασια το πιο "επωδυνο" αν μπορουμε να το πουμε ετσι.Κραταει δευτερολεπτα.εγω ουτε τσιριξα,ουτε λυποθημησα,ουτε κτι το φοβερο(η βοηθος μου ειπε οτι ημουν απιστευτα ανετη-οι περισσοτεροι εχουν τα σφουγγαρακια σαν δευτερη επεμβαση) -το μονο που εκανα ειναι οτι δακρυσα-οχι απο πονο,αλλα λογω νευρων στη μυτη που στο κανουν αυτο.Απλα ειναι κτι δυσαρεστο-αυτο ειναι ολο-κανενας δεν πεθανε απο αυτο..:P
Τα εβγαλα στις τρεις μερες και μετα ανεπνεα κανονικοτατα!!Αλλα οχι σαν πριν.Δλδ στο δυωρο πανω -καπου εκει- εκανα πλυση γτι ημουν μπουκωμενη.μερα με την ημερα φυσικα λιγοστευε το μπουκωμα.Ολο και αραιοτερα αισθανομουν την αναγκη να κανω πλυση(αν και κανονικα πρεπει να γινεται ανα μια ωρα) για δυο εβδομαδες.
Αυτη η "μλκια" που λεει ο giorgalis που σου ρουφαει τη μυτη δεν ποναει!Απλα νιωθεις αβολα γτι στο βαζει λιγο μεσα να σε καθαρισει.Πηγα 4-5 φορες να το κανω αυτο.το συνηθησα.Δεν ειναι κτι το τοσο τραγικο.Απλα ειναι ενοχλητικο.Καμμια σχεση με σφουγγαρακια.Εκει ο πλαστικος-γιατρος του χειρουργου(που τον ειδα τρεις μερες μετα το χειρουργειο στο mall:)) μου ειπε-τι ηρεμη που εισαι -ουτε γκρινιαζεις ουτε τπτ!Οι αντρες να δεις πως γκρινιαζουν-οι γυναικες σπανια!:D
Σου βαζουν κτι μαντιλακια με γευση μπανανα(:D) με το που σου βγαζουν τα ταμπον για να μην τρεξει τπτ.
Εγω οταν εκανα πλυσεις δεν ειχα καθολου αιματα.Ο giorgalis μου ειπε οτι ειχε.Απλα περνοντας νερο απο τη μυτη μπορει να γινει κτι τετοιο στην αρχη.Και αν θυμαμαι καλα οταν μιλησα με το Giorgali χθες μου ειπε οτι σταματησε.
Ολη η διδικασια της ταλαιπωριας(μπουκωματα,πονολαιμος,κατα συνεπεια και πονοκεφαλος) τα οποια εγω τα αντιμετωπιζα με panadol εμενα μου κρατησαν δυο εβδομαδες.Μετα απλα οταν κοιμομουν -το πρωι δεν ηταν τελειως καθαρη η μυτη μου,μετα απο τοσες ωρες-αυτο!!
τωρα ραμματα δε σου τραβανε,δε σου κανουν τπτ!Απλα εχεις δυο ραμματα απο την καθε πλευρα στη ραχη της μυτης ,που δε στα τραβαει,απλα στα κοβει και νιωθεις σαν τσιμπημα ενεσης και αν!Τα ραμματα και οτιδηποτε "περιττο" εχει η μυτη το απορροφαει ο οργανισμος ή φευγει με τις πλυσεις.
Αυτα παιδια απο εμενα.Οτι θελετε-ξαναρωτατε!(Ελπιζω να το δω συντομα..:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσον αφορά τα emails, τσέκαρε μήπως πηγαίνουν στα Junk.

Με καθησύχασες κάπως είναι η αλήθεια, αν και φοβάμαι ότι η δική σου εμπειρία ήταν τόσο άνετη επειδή δεν είχες πρόβλημα με το διάφραγμα (ο georgalis είχε και αυτός)...

Οι πλύσεις αυτές τι είναι; Πώς γίνονται; Είναι δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μου ερχονται,αλλα αφου εχουν προηγηθει αρκετα μνματα.Ας πουμε μου ηρθε εκει με το ονειρο σου..:)
Ο πλαστικος που ειχα δει στο mall που μιλαμε αρκετα,μου ειπε οτι παντα περνανε απο το διαφραγμα γτι γινεται η τομη εκει και το καλο το κανουν τελειο.Εγω δεν ειχα προβλημα-οχι.Μονο μου ειπε κτι για χονδρους στο δεξι ρουθουνι.Αλλα πιστευω απο τη στιγμη που θα πας,σε οποιονδηποτε,κτι θα βρουν.Κοιτα -πιστευω οτι ειναι θεμα επεμβασης αρκετα.Το ποσο "επεμβαινει" στη μυτη αισθητικα.Ας πουμε αν εχει ο αλλος τεραστιο προβλημα και θελει η μυτη του πολυ "δουλεια" πιστευω οτι θα μελανιασει ας πουμε περισσοτερο.Εγω δε μελανιασα σχεδον καθολου.Αλλα το αν θα λιποθυμησεις,θα κανεις εμετο,αν θα πονεσεις στα σφουγγαρακια πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου.Εγω το μονο που σε συμβουλευω ειναι να μην πας σαν προβατο στη σφαγη.Ο πανικος δεν εκανε καλο σε κανενα.Να εχεις υπομονη(να μη γκρινιαζεις δλδ) και να βλεπεις τα πραγματα οσο μπορεις πιο αναισθητα.Σε αυτες τις περιπτωσεις ειδικα οι αναισθητοι ανθρωποι ειναι οι πιο κερδισμενοι..;)
Αν εισαι ψυχραιμη,θα πανε ολα ΠΕΡΙΦΗΜΑ!!!!
Οι πλυσεις γινονται ως εξης.Εχεις μια ενεση,ρουφας με τη βελονα απο μπουκαλι ορου,που αγοραζεις απο φαρμακειο.Βγαζεις τη βελονα και ριχνεις την ποσοτητα στο ενα ρουθουνι και μετα στο αλλο.Η ποσοτητα βγαινει απο το στομα.Ελπιζω να μη σε τρομαζει αυτο.Το κανουν στα μωρα.Μπορει να σου γινει κατα λαθος και οταν πας να πιεις νερο μεσα απο τη χουφτα σου.Θα σου δειξει πως να το κανεις ετσι ωστε να μην "πνιγεσαι" (συμβαινει οταν εχεις το κεφαλι πολυ πισω)και να μη σου βγαινει απο τα ρουθουνια(συμβαινει οταν εχεις το κεφαλι καθετα) Δεν ειναι κτι φοβερο.Και θα το κανεις συχνα-θα το συνηθησεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά είμαι αρκετά αναίσθητη, να και μια φορά που θα μου βγει σε καλό :D

Αυτό με τις πλύσεις δεν με τρομάζει, απλά μου φαίνεται λίγο αηδία :mpliaks: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgalis

Νεοφερμένος

Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παιδια εχει δικαιο η elenadi ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΗΣ με τα νοσοκομεια (αληθεια ποτε δεν το εκρυψα)!!!

αντε καλη επιτυχια στο χειρουργειο!!!
εγω εγραψα την εμπειρια μου,παντως εκτος απο οταν σου βγαζουν τα ταμπον δεν εχει πονο!!!τωρα αν εγω λιποθυμησα οταν εβαζα τα ρουχα του χειρουργειου και αν ειχα γινει ασπρος ειναι υποκειμενικο και αντεδρασε ετσι ο οργανισμος μου!

παντως μερικοι που με ειδαν ειδικα κοπελες μου ειπαν οτι αν και εχω το ναρθηκα ακομα η μυτη μου θα γινει πολυ ωραια!μακαρι να πεσουν μεσα και να αξιζε τον κοπο!
μια κοπελα με ρωτησε αν τωρα που ξερω πως ειναι,θα την εκανες?
και τις απαντησα κατευθειαν ΝΑΙ!!!

τωρα σε μενα η μυτη δεν εχει αιμοραγια μονο 2 μερες εβγαζε λιγο αιμα ξερεις σαν να σου τρεχει η μυτη και τωρα πλεον ειμαι πολυ λιγο μπουκωμενος!

ψυχραιμια δεν ειναι τιποτα και ολα θα πανε καλα!!!

ααααα και οταν την κανεις και εισαι μπουκωμενη πεσμου να σου πω τι να κανεις για να ξεμπουκωνεις!εγω σωθηκα απο τοτε που το εκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ααααα και οταν την κανεις και εισαι μπουκωμενη πεσμου να σου πω τι να κανεις για να ξεμπουκωνεις!εγω σωθηκα απο τοτε που το εκανα!

Και δεν το λες απο τώρα να το δουν κι άλλοι; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgalis

Νεοφερμένος

Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
δεν ειναι κατι σημαντικο!!!

ειναι ενα πραγματακι που εχει σωληνακι μπροστα και πισω σφουγγαρακι και αυτο ειναι καποιος που ρουφαει και καθαριζεις απο τις "μιξες"!!!

αυτο κυριως ειναι για μωρα να ξεμπουκωνουν αλλα και για τετοιες περιπτωσεις ειναι οτι πρεπει και δεν ποναει σαν αυτο που εχουν οι γιατροι και ρουφαει!!!

ενταξει αυτα δεν κανει την ιδια δουλεια αλλα ξεμπουκωνεις για λιγο και καθαριζεις!

αντε το σαββατο που θα κατεβω πατρα γιατι τωρα παω αθηνα θα σας πω για την καινοθργια μου μυτη και πεσμας εσυ για την εγχειρηση!!!

καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλημερα παιδια... εγω δυστυχως αν και υποβληθηκα σε ρινοπλαστικη το προηγουμενο χρονο τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα περιμενα με αποτελεσμα να επιβελλεται επανεγχειρηση. Επειτα απο ερευνα εχω καταληξει σε 2 [...]Οποιος εχει καποια προσωπικη εμπειρια ή γνωριζει καποια πραγματα για τους συγκεκριμενους , παρακαλω να επικοινωνησει μαζι μου.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kitkat

Νεοφερμένος

Η kitkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλημερα tasinho! γιατι ετσι? δεν εισαι ευχαριστημενος με το λειτουργικο η το αισθητικο αποτελεσμα της επεμβασης? αν επιτρεπεται που εκανες την επεμβαση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
εννοεις εχεις καταληξει σε αυτους τ 2 να πας να κανεις τη 2η γιατι ειναι καλοι?ή οτι δεν ειναι?δεν καταλαβα...σε ποιον πηγες?σε κανενα πολυ διασημο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
kitkat και στα 2...οχι απλα δεν ειμαι ικανοποιημενος αλλα εγιναν και χειροτερα σε σχεση με πριν...οσο για το που εκανα την εγχειρηση θα σου πω private,[...]...katerina-maria ξερω οτι αυτοι οι 2 εχουν τεραστια εμπειρια και σε επανεγχειρησεις γι αυτο καλετηξα σ'αυτους..εκτος απο τα ηδη υπαρχοντα προβληματα(λειτουργικα-αισθητικα) προστεθηκαν και τα ψυχολογικα και δε θελω να σκεφτομαι το ενδεχομενο και 3ης εγχειρησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petrina 1987

Νεοφερμένος

Ο petrina 1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Tasinho,εγώ χειρουργήθηκα στο [...] και μου έκανε φοβερή δουλειά. Η μύτη μου ήταν πολύ στραβή και είχε καμπούρα. Μου την έκανε τόσο ωραία που δε φαίνεται καν χειρουργημένη. Ταιριάζει απόλυτα στο πρόσωπό μου. Επίσης είχα πρόβλημα με την αναπνοή μου και έφτιαξε και αυτό.Πριν την επέμβαση κοιμόμουν με ανοιχτό στόμα. Τώρα κοιμάμαι σαν πουλάκι. Και η ταλαιπωρία μου ήταν ελάχιστη. Και η elenadi και ο giorgalis,όμως έχουν χειρουργηθεί από τον ίδιο γιατρό και όπως λένε έχουν μείνει το ίδιο ευχαριστημένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Tasinho οπως ειπε και η petrina εχω χειρουργηθει κι εγω εκει-στον [...]:D.Εχω γραψει αναλυτικα την εμπειρια μου.
Και ο γιατρος οταν μπηκα μου εδειξε πολλες κατεστραμμενες μυτες που εφτιαξε.
Κρατα μας ενημερους.Καλη τυχη οτι και να αποφασισεις να κανεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
εκει θα παω elenadi εχω ραντεβου τη δευτερα και του ειπα να κανω πριν τις εκλογες(για να μη βλεπω τα μουτρα των πολιτικων...χεχεχε),οποτε θα σας ενημερωνω και γω για την εμπειρια μου...απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι αν χρειαστω κατι θα πρεπει να πηγαινω αθηνα..ελπιζω να το λυσω και αυτο...elenadi στειλε μου αν δε σε πειραζει private γιατι θελω να σε ρωτησω καποια πραματα....ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
σου εστειλα ηδη;)
Κοιτα εγω μετα την επεμβαση,πηγα να μου βγαλουν τα ταμπον και μετα οποτε αισθανομουν μπουκωμενη τη μυτη μου , πηγαινα να μου τη "ρουφανε" καθε 3-4 μερες για διαστημα δυο εβδομαδων.Μεσα σε διαστημα εικοσι περιπου ημερες πηγα 5 φορες.εγω μενω αθηνα βεβαια,αν και μακρια απο το νοσοκομειο.
Ο giorgalis μενει πατρα και πηγε νομιζω για σφουγγαρακια και μετα θα παει για βγαλσιμο ναρθηκα.Βρηκε αυτο τον τροπο,που απ'οτι καταλαβα κανει δουλεια,αλλα οχι τελεια για να ρουφαει τη μυτη.
Οτι θες ρωτας ή εδω ή private:)
Καλη τυχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουφ, πριν λίγο γύρισα από το νοσοκομείο. Θα γράψω την εμπειρία αναλυτικά, μιας και εμένα με βοήθησαν πολύ αυτές που είχα διαβάσει από τα άλλα παιδιά (elenadi, petrina1987, georgalis).

10:40 φτάνω στο νοσοκομείο. Αφού περιμένω κάμποση ώρα στην υποδοχή, τελικά με φωνάζουν να κάνω εισαγωγή. Αυτό χρειάστηκε ταυτότητα, βιβλιάριο και ΑΦΜ. Μετά από λίγη ακόμη ώρα αναμονής, με φώναξαν να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις στα εξωτερικά ιατρεία (καρδιολογική, αίματος, ακτινογραφία). Μετά με πήγαν στο δωμάτιο μου, όπου μου έδωσαν τα ρούχα χειρουργείου. Επειδή δεν σου λέει κανείς τι είναι αυτά, έχετε υπόψιν ότι:

  • Αυτό το "ρούχο" δένει από πίσω και όχι από μπροστά
  • Τα 2 μπλε σακουλάκια είναι για τα πόδια
  • Το σκουφάκι είναι προφανώς για τα μαλλιά
  • Το άλλο το άσπρο είναι εσώρουχο (κι ας μην του φαίνεται)
Αφότου περίμενα λίγη ώρα, ήρθε μια νοσηλεύτρια, μου έβαλε τον ορό (δεν πονάει σχεδόν καθόλου, μη φοβάστε) και κάτι άλλα φάρμακα (λόγω της αναισθησίας απ'ότι μου είπε) και με άφησε να περιμένω.
Μετά από καμιά ώρα ( :mad: ) ήρθαν επιτέλους να με πάρουν για την εγχείριση. Σε παίρνουν με το κρεβάτι στο οποίο βρίσκεσαι (έχει ρόδες), όχι με κάποιο φορείο και σε πηγαίνουν σε μια αίθουσα με διάφορους άλλους από/προς χειρουργείο όπου περίμενα για λίγη ώρα ακόμη. Εκεί ήρθε να μου μιλήσει ο αναισθησιολόγος (πολύ συμπαθητικός άνθρωπος!) και μετά ο γιατρός. Έπειτα με πήγαν στο χειρουργείο και ούτε που κατάλαβα πότε με έπιασε η νάρκωση. Με είχαν μέσα 4-4:30 ώρες γιατί ήταν λέει δύσκολη περίπτωση (ο γιατρός με ρώτησε μετά πώς ανέπνεα με τέτοιο διάφραγμα!) αλλά είπε ότι πέτυχε και βγήκε και πολύ όμορφη η μύτούλα :D
Το χειρότερο της όλης διαδικασίας ήταν όταν ξύπνησα: Επειδή απ'ότι μου είπαν, κατά τη διάρκεια της εγχείρισης σου έχουν ένα σωληνάκι στο λαιμό, ένιωθα το λαιμό μου ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ξηρό και με ενοχλούσε αφόρητα (δεν πόναγε, αλλά ήταν πολύ ενοχλητικό). Με έπιασε μια απελπισία ότι επί 3 μέρες ο λαιμός μου θα είναι έτσι, έβαζα τα κλαματα κατά τακτά χρονικά διαστήματα :redface: :redface: :redface: και νομίζω έβαλα και τις φωνές σε 2-3 νοσηλεύτριες (μακάρι να θυμόμουν ποιές, να τους ζητήσω συγγνώμη μετα :redface: ). Αυτό ευτυχώς μετά από μισή με μία ώρα πέρασε, και μαζί του και η απελπισία/τα νεύρα μου. Βέβαια είναι αρκετά δυσσάρεστο να αναπνέεις από το στόμα (ακόμα και τώρα που γράφω) αλλά καμία σχέση με το πόσο φρικτό είναι όταν πρωτοξυπνάς. Σου δίνουν και ένα διάλυμα για γαργάρες και μια υγρή γάζα να βρέχεις τα χείλη σου και βελτιώνεται η κατάσταση.
Επίσης, να ρωτήσετε πότε μπορείτε να φάτε και ιδίως να πιείτε, όχι σαν εμένα τη βιόλα που νόμιζα ότι δεν επιτρέπεται ακόμα και 3 ώρες μετά και βασάνιζα τον εαυτό μου χωρίς λόγο :P
Μέχρι το βράδυ πάντως ήμουν πολύ καλά και έκανα κι εγώ βόλτες στο διάδρομο με τον ορό, σαν την elenadi. Τα ενοχλητικά της όλης υπόθεσης (από τότε μέχρι και τώρα) είναι ότι:

  • Πρέπει να αναπνέω από το στόμα (ΠΟΛΥ χειρότερο απ'ότι το φανταζόμουν). Συνέπειες αυτού:
    • Τα χείλη μου ξεραίνονται πάρα πολύ.
    • Δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Κοιμόμουν για μισή-μία ώρα και μετά ξύπναγα, και για να πετύχω ακόμα και αυτό, πήγε 5 το πρωί.
  • Τα μάτια μου έχουν πρηστεί στο εσωτερικό τους, κάτι που είναι ελαφρώς ενοχλητικό.
  • Η γάζα κάτω από τη μύτη μου σπάει τα νεύρα, ειδικά όταν πρόκειται να φάω ή να πιώ κάτι.
  • Όταν ξαπλώνω νιώθω τη μύτη μου κάπως "βαριά" ακριβώς όπως περιέγραψε και η elenadi.
Κατά τα άλλα, νιώθω μια χαρά :)

Θα πάω τώρα την Κυριακή το πρωί να μου βγάλουν τα σφουγγαράκια (ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!! Να αναπνεύσω επιτέλους από τη μύτη και πάλι!!!). Αυτά μέχρι στιγμής.

Αλήθεια, για πείτε μου οι άλλοι που έχετε κάνει την ίδια επέμβαση: Επιτρέπεται το ...φτάρνισμα; Μου έχει έρθει κάμποσες φορές να φταρνιστώ (ειδικά σήμερα) και 3 δεν κρατήθηκα. Σας συνέβη εσάς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χάρηκα που πέτυχε! :D Μεγιά τη νέα μυτούλα και καλή "ανάρρωση"! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenadi

Νεοφερμένος

Η elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λια μου(ετσι νομιζω σε λενε):) ποσο χαιρομαι που ολα πηγαν μεχρι τωρα καλα..:D
εγω δεν περιμενα καθολου σχεδον για τιν επεμβαση,γτι επιτηδες ειχα πει να παω πρωι πρωι για να τελειωνω..
με το που ξυπνας-ναι νιωθεις καπως περιεργα,αλλα περναει.το χειροτερο οπως ειχα επισημανει εγω ειναι οι3 μερες μεχρι ΚΑΙ να σου βγαλουν τα ταμπον.μετα ολα θα ειναι πολυ καλυτερα;)ναι-με τον υπνο-ολοι το περνανε.Αλλα θα δεις ουτε που θα τα θυμασαι αυτα σε λιγο!!:D
Αυτο που μου εκανε καπως εντυπωση ειναι οι ωρες χειρουργειου!!!πωωω:)πολλες!Αν κι εμενα μουειχε πει ο πλαστικος βοηθος του γιατρου οτι το διαφραγμα παιρνει ελαχιστη ωρα.το πολυ ειναι η πλαστικη φυσικα.
ανησυχιες του τυπου-να φτερνιστω?να χασμουρηθω?να γελασω?(στα δυο τελευταια νιωθεις οτι "τραβιεται" απο τα ραμματα η μυτη σου)εγω ναι-φτερνιζομουν!αναγκαστικα μου ηρθε καποια στιγμη!απλα ξερεις-χρησιμοποιησε τη γλωσσα;) λολ
Καλα κουραγια Λια μου!!Θα τα χρειαστεις αυτες τις μερες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο που μου εκανε καπως εντυπωση ειναι οι ωρες χειρουργειου!!!πωωω:)πολλες!Αν κι εμενα μουειχε πει ο πλαστικος βοηθος του γιατρου οτι το διαφραγμα παιρνει ελαχιστη ωρα.το πολυ ειναι η πλαστικη φυσικα.
Και η πλαστική ήταν δύσκολη, λόγω καμπουρίτσας, ξέχασα να το γράψω.
ανησυχιες του τυπου-να φτερνιστω?να χασμουρηθω?να γελασω?(στα δυο τελευταια νιωθεις οτι "τραβιεται" απο τα ραμματα η μυτη σου)εγω ναι-φτερνιζομουν!αναγκαστικα μου ηρθε καποια στιγμη!απλα ξερεις-χρησιμοποιησε τη γλωσσα;)
Δηλαδή; :redface:
Καλα κουραγια Λια μου!!Θα τα χρειαστεις αυτες τις μερες;)
Να σαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrina 1987

Νεοφερμένος

Ο petrina 1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπραβο,Michelle,να δεις που θα ξετρελλαθείς με τη μυτούλα σου!
Να φτερνίζεσαι με ανοιχτό το στόμα για να μην αυξάνεται η πίεση μέσα στη μύτη.
Μου το είχε πει ο γιατρός μετά την επέμβαση. Όσο για το διάφραγμα, μην το υποτιμάς καθόλου, γιατί είναι πολύ δύσκολο! Μη βλέπεις που ο γιατρός κάνει άπειρες μύτες και το κάνει καλά.
Έχω ακούσει περιστατικά.... Και αν δε φτιαχτεί όπως πρέπει, δεν αναπνέεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top