Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω την RC1 έκδοση των Windows 7 η οποία λήγει (σύμφωνα με το site της Microsoft) τον Ιούνιο (από τον Μάρτιο θα αρχίσει τα restarts).Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 και αυτή τη φορά με "Clean Installation" αλλά μάταια.Ο υπολογιστής ενώ έκανε εγκατάσταση κανονικά τα Windows στο restart για το τελικό άνοιγμα για τις νέες ρυθμίσεις εμφάνισε το "Out Of Frequency" και στο επόμενο restart έγραφε:"Τα Windows 7 δεν εγκαταστάθηκαν σωστά.Γίνεται επαναφορά των αρχείων και των ρυθμίσεών σας.Μην κάνετε restart σε αυτό το σημείο!".Δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα που να κάνει "ζημιά" στην οθόνη.Πήρα το cc της Fujitsu και μου είπαν ότι κατά 90% φταίει η κάρτα γραφικών.Ένας άλλος τεχνικός ,όμως, μου είπε ότι δεν ξέρουν τι συμβαίνει εφόσον δεν έχουν κοιτάξει το σύστημα.Μου είπε να μην αγοράσω ακόμα κάρτα γραφικών γιατί μπορεί στο τέλος να φανεί άχρηστη και μου είπε να τον κοιτάξει τεχνικός της περιοχής μου.Επίσης, μου είπε ότι παίζει να φταίει και η μητρική.:'(
Φίλε σου εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο πράγμα.....το άφησα μιση ώρα και μετά έβγαλα την μπαταρία(γιατί έχω λάπτοπ)....και είναι όλα οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αδειάσω λίγο τον υπολογιστή μου...Για να είναι και πιο γρήγορος...Και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί κάποιο αποθηκευτικό μέσο...Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω έναν εξωτερικό δέσκο σαν κι αυτόν:https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786 Τί έχετε να πείτε;

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για δώστε μου τα φώτα σας για κάτι που το ψάχνω εδώ και μια βδομάδα και άκρη δεν βρίσκω.:hmm:

Πριν 1.5 μήνα έκανα format. Όλα ωραία και καλά μ' αυτό. Για sound card έβαλα τους Drivers της Realtek 97 κι όλα λειτουργούσαν ρολόι. Πριν 5-6 μέρες περίπου και χωρίς να 'χω εγκαταστήσει κάποιο hardware / software, μετά από κάθε shut down τα device drivers δεν μπορούν να ξεκινήσουν (error 10). Με uninstall / reinstall των drivers όλα καλά, έχω ήχο, αλλά μετά από κάθε shut down (με τα reboot δεν υπάρχει πρόβλημα) αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ξανά.

Εννοείται ότι έχω φάει όλο το google πρώτα και δεν βρήκα κάτι χρήσιμο, μόνο μια πληροφορία ότι πιθανώς να πρόκεται για "Software/hardware conflict, two or more devices are sharing the same resources".

Και System Restore έκανα πριν το πρόβλημα, αλλά θα δοκιμάσω τώρα να κάνω κι ένα να το γυρίσω καμιά βδομάδα πριν εμφανιστεί αυτό το πράγμα. Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε καλοδεχούμενη και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί. :)

εκανα εγκαθαριση του σκληρου c κ τωρα χωρισ να εχω κανει τπτα αρχιζε να γεμιζει απο μονοσ του. επισησ μπενει πααααρα πολυ αργα στο ιντερνετ αν αποθυκεψω εστω κ ενα γιγασ στο σκηρο d TI NA KAΝΩ ΗΕΛΡ ΤΗΑΝΚς
Πόσο καιρό το έχεις χωρίς format; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αδειάσω λίγο τον υπολογιστή μου...Για να είναι και πιο γρήγορος...Και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί κάποιο αποθηκευτικό μέσο...Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω έναν εξωτερικό δέσκο σαν κι αυτόν:https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786 Τί έχετε να πείτε;

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Ο εξωτερικός δίσκος έχει κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήσιμότητα, αν δεν υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, αλλά πάρε 2ο εσωτερικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ο εξωτερικός δίσκος έχει κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήσιμότητα, αν δεν υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, αλλά πάρε 2ο εσωτερικό :)

Σε εμπιστεύομαι...Και τί εσωτερικό θα έπρεπε να πάρω στο περίπου;Ναι, αλλά τα αρχεία που έχω στο σκληρό που είναι σχεδόν γεμάτος τί θα γίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σε εμπιστεύομαι...Και τί εσωτερικό θα έπρεπε να πάρω στο περίπου;Ναι, αλλά τα αρχεία που έχω στο σκληρό που είναι σχεδόν γεμάτος τί θα γίνουν;

Να σου θυμίσω ότι πρέπει να πας σε IDE, κάτι σαν κι αυτόν:

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303898

Και από κει και πέρα, προτείνω:

Να αντιγράψεις τα ΠΑΝΤΑ (όχι μόνο τα "αρχεία", αλλά και το "λειτουργικό" από τον παλιό δίσκο στον ΝΕΟ, και μετά να σβήσεις τα πάντα απ τον παλιό)

Υπάρχουν και άλλες "λύσεις" αλλά κατά την κρίση μου "χειρότερες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω ένα νέο Dell! :D
Προσωπικά κατευθύνομαι κυρίως σε ένα Optiplex, ίσως έτοιμο ίσως πάλι και να του επιλέξω εγώ τι θέλω.

Η απορία μου είναι κυρίως στον επεξεργαστή : έχουν βγει τελευταία διάφοροι, core duo, 2 core και δεν συμμαζεύεται. Ποιον θα μου προτείνατε;

Επίσης θα 'θελα απόψεις για κάρτες γραφικών για όσους έχουν Dell. :)



(Και κάτι άσχετο με hardware : 32bitο ή 64bito σύστημα; :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trojax

Νεοφερμένος

Ο Xρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
To σύστημα ζητούσε 1 ανβα8μιση.Και εγώ αποφάσισα να τημ κάνω.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧς ΑΥ8ΕΝΤΙΚΑ WINDOWS....
τι να κάνω?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Άστο να λέει ή βάλε αυθεντικά windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
σου βγαζει μηπως οτι ενδεχεται να εχετε πεσει θυμα πλαστογραφησης λογισμικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Σου βγάλει κάτω δεξιά το "Ενδέχεται να έχετε πέσει θύμα πλαστογράφησης λογισμικού" και πριν μπεις στους χρήστες σου βγάζει:"Επίλυση τώρα - Επίλυση αργότερα";;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
σου βγαζει μηπως οτι ενδεχεται να εχετε πεσει θυμα πλαστογραφησης λογισμικου;
A,αυτό μου το βγάζει εμένα:(.
-----------------------------------------
Άστο να λέει ή βάλε αυθεντικά windows.
Πάντως εμείς για αυθεντικά τα πληρώσαμε.Απάτη.
-----------------------------------------
Τώρα που έψαχνα γι'αυθεντικά μου έβγαλε αυτό.
https://www.microsoft.com/genuine/do...11f0d9a2-ed0a-42d4-a54f-22e641a96177&submit=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πήγαινε στο microsoft.com/genuine,κάνε "Επικύρωση" των Windows και αν σου τα βγάζει πλαστά και τα έχεις αγοράσει ως γνήσια κάνε ένα τηλέφωνο στη Microsoft ή πέρασε από το κατάστημα απ'όπου τα αγόρασες μαζί με την απόδειξη αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμ, κανείς; :P

Για τους επεξεργαστές ειδικά με ενδιαφέρει. :hmm: Οι Intel Core 2 Duo είναι μια χαρά επεξεργαστές μου 'χουν πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω συγκεκριμμένα για τα νέα Dell:
- Έχω πάνω από χρόνο τον 8400, πρόσφατα τον πήρε και μία φίλη μου και φυσάει. Όταν είχα και RAID έκανα εγκατάσταση των Vista σε λιγότερο από 10 λεπτά να φανταστείς.
- Έχω 64 bit Vista πάλι πάνω από χρόνο και ειδικά τώρα δεν μου έρχεται κάποια ασυμβατότητα στο μυαλό. Μόνο σε κάτι παλιά παιχνίδια. Ο μόνος λόγος να πας σε 64 είναι για το θέμα "3 GB RAM". Αν θες να έχεις αυτή την επιλογή τότε είναι μονόδρομος. Αλλά τότε θες και πιο πολλή μνήμη γιατί τα 64 είναι πιο βαριά σε RΑΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βάλε 64bit ακόμη και αν έχεις λίγη μνήμη (αλλά πάνω από δυο). Είναι ελάχιστα πιο βαριά από τα 32bit, εγώ βασικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Ωστόσο π.χ. όσες εφαρμογές φτιάχνονται για 64bit έχουν σημαντική διαφορά στις επιδόσεις. Επίσης αυτό είναι το μέλλον.

Αφού μιλάμε για desktop και αφού δεν πρόκειται να κάνεις σύντομα αναβάθμιση, πάρε 6GB Ram. Θα με θυμηθείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια αλλη ερωτηση ..βλαπτει να κλεινεις το pc απο το κουμπι στη μοναδα?εγω ετσι το κανω και δεν εχω προβλημα..κλεινει κανονικα αφου αποθηκευσει κλπ..απλα δεν καθυστερει λογω των γραφικων της οθονης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top