Macbook ή όχι;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αστρογκόμενε,

θα είχες δίκιο αν τα linux και τα mac os x, ήταν ένα και το αυτό.


Δυστυχώς για σένα και την επιχειρηματολογία σου, δεν είναι :/: (σνιφ)

Εγώ κοιτάω μόνο τι είπες. Αν το κάνουν τα Windows. Το κάνουν; Το κάνουν!;)

Από κει και πέρα μην επιμένεις περί "ένα και το αυτό" διότι και εκεί έχεις ως επι το πλείστον άδικο! Αν δεις κάτω από το καπό του Μακοσχί σου, θα διακρίνεις την υπερτουρμπίνα κινητήρα του Unix, ψυγεία και δισκόφρενα από NEXTSTEP (ότι βουτήξατε από το BSD ένα πράγμα), για να μη μιλήσω γι αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από Wikipedia:
Up to and including Mac OS X v10.4 (Tiger), Apple's implementation was based on the X11 Licensed XFree86 4.3 and X11R6.6. All bundled versions of X11 feature a window manager which is similar to the Mac OS X look-and-feel and has fairly good integration with Mac OS X, also using the native Quartz rendering system. Earlier versions of Mac OS X (in which X11 has not been bundled) can also run X11 applications using XDarwin. With the introduction of version 10.5 Apple switched to the X.org variant of X11

Adios amigos!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Εγώ έχω βάλει σε VMware το Tiger και Fedora αλλά το διέγραψα.
Θέλω τα 1000 μου ευρώ και ένα MAC! :P
Θέλετε και φωτογραφία; ευχαρήστως!


Καλά κι εγώ έχω βάλει όλο τον αμαζόνιο μαζί με κάτι σπάνια σαυροειδή να τρέχουν παραλλήλως με τα win xp.

Σοβαρευτείτε.

Μιλάω για Tiger, Leopard, Panther οριτζινάλ κι όχι απομιμήσεις.

Απορία: δοκίμασες βασικές εφαρμογές όταν εγκατέστησες τα τάϊγκερ;

Αν δε δοκίμασες και τα διέγραψες απλώς, τουλάχιστον θα έχεις να λές στους φίλους σου ότι δεν έφαγες τη γνωστή πίκρα που έφαγαν όσοι το δοκίμασαν.

Είναι από καιρό γνωστό ότι τα μακ ος είναι μισητά γιατί είναι μακράν ανώτερα από τα windows σε επίπεδα ευχρηστίας και ασφάλειας λογισμικού και για αυτό έχουν βγει κακέκτυπα τους.


Άμα σου δώσω τα οριτζιναλ μακ ος με serial number από το μακ μπουκ μου, ρεφάρεις; (μπουχαχα)

Μην επιμένεις...το έχουν δοκιμάσει άνθρωποι που αυτή είναι η δουλειά τους κι εγώ ήμουν μάρτυς (άσχετο αν γελούσαν τα μουστάκια μου μετά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι κανονικές είναι οι δυνατότητες εκτός το internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Val@,

έχεις μπερδέψει software με hardware.

Back to basics!


Isidoreriga@,

Αν θεωρούσα τα win καλύτερα από τα macos θα ήταν αυτοκτονικό και βλακώδες.

Κι είμαι νέος ακόμη. Θέλω να ζήσω.

Αλλά το παιχνίδι της ειρωνείας δεν το κατέχουμε, χμ?

Ειρωνεύτηκα όταν είπα ότι με τα win μπορώ να τρέξω ό,τι να'ναι.

Απλώς δε μπορώ...

Ειρωνεία ήταν...

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Oταν σταματησετε τους διαπληκτισμους, πειτε και στον φτωχο, ποσα χρηματα θα χρειαστει να διαθεσει (αν μπορειτε δλδ και να το παραγγειλετε να μου το φερετε και σας δινω τα λεφτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
:P
Oταν σταματησετε τους διαπληκτισμους, πειτε και στον φτωχο, ποσα χρηματα θα χρειαστει να διαθεσει (αν μπορειτε δλδ και να το παραγγειλετε να μου το φερετε και σας δινω τα λεφτα)

Τσίπαρε το πολύχρωμο πατίνι,

αγόρασε κι ένα πληκτρολόγιο με ροδάκια,

προσάρμοσε κι ένα mouse στο τιμόνι


..και πολύ σου.

Μου θες και μακ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
μπα, δεν τρελαινομαι.

η κορπς με αναγκαζει.
















οταν μια μερα θα σε νικαω στις κοντρες να τη θυμασαι αυτη τη στιγμη


βρουμ βρουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Val@,

έχεις μπερδέψει software με hardware.

Back to basics!

Ότι πεις! Τέλος, δεν προβάλλω άλλα επιχειρήματα γιατί διαλύσαμε και το θέμα και γιατί μόλις αυτοακυρώθηκες με αυτό το πόστ σου. Όποιος το βλέπει θα πρέπει ήδη να έχει μείνει άναυδος! Γενικά δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, καλό θα είναι κανείς να κάνει αυτό το οποίο ξέρει καλά να κάνει, παρά να σαρκάζει άλλους για όσα δεν ξέρει (ή μισοξέρει). Τέλοσπάντων, δεν το συνεχίζω, μη το συνεχίζεις κι εσύ, θα φύγουν offtopic anytime soon!

Oταν σταματησετε τους διαπληκτισμους, πειτε και στον φτωχο, ποσα χρηματα θα χρειαστει να διαθεσει (αν μπορειτε δλδ και να το παραγγειλετε να μου το φερετε και σας δινω τα λεφτα)

Από τη δική μου μεριά με συγχωρείς ειλικρινά!:) Απλά δε μπορώ να βλέπω ανακρίβειες από το Δεσμώτη.

Σχετικά με το θέμα σου, στα 1000 ευρώ, κοίτα εδώ τι μπορείς να πάρεις πχ από το Πλαίσιο:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1308831

Ε μετά πας στα 1220 Ευρώ σε αυτό:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1308912

Διακριτική σημείωση: Πιστεύω όμως ότι αν επενδύσεις τα λεφτά σε κανονικό laptop και όχι Macintosh, θα έχεις πολύ καλύτερα εξαρτήματα μέσα και άριστη υποστήριξη (πχ Dell). Εφόσον όμως επιμείνεις σε Mac, καλόν θα είναι κάποιος πιό ειδικός από εμένα σε τιμές και μοντέλα, να σου εξηγήσει. Καλές αγορές!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δες
Αν παρεις μακ, θα το παρεις απ'αυτους. Μη μπλεξεις με ραινμποου και ιστοριες.

Για οσα προγραμματα κυκλοφορουν μονο για windows, worry not, η apple ΞΕΡΕΙ, κι εχει ηδη φορτωμενα αντιστοιχα προγραμματα, δε θα σου λειψει τιποτα.
Το μσν φυσικα και υπαρχει σε εκδοση για μακ -το οποιο ειναι οντως χαλια αλλα τη δουλεια του την κανει- απ'αυτο εχουμε μιλησει τις μισες φορες (τις αλλες μισες δε σου απαντουσα :P).

ΤΕΛΟΣ, εννοειται οτι αν το ψαξεις θα βρεις και με λιγοτερα λεφτα κατι αντιστοιχο με τα χαρακτηριστικα του macbook ή toy vaio, κι οτι αν δεν χρησιμοποιεις τις δυνατοτητες του στο μαξιμουμ ειναι χαμενα λεφτα, αλλα μιλαμε για διαφορετικο πραγμα. Blue or red pill? :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Vaio πάντως ΜΗ πάρεις με τίποτα. Πήγα και έσκασα 1200 ευρώ τέλος Γενάρη να πάρω ένα και τώρα είναι στο σέρβις γιατί το ανεμιστηράκι του έκανε σαν να το χτυπάνε δέκα άνεμοι εικοσιπέντε μποφόρ συνέχεια! Ευτυχώς που στέλνουν κούριερ και στο παίρνει γιατί θα τους έπαιρνε και θα τους σήκωνε..

Και στα λέω όλα αυτά γιατί σίγουρα δεν είναι τυχαίο το πρόβλημα. Η κοπέλα στο σέρβις μου είπε κατευθείαν "α, ανεμιστηράκι κι εσείς; Το παθαίνουν αυτό!". Βέβαια το τι θα πάθουν αυτοί αν το λάπτοπ ΜΟΥ το ξαναπάθει δεν το ξέρουν κι ελπίζω να μη το μάθουν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ίσως να μην έγινα εγώ κατανοητός...


Υπάρχουν βίδεα με επίδειξη στο youtube για os X Tiger στα windows με το pear pc.
Κάτι που αποδεικνύει ότι δεν πρόκειται για native macos αλλά για emulating.

Although running Mac OS natively on PC hardware is not possible, there is another option--running Mac OS X on an emulator. In this article, I will show you how to install and run Mac OS X Panther on your PC using PearPC, a free, architecture-independent PowerPC platform that runs on PCs. To check out PearPC's features, go to the PearPC-PowerPC Architecture Emulator web site.
Που σημαίνει ότι αυτό μπορεί να γίνεται μόνο για να έχεις την αίσθηση του μακος αφού δε πρόκειται για το basic unit.

Οκ, τώρα;



Εγώ κοιτάω μόνο τι είπες. Αν το κάνουν τα Windows. Το κάνουν; Το κάνουν!;)


Ποιο κάνουν τα windows;

Να τρέχουν λίνουξ;

Ναι τρέχουν λίνουξ.

Αλλά μιλάμε για μακος, όχι λίνουξ.

Παρακάτω θα σου πω και τι συμβαίνει με τα μακος.

Αν δεις κάτω από το καπό του Μακοσχί σου, θα διακρίνεις την υπερτουρμπίνα κινητήρα του Unix, ψυγεία και δισκόφρενα από NEXTSTEP (ότι βουτήξατε από το BSD ένα πράγμα).

Δε πολυκατάλαβα τα περί τουρμπίνας, ψυγείων και δισκόφρενων. Ξέχασες τα πιστόνια και τα μπουζί. :confused:

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το αν τα win μπορούν να τρέξουν macos τη στιγμή που το αντίθετο μπορεί κάλλιστα να συμβεί με το bootcamp?

Το "βουτήξατε" πα να πει ότι με θεωρείς ενεργό μέλος της αρμάδας του Jobs?

Δε παίρνω κανα κρυφό επίδομα από τη κοιλάδα της σιλικόνης στη California, ετσι για το β' πληθυντικό το λέω...


μόλις αυτοακυρώθηκες με αυτό το πόστ σου. Όποιος το βλέπει θα πρέπει ήδη να έχει μείνει άναυδος!

Με σαφέστατη ασάφεια
μου θυμίζεις την ανθρώπινη αφέλεια ..

Είτε δε καταλαβαίνεις τι γράφω, είτε αρέσκεσαι στην εκτόξευση (ληγμένων) φωτοβολίδων και ονειρεύεσαι ότι κάνω χρήση αντιφατικού λόγου...

Αν δεν ισχύει τίποτε από τα δύο, αναμένω ξήγα για το σημείο που με ακύρωσα.

Μετά, αν θες μένουμε και οι δυο άναυδοι. Έτσι για να ψάχνειι ο ένας τη χαμένη αυδή του άλλου.
Πλάκα θα έχει :P

Επίσης, πλακηδόν θα πω ότι τελικά είσαι ο avant provocateur του στεκιού...

καλό θα είναι κανείς να κάνει αυτό το οποίο ξέρει καλά να κάνει, παρά να σαρκάζει άλλους για όσα δεν ξέρει (ή μισοξέρει).

1. Κομπάζεις ότι ξέρεις εμμέσως.(εγώ δεν ξέρω ή μισοξέρω, άρα σε σένα απομένει ο ρόλος του καλύτερα γνωρίζοντα)
Εγώ πληροφορικάριος και ειδικός σε θέματα software δεν είμαι.

Αγοράζω όμως απλάκια από το 2001, έχω συναντήσει σχεδον όλη τη γκάμα προγραμμάτων και την έχω χρησιμοποιήσει, έχω σεμιναριαστεί ελαφρώς και κυρίως έχω κολλητό στη Rainbow που λύνει και δένει σε ό,τι έχει σχέση με μάκιντος. (o κολλητός, όχι η rainbow. Αυτή είναι λίγο για τα μπάζα, αλλά άλλο θέμα αυτό)

Δεν γράφω σαν αυθέντης αλλά σαν επι χρόνια χρήστης μακ...

2. η συμβουλευτική σου πέφτει σε βάθη κενότητας αφού αυτό που συστήνεις επι το γενικότερο, το πράττεις εσύ και αυτόματα μειώνει την ένταση και την ευστοχία της.

3. Κατα δήλωσή σου δεν είσαι ειδικός. Άρα κι εσύ μισοξέρεις. Το να μισοξέρουμε δε μας αφαιρεί το δικαίωμα για στοιχηματισμό.
Αν ήσαντο σίγουροι οι άνθρωποι δε θα'χε νόημα το στοιχηματίζειν...:hmm:

4. Το να αποδίδεις προθέσεις (ήτοι:το να λέω άκυρα) ψαρεύοντας με λάθος δόλωμα (ήτοι:δέστε κόσμε) είναι μπούμερανγκ...εκτός αν ψαρεύεις το ασυνείδητό μου να σου πει τη γνώμη σου και να βαράμε παλαμάκια.

5. Με διαρκείς παραναγνώσεις πορευόμαστε και ξεχνάμε πως κάθε κρίση είναι κατά βάθος στοίχημα μιας γνώμης με το χρόνο. Που πιθανόν να γεμίζει πίκρα τον κρινόμενο και που δεν θα έχει τη δυνατότητα ποτέ να μας αποστομώσει…

6. Μην ακούς τι γράφω (:confused:)..φιλοκαλούμεν γαρ μετʼευτελείας…κλπ.κλπ. :hmm:

7. Ρίχτα μέχρι τελικής πτώσεως…:)

και εν πάσει περιπτώσει 8. επειδή αισθάνομαι ότι έχω γίνει γραφικός να διαβάζεις τι γράφω παραπάνω κύριε βάλντερ βλαντέροβιτς και θα καταλάβεις τότε τι εννοώ - οι απαντήσεις μου προκύπτουν ως ερωτήσεις και μόνο. Σε περαιτέρω ψυχολογισμούς δε θα μπω.


Τέλοσπάντων, δεν το συνεχίζω, μη το συνεχίζεις κι εσύ, θα φύγουν offtopic anytime soon!

Δεν το συνεχίζω, παρʼ όλα αυτά συνεχίζω να μην αρέσκομαι σε συμβουλές και συστάσεις (γενικά μιλάω).Πες το αδυναμία ή βίτσιο ή ξεροκεφαλιά.

Όσο για το ʽτέρμαʼ κάθε ʽεπανάστασηςʼ, σου συνιστώ Hegel και την επιχειρηματολογία του πάνω στις λογικές συνέπειες κάθε πτώσης στο κενό του ακραίου κι ας ήμουν εκείνος που τ'άρχισε...


Διακριτική σημείωση: Πιστεύω όμως ότι αν επενδύσεις τα λεφτά σε κανονικό laptop και όχι Macintosh, θα έχεις πολύ καλύτερα εξαρτήματα μέσα και άριστη υποστήριξη (πχ Dell).


Ε, δε μπορεί να το διαβάζω αυτό.
Θα΄χω πάθει γλαύκωμα, σίγουρα!

Καλύτερα εξαρτήματα η Dell από την Apple???!?!?!?!?!?!?!!?!?!? :eek::eek::eek:

Πες μου καλέ μου άρχοντα, ότι κατέβηκες από το θρόνο και πετάχτηκες ως τη λαϊκή έξω από το πριγκηπάτο σου, μασκαρεμένος και πέρασες τα ραπανάκια για τουλίπες...πες μου πες μου το!

Τον καιρό που η Apple έκανε χρήση κράματος τιτανίου στα φορητά της, η dell ήταν ντελικάτη μόνο στα πιο γλυκά της όνειρα.

Αλλά και σήμερα βεβαίως (που έχει πια σταματήσει η χρήση τέτοιων κραμάτων λόγω αυξημένου κόστους) τα υλικά και οι πατέντες και οι τεχνολογικοί νεωτερισμοί από την apple δε τα φτάνουν όλες οι εταιρίες με την dell μαζί.

Η φινετσάτη, ντιζαϊνάτη, ποιοτική κατασκευή των φορητών της apple είναι ο εφιάλτης των ανταγωνιστών της.

Όσο για την υποστήριξη, διανύω εποχή 4ου φορητού μακ, έχω περάσει από 4 σερβις και όλα ήταν Α-Ψ-Ο-Γ-Α (πέρα από μια μεγαλούτσικη καθυστέρηση για αλλαγή πλάτης λόγω καμμένων pixels που δε θα'χα δικαίωμα να την αλλάξω σε άλλη εταιρία (έκανα χρήση του όρου αλλαγής οθόνης φορητού λόγω ενός τουλάχ.καμμένου πίξελ!!!) η οποία όμως δικαιολογήθηκε από το γεγονός ότι η νέα πλάτη ήρθε από τις αποθήκες του Άμστερνταμ και χρειάστηκε να περιμένω σχεδόν ένα μήνα) αν και στα μισά δεν με κάλυπτε η εγγύηση...:redface:

Δεν θα αντιλέξω όμως γιατί η dell έχει πράγματι ένα αρκετά καλό customer support.

Μη με βάλεις (σε εκλιπαρώ) να ψάχνω ποσοστό χρήσης πλαστικού πάνω σε dell lap tops. Μη...

ΠΛΑΣΤΙΚΟ. Πλα-στι-κού-ρα...

Και καλά τα ντελ, είναι νορμάλ. (έχουν μια ομορφιά).
Σε άλλες μάρκες το δάκρυ κορόμηλο, για να τα κλαίνε οι ρέγγες...

Δες
Αν παρεις μακ, θα το παρεις απ'αυτους. Μη μπλεξεις με ραινμποου και ιστοριες.

Για οσα προγραμματα κυκλοφορουν μονο για windows, worry not, η apple ΞΕΡΕΙ, κι εχει ηδη φορτωμενα αντιστοιχα προγραμματα, δε θα σου λειψει τιποτα.
Το μσν φυσικα και υπαρχει σε εκδοση για μακ -το οποιο ειναι οντως χαλια αλλα τη δουλεια του την κανει- απ'αυτο εχουμε μιλησει τις μισες φορες (τις αλλες μισες δε σου απαντουσα :P).

ΤΕΛΟΣ, εννοειται οτι αν το ψαξεις θα βρεις και με λιγοτερα λεφτα κατι αντιστοιχο με τα χαρακτηριστικα του macbook ή toy vaio, κι οτι αν δεν χρησιμοποιεις τις δυνατοτητες του στο μαξιμουμ ειναι χαμενα λεφτα, αλλα μιλαμε για διαφορετικο πραγμα. Blue or red pill? :pfff:

υπόκλιση.


Vaio πάντως ΜΗ πάρεις με τίποτα. Πήγα και έσκασα 1200 ευρώ τέλος Γενάρη να πάρω ένα και τώρα είναι στο σέρβις γιατί το ανεμιστηράκι του έκανε σαν να το χτυπάνε δέκα άνεμοι εικοσιπέντε μποφόρ συνέχεια! Ευτυχώς που στέλνουν κούριερ και στο παίρνει γιατί θα τους έπαιρνε και θα τους σήκωνε..

Και στα λέω όλα αυτά γιατί σίγουρα δεν είναι τυχαίο το πρόβλημα. Η κοπέλα στο σέρβις μου είπε κατευθείαν "α, ανεμιστηράκι κι εσείς; Το παθαίνουν αυτό!". Βέβαια το τι θα πάθουν αυτοί αν το λάπτοπ ΜΟΥ το ξαναπάθει δεν το ξέρουν κι ελπίζω να μη το μάθουν! :D

χαχαχαχαχα χτυπήθηκα σαν το γάλα απ'τα γέλια.
Κρέμα έγινα.

Α ρε κάγι :D

Γενικά τα σονυ σε θέματα ψύξης είναι τραγικά...

Έπρεπε η σονυ να δίνει στο κουτί και μια βάση από άτικτο πάγο να το ακουμπάς πάνω μπουαχαχα (δε τους έκοψε!)

Και ένα αρθράκι:

The main problem you will run into is that the Mac OS is not designed to run on standard PC hardware. It is designed to run on the PowerPC architecture.
This is mostly due to the use of a Trusted Platform Module, or TPM, that is designed to prevent the operating system from running on standard PC hardware, but thatʼs for another article. Weʼre not interested in the whys; weʼre interested in the hows. So letʼs get down to business!

The long and short of this is that you need to make OS X think that itʼs running on PowerPC architecture when itʼs not. Do manage that, youʼll need to use an emulator. An emulator is a program that emulates the behavior of one hardware while using another. In our case, the emulator will act as a software bridge that makes x86 hardware appear to act like PowerPC hardware.

One such emulator is PearPC. After downloading and extracting the PearPC files, youʼll need to acquire hard disk images to use with PearPC. These can be created using any disk imaging program and then formatted. If youʼre not familiar with the proper formatting or disk image creation, you can simply download pre-built blank images from the PearPC web site.

There are two different sizes to choose from: 3GB and 6GB. The size you use is dependent upon how much hard disk space you want to allocate to this project. If you plan on installing the full Mac OS X operating system, you should use the larger 6GB image. Once youʼve decided upon a size, you can download your image from the link above. The pre-built images are downloaded in compressed format so youʼll need to uncompress them before you can use them. Any zip client that supports BZ2 or GZip will suffice.

Next, youʼll need the Mac OS X installation CD. PearPC doesnʼt support CD-Rom drives in Windows so youʼll need to create an ISO image of your CD using Nero, Fireburner, or some other CD Imaging program.

Now that youʼve gathered all of the necessary pieces together, youʼre ready to start configuring PearPC to run Mac OS X. Youʼll need to build a configuration file for PearPC that tells it, among other things, where to find the hard disk and CD images. You can follow the instructions on the PearPC web site to create the configuration file manually; or you can use the third-party application PowerPC Control Panel to manage your PearPC emulation. I recommend the latter.

The PowerPC Control Panel is a wizard-style program that creates a configuration file for you. Walk through the wizard step-by-step providing the necessary information such as disk locations, resolution settings, and the like. Be sure to use G3 CPU emulation and not G4. The other settings should be either fairly obvious or optional. Once youʼve completed the wizard, save the configuration file and note itʼs location.

Thatʼs that. You can now fire up PearPC with your Mac OS X configuration and begin the installation process. Be aware that many users experience problems installing the operating system. You may be asked several times to “reboot your machine”. In these cases, just close PearPC and try again. After a few attempts it should install and run properly.

Keep in mind that you are emulating hardware. This is significantly slower than actual hardware when it comes to installing software. It will most likely take you several hours to get up and running dependent upon your actual specific hardware configuration. Be patient, youʼll only need to do this once.

As an alternative to PearPC, you might want to consider OSx86. The OSx86 Project will allow you to install Mac OS X in a manner that allows your PC to boot into Mac OS X without having to run a host operating system such as Windows or Linux. They also have guides for running Mac OS X inside VMWare if you prefer to use an existing PC emulator.



Note: It took me quite a while to get my Mac OS X to install. I encountered a number of failed attempts--when I booted into Mac OS X, it prompted me to restart my machine.



Running Mac OS X in my Windows XP PC

Summary

Before installing PearPC and using Mac OS X, you need to keep several things in mind:

1. You need a license to run Mac OS X. That is, you need to buy a copy of Mac OS X.

2. The installation process takes time. Don't install Mac OS X on a slow machine; I tried the steps outlined in this article on three different machines--933MHz, 1.7GHz, and 3.0GHz, all equipped with 512MB of RAM. The 3.0GHz machine installed significantly faster compared with the rest, but it still took me several hours to get all of the installation done. Also, make sure you have lots of free hard disk space. The hard disk image itself takes up 6GB, and the additional installation disk images are going to take up a few more gigabytes.

3. Even though the installation process is painfully slow, once the system is installed it is actually quite responsive. While you won't be able to fully experience Mac OS X as if you were using a real Mac, the emulation provides a good way for you to try out Mac OS X before you head to the nearest Apple shop to get the latest iMac.


Τα συνηθέστερα προβλήματα που συνέλεξα στα πεταχτά:

- c:\ppc.cfg: unknown identifier 'ppc_start_full_screen' in line 13.
usage: ppc configfile


- Τhe "bootfile.dump" could not be found.

- No bootable partition(S) found" μετά από double click στο configuration...

- AuthenticAMD
CMOV MMX 3DNOW 3DNOW+ SSE SSE2 SSE3
[IO/IDE] <Error> C:\Documents and Settings\trt\Desktop\PearPC\pearpc-6gib.img: could not open file (No error)

- D:\pearPC\MACOSX~1.CFG: unknown identifier 'ppc_start_full_screen' in line 13.
usage: ppc configfile

- [IO/PROM] <Error> can't open boot file

Ερωτήσεις για βαλντερ:

- Μπορείς να τρέξεις .dmg αρχεία που είναι για μακ αν καταφέρεις και περάσεις το γολγοθά της εγκατάστασης του emulator ή θα είσαι ακόμη κολλημένος με τα .exe ???? :hmm:

- Μπορείς να τρέξεις το Final Cut Pro editing software στο PC μετά το installing του OS X?
Σου θυμίζω με βάση τα παραπάνω πως οποιοδήποτε software θες να εγκαταστήσεις πρέπει να είναι σε ISO format για να κάνεις emulate το CD/DVD drive.

- Μπορώ να κάνω install mac-native προγράμματα με τον emulator?
...α! και αν ναι μήπως η απόδοση πέσει σημαντικά?


Αν δεν έχει κάποιος mac υπολογιστή μην προσπαθήσει να βάλει OSX στο pc του!

Αυτό θα μοιάζει σα να βάζει 5 κιλά σκατά σε ένα πορτοφόλι του ενός κιλού.
Όχι γιατί το OSX είναι σκατά αλλά γιατί θα μοιάζει με σκατούλες.
Αν θες να χαρείς τα MAC OS πήγαινε κι αγόρασε ένα mac.

Αγοράζεις ένα ωραιότατο μακ μπουκ με ντουαλ κορ επεξεργαστή στα 2,14 με κάτω από 1000 ευρώ και θα τρέχεις το tiger χωρίς προβλήματα.

Οτιδήποτε άλλο είναι μη λειτουργικό και προβληματικότατο, πιστοποιημένα.
Αρκεί να γκουγκλάρεις "can i run mac os on windows" για να θολώσει το ματάκι σου..



Βαλ, είσαι και μακικός και τα λες αυτά;

Και παριστάνεις και τον πισιόπληκτο γνώστη;

Μετά από αυτό, καταλαβαίνω πως όσα χρόνια έχεις μακ δεν φαίνεται να το εκτιμούσες, πράγμα που έρχεται σε κόντρα με την ιδιοκτησία apple μηχανήματος από μέρους σου.



υγ. αγωνιώδες ερώτημα γνωστού μου που ακολούθησε οδηγίες από το ιντερνετ για εγκατάσταση μακος στο πισι του:

I keep getting the "restart the apple computer screen" like you said in the instructions. About how many times should I have to restart before it works? 5 or 5000? :P


Το θέμα βέβαια κάπως ξεφεύγει γιατί,
όλα τα παραπάνω ανήκουν στο "τα μακος δούλεψαν σε windows αλλά.."
και μετά το αλλά υπάρχουν καμιά 100ριά misfunctioning.

Επίσης μη βασίζεστε και πολύ στο νετ γιατί τα μισά άρθρα είναι καραμούφες.
Έπεσα σε περίπτωση ατόμου που πήρε ένα screenshot από το Mac του και το'στειλε στο PC του για να φαίνεται ότι τρέχει Mac σε PC !!!!!!

Σημειώστε επίσης ότι ένα emulation δεν αντανακλά τα πραγματικά specs του αυθεντικού συστήματος.


Επειδή θέλω να'μαι δίκαιος πάντως,
διατηρώ ορισμένες επιφυλάξεις βάσει αυτού του λινκ που ψάρεψα πριν λίγο:

https://uneasysilence.com/os-x-proven-hacked-and-running-on-an-ordinary-pc/

Αλλά το κάθε παρά-δοξο δεν ακυρώνει τις λογικές συνέπειες της εκφοράς του...


Βαλ, ρωτώ:

έχεις ή δεν έχεις εγκαταστήσει σε περιβάλλον windows τα μακος, χωρίς τη χρήση emulator; Και φυσικά εννοώ αυθεντικο μακος. Όποια έκδοση θες εσύ. Fine with me...


Μη μου πεις πάλι για λίνουξ και ουμπούντου και φασκόμηλα.


Γιατί αν πετάχτηκες δίχως να έχεις κάνει, τότε ας πούμε ότι είσαι ένα βατράχι (μοντερέητορ φρογκ) που κοάζει
σ' έναν λασπότοπο που νομίζει ότι το θαυμάζει!

Και τότε έχουμε αντιστροφή του σαρκασμού...


Μη μου πεις πάλι για λίνουξ και ουμπούντου και φασκόμηλα. (λίγη έμφαση δε βλάπτει :D)


Και μιας κι ο λόγος για βατραχάκια ένα σχολιάκι τόσο άσχετο όσο και σχετικό μαζί:

Μακάρι ο βάτραχος να φιληθεί από την πριγκήπισσα και να μεταμορφωθεί στο θαλερό βασιλόπουλο των παραμυθιών. Ως που να γίνει αυτό όμως ο βάτραχος πρέπει να ονομάζεται βάτραχος και όχι οιονεί διάδοχος του θρόνου...




υγ^2. Ελπίζω το ποστ να μείνει αρτιμελές γιατί το θέμα είναι η ευλογημένη επικοινωνία ενάντια στη δικτατορία του-μη-έχοντος-κάτι-να-πει, ο οποίος μεταφράζει τα καλοπροαίρετα σχόλια σε ανίατες ασθένειες και επιδίδεται σε επιτόπιες χειρουργικές επεμβάσεις αφαίρεσης κάθε αντίθετης ως προς τα γούστα του κρίσης...

Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν αντεξα πια..
The main problem you will run into is that the Mac OS is not designed to run on standard PC hardware. It is designed to run on the PowerPC architecture.
1) Δέν υπάρχει mac με την αρχιτεκτονική powerPC πλέον, έχουν όλα intel. Αυτό σημαίνει οτι σε επίπεδο instruction set που βλέπει το software είναι ίδια με
Το macOS θα επρεπε κανονικα να μπορούσε να τρέξει σε virtual machine. Υπάρχει όμως το εξής κόλλημα:
https://images.apple.com/legal/sla/docs/macosx105.pdf
2. Permitted License Uses and Restrictions.
A. Single Use. This License allows you to install, use and run one (1) copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time.
Αυτό που θές να κάνεις απαγορεύεται, και γι αυτό δεν υπάρχουν πληροφορίες πώς να γίνει. Εξ ού και παίζει όταν το host machine τρέχει ήδη macOS, δηλαδή μπορείς να τρέξεις macOS μέσα σε macOS, παρ όλο που το virtual machine είναι hardware agnostic (υποθέτω οτι κανει emulate το συγκεκριμένο hardware που τσεκάρει το λειτουργικό και σε αφήνει να το τρέξεις αν δεί mac απο κάτω, το οποίο όμως δεν το κάνουν για καμία έκδοση πέραν αυτής για macOS για να μή φάνε μύνηση).
Val@,

έχεις μπερδέψει software με hardware.
Αρα η apple το έχει κάνει αυτό πρίν τον Val βάζοντας checks στο λειτουργικό για να δεί σε τί hardware τρέχει, προς μεγάλη λύπη πολλών, αλλα τί να κάνουμε , business model είναι αυτό και γούστο της και καπέλο της.


Βαλ, ρωτώ:

έχεις ή δεν έχεις εγκαταστήσει σε περιβάλλον windows τα μακος, χωρίς τη χρήση emulator; Και φυσικά εννοώ αυθεντικο μακος. Όποια έκδοση θες εσύ. Fine with me...
Εγκατάσταση λειτουργικού σε περιβάλλον αλλου λειτουργικού χωρίς τη χρήση software virtual machine (emulator είναι πολύ γενικός όρος) δεν ξερω καμία περίπτωση να έχει γίνει. Η εγκατάσταση των windows σε υπολογιστή apple δεν εμπλέκει το mac OS και αρα δεν είναι "σε περιβάλλον mac OS".

Μή με παρεξηγείς, κι εγώ θεωρώ το mac OS καλύτερο των windows σε πολλά θέματα και καλύτερο του linux σε αλλα τόσα. Δέχομαι όμως επίσης οτι οι χρήστες δέν είναι όλοι οι ίδιοι και έχουν διαφορετικές ανάγκες και οι γενικεύσεις του "το ταδε πράμα είναι καλύτερο" είναι που έχουν φάει τον κόσμο.

H suspiria έγραψε στις 14:52, 17/01/08:
Το ερώτημα είναι απλό
Πού να 'ξερες....

Απαντάω on topic σε αλλο post τωρα που θα γίνει split να σφαχτούμε με την ησυχία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
On topic:
Κακα apple:
1) Πρέπει να βρείς software που θές για macOS. Αυτό είναι πολύ κακό η λίγο κακό ανάλογα τι software θές. Αν είσαι ο "απλός χρήστης" είσαι οκ. Αν σκαμπάζεις κάμποσο υπάρχουν λύσεις virtualization / bootCamp για να τρέξεις ο,τι δεν βρίσκεις.
1a) Λίγα native παιχνίδια. Η θα κανεις reboot για να παίξεις η ξεκινάς eve online που εχει client (θα εχουν κι αλλα, αλλα αυτο ξερω :P).
2) Οι πολλοί ξέρουν windows, που σημαίνει
2α) Οτι οταν θα ψάχνεις πως γίνεται κάτι αυτοί που θα ξέρουν να σου πούν είναι λιγότεροι. Αν παίξει το internet βεβαια δεν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα, έχει αρκετός κόσμος για να έχουν δοκιμάσει τα πάντα.
2β) Οτι θα συναντάς συνέχεια ανθρώπους που θα υποθέτουν οτι έχεις windows και θα σε τσαντίζουν. Θα σου λέει πχ η ΟΤΕνετ να τρέξεις το cd για να συνδεθείς στο internet και εσυ θα λες "ναι αλλα εχω mac, και απ οτι φαινεται μεγάλο ποσοστό του κόσμου δεν εχει συναίσθηση τι είναι λειτουργικό και οτι υπάρχει κάτι εκτώς απο windows στο σύμπαν.
3) Μειωμένη επιλογή στο θέμα hardware, αν δέν σου κάνει κάτι απο τα έτοιμα apples εχασες. Επίσης εχεις συγκεκριμένο hardware που υποστιρίζεται απο το macOS αν πας να βάλεις κάτι.
4) Rainbow αντιπροσωπια απ ότι ακουω.

Kαλα apple:
1) 300% πιο just works και plug and play απο τα windows. Aν δεν ζοριστείς πολύ δεν θα χρειαστει να κανεις ποτέ ψάξιμο για drivers, safe mode boot, uninstall-reinstall, κοιταγμα το boot log / blue screen / kernel panic, format προληπτικά γιατι παει αργά / κολλησε internet antivirus. Αν δεν ξέρεις τι ειναι τα παραπανω είναι αυτά τα κακα που δεν θα μάθεις αν πάρεις mac.
2) Σχετικό με το παραπανω αλλα οχι το ίδιο: 100% πιο έυχρηστα και σταθερά.
3)Είναι ομορφότερο και στο software και στο hardware.
4) Απο άποψη μηχανήματος είναι αρκετά καλοσχεδιασμένα και ανθεκτικά.

IDNOAM (I do not own a mac)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ο αδερφός μου αποφάσε να μου πάρει στα γεννέθλιά μου ένα Mac Mini :):D
Το ερώτημα μου είναι το εξίς : να μου πάρει ένα Mac Mini και εγώ μία οθόνη ή να μαζέψω και εγώ τα υπόλοιπα για ένα Macbook Pro;:hmm:
Edit : Το Mini αν το συνδέσω στην τηλεόραση θα πρέπει να βάλω και καλώδιο ήχου; στις θύρες δεν έχω δει κάποια τέτοια θύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν το συνδέσεις με HDMI έχει και ήχο απο εκει, αλλιώς θές καλώδιο ξεχωριστό στην τηλεόραση ή στο scart adapter.
Οσο για το άλλο σου ερώτημα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το αν έχεις ανάγκη να το κουβαλάς μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
To καλώδιο που έχει μέσα κάνει για τηλεόραση και έχει ήχο;
Δεν θέλω να τον μεταφέρω. Η μόνη μεταφορά που γίνεται είναι απο το γραφείο στο κρεβάτι και το αντίθετο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει καλώδιο HDMI, λογικά έχει τουλάχιστον έξοδο HDMI. Aν και η τηλεόρασή σου έχει HDMI δε θες καλώδιο ήχου. Αν δέν έχει και κάνεις αναλογική σύνδεση θες.
Πάρτο βασικά με το καλο και αν χρειάζεται τελικά καλώδιο το προμηθεύεσαι την επομενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει καλώδιο HDMI, λογικά έχει τουλάχιστον έξοδο HDMI. Aν και η τηλεόρασή σου έχει HDMI δε θες καλώδιο ήχου. Αν δέν έχει και κάνεις αναλογική σύνδεση θες.
Πάρτο βασικά με το καλο και αν χρειάζεται τελικά καλώδιο το προμηθεύεσαι την επομενη.
Δεν έχει έξοδο HDMI. Mini-DVI to DVI Adapter έχει μέσα. Πηγή : https://www.apple.com/macmini/specs.html (In the box)
Για Η/Υ (η τηλεόρασή μου) έχει μόνο την κανονική/κλασική έξοδο, Scart και το άλλο (κόκκινο, κίτρινο, άσπρο, πώς λέγεται; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Οπα, πρόβλημα: Δεν είναι προφανής η μετατροπή σε αναλογικό scart σήμα ούτε απο vga ούτε απο dvi.και σίγουρα δεν γίνεται απο ένα απλό καλώδιο. Με το 2ο 3ο ψάξιμο βρήκα κάτι, αλλα είναι απο εξωτερικό και θα ζοριστείς να το βρείς ελλάδα ίσως. Επιβεβαίωσε οτι θα λύσεις αυτό πρίν πάρεις οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οπα, πρόβλημα: Δεν είναι προφανής η μετατροπή σε αναλογικό scart σήμα ούτε απο vga ούτε απο dvi.και σίγουρα δεν γίνεται απο ένα απλό καλώδιο. Με το 2ο 3ο ψάξιμο βρήκα κάτι, αλλα είναι απο εξωτερικό και θα ζοριστείς να το βρείς ελλάδα ίσως. Επιβεβαίωσε οτι θα λύσεις αυτό πρίν πάρεις οτιδήποτε.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :) :thumbup: Αν δεν ρώταγα και μου αγόραζε θα είχα μεγάλο πρόβλημα!
Τότε ας ξεχάσω την τηλεόραση. Δεν πειράζει. Μήπως ξέρεις αν κάνει για μια κανονική οθόνη Η/Υ; Να αγοράσω αν τελικά μου πάρει Mac Mini.
Edit : Αγορές online δεν θέλω να κάνω λόγο ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top