Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μία φορά μου το έχουν ζητήσει να το κάνω, και δεν είχα πρόβλημα παρ όλο που μου φάνηκε λίγο ασυνήθιστο. Ξέρω όμως ότι στο εξωτερικό είναι συχνό και σε κάποιες χώρες επιβεβλημένο. Δεν έχω όμως σκοπό να το εφαρμόσω εγώ, παρ όλο που το βρίσκω λογικό από θέμα καθαριότητας γιατί θα ξενίσω πολύ κόσμο. Στην Ελλάδα είμαστε λίγο ξεροκέφαλοι και δεν αλλάζουμε εύκολα συνήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Στο σπίτι μου τα βγάζω ΠΑΝΤΑ ακόμα και αν έχουμε επισκέπτες, εγώ τότε μένω με παντόφλες.

επίσης τα βγάζω στο σπίτι της κολλητής μου και στα ξαδέλφια μου ενίοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ποτε δεν βγαζω τα παπουτσια μου σε σπιτια που επισκεπτομαι γιατι δε μου βγαινει. εκτος και αν φοραω γοβες που τις βγαζω γιατι απο καποιο σημειο και μετα υποφερω!
αααα στο σπιτι του κολλητου μου στη λαρισα τα βγαζω απευθειας. ειναι ο μονος μαλλον που με κανει να νιωθω οικεια. :)
καλα εκει συνηθως ξαπλωνω και στο κρεβατι του και ο κακομοιρης κοιμαται στον καναπε! :P

στο δικο μου, δε θυμαμαι να εχω ζητησει ποτε να τα βγαλουν γιατι στη λαρισα δεν εχω χαλι.
στην Αθηνα επειδη η μαμα μου δουλευει ολη μερα και κουραζεται το ζηταω οσο πιο ευγενικα μπορω οταν εχουμε στρωσει χαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paris4u

Νεοφερμένος

Ο paris4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ειναι θεμα υγιεινης,δεν πρεπει να περπαταμε με τα παπουτσια στο σπιτι γιατι ειναι εστια μολυνσεων.
Τωρα αν θα πρεπει να φοραμε παντοφλες ή οχι :hmm:νομιζω παλι απο αποψη υγιεινης,οτι πρεπει να φοραμε παντοφλες γιατι οσο καθαρο και ναναι το πατωμα θα λερωσουμε το σαλονι ή το κρεβατι μας οταν θα θελησουμε να χαλαρωσουμε.Αν κι εγω δεν τις μπορω τις παντοφλες :redface: μου αρεσει να κυκλοφορω με τις καλτσες γιατι νιωθω πιο ανετα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χμμ... Πολύ καθαριότητα.. Θα απαντήσω φοιτητικά :P

Στο δικό μου σπίτι δε ζητάω από τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια αλλά δεν έχω πρόβλημα όταν τα βγάζουν κάποιοι, συνήθως οι φίλοι μου, μου αρέσει. Σύμφωνα με αυτά που γράφετε όμως αν στο δικό μου σπίτι δε βγάλεις τα παπούτσια σου υπάρχει κίνδυνος να μολυνθούν και αυτή η μόλυνση να μεταφερθεί στο δρόμο και ίσως αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό για τον πλανήτη σε επόμενα στάδια :P Αν βγάλεις τα παπούτσια σου πάλι κινδυνεύεις από διάφορες μολύνσεις και αρρώστιες, ίσως χάσεις κάποιο δάκτυλο από υπερτροφική κατσαρίδα ή και ολόκληρο το πόδι σου από γάγγραινα.

Όταν εγώ πηγαίνω σε άλλα σπίτια συνήθως βγάζω τα παπούτσια μου από μόνη μου. Δε θυμάμαι καν την τελευταία φορά που πήγα σε σπίτι και μου το ζήτησαν για λόγους καθαριότητας, ήταν πολύ παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karpozilos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω στο σπιτι μου απολυμαινω τα χερια μου με μπενταντιν και μετα περπαταω με τα χερια για να μην λερωσω:Pεπισης μου αρεσει να προσκαλλω συχνα σπιτι μου τον κωνσταντινο κατακουζινο,επικουρο καθηγητη της μπεταντινολογιας και ανταλασσουμε αποψεις γυρω απο τα μικροβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω στο σπιτι μου απολυμαινω τα χερια μου με μπενταντιν και μετα περπαταω με τα χερια για να μην λερωσω:Pεπισης μου αρεσει να προσκαλλω συχνα σπιτι μου τον κωνσταντινο κατακουζινο,επικουρο καθηγητη της μπεταντινολογιας και ανταλασσουμε αποψεις γυρω απο τα μικροβια.

:confused:

πολυ πρακτικο! σιγουρα πιο πρακτικο απο το να απολυμαινεις τις πατουσες σου με μπετατιν και να περπατας με αυτες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εχει τεραστια πρακτικη αξια αμα εχεις μοκετες κατω :P
Θεωρω πως ειναι θεμα χιονιου ή για την ακριβεια λασποχιονου και λασπης γενικοτερα και λιγοτερο θεμα υγιεινης.Αλλα και ως τετοιο θεμα δεν ειναι κακο μετρο τουλαχιστον για κρεβατοκαμαρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα όχι αν το ζητούσαν, αλλα δεν τα βγάζω γενικότερα, απο κεί και πέρα στο δικό μου τα βγάζουν συχνά όποιος έρχετε, όχι για να μην χαλάσουν το παρκέ:P (το πάτωμα με το πράσινο πλακάκι και καφέ απο το 1970) αλλα γιατί νοιώθουν σαν το σπίτι τους και απλά χαλαρώνουν, το ρητό του σπιτιού μου κάνε ότι θές να χαλαρώσεις φτάνει να μην κάνεις σέξ στον καναπέ μου όταν κοιμάμε(αν και κάποιος συγκεκριμένος προτήμησε το πάτωμα:mad:) και βγάλε τα παπούτσια αν αυτά σε ενοχλούν να απλώσεις τα πόδια σου στον καναπέ μου:D

Α!!! και μην τρώς απο το ψηγείο μου αν τα βγάλεις, αν πάθεις δηλητηρίαση θα πρέπει και να σε κουβαλίσω και να σου βάλω παπούτσια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'

Δεν υπάρχει περίπτωση
ούτε να το κάνω,
ούτε να ζητήσω να το κάνουν.

Το θεωρώ αγενές.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αγενές; Γι'αυτό δίνουμε παντόφλες και καλτσάκια στους φίλους στο σπίτι που δεν θέλουμε παπούτσια μέσα. Κυκλοφορώ με τις κάλτσες, ενίοτε κάνω τούμπες στα χαλιά για να διαβάσω κανένα βιβλίο, θέλω να ξέρω ότι εκεί που αράζω δεν έχει πατήσει παπούτσι που πριν σουλατσάριζε σε κουραδοπεζοδρόμια. Αν δηλαδή ήσουν σε φιλικό σπίτι, άνετος με φιλαράκια και σου έλεγαν "πληηηζ βγάλε τα παπούτσια σου , θα σου δώκουμε ένα ζευγάρι παντόφλες να είμαστε όλοι άνετοι και να μην καθαρίζουμε το σπίτι σαν μ@λ@κες μετά" θα έλεγες ότι είναι αγενείς και θα έφευγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
'


- και ποιος μου λέει πως τα καλτσάκια η παντοφλίτσες
ή το δάπεδο είναι καθαρότερα από τα πεζοδρόμια - δρόμους


- Έχω την αυτογνωσία να κρίνω αν
υπάρχει κάτι το μεμπτό στα ρούχα,αξεσουάρ που φορώ.


- ναι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
'


- και ποιος μου λέει πως τα καλτσάκια η παντοφλίτσες
ή το δάπεδο είναι καθαρότερα από τα πεζοδρόμια - δρόμους


- Έχω την αυτογνωσία να κρίνω αν
υπάρχει κάτι το μεμπτό στα ρούχα,αξεσουάρ που φορώ.


- ναι.



Συγγνωμη, τιθεται τωρα θεμα για το εαν τα υποδηματα μας ειναι πιο βρωμικα απο τις παντοφλες?!
Δλδ τι πιστευεις ακριβως? Πως φοραει ο κοσμος τις παντοφλες και σουλατσαρει στους δρομους?!
Και νομιζω, οτι ειναι προφανες, πως στην περιπτωση που σου ζητηθει να βγαλεις τα παπουτσια σου, θα εχουν φροντισει το δαπεδο να ειναι καθαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Συγγνωμη, τιθεται τωρα θεμα για το εαν τα υποδηματα μας ειναι πιο βρωμικα απο τις παντοφλες?!
Δλδ τι πιστευεις ακριβως? Πως φοραει ο κοσμος τις παντοφλες και σουλατσαρει στους δρομους?!
Και νομιζω, οτι ειναι προφανες, πως στην περιπτωση που σου ζητηθει να βγαλεις τα παπουτσια σου, θα εχουν φροντισει το δαπεδο να ειναι καθαρο.



Προφανές μπορεί να είναι,
αποδεικτέο δεν είναι.

Με την ίδια λογική δεν θα μπορείς
να χρησιμοποιήσεις το μπάνιο τους
γιατί μπορεί να έχεις μια μεταδοτική ασθένεια.
( είναι μαλάκες να καθαρίζουν; )

Δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις
τα μαχαιροπήρουνά τους, πιάτα κοκ.
( είναι μαλάκες να πλένουν; )

Δεν θα κάνεις χειραψία, φιλί
γιατί μπορεί να έχεις κάτι μεταδοτικό, κοκ.

Ποιος έχει πει πως εστία μολύνσεως
είναι μόνο τα παππούτσια κάποιου;



Και εν'τέλει δεν έκρινα,
είπα τι θα έκανα και πως αισθάνομαι.

Αυτό σκέφτομαι αυτό είπα,
δεν γίνεται να συμφωνούμε,
με όλους και με όλα
και στην τελική ο καθένας
το σπίτι του το ορίζει όπως θέλει.


Και ναι! Για μένα είναι αγενές,
είτε να στο ζητήσουν, είτε να το ζητήσης!





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στο σπίτι σου Achilles φοράς τα παπούτσια σου;
Αν όχι, κανένα άλλο σπίτι δε σε έχει κάνει να νιώσεις τόσο άνετα ώστε να τα βγάλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Στο σπίτι σου Achilles φοράς τα παπούτσια σου;


Όχι.


Αν όχι, κανένα άλλο σπίτι δε σε έχει κάνει να νιώσεις τόσο άνετα ώστε να τα βγάλεις;


Όχι.


Τα παπούτσια μου τα έχω βγάλει
μόνος μου, σε περιπτώσεις που
έχω κρίνει πως φορώντας τα θα
δημιουργούσα πρόβλημα στην οικία.

( Πχ έχοντας πατήσει λάσπες, ακαθαρσίες,
νερά κοκ. )

Ποτέ όμως κατόπιν υπόδειξης.



Πως μπορεί να με
χαρακτηρίσει ο άλλος βρώμικο;

Ξέρει κάτι περισσότερο από εμένα;


- τους λόγους για τους οποίος το θεωρώ
άτοπο ( αγενές ) τους αναφέρω παραπάνω



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προσφατα φιλοξενηθηκα σενα σπιτι στη θεσσαλονικη.
με το που μπηκα μου ζεδειξαν πολυ ευγενικα οι ανθρωποι κατι παντοφλακια που ειχαν στην εισοδο και μου ζητησαν αν θελω να βγαλω τα παπουτσακια μου. φυσικα και τα εβγαλα και οσο εμεινα εκει φροντια καθε φορα με το που μπαινω να τα βγαζω.

μου φανηκε πολυ λογικο, αφου μαλιστα εξω ειχε χωματοδρομο και το σπιτι θα γεμιζε λασπες καθε φορα που καποιος μπαινοβγαινε, αλλα ακομα και να μην ειχε χωματοδρομο θα τα εβγαζα ευχαριστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως οταν εχω στρωσει χαλια η εχω σφουγγαρισει δε μου αρεσει να πατανε πανω με τα παπουτσια, εγω τα βγαζω παντα.
Βεβαια τι να πεις? βγαλτα? δε το λεω και δε με νοιαζει εδω που τα λεμε τοσο και ξεπερναω τις κρισεις μου στο λεπτο- λεω σιγα θα τα καθαρισω παλι προκειμενου να παρεξηγηθει ο αλλος-δε ξερεις πως θα το παρει ο καθενας-

Εθιμο ειναι στη Σουηδια και δε μου κανει τοσο εντυπωση.
Εδω δε πολυσυμβαινει αν κι εχει τυχει να παω σε σπιτια να τους δω ξυπολητους η με καλτσες και να τους μιμηθω.
Ειναι πιο ανετο.
προσαρμοζομαι προσωπικα πολυ ευκολα και νομιζω πως το εμπνεω και στους αλλους να ειναι χαλαροι διπλα μου.
Δεν εχω προβλημα, ο καθενας ας κινειται οπως θελει σπιτι μου, σαν στο σπιτι σου που λεμε και το φροντιζω οταν εχω κοσμο να ναι ο αλλος ανετος κι οπως νιωθει καλυτερα.
ξυπολητος?
ξυπολητος!
παπουτσι?
παπουτσι!
(α εχω και δευτερες παντοφλες αμα θελησει κανεις:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
...Αχ! Χτυπήσατε φλέβα με αυτό το θέμα!
Κατά τη δική μου άποψη το να βγάζουμε τα παππούτσια μόλις μπαίνουμε στο σπίτι το θεωρώ άκρως απαραίτητο, ακριβώς για όλους τους λόγους που έχετε όλοι προαναφέρει!
Ακόμα και στο φοιτήτικο μου σπίτι είχα αγοράσει παντόφλες για τους κολλητούς μου φίλους και μόλις έμπαιναν μέσα ο καθένας φόραγε τις δικές του.
Τώρα πλέον εξακολουθώ να έχω έξτρα παντοφλάκια για όσους έχουν την καλή διάθεση και την ευγενή καλοσύνη να βγάζουν τα παππούτσια.Δεν υποχρεώνω κανέναν να το κάνει εφόσον όλοι ξέρουνε την άποψη μου πάνω στο θέμα.
Απλά μόλις φύγουν τρέχω να πάρω τη σφουγγαρίστρα!!!
(Πρίν λίγες μέρες μάλιστα μία απο τις φίλες μου η οποία δεν βγάζει ΠΟΤΕ τα παππούτσια της μολονότι όλοι την ώρα την πειράζω ''έφερες και τα μικρόβια μαζί?'', έχοντας νυστάξει λοιπόν γιατι ήταν αργά τράβηξε το σκαμπό κάτω απο το τραπεζάκι του σαλονιού και έβαλε τα πόδια με τα παππούτσια εννοείται επάνω. Ε, όχι! Φυσικά και της έκανα παρατήρηση και φυσικά και τα κατέβασε!Δε σήμαίνει ότι επειδή κάποιος έρχεται σπίτι σου θα ανέχεσαι και τέτοιου είδους πράγματα για να μην θυμώσει!)
Εξάλλου τα παππούτσια τα φοράμε έξω για να προστατέψουμε τα πόδια μας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top