'Αγγιξε το 32 % η αντίδραση

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αποχή λευκά και άκυρα μαζί περίπου 32%. Αυξάνονταια οι σκεπτόμενοι πολίτες στην χώρα μας, ευτυχώς. Όσο για τη μεγαλειώδη νίκη του ΠΑΣΟΚ δεν είναι η χαρακτηριστικότερη απόδειξη του πόση πραγματική δημοκρατία έχουμε;Νευρίασαν οι ψηφοφόροι της ΝΔ και ψήφισαν ΠΑΣΟΚ. Στις προηγούμενες δυο εκλογές οι του ΠΑΣΟΚ ψήφισαν ΝΔ. Κι ύστερα σου λέει δημοκρατία στην ελλάδα, ποικιλία άποψης, δεξιοι, σοσιαλιστές, αριστεροί....

32 % το ΛΑΜ φίλοι συμφορουμίστες. :) Πολύ καλό αποτέλεσμα κι ας κόστισε την παντοδυναμία του ΠΑΣΟΚ για την επόμενη τετραετία. Μουτζωμένοι και έχοντας τρέξει χωρίς αντίπαλο θα διοικήσουν. Για να τους δουμε τώρα. Επονται εξελίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σε 3 μήνες θα σου απαντήσω για το πόσο άλλαξε κάτι το ΛΑΜ :)

Μέχρι τότε, συγχαρητήρια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για σκεψου ομως αν αυτοι οι 32% "σκεπτομενοι" πολιτες ψηφιζαν ΚΚΕ,ΛΑΟΣ,Συριζα, οικολογους πρασινους, Ελληνες οικολογους, Αγωνιστικο σοσιαλιστικο κομμα Ελλαδος, ενωση κεντρωων, συνεχιστες του καποδιστιρια, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Δημοκρατικους, φιλελευθερη συμασια η καπιο απο τα αλλα κομματα...
Θα μας κοστιζε την παντοδυναμια του πασοκ;... Θα ειχαμε 160 θεσεις για το πασοκ, 90 για την ΝΔ και μολις 40-50 για τα αλλα 3 κομματα μαζι;...
Μηπος θα ειχαμε μια πιο σκεπτομενη κοινωνια;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Όσοι ψηφίζουν δηλαδή δεν είναι σκεπτόμενοι;
Αυτό το 32% που απείχε ή έριξε λευκό/άκυρο τι πρότεινε για το μέλλον της χώρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
  • Τα λευκά τα σέβομαι. Είναι κι αυτό μία πολιτική στάση, η οποία - πού το είχα δει, οέο; - μεταφράζεται σε ... κενές έδρες. Δηλαδή άμα περάσει το 3% κανονικά πρέπει να μείνουν κενά έδρανα στη βουλή (νομίζω :confused:).
  • Τη μόδα του "αυτός που απέχει είναι μάγκας" τη θεωρώ παρόμοια με τη μαγκιά που πουλάει όποιος περνά νύχτα μαθήματα και χλευάζει αυτόν που παίρνει 9 ή 10. Δεν στέλνει κάποιο μήνυμα, ίσα-ίσα σου λένε "ευχαριστώ ζω@δι που μου 'κανες το έργο μου πιο εύκολο". :confused:
  • Καλά, τα άκυρα δεν τα σχολιάζω καν.
Η αποχή και τα άκυρα απ' όσο γνωρίζω με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο δεν επηρεάζει με κανένα τρόπο την κατανομή των εδρών, διορθώστε με αν τα λέω λάθος.



Αυτάαααααα!

ps: ο β' ενικός είναι σχήμα λόγου, I'm not addressing to anybody in person.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για σκεψου ομως αν αυτοι οι 32% "σκεπτομενοι" πολιτες ψηφιζαν ΚΚΕ,ΛΑΟΣ,Συριζα, οικολογους πρασινους, Ελληνες οικολογους, Αγωνιστικο σοσιαλιστικο κομμα Ελλαδος, ενωση κεντρωων, συνεχιστες του καποδιστιρια, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Δημοκρατικους, φιλελευθερη συμασια η καπιο απο τα αλλα κομματα...Θα μας κοστιζε την παντοδυναμια του πασοκ;... Μηπος θα ειχαμε μια πιο σκεπτομενη κοινωνια;..
Σκεπτόμενη κοινωνία που βγάζει ξανά Παπανδρέου ή Καραμανλή ύστερα από μισό αιώνα κοροιδία;

Όσοι ψηφίζουν δηλαδή δεν είναι σκεπτόμενοι; Αυτό το 32% που απείχε ή έριξε λευκό/άκυρο τι πρότεινε για το μέλλον της χώρας;

Ανανέωση. Εξω οι ψεύτες.

Τα λευκά τα σέβομαι. Είναι κι αυτό μία πολιτική στάση, η οποία - πού το είχα δει, οέο; - μεταφράζεται σε ... κενές έδρες. Δηλαδή άμα περάσει το 3% κανονικά πρέπει να μείνουν κενά έδρανα στη βουλή (νομίζω :confused:).

Που το είχες δεί οεο; Και γιατί δεν το ειπες σε κανέναν οεο; Αν κάτι τέτοιο ίσχυε πάρα πολλοί από όσους απείχαν θα είχαν ψηφίσει λευκό ωστε τα κενά έδρανα στη βουλή να υπογραμμίζουν διαρκώς αυτό που το 32% είπε: Δεν σας πιστεύουμε, είστε ένα κάρο ψεύτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.


σε είχα δει κι εσένα σαν τ'άλλα φοιτητάκια,
αντάρτες της π*ρδης με τα λεφτά του μπαμπά,
μίζερα όλα και μικρά....



[Μιλάτε σε άνθρωπο που αντιτίθεται ιδεολογικά στην αποχή και στο άκυρο, πηγαίνει πάντα να ψηφίσει και πιστεύει -ρομαντικά ακόμα- ότι "η ψήφος είναι υποχρέωση και δικαίωμα"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...Μιλάτε σε άνθρωπο που αντιτίθεται ιδεολογικά στην αποχή και στο άκυρο, πηγαίνει πάντα να ψηφίσει και πιστεύει -ρομαντικά ακόμα- ότι "η ψήφος είναι υποχρέωση και δικαίωμα"
Η υποχρέωση δεν είναι δυνατόν να ειναι και δικαίωμα.... Η το ένα ή το άλλο. Οσο για την ψηφο, ψήφος είναι η μέ κάθε τρόπο έκφραση άποψης. Μάλιστα η κοινώς εκφραζόμενη άπόψη, και η υποστήριξή της, έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση από μια ψήφο που ρίχνεις κάπου μουλωχτά μόνος σου, ερήμην όλων... Και στην προκείμενη περίπτωση εις βάρος όλων.

Τα βάζεις με όσους απείχαν; Εξ αιτίας όσων ψηφισάν όμως θα έχεις αυτους που θα έχεις στο σβέρκο σου για άλλη μια τετραετία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η υποχρέωση δεν είναι δυνατόν να ειναι και δικαίωμα.... Η το ένα ή το άλλο. Οσο για την ψηφο, ψήφος είναι η μέ κάθε τρόπο έκφραση άποψης. Μάλιστα η κοινώς εκφραζόμενη άπόψη, και η υποστήριξή της, έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση από μια ψήφο που ρίχνεις κάπου μουλωχτά μόνος σου, ερήμην όλων... Και στην προκείμενη περίπτωση εις βάρος όλων.

Τα βάζεις με όσους απείχαν; Εξ αιτίας όσων ψηφισάν όμως θα έχεις αυτους που θα έχεις στο σβέρκο σου για άλλη μια τετραετία...

Ερώτηση.

Να μην πάει δλδ ΚΑΝΕΙΣ να ψηφίσει? Άτοπο. Άρα από το να πάνε μόνο τα κομματόσκυλα [και να βγάλουν αυτό που θέλουν] ας πάνε ΟΛΟΙ ώστε να βγει αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα. Ναι κάποιοι πρέπει να κυβερνήσουν, ας μην κυβερνήσουν όμως με 45άρια επειδή οι 'επαναστάτες' του καναπέ νομίζουν ότι είναι μάγκες με το να κάθονται σπίτι τους. Ας κυβερνήσουν με 30άρια και με συνεργασίες.

Simple as that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
..... επειδή οι 'επαναστάτες' του καναπέ νομίζουν ότι είναι μάγκες με το να κάθονται σπίτι τους. ...

Την Κυριακή πήγα δυο τρείς βόλτες έξω, είχε και καλό καιρό. Μένω στην επαρχία. Πέρασα δυο φορές έξω από το σχολείο όπου θα ψήφιζα. Οπότε έμπαινα μέσα και ψήφιζα. Αν αυτό ήταν όλη κι όλη η πολιτική μου έκφραση θα μου κόστιζε πολύ λιγότερο κόπο και χρόνο από όσο έχω ξοδέψει εδώ για να γράφω υπέρ της αποχής. Ή από όσο έχουν ξοδέψει άλλοι για να την υπερασπιστούν φραστικά.

Δεν γίνεται λοιπόν "του καναπέ" κάποιος επειδη έκατσε προφανώς στο σπίτι του προκειμένου να απέχει. Ούτε με τέτοια λεκτικά τρίκ μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να συμμετάσχει σε μια διδαδικασία που δεν εγκρίνει. Τις στημένες δηλαδή εκλογές, δεκαετίες επί δεκαετιών....

Θα μου πείς υπάρχει διαφάνεια, αλίμονο, δημοκρατία έχουμε, ποιές στημένες εκλογές; Δεν υπήρξαν πλαστές ψήφοι, ναι συμφωνώ. Ομως όλα τα άλλα ήταν απάτη. Τα λόγια, οι δηλώσεις, οι υποσχέσεις ακόμη και το υποτιθέμενο ενδιαφέρον για τον πολίτη. Ολα στα ψέματα και όλα στ αρχ...α τους. Τα λεφτά να πέφτουν να είμαστε εμείς βουλευτές και δε πα να καεί όλη η Ελλάδα. Τι μας νοιάζει γιατί μας ψηφίσανε; Πρόβλημα τους. εμείς τους λέμεότι θέλουμε για να μας ψηφίσουνε, εκείνοι γιατί μας πιστεύουν; Αλλα τα δικα μας συμφέροντα άλλα τα δικά τους. Αλίμονο, ζούμε και σε εποχές παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Ο σώζων εαυτόν σωθείτο...

Από αυτό απείχε το 32%... κι εσύ μου λές ότι δεν είναι καλό; Φυσικά και είναι δικαίωμα τους. Και πάλι καλά να λές που το έχουμε ακόμη αυτό το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Από αυτό απείχε το 32%... κι εσύ μου λές ότι δεν είναι καλό; Φυσικά και είναι δικαίωμα τους. Και πάλι καλά να λές που το έχουμε ακόμη αυτό το δικαίωμα.

Από τη στιγμή που το 32% αυτό δεν έστησε... οδοφράγματα έξω από τα εκλογικά κέντρα για να εμποδίσει το 68% να ψηφίσει φυσικά και είναι δικαίωμα του.

Απλώς δεν συμφωνώ με αυτή τη θέση, sorry :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το 32% αυτό δεν έστησε... οδοφράγματα έξω από τα εκλογικά κέντρα για να εμποδίσει το 68% να ψηφίσει φυσικά και είναι δικαίωμα του.

Συγγνώμη αλλά αυτό τωρα δεν είναι προβοκατιφ; Πρός τί να γινόμαστε πικρόχολοι; Δεν έχουμε τίποτα, αυτή είναι η αλήθεια όσο και να γκρινιάζουμε όσο και να την εξορκίζουμε.

Δεν έχουμε τιμόνι στο πλοίο μας, δεν μας οδηγούν άνθρωποι που νοιάζονται για μάς.

Αυτή είναι η αλήθεια. Με την ψήφο τους σ'αυτές τις εκλογές, όσοι ψήφισαν, ψήφισαν τις ψευδαισθήσεις τους. Την αγωνία τους μπροστά σ'αυτή τη διαπίστωση και την άρνησή τους να το παραδεχτούν. Μας έχουν γραμμένους, ενάμιση αιώνα τώρα. Αλλοι πέθαναν στην επανάσταση και άλλοι βολεύτηκαν. Οι βουλευτές μας.... Δεν νοιάζονται ρεζι, και το 32% γι'αυτό σε ενοχλεί. Είναι αυτοί που το πιστεύουν ακράδαντα αυτό. Γι'αυτό μόνο δεν πήγαν κάν στο εκλογικό τμήμα, όχι για να την πούνε σε σένα ή σε οποιονδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τι προβοκατιφ βρε άνθρωπε? :worry:
Δεν καταλαβαίνω...

Διαφωνώ με την αποχή για τον λόγο που εξήγησα στο #9, βάση αυτού πήγα να ψηφίσω και στην τελική ναι, εσείς που με την αποχή σας δώσατε αυτοδυναμία στο ΠΑΣΟΚ μου το 'χαλάσατε'.

Simple as that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να το πιασουμε απο την αρχη;...
Εστω οτι αρχιζουμε σιγα-σιγα να απεχουμε ολοι.... Καπια στιγμη μενουν 1000 στελεχη της Νδ, 1000 στελεχη του πασοκ και 500 των αλλων κομματων... Αυτοι νομιζεις δεν θα πανε να ψηφισουν;... Και τι θα ψηφισουν;... Οτι συνενοηθουν μεταξυ τους! Θα τα εχουν και πολυ καλητερα για τους ιδιους μοιρασμενα....

Η αποχη δεν οδηγει πουθενα! Βαρεθικε 50 χρονια Παπανδρεου και Καραμανλη;... Μαζι σου! Ψηφισε κατι αλλο! 24 κομματα κατεβηκαν σε αυτες τις εκλογες, εσυ γιατι δινεις συμασια στο τι πρατουν τα 2 απο αυτα;...

Λες επισης οτι εξ αιτιας οσων ψηφισαν φορτωθικαμε στο σβερκο για μια 4ετια αυτους που βγηκαν... Για δες παλι ομως το πρωτο που ειπα... για βαλε 2979 ψηφους (σχεδων 3 εκατομυρια), διασπαρτες σε διαφορα κομματα, πλυν τον δυο μεγαλων (να σου πω και πλυν των 5 που μπηκαν στην βουλη αν θες)... Θα τους ειχαμε φορτωθει η οχι;.... Οσο φταιμε οσοι ψηφισαμε, αλλο τοσο φταιτε οσοι δεν ψηφισατε... Και εγω τουλαχιστων ψηφισα κατι για να να στερισω θεσεις απο νδ και πασοκ... Επειδη ομως υπαρχουν ατομα που προτιμισαν να μην ψηφισουν, απο τον νομο μου πηγανε 4 θεσεις στο πασοκ και 1 στην νδ... Ισως αν το 34% απο τον νομο μου που δεν ψηφισε, και αντεδρασε με τα δικα σου λεγομενα, να ειχαμε βγαλει εστω 1 απο αλλο κομμα... Μπορει και να ειχαν μετατραπει τοσο τα ποσοστα που πασοκ και νδ να περναν 1 βουλευτη...

Λες για στημενες εκλογες... Συμφωνω εν μερη... Δεν ξερω κατα ποσον γινετε νοθεια στο αποτελεσμα, βλεπω ομως γυρο μου οτι ολη η κοινωνια ειναι ειτε κρυφα ειτε φανερα ψηφιζει και υποστιριζει νδ και πασοκ... Τα ποσοστα πιστευω οτι αντιπροσωπευουν την κοινια μου... Επομενος το στησιμο δεν ειναι στην ιδια την διαδικασια, αλλα στο οτι πριν απο την ψηφοφορια με διαφορα μεσα εχουν κανει το εκλογικο σωμα να παει να ψηφισει για να βγαλει συγκεκριμενα νουμερα... Αν λοιπον θες να ανιδρασεις, αντεδρασε χαλωντας τους τα νουμερα! Με το να αφηνεις απλα να βγουν τα ιδια νουμερα, απο μικροτερο αριθμο ανθρωπων, που ειναι η αντιδραση;...
Δεν θα διαφωνισω οτι τα λογια των μεγαλων ητανε απατη... Υπαρχουν ομως μονο ο Κωστακης και ο Γιωργακης;... Αλλους δεν εχει;... Και αν θεωρεις οτι κανενα απο τα 24 κομματα δεν μπορει να αναλαβει το τιμονι, ανελαβε το εσυ! Η εστω, φτιαξε ενα κομμα και προτινε σε ατομα που θεωρεις καταληλα, να ερθουν μαζι σου... Αλλιως απλα διαλεξε οτι θεωρεις καλητερο απο αυτα που υπαρχει...
Η προταση σου δλδ για το μελον της χωρας πια ειναι;... 300 θεσεις κενες στην βουλη;... Νομιζω πως καταλαβενεις πως κατι τετιο δεν ειναι εφικτο, και για να γινει εφικτο πρεπει να προηγηθουν πρωτα πολλα αλλα, που οσο βγαζουμε κυβερνισης με 40αρια δεν μπαινουν στην δρομο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαι με πολιτικά, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά με το φτωχό μου το μυαλό θα πω το εξής: υπάρχουν άνθρωποι κι από τα 2 μεγάλα κόμματα που είναι βολεμένα, αυτοί, τα παιδιά τους, οι κουνιάδοι, οι μπατζανάκηδες κλπ. Δεν τους κατηγορώ, θα έλεγα μάλιστα μαγκιά τους γιατί τη στιγμή που εγώ τρέμω μη με απολύσει το αφεντικό μου και σκοτώνομαι στη δουλειά (εγώ κι ο κάθε ένας του ιδιωτικού τομέα) αυτοί φε'υγουν 1 η ώρα από τη δουλειά τους (αν πάνε κιόλας και δεν την κάνουν ταράτσα), έχουν το μισθό τους βρέξει χιονίσει και δεν έχουν καμία στενοχώρια από τη δουλειά τους. Λέω με τόλμη οτι αν κι εγώ ήξερα κάποιον βουλευτή, υπουργό, δήμαρχο κλπ, θα φιλούσα κατουρημένες ποδιές να μπω στο δημόσιο. Και ρωτώ: φταίει ο κόσμος που λαδώνει; Φταίνε οι πολιτικοί που λαδώνονται; Φταίει ο κόσμος που δίνει φακελάκι στους γιατρούς; Εφόσον τα ταμεία είναι για κλάμματα. Φταίνε οι γιατροί που παίρνουν φακελάκι; Εφόσον σπουδάζουν τόσα χρόνια και παίρνουν ψίχουλα. Θέλω να πω, όσο υπάρχει η νοοτροπία του δημοσίου, η μονιμότητα, ο ωχαδελφισμός, γιατί περιμένουμε να αλλάξει κάτι στις εκλογές; Αυτοί που είναι βολεμένοι με τη ΝΔ, θα παραμείνουν, το ίδιο κι αυτοί με το ΠΑΣΟΚ. Ο σώσων εαυτόν σωθείτω, εκεί καταντήσαμε την Ελλάδα. Η μεγάλη πληγή για μένα είναι η μονιμότητα του δημοσίου. Αν αυτό δεν αρθεί, θα είμαστε μια ζωή μια χώρα χωρίς κράτος, χωρίς ευαισθησία, χωρίς ευθύνη, χωρίς υπευθυνότητα, χωρίς πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ανανέωση. Εξω οι ψεύτες.

Το να ψηφισεις καποιους οι οποιοι δεν ηταν ηδη στη Βουλη (ειτε βαζοντας σταυρους σε μεμονωμενα ατομα τα οποια δεν ηταν ειτε σε κομματα) δεν δηλωνει "εξω οι ψευτες", αλλα το δηλωνει το να μην ψηφισεις τιποτα, αφηνοντας στην ουσια την εκλογη 251/300 βουλευτων στους "ψευτες". Σου φαινεται λογικο αυτο;

Τα βάζεις με όσους απείχαν; Εξ αιτίας όσων ψηφισάν όμως θα έχεις αυτους που θα έχεις στο σβέρκο σου για άλλη μια τετραετία...

Συγγνωμη, αλλα ή εχουμε δημοκρατια ή οχι. Δεν μπορει να εχουμε δημοκρατια μονο οταν συμφωνουμε με το αποτελεσμα. Αν αυτους ψηφισε ο κοσμος αυτοι θα κυβερνησουν. (Βλ. κ παρακατω)

Από αυτό απείχε το 32%... κι εσύ μου λές ότι δεν είναι καλό; Φυσικά και είναι δικαίωμα τους. Και πάλι καλά να λές που το έχουμε ακόμη αυτό το δικαίωμα.

Φυσικα και ειναι δικαιωμα τους. Εφαρμοζοντας ομως αυτο το δικαιωμα τους, ξερεις ποιο δικαιωμα χανουν; Του να παραπονιουνται που "τους φορτωθηκε στο σβερκο τους" η μια ή η αλλη κυβερνηση, ή η συγκεκριμενη Βουλη. Αν δεν συμμετεχεις σε κατι συνειδητα, δεν ειναι δυνατο μετα να κατηγορεις τους υπολοιπους που συμμετειχαν για λαθος επιλογες. Ή το ενα ή το αλλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν λοιπον θες να ανιδρασεις, αντεδρασε χαλωντας τους τα νουμερα! Με το να αφηνεις απλα να βγουν τα ιδια νουμερα, απο μικροτερο αριθμο ανθρωπων, που ειναι η αντιδραση;...
Δεν θα διαφωνισω οτι τα λογια των μεγαλων ητανε απατη... Υπαρχουν ομως μονο ο Κωστακης και ο Γιωργακης;... Αλλους δεν εχει;... Και αν θεωρεις οτι κανενα απο τα 24 κομματα δεν μπορει να αναλαβει το τιμονι, ανελαβε το εσυ! ...

Πρός στιγμήν δεν έχει άλλους. Αν υπήρχε κάτι ενδιαφέρον θα είχε ακουστεί. Οπότε μαύρο.

Η αντίδραση που δεν βλέπεις και κακώς την παραβλέπέις είναι ότι ενα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων συνπαρατάδτηκε σε μια δημιουργικότατη αντίληψη. Αυτό είναι ενα τεράστιο κέρδος αν σκεφτείς ότι μιλάμε έναν λαό που, η βασική του αδυναμία είναι ότι πάντα τον δίχαζαν πολύ εύκολα.

Μπές στην θέση όσων και σήμερα κυβερνούν. Πότε θα ένοιωθαν πιο άσχημα; Όταν το κάθε ένα από τα Χ παπαροκόματα, που ξέρουν μάλιστα ότι αποτελούνται από γλύφτες και λαμόγια, που τους αγοράζουν και τους πουλάνε ότι ώρα θελουνε, έπαιρναν το καθε ένα 1 % ή μια τεράστια μούτζα σε όλο τους το σύστημα της τάξης του 32% ;;

Διαρκώς ξεχνάτε όλοι οι αντιφρονούντες, ότι το σύστημα δεν αποτελείται από την ΝΔ το ΠΑΣΟΚ ΚΚΕ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ. Αποτελείται κι από όλους αυτούς που τους γλύφουν. Το γλύψιμο φαίνεται, από το ότι κανένας δεν έχει κάτι καινούργιο να πεί. Πάνε δηλαδή, να φάνε κάτι από την ίδια πίτα. Αν έβγαινε κάποιος διαφορετικός, με τέτοια αγανάκτηση ποιυ επικρατεί, μήν έχεις την παραμικρή αμφιβολία Ντάρκ ότι θα το μάθαινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο που θα ειχε ακουστει;... Απο τα ΜΜΕ που προωθουν το πασοκ, την ΝΔ, το ΛΑΟΣ, το Συριζα, το ΚΚΕ, αντε και τους Οικολογους Πρασινους;... Η απο της εφημεριδες που πλεων τις αγοραζουμε μονο κυριακες για ταινιες και cd;...
Αν δεν κατσεις ο ιδιος να ασχολιθεις, να διαβασεις ενα-ενα τα 24 κομματα που κετεβεναν, πως ξερεις οτι κανενα δεν ειναι διαφορετικο;.... Εγω ειδα αρκετα κομματα που ητανε διαφορετικα... Δυστιχος, λογο του εκλογικου νομου, και ισως κακης νοοτροπιας, δεν ψηφισα καπιο απο αυτα, αλλα το κομμα που ειχε περισσοτερες πιθανοτιτες (κατα τον τροπο με τον οπιων σκευτικα, δεν επεσα και εξω τελικα) να εκλεξει βουλευτη, εκτος των δυο μεγαλων, θελοντας να μειωσω τις εδρες των μεγαλων. Δυστιχος η ψηφος μου πηγε χαμενη καθως τελικα δεν εβγαλε βουλευτη αυτο το κομμα...
Αλλα βλεπω χρονια τωρα διαφορους πολιτικους να χτυπιουνται, και να περνουν ποσοστα της ταξεως του 0.25% Βλεπω κομματα που ερχονται και φευγουν, αν και προσφερουν κατι διαφορετικο, επειδη περνουν 3, 4, 5, 6, 7, 8 ψηφους... πανελληνιος...!

Και εσυ επιμενεις να λαμβανεις υποψην την συμπεριφορα καπιων μεγαλων, λες και οι μικροι δεν υπαρχουν και λες και δεν μπορουμε να κανουμε αυτους δυναμη!...

Νομιζεις οτι νιωθουν ασχημα δλδ οι φαμιλιες με το να απεχει ενα 32% απο τις εκλογες;.... Μην δουλευομαστε... καρφι δεν τους καιγετε οσο δεν τριζουν οι καρεκλες τους... Αν ομως 2-3 κομματα απο αυτα που ειναι στα αζητιτα πιασουν το 3%, εκει να δεις ποσο ασχημα θα νιωσουν... Οχι για το μηνυμα που τους δυνουμε βεβαια, αλλα που χανουν το μελι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομιζεις οτι νιωθουν ασχημα δλδ οι φαμιλιες με το να απεχει ενα 32% απο τις εκλογες;.... Μην δουλευομαστε... καρφι δεν τους καιγετε οσο δεν τριζουν οι καρεκλες τους...

Το σύστημα τους βασίζεται στην εξαγορά και στην εξαπάτηση. Οσους δεν μπορούν να εξαπατήσουν δηλαδή τους εξαγοράζουν. Όταν 32% δείχνει ότι ούτε εξαγοράζεται ούτε κοροιδέυεται, τρίζουν οι καρέκλες τους. Είναι ενα άμεσο αποτέλεσμα. Υπάρχει κι ας μην έχει κάποιο τίτλο, ή κάποιο βουλευτή στη βουλή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρακτικα δειξε μου, πως τριζουν οι καρεκλες τους;... Απο τι κινδυνευουν;... Οκ, δεν θα παρουν την δικη σου ψηφο, εχουν ομως χιλιαδες κοσμου που βολεψανε σε μια θεση δημοσιου και θα τους ψηφιζουν μια ζωη για αυτο... Και θα βολεψουν πολους ακομα! Αυτοι δεν θα παψουν να ψηφιζουν....
Εσυ λοιπον πως αλλαζεις το πολιτικο μελλον του τοπου;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top