Τηλεοράσεις: LCD, LED, OLED

aggelos85

Νεοφερμένος

Ο aggelos85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκέφτομαι να αλλάξω -επιτέλους!- την τεράστια CRT τηλεόρασή μου. Ένας φίλος μου πρότεινε την καινούρια LED τηλεόραση της Samsung, Samsung UE40B6000. Είναι πολύ όμορφη και πολύ λεπτή, αλλά από ποιότητα εικόνας τι λέει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
απο ποιοτητα εικονας λογικα θα ειναι καλη. η sumsung εχει εισαγει τις LED TVS απλα ως καινουργια ονομασια. ειναι ουσιαστικα LCD TVS με LED backlit. κοστιζουν παρα πολυ επειδη ακομα να μπουν και οι αλλες εταιριες στο παιχνιδι και απλα το ολο παιχνιδι γινεται με το μαυρο.

εγω προσωπικα θα σου συνεστεινα να επερνες μια LCD επι του παροντος. οι τεχνολογιες αλλαζουν συνεχως ουτως ή αλλως οποτε σε λιγα χρονια αυτη που θα παρεις τωρα δεν θα λεει και πολλα..

το να δωσεις σχεδον τα διπλασια για κατι που ουσιαστικα εσυ στο σπιτι δεν θα καταλαβεις και ιδιαιτερη διαφορα δεν ξερω αν θα ηταν φρονιμο. μιλαμε οτι οι διαφορες μπορουν να γινουν αισθητες μονο απο εμπειρο ματι και με καταλληλο φωτισμο και παει λεγοντας..

φυσικα η επιλογη ειναι δικη σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι οι LED backlight τηλεοράσεις είναι LCD με καλύτερο φωτισμό από πίσω από τις άλλες LCD και φυσικά καλύτερη εικόνα.
Για τη συγκεκριμένη δεν ξέρω, έχω απλή LCD με σαφώς ανώτερη εικόνα από τις CTR, αλλά σαν να μου φαίνεται ακριβούτσικη για 1200 ευρώ.
Περίμενε όμως να ακούσεις κι άλλες γνώμες.

(Με πρόλαβε η mοonlight καθώς έγραφα το μήνυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
με τίποτα δε θα έδινα τόσα λεφτά για τηλεόραση
εκτός αν έκανα επαγγελματική χρήση

πάρε μία lcd 2ετίας και θα σου βγει μια χαρά τιμή.

εκτός αν το μάτι σου όντως διακρίνει τις διαφορες όπως λεει και η μουν


(πάντως είναι εντυπωσιακούλι το ντιζάιν της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ στην περίπτωσή σου θα κοίταζα μία LCD με προδιαγραφές π.χ. καλή γωνία θέασης, δέκτη για ψηφιακή τηλεόραση MPEG4, γιατί το MPEG2 που ξεκίνησε η ΕΡΤ θα καταργηθεί και όσοι πήραν αποδικοποιητές τεχνολογίας MPEG2 θα τους είναι σε λίγο άχρηστα, αν έχει υποδοχή για ψηφιακό σήμα βίντεο και όχι απλό scart, και το LED δεν θα με ενδιέφερε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
σιγά καλέ που θα καταργηθεί κι όλας!!!

βλέπεις πολύ πιο μπροστά από ότι πρέπει :P

συμφωνώ πάντως, να έχει σίγουρα ένα hdmi (μάλλον καλύτερα δύο), και να έχει cec.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Παιδιά όποιος ξέρει τα φώτα του!!!

Μέχρι πριν μία βδομάδα τα expert κάνανε 48 άτοκες δόσεις σε ότι πάρεις και το ίδιο ο κοτσόβολος με προθεσμία μέχρι το σάββατο που μας πέρασε με τη σειρά του. Ήθελα να πάω να πάρω μία καλή τηλεώραση και λόγω υποχρεώσεων δεν πρόλαβα και έχασα τις προσφορές αυτές. Θέλω να βρώ κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών που να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερες άτοκες δόσεις καθότι αυτή τη στιγμή έχω ζόρι αλλά χρειάζομαι μία τηλεόραση στο σπίτι άμεσα.. και αρκετά το αμέλησα βασικά.

Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.. ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορεις να παρεις μια καρτα τηλεωρασης για το pc (αντε να κανει 20-30 ευρο) για να κανεις την δουλεια σου, και οταν πετυχεις καμια προσφορα η φτιαξουν τα οικονομικα σου, χτυπας κατι καλητερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Έχω λαπτοπ αδερφέ... πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ζουμε στην εποχη των λαπτοπ....

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808076

(εχει πολλα ακομα, απλως ητανε το πιο φτηνο που βρηκα σε αυτο το καταστημα, μπορει σε αλλα καταστηματα να εχει και φθηνοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Σευχαριστώ πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ε, ναι led να πάρεις φυσικά!!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top