Τι κάνει ένας άντρας όταν είναι ερωτευμένος;

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα ήθελα κυρίως τη γνώμη των αντρών σε αυτό. Πώς κρίνετε το γεγονός ένας άντρας 40 χρονών την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;

Δεν δείχνει ποτέ ιδιαίτερο ενθουσιασμό για τη σχέση του αλλά επιθυμεί να έχει διάρκεια στο χρόνο.

Είναι ιδιαίτερα σφιχτός με τα χρήματα και προσπαθεί πάντα να εξοικονομεί.

Δεν επιδιώκει συχνές ερωτικές επαφές μαζί της παρά το γεγονός ότι της έχει δηλώσει ότι του ξυπνά έντονα συναισθήματα.

Είναι ομως ιδιαίτερα τρυφερός και γλυκός μαζί της.

Τι μπορεί να νιώθει; Την θέλει πραγματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είναι πουριτανός, δειλός και ψεύτης. Ομως φοβάται τη μοναξιά. Γι'αυτο και την θέλει, πραγματικά. Τώρα αν την αγαπάει αυτό μπορεί επίσης να ισχύει. Οι άνθρωποι αγαπάνε άλλους για διάφορους λόγους ο κάθε ένας. Σημασία έχει ο ρόλος για τον οποίο σε αγαπάει ο ρόλος , να είναι και ο ρόλος που αγαπάς εσύ να παίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ανασφαλεια, φοβος εγκαταλλειψης, μοναξιας η κι απορριψης του 40αρη κυριου, δε δινει γιατι δε θελει, απλως βολευεται.
40 χρονων, ερχεται ΠΡΩΤΗ φορα ο ''ερωτας του'' και τρωει με τη... μαμα και τον μπαμπα?
Εσυ αν ηθελες πολυ καποιον, θα το κανες?
σφιχτος με τα χρηματα?? Δηλαδη ποσο σφιχτος(τα πληρωνει ολα εκεινη και του κανει ΚΑΙ τσαλιμια? γιατι και τα δυο μαζι ειναι του ματς!) εξηγησε ποσο σφιχτος λοιπον πριν μας παρεξηγησουν.....!:D :hmm:
ΚΑΙ Δεν επιδιωκει συχνη επαφη μαζι της?
εκεινη πως νιωθει για τον... σφιχτοχερη!, αντισεξουαλικο!, εξαρτημενο στα 40 του αντρα?! Τον θελει? Κι αν ναι, τι ακριβως θελει? Την γλυκα του και την τρυφεροτητα του ή .... την επιμονη του να διαρκεσει η σχεση?!!(σχεση δηλαδη με συμβολαιο)
Της εχει δηλωσει εντονα συναισθηματα αλλα αποσα βλεπω δεν της εχει δειξει κατι τετοιο.
Λογια? Λογια λεμε πολλα, μαλλον η κοπελα δεν εχει μεταφρασει καλα τα γαλλικα του.
εκει χρειαζεται λεξικο(ητοι εμπειρια και πολλα χαστουκια)
Εκτος αν η κοπελα τα αποδεχεται...

Γνωστη ιστορια που ακουμε/βλεπουμε συχνα τελευταια κι εχει γινει της μοδας, το γνωστο ''βολεμά'' και το γνωστο ΄''ε, δεν την παλευω μονος-η''.

τετοιες επιλογες μονο καταστροφη ψυχικη φερουν και χασιμο χρονου, δεν υπαρχει χρονος για ανουσιες σχεσεις,(για μενα ανουσια ειναι η παραπανω περιγραφη που κανεις. Μια σχεση μπορει να ναι δυνατη τοσο και να κρατησει πολυ λιγο αλλα θασεχει αφησει αφωνο και γεματο, μπορει να κρατησει χρονια και να νιωθεις αδειος μια ζωη.) ψυχοφθορες λοιπον σχεσεις που γεμιζουν ερωτηματικα κι αποριες οταν η ζωη τρεχει, τα ονειρα αλλαζουν αστραπιαια, ο κοσμος συναναστρεφεται πιο ευκολα με αλλους, μπορει κι εκφραζει τις επιθυμιες του και τα πιστευω του ελευθερα κι ανεξαρτητα χωρις φοβο. Η ευτυχια εχει ερθει απλοχερα στον ανθρωπο και κανεις δε λεει να την αρπαξει. Σημερα φοβουνται οσο ποτε αλλοτε, σημερα που ταχουν ολα στο πιατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η κοπέλα τελικά χώρισε γιατί διέκρινε τσιγγουνιά μιζέρια. Δυσκολεύτηκε γιατί αρχικά της άρεσε η τρυφερότητα που εισέπραττε αλλά ένιωθε ότι δεν την ήθελε πραγματικά γι'αυτό που ητανε. Πήρε πάνω της την ευθύνη του χωρισμού γιατί πίστευε ότι δεν θα άλλαζε. Τον δικαιολογούσε γιατί η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομιζω πως εκανε πολυ καλα η φιλη σου και ταχυτατα κερδισε κατι απο το χαμενο χρονο που θαρχοταν.
το μαθημα της το πηρε και απο δω και στο εξης θα καταλαβαινει ποτε ενας αντρας την θελει 100% και ποτε 50 και τα ημιμετρα δε μας αρεσουν, ετσι δεν ειναι??
οσο για τον κυριο, σιγουρα αν δεν του χτυπησει την πορτα ο πραγματικος ερωτας, η θα βρει κατι που θα τον ανεχτει(χλωμο εκτος αν εκεινη που θα βρει βρει αντιστοιχα κατι που της λειπει παρα πολυ) η θα του φευγουν συνεχως οι γυναικες μεχρι να καταλαβει το λαθος του η εστω αποδεχτει τοιν εαυτο του ειτε οντας μονος ειτε δεσμευμενος.

πιστευω για ολους υπαρχει αυτο το κατι, καμια φορα το σκουπιδι της μιας ειναι ο θησαυρος της αλλης, ομως για ολους εχει αυτη η ζωη, ψυχραιμια λοιπον κι ελπιδα, γιατι απτη μοιρα μας δεν ξεφευγει κανεις και φυσικα δε ξεφευγει κανεις απο τη διαδικασια του να ψαξει κανεις πολυ βαθια τον εαυτο του, κι οποιος δεν το κανει, δε χαιρεται ετσι οπως πρεπει να χαρει αυτο που λεμε ζωη!
και αυτο ειναι... κριμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Αν υπάρχουν οι παραμικρές υποψίες ότι ο άντρας δεν είναι ερωτευμένος.. τότε να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι όντως.. Και γενικότερα αυτο ισχύει στα 2 φύλα.. Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον και φυσικά το παρακάτω είναι για γέλια..:"""την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;"""

Απο εκείνη τη στιγμή έπρεπε να τον παρατήσει!

Και θα συμφωνήσω με buggs. Ο μόνος λόγος που την ήθελε ήταν για να μην είναι μόνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον.
Τι εμπεριεχει δηλαδη αυτο το "παντα"...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι εμπεριεχει δηλαδη αυτο το "παντα"...?

μέχρι και να αρχίσει να διαβάζει Susan Jeffers "Κάντο κι ας το φοβάσαι". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι εμπεριεχει δηλαδη αυτο το "παντα"...?

πραγματα που δε φανταζοταν ποτε ο ιδιος απο μονος να κανει, πραγματα που ουτε στα πιο τρελα ονειρα του δε θα κανε, ισως να μην ταθελε καν, να ηταν εξω απο τα νερα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θα ήθελα κυρίως τη γνώμη των αντρών σε αυτό. Πώς κρίνετε το γεγονός ένας άντρας 40 χρονών την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;
Δεν δείχνει ποτέ ιδιαίτερο ενθουσιασμό για τη σχέση του αλλά επιθυμεί να έχει διάρκεια στο χρόνο.
Είναι ιδιαίτερα σφιχτός με τα χρήματα και προσπαθεί πάντα να εξοικονομεί.
Δεν επιδιώκει συχνές ερωτικές επαφές μαζί της παρά το γεγονός ότι της έχει δηλώσει ότι του ξυπνά έντονα συναισθήματα.
Είναι ομως ιδιαίτερα τρυφερός και γλυκός μαζί της.
Τι μπορεί να νιώθει; Την θέλει πραγματικά;

Κοίτα να δεις τώρα , ενώ ετοιμαζόμουν κι εγώ να τα χώσω και μάλιστα βλέποντας πως έκανε στα
40 του χρόνια ...40 λεπτά για να φάει μια μπουκιά φαί ... άρχισα να υπολογίζω πως στα 50 του θα
θέλει καμιά ώρα για να κατεβάσει το μπιφτεκάκι του συν του ότι είδα αυτό το συγκλονιστικό ελληνικό
φαινόμενο όπου ναι μεν ζουν μόνοι τους αλλά ..
ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό
Κοινώς είμαι αυτόνομος να ' ουμε αλλά με ταίζουν οι γονείς μου , μου καθαρίζουν και το σπίτι
με λίγα λόγια αντί να κοιμάμαι 5 μέτρα οριζόντια πιο πέρα από την κρεβατοκάμαρα των δικών
μου κοιμάμαι 5 μέτρα κάθετα .. κλπ , κλπ ,
Όμως ήρθε τούτο εδώ και με γείωσε ...
Τον δικαιολογούσε γιατί η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Παίδες σόρι αλλά μόνο όποιος έχει ή είχε άρρωστο γονιό ξέρει πως μόνο όρεξη για ερωτοχτυπήματα δεν
έχεις , και πως είναι μια από τις πιο δύσκολες φάσεις στη ζωή ενός ανθρώπου οπότε καλό είναι
να μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα .
Όπως και να έχει αφού η φίλη σου χώρισε , φαντάζομαι θα έλαβε όλους τους παράγοντες υπόψιν της
και ας της ευχηθουμε καλή συνέχεια .

Οπότε στον τίτλο θαρρώ πως όλοι μας θα απαντούσαμε Τα πάντα είτε είναι άντρας είτε γυναίκα
όμως αν προσθέσεις δίπλα στον τίτλο αυτό
η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας
Εγώ δεν θα έλεγα ούτε τα πάντα
ούτε κοάλα , ούτε καρέτα καρέτα παρά μόνο
υπομονή- υπομονή ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον.

Τι εμπεριεχει δηλαδη αυτο το "παντα"...?

Με αφορμή αυτή τη στιχομυθία, αναρωτιέμαι. Μπορούν (ή θέλουν) όλοι οι άνθρωποι να κάνουν τα πάντα για αυτόν με τον οποίο είναι ερωτευμένοι; Μήπως υπάρχουν κάποιοι που δε διατίθενται να δώσουν το 100% του εαυτού τους; Εγώ νομίζω πως έτσι είναι. Θεωρώ δηλαδή οτι κάποιοι άνθρωποι δίνουν πραγματικά τα πάντα για λόγους ανασφάλειας, δηλαδή με το σκεπτικό "αν δώσω, θα πάρω" ή "πρέπει να δώσω, είναι αυτό που με γεμίζει" ή απλά "αν δώσω, θα τον κρατήσω". Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για αυτούς τους ανθρώπους; Είναι ψυχροί, εγωιστές ή απλά ρεαλιστές γιατί κανείς δεν είναι κανενός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά.

και καλα κανουν κατ'εμε. το να δινεσαι και να χανεσαι σαν προσωπικοτητα και σαν ατομο δεν ειναι το καλυτερο ουτε για σενα αλλα ουτε και γιαυτον που ειναι διπλα σου. καποια στιγμη ολο αυτο θα σου ερθει μπουμερανγκ.
μακαρι ολοι να μπορουσαμε να το καναμε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Με αφορμή αυτή τη στιχομυθία, αναρωτιέμαι. Μπορούν (ή θέλουν) όλοι οι άνθρωποι να κάνουν τα πάντα για αυτόν με τον οποίο είναι ερωτευμένοι; Μήπως υπάρχουν κάποιοι που δε διατίθενται να δώσουν το 100% του εαυτού τους; Εγώ νομίζω πως έτσι είναι. Θεωρώ δηλαδή οτι κάποιοι άνθρωποι δίνουν πραγματικά τα πάντα για λόγους ανασφάλειας, δηλαδή με το σκεπτικό "αν δώσω, θα πάρω" ή "πρέπει να δώσω, είναι αυτό που με γεμίζει" ή απλά "αν δώσω, θα τον κρατήσω". Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για αυτούς τους ανθρώπους; Είναι ψυχροί, εγωιστές ή απλά ρεαλιστές γιατί κανείς δεν είναι κανενός;
Το θέμα είναι τι σου ζητούν να δώσεις και γιατί? Ο άλλος ερωτεύτηκε εμένα, όπως είμαι, άρα τα βασικά μου στοιχεία δεν αλλάζουν και άμα τα αλλάξω για το χατήρι κάποιου θα χαθώ. Και γιατί να το κάνω? Αν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα στην ζωή του άλλου να προσπαθήσω να βοηθήσω αλλά αλλοιώς γιατί;
Είμαι με έναν άνθρωπο που αγαπάει τρελλά ορισμένα πράγματα... τα οποία δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί του (γιατί δεν με αφορούν) και έχουν και σχέση με την δουλειά του. Μπορώ να πω ότι κλέβει ώρες από μένα όταν τα κάνει? Ότι δεν μου δίνεται 100%? Πρέπει να μπω στο τρυπάκι να τον κοιτάω με τις ώρες γιατί είμαι ερωτευμένη και αλλοιώς δεν του δίνομαι εγώ 100%? Ναι, έχω την απαίτηση όταν συμβαίνει κάτι σοβαρό να τα παρατήσει όλα για μένα και να τρέξει... σοβαρό όμως, όχι να του κάνω γυμνάσια για να καλύψω τις ανασφάλειες μου.
Ο άνθρωπος μέσα από τις σχέσεις αγάπης μαθαίνει τον εαυτό του, πετάει αυτά που δεν του αρέσουν μέσα του, αναγνωρίζει καινούργια στοιχεία που δεν ήξερε ότι έχει, αλλά υπάρχουν και ορισμένα πράγματα που δεν τα αλλάζει γιατί τα θεωρεί πυρηνικά... ή γιατί τα εκτιμά. Εσύ αν σου ζητούσαν να αλλάξεις κάτι πολύ ουσιαστικό για σένα, και δεν το έκανες, θα θεωρούσες ότι δεν δώθηκες 100%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δε λέω οτι το θεωρώ λογικό να συμβαίνει, αλλά κάποιοι άνθρωποι είναι όντως έτσι: δίνονται χωρίς όρια, αλλάζουν αν χρειαστεί, κάνουν πράγματα που δε θα έκαναν αν δεν ήταν ερωτευμένοι κλπ. Θεωρώ οτι είναι ανασφάλεια, αυτό το είπα. Αλλά δε συμφωνώ ούτε και με την άλλη επιλογή, το να κρατάς δηλαδή πολλά για τον εαυτό σου. Ένας τέτοιος άνθρωπος εμένα θα με άγχωνε, θα με είχε συνέχεια "στην τσίτα", να αναρωτιέμαι "τελικά με αγαπάει; γιατί δε μου το δείχνει; γιατί εφόσον μ' αγαπάει δεν κάνει αυτό ή το άλλο;". Κι αυτός δε θα το κάνει επειδή δε με αγαπάει, αλλά γιατί είναι από τη φύση του...τι; Ψυχρός; Εγωιστής; Ρεαλιστής; Αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι αυτός δε θα το κάνει επειδή δε με αγαπάει, αλλά γιατί είναι από τη φύση του...τι; Ψυχρός; Εγωιστής; Ρεαλιστής; Αυτό ρωτάω.

Καλα, αυτο για μενα ειναι παραμυθι...
Οταν βρεθει Ο ανθρωπος που θα μας κανει να νοιωσουμε πολυ δυνατα για εκεινον, οχι απλα θα κανουμε και θα πουμε ο,τι λεγαμε πως ποτε δε θα γινοταν γιατι ετσι ειμαστε και καλα, αλλα και ακομα περισσοτερα.
Το εχω δει να γινεται και πλεον αυτα τα "ετσι ειμαι απο τη φυση μου, δεν ειμαι εκδηλωτικο ατομο, δε θα το εκανα αυτο-εκεινο-το αλλο" κ.ο.κ, τα ακουω βερεσε και δε με πειθουν ουτε στο ελαχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Καλα, αυτο για μενα ειναι παραμυθι...
Οταν βρεθει Ο ανθρωπος που θα μας κανει να νοιωσουμε πολυ δυνατα για εκεινον, οχι απλα θα κανουμε και θα πουμε ο,τι λεγαμε πως ποτε δε θα γινοταν γιατι ετσι ειμαστε και καλα, αλλα και ακομα περισσοτερα.
Το εχω δει να γινεται και πλεον αυτα τα "ετσι ειμαι απο τη φυση μου, δεν ειμαι εκδηλωτικο ατομο, δε θα το εκανα αυτο-εκεινο-το αλλο" κ.ο.κ, τα ακουω βερεσε και δε με πειθουν ουτε στο ελαχιστο.

Οπότε λες οτι είτε αυτός που δε θα τα κάνει δεν αγαπάει πραγματικά είτε είναι υπερβολικά εγωιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οπότε λες οτι είτε αυτός που δε θα τα κάνει δεν αγαπάει πραγματικά είτε είναι υπερβολικά εγωιστής;

Λεω πως αυτο που νοιωθει δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα μπορουσε να ειναι, ωστε να τα κανει.
Ολοι βρισκουν το "μαστορα" τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Λεω πως αυτο που νοιωθει δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα μπορουσε να ειναι, ωστε να τα κανει.
Ολοι βρισκουν το "μαστορα" τους.

Δηλαδή υπάρχει μονάδα μέτρησης της αγάπης; Ας πούμε 40%, 50%, 100%; Και για ποιο λόγο κάποιοι δε φτάνουν το 100%; Δε θέλουν ή δεν μπορούν; Τι τους εμποδίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με αφορμή αυτή τη στιχομυθία, αναρωτιέμαι. Μπορούν (ή θέλουν) όλοι οι άνθρωποι να κάνουν τα πάντα για αυτόν με τον οποίο είναι ερωτευμένοι; Μήπως υπάρχουν κάποιοι που δε διατίθενται να δώσουν το 100% του εαυτού τους; Εγώ νομίζω πως έτσι είναι. Θεωρώ δηλαδή οτι κάποιοι άνθρωποι δίνουν πραγματικά τα πάντα για λόγους ανασφάλειας, δηλαδή με το σκεπτικό "αν δώσω, θα πάρω" ή "πρέπει να δώσω, είναι αυτό που με γεμίζει" ή απλά "αν δώσω, θα τον κρατήσω". Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για αυτούς τους ανθρώπους; Είναι ψυχροί, εγωιστές ή απλά ρεαλιστές γιατί κανείς δεν είναι κανενός;

Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω ότι μπορεί κάποιος να προσφέρει απλώχερα την ψυχή του, το κορμί του, το μυαλό του, την καρδιά του και τα πάντα του επειδή είναι ανασφαλής!
Είναι ένα ενδεχόμενο που δεν σκέφτηκα ποτέ, δε μου πέρασε καν απ το μυαλό...
Οι ανασφαλείς άνθρωποι δε δίνουν... οι ανασφαλείς απλά φοβούνται
Δε σου δίνω γιατί θα με πληγώσεις... δε σου δίνω γιατί ίσως δεν το αξίζεις... δε σου δίνω γιατί θα με αδειάσεις από αισθήματα

Δίνουν οι δοτικοί άνθρωποι. Αυτοί που δε φοβούνται να πονέσουν, αυτοί που δεν τους νοιάζουν οι συνέπειες, αυτοί που ξεχνάνε εύκολα ότι καπου κάποιος κάποτε τους είχε πονέσει και συνεχίζουν να ελπίζουν ότι υπάρχει εκεί έξω το alter ego τους
Σου δίνω κι ας με πληγώσεις, σου δίνω γιατί το αξίζεις όπως το αξίζουν όλοι οι άνθρωποι, σου δίνω γιατί το άδειασμα μου... με γεμίζει!

Δεν ξέρω πως μπορούν κάποιοι να μη δίνουν και να κρατούν ένα κομματάκι για τον εαυτό τους, δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία. Εγώ τα δίνω όλα και δεν υπολογίζω τίποτα.
Δε μπορώ φυσικά να κατηγορίσω κανέναν, απλά επιλέγω στη ζωή μου να κρατάω αυτούς με τους οποίους έχω κοινά.


Ενας άντρας ή μια γυναίκα που είναι ερωτευμένος... κάνει τα πάντα... κάνει και τίποτα
Εξαρτάται απ το χαρακτήρα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω ότι μπορεί κάποιος να προσφέρει απλώχερα την ψυχή του, το κορμί του, το μυαλό του, την καρδιά του και τα πάντα του επειδή είναι ανασφαλής!
Είναι ένα ενδεχόμενο που δεν σκέφτηκα ποτέ, δε μου πέρασε καν απ το μυαλό...
Οι ανασφαλείς άνθρωποι δε δίνουν... οι ανασφαλείς απλά φοβούνται

Ο ανασφαλής δίνει για να κρατήσει κάποιον, δίνει γιατί θέλει τόσο να πάρει που θεωρεί οτι το να δώσει είναι ο μόνος τρόπος, δίνει γιατί τον γεμίζει να δίνει, το είπες κι εσύ - αυτό δεν είναι ανασφάλεια;

Κατά τα άλλα ναι, υπάρχουν κι αυτοί που λες, που δίνουν γιατί δε φοβούνται μήπως πληγωθούν, δεν τους νοιάζει, ρισκάρουν.

Το θέμα είναι: συνήθως αυτός που τα δίνει όλα απωθεί τον άλλον - είναι νόμος της ψυχολογίας. Οπότε συνήθως είναι σίγουρο οτι αυτός που δίνει τα πάντα θα πληγωθεί.

Ενας άντρας ή μια γυναίκα που είναι ερωτευμένος... κάνει τα πάντα... κάνει και τίποτα
Εξαρτάται απ το χαρακτήρα του

Ποιο είναι το στοιχείο του χαρακτήρα τους που τους εμποδίζει να δώσουν τα πάντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top