Το νόημα της Αυτοκυριαρχίας και η σημασία της για τη ζωή του ανθρώπου.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειμαι της αποψης, πως η ευδοκιμηση ενος ανθρωπου σε καθε τομεα της ζωης του, ειναι αρρητα συνδεδεμενη και με την αρετη της αυτοκυριαρχιας.


Οταν καποιος αγεται και φερεται απο τα ενστικτα και τα παθη του θεωρειται ή οχι "δουλος" αυτων και συνεπως οχι "ελευθερος"?
Η «ελευθερια» δεν ειναι ομως προυποθεση καθε προσωπικης δημιουργιας?


Ο Γκαιτε λεει οτι: «Οποιος αφηνει την ψυχη του ερμαιο των αισθησεων, βλεπει σε λιγο το λογικο του να γινεται ερμαιο των ανεμων»

Ποιο ειναι το νοημα και η σημασια της αυτοκυριαρχιας για εσας?
Πειθαρχουν τα συναισθηματα και οι επιθυμιες σας στη λογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμ.... Ενδιαφέρον θέμα πραγματικά. Προσωπικά πότε δεν θεώρησα ότι έχω αρκετή αυτοκυριαρχία στη ζωή μου. Δεν μπορώ να συγκρατηθώ. Σχεδόν ποτέ... Αλλά σαφώς το θεωρώ σημαντικό.

Από την άλλη, μερικές φορές όταν δεν αφήνουμε καθόλου τα συναισθήματα μας να μας επηρεάσουν ή και να μας ελέγξουν και προσπαθούμε πάντα να συγκρατηθούμε, μπορεί να οδηγηθούμε σε άγχος και να βασιζόμαστε μόνο σε ψυχρή λογική. Οπότε νομίζω ότι η αυτοκυριαρχία δεν βλάπτει, αλλά δεν πρέπει να την χρησιμοποιούμε πάντα.... Μόνο όποτε κρίνουμε απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top