Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος; Αξίζει να προσπαθήσεις... είτε να την/τον κερδίσεις από τον/την σύντροφο για σένα;
Και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για προσωπική υπόθεση αφού εδώ στο εξωτερικό που σπουδάζω, γνώρισα μια κοπελιά η οποία αρχίζει σιγά σιγά να με κερδίζει... όμως είναι ήδη δεσμευμένη και δεν ξέρω πως να προχωρήσω... Δεν με γεμίζουν ιδέες του τύπου "αφού είναι πιασμένη, άστην"... πραγμα που ναι μεν ηθικά είναι το σωστό... από την άλλη όμως... όποιοσδήποτε ήταν στη θέση αυτή πιστεύω πως θα ήθελε κάτι άλλο ώστε να του εκπληρώσει και την τελευταία του ελπίδα...

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
γεια σου,
Ανεφερες τη λεξη -κερδος-
Μου κανει περισσοτερο σαν επαθλο η ολη ιστορια, παρα σαν ερωτας που φουσκωσε και δε ξεφουσκωνει.
Υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που εξαιτιας ανασφαλειων προσωπικων, παιδικων εσωτερικων ανησυχιων, φοβου εγκαταλειψης κινουνται εκ του ασφαλους και κανουν σχεσεις με δεσμευμενους, παντρεμενους, παρααα πολλα χρονια μικροτερους η μεγαλυτερους, εξαρτημενους με κατι ειτε ειναι ναρκωτικα αυτο ειτε αλκοολ, τζογο ειτε οτιδηποτε που προκαλει εξαρτηση.(σχεσεις που δεν φαινονται εντελως φυσιολογικες, σχεσεις που εχουν στοχο το δυσκολο, το απιαστο, το επικινδυνο για την ψυχικη υγεια....εγω το ονομαζω μαζοχισμο.) κ.ο.κ.

Υπαρουν πολλες ελευθερες γυναικες, ανεξαρτητες, απελευθερωμενες, κοντα στην ηλικια σου, αδεσμευτες με κοινες ανησυχιες, κι ομως παρολαυτα ''επεσες'', ετυχες(την τυχη μας εμεις την οριζουμε αλλωστε) πανω σε μια κοπελα που εχει ηδη σχεση, δηλαδη δεσμο, δηλαδη ξαπλωνει με εναν αλλον αντρα, δηλαδη εχει συναισθηματα για εναν αλλο αντρα, δηλαδη ενας αλλος αντρας την επιθυμει για συντροφο στη ζωη του.
Θεωρω πως ουτε το ''αφου ειναι πιασμενη αστην ειναι σωστα βαλμενο'', σου επιχειρηματολγησαν γιατι στο ειπαν?
ισως αν στο εκαναν σωστα, να αλλαζες και γνωμη οπως αυτη που χεις πως ναι μεν ηθικα ειναι σωστο αλλα......

Θα ελεγα πως ανεξαρτητα το θεμα ηθικης , ειναι θεμα σεβασμου κυριως αυτοσεβασμου, σεβασμου απεναντι στον αλλο κυριο και κυριως απεναντι στην κοπελα να μην προσπαθησεις να μπεις αναμεσα σε ενα ζευγαρι.

βεβαια, ενα ειναι το σιγουρο, πως οσα κι αν σου πουν εσυ στο τελος θα κανεις αυτο που νομιζεις, αυτο που οπως λεμε-θελεις-.
Εγω σου λεω να το κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου, λοιπον. Μπορεις να μπεις αναμεσα στο ζευγαρι, να κανεις πολλα γι αυτο το κοριτσι ωστε να της φανεις ''καλυτερος'' και να εισαι μαζι της τελικα. Δεν ειναι δυσκολο να κερδισεις εναν ανθρωπο με μια ορισμενη στρατηγικη.
Ειναι δυσκολο να κερδισεις εναν ανθρωπο οντας εντελως ο εαυτος σου. κι αν το καταφερεις εισαι νικητης της ζωης.


Ομως το βασικο ειναι ο,τι κανεις να χεις περιπου γνωση των συνεπειων ακομα κι αν αυτο σημαινει προσωπικη τιμωρια τυπου δε θαγαπηθω ποτε αληθινα, μια ζωη θα κυνηγω απιαστα ονειρα, συνεχως θαρπαζω τα κεκτημενα των αλλων, χωρις να προσπαθω να φτιαξω κατι μονος, θα ειμαι θυμα και θυτης την ιδια στιγμη και δε θα ευχαριστιεμαι την πραγματικοτητα, αλλα τα εκαστοτε επαθλα.

Πιστευω πως η νικη εαυτου ερχεται απο την ατομικη προσπαθεια, το να μπορεις να βουβαθεις και να κλεισεις το στομα σου, να φυγεις και αναπαρνηθεις εναν τετοιον ερωτα, προκειμενου να παραμεινεις ερωτευμενος κυριως με τον εαυτο σου, να τον σεβεσαι και να νιωθεις καθε στιγμη ησυχος στη συνειδηση.

καποτε, μεγαλωνοντας, ερχεται το πληρωμα του χρονου και το τιμημα οσων εχουμε κανει μας χτυπα την πορτα.
ο καθενας μας εχει ερθει για εναν λογο και ολοι για ενα κοινο σκοπο, να μαθουμε μεσα απο τα εμποδια και τις κακουχιες ναμαστε εγκρατεις και ταπεινοι, ειλικρινεις στους εαυτους μας και ηθικοι μεσα μας, αυτο μονο εμεις το ξερουμε, κανεις αλλος ποτε δε θα το μαθει.

ολοι μας παιρνουμε αυτο που μας αξιζει κι εσυ δεν θα εισαι εξαιρεση, σου ευχομαι να κανεις το σωστο για σενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος; Αξίζει να προσπαθήσεις... είτε να την/τον κερδίσεις από τον/την σύντροφο για σένα;
Και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για προσωπική υπόθεση αφού εδώ στο εξωτερικό που σπουδάζω, γνώρισα μια κοπελιά η οποία αρχίζει σιγά σιγά να με κερδίζει... όμως είναι ήδη δεσμευμένη και δεν ξέρω πως να προχωρήσω... Δεν με γεμίζουν ιδέες του τύπου "αφού είναι πιασμένη, άστην"... πραγμα που ναι μεν ηθικά είναι το σωστό... από την άλλη όμως... όποιοσδήποτε ήταν στη θέση αυτή πιστεύω πως θα ήθελε κάτι άλλο ώστε να του εκπληρώσει και την τελευταία του ελπίδα...

:worry:

Ποιός το είπε ότι είναι ηθικά σωστό; Αλτρουιστικό, ναι. Ίσως και αξιοθαύμαστο. Αλλά ηθικά σωστό;
Για τον δικό μου ηθικό κώδικα, το ηθικά σωστό είναι να πράττεις αυτό που θα βλάψει συνολικά λιγότερο. Αν πρόκειται μια ενέργεια σου να βλάψει κάποιον, αλλά με το να μην την κάνεις θα βλάψεις τον εαυτό σου πολύ περισσότερο, δεν θεωρώ ότι η ηθική απόφαση είναι να μην την κάνεις. Είναι άδικο για τον εαυτό σου και το ηθικά σωστό οφείλει να είναι και δίκαιο.

Ειδικότερα τώρα, τι εννοείς "αρχίζει σιγά σιγά να με κερδίζει"; Λίγο χλιαρό μου ακούγεται... Αν απλώς σου αρέσει, βρες καλύτερα κάποια ελεύθερη. Αν πάλι έχει εγκατασταθεί στο κεφάλι σου 24/7, πιάνεις τον εαυτό σου να κοιτάει το ταβάνι με ηλίθιο βλέμμα επί ώρα όταν την έχεις δει πρόσφατα, δεν βλέπεις την ώρα να την ξαναδεις και να της ξαναμιλήσεις και προσπαθείς να συγκρατήσεις τον εαυτό σου για να μην γίνεις φορτικός εξαιτίας αυτού, νιώθεις ότι τίποτα δεν έχει νόημα αν δεν σχετίζεται με αυτή, οι κοντινοί σου άνθρωποι σε έχουν βαρεθεί επειδή μονίμως ψάχνεις αφορμές να πηγαίνεις την κουβέντα σε κάτι σχετικό με αυτή κλπ κλπ κλπ, τότε ναι, go for it και μην το πολυσκέφτεσαι. Άλλωστε, αν η σχέση της αξίζει, δεν πρόκειται να κάνεις κανένα κακό, διότι δεν θα ενδιαφερθει καν. Αν η σχέση της δεν έχει γερά θεμέλια, oh well απλά θα επισπεύσεις τη διαδικασία.

Να υπενθυμίσω και το αγαπημένο μου quotation του Oscar Wilde, μιας και ταιριάζει στην υπόθεση:
"The only way to get rid of a temptation is to yield to it. Resist it, and your soul grows sick with longing for the things it has forbidden to itself, with desire for what its monstrous laws have made monstrous and unlawful." (από το The Picture of Dorian Gray)
;)

---------------------

PS: Quoted for emphasis:
Δεν ειναι δυσκολο να κερδισεις εναν ανθρωπο με μια ορισμενη στρατηγικη. Ειναι δυσκολο να κερδισεις εναν ανθρωπο οντας εντελως ο εαυτος σου. Κι αν το καταφερεις εισαι νικητης της ζωης.
thumbs up mindcircus, αυτό ήταν πραγματικά σοφό! (and very true)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θα ελεγα πως ανεξαρτητα το θεμα ηθικης , ειναι θεμα σεβασμου κυριως αυτοσεβασμου, σεβασμου απεναντι στον αλλο κυριο και κυριως απεναντι στην κοπελα να μην προσπαθησεις να μπεις αναμεσα σε ενα ζευγαρι.
+1
Είναι κυρίως θέμα σεβασμού. Αν πεις οτι κάνεις κίνηση και ενδώσει, θα έχεις πάντα στον πάτο του μυαλού σου ότι έκρινε τον προηγούμενο όχι αυτόνομα αλλά συγκριτικά με το τι εναλλακτικές είχε. Θα εξετάζεις συνέχεια αν στο μέλλον μπορεί να κάνει αυτό με εσένα, και θα έχεις ουσιαστικά επικροτήσει και δεχτεί σαν θεμιτή τη στάση αυτή, γιατί εσύ αυτό θα της ζητάς κάνοντας την κίνησή σου. Αυτή από την άλλη θα το ξέρει αυτό και είναι λογικό να υποθέσει ότι έχεις κι εσύ αυτή τη νοοτροπία στις σχέσεις σου (αφού το επιτρέπεις σε αυτή πόσο μάλλον στον εαυτό σου).
Εσύ θα κρίνεις αν είσαι οκ με το "αρνητικό σκόρ" εμπιστοσύνης με το οποίο θα αρχίσει η σχέση και αν μπορείς να δεχτείς τις ψυχολογικές επιπτώσεις που θα έχει η γνώση του τι συνεπάγεται αυτό που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι ωραίο να σκεφτόμαστε τον εαυτό μας και να προτείνουμε στον άλλον να ξεχάσει την όποια ηθική και να ... go for it. Εξάλλου στη ζωή αυτή ήρθαμε για να περνάμε καλά, κοινώς ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο τέτοιος μας. Μια χαρά.

Νομίζω μια μεγάλη αρετή του ανθρώπου είναι να μπορεί να φέρεται όπως θα ήθελε να του φέρονται. Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο γιατί κάποια στιγμή που εσύ φέρεσαι σωστά και βλέπεις οτι οι άλλοι δε σου φέρονται σωστά λες, βρε άντε και στο διάολο, μόνο εγώ θα είμαι σωστή; Κι αρχίζεις (συνειδητά) να φέρεσαι λάθος γιατί δε θες πια να είσαι το κορόιδο που θα νοιάζεται χωρίς να σε νοιάζεται κανείς.

Ας έρθω λοιπόν στη θέση αυτού του κακομοίρη που από το πουθενά κι εκεί που όλα πάνε κατ' ευχήν με την κοπέλα του βρίσκεται ένας supar και αρχίζει να τη γλυκοκοιτάζει, και ζητάει συμβουλές από δω κι από κει τι να κάνει (γιατί η ηθική του του χτυπάει μεν ένα καμπανάκι, πλην όμως μάλλον όχι τόσο δυνατό) κι όλοι του λένε, σώπα καημένε, ποιον θα νοιαστείς, τον άγνωστο ή τον εαυτό σου; Εξαλλου αν η σχέση είναι δυνατή, δε θα την τραντάξεις εσύ! Και αυτός παίρνει θάρρητα και λέει, μα ναι, εγώ μια πρόταση θα κάνω, δε θα βάλω το μαχαίρι στο λαιμό, ας μου πει όχι αν θέλει. Έχει ξεχάσει όμως κάποια βασικά πράγματα: πρώτον οτι καμία σχέση δεν είναι τόσο τέλεια που να παραμείνει ακλόνητη στο μικρό χτυπηματάκι, κάποιες απώλειες οπωσδήποτε θα υπάρξουν. Και δεύτερον, οτι μια γυναίκα, και σχέση να έχει, κολακεύεται αν κάποιος άλλος την πλησιάσει με θαυμασμό και ΠΡΟΤΑΣΗ (δεν είναι απλά φλερτ) και αρχίζει να μετράει τι έχει και τι δεν έχει: μια σχέση ίσως λίγο βαρετή, ρουτινιασμένη, βουτηγμένη στη συνήθεια VS μια εν δυνάμει σχέση με κάποιον νέο άνθρωπο που μπορεί (ω, η δύναμη της ελπίδας!) να καταλήξει σε κάτι καλύτερο. Κι όταν μπει αυτό το δίλημμα στη μέση, αγαπητέ supar και γενικά, το χτύπημα που έκανες είναι μεγάλο κι όχι μικρό.

Μπορεί βεβαια όλα αυτά να είναι θεωρίες και στην πράξη να μη γίνει τίποτα σοβαρό. Αλλά δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του κακομοίρη που είπα πριν. Αυτοί που είπατε "go for it" και μη σε νοιάζει, πώς θα σας φαινόταν αν στη θέση αυτής της γυναίκας ήταν το αγόρι - κορίτσι σας και το γλυκοκοιτούσε κάποιος και κάποιοι του έλεγαν "χέστηκες μωρέ που είναι δεσμευμένος-η, κάντο!";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πώς θα σας φαινόταν αν στη θέση αυτής της γυναίκας ήταν το αγόρι - κορίτσι σας και το γλυκοκοιτούσε κάποιος και κάποιοι του έλεγαν "χέστηκες μωρέ που είναι δεσμευμένος-η, κάντο!";

Εαν εγω ημουν καλα με τον ανθρωπο μου, δεν παει να προσπαθουσε η οποιαδηποτε να μπει αναμεσα μας....καρφι δε θα μου καιγοταν. Θα πηγαινε απο κει που ηρθε. Εκτος αυτου το φλερτ γινεται απο δυο παντα...ακομα και εαν ο ενας το αρχιζει ο αλλος το συνεχιζει, οποτε εαν ο καλος μου ηθελε εστω και να φλερταρει, τοτε απλα δε θα μου εκανε πλεον.
Για να μπορεσει Χιμελα να μπει ενας τριτος αναμεσα σε ενα ζευγαρι πρεπει να υπαρχει "χωρος".
Και αυτος υπαρχει οταν το ζευγαρι εχει προβλημα και ηδη δεν ειναι καλα μαζι.
Οποτε ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...
Τι να τον κανω δηλαδη εαν θελει να φλερταρει, εαν ανταποκρινεται σε καποια αλλη κατα τον οποιονδηποτε τροπο? Θα τον "χαριζα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για να μπορεσει Χιμελα να μπει ενας τριτος αναμεσα σε ενα ζευγαρι πρεπει να υπαρχει "χωρος".
Και αυτος υπαρχει οταν το ζευγαρι εχει προβλημα και ηδη δεν ειναι καλα μαζι.

Διαφωνώ. Μετά από άλφα χρονικό διάστημα δεν υπάρχει ζευγάρι χωρίς κάποια προβλήματα. Όσο κι αν υπάρχει αγάπη, εκτίμηση και λοιπά ωραία, υπάρχει όμως και κάποια ρουτίνα κι ίσως βαρεμάρα κάποιες φορές. Οπότε το σκεπτικό μιας ανανέωσης από μόνο του είναι κάπως επικίνδυνο. Μπορείς εσύ να μου βρεις μια σχέση που να είναι τόσο ιδανική ώστε δε θα χωρέσει ποτέ κανείς να μπει ανάμεσα; Αλλά εγώ σου λέω οτι το δέχομαι οτι μπορεί μία στις εκατό να συμβεί. Αυτό σημαίνει πως αυτό μας δίνει πάτημα να διαγράψουμε την ηθική μας και να ριχνόμαστε σε οποιον μας γυαλίζει, αδιαφορώντας αν είναι δεσμευμένος, παντρεμένος κλπ;

Πάντως σε αυτό που θίγεις να σου πω επίσης οτι το οτι εγώ είμαι σίγουρη για το σύντροφό μου και του έχω εμπιστοσύνη δε σημαίνει οτι θα επιτρέψω σε κάθε μία να μπει στη ζωή του και να του κάνει προτάσεις. Μην παίζουμε και με την τύχη μας. Αν πηδάς πολλά παλούκια, κάποιο θα μπει ξέρεις πού. Δε χρειάζεται να το διακινδυνεύουμε και να πράττουμε ελαφρά τη καρδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Oπότε να κρατήσουμε τον σύντροφό μας μέσα σε μια γυάλα :P

Δεν είναι δυνατόν όσο έχουμε και το δικό μας προσωπικό και επαγγελματικό χώρο να μην υπάρχουν κάποιοι που να ενδιαφέρονται χωρίς καν να δώσεις δικαίωμα επίσης....
Όσο ο καθένας κυκλοφορεί θα έχει και κάποια ζήτηση...Θα με φόβιζε αν γινόταν το αντίθετο από την άλλη :P

Και αλίμονο αν όποτε υπήρχε πρόβλημα σε ένα ζευγάρι να είναι τόσο εύκολο να χωθεί άλλος/η...
Το θέμα είναι πάντα πως το χειρίζεται αυτός στον οποίο γίνονται οι "ανήθικες" προτάσεις και κατά πόσο η υπάρχουσα σχέση τον γεμίζει.... Οπότε σε περίπτωση τρίτου προσώπου φταίμε κυρίως εμείς παρά το τρίτο πρόσωπο που είναι το εύκολο "κατηγορώ" μας...

Όσο για το θέμα...δεν μπορώ να με σκεφτώ να διεκδικώ κάποιον που είναι αλλού...
Πραγματικά δεν είναι του στυλ μου...
Προτιμώ τους ελεύθερους...
Δεν ξέρω αν είναι οι ανασφάλειες μου, οι τύψεις ή οι φοβίες μου...αλλά το έχω σαν αρχή να μην εμπλέκομαι σε τέτοιες καταστάσεις και μέχρι στιγμής το έχω τηρήσει....

Το αν αξίζει να προσπαθήσεις ή όχι το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ...
Δεν υπάρχουν ούτε μαγικές συμβουλές ούτε μαγικές συνταγές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
+1
Είναι κυρίως θέμα σεβασμού. Αν πεις οτι κάνεις κίνηση και ενδώσει, θα έχεις πάντα στον πάτο του μυαλού σου ότι έκρινε τον προηγούμενο όχι αυτόνομα αλλά συγκριτικά με το τι εναλλακτικές είχε. Θα εξετάζεις συνέχεια αν στο μέλλον μπορεί να κάνει αυτό με εσένα, και θα έχεις ουσιαστικά επικροτήσει και δεχτεί σαν θεμιτή τη στάση αυτή, γιατί εσύ αυτό θα της ζητάς κάνοντας την κίνησή σου. Αυτή από την άλλη θα το ξέρει αυτό και είναι λογικό να υποθέσει ότι έχεις κι εσύ αυτή τη νοοτροπία στις σχέσεις σου (αφού το επιτρέπεις σε αυτή πόσο μάλλον στον εαυτό σου).
Εσύ θα κρίνεις αν είσαι οκ με το "αρνητικό σκόρ" εμπιστοσύνης με το οποίο θα αρχίσει η σχέση και αν μπορείς να δεχτείς τις ψυχολογικές επιπτώσεις που θα έχει η γνώση του τι συνεπάγεται αυτό που κάνεις.
:worship::worship::worship:

συγγνώμη αλλά ένα "απλό" +1 δεν είναι αρκετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Oπότε να κρατήσουμε τον σύντροφό μας μέσα σε μια γυάλα :P

Δεν είναι δυνατόν όσο έχουμε και το δικό μας προσωπικό και επαγγελματικό χώρο να μην υπάρχουν κάποιοι που να ενδιαφέρονται χωρίς καν να δώσεις δικαίωμα επίσης....
Όσο ο καθένας κυκλοφορεί θα έχει και κάποια ζήτηση...
Δεν είπα να μην τον αφήνουμε να κυκλοφορεί. Άλλο να περπατάει και να του ρίχνουν βλέμματα θαυμασμού κι άλλο να προχωράει κάποιος σε πρόταση - αυτό είναι αυτό που θέλει να κάνει ο supar. Κι εμείς του λέμε, έλα μωρέ και τι έγινε, κάνε την κίνησή σου κι αν ενδώσει καλώς, αν όχι, μικρό το κακό. Δεν είναι έτσι. Σκέψου να μιλάμε εμείς μεταξύ μας και να σου λέω, μου αρέσει πολύ κάποιος δεσμευμένος, να προχωρήσω; Και να μου πεις, προχώρα. Και μετά να φανερωθεί οτι μιλούσαμε για το δικό σου σύντροφο (παράδειγμα φέρνω, μην παρεξηγηθεί κανείς). Όσο "βράχος" κι αν είναι ο άλλος, όσο κι αν σ' αγαπάει, η κολακεία και η σκέψη οτι "υπάρχουν κι άλλες που με γουστάρουν εκεί έξω" είναι επικίνδυνοι παράγοντες. Δε λέω να μην τον αφήνουμε να αναπνεύσει. Αλλά μη ρίχνουμε και λάδι στη φωτιά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάποια φορά θα μας κάψει.

Εσύ θα κρίνεις αν είσαι οκ με το "αρνητικό σκόρ" εμπιστοσύνης με το οποίο θα αρχίσει η σχέση και αν μπορείς να δεχτείς τις ψυχολογικές επιπτώσεις που θα έχει η γνώση του τι συνεπάγεται αυτό που κάνεις.

Κι όχι μόνο αυτό. Αν πάρεις την κοπέλα κάποιου, πώς θα έχεις εμπιστοσύνη οτι αργότερα δε θα παρατήσει και σένα για κάποιον τέταρτο, πέμπτο κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Oπότε να κρατήσουμε τον σύντροφό μας μέσα σε μια γυάλα :P

Δεν είναι δυνατόν όσο έχουμε και το δικό μας προσωπικό και επαγγελματικό χώρο να μην υπάρχουν κάποιοι που να ενδιαφέρονται χωρίς καν να δώσεις δικαίωμα επίσης....
Όσο ο καθένας κυκλοφορεί θα έχει και κάποια ζήτηση...Θα με φόβιζε αν γινόταν το αντίθετο από την άλλη :P

Και αλίμονο αν όποτε υπήρχε πρόβλημα σε ένα ζευγάρι να είναι τόσο εύκολο να χωθεί άλλος/η...
Το θέμα είναι πάντα πως το χειρίζεται αυτός στον οποίο γίνονται οι "ανήθικες" προτάσεις και κατά πόσο η υπάρχουσα σχέση τον γεμίζει.... Οπότε σε περίπτωση τρίτου προσώπου φταίμε κυρίως εμείς παρά το τρίτο πρόσωπο που είναι το εύκολο "κατηγορώ" μας...

Όσο για το θέμα...δεν μπορώ να με σκεφτώ να διεκδικώ κάποιον που είναι αλλού...
Πραγματικά δεν είναι του στυλ μου...
Προτιμώ τους ελεύθερους...
Δεν ξέρω αν είναι οι ανασφάλειες μου, οι τύψεις ή οι φοβίες μου...αλλά το έχω σαν αρχή να μην εμπλέκομαι σε τέτοιες καταστάσεις και μέχρι στιγμής το έχω τηρήσει....

Το αν αξίζει να προσπαθήσεις ή όχι το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ...
Δεν υπάρχουν ούτε μαγικές συμβουλές ούτε μαγικές συνταγές...

Συμφωνω απολυτα..

Δεν μου αρεσει να διεκδικω καποια που ειναι δεσμευμενη..Δεν νιωθω ωραια,ασε που το μπλεκεις με μια που βγαινει απο μια σχεση και κανει αμεσως μαζι σου ειναι ακρως επικινδυνο..

Απο την αλλη αυτα ειναι λογια..Αν τυχει να ερωτευτεις πολλες φορες δεν μπορεις να ακολουθησεις τη λογικη..

Αλλα οταν σε μια σχεση μπαινει τριτος,δεν υπαρχει καμια ευθυνη απο αυτον αλλα απο το ατομο που σπαει και κανει κατι μαζι του..Και ναι χιμελα ολες οι σχεσεις ρουτινιαζουν,αλλα δεν ειμαστε ολοι ετοιμοι να παμε με την καθεμια που μας φλερταρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαφωνώ. Μετά από άλφα χρονικό διάστημα δεν υπάρχει ζευγάρι χωρίς κάποια προβλήματα. Όσο κι αν υπάρχει αγάπη, εκτίμηση και λοιπά ωραία, υπάρχει όμως και κάποια ρουτίνα κι ίσως βαρεμάρα κάποιες φορές. Οπότε το σκεπτικό μιας ανανέωσης από μόνο του είναι κάπως επικίνδυνο. Μπορείς εσύ να μου βρεις μια σχέση που να είναι τόσο ιδανική ώστε δε θα χωρέσει ποτέ κανείς να μπει ανάμεσα; Αλλά εγώ σου λέω οτι το δέχομαι οτι μπορεί μία στις εκατό να συμβεί. Αυτό σημαίνει πως αυτό μας δίνει πάτημα να διαγράψουμε την ηθική μας και να ριχνόμαστε σε οποιον μας γυαλίζει, αδιαφορώντας αν είναι δεσμευμένος, παντρεμένος κλπ;

Λεπον...
Ναι, δεν υπαρχει ζευγαρι χωρις καποια προβληματα, αλλα εαν ειναι τετοια που θα αφησουν ενα τριτο προσωπο να εισβαλλει, τοτε το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να το διαλυσουν.

Εκεινοι που φροντιζουν να ανανεωνουν τη σχεση τους, δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα απο καποιο τριτο προσωπο, ακομα και 10 χρονια να ειναι μαζι. Εαν νομιζουμε οτι η σχεση με καποιον ανθρωπο ειναι "κουβεντουλες" και "σεξ" κανουμε μεγαλο λαθος. Εχω αναφερει πολλακις οτι μια σχεση για να εχει διαρκεια θελει πολλη δουλεια, φροντιδα, προδερμ και απο τις δυο μεριες.
Και ναι, εαν εισαι καλυμμενος απο τον ανθρωπο που εισαι μαζι, δεν υπαρχει περιπτωση να μπει καποιος αλλος στη μεση και δεν ειναι τοσο σπανιο φαινομενο. Εκτος πια εαν εχω πεσει πανω σε ολες τις εξαιρεσεις.

Κατα δευτερον δεν υποστηριξα σε καμμια περιπτωση το να ριχνεται κανεις σε οποιον του γυαλισει. Για μενα ειτε ο αλλος που σε ενδιαφερει ειναι ελευθερος ειτε οχι, πρεπει ο ιδιος να γνωριζεις τι θελεις και τι σου γινεται. Δεν πρεπει κανεις να παιζει με τη ζωη και τα συναισθηματα κανενος και αυτο προσταζει η δικη μου ηθικη.


Πάντως σε αυτό που θίγεις να σου πω επίσης οτι το οτι εγώ είμαι σίγουρη για το σύντροφό μου και του έχω εμπιστοσύνη δε σημαίνει οτι θα επιτρέψω σε κάθε μία να μπει στη ζωή του και να του κάνει προτάσεις. Μην παίζουμε και με την τύχη μας. Αν πηδάς πολλά παλούκια, κάποιο θα μπει ξέρεις πού. Δε χρειάζεται να το διακινδυνεύουμε και να πράττουμε ελαφρά τη καρδία.

Οτι καποιος μπορει να κανει χ προτασεις δε σημαινει απαραιτητα οτι μπαινει στη ζωη σου. Εαν θες τον αφηνεις να εισχωρησει, εαν δε θελεις τοτε δεν...
Εν παση περιπτωσει, εγω θελω εναν ανδρα διπλα μου που να μην του ειναι κοπος να στειλει την οποια αλλη απο κει που ηρθε.
Σε καμμια περιπτωση βεβαια δεν κανω τουμπες με τετοιες καταστασεις. Ειμαι αρκετα κτητικη και δε συμβιβαζομαι στο θεμα της αποκλειστικοτητας, αλλα ειμαι και ρεαλιστρια. Ο αλλος κυκλοφορει, εργαζεται, εχει χομπυ ειτε μου αρεσει ειτε οχι, επομενως ερχεται σε επαφη και με αλλο κοσμο. Το θεμα ειναι να ξερει τι θελει και να φερεται αναλογως. Εαν δεν ειμαι εγω αυτο, προτιμω να το μαθω, παρα να ζω το δικο μου παραμυθι.

Δεν είπα να μην τον αφήνουμε να κυκλοφορεί. Άλλο να περπατάει και να του ρίχνουν βλέμματα θαυμασμού κι άλλο να προχωράει κάποιος σε πρόταση - αυτό είναι αυτό που θέλει να κάνει ο supar. Κι εμείς του λέμε, έλα μωρέ και τι έγινε, κάνε την κίνησή σου κι αν ενδώσει καλώς, αν όχι, μικρό το κακό. Δεν είναι έτσι. Σκέψου να μιλάμε εμείς μεταξύ μας και να σου λέω, μου αρέσει πολύ κάποιος δεσμευμένος, να προχωρήσω; Και να μου πεις, προχώρα. Και μετά να φανερωθεί οτι μιλούσαμε για το δικό σου σύντροφο (παράδειγμα φέρνω, μην παρεξηγηθεί κανείς). Όσο "βράχος" κι αν είναι ο άλλος, όσο κι αν σ' αγαπάει, η κολακεία και η σκέψη οτι "υπάρχουν κι άλλες που με γουστάρουν εκεί έξω" είναι επικίνδυνοι παράγοντες. Δε λέω να μην τον αφήνουμε να αναπνεύσει. Αλλά μη ρίχνουμε και λάδι στη φωτιά γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, κάποια φορά θα μας κάψει.

Η κολακεια και η σκεψη οτι αρεσεις, γινονται επικινδυνα, οταν κατι σου λειπει απο τη σχεση σου κι οταν κατι δεν παει καλα...Εαν ηταν ετσι θα επρεπε εγω, εσυ και ο οποιοσδηποτε αλλος βρισκεται σε σχεση και δεχεται κολακειες να μη βγαινουμε απο το σπιτι μας, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποια στιγμη να ενδωσουμε.


Κι όχι μόνο αυτό. Αν πάρεις την κοπέλα κάποιου, πώς θα έχεις εμπιστοσύνη οτι αργότερα δε θα παρατήσει και σένα για κάποιον τέταρτο, πέμπτο κλπ;

Ο οποιοσδηποτε μπορει να παρατησει τον οποιοδηποτε. Προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου, ξερω τι θελω και πως να το αποκτησω. Εαν με παρατησει ο οποιοσδηποτε για τον χ,ψ λογο καλο θα κανει και σε μενα, αλλα και στον εαυτο του. Για οσο νοιωθω ευτυχισμενη με εκεινον, δεν αφηνω τετοιες ανασφαλειες να με κυριευουν.

Και οκ παρατησε εκεινη για να ειναι μαζι σου, το οτι μπορει να βρηκε σε σενα αυτο που ακριβως ηθελε, δεν παιζει?!
Μα που ζειτε δλδ?! Εχουμε δηλαδη την εντυπωση οτι καποιος συμπεριφερεται το ιδιο σε ολους τους ανθρωπους που περνουν απο τη ζωη του?! Εαν εχεις πει π.χ ψεματα σε καποιον, σημαινει οτι θα λες ψεματα και σε ολους τους υπολοιπους? Εαν πληγωσεις καποιον, θα πληγωνεις μετα ολους ανεξαιρετως?!
Να με συγχωρατε, αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ειναι θεμα χαρακτηρα ,νεοτροπιας και σεβασμου ολα μεσα στη ζωη ειναι αλλα πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλλο απο την στιγμη που λες οτι αγαπας καποιον πρεπει να το δειχνεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όσο για το θέμα...δεν μπορώ να με σκεφτώ να διεκδικώ κάποιον που είναι αλλού...
Πραγματικά δεν είναι του στυλ μου...
Προτιμώ τους ελεύθερους...
Δεν ξέρω αν είναι οι ανασφάλειες μου, οι τύψεις ή οι φοβίες μου...αλλά το έχω σαν αρχή να μην εμπλέκομαι σε τέτοιες καταστάσεις και μέχρι στιγμής το έχω τηρήσει....

Μα τι λες?? Αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο που λες!
(εχουμε μαθει στα αφυσικα νομιζω κι εχουμε μπλεχτει!!)
τι πιο φυσιολογικο να επιλεγεις τετοιους ανδρες!!
Φοβος? Οχι βεβαια! Ανασφαλεια?? οχι βεβαια!!
Κοτσια να γνωρισεις εναν ανθρωπο απο την αρχη, καθαρο χωρις τα ψυχολογικα μιας προηγουμενης προσφατης σχεσης, κοτσια να δειεκδικησεις κατι καθαρο και λογικη!
Κι αυτο ειναι που κανει τη σχεση καθαρη χωρις χημειες και αλλα κουλα του παρελθοντος μεσα της.

Αλλοιμονο αν ατομα σαν εσενα με τετοιες επιλογες, θεωρουνταν ανασφαλεις και ενοχικοι!
Τι πιο φυσιολογικο απο αυτη την απαντηση??:hmm:
μπραβο βικυ, με βρισκεις απολυτα συμφωνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος; Αξίζει να προσπαθήσεις... είτε να την/τον κερδίσεις από τον/την σύντροφο για σένα;
Κερδίσεις ? :hmm:


Σαν λόττο ένα πράγμα ?
Και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για προσωπική υπόθεση αφού εδώ στο εξωτερικό που σπουδάζω, γνώρισα μια κοπελιά η οποία αρχίζει σιγά σιγά να με κερδίζει... όμως είναι ήδη δεσμευμένη και δεν ξέρω πως να προχωρήσω... Δεν με γεμίζουν ιδέες του τύπου "αφού είναι πιασμένη, άστην"... πραγμα που ναι μεν ηθικά είναι το σωστό... από την άλλη όμως...
Πιασμένη ?

Καρέκλα είναι ?


Ή μήπως ….ταξί ????
όποιοσδήποτε ήταν στη θέση αυτή πιστεύω πως θα ήθελε κάτι άλλο ώστε να του εκπληρώσει και την τελευταία του ελπίδα..:worry:


Τελευταία σου επιθυμία ?

Βαδίζεις προς την αγχόνη τέκνο μου ?




Λεπόν σουπ :)

δεν ξέρω τι λένε όλοι οι άλλοι εδώ μέσα , διότι το πράγμα πήρε άλλες διαστάσεις εντελώς θεωρητικές περί κενών αέρος σε μια σχέση και λοιπά και λοιπά
Εσύ όμως ρωτάς κάτι συγκεκριμενο δεν ξέρω τι θα έκανε ο οποιοσδήποτε , δεν ξέρω τι θα
κάνεις εσύ ,( την προσευχή σου ίσως ? :P )
δεν ξέρω τι θα κάναν όλοι οι υπόλοιποι , όμως θα σου μιλήσω για μένα και με όρους που εσύ χρησιμοποίησες
όταν λοιπόν το " όχημα " είναι «πιασμένο» προτιμώ να πάρω κούρσα ένα «ελεύθερο» διότι έχω τάσεις κλειστοφοβίας και πνίγομαι σε τόσο μικρό χώρο με άλλους , θέλω να απλώσω την αρίδα μου
στο κάθισμα , να απολαύσω τη μουσική που θέλω εγώ κι όχι ο «συνεπιβάτης» του «οχήματος»
θέλω να παω στον«προορισμό» μου πρώτη κι όχι αφού κάνω 150 κύκλους για να
«κατέβει» η /ο πρώτος εις το «όχημα» βρεθείς , εν τέλει θέλω το «όχημα» για την πάρτη μου
και μόνο …
Μπορεί να φαίνεται αστείο το σκηνικό να μαλώνουν δυο επιβάτες έξω από ένα ταξί ,για το ποιος
το κάλεσε πρώτος όμως όταν συμβαίνει στη ζωή μου δεν μου φαίνεται καθόλου αστείο
μου φαίνεται εκτός από κουραστικό , και ελαφρώς ηλίθιο όταν ακριβώς πιο πίσω βρίσκεται πάντα ένα ακόμα πιο ενδειαφέρον «όχημα» και ίσως μια πιο ωραία διαδρομή .;)



Αυτά ! Και τώρα μπορείς να κάνεις ότι σε φωτίσει η ψυχή σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι ωραίο να σκεφτόμαστε τον εαυτό μας και να προτείνουμε στον άλλον να ξεχάσει την όποια ηθική και να ... go for it. Εξάλλου στη ζωή αυτή ήρθαμε για να περνάμε καλά, κοινώς ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο τέτοιος μας. Μια χαρά.
Αρχίζω να πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει μια politically incorrect άποψη πολλές φορές δεν έχει ελπίδες όχι να τη σεβαστούν, ούτε καν να καταλάβουν τι πιστεύει!
Αν αυτό κατάλαβες από το μήνυμα μου τότε μάλλον θα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις. Πότε τον προέτρεψα να ξεχάσει την όποια ηθική; Τον ηθικό κώδικα που παρουσιάζει αμφισβήτησα, με λογικά επιχειρήματα ελπίζω. Και ουδέποτε υποστήριξα το σκεπτικό "ο,τι φάμε, ο,τι πιούμε και ο,τι αρπάξει ο τέτοιος μας". Είπα ότι θεωρώ ηθικότερο να επιλέγουμε να πράξουμε κατά τέτοιο τρόπο ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τη βλάβη που θα προκαλέσουμε, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τα πρόσωπα τα οποία εμπλέκονται, παρά μόνο το "άθροισμα" της "ζημιάς". Αν το δεις αντικειμενικά, νομίζω ότι δεν είναι παράλογο. Μακροσκοπικά, ένας τέτοιος κώδικας ηθικής ωφελεί την κοινωνία περισσότερο από την αυτοθυσία. Απλά η κοινωνία μας έχει δημιουργήσει κάθε λογής ενοχικά σύνδρομα when it comes to taking care of ourselves και στο τέλος έχουμε καταλήξει να θεωρούμε ότι το μόνο σωστό είναι να βάζεις τον εαυτό σου τελευταίο. Φυσικά ελάχιστοι είναι αρκετά οσιομάρτυρες ώστε να πράξουν όντως κάτι τέτοιο και το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να γεμίζουμε ενοχές χωρίς λόγο.
Επίσης, δεν του είπα να "go for it" γενικώς και αδιακρίτως. Ολόκληρη η 2η παράγραφος του πόστ μου αναλύει υπό ποιές συνθήκες θεωρώ ότι πρέπει να "go for it", κάτι που ουσιαστικά αποτελεί εφαρμογή του προαναφερθέντος κώδικα ηθικής.

Στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, και ειδικά η Νεραίδα. Και φυσικά δεν πιστεύω ότι αν κάποιος/α ερωτευτεί το σύντροφο μου πρέπει να κάτσει με στραυρωμένα χέρια! Αν πρόκειται να έχουν πιο δυνατή σχέση μαζί, απ'ότι έχει μαζί μου, πρέπει να το κηνυγήσει. Δεν θέλω να είναι κανείς μαζί μου επειδή δεν έχει γνωρίσει κάτι καλύτερο, αλλά επειδή συνειδητά γνωρίζει τι επιλογές έχει και προτιμά να είναι μαζί μου. Ζούμε μόνο μια φορά και δεν έχω καμία όρεξη να τη χαραμίσω σε χλιαρότητες, ούτε θέλω να παρασύρω κάποιον να χαραμίσει τη δική του σε χλιαρότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Θεωρω οτι οφειλουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τους ανθρωπους γυρω μας χωρις να τους φερνουμε σε δυσκολη θεση ή να ταραζουμε την ηρεμια τους.ναι,αν ο ανθρωπος για τον οποιο ενδιαφερεσαι ειναι δεσμευμενος πρεπει να το πεις για να ξερει κι εκεινος ποια ειναι τα πραγματικα σου συναισθηματα.εξαλλλου αν ειναι καλυμμενος/η απο την σχεση που ηδη εχει δεν προκειται να σου αφησει και πολλα περιθορια οποτε κι εσυ θα ξερεις αν ειναι "σωστο" (δλδ ευγενικο) να επιμεινεις ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν θέλω να είναι κανείς μαζί μου επειδή δεν έχει γνωρίσει κάτι καλύτερο, αλλά επειδή συνειδητά γνωρίζει τι επιλογές έχει και προτιμά να είναι μαζί μου

(Ρητορικό) ερώτημα:

Tελικά...πόσα ζευγάρια ειναι αραγε μαζι,επειδη ο ενας για τον αλλον αποτελει το τέλος της προσωπικής αναζήτησης του ιδανικου / ιδεατου ταιριού και οχι - μιας και ο εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο - επειδη εχει κανει μια προσωρινή επιλογή / έχει συμβιβαστεί και εχει μονιμως τα φτερά ανοιχτά,αμα τη εμφανίσει του καλυτερου,να πεταξει με την πρώτη ευκαιρια ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος; Αξίζει να προσπαθήσεις... είτε να την/τον κερδίσεις από τον/την σύντροφο για σένα;

:worry:



Δεν ασχολούμαι με δεσμευμένες
και φροντίζω να μην απασχολώ κόσμο,
όταν είμαι δεσμευμένος εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
(Ρητορικό) ερώτημα:

Tελικά...πόσα ζευγάρια ειναι αραγε μαζι,επειδη ο ενας για τον αλλον αποτελει το τέλος της προσωπικής αναζήτησης του ιδανικου / ιδεατου ταιριού και οχι - μιας και ο εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο - επειδη εχει κανει μια προσωρινή επιλογή / έχει συμβιβαστεί και εχει μονιμως τα φτερά ανοιχτά,αμα τη εμφανίσει του καλυτερου,να πεταξει με την πρώτη ευκαιρια ??


τιποτα δεν κραταει για παντα .ειναι λαθος να αντιμετωπιζεις την σχεση σου ως τελος αναζητησης.ειμαστε με εναν ανθρωπο για οσο καιρο νιωθουμε γεματοι απο αυτην την σχεση.δεν ειναι εγωιστικο αυτο που λεω.απλως ,το να θεωρησεις τον αλλον η και τον ιδιο σου τον εαυτο δεδομενο σε μια σχεση δηλωνει την αρχη του τελους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top