Κατάργηση των Stage στο Δημόσιο

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Νέα κυβέρνηση...:confused:


Κυβέρνηση: Δημόσια διαβούλευση για το μέλλον των εργαζόμενων στα STAGE

21/10/2009


Θα καταργηθούν τα προγράμματα Stage στο δημόσιο και δεν πρόκειται να ανανεωθούν ξανά, τόνισε σε σημερινές δηλώσεις του ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής.
Σχετικά με το μέλλον των μακροχρόνια εργαζομένων σε προγράμματα Stage στο δημόσιο και μοριοδότηση της εμπειρίας τους σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ δήλωσε ότι αυτή είναι μία απόφαση που θα λάβει συνολικά η κυβέρνηση μετά από δημόσια διαβούλευση με τους κοινωνικούς εταίρους.
Τέλος, ανέφερε ότι τυχόν συμβάσεις σε Stage κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι πολύ πιθανόν, εφόσον βρεθούν, να ακυρωθούν.

Δεν θα εφαρμοστεί το πρόγραμμα για την απασχόληση 20.000 ανέργων στους Δήμους

21/10/2009


Την απόφαση της κυβέρνησης να μειώσει κατά πολύ τις εγκρίσεις συμβάσεων έργου στην Τοπική Αυτοδιοίκηση μέχρι ακόμα και την κατάργησή τους τόνισε ο υπουργός Εσωτερικών κ. Γιάννης Ραγκούσης σε σημερινή του συνάντηση με το προεδρείο της ΠΟΕ - ΟΤΑ.
Ο υπουργός Εσωτερικών, σύμφωνα με το προεδρείο της ΠΟΕ-ΟΤΑ, ανακοίνωσε ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί και το πρόγραμμα των 20.000 ανέργων στους δήμους για το οποίο είχε υπογραφεί το καλοκαίρι μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ ΟΑΕΔ και ΚΕΔΚΕ.
Και οι δύο πλευρές τάχθηκαν υπέρ των μόνιμων θέσεων εργασίας και συμφώνησαν πως πρέπει να αντιμετωπιστεί και το θέμα των δεκάδων χιλιάδων εργαζόμενων με συμβάσεις έργου στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.



Και ο καθείς το χαβά του:

ΓΣΕΕ: Οι διακηρύξεις για αξιοκρατία ασύμβατες με τη μονιμοποίηση των STAGE

20/10/2009


Βαρβαρότητα και κατάρα για την Ελληνική κοινωνία χαρακτήρισε τα προγράμματα Stage σε δηλώσεις του ο Πρόεδρος της ΓΣΕΕ, κ. Γιάννης Παναγόπουλος.
Σύμφωνα με τον Πρόεδρο της ΓΣΕΕ, αν μονιμοποιηθούν οι εργαζόμενοι στα προγράμματα Stage τότε όλες οι διακηρύξεις για διαφάνεια και για αξιοκρατία, πάνε στο καλάθι των αχρήστων. Παράλληλα καυτηρίασε τον τρόπο επιλογής των υποψηφίων σε προγράμματα Stage λέγοντας ότι για τις θέσεις αυτές επιλέχτηκαν όσοι διέθεταν χαρτάκια από βουλευτικά γραφεία.


Ο υπουργός μίλησε, το ίδιο και ο πρόεδρος
οι μ@λ@κ3ς ακούμε.


Τονίζω το εξής για όποιον δε το πήρε πρέφα:
Τέλος, ανέφερε ότι τυχόν συμβάσεις σε Stage κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι πολύ πιθανόν, εφόσον βρεθούν, να ακυρωθούν.

Εν ολίγοις, όσοι μπήκαν με σύμβαση σε προγράμματα stage πριν τις εκλογές κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσουν σπίτια τους...
...πιθανότατα και χωρίς να πληρωθούν τα δεδουλευμένα...:worry:
...και χωρίς να αποζημιωθούν για όσα άφησαν προκειμένου να δουλέψουν στα stage...
...στα οποία υπέγραψαν σύμβαση...
...και στα οποία δεν ασφαλίζονται όπως κάθε εργαζόμενος.
(Για τα παραπάνω, πηγή είναι το https://www.diorismos.gr/ )
Γιατί αλλάξαμε κυβέρνηση.
Γιατί εμείς εδώ θα πατάξουμε τις σπατάλες.

Από ελευθεροτυπία κλικ:







Και όπως γκάριζαν (panx romana) κάποιοι μερικά χρόνια πριν:

"Έ-ε-έλληνα είσαι σκουλίκι
η ακρόπολη δε σου ανήκει
Έ-ε-έλληνα τι λες για όλα αυτά;
Σε δουλεύουν κανονικά!".


πς: έπρεπε-αλήθεια-να αλλάξει η κυβέρνηση για να δείξει ξανά η Γ.Σ.Ε.Ε. το πράσινο "πρόεδρο" της;


πς παρτ του: πρέπει πάντα κάποιος να είναι κομματικοποιημένος;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εν ολίγοις, όσοι μπήκαν με σύμβαση σε προγράμματα stage πριν τις εκλογές κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσουν σπίτια τους...
...πιθανότατα και χωρίς να πληρωθούν τα δεδουλευμένα...:worry:
...και χωρίς να αποζημιωθούν για όσα άφησαν προκειμένου να δουλέψουν στα stage...
...στα οποία υπέγραψαν σύμβαση...
...και στα οποία δεν ασφαλίζονται όπως κάθε εργαζόμενος.

απλώς για την ενημέρωσή σου[προσωπικά έχω πει πολλάκις ότι ολα τα ακούω βερεσέ γιατί ένα σωστό γίνεται 10 λάθος ακολουθούν] αλλά το συγκεκριμένο αναφέρεται σε συμβάσεις-εξπρές εν μέσω προεκλογικής περιόδου (==πριν τις εκλογές).

Ως γνωστόν ο διορισμός (υπό μορφή μόνιμης απασχόλησης ή ως συμβασιούχος) κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι παράνομος. Αυτοί λοιπόν στους οποίους αναφέρεσαι επέλεξαν να βολευτούν κομματικά στα "μουλωχτά" για να πάρουν τη διάσημη προσαύξηση για χρήση σε μελλοντικό χρόνο. Άρα αν δεν πληρωθούν/δεν υπογράψουν σύμβαση δεν δεν δεν, οι συγκεκριμένοι και μόνο οι συγκεκριμένοι έπαιξαν και...έχασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το αίσθημα μου (:redface:) διορίστηκε με stage 35 μέρες πριν τις εκλογές.
Η προεκλογική περίοδος εχει διάρκεια:
1-2 μήνες ανάλογα με απόφαση της βουλής (νομίζω!)

Φυσικά για εκλογές που γίνονται μετά τη πάροδο της τετραετίας.
Σε περίπτωση πρόωρων εκλογών η προεκλογική περίοδος είναι 30 μέρες (σύμφωνα με το τηλ. κέντρο 1500 των Κ.Ε.Π.) από την προκύρηξη των εκλογών.
Βέβαια και αυτό είναι διφορούμενο καθότι δε γνωρίζω τι χρονικό δικαίωμα έχει ο εκάστοτε πρωθυπουργός για να καλέσει πρόωρες εκλογές.
Άρα κάθε άλλο παρά διορισμός κατά τη διάρκεια προεκλογικής περιόδου ήταν.
Και λέγοντας 35 μέρες πριν εννοώ από την ημερομηνία που υπέγραψε τη σύμβαση.

Ωστόσο σήμερα αποδεσμεύτηκε της σύμβασης και γύρισε σπίτι της.:worry:
Και ακολούθησαν και άλλοι συμβασιούχοι stage σε δήμους και νομαρχίες.


Δεν έχεις άδικο ρεζ, αλλά δεν έχεις και δίκιο.

πς: έκανα λάθος στη πρώτη πηγή και δε μπορώ να βρω μία σωστή, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου μετά το πέρας της 4ετίας ας το αναφέρει. Θενκς.


πς: λινκ
Την ερχόμενη Τετάρτη, 16/9, αρχίζει τυπικά η προεκλογική περίοδος ως εκ τούτου στο μεσοδιάστημα δεν ισχύουν οι απαγορεύσεις για τις εμφανίσεις των υποψηφίων βουλευτών.
Ποιόν να πιστέψεις; Ή καλλίτερα ποιός ξέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τώρα άμα πω εγώ ότι απλούστατα διώχνουν τα βύσματα της ΝΔ για να βάλουν τα δικά τους, (με "νόμιμο" τρόπο βεβαίως βεβαίως) είμαι η καχύποπτη κακεντρεχής κακόπιστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Τώρα άμα πω εγώ ότι απλούστατα διώχνουν τα βύσματα της ΝΔ για να βάλουν τα δικά τους, (με "νόμιμο" τρόπο βεβαίως βεβαίως) είμαι η καχύποπτη κακεντρεχής κακόπιστη;

παντα ετσι καχυποπτη εισαι εσυ με τους ανθρωπους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τώρα άμα πω εγώ ότι απλούστατα διώχνουν τα βύσματα της ΝΔ για να βάλουν τα δικά τους, (με "νόμιμο" τρόπο βεβαίως βεβαίως) είμαι η καχύποπτη κακεντρεχής κακόπιστη;

καλά αυτό είναι προφανές!!!! :)


Borat: προσωπικά είμαι ακόμα πιο παραδόπιστη και κακόπιστη από την μανούλα απο πάνω και θα επιμείνω ότι με τόσες χιλιάδες συμβάσεις που οριστικοποιήθηκαν στο διάστημα από τις 16 Σεπτέμβρη ώς τις 2 Οκτώβρη και "Φτιάχτηκαν" οι ημερομηνίες ώστε να εμφανίζονται να είναι πριν τις 15.09

(ναι ναι και οι άλλοι τα ίδια ακριβώς κάνουν)

δεν λυπάμαι κανέναν που έπαιξε και έχασε. Ναι, πιθανόν κάποιοι λίγοι να ήταν... άσχετοι, οι πολλοί όμως απλώς κοίταξαν να βολευτούν κομματικά.

[έχω, δυστυχώς ή ευτυχώς, "κομματόσκυλα" γνωστούς και φίλους και στις 2 μεγάλες παρατάξεις και έχω δει "τακτοποιήσεις" και από τις 2 πλευρές να γίνονται δίπλα μου. Και αυτό το όργιο τριτοκοσμικότητας που αναφέρω παραπάνω συμβαίνει σε κάθεπροεκλογική περίοδο και προσωπικά δεν δέχομαι να γκρινιάξει κανένας από αυτούς αν κάποια φορά από τις άπειρες που συμβαίνει τύχει και δεν τους ...πετύχει το μαγείρεμα. Οκ, γκαντεμιά τους τόσοι και τόσοι τα καταφέρνουν "Αλώβητοι" ε..κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε ουγκάντα όμως! Μακάρι να είναι αρχή--αν και δεν το πολυπιστεύω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλα εκαναν και τα καταργησαν.
Αντε τωρα γιατι τα εχω παρει κρανιο και μαλιστα αγρια.
Φιλουσαν κατουρημενες ποδιες, εμπαιναν με στειτζ στο δημοσιο, καρπωνονταν την εμπειρια και μετα δινανε στον ΑΣΕΠ και να σου με 50% μοριοδοτηση. Τι λες ωρε μαγκα?! Και εγω δλδ που δε θελω να ζητησω ρουσφετι, τι θα κανω?!

Φουντωσα τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Borat: προσωπικά είμαι ακόμα πιο παραδόπιστη και κακόπιστη από την μανούλα απο πάνω και θα επιμείνω ότι με τόσες χιλιάδες συμβάσεις που οριστικοποιήθηκαν στο διάστημα από τις 16 Σεπτέμβρη ώς τις 2 Οκτώβρη και "Φτιάχτηκαν" οι ημερομηνίες ώστε να εμφανίζονται να είναι πριν τις 15.09

(ναι ναι και οι άλλοι τα ίδια ακριβώς κάνουν)

δεν λυπάμαι κανέναν που έπαιξε και έχασε. Ναι, πιθανόν κάποιοι λίγοι να ήταν... άσχετοι, οι πολλοί όμως απλώς κοίταξαν να βολευτούν κομματικά.

[έχω, δυστυχώς ή ευτυχώς, "κομματόσκυλα" γνωστούς και φίλους και στις 2 μεγάλες παρατάξεις και έχω δει "τακτοποιήσεις" και από τις 2 πλευρές να γίνονται δίπλα μου. Και αυτό το όργιο τριτοκοσμικότητας που αναφέρω παραπάνω συμβαίνει σε κάθεπροεκλογική περίοδο και προσωπικά δεν δέχομαι να γκρινιάξει κανένας από αυτούς αν κάποια φορά από τις άπειρες που συμβαίνει τύχει και δεν τους ...πετύχει το μαγείρεμα. Οκ, γκαντεμιά τους τόσοι και τόσοι τα καταφέρνουν "Αλώβητοι" ε..κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε ουγκάντα όμως! Μακάρι να είναι αρχή--αν και δεν το πολυπιστεύω]
Δεν αμφισβητώ πως τα κομματόσκυλα βολεύονται, αυτό είναι πιό σίγουρο από οτιδήποτε και ισχύει από τα φοιτητικά χρόνια έως και τη συνταξιοδότηση τους.
Δε λέω επίσης πως η κλαδική της βυσματοποίησης και του βολέματος στο Ελλάντα δεν είναι κάτι τουλάχιστον αηδιαστικό.:confused:
Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage- και δεν θα πληρωθεί.

Δε νομίζω πως είναι κάτι που χωράει συζήτηση.

Καλα εκαναν και τα καταργησαν.
Αντε τωρα γιατι τα εχω παρει κρανιο και μαλιστα αγρια.
Φιλουσαν κατουρημενες ποδιες, εμπαιναν με στειτζ στο δημοσιο, καρπωνονταν την εμπειρια και μετα δινανε στον ΑΣΕΠ και να σου με 50% μοριοδοτηση. Τι λες ωρε μαγκα?! Και εγω δλδ που δε θελω να ζητησω ρουσφετι, τι θα κανω?!

Φουντωσα τωρα...
Δεν αμφιβάλλω, αλλά χειρότερα με ενοχλεί το ότι όλοι αυτοί στα stage δημιούργησαν σωματείο και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους απαίτησαν να γίνουν μόνιμοι.:confused:
Και μερικοί έγιναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage- και δεν θα πληρωθεί.
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για αυτούς που υπογράψαν καιρό πριν γιατί μου φαίνεται κουλό. Θα το ξαναψάξω.

Επίσης αν κάποιος έχασε ευκαιρία ζωής για να απασχοληθεί στα stage και να πάρει την προσαύξηση (really no other reason to do that!) το να χαρακτηριστεί...αφελής... είναι ο πιο LIght χαρακτηρισμός που εγώ μπορώ να του δώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Επίσης αν κάποιος έχασε ευκαιρία ζωής για να απασχοληθεί στα stage και να πάρει την προσαύξηση (really no other reason to do that!) το να χαρακτηριστεί...αφελής... είναι ο πιο LIght χαρακτηρισμός που εγώ μπορώ να του δώσω...

Γιατί είσαι τόσο κάθετη;:worry:
Στην ελπίδα να να ανανεωθεί η σύμβαση για 2η φορά και στο τέλος να υπάρξει και μονιμοποίηση μερικοί ενδεχομένως να άφησαν μεταπτυχιακά.
Άλλοι ίσως να διέκοψα άλλες ασχολίες και άλλοι να πήραν αναβολή θητείας.

Ρεζ δε βλέπει όλος ο κόσμος τα πράγματα όπως εσύ.
Φυσικά και δε τα βλέπει ούτε όπως εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί είσαι τόσο κάθετη;:worry:
Στην ελπίδα να να ανανεωθεί η σύμβαση για 2η φορά και στο τέλος να υπάρξει και μονιμοποίηση μερικοί ενδεχομένως να άφησαν μεταπτυχιακά.
Άλλοι ίσως να διέκοψα άλλες ασχολίες και άλλοι να πήραν αναβολή θητείας.

Ρεζ δε βλέπει όλος ο κόσμος τα πράγματα όπως εσύ.
Φυσικά και δε τα βλέπει ούτε όπως εγώ.

μα για αυτό είπα "εγώ θεωρώ" ;)

Το γιατί είναι προφανές...

Στο βωμό του 50% προσαύξηση για τον ΑΣΕΠ κάποιοι δουλεύουν ανασφάλιστοι (Εσύ το είπες).
Το να αφήσεις ένα μεταπτυχιακό για ένα χρόνο ΔΕΝ είναι ότι άφησες όνειρο ζωής U can do it afterwards.
Το να πάς ένα χρόνο μετά φαντάρος...ομοίως.

Το να αφήσεις ένα πραγματικό όνειρο ζωής και οnce in a lifetime ευκαρία για να εξασφαλίσεις μια θέση σε ένα υπουργείο/δημαρχείο ΝΑΙ είναι αφελές.
(για μένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είναι αφελές να είσαι 23-24 και να ανοίγεται μπροστά σου ο ορίζοντας της ασφάλειας της μονιμότητας του δημοσίου και να προσπαθείς να τον αρπάξεις;
Βαθαίνει η ύφεση
Στο 9,6% εκτινάχθηκε το επίσημο ποσοστό ανεργίας τον Ιούλιο
www.in.gr

Τυχαίο παράδειγμα ήταν, και ξέρουμε και οι δύο καλά πως το 9,6 αυτό αφορά άτομα που δε δουλεύουν,
ας μη παραθέσω καλλίτερα άτομα που εργάζονται με πενιχρά εισοδήματα και εξαντλητικά ωράρια.

Δε λέω πως η μονιμότητα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι, τουναντίον, αλλά αποτελεί ελληνική πραγματικότητα, πόσο περισσότερο λύση ισόβιας εξασφάλισης.

Μη μου λες πως η μάζα δε το βλέπει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τυχαίο παράδειγμα ήταν, και ξέρουμε και οι δύο καλά πως το 9,6 αυτό αφορά άτομα που δε δουλεύουν,
ας μη παραθέσω καλλίτερα άτομα που εργάζονται με πενιχρά εισοδήματα και εξαντλητικά ωράρια.

Δε λέω πως η μονιμότητα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι, τουναντίον, αλλά αποτελεί ελληνική πραγματικότητα, πόσο περισσότερο λύση ισόβιας εξασφάλισης.

Μη μου λες πως η μάζα δε το βλέπει έτσι.

Μπορατιε ετσι ειναι τα πραγματα..Και εγω γνωριζοντας απο κοντα τον ομορφο κοσμο του ιδιωτικου τομεα,θα ηθελα να μπω στο δημοσιο..

Ομως τελικα μπαινουν αυτοι που κανουν τις 2 συμβασεις τους και παιρνουν το 50% προσαυξηση..Και αυτοι συνηθως μπαινουν με βυσμα..

Αλλα ακομα και αυτοι που δεν μπαινουν με βυσμα..(γινεται αληθεια αυτο?:hmm:)..Μπαινουν εκει για ενα πενιχρο μισθο,χωρις ασφαλιση για να παρουν τη προσυξηση..

Καλα κανουν αφου ειναι η αποφαση τους..

Τωρα που γινεται κατι δικαιο ομως για ολους αυτους που δεν εχουν το βυσμα να παρουν την προυπηρεσια και τρωνε το αγγουρι στους διαγωνισμους,δεν πρεπει να βγαινουν και να διαμαρτυρονται..

Αποφαση τους ηταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ρε τζιρότ και εγώ μέσα είμαι για να σταματήσουν τα stage, αλήθεια!
Δε μου κάθεται όμως καλά η ιδέα να γυρίσουν έτσι απλήρωτοι στα σπίτια τους όσοι ξεκίνησαν τώρα τη σύμβαση τους.

Ας ξεφουρνίσουν τους τελευταίους και ας τελειώσει οριστικά η ιστορία με στα stage.
πς: δε το λέω επειδή το αίσθημα είναι στους άτυχους, ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Οταν λες απληρωτοι? Δουλεψαν 1,5 μηνα και δεν πληρωνονται τιποτα? Πως γινεται αυτο?

Αυτο οντως ειναι αδικο..Και πραγματικα ισως θα επρεπε να κοπει απο εδω και περα..

Υ.Γ>Παντως δεν ειναι μονο τα stage..Στους δημους περνουνε αβερτα ατομα με συμβασεις (βυσματικα) που εχουν μετα απο 2 χρονια την προσαυξηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ρε τζιρότ και εγώ μέσα είμαι για να σταματήσουν τα stage, αλήθεια!
Δε μου κάθεται όμως καλά η ιδέα να γυρίσουν έτσι απλήρωτοι στα σπίτια τους όσοι ξεκίνησαν τώρα τη σύμβαση τους.

Ας ξεφουρνίσουν τους τελευταίους και ας τελειώσει οριστικά η ιστορία με στα stage.
πς: δε το λέω επειδή το αίσθημα είναι στους άτυχους, ειλικρινά.

Φίλε borat αυτό λέμε κάθε φορά. Άντε να βολευτούν και αυτοί οι τελευταίοι και το σύστημα να εξυγιανθεί μετά. Είναι λάθος λογική όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να κοψει τη μονιμοτητα στο Δημοσιο αν ειναι μαγκας και επαναστατης ο Γιωργακης..ετσι θα αλαξει η σαπια νοοτροπια των Ελληνων...τολμαει ομως?οι αρχηγοι των συνδικαλιστων που ειναι ολοι επισημα μελη του πασοκ..σιγα μην τον αφησουνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
oύτε ο κωστάκης ούτε ο γιωργάκης μας φταίει. Το στραβό μας το κεφάλι φταίει.

Πώς το είχε πει η Ηρώ στο θέμα με τις εκλογές?

"Από τον περιπτερά ως το μεγαλοβιομήχανο όλοι κοιτάνε πώς να "κλέψουν""...

Γιατί δλδ να περιμένουμε κάτι διαφορετικό από τους κωστογιωργάκηδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Φίλε borat αυτό λέμε κάθε φορά. Άντε να βολευτούν και αυτοί οι τελευταίοι και το σύστημα να εξυγιανθεί μετά. Είναι λάθος λογική όμως...
Ναι αλλά ούτε και η λογική πονάει χέρι-κόψει χέρι είναι λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λογική φίλε Borat...

1. οι πολιτικοί έχουν τα stage (που είναι μαθητεία όπως λέει και η λέξη τίποτα παραπάνω) όπως και τις συμβάσεις έργου, για τα ρουσφέτια τους, κλείνοντας το μάτι στους ψηφοφόρους ότι και καλά, "μπες τώρα και βλέπουμε..."
2. τα παιδιά που το βλέπουν ως προσωρινή (όταν το αναγνωρίζουν) διέξοδο από την ανεργία έχοντας ωστόσο πάντα στο νου τους τη μοριοδότηση και την πιθανότητα να μονιμοποιηθούν στο δημόσιο (αθάνατο ελληνικό δημόσιο)
3. και τα άλλα παιδιά που τα ξέρουν όλα αυτά και το επιδιώκουν και το κάνουν γιατί σε αυτό στοχεύουν, δηλαδή να χωθούν κάπως στο δημόσιο και μετά να κινήσουν γη και ουρανό (και τη Βασ. Σοφίας σε πορείες) για να μονιμοποιηθούν
4. και όλοι οι "συνάδελφοι" και διοικητές των οργανισμών που έχουν τα παιδιά να κάνουν τη δουλειά και οι μόνιμοι να κάθονται γενικώς

Το θέμα δεν είναι να μονιμοποιηθούν οι τωρινοί, το θέμα είναι να ξε-μονιμοποιηθούν όλοι μα όλοι και να αξιολογούνται όλοι, και οι παλιοί με την εμπειρία τους και οι καινούριοι με την όρεξη και τις γνώσεις που ενδεχομένως έχουν.
Εάν γινόταν κάτι τέτοιο ακόμα και μέσα από τα παιδιά των προγραμμάτων μαθητείας θα ξεκαθάριζε ποιοί ενδιαφέρονται να δουλέψουν και ποιοί να βολευτούν.
Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά των stage, τους μαθητευόμενους για να μην ξεχνιόμαστε. Τα έχω με το σύστημα που απλά αναπαράγει τον εαυτό του και τα κακώς κείμενα του. "Να τρυπώσω!" που έλεγε κι ο Κώστας Βουτσάς σε εκείνη την ταινία.
Δεν αντέχω όμως άλλο δημόσιο και άλλους να κλείνουν το δρόμο επειδή μπήκαν προσωρινά και το ήξεραν και τώρα θέλουν να γίνουν κι αυτοί μόνιμοι.

(...και προς άρση πιθανών παρεξηγήσεων, δεν κυνήγησα ποτέ θέση στο δημόσιο, ζω ακόμα δουλεύοντας 10ωρα και 12ωρα στο γραφείο γνωρίζοντας ότι μια στραβή μπορεί να είναι και η τελευταία... και ακόμα "στολίζω" όποιον δημόσιο υπάλληλο βρεθεί μπροστά μου και παραπονεθεί ότι κουράστηκε όταν γύρισε στο σπίτι του στις 16:00, όταν εγώ κι άλλοι μαζί, πίνω έναν ακόμα καφέ για να συνεχίσω...)

Υ.Γ. Αλήθεια, σε δύο αναρτήσεις λες ότι δεν ξέρουμε τί άφησαν για να ασχοληθούν με τα stage, αν άφησαν ευκαιρίες ζωής για να δουλέψουν στα stage,
Να ρωτήσω κάτι? Αυτά γιατί τα άφησαν αν τα είχαν? Για την συναρπαστική εμπειρία των stage ή μήπως γιατί στο απύθμενο βάθος του κρανίου μας τελικά υπάρχει ένα ελληνικό δημόσιο και η λαχτάρα να την αράξουμε εκεί? Γιατί αν κάποιος κάνει κάτι ενδιαφέρον που το σπούδασε ή που είναι ευκαιρία γι αυτόν τί το θέλει το stage στον ΟΓΑ που χου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top