• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ξερω δυο κοριτσια που φοραγαν σιδερακια οταν ηταν περιπου 11 χρονων και απο οσο θυμαμαι ηταν πολυ δυσκολο για αυτες..Η μια ειχε σιδερακια και πανω και κατω και ενα αλλο εξαρτημα που λεγοταν λαστιχακι η καπως ετσι...Τις πρωτες μερες/βδομαδες παραπονιοταν συχνα,αν θυμαμαι καλα,αλλα νομιζω το συνηθισε υστερα απο λιγο καιρο..Η αλλη κοπελα φορουσε σιδερακια τα οποια επρεπε καθε εβδομαδα να σφιγγει και ετσι ενω χαλαρωνε και τα συνηθιζε μεσα στη βδομαδα οταν ηταν να τα σφιξει την ενοχλουσαν υπερβολικα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γεια σας... Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι... Η αδελφη μου ειναι 25 ετων και εχει προβλημα με τα δοντια της... Δηλ στην πανω γναθο τα δοντια ειναι αρκετα αραια διοτι λειπουν 2 δοντια πριν τους κυνοδοντες.(ειναι κληρονομικο)επισκεφτηκε καποιο ορθοδοντικο και της προτεινε να τραβηξει ολα τα δοντια απο πισω προς τα μπροστα με σιδερακια που θα μπουν και στην ανω και στην κατω γναθο...(φρονιμιτες δεν εχουν βγει)..Ποια ειναι η αποψη σας... Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει... Ειναι σωστο αυτο;;
αφρουλα γινεται αυτο που λες και δεν ειναι τοσο επιπονο ουτε ακατορθωτο.....υπαρχει πολυς πονος τις 3 μερες απο τη στιγμη που σου σφιγγει τα συρματα στα σιδερακια..αυτο γινεται μια φορα το μηνα φυσικα,αλλα τις 3 αυτες μερες δε μπορεις να φας τπτ ουτε καν να ακουμπησεις το στομα σου εξωτερικα...μετα το περας αυτων των ημερων ολα ειναι μια χαρα παλι...οσον αφορα τους φρονιμητες αυτοι μπορει να μη βγουν και ποτε...ουτως η΄αλλως θα κανει ακτινογραφια και απο τη στιγμη που δουν οτι μπορει να πιεσει τα δοντια αργοτερα τοτε θα τους κανει εξαγωγη...το κοστος παντως ειναι κατα πολυ μικροτερο απο την εμφυτευση δοντιων...η ολη θεραπεια θα διαρκεσει πανω κατω 3-4 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Eκανα ορθοδοντική στα 13 μου,στο εξωτερικο.

Φορεσα σιδερακια στα δοντια για δυο δοντια,προκειμενου να επανελθει η σωστη συγκλιση των γναθων.

Ευτυχώς ημουν επιμελλης οσον αφορα την εφαρμογη και την καθαριοτητα και δε χρειαστηκε κατι περισσοτερο.

Φορουσα στον υπνο και μικροσκοπικα λαστιχακια που εδεναν τα πισω κατω δοντια με τα επανω,προκειμενου να "τραβηχτει" η κατω γναθος μπροστα. Δεν ξερω κατα ποσο η πρακτική αυτη εφαρμόζεται σημερα...

Το γεγονος ειναι οτι λυθηκε το προβλημα.
Θυμαμαι ακομα και το πρωτο μου φαγητο,αμεσως μετα την τοποθετησή τους:φακες!
Δε μπορουσα να τις φαω με τιποτα:καθε δοντι το αισθανομουν να πονα!:D

Ντρεπομουν πολυ στο Γυμνασιο με αυτα θυμαμαι...

Αλλα μπρος στα καλλη,τι ειν' ο πονος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ετσι heptamer αυτα χρησιμοποιουντε ακομα και τωρα....σ'αυτο το τομεα ενας ειναι ο δρομος,δεν εξελισσεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
H ώρα έφθασε!

Τη πέμπτη βγάζω από τα δόντια μου τη κιγκαλερία.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπράβο Borat!!!

Να θυμηθείς μαζί σου να έχεις εναν καθρεφτη μιάς και μόλις τα βγάλεις το μόνο που θα θελεις είναι να χαμογελάς και να βλέπεις τα δοντάκια σου. :D:D:D (Την θυμάμαι αυτη την στιγμή και ήταν το κάτι άλλο!):D

Αααα!Να βγάλεις και μια φωτογραφία ενθύμιο με τα σιδεράκια για να θυμάσαι πως ήταν...:D

Όπως καταλαβαίνετε και εγώ φορούσα στο Γυμνάσιο σιδεράκια πάνω κάτω και στην αρχή μηχάνημα για να ανοίξει η γνάθος. Και ακόμα φοράω εσωτερικά σιδεράκια στα μπροστινα κάτω δόντια.

Πρέπει να παω να τα κοιτάξω αυτα τώρα που το θυμήθηκα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Με το καλό ρε Τζων!! :D:)

Πωπω, όντως τράβα καμμία φωτογραφία με τα σιδεράκια γιατί μετά δεν θα θυμάσαι καν πως ήσουν!! Και να έχεις κατά νου οτι επειδή έχεις συνηθίσει να τα βλέπεις με τα brackets, μόλις τα βγάλεις θα σου φαίνονται τεράααστια και πολύ γιαλυστερά...αααχ, και να φοράς το μασελάκι διατήρησης γιατί αλλιώς θα σου ξαναστραβώσουν σε κανένα χρόνο -μιλάει η παθούσα!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

queen v

Νεοφερμένος

Η queen v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
HEEELP!
Είμαι 16 ετών και σκέφτομαι να βάλω γλωσσικά σιδεράκια!
Μπορεί να μου πει κάποιος το κόστος πάνω κάτω και πόσο καιρό περίπου θα διαρκέσει η θεραπεία;
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το κόστος για τα γλωσσικά σιδεράκια είναι το διπλάσιο σε σχέση με αυτό των προστομιακών. Το χρόνο της θεραπείας, θα στον πει ο ορθοδοντικός, (δε γίνεται διάγνωση από μακριά)..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας.Από τότε που εγώ τουλάχιστον θυμάμαι τον εαυτό μου δεν έχω πάει οδοντίατρο.Δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τα δόντια μου.Ξέρω φυσικά πως στον οδοντίατρο δεν πάμε όταν έχουμε πρόβλημα αλλά πάμε τακτικά.Μικρή είναι αλήθεια ότι δεν έπλενα τα δόντια μου.Τώρα που τα πλένω είναι αργά.Τα δόντια μου είναι κίτρινα,είναι λίγο στραβά και το έχω μετανοιώσει :wall::wall:πάάάάάάάάρα πολύ!:(:(:(Είναι σίγουρο πως χρειάζομαι σιδεράκια και μάλλον θα βάλω σύντομα...Αυτές τις μέρες κιόλας θα πάω οδοντίατρο.
Σας παρακαλώ αν σας είχε συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο,ή φοράτε σιδεράκια,ή αν θα φορέσετε βοηθήστε με λίγο.Δώστε μου καμία συμβουλή...πείτε μου αν πονάνε...τη διαδικασία....κλπ...
Επίσης φοβάμαι πάρα πολύ για το τι θα μου πει ο γιατρός...:bye::bye::bye:
Παρηγορήστε με λίγοοοο.....:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magasn1

Νεοφερμένος

Ο magasn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μήν ανησυχείσ.πάνω κάτω όλοι τα έχουμε περάσει.για το κίτρινο των δοντιών που λέσ δέν είναι τίποτε.μία απλή λεύκανση.δέν χρειάζετε ούτε ενέσεις ούτε τίποτα.αν τα δόντια σου είναι χαλασμένα λυπάμαι που στο λέω αλλα τότε πρέπει να "τρέξεισ" στον οδοντίατρο.χρειάζετε μία απλή ένεση που δέν πονάει καθόλου... η πρώτη φορά ειναι...αλλα μετά...τεσπα.για τα σιδεράκια έχω προσωπική εμπηρία.δέν είναι κάτι που ποναέι.είναι μέχρι να βάλεισ τισ βάσεισ οπου θα στηρίζονται...αυτά απο εμένα.και μήν ανησυχείσ.εμπιστεύσου τον οδοντίατρο!!!ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Eγώ έβαλα τα σιδεράκια μου πέρσι τέτοια εποχή και θα τα βγάλω σε 3 μήνες. Λογικά όσο μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα στα δόντια σου τόσο περισσοτερο θα τα κρατήσεις. Δεν πονάνε καθόλου. Μόνο την πρώτη/δεύτερη μέρα ίσως σε πονάνε λίγο μόλις μασάς, αλλά περνάει γρήγορα. Γενικά δεν είναι τίποτα το φοβερό όπως νομίζουν κάποιοι. Εγώ πια ούτε που καταλαβαίνω ότι τα φοράω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ παιδιά!!
Νομίζω πως έχετε δίκιο...δεν πρέπει να φοβάμαι....και εγώ τώρα αρχίζω να το συνειδητοποιώ!!
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouela 94

Νεοφερμένος

Η emmanouela 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.

Εμένα τα κανονικά μου στοίχισαν 3300
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζουν περίπου τα εσωτερικά σιδεράκια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εξαρταται απο την περιπτωση! εμεις το 1999-2000 ειχαμε δωσει για τα δικα μου 700000 δραχμες αν θυμαμαι αλλα εγω ειχα μεγαλο προβλημα με τα δοντια μου, φοραγα και πανω και κατω εσωτερικα και εξωτερικα καποια περιοδο και λαστιχακια οτι θες το χω φορεσει απο σιδερακια! τα δυο μπροστινα δοντακια μου ηταν εξω απο τα χειλη οταν χαμογελαγα και ημουν σε λαγακι!!:loltooth:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
εξαρταται απο την περιπτωση! εμεις το 1999-2000 ειχαμε δωσει για τα δικα μου 700000 δραχμες αν θυμαμαι αλλα εγω ειχα μεγαλο προβλημα με τα δοντια μου, φοραγα και πανω και κατω εσωτερικα και εξωτερικα καποια περιοδο και λαστιχακια οτι θες το χω φορεσει απο σιδερακια! τα δυο μπροστινα δοντακια μου ηταν εξω απο τα χειλη οταν χαμογελαγα και ημουν σε λαγακι!!:loltooth:
:P
haha σε λυπαμαι πραγματικα....εγω θα βαλω αλλα ευτυχως μονο για ενα χρονο...:clapup::) αλλα πιστευω οτι θα φαίνομαι χαλια...:(:( 700000 δραχμες ποσα ευρω ειναι γτ τις εχω ξεχασει εντελως τις δραχμες...:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
2.200 καπου εκει αλλα αυτες ειναι τιμες προ 10ετιας! καλυτερα να σου πει καποιος που πηγε πιο προσφατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
2.200 καπου εκει αλλα αυτες ειναι τιμες προ 10ετιας! καλυτερα να σου πει καποιος που πηγε πιο προσφατα!
aha οκ... βασικα σιγουρα θα ειναι διαφορετικές επειδή 2.200 σημερα κανουν τα απλα σιδεράκια ενω τα εσωτερικά σιγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο τα απλα...!!:worry: ναι σιγουρα θα ρωτήσω αλλα ειπα μηπως εχει βάλει καποιος τωρα πρόσφατα να μου πει... σ'ευχαριστω πάντως !!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Χα εγω εβαλα χτες! Εβαλα τα κεραμικα μονο στην ανω γναθο οπου τα δυο μπροστινα δοντια μου συγκλιναν το ενα πανω στο αλλο. Αν ολα πανε καλα το Μαη τα χαιρεταω! Για τα γλωσσικα μου ειπε 3400 ενω αυτα τα εβαλα με 2400.

Το θεμα ειναι πως πονανε και δε μπορω να φαω! :P Τουλαχιστον δε φαινονται πολυ εντονα!

Τεσπα ενα 8μηνο υπομονη και μετα ολα καλα! (το ευχομαι τουλαχιστον!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top