Εξήγηση για τα κάλαντα: Urban legend;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαβασα πριν λιγο μια εξήγηση για τα καλαντα. Αλλα δεν ξερω αν ισχυει, ισως επειδη πρωτη φορα το ακουω. Για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω:
Αρχιμηνιά κι Αρχιχρονιά
ψιλή μου δεντρολιβανιά (*)
Κι αρχή καλός μας χρόνος
εκκλησιά με τ' άγιο θόλος (*)

Αγιος Βασίλης έρχεται
και δε μας καταδέχεται (*)
από την Καισαρεία
συ σ' αρχόντισσα κυρία (*)

Βαστάει πένα και χαρτί
Ζαχαροκάντυο ζυμωτή (*)
Χαρτί χαρτί και καλαμάρι
δες και με το παλικάρι (*)
---------------------------------

Η ιστορία μας διαδραματίζεται στον μεσαίωνα. Σε εκείνα τα χρόνια οι φτωχοί και χαμηλών στρωμάτων άνθρωποι δεν είχαν το δικαίωμα να μιλούν στους αριστοκράτες παρά μόνο σε γιορτές όπου μπορούσαν να τους απευθύνουν ευχές.

Ήταν λοιπον ένας νεαρός (βλέπε Ρωμαίος και Ιουλιέτα-Μοντέγοι και Καπουλέτοι) αλλά φτωχό το παλικάρι , που είχε ερωτευθεί μια όμορφη αριστοκράτισσα. Σκαρφίστηκε λοιπόν το εξής ώστε να εκφράσει τον έρωτά του με τρόπο που να μην γίνει αντιληπτός όμως από τους υπόλοιπους.

Σου λεει θα παω την πρωτοχρονιά να της πω τις ευχές μου για το νέο έτος αλλά θα φτιάξω ένα δικό μου ποίημα που θα έχει εναν στίχο από τα κάλαντα , εναν στίχο που θα απευθύνεται στη γκόμενα (!) και έτσι δεν θα με πάρουν χαμπάρι!

Αρχίζει λοιπόν και βάζει ενδιάμεσους στίχους (αυτούς με τα αστεράκια).

Την αποκαλεί ψηλή ,σαν δεντρολιβανιά.Επειδή φορούσε ένα από τα ψηλά τα κωνικά καπέλα με το τούλι στην κορυφη , την παρομοιάζει με Εκκλησιά με το Αγιο θόλος (θόλος εκκλησίας).
Της λέει ότι δεν τον καταδέχεται (ο Αι Βασίλης δεν εχει να κανει!) γιατί είναι αρχόντισσα κυρία.
Τέλος κλείνει με τις γαλυφιές! Την λεει ζαχαροκάντυο ζυμωτή, δηλαδή φτιαγμένη από ζάχαρη (γλυκειά μου) και την παρακαλεί να του ρίξει μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν είχα ξανακούσει αυτή την εκδοχή, αλλά πρέπει να πω ότι μου φαίνεται αρκετά πιθανή.Έχει μια λογική όπως και να το κάνουμε.:):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως ακομη και να μην ειναι αληθινη πιστευω οτι αυτος που την σκεφτηκε ειναι εξυπνος. Ειναι πολυ εξυπνη για εμενα εκδοχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειναι λογικη σαν εκδοχη και ουτος η αλλως οπως ειναι τα καλαντα δεν βγαινει ενα συγκροτιμενο νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εγω εχω να πω πως μικρη με πληγωνε βαθυτατα το "δε μας καταδεχεται....". πως το λενε, αγιος βασιλης ειναι! αρα ας με πεισει καποιος οτι αυτη του exposed ειναι η αληθινη....εγω θελω να με καταδεχεται εμενα ο αγιος μπιλλης!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
εγω εχω να πω πως μικρη με πληγωνε βαθυτατα το "δε μας καταδεχεται....". πως το λενε, αγιος βασιλης ειναι! αρα ας με πεισει καποιος οτι αυτη του exposed ειναι η αληθινη....εγω θελω να με καταδεχεται εμενα ο αγιος μπιλλης!:P

έλα μικρό μου μην στεναχωριέσαι σε αγαπάει ο Αγιος Βασίλης:kissing::console:


Τώρα γι'αυτό που έγραψε ο Πάνος πιθανό μου φαίνεται αλλά και ψέμματα να είναι, είναι παρα πολύ πετυχημένο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
έλα μικρό μου μην στεναχωριέσαι σε αγαπάει ο Αγιος Βασίλης:kissing::console:



λες;;;;!!!!;;;;; αντε, ξαναφερες την ελπιδα στα χριστουγεννα!!
(μα τετοια κριση εμπνευσης βραδιατικα;;;;;;;;; απο που κατεβηκα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Απο την Καισαρία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν υπάρχουν και κάλαντα που έχουν τον εξής στοίχο...

Εις αυτό το νέο έτος
Βασιλείου εορτής
ήρθα να σας χερετήσω
με την πρέπουσα ευχή

όσους έχετε στα ξένα
να τον δείτε με χαρά
με υγεία και ευτυχία
τον θεό παρακαλώ

Αυτό το σπίτι που ρθαμε πέτρα να μην ραγήσει και ο νοικοκυρης του σπιτιού πολλά χρόνια να ζήσει

αυτά αφορούν τα νησιά του αιγαίου, ξεκίνησε απο Κάλυμνο που οι βουτηχτές πηγαίναν για σφουγγαρια, αργότερα ο κόσμος έφευγε και οι άνθρωποι πηγαίναν σε άλλα μέροι, τότε λοιπόν επειδή κάθε νησιώτης είχε και απο ένα παιδί στα καράβια βγάλαν και αυτό σαν προσευχεί και ελπίδα σε αυτούς που μέναν πίσω.

Στην Λ'έρο το λέγανε αυτό πιό πολλύ γιατί μπορεί στην κάλυμνο να ξεκίνησε αλλα στην λέρο ήχαν τους περισσότερο ξενητεμένους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα εξήγηση. Δεν είχα προσέξει πόσο ξεκάρφωτοι ήταν αυτοί οι στίχοι με τον αστερίσκο. Μοιάζουν όντως εμβόλιμοι και βγάζουν περισσότερο νόημα αν τους διαβάσεις ξεχωριστά απ'τους υπόλοιπους. Οπότε... όλο αυτόν τον καιρό τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα ήταν κεκαλυμμένη ερωτική καντάδα? Πολύ γέλιο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
εγω εχω να πω πως μικρη με πληγωνε βαθυτατα το "δε μας καταδεχεται....". πως το λενε, αγιος βασιλης ειναι! αρα ας με πεισει καποιος οτι αυτη του exposed ειναι η αληθινη....εγω θελω να με καταδεχεται εμενα ο αγιος μπιλλης!:P

Βασικά.... δεν θέλαμε να στο πούμε .... αλλα, μόνο εσένα δεν καταδέχεται ο Αι Βασίλης με εμάς τα πάει μια χαρά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως σήμερα που το τραγουδούσα με τα παιδιά το σκεφτόμουν και γελούσα...
Αχ και να ήξεραν τα καημένα τι υποχθόνια μηνύματα περνάνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top