Γιατί δεν κάνουμε συχνά μικρές φιλανθρωπίες;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Χρειαζονται 3 δολαρια (1.7 ευρω) για να σωθει η ζωη ενος παιδιου στις χωρες του τριτου κοσμου.

That is για καθε 3 δολαρια δωρεα εδω:

https://www.supportunicef.org/site/pp.asp?c=9fLEJSOALpE&b=1023561

Σωζεται ενα παιδακι.

[αναμονη 2 λεπτα]

Περιπου τοσο θα επερνε να κανουμε μια δωρεα 1.7ε.

Κανενας απο οσους διαβασαν αυτο το ποστ δεν την εκαναν.

Στην αρχη γιατι ειναι βαρετο μετα μπαινει η εκλογικευση του τυπου "σιγα μην πανε στα παιδακια στη τσεπη καποιου επιχειρηματια μπαινουν" και επισις "ναι εδω δεν δινουν αλλοι εγω θα δωσω". Και αλλα τετοια καλα.

Πρακτικα κοστολιγασατε την εστω μακρυνη πιθανοτητα να σωθει ενα παιδι ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο 1.7ε.

Nice...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Χελιώτης

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χελιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:DΤο Ευαγγέλιο λέγει΄<<Ιλαρόν δότην,αγαπά Κύριος.>>Εάν δεν γεμίζει η καρδιά μας από αγάπη,ούτε μικρές ούτε μεγάλες φιλανθρωπίες θα κάνουμε.Στεγνώσαμε λοιπόν,ας υγρανθούμε πνευματικά.Αυτό είναι το θέμα,να επανευαγγελιστούμε την αγάπη μέσα μας και ας αφήσουμε επιτέλους τον στείρο ορθό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Χρειαζονται 3 δολαρια (1.7 ευρω) για να σωθει η ζωη ενος παιδιου στις χωρες του τριτου κοσμου.

That is για καθε 3 δολαρια δωρεα εδω:

https://www.supportunicef.org/site/pp.asp?c=9fLEJSOALpE&b=1023561

Σωζεται ενα παιδακι.

[αναμονη 2 λεπτα]

Περιπου τοσο θα επερνε να κανουμε μια δωρεα 1.7ε.

Κανενας απο οσους διαβασαν αυτο το ποστ δεν την εκαναν.

Στην αρχη γιατι ειναι βαρετο μετα μπαινει η εκλογικευση του τυπου "σιγα μην πανε στα παιδακια στη τσεπη καποιου επιχειρηματια μπαινουν" και επισις "ναι εδω δεν δινουν αλλοι εγω θα δωσω". Και αλλα τετοια καλα.

Πρακτικα κοστολιγασατε την εστω μακρυνη πιθανοτητα να σωθει ενα παιδι ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο 1.7ε.

Nice...



Αυτή η κύηση επιχειρημάτων και εύκολων συμπερασμάτων
θυμίζουν στίχο του Σινόπουλου:

Φωνές στο σώμα αντίλαλος στο νου
πάνω στη γη περνάει ο χρόνος
τα μάτια υπαρασπίζονται τη δόξα τους
κι η μνήμη το βυθό της.


Δηλ. να υποθέσομεν ότι όποιος νταμπλοκλίκαρε το σάϊτ
είναι πιο ανθρωπιστής από εκείνον που το προσπέρασε;

Η ειρωνεία λειτουργεί ενίοτε σαν φορέας μ@λ@κίας. Δεν ξέρω αν το ξέρεις...

Από το να αντιστέκεσαι λοιπόν στη λογική ύπαρξης ενός παιδιού του 1,7 ευρώ λες και είναι το τζι-αι-τζο ή ο γκορμίτης από τα τζάμπο (φθηνότερο κι από μια πίτα γύρο κοτόπουλο χωρίς σως),
καλύτερα να αντισταθούμε όλοι μαζί στο μπρέινγουός από λινκάκια ευαισθητοποίησης και ιντερνετικού σωσμού.

Θες να σώσεις?

Γράψου στο ρεντ κρος και δώσε και κάτι παραπάνω, κανακάρη μου.
Όχι φθηνιάρικα πράγματα γιατί βγαίνει false η ανθρωπιά σου.

Και άμα κάνεις φιλανθρωπίες να τις κάνεις γιατί σε πρεσβεύουν, όχι για να ειρωνεύεσαι όσους δε τις κάνουν για 19.324 λόγους.

Το να σωθεί ένα αφρικανάκι από δυσεντερία και κοιλοτουμπανίαση δε νομίζω ότι αρκούσαν ποτέ (ακόμη και 50 χρόνια πίσω στο χρόνο) 3 δολλάρια...

Από την άλλη ίσως να μην αρκεί ούτε καν ένα εμβόλιο (που κοστίζει πολύ παραπάνω) ή η παροχή φαγητού/νερού αν ήδη η κλίμακα του βίου του έχει αποφασιστεί από την ως τώρα ταλαιπώρια του. Αν με εννοείς...

Μεθυσμένα url αναποδογυρίζουν τους ανθρώπους,
συγχέουν τις σκέψεις τους
Σκοντάφτει ο ένας πάνω στην βλακεία του άλλου
και σκοτώνεται.
Μα τη παναγία σκοτώνεται! Η βλακεία έχει τέτοια εξουσία.
Βλέπεις,
υπάρχουν
και πιο απλοί τρόποι
για να περάσεις στην αιωνιότητα.

Το να είσαι ένας κλασσικός παραμυθοφαν.
Not far away from Hollywood :P


υγ.1 Αβέβαιοι οι μέλλοντες χρόνοι
χτυπούν τους αδιαφορούντες, (like me myself)

Κι εγώ λέω ένα εγκάρδιο ευχαριστώ στο σιγαστήρα
κι ανοιγοκλείνω τα φτερά μου
Μένω ακόμα εδώ κοντά,
σʼ αυτό εκεί το σπίτι
Το κουδούνι γράφει
έξοδος...

..από την φρενίτιδα των επιφορτισμένων με καημό πολύ και μάτια μαύρα σαν υβριδικές τουλίπες θερμοκηπίου τύπου Άμστερνταμ..


υγ.2 (κρίσιμο): πάνω από την καρδιά η κοροϊδία; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Χελιώτης

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χελιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά τόσος πεσιμισμός και τόση γκρίνια.Εσείς ή μαύρα ή τίποτε;Δεν υπάρχουν λευκά,ρόδινα,χαρούμενα,αισιόδοξα;Δηλαδή εξ ορισμού είμαστε όλοι πνευματικά πεθαμένοι;Να σας πω και κάτι άλλο,οι πραγματικοί φιλάνθρωποι δεν κράζουν.Ότι κάνουν το κάνουν μυστικά!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο.Κ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
δεσμωτης:

εκλογικευεις η μου φαινεται? Ξες απλα πεφτεις στα λογια μου μαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
δεσμωτης:

εκλογικευεις η μου φαινεται? Ξες απλα πεφτεις στα λογια μου μαν...


Σε βρίσκω λίαν ευφυή για να διαποτίζεις ένα λινκ δήθεν σωσίματος ζωών με φανφαρονισμούς
και αρκετά αφελή να αισιοδοξείς ότι έρχομαι στα λόγια σου !

Η εκλογίκευση έρχεται εκεί που η υπερβολή καραδοκεί.

Η ανάγκη συγχώνευσης των διάσπαρτων πληροφοριών, γνώσεων και αισθήσεων αλλά και η ελλειψη των εμπειριών, με την έννοια της διαχείρησης της φιλάνθρωπής μας κ@ύλας, ωθεί κάποιους να συγκεντρώνονται στο μίτο της έκστασης ότι αποδεικνύουν την κοστολόγηση της ζωής των ανθρώπων κάτω από 3 dollars xωρίς ωστόσο να μπορούν να επεκτείνουν με συνέπεια την αρχική σκέψη.


Γενικά, η φιλανθρωπία είναι τόσο σπάνια όσο και τα παραδείγματα διασταυρώσεων γάτων με ύαινες.

Πιο ενδιαφέρουσα απο τη φιλανθρωπία,
οι τρόποι που γίνεται αυτή. Θες να το πεις εκλογίκευση; Πες το και μπιφτεκοειδή διάχυση σε συνθήκες κενού απουσία ελαιοσταγονιδίων.

Γι όσους επιθυμούν αθανασία κι απαλλαγή από το ενοχικό σύνδρομο, ένας φυσικός μου είπε, πως μετά το τέλος της Γής, επειδή το χρυσάφι παραμένει απαράλλακτο, η Μάσκα του Αγαμένονα από το αρχαιολογικό μουσείο θα περιφέρεται στο σύμπαν…
Οπότε θα υπάρχει και το λινκ που ο ματαιόδοξος της γενιάς του 7080902000 θα γράψει σε φύλλο χρυσού…:)

Για να μπορούν να ξέρουν τα universe boys ότι κάποτε πριν χιλιάδες χρόνια υπήρχε τρόπος να σωθούν παιδιά από το πάτημα ενός κουμπιού. Γουάου!

Είναι κάτι σαν κι αυτό που είπε ο μεσιέ Χελιώτης:

Όταν ο φιλάνθρωπος δεν “πατάει σιγανά στη στη γή, σιγανά και ταπεινά”, όλα τʼ άλλα δεν έχουν σημασία.

Θυμίζω πως ο Στίρνερ
έλεγε πως μπορεί να αγαπάει με πάθος
κάποιον άνθρωπο, να θυσιαστεί γι αυτόν,
να κάνει τα πάντα για χάρη του
αλλά
όλα αυτά
ουσιαστικά για δικό του όφελος.
Ψυχολογικός Εγωισμός λέγεται αυτό.

Τον χ δομημένο τρόπο σκέψης με την ψ έκφραση του δεν μπορούμε να το αρνούμαστε σε αυτόν που τον τραβάμε απο το μανίκι να κάνει κάτι που ΕΜΕΙΣ πιστεύουμε και αν δεν κάνει είναι γαϊδούρι ξεσαμάρωτο.

Αυτός ο φετιχισμός του καθένα (που δεν είναι άλλο από μια μυστηριακή θολούρα) για την αυθεντία της άποψης δεν υποκαθιστά την καθάρια αίσθηση που μπορεί να σου δώσει η διαφωνία ούτε είναι απαραίτητο κριτήριο η πολτοποίηση του εγώ στο καζάνι του εμείς για μας πούνε μπράβο ή η πολτοποίηση του εμείς και εμείς να κρατάμε την κουτάλα, αγαπημένε εποτέ.

και αναφέρομαι καθαρά και ξάστερα στο "μόλις κοστολογήσατε τη ζωή κάτω από 1,7 ευρώ".

Δε χρειάζομαι, προσωπικά, εξηγητές των όσων κάνω ή δεν κάνω.
Είμαι επαρκέστατος εξηγητής της ζωής μου και πιθανόν εξουθενωτικός για τα ίδια μου τα σπλάχνα...

Βρε μέντορα της κατεστημένης νόρμας,
η φιλανθρωπία είναι δυνατόν να πάει χέρι με χέρι με το διάγγελμα του κάθε γιούζερ πως μόνο αυτός γνωρίζει τι είναι υγιές και τι όχι;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος, που μας περιμένει στη γωνία, όταν ξεκινάμε με την θεωρητική προυπόθεση πως υπάρχουν δεδομένες προθέσεις (α. κλικάρει το λινκ, άρα είναι ευαισθητοποιημένος β. δεν κλικάρει άρα είναι βοϊδοβοϊδάρα), άρα δεδομένος ψυχισμός ο οποίος μάλιστα μπορεί να ʽδιαγνωσθείʼ, είναι η διαστροφή κάθε δυναμικής ενσυναίσθησης της δυναμικής υπόστασής μας.


Είναι πάντοτε παρήγορο να ξεκινάμε με την πίστη πως υπάρχει κάτι "εκεί έξω" ή "εκεί μέσα" έστω και σαν ταπεινό λινκ υποβοήθησης των αναξιοπαθούντων ή ανοίγματος σχετικού θρεντ που να το διαφημίζει.
Μόνο που τότε ο Προκρούστης καθαγιάζεται μέσα από ʽεπιστημονικέςʼ διεργασίες.

Εκεί μπορούμε να ανιχνεύσουμε γιατί ο ψυχισμός (όμορφος ευφημισμός στα αλήθεια…) αν υπάρχει υπάρχει σαν τιτάνια προσπάθεια να "συνομιλήσουμε" με κάτι που αρνείται τον διάλογο ή την δράση γιατί ο διάλογος μοιάζει φτωχός…


Θα κλείσω απλά με έναν πολυαγαπημένο στίχο (έστω κι αν πια κατάντησε διαφημιστικό σλόγκαν…): "Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα".
Ποιανού τη ψυχή σώζεις όμως; Αν είναι να σωθείς εσύ με ένα φτωχό κλικ, λάθος δρόμο διάλεξες…
Αν είναι να σώσεις ένα παιδί, ο δρόμος παραμένει λάθος.

Είσαι σε αδιέξοδο.
Κι αντί να γυρίσεις πίσω, σαρκάζεις όσους δε σε αντιγράφουν, τσουβαληδόν.


Δεν ξέρω τι να διαλέξω: την απουσία λογικής, που από το φόβο τύψεων ή κατηγόριας για αδιαφορία, γλιστράς στην παράνοια της οργανικής εξήγησης της ψυχής των άλλων, ή την γοητευτική κατάρρρευση στον συμπερασμό περί έλλειψης ανθρωπιάς των πάντων επειδή είναι πάτημα για ακόνισμα του σπαθιού του εποτέ-σαμουράϊ;


Όσο προχωράμε στην ανάγνωση μιας κραυγής απεγνωσμένης που καλεί σε βοήθεια (των 3 δολλαρίων) τη θέση της θεωρίας καταλαμβάνει αυτό που θα λέγαμε (μη) αισθαντικότητα…
το είχε πει ωραία ο Μπαρτ: καμιά εξουσία, μια στάλα γνώση και μια αίσθηση του καλού γούστου…με έμφαση στο τρίτο.

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το "μακρυνάρι" μου. Θα περιμένω και τις αντιρρήσεις σου.


υγ. Η απόδειξη των καλών μας αισθημάτων οφείλει να είναι ο εαυτός μας, όχι το σχόλιο που δηλώνει την όποια κατανόησή τους και αποδοχή από άλλους, στρατοπεδεύοντας!

υγ.2 πάντως, εκτός από παθολογία, μερικά λινκς -ως αφορμές- παράγουν και σκέψη. Κάτι είναι κι αυτό :)



Τέλος (ουφ) νομίζω ότι απλώς, το περιεχόμενο του λινκ σου δεν κατάφερε να εκραγεί σε μια μορφή που να γουστάρω. Επιφυλάσσομαι όμως πάντα μπροστά στην προσπάθεια.Επιφυλάσσομαι…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά τόσος πεσιμισμός και τόση γκρίνια.Εσείς ή μαύρα ή τίποτε;Δεν υπάρχουν λευκά,ρόδινα,χαρούμενα,αισιόδοξα;Δηλαδή εξ ορισμού είμαστε όλοι πνευματικά πεθαμένοι;Να σας πω και κάτι άλλο,οι πραγματικοί φιλάνθρωποι δεν κράζουν.Ότι κάνουν το κάνουν μυστικά!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο.Κ;


Όοοοχι και μαύρα υπερβολές

Γκριζοσταχτομαβί ( αμαν ! σαν τη Μοιραράκη έγινα )

Αγαπητέ Νίκο , δεν το ξέρατε πως ο ψευδοπεσσιμισμός , είναι πολύ μοντερνάου στις μέρες μας ?
Δεν το γνωρίζατε πως το να το παίζεις μαύρη μαυρίλα στην ψυχή μαύρη μαυρίλα θολερή ..εβίβα μου
απαγγέλοντας τον Σκοταδόψυχο σε κανει κΟλτουριαρη και
βαθύτατα σκεφτο(υ)μενο άνθρωπο ?
Δεν το γνωρίζατε πως το χαμόγελο και το χιούμορ είναι για τους ανθρΩΠΟΙ χωρίς βαθύτερες
ανησυχίες κενούς και χωρίς περιεχόμενο ?


Δεν πειράζει που δεν το ξέρατε μόλις σας ενημέρωσα :D
Ας πιούμε τώρα μια μπύρα ( μαύρη ) !



Στο θέμα μας ....

Σιχαίνομαι τη λέξη φιλανθρωπία το 'χω πει κι αλλού προτιμώ καλύτερα λέξεις ή φράσεις
όπως ενσυναίσθηση
επαγρύπνηση , σήμερα φίλε μου εσύ , αύριο εγώ στη θέση σου , κλπ
Πράγματι οι άνθρωποι που αγαπούν και προσφέρουν όχι απλά δεν κράζουν αλλά ... ουρλιάζουν
.. .. με τις πράξεις τους όπως ο παπα-Στρατής
ή το Χαμόγελο που τόσες φορές αντιλαλεί αλλά ..φωνή βοώντος εν τη ερήμω των μπετών μας
η Κιβωτός , η ActionAid
Φωνές που ακούγονται μόνο όταν τα ΜΜΕ θέλουν να ισοσκελίσουν το ισοζύγιο της
εμπορευματοκαφρίλας τους με εμπορευματόπονο !

Δεν θα διαφωνήσω πως υπάρχουν πολλές "καταγγελίες" για πολλές οργανώσεις
ειδικά όσες χρηματοδοτούνται από το κρατος , όμως η κριτική από την άκρη της καρέκλας μας
είναι εύκολη , όποιος θέλει δλδ όλοι μας μπορεί και οφείλει ( οφείλουμε ) να ψάξουμε και να ερευνήσουμε
Για την τελευταία οργάνωση έχουν ακουστεί πολλά , προσωπικά γνωρίζω άτομα που επισκέφτηκαν το παιδί που είχαν γίνει ανάδοχοι κάνοντας βέβαια ένα ταξίδι τρόμου με απίστευτη ταλαιπωρία χρησιμοποιώντας
και τις κρατικές αερογραμμές της χώρας γνωστές και ως θανατος-αιρλάινς .
Τεςπα το θέμα είναι μεγάλο , πολύπλοκο και πάει βαθιά όχι μόνο στις ψυχές μας αλλά κυρίως στις κοινωνικές και πολιτικές δομές , όσο όμως εμείς θα το αναλύουμε φιλοσοφώντας και αργοπίνοντας
το ουισκάκι μας κάποιοι άνθρωποι δεν θα έχουν πόσιμο νερό , αυτό που εμείς με τόση ευκολία
και άνεση μόλις πριν λίγο το ξοδέψαμε αλλογιστα για να ξεπλύνουμε το ποτήρι μας ...

Το σίγουρο είναι πως όποιος έχει το ρήμα "δίνω" πιο πάνω στη λίστα
αξιών του από το ρήμα "παίρνω" μπορεί να βρει τρόπους και ανθρώπους που
πολλές φορές είναι στη διπλανή μας πόρτα ώστε να προσφέρει
αυτό όμως δεν σημαίνει πως στο μεγάλο χωριό που λέγεται γη δεν τον αφορά το τι γίνεται
και πιο πέρα ..

Ωραία τα λόγια , ωραίος και ο ποιητής Φανφάρας ενίοτε τον διαβάζω κι εγώ
για μένα όμως σε τέτοια θέματα ένα είναι το ποίημα - σύνθημα
Δράσε ή Σκάσε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
lol αδερφε, τα γεγονοτα ειναι τοσο απλα:

Αν δωσεις 3 δολαρια, θα αγορασουν ενα εμβολιο κατα του μυνιγκιτιδοκοκου πχ το οποιο θα κανουν σε ενα παιδι και αυτο το παιδι δεν θα παιθανει. Η ενδεχομενος αν δωσεις 18 δολαρια θα αγορασουν και θα δωσουν σε μια οικογενια αντικουνουπικη προστασια που θα τους προστατεψει απο ελονοσια.

Η κατι σχετικο και αναλογο.

Δεν το κανεις.

Γιατι? Γραφεις εκει ενα τεραστιο κατεβατο με 100 λογους.

Τι ειπα οτι θα γινει εξ αρχης? Ειπα οτι δεν θα δοσεις τα 3 δολαρια και θα εκλογικευσεις με καποιο τροπο οτι το να δοσεις αυτα τα τρια δολαρια δεν αξιζει/κανει χειροτερη τη κατασταση/οτι αλλο λες.

Απλα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Eπειδή δεν μπoρείς να "συγκρατήσεις" την υπερχειλίζουσα δημιουργικότητά σου, μου αφήνεις ένα τρομερά άνισο σκεπτικό σου προς κρίση, όπου δίπλα σε συγκινητικές ενέργειες αριστουργηματικά θεωρημένες με δάκρυα να κυλούν στο ζυγωματικό, συμπλέουν τρομακτικές και τετριμένες μπαλαφάρες…

Δεν εννοώ με αυτό πως δεν μπορεί να υπάρξει ενεργός πολίτης με απίστευτη και αστείρευτη δημιουργικότητα και ταυτόχρονη ισάξια αποτελεσματική ισχύ στην δράση του, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ και πάρα πολλούς…



Αρχική Δημοσίευση από epote:
Αν δωσεις 3 δολαρια, θα αγορασουν ενα εμβολιο κατα του μυνιγκιτιδοκοκου πχ το οποιο θα κανουν σε ενα παιδι και αυτο το παιδι δεν θα παιθανει. Η ενδεχομενος αν δωσεις 18 δολαρια θα αγορασουν και θα δωσουν σε μια οικογενια αντικουνουπικη προστασια που θα τους προστατεψει απο ελονοσια.


Ούτε καλα καλά ξέρεις το όνομα αυτού που σώζεις, αν τον σώζεις ή αν προσφέρεις τσάμπα πακέτο τσιγάρα σε κάποιον χαρτογιακά που δε προωθεί τη σούμα του λογαριασμού από τα ptr links για να σώσεις ένα παιδί ή τον κροκόδειλο του Αμαζονίου από εξαφάνιση γιατί πήξαμε από κροκο-βαλίτσες.

Δίνω τα 100πλάσια σε ανθρώπους που μπορώ κι έτσι εξισσοροπώ τις παραλλείψεις μου σε άλλες ηπείρους. :worry:
By the way, με την ασία τι παίζει?

Για εκεί κανα κομπόδεμα?

Με τις φτωχές χώρες ήτοι φτωχά παιδιά?

Τι κάνεις για όλες εκείνες τις περιπτώσεις που εξίσου εκλιπαρούν για τον οβολό σου?

Τραβάς χαρτάκια από κληρωτίδες?

Σε εταιρίες (με νομικό πρόσωπο κι όχι ανωνύμως και αοράτως) όπως για την καταπολέμηση της ΔΠΤ που άμεσα σε αφορά καθώς δηλώνεις γνώστης της επιστήμης της διατροφολογίας, δίνεις 2 ευρώ;

Ο κάθε ξιπασμένος της σοφιστικής του πεζοδρομίου συντάσσει ένα αρχικό κείμενο και ναρκισσεύεται με την εκτύλιξη των επιχειρημάτων του για να επιμερίσει τις ευθύνες διαφόρων για τη μη φιλανθρωπική τους δράση...

Για τον πυρετό καλή είναι η ασπιρίνη…


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Δεν το κανεις.

Γιατι?

Η βασική μου ανησυχία είναι πως θα μπορέσουμε να διαφυλάξουμε τους εαυτούς μας από την έλλειψη κοινών κωδίκων αναγνώρισης της ʽπραγματικότηταςʼ που βιώνουμε σαν άνθρωποι που ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ να γίνουμε άνθρωποι από τη μία και σαν βολικά κουτάκια ταξινομημένα σε στατιστικά όνειρα θερινής νυκτός.


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Γραφεις εκει ενα τεραστιο κατεβατο με 100 λογους.

Καυχιέμαι ότι γνωρίζω απέξω τέσσερις χιλιάδες τρανς τραγούδια, στίχους και μουσική, και θα αντάλασσα πολλά με το να είχα γράψει το “η ζωή μου όλη είναι μια ευθύνη”, και να μην ξέρει κανείς το όνομά μου, όπως δεν ξέρουν αρκετοί το όνομα του στιχουργού…
Στη περίπτωση σου, αντιστρόφως, διατυμπανίζεις ότι είναι μια κίνηση από σένα προς τον λαό της αφρικής (τα βασανισμένα παιδιά της).

Βλέπεις τη τραγική διαφορά;


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Τι ειπα οτι θα γινει εξ αρχης? Ειπα οτι δεν θα δοσεις τα 3 δολαρια και θα εκλογικευσεις με καποιο τροπο οτι το να δοσεις αυτα τα τρια δολαρια δεν αξιζει/κανει χειροτερη τη κατασταση/οτι αλλο λες.


Μου θυμίζεις κάτι λάιτ εκπομπές πνευματισμού τύπου Γκέλερ.

"Είδες που φύτρωσε? είδες που λύγισε? είδες που μάντεψα τι σκέφτεσαι? είδες που σου εμφάνισα έναν λουκουμά; Ε? είδες?"

Με λίγη προσπάθεια ακόμη και θα σε δούμε στο Φερεντίνο, είμαι σίγουρος!

Ενώ εγώ είμαι στο ρετιρέ, εσύ με ψάχνεις στο λεβητοστάσιο, ρε συ εποτέ.
Ακόμα στη διαπίστευση των λεγομένων σου είσαι?

Για τη ταμπακέρα του να βοηθήσεις ουσιαστικά κι όχι με υπερθερμασμένο λόγο που δεν ζεσταίνει τα κορεσμένα λίπη από το κρύο κρέας (μπλιαξ), δεν θα πεις ?

Για μένα το διακύβευμα είναι να πετάξεις προς κάπου με περισσότερη απλωσιά ενώ ένα λινκ δε σε αφήνει να πετάξεις, αν όντως είσαι τόσο ευαίσθητος γιατί κι η ευαισθησία έγινε κομέρσιαλ στα διαλείμματα ταινιών sunday movies ή κάτι σαν το εθνικό σύμβολο της Βενεζουέλας...


Εκλογίκευσης συνέχεια:

Ο ψευτορομαντικός αγνοώντας ότι με κάθε πάτημα ενός κουμπιού που το μεταφράζει σαν μια κουταλιά αγάπη, δίνει και μια κουταλιά θάνατο, συνεχίζει την καταστροφή συντηρώντας την ατμόσφαιρα ενός νεκροπερπατητή (φιλάνθρωπου)οργανισμού που ειναι σίγουρο ότι θέλει να φτάσει κάπου (να πεθαίνουν ολοένα και λιγότερα παιδιά, άνθρωποι από πείνα, δίψα, ανύπαρκτα εμβόλια) αλλά που ο ρυθμός βηματισμού δεν αντιστοιχεί στην επίτευξη των στόχων του.

Το κακό βέβαια είναι, πως γνωρίζουν καλά πως θα έχουν πεθάνει πολυ πριν φτάσουν στον προορισμό τους, κι εσύ απλώς γίνεσαι χορηγός με τα περίπου 2 ευρώ σου σε όλο αυτό το φρικαλέο σενάριο.

Είναι λες και φωνάζουν ένα γιατρό να σώσει μια γυναίκα γιατί πεθαίνει,
και αυτός ξυρίζεται, πίνει αργά αργά, γουλιά γουλιά και με θόρυβο βασανιστικό τον φουσκαλιασμένο του καφέ,
σιδερώνει τη πουκαμίσα του, γυαλίζει τα παπούτσια του, δένει τη γραβάτα, ξεσκονίζει τη τσάντα

κι όταν φτάνει στο σπίτι της ασθενούς 4 ώρες μετά, βρίσκει τη γυναίκα βουβή κι ακίνητη.

Μπορείς βέβαια να συμφωνήσεις στο ότι ο γιατρός, επιτέλεσε το καθήκον του. Τον φώναξαν και πήγε.

Η λύση δεν ήταν στον πηγαιμό αλλά στη γρηγοράδα...

Εκλογίκευση το λες αλλά ο θάνατος είναι και θέμα του κατα πόσο τον προλαβαίνεις κιόλας.
Ειδικά όταν βροντά όξω από την πόρτα σου...

Εκλογικεύω το συναίσθημα και συναισθηματοποιείς την λογική. Αυτή είναι η ιστορία...

Η εκλογίκευση είναι ένα κομμάτι από το κομμάτι που στην αρχή ήταν εμπαιγμός και τα υπόλοιπα χαθήκαν...




Υγ. Είπε κάποτε το αηδόνι: "Θα γίνω πίθηκος". Κι έγινε.
Είπε κάποτε ο πίθηκος: “Θα γίνω αηδόνι”. Και δεν έγινε, γιατί το κλαδί έσπασε απʼ τα πολλά του χοροπηδήματα.

(Απο το ποίημα του Νίκου Καρούζου “Τα Δεσμά της Ελευθερίας”).

Ίσως εκεί να βρείς κάποιες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
αδερφε μπορεις να γραφεις οοοοοοσο θελεις εξακολουθει να ειναι εκλογικευση, seriously let it go
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
εξακολουθει να ειναι εκλογικευση


Το κακό που είναι;

Σου πήρε 3 ποστ (and zero thinking) η επανάληψη του ότι είναι εκλογίκευση :confused:

Εγώ λέω πως κάθε τι που αν σου ζητηθεί δεν μπορείς να στηρίξεις με τη ζωή σου, είναι παπαριά από αυτές που διδάσκει το πάντειο... (της παντείου είσαι, χρυσό μου? :D)

Φεριπείν, η σιωπή είναι σημαίνουσα κι εγώ έχω τον τρόπο να καταλαβαίνω τη σημασία της, όσον αφορά τα γραφόμενά σου ==>παπαριά!

Καθολικότητα, αναγκαιότητα και δυνατότητα πρόβλεψης είναι ο δεδομένος ορίζοντας κάθε δράσης για μένα, αν το θες πιο επιστημονολογικά.


Αρχική Δημοσίευση από epote:
seriously let it go


“So much for this, sir: now let me see the other.”
(Άμλετ, Πράξη 5η, Σκηνή 2η) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ρε μαν του θεου, αληθεια δεν βλεπεις τι εννοω?

Δεν εδωσες 1.7ε

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις δοσει φιλοδορηματα σε πιτσαριες περισοτερο απο 1.7ε, αλλα δεν εδωσες 1.7ε εστω για την μακρυνη η ψευτικη η οτιδηποτε πιθανοτητα να σωσεις ενα παιδι.

Εχεις γραψει 200 κατεβατα για να δικαιολογησεις το οτι δεν εδωσες ενα χρηματικο ποσο που αν το ΧΑΣΕΙΣ δεν θα το καταλαβεις καν.

Συνεπως απλα αστο. Εκλογικευεις, δεν ειπα οτι ειναι κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν εδωσες 1.7ε

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις δοσει φιλοδορηματα σε πιτσαριες περισοτερο απο 1.7ε, αλλα δεν εδωσες 1.7ε εστω για την μακρυνη η ψευτικη η οτιδηποτε πιθανοτητα να σωσεις ενα παιδι.



Υλικό για στοχασμό άφθονο. :)
Τελική άποψη, ο θάνατος πάντα με ή χωρίς συμπαραστάτες κλικαρισμάτων.

Ό,τι προτείνεις είναι ενα γενικότερο φαινόμενο μιας παιδείας της ευκολίας όπου κάθε δυσκολία απωθείται και της απονέμεται η διάκριση του κοινωνικού πρεστίζ (βλέπε ερυθρός σταυρός) για να ολοκληρωθεί το δόγμα να φοβάσαι και να καταναλώνεις που αξιώνει ο αμερικανοευρωπαϊκός πολιτισμός τον οποίο ως πολίτες ευρωπαίοι, απαρτίζουμε κι εμείς.

… διεκδικώντας το μόνο που δεν διευρύνεται σημαντικά: διαθέσιμο χρόνο…

Δεν είναι η διαδικτυακή κινητήρια F που μας ερεθίζει τη φαντασία και την ευαισθησία προπαντός, αλλά το έιτζ οφ εμπάιαρς και μια μικρή στιγμούλα που κάνουμε το διάλειμμα μας μέχρι να φορτώσει το next level και πλοηγούμενοι στον ωκεανό του δικτύου πέφτουμε πάνω στο εξιταριστικό/ιντριγκαριστικό/ηρωοποιητικό:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: μπορείτε να σώσετε κι εσείς ζωές (κι όχι μόνο τα αμέρικαν τρούπιζ) με ένα κλικ.
Τα βήματα γελοία και μηδαμινά, μπρος στην αξία της συμμετοχής.
Δημιουργήστε ένα bill account και πάρτε τις τύχες ξοφλημένων παιδιών στα..mice σας.

Η φλυαρία ενδημεί κατεξοχήν σε αυτούς που ζυγίζουν την ηθική των άλλων είτε σαν πείραμα στατιστικής είτε σαν άλλοθι της ιδίας αδράνειας ...

Εχεις γραψει 200 κατεβατα για να δικαιολογησεις το οτι δεν εδωσες ενα χρηματικο ποσο που αν το ΧΑΣΕΙΣ δεν θα το καταλαβεις καν.

Αν η αγάπη μου για τα θέματα που ανοίγεις με κάνει φλύαρο, θα βάλεις φίμωτρο στην αγάπη μου; :mad:

Απορία: Η εξαπάτηση πάει με την υποδιαίρεση του ευρώ ;

Από πόσα και πάνω πιάνεται για απατεωνιά; :hmm:

Το ζητούμενο, εζαμέ, δεν είναι η απάντηση σε ψευδοδιλήμματα τύπου "to click or not to click", αλλά η αγάπη και η πίστη σε κάτι - και μέχρι πού μπορεί να σε οδηγήσει η αγάπη...

Το πανδαιμόνιο που προκαλεί η άποψη ότι η ελάχιστη απόσταση που χωρίζει κάποιον από την φιλευσπλαχνία είναι όσο ο δείκτης μας από το αριστερό κλικ του ποντικιού, θυμίζει την γρανίτα από λεμόνι, την ταινία εννοώ… ένας μέσα (ο καλός ο εποτέ) και όλοι οι άλλοι στην κλειδαρότρυπα εναλλάξ…να θαυμάζουμε τη μεγαθυμία του και να αναρωτιόμαστε γιατί αφήνουμε φιλοδώρημα στα πίτσα μπόιζ ενώ μπορούμε να σώσουμε ζωές….:eek:

Σου απαντώ αναγκαστικά και αποχωρώ μέχρι να περάσει η ταραχή από τα πολλά μαζεμένα αυγά προς εκτόξευση:

Με θλίβει αυτό το σφύριγμα στον σβέρκο του μικρού παιδιού που το γυροφέρνουν λυσσασμένες μύγες (κάτι σαν προάγγελοι θανάτου) από την ιντερνετική οθόνη σου..

Νιώθω τόσο περήφανος που είμαι έλληνας, με έψιλον μικρό σε κάτι τέτοιους ασπασμούς λυτρωτικών θεωριών του κώλου…

Το πλαίσιο της συζήτησης είναι φορές πιο αποκαλυπτικό από τα ίδια τα λεγόμενα…

Κι ύστερα μείναμε μόνοι μας,

εμείς με τις σκέψεις μας
κι αυτοί με τις δικές τους.
Και οι άλλοι;

Υ.Γ.
Μετακομίζει η θάλασσα στον ουρανό,
γεμίζει η νύχτα αστερίες,
μα αυτό απαιτεί κόπο...

Έχε το σε μια ακρούλα του μυαλού σου, σε παρακαλώ..


Υ.Γ.2. κάντα 201 :redface::redface:

παίζει να είμαι επηρεασμένος που έχει τους 300, τη Πέμπτη στο ΣΤΑΡ τσάνελε. :redface:
Σχώρα με.

(άσε τα ναζάκια, αφού το νοιώθω, με διαβάζεις,κακούργε)


Υ.Γ.3 Και μια εγκάρδια αφιέρωση: https://www.youtube.com/watch?v=7CHct5L-YjM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
μπλα μπλα μπλα δεν δινω 1.7ε μπλα μπλα μπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ακριβως...ακατασχετο μπλα μπλα μπλα, μονο και μονο για να μην παραδεχτουμε το ποσο αδιαφοροι ειμαστε, αφου κατα κυριο λογο δε βλεπουμε περα απο τη μυτη μας και ειμαστε "ο,τι πιουμε, ο,τι φαμε και ο,τι αρπαξει ο κωλ@ρακος μας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
μπλα μπλα μπλα δεν δινω 1.7ε μπλα μπλα μπλα

Η ώρα του κιτ κατ


μπλα μπλα δίνω 1,7 ευρώ μπλα μπλα

μπλα μπλα είμαι ανθρωπιστής κι εσείς άνθρωποι της κουπαστής μπλα μπλα

μπλα μπλα έκφυλοι, μισάνθρωποι, τσιφούτηδες ΑΜΠΛΑΟΥΜΠΛΕΣ, μπλα!

Α μπε μπα μπλα
του κίθε μπλα
α μπε μπα μπλα
του κιθε μπλα

μπλι μπλα...σας τη λέω που δεν ευαισθητοποιείστε, ΖΩΑ μπλα μπλα μπλα

μπλα μπλα εκλογικεύετε, niiiiiiiiiiice (είμαι ο Χουντίνι και τώρα θα κάνω το μαγικό κόλπο του κλικαρωκαισωζωπαιδιατηςμπιαφραςπουμοιαζουνμεπεριφερομενακοκκαλα)...μπλα μπλα


μπλα δεν ειρωνεύομαι μπλα μπλα, σας τη λέω απλά, μπλα λέω μπλα

yo.


Ο κομφορμισμός του καιρού και ο εσκεμμένα προωθούμενος μανιερισμός που εκφράζονται από την αρχική δημοσίευσή σου, προσπαθούν να τιθασεύσουν την ανάγκη σου να βγάλεις σκάρτη μια κοινωνία που πετάει λεφτά σε μ@λ@κίες αντί να κινητοποιηθεί να σώσει φτωχούς, ανήμπορους, ανασφάλιστους, δάση κλπ...

Η χρησιμοποίηση του ειρωνικού σχήματος σε βγάζει οφ σάϊντ και αναγκάζομαι να σηκώσω σημαιούλα,
έτσι για να μη νομίζεις ότι σκόραρες και αιφνιδιαστείς από την παράτα και τα πέναλτυ.

Δηλ. τι θες?

Να αρχίσουμε τα καραβολέ με μίτο αλα Ρομπέρτο Κάρλος μέχρι να γράψεις κάτι στα σοβαρά;

Κάνεις λες και γυρνάς από το γυμναστήριο καπνίζοντας (διαδρομή κουζίνα-σαλόνι) και εκνευρίζεσαι γιατί ήταν κλειστό το φαστφουντάδικο (τα λινκς δεν είχαν την ορμή από τανκς, όπως νόμισες).

Ξεκίνα πατώντας καμιά δεκαριά κλικ την ημέρα και αγοράζοντας μια βιβλιοθήκη τετράδια της unicef ωσπου να καταλήξεις σε κάποιο μπριγκετόχτιστο καλύβι, να ανασαίνεις σκόνη πετροκάρβουνου...

Η φιλάνθρωπη στάση σου βρίσκεται σε εξαντλητική δίαιτα
και τα linkάκια
είναι σαν συνταγογραφημένες βιταμίνες ομοιοπαθητικής σύστασης.

Αν, λέω αν, δεν πιστεύεις πως κάποιος βελτιώνει την υγεία του με τη χρήση ομοιοπαθητικών σκευασμάτων, αλλά πιστεύεις ότι βελτιώνεται η ζωή ενός παιδιού από τη Νιγηρία με ένα κλικ,

ε τότε είσαι πιο εύπιστος κι από θρήσκα γιαγιά!

Και η αυθυποβολή από ένα λινκ που μας θέτει ως σημείο κινητοποίησης για να βοηθήσουμε σκελετωμένα, ασθενικά παιδιά, ακουμπώντας τα πιο ευαίσθητα κέντρα μας είναι δραματικότερη από απόψεως έντασης χαζομάρας από την αυθυποβολή ενός λινκ ή μιας θεωρίας που (υποθετικά?) μας κάνει καλά...

Τι συνδύασα κι εγώ τώρα...:hmm: (λολ)


Κι είναι κι εκείνος ο John Donne με το αλησμόνητο No man is an island.

Θα προλάβω να τον αναλύσω λίγο πριν από σένα, απλώς εξηγώντας το στίχο σαν την προϋπόθεση του συνόλου για την ύπαρξη του ατόμου (το είχε πει κι ο Αριστοτέλης αλλά λιγότερο ποιητικά…).

Αλλά θα πρέπει να πληρείται και το άλλο, εκείνο του Νίτσε: από όσα γράφονται δεν αγαπώ παρά μόνο αυτό που γράφει κανείς με το αίμα του..

Αντί του γράφω μπορείς να βάλεις και το "συστήνω"...

Δεν υπάρχει βολικός δρόμος για κανένα, ούτε για τον σώστη ούτε και για τον σωζόμενο.

Μην μπερδεύεις το να σώσεις ζωές με το να κόψεις το τσιγάρο από την μάνα σου (βάζοντας πρώτα χέρι στην κολλητή της, μετά στον περιπτερούχο και τέλος σε σένα που την αγχώνεις με τα αλα mother Teresa υπεραπλουστευτικά γνωμικά σου :)).



υγ. Πάτησα στα ψαχτήρια του διαδικτύου την ερώτηση:
πώς σώζεται ένας άνθρωπος που πεινάει

κι εκτός ότι δεν βρήκα τίποτε το εμπνευστικό στα άρθρα που ξεπετάχτηκαν,

θυμήθηκα τον αυτόχειρα του Χ.Λ. Μπόρχες που καταλήγει στο "κληροδοτώ το τίποτα σε κανέναν".

Αν και αυτό αποτελεί άλλο ένα μπλα μπλα εσώρουχα μπλα μπλαμπλα στη μπλαμπλοσυλλογή σου,

για μένα αποτελεί ίσως, οδηγό για την προσέγγιση μας...


Γιατί δεν κάνουμε συχνά μικρές φιλανθρωπίες?

Το πούλμαν της ζωής σε κάνει σκληρόπετσο με φιλανθρωπίες μικρής ισχύος
στα γόνατά σου.

Κάποια στιγμή, καταπονούνται τόσο (ποιες σκ@τ@ να πρωτοκάνεις) που στερεύεις από γόνατα, πιθανόν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ακριβως...ακατασχετο μπλα μπλα μπλα, μονο και μονο για να μην παραδεχτουμε το ποσο αδιαφοροι ειμαστε, αφου κατα κυριο λογο δε βλεπουμε περα απο τη μυτη μας και ειμαστε "ο,τι πιουμε, ο,τι φαμε και ο,τι αρπαξει ο κωλ@ρακος μας"...



Αχ παιχνίδια που σου έχει παίξει αυτό που λέν ασυνείδητο…:D

και για να μην νομίζεις ότι είμαι απ'έξω, γελάω και με τα δικά μου αόρατα εκτεθειμένος στο φάλτσο και στο λάθος να μιλήσουμε μέχρι τελικής πτώσεως…

α) μια θειά μου προκειμένου να της πώ οτι είχε αδυνατίσει μου έκανε την εξής ερώτηση: "Παχυνα, ε;" . :)
Δεν χρειάζεται να παριστάνεις την αδιάφορη αλλά με επίγνωση (!) για να ακούσεις το πόσο καλλιεργημένη και συνειδητοποιημένη και ανθρωπιστική Νεράϊδα είσαι ούτε να παθαίνεις κρίσεις πανικού και τύψεων για να αυτοεπιβεβαιώνεσαι μέσα από τον χυλό της αοριστίας του μηνύματος σου. Και εξηγώ στο β περι χυλού.

β) δηλ. για σένα η μόνη φιλανθρωπική δράση είναι ένα URL και αν κάποιος δεν το πατάει γιατί έχει αρθριτικά είναι για την πυρά;

γ) το μπλα μπλα είναι άποψη κι όχι στείρος λόγος συγκεκαλυμμένης αδιαφορίας όπως σου σπικάρισαν τα μειωμένα αντανακλαστικά σου. Να ξανακούσεις ακόμη μια φορά το think twice της C.Dion. :P

δ) είμαι πεποισμένος οτι ο πόνος (ή ο κατευνασμός του πόνου) βρίσκονται παντού γύρω μας αρκεί να έχεις τις κεραίες να τα εντοπίζεις, ένα λινκ από την άλλη είναι η τρισεκατομμυριοστή καταγραφή μιας μαυρίλας και ο τρόπος να κάνεις μια φιλανθρωπική πράξη πίνοντας μοχίτο και τρώγοντας κάσιους.

ε) βάζοντας κάτι στο νου μου, έχω τη διάθεση (και όχι το χάρισμα, το προνόμιο και τις λοιπές βαρύγδουπες κλανιές) να το βιώνω με αποτέλεσμα να μη χρειάζεται να το εμπεδώνω με λινκς και %*#*#!..ές και να το ονομαζω "εμπειρία" για να επιβεβαιώνω την ύπαρξη μου.

ζ) δεν βρίσκω το λόγο να διαβάσω 37823467231 λινκς, να παρακολουθήσω 26 documentaries films for africa ppl's poverty και να κάνω τη διαδρομή Αθήνα - Αγκόλα κάτι σαν Μοναστηράκι - Ψυρρή για να νιώσω το ρίγος του τένοντά μου και να επιδοθώ στις αναποδογυρίσεις και σε ανοίγματα λογαριασμών.
Η συγκίνηση πηγάζει απο μέσα μου καθαρή απο τις επιρροές των τυχάρπαστων (λινκς ακα λινκαδόρων) και αμετανόητη ως προς τον αυτοσκοπό της.

Ελπίζω να μην σε κάλυψα.

η) το θέλετε και πιο ξεκάθαρο, εσύ κι ο εποτέ;

Τέτοια site ειναι μια κοροιδία που επινόησαν κάποια λαμόγια από τους αντίστοιχους γιατρούς χωρίς σύνορα εκτός ελάντα, για να κερδοσκοπούν εις βάρος της καλής και καθόλα ρομαντικής συνείδησής μερικών...και επίσης ενας απεχθής τρόπος διαχωρισμού των ανθρώπων σε φιλάνθρωπους και μη κατά τη λογική του πρώτου ποστ του εποτέ.

Ειναι κι αυτο μια σύμβαση για να θεωρειται καποιος ευαισθητούλης ,οπως ακριβώς ειναι το φουλάρι για τους κνιτες και η θέση για τους πολιτικούς.

Και μου αραδιάζεις περί βολεμένων οπισθίων και βατραχοποδαρούμπες.

θ) ερώτημα: (μήπως και μπείτε στο νόημα της φαινομενολογίας της αυτοπαγίδευσής σας)

Ας πούμε οτι ο χ έχει επισκεφτεί μια φορά ένα πάμφτωχο χωριό της Αφρικής ενω ο ψ πηγαίνει πολύ τακτικά.
Ο χ ωστόσο στη μια και μοναδική παρουσία του είχε επίγνωση του βιώματος ενώ ο ψ αντιλαμβανόταν τις παραστάσεις κάθε φορά από την αγορά ελεφαντόδοντου και άλλων σκαλιστών αντίκων ως άλλη κοινωνική υποχρέωση.
Ποιος ειναι πιο φιλάνθρωπος απʼ τους δυο?

ι) Η δυσκολία δε βρίσκεται, αγαπητή μου, στην ανάγνωση του μέσα μας και τι σημαίνει όταν δίνουμε ή δε δίνουμε, αλλά στο να αναγνωρίσουμε τις αδεξιότητες των προσεγγίσεων γιατί χορτάσαμε από καλοθελητάδες.
Δε ζείτε στο πλοίο της αγάπης κι ας ακούτε βουτ και βουτ.

κ) Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κάνει την παραμικρή φιλανθρωπική χειρονομία στα μάτια τρίτων, αλλά διακατέχονται από την αίσθηση ότι την έχουν πράξει. Έχει πολλαπλές ερμηνείες αυτό, απλά το σημειώνω.

λ) Και φυσικά προτιμώ τον άνθρωπο που θα βοηθήσει κάποιον ουσιαστικά ή και φευγαλέα με τον τρόπο που το έθεσες από τον παρτάκια που δεν γράφεται τίποτα μέσα του. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα ποσότητας…

μ) όλα στη ζωή είναι, ακόμα και μια πράξη που δεν έκανες, ένα αναίτιο χαμόγελο στα μάτια της ναρκομανούς χωρίς δόντια δίχως να ανακατευτεί το 1,7 ευρώ, ο φίλος που σου έλλειψε, ένα ποτήρι παγωμένη μπύρα και κουβεντούλα στα ζεστά (με κρύα χέρια), η βροχή που σε βρίσκει λοξά ακυρώνοντας την προστασία της ομπρέλας κλπ ...

Αμέσως να βγουν οι ταμπελοποιοί με επιχειρήματα του χάρυ κλιν(κ). Βάστα... και κάντο μόνο, όμως, αν το κάνεις από αγάπη μην λογαριάζοντας γιατί δε το κάνουν όσοι δε το κάνουν.

ν) Προσωπικά αναζητώ σαν φιλανθρωπική κίνηση προς εμένα εκείνο που δεν μπορούν να μου δώσουν οι άνθρωποι (ή που εγώ αδυνατώ να τους "πάρω"), αναζητώ ένα καινούργιο ερέθισμα, μία έξυπνη συζήτηση, ένα στραβό και ανορθόδοξο κοίταγμα μέσα μου.
Ο καθένας κάτι ζητά και άρα γίνεται ζητιάνος του κάτι των άλλων, nomizw :redface:

(υπάρχει λινκ και γι'αυτό? Ενδιαφέρομαι :))

ξ) Η κλάψα και οι ωραιολογίες εχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί
θα μπορουσαμε να συζητάμε και για ενα λουκάνικο που η μοίρα του το έφερε να κυνηγιέται από αγέλη αδέσποτων πεινασμένων λύκων δεμένο στην ουρά προβάτου.

Το χρέος της φιλανθρωπίας εξαντλείται στο επίπεδο της διάθεσης και μόνον. Όχι του αυτοοικτιρμού ή της διαφήμισης εντεινόμενου οίκτου..

Αλλιώς πάει σε άλλα χωράφια...καθόλου χλοερά.


ο) Μέτρον άνθρωπος, Νεράϊδα… Για τον καθένα η διαδρομή είναι διαφορετική. Αρκεί να περνάει κι από κομβικά σημεία πού και πού…
Για άλλο λόγο ασχολείσαι εσύ για άλλο εγώ...


για το π =3,14, άλλη ώρα.

Νανάκια ----- zzzzzzzzzz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακριβως...ακατασχετο μπλα μπλα μπλα, μονο και μονο για να μην παραδεχτουμε το ποσο αδιαφοροι ειμαστε, αφου κατα κυριο λογο δε βλεπουμε περα απο τη μυτη μας και ειμαστε "ο,τι πιουμε, ο,τι φαμε και ο,τι αρπαξει ο κωλ@ρακος μας"...

Είναι χειρότερο το μπλα-μπλα a.k.a διάλογος, από την επανάληψη μιας ακόμη αναμασημένης κοινοτοπίας;

"Είμαστε αδιάφοροι", εντάξει, το μάθαμε αυτό. Να πούμε τώρα και τίποτα παρακάτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Χρειαζονται 3 δολαρια (1.7 ευρω) για να σωθει η ζωη ενος παιδιου στις χωρες του τριτου κοσμου.

That is για καθε 3 δολαρια δωρεα εδω:

https://www.supportunicef.org/site/pp.asp?c=9fLEJSOALpE&b=1023561

Σωζεται ενα παιδακι.

[αναμονη 2 λεπτα]

Περιπου τοσο θα επερνε να κανουμε μια δωρεα 1.7ε.

Κανενας απο οσους διαβασαν αυτο το ποστ δεν την εκαναν.

Στην αρχη γιατι ειναι βαρετο μετα μπαινει η εκλογικευση του τυπου "σιγα μην πανε στα παιδακια στη τσεπη καποιου επιχειρηματια μπαινουν" και επισις "ναι εδω δεν δινουν αλλοι εγω θα δωσω". Και αλλα τετοια καλα.

Πρακτικα κοστολιγασατε την εστω μακρυνη πιθανοτητα να σωθει ενα παιδι ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο 1.7ε.

Nice...

A) Πως ξερεις εσυ αν κανεις που διάβασε το ποστ έκανε ή δεν έκανε κλικ....?
Β)επειδή εσυ εκανες θεωρείς και σωστό και λογικό να "κραζεις" αυτους που θεωρείς ότι δεν κάναν...μαλιστα...

Με αηδιάζουν οι άνθρωποι που βροντοφωνάζουν τις ...αγαθοεργίες τους!
Το κανες μπραβο σου.Κρατα το για τον εαυτό σου. (Εμενα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν με εκφράζει το "δράσε ή σκάσε", αλλά το "δράσε και σκάσε".)
Κι αν πραγματικά ο σκοπός αυτού του θέματος ήταν να ευαισθητοποιήσεις κάποιους να πράξουν, είμαι βεβαιη ότι απέτυχες παταγωδώς. Αν αυτό σε ενδιαφέρει παρουσίασε το μας και προσπάθησε να μας πείσεις ότι είναι αληθινό και γιατί θα ήταν καλό να κάνουμε αυτό το κλικ.

ΥΓ:Και νομίζεις ότι με 1,7ευρώ είσαι και μέγας ευεργέτης....ελεος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Με ενόχλησε όλο το θέμα. Δεν με ενδιαφέρει η "φιλανθρωπία" κανενός. Θεωρώ ότι ο καθένας ανάλογα με το χαρακτήρα του προσφέρει "καλό" εκεί που το κάνει καλά. Ο ανθρωπος που δίνει ένα ευρώ, ο άνθρωπος που τσεκάρει την γιαγιά του από κάτω ορόφου κάθε μέρα μη και της έτυχε κάτι, αυτός που αντιμετωπίζει τους ζητιάνους ή έστω το ζητιάνο της γωνίας του σαν άνθρωπο και όχι σαν ΖΗΤΙΑΝΟ, αυτός που τρέχει στην Αφρική ή στην Πλατεία Βικτωρίας με τους γιατρούς χωρίς σύνορα, αυτός που κάνει το κλικ, αυτός που προσεύχεται για τους άλλους και αυτός που προσπαθεί να αλλάξει τις δομές ώστε αύριο να υπάρχουν 10 λιγότεροι άνθρωποι με το όποιο πρόβλημα όλοι κάνουν αυτό που μπορούν να κάνουν καλύτερα.
Αρκεί να μην αδιαφορήσουμε γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top