Ιδιωτικό VS δημόσιο

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αφορμή γι'αυτό το ποστ μια συζήτηση που είχα σήμερα με μια παρέα.Μια παρέα από κυρίως ιδιωτικούς υπάλληλους και ελεύθερους επ. με εξαίρεση ένα παλικάρι που εργάζεται ως δημόσιος υπάλληλος.'Οταν λοιπόν η κουβέντα ήρθε στα εργασιακά πέσανε οι υπόλοιποι να τον φάνε επειδή τόλμησε το παλικάρι να παραπονεθεί για κάτι που αφορά την υπηρεσία του.Και αναρωτιέμαι τελικά...Μας ενοχλούνε τόσο πολύ οι συνθήκες εργασίας στο δημόσιο ? Οι ομολογουμένως πολύ καλές συνθήκες εργασίας ?Και αν ναι,γιατί ?Αντί να διεκδικούμε οι συνθηκες εργασιας να γινουν ιδιες και στον ιδιωτικό,θέλουμε να ψοφήσει και η κατσικα του γειτονα ?:hmm:

π.σ.Ιδανικες συνθηκες εργασιας προφανως δεν ενοοώ την οξεια τεμπελιτιδα ή την αγένεια που επιτρεπει το συστημα σε ορισμενους (κατι το οποιο αισιοδοξώ οτι θα αλλαξει σε καποια χρονια λογω απορροφησης στο δημοσιο νεων και μορφωμενων ανθρωπων,κατι το οποιο μεχρι προτινος δεν ισχυε λογω καθολικης επικρατησης βισματος) .Εξάλλου αγένεια συναντάς εξίσου και στον ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως εγω που ειμαι εξω απο το χορο πιστευω οτι ο ιδιωτικος δινει περισσοτερες δυνατητες σε επαγγελματικη εξεληξεις. Για αυτο σαν ορομα εχω τον ιδιωτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάλι γενικώς δεν μου κάθεται καλά να είμαι υπάλληλος, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα. :redface:
Ναι, στην αρχή της καριέρας μου δεν θα με πείραζε, ώστε να μαζέψω και πείρα, αλλά μετά απο χρόνια το όραμα μου είναι να είμαι ελευθερος επαγγελματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτο που πιστευω ειναι επειδη πλεον ο ανταγωνισμος ειναι τοσο μεγαλος δεν εχει και τοσο νοημα να ξεκινησεις κατι απο την αρχη. Θελω να δωσω ολες τις δυναμεις μου σε μια εταιρια, ωστε να γινει καλλιτερη παρα να δωσω ολες τις δυναμεις μου και να φτιαξω μια εταιρια αναμεσα στις πολλες. Γιατι με το δευτερο καλυπτουμε μονο την ματαιοδοξία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και fora υπάρχουν πολλά. Γιατί φτιάξαμε το e-steki; Απο ματαιοδοξία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Σαφώς και δινει περισσοτερες δυνατοτητες εξέλιξης ο ιδιωτικός ! (όχι σε ολους τους τομεις βεβαια,πχ η πωλητρια δεν εχει προοπτικες εξελιξης ή η γραμματεας δεν εχει σε ολες τις εταιρειες την εξελιξη ).

Παρ'αυτα οι συνθηκες εργασιας του ιδιωτικου για τη δουλεια που προσφερει καποιος δεν ειναι ιδανικές .πχ ξέρεις ποσες εγγυες γυναικες απορριπτονται απο εργοδοτες του ιδιωτικού την ιδια στιγμη που στο δημοσιο δικαιούνται και αδεια λοχιας 2 μηνες νομιζω δεν ειμαι σιγουρη.
Επίσης οι φοιτητές δικαιούνται άδεια σε κάθε εξεταστική (κατι που φυσικά ο ιδιώτης δε θα το κανει,πλην εξαιρέσεων).
Κάτι τετοια ειναι τα καλά, ,και η απορία μου ειναι άλλη...Γιατί μας πειραζουν που εχουν τις παροχες αυτές ?Λογικο ειναι να τις διεκδικούμε κι εμείς,και όχι να ενοχλούμστε επειδή κάποιοι άλλοι τις έχουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Έχεις ακούσει αυτό που λένε: "Το δημόσιο όλοι το βρίζουν αλλά όλοι εκεί θέλουν να εργαστούν"; Ναι είναι οι περισσότεροι τεμπελχανάδες του κερατά εκεί μέσα, πεινασμένα στόματα που δεν μελέτησαν ούτε επιφυλλίδα...πόσο μάλλον ακαδημαϊκά πονήματα. Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.

Όσο γι αυτούς του ιδιωτικού τομέα, δεν έχεις ακούσει την έννοια της υπεραξίας; Αμα καταφέρουν θα σου ρουφήξουν και το αίμα απ την περίοδο, με το νόμο της αγοράς. Μεγάλα κέρδη-μικρό κόστος! Ο κόσμος πεινάει και κάνει κρα να βρει δουλειά υπό τις οποιεσδήποτε συνθήκες. Οι εργοδότες το γνωρίζουν καλά αυτό... Δε σου φταίει ο φίλος σου απ' το δημόσιο (οχι εσένα, γενικά μιλάω) και η σωστή ερώτηση που πρέπει να κάνεις είναι: "Πως βγαίνουμε από τη θάλλασα με τα σκ@τά;" Εμείς σαν λαός είμαστε υπεύθυνοι φιλενάδα, που όλα πάνε χάλια. Ο Έλληνας είναι καλοβολεψάκιας και όταν τον πιάσουν τα σκ@τά από τα πόδια, τότε σκούζει για δικαιώματα.

Σκέφτομαι σχετικά σοβαρά το ενδεχόμενο όταν αποφοιτήσω από το πανεπιστήμιο να φύγω για εξωτερικό (για εργασία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εμένα πάλι γενικώς δεν μου κάθεται καλά να είμαι υπάλληλος, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα. :redface:
Ναι, στην αρχή της καριέρας μου δεν θα με πείραζε, ώστε να μαζέψω και πείρα, αλλά μετά απο χρόνια το όραμα μου είναι να είμαι ελευθερος επαγγελματίας.

Ο ελευθερος επαγγελματιας ειναι το καλύτερο όλων !!!Και το πιο δικαιο...όσα αξίζεις θα πάρεις.Βέβαια έχει και άλλα μειονεκτήματα αυτό,κυρίως το ακανονιστο ωράριο και πολλες φορές οι άπειρες ώρες εργασίας που σου αφήνουν ελάχιστο χρονο ελεύθερο .Kαι πάλι ο ελευθερος χρονος που θα σου μεινει ενδεχεται να μην ταυτιζεται με αυτόν που εχουν οι δικοί σου ανθρωποι ;)
Αλλά κατ'α τ'αλλα όταν αυτό κανονίζεται ,είναι η καλύτερη προοπτική !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ελευθερου επαγγέλματος είναι η αβεβαιότητα. Σήμερα ξέρεις οτι έχεις δουλειά, αύριο μπορεί να μην έχεις να φας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.
Επ, που με ξέρεις? :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Έχεις ακούσει αυτό που λένε: "Το δημόσιο όλοι το βρίζουν αλλά όλοι εκεί θέλουν να εργαστούν"; Ναι είναι οι περισσότεροι τεμπελχανάδες του κερατά εκεί μέσα, πεινασμένα στόματα που δεν μελέτησαν ούτε επιφυλλίδα...πόσο μάλλον ακαδημαϊκά πονήματα. Είναι όμως και κάποιοι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν αποκτήσει πτυχία επι πτυχίων, εργάζονται κανονικά και πολλές φορές τους τρώει η μαρμάγκα και η μαγκουφιά των συναδέλφων τους οι οποίοι τελευταίοι έχουν τη λογική "Καλά τα ξύναμε... τώρα ήρθε ο περισπούδαστος και τα βάζει όλα σε τάξη; Θα εκτεθούμε στους ανωτέρους οτι τα ξύναμε τόσα χρόνια" και τον τρώνε ζωντανό.
Θα συμφωνήσω Val μόνο που με την έννοια μόρφωση δεν εννοώ απαραιτήτως την κατοχή πτυχίων αλλά την κοινωνική μόρφωση.Δεν προυποθέτει το ένα το άλλο.Βεβαίως σε κάποιες θέσεις είναι απαραίτητο το πτυχίο Πανεπιστημίου/Τει όχι για πιστοποίηση της μόρφωσης αλλά των γνώσεων που χρειάζονται.
Σε αυτή την κατηγορία που πάνε να τον φάνε ζωντανό ανήκει και ο γνωστός μου που λέω.
Αλλά όταν έχεις γερές βάσεις κάνεις παντού ευσυνείδητα και φιλότιμα τη δουλειά σου,δημόσιο ή ιδιωτικό,χωρίς να επηρεάζεσαι από κλίκες και κλικίδια .( το ίδιο φυσικά που ισχύει και στη ζωή γενικώς;) )

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Εμείς σαν λαός είμαστε υπεύθυνοι φιλενάδα, που όλα πάνε χάλια. Ο Έλληνας είναι καλοβολεψάκιας και όταν τον πιάσουν τα σκ@τά από τα πόδια, τότε σκούζει για δικαιώματα.
Εδώ συμφωνάω.Αυτό μου θυμίζει (νομίζω Μπρεχτ αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος):
Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους , αλλά δεν είμουν Εβραίος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα.
Ύστερα κυνήγησαν τους ομοφυλόφιλους , αλλά δεν είμουν ομοφυλόφιλος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε πάλι αδιαφόρησα.
Αργότερα κυνήγησαν τους Τσιγγάνους , αλλά δεν είμουν Τσιγγάνος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα ξανά.
Μετά κυνήγησαν τους ανάπηρους , αλλά δεν είμουν ανάπηρος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα για άλλη μια φορά.
ΩΣΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ...

Και συμπληρώνω κι εγώ....

Ε και στο τέλος μετανάστευσα :P
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Σκέφτομαι σχετικά σοβαρά το ενδεχόμενο όταν αποφοιτήσω από το πανεπιστήμιο να φύγω για εξωτερικό (για εργασία)

Aυτό ειναι λύση για να βγεις από τα περιττώματα (σικ :P ).Τα περιττωματα όμως παραμένουν .

π.σ.Θα σε ακολουθούσα αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε θα χω με τι να γκρινιάζω εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους , αλλά δεν είμουν Εβραίος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα.
Ύστερα κυνήγησαν τους ομοφυλόφιλους , αλλά δεν είμουν ομοφυλόφιλος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε πάλι αδιαφόρησα.
Αργότερα κυνήγησαν τους Τσιγγάνους , αλλά δεν είμουν Τσιγγάνος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα ξανά.
Μετά κυνήγησαν τους ανάπηρους , αλλά δεν είμουν ανάπηρος και το θέμα δεν με αφορούσε , οπότε αδιαφόρησα για άλλη μια φορά.
ΩΣΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ...

respect σε όποιον το είπε :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
respect σε όποιον το είπε :worship: :worship: :worship:
Γερμανός πάστωρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Μάρτιν Νίμελερ:)

ΥΓ: Αίσχος με πρόλαβες ζοργανά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η πληγή και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του δημόσιου τομέα είναι η μονιμότητα.Πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και κανένας δε μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.Από την άλλη, δεν ξέρω αν η δική μας κοινωνία είναι σε θέση να διαχειριστεί μια κατάργηση της μονιμότητας, γιατί κάτι μου λέει ότι αντί να επικρατήσουν αξιοκρατικά κριτήρια, οι κρίσεις των δημοσίων υπαλλήλων θα βασίζονται στο χρώμα τους (γαλάζιοι, πράσινοι κτλ...).:whistle:
Στον ιδιωτικό τομέα, το μόνο κριτήριο είναι το κέρδος.Αν μπορείς να φέρεις κέρδος στην εταιρία, αυτή θα γίνει η καλύτερή σου φίλη.Θα σου δώσει λεφτά, θα σε ανεβάσει ψηλά, μέχρι να βρει κάποιον καλύτερο.Εκτός αν με τη δουλειά σου δεν αφήσεις περιθώρια να βρεθεί κάποιος καλύτερος.Σε ένα τέτοιο κλίμα, άκρως ανταγωνιστικό, δεν είναι περίεργο που καμιά φορά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι στρέφονται εναντίον των δημοσίων, κατά βάθος ζηλεύοντας το αίσθημα ασφάλειας που τους παρέχει η μονιμότητα.:/:
Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι ο άρχοντας του εαυτού του.Πιστεύω ότι εδώ, όλες οι δυσκολίες είναι μαζεμένες στην αρχή.Από τη στιγμή όμως, που κάποιος καταφέρνει να σταθεί στα πόδια του όλα γίνονται ευκολότερα.Σίγουρα θα χρειαστεί πολύ δουλειά, θυσία του ελεύθερου χρόνου, όμως σταδιακά οι συνθήκες θα βελτιώνονται και το συμαντικότερο, δεν είναι κανένας πάνω από το κεφάλι σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Γιατί μας πειραζουν που εχουν τις παροχες αυτές ?Λογικο ειναι να τις διεκδικούμε κι εμείς,και όχι να ενοχλούμστε επειδή κάποιοι άλλοι τις έχουν !

Δεν είναι ενόχληση καλή μου plain. Αγανάκτιση είναι.
Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι τεμπέληδες να πληρώνονται από τις δικές μας τσέπες, και όταν τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλειά μας, να μην μπορούν να μας εξυπηρετήσουν.
Η μονιμότητα είναι μεγάλο αγκάθι, που θα μας ταλαιπωρεί αιωνίως αν δεν βρεθεί μια λύση, έτσι ώστε να απειλήται η θεσούλα του μόνιμου τεμπέλη, αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του (ή μάλλον, ας την κάνει και ας την κάνει και λάθος, δεν πειράζει.....Μια - δύο - τρεις θα μάθει και θα την κάνει σωστά. Αρκεί να ξεκινήσει να προσπαθεί).
Έχω άπειρες ιστορίες ταλαιπωρίας με το ελληνικό δημόσιο. Μέχρι και ξύλο έχω παίξει με κάποιον υπάλληλο, και σαφώς έχω δει πολλούς αγανακτησμένους πολίτες να έρχονται στα χέρια μα δαυτούς..... Έλεος πια............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν είναι ενόχληση καλή μου plain. Αγανάκτιση είναι.
Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι τεμπέληδες να πληρώνονται από τις δικές μας τσέπες, και όταν τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλειά μας, να μην μπορούν να μας εξυπηρετήσουν.
Η μονιμότητα είναι μεγάλο αγκάθι, που θα μας ταλαιπωρεί αιωνίως αν δεν βρεθεί μια λύση, έτσι ώστε να απειλήται η θεσούλα του μόνιμου τεμπέλη, αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του (ή μάλλον, ας την κάνει και ας την κάνει και λάθος, δεν πειράζει.....Μια - δύο - τρεις θα μάθει και θα την κάνει σωστά. Αρκεί να ξεκινήσει να προσπαθεί).
Έχω άπειρες ιστορίες ταλαιπωρίας με το ελληνικό δημόσιο. Μέχρι και ξύλο έχω παίξει με κάποιον υπάλληλο, και σαφώς έχω δει πολλούς αγανακτησμένους πολίτες να έρχονται στα χέρια μα δαυτούς..... Έλεος πια............

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
Το aυτό ακριβώς...

Γενικότερα μιλώντας... Βρες μου ικανοποιητικό αριθμό ατόμων που ΔΟΥΛΕΨΑΝ έξω (στη θεωρία και εγώ ότι θέλεις σου λέω-ή με την ιδιότητα του/της φοιτήτή/ριας,χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα :angel: [δεν θυμάμαι ποιος έχει πει τι και σε τι κατάσταση είναι στη ζωή του!] ) για χρόνια και σε ...περίεργες συνθήκες [δλδ αναμενόμενες και συνηθισμένες!] και να μην έχει αρχίσει να αναρωτιέται αν και μήπως και πως να βρει μια θέση στο δημόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν είναι ενόχληση καλή μου plain. Αγανάκτιση είναι.
Δεν είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι τεμπέληδες να πληρώνονται από τις δικές μας τσέπες, και όταν τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλειά μας, να μην μπορούν να μας εξυπηρετήσουν.
Η μονιμότητα είναι μεγάλο αγκάθι, που θα μας ταλαιπωρεί αιωνίως αν δεν βρεθεί μια λύση, έτσι ώστε να απειλήται η θεσούλα του μόνιμου τεμπέλη, αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του (ή μάλλον, ας την κάνει και ας την κάνει και λάθος, δεν πειράζει.....Μια - δύο - τρεις θα μάθει και θα την κάνει σωστά. Αρκεί να ξεκινήσει να προσπαθεί).
Έχω άπειρες ιστορίες ταλαιπωρίας με το ελληνικό δημόσιο. Μέχρι και ξύλο έχω παίξει με κάποιον υπάλληλο, και σαφώς έχω δει πολλούς αγανακτησμένους πολίτες να έρχονται στα χέρια μα δαυτούς..... Έλεος πια............

'Οσες ιστορίες εχεις να διηγηθεις εσυ αλλες τοσες εχω να διηγηθώ κι εγώ Ελεν...και ολοι !
Κι εγω εχω μαλωσει απειρες φορες στο δημοσιο...(και με πωλητριες εχω μαλωσει όμως,και με γραμματεις εχω μαλωσει δυο φορές,α και με τους υπαλληλους της Bοδαφον εχουμε μια σχεση λατρειας κ μισους!Βεβαια η διαφορα ειναι οτι σε αυτη την περιπτωση δεν τις πληρωνω όλες/όλους εγω απο την τσεπη μου,όμως αν σκεφτώ πόσες επιχειρησεις εχω επιδοτησει εγώ με τους φορους μου για να ξεκινήσουν....).
Η μονιμότητα ειναι αγκαθι ναι,αλλα καθ'οτι στο δημοσιο εργαζονται και πολύ αξιολογα ατομα και δεν εχουν καμια σχεση με αυτους τους τεμπεληδες/κηφινες (μη γενικευουμε για ολους τους εργαζομενους εκει,όπως δεν ειναι ολες οι πωλητριες γαιδουρες και αγενείς,δεν ειναι ολες οι γραμματεις γκομενες του αφεντικού και παει λεγοντας...) και εργαζονται εκει ύστερα απο αξιοκρατικές διαδικασίες,πολύ φοβάμαι όπως ειπε και ο Faith το αποτέλεσμα θα ειναι να παρουν πόδι οι αξιόλογοι για να αντικατασταθούν με τους βισματούχους.Γιατι δεν ειμαστε σε θεση να το χειριστούμε.

Χrz δε νομιζω οτι μιλάω θεωρητικά δουλεύντας από τα 18 μου και καθώς ειμαι 26!Επειδή ακριβώς σα φοιτήτρια παρακαλούσα για να παρω μια μερα αδεια να δωσω τις εξετασεις μου και αυτό ααααααννν θα την έπεερνα,επειδή ακριβώς έπεσα και σε εργοδοτη που με ρωτούσε τον οικογενειακο μου προγραμματισμο και αν σκοπεύω να μεινω έγγυος στα επομενα χρόνια,επειδή ακριβώς έτυχε να δουλέψω και χωρίς ένσημα,επειδή έπεσα και σε κηφίνα που με σχολασε γιατι δεν του έκατσα..επειδή...επειδή...γιαυτο ακριβώς και δε στήνω στα 10 μέτρα όποιον θέλησε έστω και θυσιάζοντας κάποια άλλα πράγματα να κερδίσει ανθρώπινες συνθηκες εργασίας !Ιδιωτικός τομέας δεν είναι μονο οι μεγαλοεταιρείες στην Αθήνα δυστυχώς,,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Χrz δε νομιζω οτι μιλάω θεωρητικά δουλεύντας από τα 18 μου και καθώς ειμαι 26!Επειδή ακριβώς σα φοιτήτρια παρακαλούσα για να παρω μια μερα αδεια να δωσω τις εξετασεις μου και αυτό ααααααννν θα την έπεερνα,επειδή ακριβώς έπεσα και σε εργοδοτη που με ρωτούσε τον οικογενειακο μου προγραμματισμο και αν σκοπεύω να μεινω έγγυος στα επομενα χρόνια,επειδή ακριβώς έτυχε να δουλέψω και χωρίς ένσημα,επειδή έπεσα και σε κηφίνα που με σχολασε γιατι δεν του έκατσα..επειδή...επειδή...γιαυτο ακριβώς και δε στήνω στα 10 μέτρα όποιον θέλησε έστω και θυσιάζοντας κάποια άλλα πράγματα να κερδίσει ανθρώπινες συνθηκες εργασίας !Ιδιωτικός τομέας δεν είναι μονο οι μεγαλοεταιρείες στην Αθήνα δυστυχώς,,,,


που ακριβως διαφωνούμε??? Μάλλον είσαι αρκετά φορτισμένη απο όσα έχεις περάσει για να καταλάβεις τη λεπτή ειρωνία μου απέναντι σε όλους τους "φαρισαίους" που "δεν καταδέχονται" το δημόσιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Παντως εγω που ειμαι εξω απο το χορο πιστευω οτι ο ιδιωτικος δινει περισσοτερες δυνατητες σε επαγγελματικη εξεληξεις. Για αυτο σαν ορομα εχω τον ιδιωτικο τομεα.
Συμφωνώ μαζί σου :) .Και εγω στοχευω στον ιδιωτικο τομεα.Ετσι και αλλιως εκει θα μπω γιατι απο την πρωτη μερα που θα εχω το πτυχιο στα χερια μου (οταν μπω στην σχολη που θελω) θα εχω αποκατασταθει οικονομικα λογω της εργασιας του πατερα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top