Καριέρα ή οικογένεια;

Καριέρα η οικογένεια?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Καριέρα

    Ψήφοι: 21 37.5%
  • Οικογένεια

    Ψήφοι: 35 62.5%

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Για τώρα με ενδιαφέρει η καριέρα, να έχω κάποιο αξιόλογο μισθό ωστε να μπορέσω να συνεχίσω στην οικογένεια για να μην στερώ στα παιδιά μου πράγματα και να μην ζούμε μίζερα.
Δεν θα κάνω οικογένεια μέχρι να έχω κάποιο αξιόλογο μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Στα 22 μου διαλέγω καριέρα...Αργότερα λογικά οικογένεια...Αλλά ποτε δεν θα αφήσω την δουλειά μου...Τόσα χρόνια γι'αυτή μόχθησα...Δεν θα την αφήσω εύκολα! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Α μια διευκρίνηση δεν εννοώ πως όταν κάνω οικογένεια θα παρατήσω την δουλειά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όμορφες οι σκέψεις σας...δύσκολες όμως στην πράξη πολύ.
Εύχομαι πάντως να καταφέρετε όλοι σας να κάνετε τα όνειρά σας πραγματικότητα.....

Στη δική μου περίπτωση ήρθαν λίγο ανάποδα τα πράγματα. Και λέω ανάποδα γιατί όταν ξεκίνησα τη δουλειά, στα 17 μου δεν σκεφτόμουν την καριέρα αλλά την επιβίωση και μόνο. Μετά από χρόνια κατάφερα να έχω δύο μαγαζιά, ένα πολύ καλό όνομα στην αγορά, αρκετά λεφτά χωρίς να είναι αυτό ακριβώς το ζητούμενό μου.
Στα 27 μου, οι συνθήκες, μου έθεσαν το δίλλημα, αλλά μάλλον τις κορόιδεψα αφού η οικογένεια που ήρθε με απορρόφησε. Και δυστυχώς, επειδή στη δική μου περίπτωση δεν γινόταν να συνδυαστούν και τα δύο, παράτησα την "καριέρα" μου και ανέλαβα μια πολύ πιο δύσκολη δουλειά: Την ανατροφή δύο παιδιών.

Και λέω πιο δύσκολη γιατί ούτε προϋπηρεσία είχα, ούτε ένσημα, ούτε ένα εγχειρίδιο να δω τι κάνουν στην περίπτωση μυξούλας, στην περίπτωση κοκκινίσματος στο πωπουδάκι, τι κάνουμε αν δεν τρώει, αν βήχει, αν επιμένει να μπουσουλάει μέχρι 1.5 χρονών.

Εκεί όφειλα να ακολουθήσω το ένστικτό μου και να παρακαλάω να έχω κάνει το σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το μετανιωσες το οτι παρατησες την καριερα για την οικογενεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοίτα...
Τώρα που τα ζουζούνια είναι ήδη 6, και είμαι σίγουρη ότι προσπάθησα και σε μεγάλο βαθμό τους εμφύσησα τα καλύτερα από όσα μπορούσα, τουλάχιστον, δεν μπορώ να πω το συναίσθημα που νοιώθω "μετάνοια".

Ήδη προσπαθώ εδώ και δύο χρόνια να βρω μια απασχόληση για τις ώρες που λείπουν στο σχολείο τους. Δεν βρήκα κάτι.

Και αν εξετάσεις και την ψυχολογία μου, υπήρξα μαμά και σύντροφος σε full time συνθήκες τα τελευταία 7 χρόνια. Τα υπόλοιπα χρόνια ήμουν ένα παραγωγικό άτομο που απολάμβανε να εργάζεται όταν αυτό δεν ήταν θέμα επιβίωσης.

Νοιώθω την ανάγκη να δημιουργήσω ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Προς το παρόν με ενδιαφέρει η καριέρα και τη δεδομένη χρονική στιγμή αν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα καριέρα αλλά αργότερα και με την υπόθεση ότι δεν μπορούν να συνδυαστούν σαφώς οικογένεια.Δεν θεωρώ επιτυχημένο άνθρωπο και ολοκληρωμένη προσωπικότητα κάποιον αναγνωρισμένο επαγγελματικά στον χώρο του αλλά κάποιον ικανό να δημιουργήσει μία ευτυχισμένη οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Natalia, έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις απο το σπίτι μέσω ίντερνετ?
Πχ μεταφράσεις ή γραφικά/web design αν έχεις ταλέντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως τελευταία σκέφτηκα τις μεταφράσεις.
Τα Αγγλικά μου όμως και τα Γερμανικά μου δεν νομίζω να είναι τόσο σπάνια ώστε να μην βρίσκουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις; Χάνεις τίποτα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όχι και βέβαια όχι..
Αλλά νοιώθω λίγο έξω από τα νερά μου.... Μήπως ξέρεις και το ....πως; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπααα... Θα μπορούσα να σε βοηθήσω μόνο αν ασχολιόσουν με web design/development... Απο μεταφράσεις είμαι ασχέτου... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ο συνδυασμος και των δυο δεν θα με πειραζε αλλα αν η ζωη τα φερει αλλιως π.χ οικονομικες δυσκολιες μαλλον τοτε θα κοιταξω περισσοτερο την καριερα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Ακριβώς πιστεύω ότι το καύτερο για μένα θα ήταν να συνδιάσω και τα δυο..Σε περίπτωση που θα έπρεπε να επιλέξω..πιστέυω ότι έχει να κάνει με την περίοδο ζωής που θα είμαι..αν δηλαδή μου τεθεί τέτοιο στα 25 μου σαφώς θα κυνηγούσα την καριέρα μου..Αφενός γιατί δεν έχω ωραιοποιημένο τον θεσμό της οικογένειας στο μυαλό μου και αφετέτου γιατί θέλω να κάνω κάτι όχι για το χρήμα και την δόξα..Αλλα για μένα προσωπικά για να νιώθω γεμάτη και ότι έχω ολοκληρωθεί σαν άτομο..
Και θα είμαι έτοιμη να κάνω και τα υπόλοιπα βήματα στην ζωή μου..Θα έχω ωριμάσει δηλαδή..Εαν μου τεθέι τέτοιο δίλλημα στην μετέπειτα ζωή μου τότε σίγουρα θα έβαζα πάνω από όλα την οικογένεια..Γιατί για μένα πετυχημένος άνθρωπος δεν είναι αυτός που έχει πετύχει επαγγελματικά και οικονομικα αλλά αυτός που έχει συνδιασει αισίως όλους τους τομείς της ζωής του και να ειναι ευτυχισμένος ξέροντας παίρνει και να δίνει αγάπη :)
Σημειωτέον λέγοντας ότι θα κυνηγούσα την καριέρα μου δεν εννοώ ότι θα εκμηδένιζα την αξία άλλων πραγμάτων..απλώς ίσως να μην έδινα την δέουσα προσοχη..Αλλά όλα είναι ανάλογα πως τα φέρνει η ζωή..Ποτέ δεν μπορεί να ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
:hmm: :hmm: :hmm: Είναι και τα δύο αναγκαία στην εποχή αυτή που τυχαίνει να ζούμε, γιατί η μεν οικογένεια, είναι μέσα στη φύση μας..., επομένως δεν ολοκληρώνεται κάποιος, αν δεν κάνει και οικογένεια...
Από την άλλη όμως, η ζωή μας πλέον έχει γίνει τόσο απαιτητική..., που χωρίς καριέρα, δεν μπορείς να έχεις όλα όσα θέλει κάποιος, για να ζήσει άνετα... ;) ;) ;) ;) ;)

Και έτσι γίνεται το μεγάλο μπέρδεμα... :worry: :worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr D

Νεοφερμένος

Η Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά, βεβαίως και η καριέρα για τη γυναίκα, όπως και για τον άνδρα είναι σημαντική. Το τέλειο είναι να βρείτε έναν άνδρα ο οποίος να θεωρεί αυτονόητο το μοίρασμα των υποχρεώσεων σας σαν ζευγάρι (σπίτι, ανατροφή παιδιών), να βλέπετε ο ένας τον άλλον σαν φίλοι, ισότιμα, και να γουστάρετε να περνάτε απέραντες συντροφικές και οικογενειακές στιγμές μαζί. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τις γυναίκες-δε μπορούμε να αφήσουμε όλο το οικονομικό φορτίο στον άνδρα, είναι μεγάλο άγχος και βάρος-και οι δύο με ισσοροπία. Μη ξεχνάτε πως ο πατέρας είναι το ίδιο σημαντικός με τη μητέρα στο σπίτι. Με άλλα λόγια, τα παιδιά χρειάζονται και τους δύο, όχι μόνο τη μαμά. Και να θυμάστε πως πάντα υπάρχει λύση-ανάποδα ωράρια, δημόσιοι σταθμοί κτλ. Δεν είναι εύκολο, δεν είναι απίθανο όμως. Πάντως το θεωρώ τραγικό να σταματήσω την εργασία-καριέρα μου όταν κάνω παιδιά- χάνει κανείς την ισσοροπία του έτσι-ούτε ο άνδρας μου θα ήθελε να την αφήσω (ενδιαφέρεται για το αν τα πάω καλά με τη δουλειά μου, εάν είμαι ευχαριστημένη, γεμάτη-είμαστε φίλοι χωρίς ανταγωνισμούς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Θα διαλεγα την καριερα αν και οχι οπως το εννοεις...Μια επειχηρηματιας που ξημεροβραδιαζεται στο γραφειο...Αλλα αν με ζηταγαν στη ΝΑSA οπως εναν γνωστο μου θα πηγαινα και θα αδιαφορουσα για την οικογενεια που ισως θυσιαζα...Η μια δουλεια σε ενα καλο πανεπιστημιο που απαιτει χρονο..Αλλα γενικα αν δεν μπορουσα να τα συνδυασω θα επελγα την καριερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
οικογενεια. για μενα ειναι ανεκτιμητη αξια. αγαπαω πολυ τα παιδια...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sukerakos13

Νεοφερμένος

Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
με ενδιαφερει η οικογενεια παρα πολυ ... ειμαι μικρος ακομα φυσικα αλλα με ενδιαφερει πιο πολυ απο την καριερα...το αλλο που με ενδιαφερει δεν ειναι η καριερα αλλα τα λεφτα αρκει να βγαινουμε σαν οικογενεια .....αυταααααα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
οικογενεια η καριερα??? μμμμμ....η καριερα ειναι σημαντικοτερη για μενα!!!! :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top