Πολιτικά δικαιώματα και ενημέρωση

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κατ αρχας ας πει καποιος που ξερει για τη διαφορα συλληψης και προσαγωγης, για τον ελεγχο ταυτοτητας, τον σωματικο ελεγχο και μεχρι που μπορει αυτος να φτασει. Αυτα μου ερχονται προς το παρον. οποιος ξερει ας απαντησει η ας θεσει αλλες αποριες σχετικα με δικαιωματα που δεν ξερει αν εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ωραιο θεμα, μπραβο!
επισυναπτω τα παρακατω.
επίσης

https://www.blackstate.gr/nomos.htm

στις προσαγωγες, δε φορουν χειροπεδες σε αντιθεση με τις συλληψεις.


Και καποια σχολια δικα μου-
οι απλοί αστυνομικοί είναι υποχρεωμένοι να δίνουν τα στοιχεία τους, εκτος απο Ζητάδες και της Διωξης. Οι πρωτοι μπορούν να ''λουφαρουν'' με το προσχημα της βραδινης περιπολίας (μη γελαστεί κανείς αν νιώσει αδικημένος αλλά να επιμείνει ευγενικά να ζητήσει στοιχεία)

Να θυμόμαστε πως δεν είμαστε σε πόλεμο με τους αστυνομικούς. Υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις αστυνομικων που εχουν παρει ψηλα τον αμανε. Εκει απλως γνωριζεις τα δικαιωματα σου και τον κανεις σκονη. Αν είμαστε ευγενικοί - όπως πρέπει να είμαστε με όλο τον κόσμο στην αρχή της γνωριμίας μας- όλα παίρνουν τον σωστό δρόμο.(ξερεις τι κλίσεις εχω γλιτώσει.. λογω ευγένιας? )

Οποιος πουλα ύφος πάει απο κει που ρχεται. Και οποιος πουλα υφος συνηθως δε γνωριζει και τα δικαιωματα του. Σε περιπτώσεις ''υφους'' σε συρουν μεσα για εξακριβωση και τρως τον χρονο σου αδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • dikaiomata_Page_15 1.jpg
    dikaiomata_Page_15 1.jpg
    86.9 KB · Εμφανίσεις: 572
  • dikaiomata_Page_16 2.jpg
    dikaiomata_Page_16 2.jpg
    189.8 KB · Εμφανίσεις: 541
  • dikaiomata_Page_17 3.jpg
    dikaiomata_Page_17 3.jpg
    68.4 KB · Εμφανίσεις: 480
Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις αστυνομικων που εχουν παρει ψηλα τον αμανε. Εκει απλως γνωριζεις τα δικαιωματα σου και τον κανεις σκονη. Αν είμαστε ευγενικοί - όπως πρέπει να είμαστε με όλο τον κόσμο στην αρχή της γνωριμίας μας- όλα παίρνουν τον σωστό δρόμο.(ξερεις τι κλίσεις εχω γλιτώσει.. λογω ευγένιας? )

Αν πεσεις σε καφρομπατσο δεν σε σωζει ουτε το να εισαι ευγενικος,ουτε το να γνωριζεις τα δικαιωματα σου..Η μονη σου επιλογη δυστυχως αν δεν θελεις να σε σερνει στο τμημα ειναι να το βουλωσεις και να μην μιλας.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα βρηκα αυτο εδω που φαινεται πολυ χρησιμο
https://www.blackstate.gr/nomos.htm
μου ρθε ομως και μια αλλη απορια. καπου ειχα ακουσει οτι οχι μονο δεν εχει δικαιωμα αντρας αστυνομικος να σου κανει σωματικη ερευνα (αν εισαι γυναικα) αλλα δεν μπορει καν να σου ψαξει την τσαντα. πρεπει να το κανει γυναικα κ αυτο. αυτο το πραγμα ισχυει η μπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να σου ψάξει την τσάντα χρειάζεται ένταλμα. Με αυτό εννοώ πως μπορείς να αρνηθείς (προφανώς). Αν δεχτείς όμως και δεν έχει ένταλμα και βρει κάτι (θεωρητικά) μπορεί να το χρησιμοποιήσει εναντίον σου.
Σε αεροδρόμια και άλλους χώρους (θέατρα, καζίνο κλπ) επίσης μπορείς να αρνηθείς, αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να αποχωρήσεις κιόλας!
Σωματική έρευνα σε γυναίκα κάνει ΜΟΝΟ γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιοι, δε θυμαμαι εαν ειναι ασφαλιτες ή κατι αλλο, που οταν σε σταματησουν, μπορουν να ψαξουν και την τσαντα σου, ακομα και τη βαλιτσα σου, χωρις καποιο ενταλμα.
Μου εχει τυχει να με σταματησουν στα διοδια Σχηματαριου και να ψαξουν το αυτοκινητο, την προσωπικη μου τσαντα και το βαλιτσακι μου και να μου κανουν ενα ειδος ανακρισης του ποια ειμαι που παω και αλλα τετοια κουλα. Μονο το ζωδιο μου που δεν ρωτησαν.
Η πλακα ηταν οταν εφτασαν στη θηκη με τα εσωρουχα, οπου εκνευριστηκα και δεν τον αφησα να ψαξει.

Δεν ξερω το λογο, αλλα τετοιου ειδους σκηνικα, εκτος του οτι ειναι χασιμο χρονου, με κανουν να γελαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εμένα με ανησυχεί το πώς μπορείς να αποδείξεις ότι έγιναν αυθαιρεσίες από την πλευρά της αστυνομίας σε βάρος σου, τη στιγμή που ουκ ολίγες φορές έχουμε δει συκοφαντικές καταθέσεις καρμπόν και άλλα ευτράπελα ενώ δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι μάρτυρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Δεν ξερω το λογο, αλλα τετοιου ειδους σκηνικα, εκτος του οτι ειναι χασιμο χρονου, με κανουν να γελαω.
Χάσιμο χρόνου; Τίνος ; Του δικού σου; Ε δεν είναι τίποτα να αργήσεις 5 λεπτά στον προορισμό σου..
Μάλλον δεν έχεις ακούσει για τυχαίες συλλήψεις κατ΄αυτόν τον τρόπο εμπόρων ναρκωτικών και λοιπών εγκληματιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χάσιμο χρόνου; Τίνος ; Του δικού σου; Ε δεν είναι τίποτα να αργήσεις 5 λεπτά στον προορισμό σου..
Μάλλον δεν έχεις ακούσει για τυχαίες συλλήψεις κατ΄αυτόν τον τρόπο εμπόρων ναρκωτικών και λοιπών εγκληματιών.

Σαφως δικου μου, που δεν περιοριζοταν βεβαια στα 5 λεπτα. Ηταν αρκετα παραπανω.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση προφανως ηταν και δικου τους, κατι που καταλαβαν, αφου δεν προχωρησαν σε σωματικο ελεγχο σε κανεναν απο τους δυο μας και απο ενα σημειο και μετα εκαναν δημοσιες σχεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν το δεις πιο γενικά.. δεν είναι τίποτα να χάσεις λίγο χρόνο, όταν βλέπεις ότι κάποιοι κάνουν απλά τη δουλειά τους και μάλιστα όταν αυτό συνεπάγεται και τη δική σου προσωπική ασφάλεια και την ασφάλεια της περιοχής σου.
Δηλαδή τι θα έλεγες, αν μάθαινες ότι το αυτοκίνητο που σταμάτησαν μετά από σένα και που κατευθυνόταν για παράδειγμα στη Χαλκίδα έπιαναν ένα κακοποιό; Θα γελούσες κοροϊδευτικά;

Με την αστυνομία στο παρελθόν είχα πολλά πάρε δώσε, γιατί συχνάζω στα Εξάρχεια και κάποτε ντυνόμουν με τρόπο που ήταν και κάπως παρεξηγήσιμος (ήμουν λίγο παρτόλι, σκισμένα παντελόνια κλπ).
Μου χει τύχει αστυνομικός που πήγε να μου κάνει σωματικό έλεγχο, αστυνομικός που με τράβηξε στο τμήμα γιατί δεν είχα αστυνομική ταυτότητα ενώ του έδειχνα το πάσο μου και έψαχνε συγκεκριμένα για αλλοδαπούς, αλλά και ευγενικοί αστυνομικοί που δεν είχαν απωθημένα με κανέναν. Όπως και να χει επειδή τυγχάνει και γνωρίζω τα δικαιώματά μου, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στους ελέγχους δείχνω πάντα υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν το δεις πιο γενικά.. δεν είναι τίποτα να χάσεις λίγο χρόνο, όταν βλέπεις ότι κάποιοι κάνουν απλά τη δουλειά τους και μάλιστα όταν αυτό συνεπάγεται και τη δική σου προσωπική ασφάλεια και την ασφάλεια της περιοχής σου.
Δηλαδή τι θα έλεγες, αν μάθαινες ότι το αυτοκίνητο που σταμάτησαν μετά από σένα και που κατευθυνόταν για παράδειγμα στη Χαλκίδα έπιαναν ένα κακοποιό; Θα γελούσες κοροϊδευτικά;

Με την αστυνομία στο παρελθόν είχα πολλά πάρε δώσε, γιατί συχνάζω στα Εξάρχεια και κάποτε ντυνόμουν με τρόπο που ήταν και κάπως παρεξηγήσιμος (ήμουν λίγο παρτόλι, σκισμένα παντελόνια κλπ).
Μου χει τύχει αστυνομικός που πήγε να μου κάνει σωματικό έλεγχο, αστυνομικός που με τράβηξε στο τμήμα γιατί δεν είχα αστυνομική ταυτότητα ενώ του έδειχνα το πάσο μου και έψαχνε συγκεκριμένα για αλλοδαπούς, αλλά και ευγενικοί αστυνομικοί που δεν είχαν απωθημένα με κανέναν. Όπως και να χει επειδή τυγχάνει και γνωρίζω τα δικαιώματά μου, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στους ελέγχους δείχνω πάντα υπομονή.

Δεν απανταω συγκεκριμενα σε σενα Ηρω,απλα ηθελα καπου να πιαστω για να πω την καλοκαιρινη μου εμπειρια με ασφαλιτες..

Ημουν με την κοπελα μου σε ενα μερος στην Καβαλα σε κατι βραχια κατω απο την παλια πολη..Και ξαφνικα σκασανε 2 ασφαλιτες οι οποιοι προφανως ψαχνανε να βρουνε κανεναν να καπνιζει κανα τσιγαρακι για να δικαιολογησουν και το μισθο της ημερας..

Ειχαμε και οι 2 ταυτοτητες και κανενα προβλημα να μας γινει ελεγχος..Ο ενας απο τους 2 αρχισε μου μιλαει με τσαμπουκα και μεσα στην αγενεια..Γυρισα και του ζητησα ευγενικα να μου μιλαει με ευγενεια..

Ποιος τον ειδε και δεν τον φοβηθηκε? Αρχισε να ουρλιαζει οτι κανει την δουλεια του και οτι δεν θα του πω εγω πως θα μου μιλαει..Στην απαντηση μου οτι φυσικα και να κανει τη δουλεια του αλλα με ευγενικο τροπο με πλησιασε και αφου ειδε την ταυτοτητα μου μου λεει: "Σταυρακη κοιταξε..Μην μου χαλας την βραδυα,γιατι μπορω ανετα να στην χαλασω και εγω"..

Τελος παντων επειδη δεν ειχα ορεξη να τραβιεμαι στο τμημα βραδυατικα (γιατι μπορουν ακομα και να εχεις ταυτοτητα να σε τραβηξουν λογω αμφιβολιας για τη γνησιοτητα της) και επειδη ειδα οτι η κοπελα μου ετρεμε σαν το ψαρι εκανα την κλασσικη τακτικη..Το βουλωσα..

Μπορει να επεσα σε καφρους..Δεν λεω οτι ολοι ειναι ετσι..Αλλα το αποτελεσμα ηταν οτι ουτε το να γνωριζω τα δικαιωματα μου με βοηθησε,ασε που ειμασταν σε ενα ερημικο μερος μεσα στη νυχτα και ποιος ξερει τι θα μπορουσε να κανει ο ψυχακιας..

Οταν εφυγαν ενιωθα μια απεραντη οργη μεσα μου..Τοτε καταλαβα την οργη του ανιψιου μου για τους μπατσους που λογω της μοικανας του και του ντυσιματος του τον σταματανε καθε τρεις και λιγο και τον ξεφτιλιζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εμένα με ανησυχεί το πώς μπορείς να αποδείξεις ότι έγιναν αυθαιρεσίες από την πλευρά της αστυνομίας σε βάρος σου, τη στιγμή που ουκ ολίγες φορές έχουμε δει συκοφαντικές καταθέσεις καρμπόν και άλλα ευτράπελα ενώ δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι μάρτυρες!

Η αστυνομία έχει ειδικό τμήμα εσωτερικών υποθέσεων, στο οποίο γίνονται καταγγελίες από πολίτες για άδικη/άνιση μεταχείρισή τους.
Μάλιστα η ίδια γνωρίζω έναν αστυνομικό τον οποίο τον είχαν πάει στα δικαστήρια για εξύβριση και "υπερβάλλον ζήλο".
Το αποτέλεσμα ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό στον πολίτη που έκανε τη μήνυση και αφαίρεση 6 μισθών. Δεν τον χάλασε :P


Δεν αντιλέγω jrot, άλλωστε έχουν συμβεί τέτοιοι τσαμπουκάδες από το πουθενά και σε μένα. Με τέτοιους ανθρώπους γενικότερα δεν μπορείς να τα βάλεις, ακόμα κι αν δεν είναι αστυνομικοί. Έχουν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Η αστυνομία έχει ειδικό τμήμα εσωτερικών υποθέσεων, στο οποίο γίνονται καταγγελίες από πολίτες για άδικη/άνιση μεταχείρισή τους.
Μάλιστα η ίδια γνωρίζω έναν αστυνομικό τον οποίο τον είχαν πάει στα δικαστήρια για εξύβριση και "υπερβάλλον ζήλο".
Το αποτέλεσμα ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό στον πολίτη που έκανε τη μήνυση και αφαίρεση 6 μισθών. Δεν τον χάλασε :P

Aπλα συνηθως οι καταγγελιες λυνονται με ΕΔΕ που ολοι ξερουμε τι σημαινει..;)

Δεν αντιλέγω jrot, άλλωστε έχουν συμβεί τέτοιοι τσαμπουκάδες από το πουθενά και σε μένα. Με τέτοιους ανθρώπους γενικότερα δεν μπορείς να τα βάλεις, ακόμα κι αν δεν είναι αστυνομικοί. Έχουν προβλήματα.

Συμφωνω οτι εχουν προβλημα..Απλα η στολη και η εξουσια σε αυτους τους ανθρωπους τους κανει να σε ξεφτιλιζουν οποτε θελουν..

Και σε συγκεκριμενα σωματα της αστυνομιας (ασφαλεια,ΜΑΤ) το ποσοστο των ανθρωπων αυτων ειναι πολυ μεγαλο..Πολλες φορες κιολας το προβλημα που εχουν καποιοι πριν μπουνε στα σωματα πολλαπλασιαζετα μεσα στις σχολες μεσω της εκπαιδευσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στα σκαριά Π.Δ για τη σύσταση γραφείου καταγγελιών κατά της αστυνομικής βίας

Τη δημιουργία ειδικού γραφείου καταγγελιών για φαινόμενα αυθαιρεσίας και κατάχρησης εξουσίας των σωμάτων ασφαλείας, ανακοινώνει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Έθνος».
Ο κ.Χρυσοχοϊδης αποκαλύπτει ότι στόχος είναι η επικύρωση του σχετικού προεδρικού διατάγματος να συμπέσει με τη συμπλήρωση ενός έτους από τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ως δείγμα των προθέσεών του να απομονωθεί η βία και ενδυναμώσουν τα δικαιώματα και οι ελευθερίες του πολίτη. Ταυτόχρονα ο υπουργός γνωστοποιεί ότι έως το τέλος του μήνα θα παρουσιαστεί το διάγραμμα της νέας αντεγκληματικής πολιτικής, με σημείο αναφοράς το θεσμό του αστυνομικού της γειτονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Στα σκαριά Π.Δ για τη σύσταση γραφείου καταγγελιών κατά της αστυνομικής βίας

Τη δημιουργία ειδικού γραφείου καταγγελιών για φαινόμενα αυθαιρεσίας και κατάχρησης εξουσίας των σωμάτων ασφαλείας, ανακοινώνει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Έθνος».
Ο κ.Χρυσοχοϊδης αποκαλύπτει ότι στόχος είναι η επικύρωση του σχετικού προεδρικού διατάγματος να συμπέσει με τη συμπλήρωση ενός έτους από τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ως δείγμα των προθέσεών του να απομονωθεί η βία και ενδυναμώσουν τα δικαιώματα και οι ελευθερίες του πολίτη. Ταυτόχρονα ο υπουργός γνωστοποιεί ότι έως το τέλος του μήνα θα παρουσιαστεί το διάγραμμα της νέας αντεγκληματικής πολιτικής, με σημείο αναφοράς το θεσμό του αστυνομικού της γειτονιάς.

Tην ίδια ώρα που ανακοίνωνε αυτό, γινόταν αυτό

Νέο περιστατικό αστυνομικής αυθαιρεσίας έλαβε χώρα στην Κυψέλη - τη στιγμή μάλιστα που ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη πραγματοποιεί συνέντευξη τύπου για την αυθαιρεσία των Σωμάτων Ασφαλείας. Αστυνομικοί με πολιτικά ξυλοκόπησαν στη μέση του δρόμου νεαρή γυναίκα από την Αρμενία, η οποία είχε μαζί της το δίχρονο παιδί της. Το tvxs μίλησε στο δικηγόρο της 35χρονης, κ.Μάνο Διαμαντάρα.

Η 35χρονη κάτοικος Κυψέλης γύριζε από το super market την περασμένη Πέμπτη το πρωί φορτωμένη με ψώνια, και σπρώχνοντας το καρότσι με το δίχρονο γιο της. Στη συμβολή των οδών Επτανήσου και Κεφαληνίας, προσπάθησε να διασχίσει το δρόμο, ωστόσο στο σημείο αυτό δεν υπάρχει φανάρι και κανένα αυτοκίνητο δε σταματούσε για να περάσει η γυναίκα με το παιδί. «Στο σημείο αυτό, δύο γυναίκες που στέκονταν παρακείμενα άρχισαν να κατακρίνουν τη συμπεριφορά των οδηγών, κάνοντας σχόλια όπως ʽπώς είναι δυνατόν να μη σταματάει κανέναςʼ, ʽκοίτα κάτι ζώαʼ και ʽδεν έχουν τρόπουςʼ», εξηγεί στο tvxs ο δικηγόρος της 35χρονης, κ.Διαμαντάρας.

«Τότε σταμάτησε ένα συμβατικό αυτοκίνητο και από αυτό πετάχτηκαν τρεις άντρες με πολιτικά ρούχα, φωνάζοντας ʽποιον είπες ζώοʼ, απευθυνόμενοι μάλιστα στη νεαρή μητέρα, νομίζοντας ότι αυτή είχε κάνει το σχόλιο», συνεχίζει ο κ.Διαμαντάρας. Η νεαρή μητέρα προσπάθησε να απολογηθεί, λέγοντας ότι δεν είχε πει τίποτα, και τότε οι άντρες – προφανώς επειδή αντιλήφθηκαν τη διαφορετική προφορά της – θεώρησαν εσφαλμένα ότι είναι Ρουμάνα, και άρχισαν να φωνάζουν «ποιον είπες ζώο, ρε Ρουμάνα»;

«Η 35χρονη αντέτεινε ότι δεν είναι Ρουμάνα, αλλά ότι αυτό δεν έχει καμία σημασία γιατί όλοι είμαστε άνθρωποι. Τότε, ο αστυνομικός απαίτησε να δει τα χαρτιά της και αυτή απάντησε ότι τα έχει στο σπίτι της, τους ζήτησε μάλιστα να έρθουν μαζί της μέχρι το σπίτι, για να τους τα δείξει εκεί ώστε να λήξει το περιστατικό», συνεχίζει ο κ.Διαμαντάρας.

Ξυλοκόπημα στη μέση του δρόμου


Η απάντηση της μητέρας πυροδότησε την οργή του αστυνομικού. «Φωνάζοντας ʽαυτά να τα κάνεις στη χώρα σου, εδώ είναι Ελλάδαʼ, έδεσε τη γυναίκα με χειροπέδες, ενώ όταν αυτή προσπάθησε να πραγματοποιήσει κλήση από το κινητό της, το άρπαξε και το πέταξε στο δρόμο. Εν τω μεταξύ, είχαν μαζευτεί γείτονες, οι οποίοι φώναζαν στους αστυνομικούς να αφήσουν ελεύθερη τη γυναίκα», διηγείται ο κ.Διαμαντάρας. Μάλιστα, η γυναίκα που είχε πράγματι ονομάσει «ζώα» τους οδηγούς που δε σταματούσαν, μίλησε στους αστυνομικούς, αποδεχόμενη ότι αυτή είχε κάνει τα επίμαχα σχόλια. Όμως, αυτοί την απείλησαν ότι αν δεν απομακρυνθεί θα τη μεταφέρουν στο αυτόφωρο.

Το χειρότερο στοιχείο αποτελεί, ωστόσο, το γεγονός ότι το καρότσι με το δίχρονο παιδί είχε εγκαταλειφθεί παραπλεύρως και η γυναίκα – δεμένη με χειροπέδες – άρχισε να φωνάζει «το παιδί μου», προσπαθώντας να πλησιάσει. «Η αντίδραση της μητέρας έγινε αντιληπτή ως ʽαντίστασηʼ από τους αστυνομικούς, οι οποίοι την πέταξαν στο πεζοδρόμιο, ενώ ένας από αυτούς την πάτησε στο σημείο των νεφρών!» καταγγέλλει ο κ.Διαμαντάρας. Ένας γείτονας, πήρε το παιδί στα χέρια του, ενώ την ίδια στιγμή οι αστυνομικοί τοποθέτησαν τη γυναίκα στο συμβατικό αυτοκίνητο, μέχρι τη στιγμή που ήρθε περιπολικό το οποίο μετέφερε τη μητέρα και το... παιδί στο τμήμα της οδού Θήρας στην Κυψέλη. Στο αστυνομικό τμήμα οι γείτονες έφεραν τα χαρτιά της γυναίκας, αποδεικνύοντας τη νόμιμη παραμονή της στη χώρα – καθώς είναι σύζυγος Έλληνα πολίτη – ενώ μητέρα και παιδί παρέμειναν «υπό κράτηση» για μερικές ώρες.

«Αν υποβάλεις μήνυση θα σου πάρουν το παιδί»

Στο αστυνομικό τμήμα ξεκίνησε και ο αγώνας της 35χρονης για απόδοση δικαιοσύνης. Συγκεκριμένα, εντελώς μόνη της – καθώς δε της δόθηκε δικαίωμα να συνομιλήσει με δικηγόρο, ενώ ο σύζυγός της, γνωστός Έλληνας μουσικός, έλειπε για παραστάσεις στο εξωτερικό – υπέβαλε μήνυση κατά αγνώστου και στη συνέχεια επισκέφθηκε τον Εισαγγελέα και έλαβε εισαγγελική παραγγελία για διενέργεια ιατροδικαστικής εξέτασης.

«Στο τμήμα, ωστόσο, οι αστυνομικοί προσπάθησαν να τρομοκρατήσουν τη γυναίκα, φωνάζοντας ότι αν επιχειρήσει να υποβάλει μήνυση κατά των αστυνομικών, θα οδηγηθεί στο αυτόφωρο και θα ʽτης πάρουν το παιδίʼ. Γι΄αυτό άλλωστε και δεν της δόθηκαν τα στοιχεία των αστυνομικών που τη χτύπησαν και έτσι αναγκάσθηκε να υποβάλει τη μήνυση κατά αγνώστου», σχολιάζει ο κ.Διαμαντάρας. Οι εξελίξεις αναμένονται, ως εκ τούτου, μέσα στην ημέρα, όταν η νέα γυναίκα, συνοδευόμενη αυτή τη φορά από το συνήγορό της, θα επιστρέψει στο τμήμα και θα απαιτήσει να της κοινοποιηθούν τα ονόματα των αστυνομικών, ώστε να προσωποποιηθεί η μήνυση εις βάρος τους. Την ίδια στιγμή, ανακοινώθηκε σήμερα από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας ότι διατάχθηκε Ένορκη Διοικητική Εξέταση για την υπόθεση, με σκοπό να αποδοθούν ευθύνες στα αρμόδια πρόσωπα.

Ωραία, να και η πρώτη καταγγελία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Νταξ μωρε Φαντα...μεμονομένο περιστατικό είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
κατ αρχας ας πει καποιος που ξερει για τη διαφορα συλληψης και προσαγωγης, για τον ελεγχο ταυτοτητας, τον σωματικο ελεγχο και μεχρι που μπορει αυτος να φτασει. Αυτα μου ερχονται προς το παρον. οποιος ξερει ας απαντησει η ας θεσει αλλες αποριες σχετικα με δικαιωματα που δεν ξερει αν εχει

Η συλληψη ειναι εφοσον διαπραττεται καποιο εγκλημα.
Αντιθετα, η προσαγωγη γινεται εφοσον σε κρινει υποπτο για τη διαπραξη εγκληματος, και για αυτο σε προσαγαγει στο τμημα προκειμενου να το διαπιστωσει.

Η σωματικη ερευνα επιτρεπεται επισης, και προβλεπεται απο το ΠΔ 141/1991. Η σωματικη ερευνα σε γυναικες, γινεται μονο απο γυναικα αστυνομικο, η εφοσον δεν υπαρχει, απο γυναικα της επιλογης του αστυνομικου ( η οποια μπορει να ειναι και πολιτης). Αντρας αστυνομικος σε γυναικα απαγορευεται παντως να κανει σωματικη ερευνα.

Επιτρεπεται επισης απο αστυνομικους η ερευνα σε οχηματα, τσαντες κλπ
Το μονο για το οποιο χρειαζεται παρεμβαση εισαγγελεα, ειναι η ερευνα σε κατοικιες, εφοσον δεν υπαρχει αυτοφωρο εγκλημα κατα της ζωης. Αν τελειται τετοιο εγκλημα, τοτε δεν χρειαζεται εισαγγελεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
τις προαλλες ειχα διαβασει για τη συλληψη παπαδατου-αναγνωστοπουλου ότι δεν του είχαν απαγγείλει κατηγορίες όταν τον προσήγαγαν.
σε γράμμα της Φέϊ-Μαρί Μάγερ στην κυριακατικη ελευθεροτυπια ελεγε παλι οτι δεν της απαγγελθηκαν κατηγοριες.
αυτο ειναι νομιμο απο την αντιτρομοκρατικη κατα τις προσαγωγες?

κατι ακομα αν ξερει κανεις: και οι δυο ανεφεραν οτι τους γυμνωσαν. αυτο στο πλαισιο ποιας διαδικασιας γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τις προαλλες ειχα διαβασει για τη συλληψη παπαδατου-αναγνωστοπουλου ότι δεν του είχαν απαγγείλει κατηγορίες όταν τον προσήγαγαν.
σε γράμμα της Φέϊ-Μαρί Μάγερ στην κυριακατικη ελευθεροτυπια ελεγε παλι οτι δεν της απαγγελθηκαν κατηγοριες.
αυτο ειναι νομιμο απο την αντιτρομοκρατικη κατα τις προσαγωγες?

κατι ακομα αν ξερει κανεις: και οι δυο ανεφεραν οτι τους γυμνωσαν. αυτο στο πλαισιο ποιας διαδικασιας γινεται?

Το περιστατικο με τον Παπαδατο, ηταν αναληθες.
Ο εν λογω κυριος προσηχθη ως υποπτος. Δεν συνεληφθη.
Αποδειχτηκε στην ΓΑΔΑ οτι δεν εκρεμουσε κατι σε βαρος του, οποτε αφεθηκε ελευθερος.
Τωρα, ο συγκεκριμενος, εκμεταλλευτηκε πολιτικα το γεγονος ως μελος κομματος, και γυρισε σε ολα τα καναλια λεγοντας ανομολογητα ψευδη, και προβαινοντας σε απειλες και μηνυσεις κατα των αστυνομικων. Επισης ειπε οτι θα εξεταστει απο ιατροδικαστη για να αποδειξει τα χτυπηματα που υπεστη.
Μεχρι σημερα δεν εκανε τιποτα απο τα παραπανω, που αποδεικνυει το ψευδος των ισχυρισμων που ειχε την προηγουμενη εβδομαδα.

Τωρα, για τις προσαγωγες δεν απαγγελονται κατηγοριες, αφου δεν υπαρχει τετελεσμενο εγκλημα!
Στις συλληψεις, εννοειται οτι απαγγελονται κατηγοριες, και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που καταδικαζεται απο ελληνικο δικαστηριο χωρις να ξερει για ποιο αδικημα κριθηκε ενοχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top