Προγραμματιστές και online portfolio

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν ξέρει προγραμματισμό και έχει κάτι να παρουσιάσει που έκανε γιατί να του κάνουν ερωτήσεις; Ποιό το νόημα; Αν δεν έχει portfolio το καταλαβαίνω αλλά αν έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί μπορεί το πτυχίο του να είναι διαφορετικό.

(portfolio? δεν παιρνει παιδιμ μαζί του τον σορς κώδικα:bleh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σημασία έχει κυρίως το αποτέλεσμα, όχι τι έγραψε στο source. Και κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της έχει ιντερνετ. Τόσο δύσκολο είναι να μπουν και να δουν το portfolio? Λιγότερη ώρα θα τους πάρει απο το να κάνουν ερωτήσεις και να μαντεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σελίνιμ, συγκεντρώσου. Δεν είναι όλοι οι προγραμματιστές web developers :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να έχουν ένα online portfolio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν αντιλέγω ρε παιδιά, απλά ΜΠΟΡΕΙ και να τύχει σε κάποιον να του κάνουν κανά δυο ερωτήσεις.

μου'χει τύχει, δεν τα φαντάζομαι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είχες online portfolio όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εάν ζητούν web developer, θα τους δείξει σάιτς που έχει φτιάξει.
εάν ζητούν προγραμματιστή, θα τους πει ποιες γλώσσες έχει χειριστεί μέχρι στιγμής ή διδάχτηκε στο πανεπιστήμιο.
εάν ζητούν software engineer, θα τους πει ποιες τεχνολογίες έχει χρησιμοποιήσει (προσοχή, είναι διαφορετικό από τις γλώσσες προγραμματισμού). Ο software engineer έχει κάνει και δουλειά προγραμματιστή. Καμιά φορά έχει κάνει και δουλειά web developer, αλλά πολύ επιφανειακά (διορθώσεις, maintenance και τέτοια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
δεν αντιλέγω ρε παιδιά, απλά ΜΠΟΡΕΙ και να τύχει σε κάποιον να του κάνουν κανά δυο ερωτήσεις.

μου'χει τύχει, δεν τα φαντάζομαι αυτά.
Δεν ειπα να μην κανουν ερωτησεις, αλλα για να δουν αν ξερει προγραμματισμο δεν περιμενουν να το δουν απο 1-2 ερωτησεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Είχες online portfolio όμως?

σελίνιμ, το πορτφόλιό μου είναι το cv μου. Αν δεις τι γράφω εκεί μέσα, δεν νομίζω ότι πρέπει να τους δείξω κάτι ονλάιν. Εξάλλου, δεν ανήκω στην κατηγορία που πρέπει να δείχνω πορτφόλιο, όπως το εννοείς εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
εάν ζητούν web developer, θα τους δείξει σάιτς που έχει φτιάξει.
εάν ζητούν προγραμματιστή, θα τους πει ποιες γλώσσες έχει χειριστεί μέχρι στιγμής ή διδάχτηκε στο πανεπιστήμιο.
εάν ζητούν software engineer, θα τους πει ποιες τεχνολογίες έχει χρησιμοποιήσει (προσοχή, είναι διαφορετικό από τις γλώσσες προγραμματισμού). Ο software engineer έχει κάνει και δουλειά προγραμματιστή. Καμιά φορά έχει κάνει και δουλειά web developer, αλλά πολύ επιφανειακά (διορθώσεις, maintenance και τέτοια).
Θα με κανεις να σου δειξω σιτες απο προγραμματιστες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν ειπα να μην κανουν ερωτησεις, αλλα για να δουν αν ξερει προγραμματισμο δεν περιμενουν να το δουν απο 1-2 ερωτησεις :D

όχι βέβαια...έχεις απόλυτο δίκιο:D

ξεχνάς όμως ότι πρέπει να σε ψαρώσουν με κάποιο τρόπο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως και να χει, πιστευω οτι κάποιο online portfolio πάντα είναι καλό και βολικό να υπάρχει. ;)
Ακόμα και για προγραμματιστές. Δεν χρειάζεται να παρουσιάζει sites μόνο ένα portfolio. Μπορεί να παρουσιάζει ακόμα και το CV αλλά σε πολύ πιο βολική μορφή ;)
Πάνο, αν θες βρες τέτοια sites και δώσε links :)

σελίνιμ, το πορτφόλιό μου είναι το cv μου. Αν δεις τι γράφω εκεί μέσα, δεν νομίζω ότι πρέπει να τους δείξω κάτι ονλάιν. Εξάλλου, δεν ανήκω στην κατηγορία που πρέπει να δείχνω πορτφόλιο, όπως το εννοείς εσύ.
Mου το αναλύεις λίγο αυτό σε παρακαλώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όχι βέβαια...έχεις απόλυτο δίκιο:D

ξεχνάς όμως ότι πρέπει να σε ψαρώσουν με κάποιο τρόπο:D
Αλλο αυτο, το ψαρωμα... Σε αυτο σημφωνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Θα με κανεις να σου δειξω σιτες απο προγραμματιστες ;)
και θα μου αποδείξεις τι με αυτό? ότι οι προγραμματιστές σε php (γιατί για αυτό φαντάζομαι μιλάς), βάζουν ωραία χρωματάκια στα σάιτ τους? Αν ο προγραμματιστής που λες είναι έξυπνος και ξέρει ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, θα του πει πρωτα για την ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ που χρησιμοποιήσε για να φτιάξει το σάιτ, και σαν κατακλείδα, θα του δείξει για τι μιλούσε τόση ώρα. Να είσαι σίγουρος όμως, ότι από το ένα μάτι θα τους μπει, και από το άλλο θα βγει:P (μιλάμε πάντα για μια θέση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι μιλάει μόνο για php, asp και τα τοιάυτα.
Απλά ένα site έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες παρουσίασης απο ένα τυπωμένο βιογραφικό. Δεν είναι μόνο τα "χρωματάκια". Το κακό είναι οτι οι περισσότερες έλληνες έχουν την άποψη αυτή, γι'αυτό είμαστε ακόμα 30 χρόνια πίσω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Mου το αναλύεις λίγο αυτό σε παρακαλώ?

δεν έχω πορτφόλιο με σάιτς, γιατί ποτέ μου δεν υπήρξα web developer. Όλα όσα έχω κάνει στις 3 δουλειές από τις οποίες έχω περάσει, αφορούν υλικό ενός software engineer (παραπέμπω στη διάκριση των θέσεων σε προηγούμενο ποστ). Αυτό το υλικό περιέχεται στο cv μου και μόνο. Δεν θα κέρδιζα τίποτα αν είχα ανεβάσει το cv μου ονλάιν:|. Θα έκανα όμως κίνηση ματ, αν έλεγα ότι ήμουν στην ομάδα ανάπτυξης ολοκληρωμένου συστήματος για την cosmote, π.χ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν νομίζω οτι μιλάει μόνο για php, asp και τα τοιάυτα.
Απλά ένα site έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες παρουσίασης απο ένα τυπωμένο βιογραφικό. Δεν είναι μόνο τα "χρωματάκια". Το κακό είναι οτι οι περισσότερες έλληνες έχουν την άποψη αυτή, γι'αυτό είμαστε ακόμα 30 χρόνια πίσω :(

αυτά πες τα στους εκάστοτε μάνατζερς που θα βρεις μπροστά σου:P:D

μη λυπάσαι σελίνι, τη δουλειά σου κάνε σωστά και άστους να κουρεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και θα μου αποδείξεις τι με αυτό? ότι οι προγραμματιστές σε php (γιατί για αυτό φαντάζομαι μιλάς), βάζουν ωραία χρωματάκια στα σάιτ τους? Αν ο προγραμματιστής που λες είναι έξυπνος και ξέρει ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, θα του πει πρωτα για την ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ που χρησιμοποιήσε για να φτιάξει το σάιτ, και σαν κατακλείδα, θα του δείξει για τι μιλούσε τόση ώρα. Να είσαι σίγουρος όμως, ότι από το ένα μάτι θα τους μπει, και από το άλλο θα βγει:P (μιλάμε πάντα για μια θέση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗ)
Φυσικα και δεν μιλαω για php, αρκετες φορες μου εχει τυχει σε blog προγραμματιστων να εχουν και ενα πορτφολιο με τα εργα τους :)

Αν ψαξεις στο google για Programmer portfolio νομιζω οτι θα βρεις κατι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε ρε κόλλημα με τα sites! Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω τόση ώρα είναι οτι δεν είναι τα online portfolio μόνο για όσους ασχολούνται επαγγελματικά με το web (πχ web developers, web designers etc)! Πχ αν κάποιος προγραμματιστής είχε δολυέψει με μιά ομάδα πάνω σε ένα πρόγραμμα θα μπορούσε στο site του εκτός του να αναφέρει τι ακριβώς έκανε, να παρέχει και download του προγράμματος. Και γενικά οι δυνατότητες όταν έχεις σχετικά μεγάλο CV είναι πολύ μεγαλύτερες όταν το παρουσιάζεις online. Υπάρχει η ίδια διαφορά που υπάρχει μεταξύ εφημερίδας και ενημερωτικού portal! Τόσο δύσκολο είναι πια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top