Μέρα της γυναίκας...

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μια φίλη μου θύμισε οτι αύριο είναι η μέρα της γυναίκας. Ήθελε να βγούμε έξω κοριτσοπαρέα να πούμε καμιά βλακεία να περάσει η ώρα. Εκείνη τη στιγμή όμως και καθώς το μυαλουδάκι μου έψαχνε απεγνωσμένα να βρεί μια δικαιολογία για να γλιτώσω (δεν είχα καμία όρεξη να σπαταλήσω το χρόνο μου με κάποια άτομα που το μόνο που ξέρουνε να κάνουνε είναι να αναπαράγουν στήλες του cosmopolitan- γιατί η συγκεκριμένη παρέα από τέτοια άτομα αποτελείται), μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ βαθύτερα για την περίφημη αυτή μέρα αλλά και για τη σημασία της. (Τελικά η δικαιολογία ήταν οτι είχα κανονίσει να βγω με το αγόρι μου :P )
Λένε λοιπόν "μέρα της γυναίκας". Τι συμβαίνει αυτή τη μέρα; Ας κοιτάξουμε γύρω μας, "ευγενικοί" άντρες τρέχουνε να αγοράσουνε λουλούδια και ίσως γλυκά στις καλές τους - τη στιγμή που ίσως και να φαντασιώνονται την καλύτερή φίλη της κοπέλας τους να τους κάνει αεροπλανικά στο κρεβάτι, γυναίκες βγαίνουν μόνες και αρχίζουνε και λένε καθεμία τα προβλήματά της με το "έτερον ήμισυ", ή με το υποψήφιο "έτερον ήμισυ", χορεύουνε και πίνουνε για να νιώσουνε τάχα οτι γιορτάζουνε. Μα ποιά γιορτή; Όταν στη δουλειά τις υποχρεώνουνε να μην κάνουνε παιδί για να τις κρατήσουνε, όταν πάνε να δουλέψουνε και το "αφεντικό" τους την πέφτει άγρια (και μιλάμε για γυναίκες 40 χρονών με παιδιά οι οποίες δε δίνουν και κανένα δικαίωμα), όταν πρέπει να τρέχουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ για να τα προλάβουνε όλα? Η μέρα της γυναίκας έχει καταντήσει να είναι μια μέρα που κάνει τη γυναίκα να νιώθει την ψευδαίσθηση οτι είναι κι αυτή άνθρωπος, ίσως και οτι είναι μοναδική, την κάνει να ξεχάσει για κάποιες ώρες τα προβλήματά της... Τη μέρα της γυναίκας η γυναίκα γιαρτάζει έτσι όπως της επιβάλλουνε τα πρότυπα της εποχής, υποβιβάζοντας έτσι τον εαυτό της ακόμα πιο πολύ. Μήπως όμως όλα αυτά δε βοηθούν τίποτα και κανέναν; Μήπως τελικά θα κάνω καλά και αύριο θα πάω απλά μια βόλτα με το αγόρι μου;
Προφανώς δεν εννοώ οτι αυτό συμβαίνει με όλες τις γυναίκες, αλλά από αυτά που βλέπω γύρω μου, αυτό αντιλαμβάνομαι.
Πείτε κι εσείς τι σκέφτεστε σχετικά με το ζήτημα αυτό...





Σημείωση:Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση οτι οι άντρες περνάνε μια χαρά ενώ οι γυναίκες σκοτώνονται στη δουλειά, ούτε και έχω σαν στόχο για άλλη μια φορά να προκαλέσω αντιπαράθεση μεταξύ των δύο φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Προσυπογράφω... Η μέρα της γυναίκας είναι μια καλοστημένη οικονομική μπίζνα όπως η μέρα της μητέρας, η γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου (τρελό γέλιο), η μέρα της αφύπνισης κατά της ελάττωσης του πληθυσμού του φαλακροκόρακα και δε συμμαζεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως. Έχει καταντήσει πλέον όχι μέρα της γυναίκας, αλλά μέρα της χαζογκόμενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αν φροντίσουμε να κάνουμε σωστές επίλογές, τότε μπορούμε κάλλιστα να έχουμε γύρω μας ανθρώπους που θα μας κάνουν να νιώθουμε ότι γιορτάζουμε και τις 365 μέρες του χρόνου και όχι μόνο σήμερα!

Χρόνια μας πολλά κορίτσια, για σήμερα, για αύριο και για πάντα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Παντελως άσχετο αλλά μου έκανε εντύπωση και ειπα να το πω... Σήμερα στη Μολδαβία ειναι αργία γιατι γιορτάζουν την παγκοσμια ημέρα της γυναίκας. :clapup:

Από εκεί και πέρα το ίδιο με τη Μισελ νιώθω κ εγω ...ότι έχει μεταλλαχθεί στη μέρα της χαζογκόμενας η μέρα!!! Αν και ...έχει άδικο το adespoto δλδ? Για να το γιορτάσουμε πρέπει να το παίξουμε χαζογκόμενες και να αναπαράγουμε τα κλισε του cosmo, pink και ένα κάρο που ξεφυτρώνουν συνέχεια? Βέβαια... ξεφυτρώνουν γιατι? γιατί πωλούνται? Μήπως τελικά είμαστε στην πλειοψηφία μας έτσι;;; :'(
Γιατί κοβω το κεφάλι μου ο΄τι όπως το adespoto έτσι κι εγώ ,κι εσύ και όλες μας έχουμε τέτοιες φίλες. Αλλά οι ίδιες υπάρχουν και ζουν και βασιλεύουν και είναι και πλήρως ικανοποιημένες!!! [αμα γράφω μπούρδες συγχωρέστε με...μετά από 7.30 ώρες στη δουλειά πιο πολύ έχω το νου μου στην...ε΄ξοδο παρά στην οθόνη του Pc...]

τεσπα...τι να πω...αντε...κορίτσια...χρόνια μας πολλά:bigarmhug :yahoo: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Kατʼαρχήν τη σημερινή ημέρα κατά τη γνώμη μου δε μπορούμε να την εξισώνουμε με το Βαλεντινο και άλλες τετοιες σαχλογιορτές.
Ο σκοπός της καθιερωσης της δεν είναι το οικονομικό κερδος,άσχετα με το ότι ετσι έχει καταλήξει (με τη δική μας συναίνεση φυσικά).!
Η 8η Μαρτίου είναι μια μέρα επετειακή ,δηλαδή ημέρα μνήμης,απολογισμού και απόδοσης τιμής σε καποιους ανθρώπους,άντρες και γυναίκες,που αγωνίστηκαν κάποτε για να έχουμε εμείς σήμερα αναγνωρισμένα και θεσμοθετημενα δικαιώματα.Να μπορούμε να σπουδάζουμε,να μπορούμε να ψηφίζουμε,να μπορούμε να επιλέγουμε.
ʽΕπειτα αποτελεί αφορμή για παραπέρα προβληματισμό('οπως ας πούμε και η μερα του Παιδιού)…Καμπανάκι υπενθύμισης…Υπενθήμιση για να οξύνουμε την ευαισθησία μας απέναντι στα κοινωνικά ζητήματα όλες τις υπόλοιπες 364 ημέρες του χρόνου…Υπενθύμιση ότι η θεσμοθετημενη από το νομο ισοτητα των φυλων μας είναι δυστυχώς ακομη μακρινο ονειρο για πολλες γυναικες σε διαφορες γωνιες του πλανητη…Που δεν υφιστανατι απλώς στερηση δικαιωματων όπως να πινουν,να καπνιζουν,να εχουν ερωτικες σχεσεις χωρις να αποσκοπουν στο γαμο,να διακοπτουν εγκυμοσυνη γιατί τους είναι ανεπιθυμητη,να έχουν άλλες προτεραιοτητες όπως καριερα,διασκεδαση,ανεμελη ζωη…Αυτά είναι τα λιγότερα…Υφιστανται πολύ πιο σοβαρη παραβιαση ,που εμεις οι δυτικες δε μπορουμε καν να διανοηθούμε..
Η σημερινή ημερα λοιπό καλώς κανει και υπάρχει…Θα μου πεις καλά και σήμερα περιμενουμε να τα θυμηθουμε όλα αυτά?ʼόχι…αλλα εστω και μια γυναικα σε ολον το κοσμο με αφορμη αυτή την ημερα δραστηριοποιηθεί κοινωνικά,πάλι ωφελος είναι…

Από κει κι έπειτα το τι επιλέγει να πάρει από αυτή την ημερα η κάθε γυναικα είναι δικό της θέμα…ʼόμως για το τι θα επιλεξει να παρει δεν ευθυνεται η μερα της Γυναικας !Εμεις ας κοιταμε μόνο τι κανουμε οι ιδιες και ας αφησουμε την κριτική για τις επιλογες των αλλων..Εκτος κι αν μας ρωτησουν :P

Χρονια μας Πολλά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Plain συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, η μέρα αυτή καθιερώθηκε να είμαι γιορτή για τις γυναίκες μετά από αγώνα των γυναικών για να κατακτήσουν τα δικαιώματά τους. Και αυτό είναι που πονάει περισσότερο, ο χαρακτήρας δηλαδή που θα έπρεπε να έχει η μέρα αυτή, ο οποίος χαρακτήρας βέβαια δεν έχει καμία σχέση από αυτόν που της δίνουν ορισμένοι σήμερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Kακώς κάνεις και σκας καλό μου αδεσποτο...Να κάνεις όλο τον κόσμο να δει με τα δικά σου μάτια δε μπορείς,όσο ορθή κι αν είναι η προσέγγιση σου..Θα συμβιβαστείς με τη διαφορετικότητα δίνοντας παράλληλα το δικό σου αγώνα με τον τρόπο που θες και μπορείς ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
...πάντως έτσι που πάμε δεν θα μας φτάνουν οι 365 ήμερες για να γιορτάζουμε κάθε μέρα και από κάτι!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατα αυτής της ημέρας βλέπεις όλα τα καρακατσο@λιά εκείνη την μέρα να βγαίνουν ενω όλες τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου να είναι εξαφανισμένες λες και τις άλλες μέρες δεν μπορουν να βγουν. Κάνουν λές και δεν έχουν βγει ποτε ξανα έξω.Αυτή την μέρα βλέπεις όλες τις ηλικίες.
Αυτη την μέρα την σιχαίνομαι και ας είμαι γυναίκα

Αυτό που είπε η Ελεν είναι σωστό πρέπει να έχουμε ανθρώπους δίπλα μας που θα μας άνουν όλο το χρόνο να νιώθουμε πως γιορτάζουμε;)



Plain η γιορτή σωστά απο εκεί προέρχεται αλλα αν ρωτήσεις γιατί είναι η γιορτή της γυναίκας καμια μας δεν ξέρει να απαντήσει, το βλέπουν την μέρα που μπορεις να ξεσαλώσεις

Συγνώμη αλλά συγχίστηκα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει που αντι για ιση αντιμετωπιση μας δινουν παγκοσμια ημερα. τι κατασταση ειναι αυτη; να νιωσουνε μια μερα οτι γιορταζουνε, μωρε, οι καημενες............
βεβαια, 1 παγκοσμια μερα της γυνακας και ολες οι αλλες του αντρα!
και τι να γιορτασουμε, ρε σεις.......λετε να χαιρονται στην αραβια, αφρικη, ινδια και ξερω'γω που αλλου ολες οι γυναικες που "γιορταζουν";;

ασε που για εμας τις προνομιουχες (σε σχεση με αυτες των χωρων που μολις ανεφερα) μια σωστη παγκοσμια ημερα θα ερχοταν σετακι με μακρυτερη αδεια μητροτητας, περισσοτερες θεσεις εργασιας και ισους μισθους με τους αντρες. για τις αλλες, μη-προνομιουχες, θα ερχοταν σετακι με λιγοτερους ξυλοδαρμους και συμπαρασταση (πρακτικη και με δραστηριοποιηση) απο ολον τον κοσμο και και τα δυο φυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ, μου αρέσει που όλοι την κράζουμε την ημέρα της γυναίκας, αλλά σε όλες τις "ηλίθιες" γιορτές θυμόμαστε να ανοίξουμε και από ένα θρεντ για να τις βρίζουμε ομαδικώς :D. σε καμμιά μέρα για το aids ξέρω γω, έχουμε ανοίξει άραγε κάνα σχετικό τόπικ; (μπορεί και να μας αδικώ γιατί η μνήμη μου είναι 128άρα κ δεν αποδίδει καμμιά φορά :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
εμενα μου αρεσει που αντι για ιση αντιμετωπιση μας δινουν παγκοσμια ημερα. τι κατασταση ειναι αυτη; να νιωσουνε μια μερα οτι γιορταζουνε, μωρε, οι καημενες............
βεβαια, 1 παγκοσμια μερα της γυνακας και ολες οι αλλες του αντρα!
και τι να γιορτασουμε, ρε σεις.......λετε να χαιρονται στην αραβια, αφρικη, ινδια και ξερω'γω που αλλου ολες οι γυναικες που "γιορταζουν";;

ασε που για εμας τις προνομιουχες (σε σχεση με αυτες των χωρων που μολις ανεφερα) μια σωστη παγκοσμια ημερα θα ερχοταν σετακι με μακρυτερη αδεια μητροτητας, περισσοτερες θεσεις εργασιας και ισους μισθους με τους αντρες. για τις αλλες, μη-προνομιουχες, θα ερχοταν σετακι με λιγοτερους ξυλοδαρμους και συμπαρασταση (πρακτικη και με δραστηριοποιηση) απο ολον τον κοσμο και και τα δυο φυλα.
Και αυτό που φοβάμαι είναι οτι η ίση αντιμετώπιση θα αργήσει πάρα πολύ να έρθει, μιας και καμία γυναίκα πλέον δεν το προσπαθεί. Όσες φωνάζουν για τα δικαιώματα των γυναικών χαρακτηρίζονται γραφικές, πολλές φορές ακόμα και απο τις ίδιες τις γυναίκες! Που είναι οι γυναίκες που εξαιτίας τους γιορτάζουμε αυτή την ημέρα, που διεκδικούσαν την ισότητα που άξιζαν; Χάθηκαν, τις έφαγε η μαρμάγκα. Αντικαταστάθηκαν απο γυναίκες που νοιάζονται τόσο πολύ για το τι θα νομίσουν γι'αυτές οι άντρες και ο περίγυρος, που φοβούνται να παλέψουν για τα δικαιώματα τους και βολεύονται γιατί "δε βαριέσαι μωρέ καλά είμαι...". Παρηγοριούνται με παροιμίες του στύλ "Σε ένα γάμο ο άντρας είναι το κεφάλι αλλά η γυναίκα ο λαιμός που το κινεί όπως θέλει" και έχουν την ψευδαίσθηση οτι μπορεί μεν να μην είναι ίσες αλλά αυτές κινούν τα νήματα. Το οποίο είναι μεν αληθές σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά αξίζει τον κόπο ρε γ@μώτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Είμαι κατά αυτής της ημέρας, όπως και κάθε άλλης ημέρας ή περίστασης που θα έθετε τις γυναίκες σε εναν "ξεχωριστό" ρόλο. Θεωρώ οτι αυτή η μέρα είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για πολλά συμπλεγματικά παπαγαλάκια, να βγούν και να πούν το ίδιο καλό ξυνό παραμύθι περι "ισότητας" (για τον όρο ισότητα σας παραπέμπω στην υπογραφή μου) και για πολλά φλωροαγοράκια να τρέξουν να πάρουν γλυκάκι και δωράκι για το χιλιοπηδ...νο της πωπάκι.

Έλεος πια με αυτή την ισότητα.... Άλλη η δουλειά του άντρα κι άλλη της γυναίκας. Σας ζητήσαμε ποτέ να μας γκαστρώνετε και να γεννάμε εμείς τα παιδιά σας; Εσείς γιατί μας ζητάτε τότε χίλια δυο άλλα; Ισότητα ναι ναι.... ας το πούν κόμπλεξ κατωτερότητας επιτέλους. Άμα δεν έχετε το πάνω χέρι, δε σας φταίει ο άντρας. Τα νεύρα σας με το Θεο (ή τους 12 θεούς) που έδωσαν κατα τη Δημιουργία, σε κάθε φύλο τους ρόλους του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακομη ενα off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
:hmm: :hmm: :hmm:

Σκοπός είναι να θυμόμαστε τα δικαιώματα της γυναίκας..., και να αγωνιζόμαστε για αυτά παντού και πάντα, γιατί δεν είναι σωστό, επειδή ζούμε στην ευρώπη, να ξεχνάμε, πως ακόμα και σήμερα υπάρχουν χώρες, στις οποίες η γυναίκα αντιμετωπίζεται φρικτά... και απάνθρωπα..., χώρες που η γυναίκα, δεν έχει δικαίωμα να δουλέψει για να μεγαλώσει τα παιδιά της, χώρες που η γυναίκα δεν έχει δικαίωμα να γεννήσει το παιδί της, αν δεν είναι παντρεμένη..., χώρες στις οποίες ένα λάθος της γυναίκας πληρώνεται με λιθοβολισμό..., χώρες στις οποίες οι γυναίκες αντιμετωπίζουν τόσο ηδεχθείς καταστάσεις... που σε εμάς φαίνονται σαν κακόγουστα παραμύθια..., που δυστυχώς όμως, δεν είναι κακόγουστα παραμύθια, είναι τραγική πραγματικότητα!!!!! :mad: :mad: :mad:

Να τα θυμόμαστε λοιπόν αυτά πάντα και να αγωνιζόμαστε για αυτά... και όχι να ψάχνουμε αιτία, για να βγούμε με γυναικοπαρέα... :worry: :worry: :worry:

Δεν λέω πως αυτό είναι άσχημο, απλά δεν πιστεύω πως είναι ανάγκη, για να το κάνουμε μια τέτοια έξοδο..., να είναι η μέρα της γυναίκας... ;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Οραία τότε να κάνουμε και μέρα του άντρα γιατί άντρες είναι στις πολιτισμένες χώρες που κάθονται στα φανάρια της ευρώπης ως επέτες...
Συγγνώμη κιόλας αν θεωρείτε λόγο αυτό...
Όσον αφορά το λιθοβολισμό είναι για μηχεία αν δεν κάνω λάθος το οποίο για μένα είναι σοβαρό θέμα και παίρνει αρκετή κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover:
Οραία τότε να κάνουμε και μέρα του άντρα γιατί άντρες είναι στις πολιτισμένες χώρες που κάθονται στα φανάρια της ευρώπης ως επέτες...
Συγγνώμη κιόλας αν θεωρείτε λόγο αυτό...
Όσον αφορά το λιθοβολισμό είναι για μηχεία αν δεν κάνω λάθος το οποίο για μένα είναι σοβαρό θέμα και παίρνει αρκετή κουβέντα...

sorry, δε σε εννοω απολυτα σχετικα με το πρωτο θεμα....αυτη δε θα ηταν μερα του αντρα αλλα μερα του ανθρωπου γενικα. γιατι δεν θα επρεπε να γινονται αυτα τα πραγματα.
οσο για τη μοιχεια, εκει δε συμφωνω. ειναι μεν ενα θεμα σοβαρο σχετικα με την καλη κατασταση του ζευγαριου, ομως ειναι κατι που, ενα,δεν προκειται να λυθει με θανατο του φταιχτη, και δευτερον, γιατι να τιμωρειται η γυναικα κι ο αντρας να εχιε καθε δικαιωμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Θα απαντήσω όπως πάντα δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις μόνο φταίχτης και αθώος,δύο καταστάσεις 0 ή 1.Η διαπόμπευση είναι κάτι σημαντικό δεν συμφωνώ με τον θάνατο,προτειμώ την απόλυτη ατίμωση στο φταίχτη που του κάνει μία ζωή χειρότερη από τον θάνατο!
Βασικά αυτές οι "μέρες" είναι πολύ φτιαγμένες.Δόξα και τιμή μόνο στην μέρα του ύπνου:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top