• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οφθαλμικές επεμβάσεις με laser

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Kαλημέρα.
Καταρχάς υπάρχει ήδη θέμα Διόρθωση της μυωπίας με laser
Το κόστος εξαρτάται από γιατρό σε γιατρό ενδεικτικά 1800-3500Ε οι τιμές.

Η εγχείρηση γενικά θεωρείται "κοσμητική ιατρική" και δεν καλύπτεται από τα ταμεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Σε καποιο οφθαλμολογικο φυλλαδιο που ειχε εκτενες αρθρο περι αυτου,ελεγε πως αν εισαι πανω απο 40 ΔΕΝ πρεπει να την κανεις.

Και οι παρενεργειες που εγραφε (ευαισθησια τη νυχτα,οδηγηση τη νυχτα με γυαλια κλπ) με αποθαρρυναν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Έρχεται η ώρα που θα την κάνω κι εγώ αυτή την επέμβαση. Μόνο που δεν ξέρω αν γίνεται να συνδιαστεί με επέμβαση για διόρθωση στραβισμού (το ένα μάτι στην Ανατολή, τ' άλλο μάτι στη Δύση:redface:)

Στο πισί μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να λιώσω όπως λιώνω τώρα; (πολύ δηλαδή!)

Ουφ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στο πισί μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να λιώσω όπως λιώνω τώρα; (πολύ δηλαδή!)

Ουφ....

εγώ άνοιξα πισι από παρασκευή πρωί σε δευτέρα βράδυ [lasik].

Γενικά όμως να 'λιώσω' πέρασε αρκετός καιρός [περισσότερο λόγω δικής μου φοβίας]. Ο γιατρός μου είχε πει [του είχα πει ότι η δουλειά μου είναι σχετική με υπολογιστές και πρέπει να περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη] ότι μπορώ μόλις νιώσω έτοιμη να κάτσω, αλλά καλό είναι να το αποφύγω μέχρι να περάσει μια βδομάδα.

Σαν αίσθηση στα μάτια πάντως, να μην κουράζομαι καθόλου [ή μάλλον να με κουράζει η οθόνη όσο με κούραζε και προ εγχείρησης μετά από πολύωρη παραμονή μπροστά σε αυτή] πέρασαν κάποιοι μήνες για να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
εγώ άνοιξα πισι από παρασκευή πρωί σε δευτέρα βράδυ [lasik].

Γενικά όμως να 'λιώσω' πέρασε αρκετός καιρός [περισσότερο λόγω δικής μου φοβίας]. Ο γιατρός μου είχε πει [του είχα πει ότι η δουλειά μου είναι σχετική με υπολογιστές και πρέπει να περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη] ότι μπορώ μόλις νιώσω έτοιμη να κάτσω, αλλά καλό είναι να το αποφύγω μέχρι να περάσει μια βδομάδα.

Σαν αίσθηση στα μάτια πάντως, να μην κουράζομαι καθόλου [ή μάλλον να με κουράζει η οθόνη όσο με κούραζε και προ εγχείρησης μετά από πολύωρη παραμονή μπροστά σε αυτή] πέρασαν κάποιοι μήνες για να γίνει.

Ευχαριστώ πολύ για τις ινφο!! :bigarmhug

Αν είναι να φτιάξουν τα ματάκια μου, ας κάνω αυτή τη θυσία!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ας κάνω αυτή τη θυσία!:redface:

Σιγα τη θυσια!(πραγματικα δεν ειναι τιποτα, το πιστευω)
Προσωπικα περιμενω πως και πως να σταθεροποιηθω να παω να το κανω...

Μη φοβασαι, δε θα καταλαβεις τιποτα και την αλλη μερα θα βλεπεις καθαρα χωρις γυαλια και φακους.
Τι πιο τελειο!


7, για τα 40 και ανω δεν ξερω αλλα δε νομιζω. Λειζερ ειναι οχι χειρουργιο. Ρωτα αρκετους γιατρους καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μη φοβασαι, δε θα καταλαβεις τιποτα και την αλλη μερα θα βλεπεις καθαρα χωρις γυαλια και φακους.
Τι πιο τελειο!
δεν το λέω για να αποτρέψω κανένα φυσικά, μιας και Indeed η αίσθηση [για όσους έχουν περάσει από τα βάσανα φακών/γυαλιών] δεν περιγράφεται, όμως αυτό το "από την άλλη μέρα" δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι πρώτες μια-δυο μέρες [ώσπου να επουλωθούν δλδ οι "πληγές"] δεν είναι και ακριβώς ...ειδυλιακές [ευαισθησία στο φώς/σκόνη, να μην μπορείς να πλυθείς και γενικώς είσαι λίγο κλεισμένος στο σπίτι]. Φυσικά και αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία μερικών ημερών φυσικά!!! :D

7, για τα 40 και ανω δεν ξερω αλλα δε νομιζω. Λειζερ ειναι οχι χειρουργιο. Ρωτα αρκετους γιατρους καλυτερα...
Νομίζω, ότι έχει σχέση με την ανάπτυξη πρεσβυωπίας και την εξισσορόπηση μυωπίας-πρεσβυωπίας ή κάτι τέτοιο σε ηλικίες πάνω από τα 40, αλλά δεν τα ξέρω κι εγώ ακριβώς, σίγουρα ένας γιατρός θα μπορεί να τα πει πολύ καλύτερα από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
δεν το λέω για να αποτρέψω κανένα φυσικά, μιας και Indeed η αίσθηση [για όσους έχουν περάσει από τα βάσανα φακών/γυαλιών] δεν περιγράφεται, όμως αυτό το "από την άλλη μέρα" δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι πρώτες μια-δυο μέρες [ώσπου να επουλωθούν δλδ οι "πληγές"] δεν είναι και ακριβώς ...ειδυλιακές [ευαισθησία στο φώς/σκόνη, να μην μπορείς να πλυθείς και γενικώς είσαι λίγο κλεισμένος στο σπίτι]. Φυσικά και αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία μερικών ημερών φυσικά!!! :D


Νομίζω, ότι έχει σχέση με την ανάπτυξη πρεσβυωπίας και την εξισσορόπηση μυωπίας-πρεσβυωπίας ή κάτι τέτοιο σε ηλικίες πάνω από τα 40, αλλά δεν τα ξέρω κι εγώ ακριβώς, σίγουρα ένας γιατρός θα μπορεί να τα πει πολύ καλύτερα από μένα.



δεν διαβασα οσα εγραψες κι οσα ειπωθηκαν πιο πισω, ουτε τι ειπωθηκε για τα 40 και ανω ακριβως αν και καπου το χω ξανακουσει αυτο, παρατηρησα την αποθαρρυνση του 7,παντως συμφωνω με οσα λες.
παιζει ρολο η εποχη που θα κανεις το λειζερ?
αλλωστε λενε,μπρος τα καλλη τι ειν ο πονος?;)
περιμενω πως και πως...
λιγο ακομα και τερμα τα βασανα με τους φακους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τυχαινει να εργαζομαι σε κλινικη και μαλιστα στα οφθαλμολογικα χειρουργεια!!!
εχω δει λοιπον πολλα ατομα να κανουν λειζερ μυωπιας απο 27 ετων...
οποτε μην αγχωνεστε κοριτσια, ολα θα ερθουν!!!
εγω ευτυχως δεν εχω μυωπια, αν και παντα μου αρεσαν τα γυαλια, αλλα ποτε δεν εβαλα!!!:P

σε λιγο ομως με βλεπω με γυαλακια για την δουλεια μου!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nienor

Νεοφερμένος

Η Nienor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επειδη καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να φορας φακους επαφης 20 μερες πριν την επεμβαση,ηθελα να ρωτησω,αυτο ισχυει οντως????Δλδ εγω που δεν εχω γυαλακια κ κυκλοφορω μονο με τους φακους τι κανω?Παω κ αγοραζω για ενα μηνα κ μετα τα πεταω???Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επειδη καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να φορας φακους επαφης 20 μερες πριν την επεμβαση,ηθελα να ρωτησω,αυτο ισχυει οντως????Δλδ εγω που δεν εχω γυαλακια κ κυκλοφορω μονο με τους φακους τι κανω?Παω κ αγοραζω για ενα μηνα κ μετα τα πεταω???Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω. :hmm:
Nαι.

Οποιονδήποτε οφθαλμίατρο και να επισκεφτείς θα στο επιβεβαιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nienor

Νεοφερμένος

Η Nienor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τελεια!!!!Thanks για την γρηγορη απαντηση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε παιδιά, πιστεύετε ότι αξίζει να κάνεις κάποιος laser ξέροντας ότι τα αποτελέσματα, λόγω ιδιαιτεροτήτων στο μάτι του, δεν θα είναι άκρως επιτυχημένα; Έχω 8 βαθμούς μυωπία και 3μιση αστιγματισμό, πολύ λεπτό μάτι που δεν επιτρέπει "σκάψιμο" σε βάθος. Μου είπαν ότι μπορούμε να κάνουμε PRK και μόνο και να εξαλείψουμε ουσιαστικά τον αστιγματισμό, με μεγάλη πιθανότητα να διορθώσουμε την μυωπία το πολύ ως 4 βαθμούς (θα πρέπει να κάνω κάποια ακόμα εξέταση για να δω τους ακριβείς βαθμούς διόρθωσης που "αντέχει" το μάτι μου). Ο γιατρός εν ολίγοις δεν αναλαμβάνει να μου εξαλείψει τη μυωπία.

Αυτό που μου είπε, και συζητάω με αρκετούς, μύωπες και μη, από χθες, είναι ότι αν κάνω την εγχείριση θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής μου (καθώς πέρα από το ότι πληρώνω βαπορίσια τους αστιγματικούς φακούς και τα γυαλιά μου, ο αστιγματισμός μου δεν μου επιτρέπει να δω εξίσου καλά με τα γυαλιά όσο με τους φακούς, με αποτέλεσμα να "καταδικάζομαι" σε κατάχρηση φακών, με εκείνα που συνεπάγεται αυτή η τακτική μου, όπως επεφυκίτιδες, ερεθισμούς, συχνή χρήση κολλυρίων και λοιπά). Επίσης, είναι καλύτερο για κάποιον να έχει 4 ή 5 βαθμούς μυωπία, από το να έχει 8 συν 3μιση αστιγματισμό. Παρόλα αυτά, οι βαθμοί θα είναι και τότε υψηλοί, η χρήση γυαλιών και φακών επιβεβλημένη και για να μην μακρυγορώ δεν ξέρω αν αξίζει. Να αναφέρω ότι δεν με προβληματίζει καθόλου το οικονομικό, καθώς το καλύπτει η ασφάλεια . Μιλάω καθαρά για την ταλαιπωρία, σωματική και ψυχολογική.

Απόψεις; Δεν περιμένω να μου βρουν οι άλλοι λύση, αλλά θα με ενδιέφερε να δω πώς το βλέπουν το ζήτημα άτομα από "έξω" (κυρίως μύωπες που μπορούν να κατανοήσουν το πρόβλημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για εμένα ακόμα και να καταφέρεις να μη χρειάζεσαι φακούς συνέχεια είναι πολύ θετικό (δηλαδή και στην περίπτωση που δεν θα εξαλειφθεί) αφού θα αποφύγεις όλα αυτά που αναφέρεις και θα μπορείς να φορέσεις 2-3 μέρες γυαλιά να ηρεμήσει το μάτι σου.
Εκτός αν μπορέσεις να βρείς κάποιον άλλο γιατρό που θεωρείς οτι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας δεν βλέπω άλλο λόγο να διστάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι στο απόλυτο, εκτιμώ το γεγονός ότι, αν και χειρούργος, "άργησε" να ξεκινήσει να ασχολείται με laser για μυωπία, περιμένοντας να φτάσει σε σημείο να θεωρεί την τεχνολογία ασφαλή. Επίσης εκτιμώ το ότι ποτέ δεν μου "χάιδεψε" τα αυτιά. Δηλ. σκέφτομαι ότι αν πάω σε άλλον και μου πει "εντάξει, θα στην κατεβάσω στο 3", αν το κάνω θα αμφιβάλλω για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που θα έχει η εγχείριση στην όρασή μου. Χθες η βυθοσκόπηση που έκανα έδειξε και κάποιο καινούριο πρόβλημα (δε λέω λεπτομέρειες επειδή ακόμα δεν το έχω ψάξει), οπότε ήδη προβληματίζομαι για την όρασή μου (με όλα όσα έχω μαζεμένα:P).

Οι λόγοι που διστάζω είναι 2. Αφενός το ότι θα μπω σε κάποια μη ευχάριστη διαδικασία η οποία θα μου προσφέρει βελτίωση της ποιότητας ζωής και μόνο. Δηλ. κάνω σύγκριση με άλλους που ταλαιπωρήθηκαν μεν, αλλά τουλάχιστον μετά από όλα αυτό βλέπουν καλά. Αυτό δεν θα ισχύει για μένα. Αφετέρου σκέφτομαι το ενδεχόμενο τα δεδομένα στον τομέα να είναι διαφορετικά σε λίγα χρόνια για άτομα σαν εμένα, αλλά έχοντας κάνει εγχείριση να μην μπορώ πια να επέμβω στο μάτι μου.

Πάντως Γκαντέμη ευχαριστώ για την απάντηση, η οποία κατευθύνεται προς τις απόψεις των περισσοτέρων με τους οποίους συζήτησα για τον προβληματισμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γιατί η πλειοψηφία οφθαλμίατρων και άλλων επιστημόνων διεθνούς κύρους που φοράνε γυαλιά δεν κάνουν επέμβαση με laser;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γιατί η πλειοψηφία οφθαλμίατρων και άλλων επιστημόνων διεθνούς κύρους που φοράνε γυαλιά δεν κάνουν επέμβαση με laser;

Αυτό με έχει προβληματίσει και μένα, μου το είχε πει κι ο γιατρός μου πριν λίγα χρόνια. Από την άλλη, συζήτηση που είχα με οφθαλμίατρο, μου έδωσε την άποψη ότι οι γιατροί δεν θα κάνουν κάποια επέμβαση αν οι λόγοι είναι καθαρά αισθητικοί. Αν σχετίζονται με τη λειτουργικότητά τους, είναι πιο θετικοί. Ο γιατρός χθες μου είπε ότι το laser που θα κάνω εγώ θα είναι εγχείριση λειτουργικότητας, καθώς δεν θα αποχωριστώ τα βοηθήματα όρασης, αλλά αφενός θα βλέπω καλύτερα, αφετέρου η χρήση φακών για μικρότερα διαστήματα κάθε μέρα θα μειώσει επεφυκίτιδες κι ερεθισμούς και τη γενικότερη επιβάρυνση του ματιού.

Αν είχα 1-2 βαθμούς δεν θα το συζήταγα καν. Δεν θα έκανα! Από την άλλη πολλοί συγγενείς-φίλοι-γνωστοί έχουν κάνει χωρίς επιπλοκές. Ξέρω βέβαια και περίπτωση ατόμου που χρειάστηκε και 2η εγχείριση, καθώς δεν τήρησε τους μετεγχειριτικούς κανόνες κι είχε προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η μητέρα μου έκανε πριν 10 χρόνια laser σε αστιγματισμό και μικρή μυωπία και από τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πραγματικά αλλάζει η ζωή σου, ειδικά αν πάψεις να τυραννιέσαι με γυαλιά. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση σου αν σκεφτείς τις ευκολίες νομίζω πως αντισταθμίζει τις αμφιβολίες σου. Άλλωστε σε οποιαδήποτε επέμβαση παίρνεις ρίσκο.

@nPb αυτό είναι επιχείρημα? Και οι περισσότεροι καρδιολόγοι καπνίζουν και σου λένε να κόψεις το κάπνισμα. Άκυρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αφετέρου σκέφτομαι το ενδεχόμενο τα δεδομένα στον τομέα να είναι διαφορετικά σε λίγα χρόνια για άτομα σαν εμένα, αλλά έχοντας κάνει εγχείριση να μην μπορώ πια να επέμβω στο μάτι μου.
Αυτό είναι πράγματι παράγοντας που δεν είχα σκεφτεί. Το ξέρεις ότι μπορεί να αποκλείσεις μια μελλοντική επέμβαση κάνοντας αυτή τώρα η το υποθέτεις; Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα σε βοηθήσει ο γιατρός σου να αποφασίσεις και επ αυτού που ξέρει σίγουρα αν υπάρχουν τέτοιοι τεχνικοί περιορισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Woochoogirl ευχαριστώ για την απάντηση!

Γκαντέμη θα τον ρωτήσω, για να είμαι ειλικρινής αφού έφυγα από το ιατρείο άρχισαν να μου δημιουργούνται αρκετές απορίες, οπότε, αν και του έθεσα αρκετά ερωτήματα, υπάρχουν πολλά ακόμα αναπάντητα.

Δεν έχει νόημα προφανώς να συζητάμε με υποθέσεις, πάντως η λογική μου λέει ότι αν φτάσω το μάτι μου στα "όριά" του, θα είναι δύσκολο να κάνω αργότερα πιο βαθιά τομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top