Η αυστηρή επιλογή των ανθρώπων που συναναστρεφόμαστε θεωρείται ως ρατσισμός?

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Και εγω ας πουμε δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ποτε με μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..

Αυτο τι σημαινει? Οτι ειμαι ρατσιστης???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κοιτα αυτοι που ειναι vegan συνηθως ειναι απο πολιτικη αποψη και οχι λογω υγεινης διατροφης..Ετσι ο αλλος μπορει να τρωει κολλημα η σχεση του να κανει κατι που για αυτον ειναι πολιτικα απαραδεκτο..

Και εγω ας πουμε δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ποτε με μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..

Αυτο τι σημαινει? Οτι ειμαι ρατσιστης???:hmm:
Ναι είσαι!Εμένα το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις απο την παρέα σου έναν υπέρβαρο και το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις κάποιον γιατί δεν είναι χορτοφάγος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ναι είσαι!Εμένα το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις απο την παρέα σου έναν υπέρβαρο και το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις κάποιον γιατί δεν είναι χορτοφάγος.:hmm:

Πρωτα απο ολα εγω ειπα οτι αποριπτω για σχεση μου μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..Και αυτο γιατι εγω δεν μπορω να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο με τετοιες ιδεες..

Αν αυτο ειναι ρατσισμος,οκ παω πασο..Ειμαι ρατσιστης..

Απλα ολοι εχουν καποια κριτηρια για μια σχεση..Με αυτη τη λογικη ολοι ειναι ρατσιστες..

Εγω δεν ειπα οτι συμφωνω με τους χορτοφαγους που αποριπτουν για σχεση καθε μη-χορτοφαγο..Απλα ειπα οτι επειδη για τους περισσοτερους ειναι πολιτικη πραξη,εχει το δικαιωμα να χαλιεται ο ανθρωπος του να κανει κατι που ο ιδιος θεωρει ανηθικο..Αλλωστε δεν ενοχλει κανεναν.. Ουτε δερνει τους μη-χορτοφαγους,ουτε ζηταει τον αφανισμο τους..

'Οτι επιδιώκεις σχέσεις με ....ιδέες κι όχι με κοπέλες! :D

Μα ενα μεγαλο μερος ενος ανθρωπου ειναι και οι ιδεες του..Οταν ερωτευομαι εναν ανθρωπο και τον γουσταρω να ειναι διπλα μου δεν γουσταρω μονο την ομορφια του και το σωμα του αλλα και τις ιδεες του και τον τροπο ζωης του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα εγω ειπα οτι αποριπτω για σχεση μου μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..Και αυτο γιατι εγω δεν μπορω να εχω διπλα μου εναν ανθρωπο με τετοιες ιδεες..

Αν αυτο ειναι ρατσισμος,οκ παω πασο..Ειμαι ρατσιστης..

Απλα ολοι εχουν καποια κριτηρια για μια σχεση..Με αυτη τη λογικη ολοι ειναι ρατσιστες..

Εγω δεν ειπα οτι συμφωνω με τους χορτοφαγους που αποριπτουν για σχεση καθε μη-χορτοφαγο..Απλα ειπα οτι επειδη για τους περισσοτερους ειναι πολιτικη πραξη,εχει το δικαιωμα να χαλιεται ο ανθρωπος του να κανει κατι που ο ιδιος θεωρει ανηθικο..Αλλωστε δεν ενοχλει κανεναν.. Ουτε δερνει τους μη-χορτοφαγους,ουτε ζηταει τον αφανισμο τους..



Μα ενα μεγαλο μερος ενος ανθρωπου ειναι και οι ιδεες του..Οταν ερωτευομαι εναν ανθρωπο και τον γουσταρω να ειναι διπλα μου δεν γουσταρω μονο την ομορφια του και το σωμα του αλλα και τις ιδεες του και τον τροπο ζωης του..

Έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μα ενα μεγαλο μερος ενος ανθρωπου ειναι και οι ιδεες του..Οταν ερωτευομαι εναν ανθρωπο και τον γουσταρω να ειναι διπλα μου δεν γουσταρω μονο την ομορφια του και το σωμα του αλλα και τις ιδεες του και τον τροπο ζωης του..
Δεν αμφιβάλλω φίλε μου για τις καλές σου προθέσεις, αλλά πέρα (και πίσω) από το λογοπαίγνιο μου, υπάρχει συνέχεια...:)

Αρχικά μίλησες για σχέση, μετά επαναδιατύπωσες "όταν ερωτεύομαι", άλλο το ένα, άλλο το άλλο, και σαφώς δεν είναι συνδεόμενα θετικά ή αρνητικά, αλλά ανεξάρτητα!;)

Όμως, ακόμη κι έτσι, δηλαδή μέσα από αντίθετες ιδέες και τρόπο ζωής αν θέλεις, αναπτύσσονται σχέσεις πάθους, έρωτα, βαθιάς αγάπης, αλλά και απλές-σκέτες σχέσεις (3...2...1...τέλος) :whistle:

Αλίμονο, αν πορευόμαστε στις ερωτικές σχέσεις βάσει γραμμής κόμματος, κοινωνικών τάξεων, κοινών συνηθιών κτλ.... την είχαμε βάψει, που λένε, αποφεύγοντας να το χαρακτηρίσω (προαποφασισμένο) ρατσισμό, θα το πω απλά και...γλυκά, "άκαμπτη στάση ζωής"!:D

Ο άνθρωπος, όπως μου αρέσει να λέω συχνά - πυκνά, στη ζωή του πρέπει να επανεξετάζει, να αναθεωρεί, να επαναπροσδιορίζεται, να αλλάζει δηλαδή και στο τέλος να επανέρχεται στα...ίδια!
Ο κύκλος όμως είναι απαραίτητος, αν με εννοείς!

Σαφώς και δεν έχω καμμιά διάθεση να σου αλλάξω....γούστα, ευκαιρία βρήκα να πω τα δικά μου!!!!! :clapup:

Tώρα, σχετικά με το θέμα κρίνω - κατακρίνω, νομίζω ότι εντάξει, κάπου το έχετε παρακάνει πια με τον Άγγελο, ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι κακοπροαίρετος, κι αυτό -με το συμπάθιο- αλλά μόνο τυφλοί δεν μπορούν να το δουν ! :P
Αν θέλεις σώνει και καλά να προσάψεις σε κάποιον τη ρετσινιά ότι προσβάλλει, ακόμη κι αν δεν βρεις συγκεκριμένο προσβεβλημένο "θύμα", μπορείς εύκολα να καταφύγεις στους προσβεβλημένους όλης της...γής! (πχ προσέβαλε τους απανταχού....προοδευτικούς) :worry:

Και στην τελική, εδώ συζητάμε μεταξύ μας κι εκεί έγκειται η (όποια) αξία της συζήτησης!
Αν είναι να επικαλούμαστε .... links, τον όποιο σοφό και εξειδικευμένο ή και ...προφήτες ακόμη, συγνώμη αλλά η τοποθέτηση της δικής μου εκδοχής τουλάχιστον, είναι ότι το χάσαμε το παιγνίδι, ναι παιγνίδι, διότι σε φόρουμ συζητάμε επιτέλους, δεν νομοθετούμε, θα πρότεινα λοιπόν να χαλαρώσετε μερικοί, για να αποφύγω να πω....αφιππεύσατε! :D

Ξεύρετε αγαπητά μου παιδιά, είναι πολύ λεπτή (σχεδόν αόρατη) η διαχωριστική γραμμή μεταξύ προάσπισης "δικαιωμάτων" και επιβολής "υποχρεώσεων" ;)

Αφήστε λοιπόν τον Άγγελο να εκφράζεται, όσο δεν βρίζει ή προσβάλλει πραγματικά, διότι από "σωτήρες" πήξαμε! Όχι άλλους παρακαλώ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Tώρα, σχετικά με το θέμα κρίνω - κατακρίνω, νομίζω ότι εντάξει, κάπου το έχετε παρακάνει πια με τον Άγγελο, ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι κακοπροαίρετος, κι αυτό -με το συμπάθιο- αλλά μόνο τυφλοί δεν μπορούν να το δουν !
Αν θέλεις σώνει και καλά να προσάψεις σε κάποιον τη ρετσινιά ότι προσβάλλει, ακόμη κι αν δεν βρεις συγκεκριμένο προσβεβλημένο "θύμα", μπορείς εύκολα να καταφύγεις στους προσβεβλημένους όλης της...γής! (πχ προσέβαλε τους απανταχού....προοδευτικούς)

Και στην τελική, εδώ συζητάμε μεταξύ μας κι εκεί έγκειται η (όποια) αξία της συζήτησης!
Αν είναι να επικαλούμαστε .... links, τον όποιο σοφό και εξειδικευμένο ή και ...προφήτες ακόμη, συγνώμη αλλά η τοποθέτηση της δικής μου εκδοχής τουλάχιστον, είναι ότι το χάσαμε το παιγνίδι, ναι παιγνίδι, διότι σε φόρουμ συζητάμε επιτέλους, δεν νομοθετούμε, θα πρότεινα λοιπόν να χαλαρώσετε μερικοί, για να αποφύγω να πω....αφιππεύσατε!

Ξεύρετε αγαπητά μου παιδιά, είναι πολύ λεπτή (σχεδόν αόρατη) η διαχωριστική γραμμή μεταξύ προάσπισης "δικαιωμάτων" και επιβολής "υποχρεώσεων"

Αφήστε λοιπόν τον Άγγελο να εκφράζεται, όσο δεν βρίζει ή προσβάλλει πραγματικά, διότι από "σωτήρες" πήξαμε! Όχι άλλους παρακαλώ....

Συνονόοοοοοοματεεεεε!:clapup: Ευτυχως που εχω εναν υποστηρικτη......ας γινουμε πολλοι οι Αγγελοι!(Κυριου:P:D)

χαλαρα παιδες....συζητηση κανουμε.... και χωρις λιγη παρεκτροπη δεν εχει νοστιμαδα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω φίλε μου για τις καλές σου προθέσεις, αλλά πέρα (και πίσω) από το λογοπαίγνιο μου, υπάρχει συνέχεια...:)

Αρχικά μίλησες για σχέση, μετά επαναδιατύπωσες "όταν ερωτεύομαι", άλλο το ένα, άλλο το άλλο, και σαφώς δεν είναι συνδεόμενα θετικά ή αρνητικά, αλλά ανεξάρτητα!;)

Όμως, ακόμη κι έτσι, δηλαδή μέσα από αντίθετες ιδέες και τρόπο ζωής αν θέλεις, αναπτύσσονται σχέσεις πάθους, έρωτα, βαθιάς αγάπης, αλλά και απλές-σκέτες σχέσεις (3...2...1...τέλος) :whistle:

Αλίμονο, αν πορευόμαστε στις ερωτικές σχέσεις βάσει γραμμής κόμματος, κοινωνικών τάξεων, κοινών συνηθιών κτλ.... την είχαμε βάψει, που λένε, αποφεύγοντας να το χαρακτηρίσω (προαποφασισμένο) ρατσισμό, θα το πω απλά και...γλυκά, "άκαμπτη στάση ζωής"!:D

Ο άνθρωπος, όπως μου αρέσει να λέω συχνά - πυκνά, στη ζωή του πρέπει να επανεξετάζει, να αναθεωρεί, να επαναπροσδιορίζεται, να αλλάζει δηλαδή και στο τέλος να επανέρχεται στα...ίδια!
Ο κύκλος όμως είναι απαραίτητος, αν με εννοείς!


Σαφώς και δεν έχω καμμιά διάθεση να σου αλλάξω....γούστα, ευκαιρία βρήκα να πω τα δικά μου!!!!! :clapup:

Συμφωνω απολυτα με μπολταρισμενα.. Και εγω δεν ειπα οτι πορευομαι στις ερωτικες σχεσεις με βαση κομματα,κοινωνικες ταξεις και συνηθειες..

Εν μερη ομως ολοι πορευομαστε με βαση τα γουστα μας..Δλδ αν εμενα δεν μου αρεσει καθολου ενας συγκεκριμενος τροπος διασκεδασης, εε..με συγχωρεις αλλα δυσκολα θα κανω σχεση με καποια που τον λατρευει..Οχι απο σνομπισμο..Αλλα απο την αποψη οτι δεν θα τα βρισκουμε καθε φορα που ειναι να βγουμε..

Οσο για τα πολιτικα..Εγω δεν θελω διπλα μου καποιον που να συμφωνει 100% μαζι μου..Ισα,ισα γουσταρω τις διαφωνιες..

Αλλα με κοπελες που ειναι ακροδεξιες και φασιστες δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ποτε..Δεν θα μπορουσα ο ανθρωπος μου να εκφραζει αποψεις τις οποιες θεωρω απαραδεκτες..

Μπορει να ειμαι ρατσιστης με τους ρατσιστες τελικα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορει να ειμαι ρατσιστης με τους ρατσιστες τελικα..
ισως, ..και αυτο δεν ειναι και πολυ ανοιχτομυαλο...
για μενα ανοιχτο μυαλο ειναι να συζητας και να μπορεις να συναναστραφεις με ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
ισως, ..και αυτο δεν ειναι και πολυ ανοιχτομυαλο...
για μενα ανοιχτο μυαλο ειναι να συζητας και να μπορεις να συναναστραφεις με ολους...

Μα δεν ειπα οτι σκοτωνω οποιον ειναι ρατσιστης..Απλα δεν θελω εναν τετοιο ανθρωπο διπλα μου,για σχεση μου..

Πως μπορω να ειμαι με εναν ανθρωπο που μισει αλλους ανθρωπους λογο της εθνικοτητας τους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα δεν ειπα οτι σκοτωνω οποιον ειναι ρατσιστης..Απλα δεν θελω εναν τετοιο ανθρωπο διπλα μου,για σχεση μου..

Πως μπορω να ειμαι με εναν ανθρωπο που μισει αλλους ανθρωπους λογο της εθνικοτητας τους???
γιατι με ανατριχιαζει καπως αυτη σου η φραση? :hmm::confused:

εγω απο την αλλη ποτέ δεν θα απεκλεια καποια γυναικα μονο κι μονο επειδη ειναι αριστερη ή αναρχικη πχ...

μπορει να ηταν και ωραια.. φαντασου στο κρεβατι τι συλληψεις θα γινονταν...:P:D
μολότωφ εισαι γυναικαρα μου, μολότωφ!:D:clapup:

φαντασου να εισαι πασοκ και η γυναικα σου ΝΔ στις εκλογες του Οκτωβρη..
φαντασου τι ..εκλογικο ;)-αποτελεσμα θα ειχαμε.....

Αγόοορι ,αγορι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
γιατι με ανατριχιαζει καπως αυτη σου η φραση? :hmm::confused:
(...)

Δεν θα έπρεπε να σε ανατριχιάζει η φράση νομίζω...

Ένας άνθρωπος που έχει ξεκαθαρισμένες και σταθερές απόψεις πάνω σε ζητήματα που θεωρεί θεμελιώδη για τη ζωή του:
  • Συναναστρέφεται όλους τους ανθρώπους
  • Εάν επιλέξει να μην συναναστραφεί κάποιους είναι δικαίωμα του όσο δεν είναι αγενής ή δεν καταπατά ουσιώδη δικαιώματα τους
  • Εξηγεί με επιχειρήματα τη θέση του όταν χρειαστεί (και τα τεκμηριώνει όταν γίνεται)
  • Αποφεύγει τις έντονες αντιπαραθέσεις γιατί δεν οδηγούν πουθενά
  • Επιλέγει, όπως και έχει αναφαίρετο δικαίωμα, με ποιούς θα κάνει στενή παρέα ή ακόμα περισσότερο με ποιούς θα φτάσει στο κρεβάτι (εκτός πάλι αν το κρεβάτι του το θεωρεί του Καραϊσκάκη σε φάση "ντέρμπι ΟΣΦΠ - ΠΑΟ" οπότε πάσο:P)
Και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ρατσισμός.

Αυτό που θα ήθελα εγώ να καταλάβω μέσα από τη συζήτηση που γίνεται είναι γιατί όλοι έχουν το δικαίωμα της επιλογής στο τί ψηφίζουν, τί θεό πιστεύουν, ποιά ομάδα υποστηρίζουν αλλά όταν κάποιος έχει σαφείς διατροφικές αντιλήψεις αντιμετωπίζεται ως γραφικός, παράξενος ή ρατσιστής τη στιγμή μάλιστα που ένα υποψήφιο έτερον ήμισυ ή και απλός φίλος μπορεί τελικά να απορριφθεί για ήσσονος σημασίας λόγους ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
γιατι με ανατριχιαζει καπως αυτη σου η φραση? :hmm::confused:

εγω απο την αλλη ποτέ δεν θα απεκλεια καποια γυναικα μονο κι μονο επειδη ειναι αριστερη ή αναρχικη πχ...

μπορει να ηταν και ωραια.. φαντασου στο κρεβατι τι συλληψεις θα γινονταν...:P:D
μολότωφ εισαι γυναικαρα μου, μολότωφ!:D:clapup:

Γιατί σε ανατριχιάζει;
H διαφορά είναι ότι οι αριστεροί-αναρχικοί είναι συνήθως καλοί άνθρωποι οι ρατσιστές είναι συνήθως καθάρματα, πως να έχεις ένα κάθαρμα δίπλα σου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
H διαφορά είναι ότι οι αριστεροί-αναρχικοί είναι συνήθως καλοί άνθρωποι οι ρατσιστές είναι συνήθως καθάρματα, πως να έχεις ένα κάθαρμα δίπλα σου;
Α ,καταλαβα..οι ακροαριστεροι ειναι καλοι ,οι ακροδεξιοι κακοι.... οκ καταλαβα :hmm::whistle:

μου θυμιζει οτι ελεγε η γιαγια μου το 60. οποιος δεξιος και καλος,οποιος αριστερος και κακος.. προοδευσαμε Ε?:whistle::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι ακροαριστεροί κρύβουν μέσα τους ακριβώς τόσο μίσος όσο και οι ακροδεξιοί, απλά για διαφορετικές ομάδες ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Α ,καταλαβα..οι ακροαριστεροι ειναι καλοι ,οι ακροδεξιοι κακοι.... οκ καταλαβα :hmm::whistle:

μου θυμιζει οτι ελεγε η γιαγια μου το 60. οποιος δεξιος και καλος,οποιος αριστερος και κακος.. προοδευσαμε Ε?:whistle::/:

Οι ακροαριστεροί κρύβουν μέσα τους ακριβώς τόσο μίσος όσο και οι ακροδεξιοί, απλά για διαφορετικές ομάδες ανθρώπων.

Δεξιός και Ακροδεξιός σημαίνει απαραίτητα ρατσιστής;

Μάλλον ο Άγγελος και η Μισέλ μπέρδεψαν λιγουλααααάκι τις έννοιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεξιός όχι, ακροδεξιός όμως ναι.
Μπορεί να μην είναι άμεση η συνεπαγωγή, αλλά εκεί καταλήγει.

ΥΓ: Πάντως typically, είπα "ακριβώς τόσο μίσος". Δεν διευκρίνισα πόσο. Θα μπορούσε να ήταν και 0. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
νονονο

Ακροδεξιός δεν σημαίνει απαραίτητα ρατσιστής. Μπορεί να είναι και οι δύο για την χωματερή αλλά δεν είναι το ίδιο :P

Και για να είμαι και μέσα στο θέμα, εγώ προσωπικά θα δεχόμουν μια σχέση με χορτοφάγο όν αυτή δεν ξέρω που θα πήγαινε το Πάσχα (μάλλον τα βουνά θα έπαιρνε)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα ότι ακροδεξιός ⇒ ρατσιστής, είπα ότι ακροδεξιός ⇒ … ⇒ … ⇒ … ⇒ ρατσιστής. Καταλαβαίνεις τη διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι μπορώ να το καταλάβω, έχω μια ελλειμματική κατανόηση των προβλημάτων μόνο τα πρωινά...

και ποια είναι τα

=>... =>...=>... τα οποία οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ακροδεξιός είναι ρατσιστής ?

για να απαντήσω και να μην το κουράζουμε, άφου έγινε λάστιχο το πράγμα.

Ένας δεξιός μπορεί να είναι και ρατσιστής
Ένας ακροδεξιός μπορεί να είναι και ρατσιστής
Ένας τυφλός μπορεί να είναι και ρατσιστής
Ακόμη και ένας αριστερός μπορεί να είναι και ρατσιστής

Συγκεκριμένα, ο ακροδεξιός έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι και ρατσιστής απλώς η λογική της ντετερμινιστικής συνεπαγωγής είναι λάθος αν με εννοάς... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαρίστως να παραθέσω κάποιο παράδειγμα συνεπαγωγών που καταλήγουν σε αυτό το συμπέρασμα (παράδειγμα διότι θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να καταλήξεις από την ακροδεξιά στο ρατσισμό -- ρατσισμό με την ευρεία έννοια) αλλά είμαι σίγουρη ότι θα διαφωνήσουμε στον ιδίο τον ...ορισμό της ακροδεξιάς (ακόμα και η wikipedia έχει 2 όπως διαπίστωσα όταν έψαξα για κάποιον επίσημο, ώστε να το αποφύγω αυτό). Οπότε παρέθεσε μου εσύ τον δικό σου, να ξεκινήσω από εκεί την επιχειρηματολογία μου (άλλωστε μπορεί να ανακαλύψουμε ότι όντως εκεί έγκειται τελικά η διαφωνία μας και όχι στο αν υπάρχουν συνεπαγωγές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top