Αλλαγή ζωής

karpozilos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σας συνέβη ποτέ κάτι που σας εκανε να αλλαξετε ολη σας τη ζωή?Που σας εκανε πιο ορμητικους στη ζωη,πιο επιθετικούς γιατι φοβοσασταν μηπως ανθρωποι σας φερθουν με τον ιδιο τροπο ξανα...μηπως σας ρεζιλεψουν μπροστα σε ολους ξανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τετοια ''κακια'' αλλαγη, οχι:P
Σου λεω ομως ψεμματα, γιατι απο την ηλικια σου περασα κι εγω και καλως η κακως, τοτε δεν ειχαμε υπολογιστες να βγαλουμε τα σωψυχα μας.
ειχαμε τα τετραδια που λιωναμε κυριολεκτικα και τους φιλους μας πιο κοντα απο ποτε.


Αλλαγες στη ζωη μας γινονται συνεχως.
Οταν βγαινεις απο το σχολειο και μπαινεις στη φαση των σχολων η της δουλειας, αλλαζεις.
Ωριμαζεις. Μεγαλωνεις και σιγα σιγα, ληθαρακι ληθαρακι φτιαχνεις την δικη σου προσωπικοτητα που δεν επηρεεαζεται απο εξωγενεις παραγοντες(πχ φιλους η γονεις) Φτιαχνεις τον δικο σου κοσμο.
Οταν κανεις οικογενεια, παλι αλλαζεις. Οταν κανεις εγγονια, παλι αλλαζεις φαση στη ζωη σου.
Αλλαγες συνεχως λοιπον. Οι αξιες ειναι αυτες που μενουν σταθερες με κοπο, δουλεια και προσηλωση στον εαυτο μας.

Λεγεται πως ωριμοτητα ειναι να ξερεις να ανακαλυπτεις εναλλακτικες και να προσαρμοζεσαι σε αυτες.
Η αλλαγη πλευσης- η μετανοια- τσουζει και η μαγκια ειναι να ξερεις να αντεχεις, γιατιειναι πολυ σκληρο να δουμε εντος μας, απαιτει ευθυνη και ταπεινωση.

Αν κρινω απο την ηλικια σου και τα οσα γραφεις αυτο που θα μπορουσα να πω γενικοτερα ειναι πως η νιοτη δε τα παει και πολυ καλα με τον χρονο, με την υπομονη γιατι δεν εμπιστευεται τον εαυτο της και ειναι γεματη ανασφαλειες.
Σημερα αργουν τα παιδια να μεγαλωσουν και να ωριμασουν παρα στα παλαιοτερα χρονια, γιατι εχουν κακομαθει στα σπιτια τους.
Τα παιδια, οπως εσυ, πιο προσφατοι κατοικοι της Εδεμ(και ακομα πιο μικρα απο σενα) γινονται στην εφηβεια τους μελαγχολικα κι απομακρα ''πιο επιθετικούς γιατι φοβοσασταν μηπως ανθρωποι σας φερθουν με τον ιδιο τροπο ξανα...'' γιαυτο βγαζουν το θυμο τους απο την αισθηση εξοριας. Ξαφνικα απο παιδια γινονται μεγαλοι, προσπαθουν να μπουν βαναυασα στον αδικο κοσμο, να μαθουν να ζουν με πρεπει και να κυνηγουν συνεχεια τα αυριανα, τα κοσμικα, δηλαδη τα ψευτικα''μηπως σας ρεζιλεψουν μπροστα σε ολους ξανα...''.


Σε αυτες τις περιπτωσεις αλλαγης, ταπεινα τις ανεχεσαι και τις προσαρμοζεις στη ζωη σου, προσπαθωντας να μη χανεις τις αξιες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σας συνέβη ποτέ κάτι που σας εκανε να αλλαξετε ολη σας τη ζωή?Που σας εκανε πιο ορμητικους στη ζωη,πιο επιθετικούς γιατι φοβοσασταν μηπως ανθρωποι σας φερθουν με τον ιδιο τροπο ξανα...μηπως σας ρεζιλεψουν μπροστα σε ολους ξανα...
Ναι, μου έχει συμβεί ν' αλλάξω όλη μου τη ζωή και μάλιστα στην τρυφερή ηλικία των ...σαράντα. Ωστόσο, έχω να πω ότι οι αλλαγές που έχω κάνει και σε άλλες περιπτώσεις, δεν με οδηγούσαν σε φοβικές συμπεριφορές, σε αμυντική επιθετικότητα και τα τοιαύτα. Ίσως επειδή ο φόβος για κάποιο πράγμα είναι ισχυρότερος όταν υποθέτεις τις συνέπειές του, χωρίς να το έχεις ζήσει. Όταν το ζήσεις και μετά, διαπιστώνεις ότι δεν έπαθες και τίποτε κακό και πως ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό.

Έτσι, οι πληγές του παρελθόντος με έχουν οδηγήσει σε πιο ήπιες και προσεγμένες αντιδράσεις, σε μεγαλύτερη άνεση μπροστά στο άγνωστο, αφού πλέον διαπίστωσα πως είμαι φτιαγμένος για να επιβιώνω και πως αντέχω αρκετά το ...ξύλο!! Δεν έχω να φοβηθώ τη συμπεριφορά των τρίτων, αφού έμαθα με τον καιρό ότι δεν μπορούν να με βλάψουν ιδιαίτερα...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα πάντα ρει. Κι ότι δεν αλλάζει είναι καταδικασμένο να πεθάνει. Οι αλλαγές είναι το αλατοπίπερο της ζωής, δεν πρέπει να μας προκαλούν φόβο ή ανησυχία, μας δίνουν νέες ευκαιρίες για να γίνουμε καλύτεροι και σοφότεροι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η αλλαγή στον άνθρωπο, είναι η αρχή του νοήματος της ζωής....
υπάρχει σε όλα τα στάδια της εξέλιξής μας....
υπήρξαν πολλές φορές γεγονότα, που με τράβηξαν σε μία αλλαγή...,
η αλλαγή, είναι σαν κάποιο χρώμα..., το οποίο είναι κάθε φορά ξεχωριστό....
το μόνο πράγμα, που κάνει την αλλαγή συγκεκριμμένο στοιχείο, είναι ο κώδικας της..., δηλ. τα γράμματα από τα οποία αποτελείται.... και αυτό που την κάνει κάθε φορά ξεχωριστή..., το νόημά της..., μελλοντικά....
οι αλλαγές, είναι επίσης, αναπνοές του χαρακτήρα..., και της ποιότητας της ζωής μας....
καθορίζουν το μέλλον μας, ακόμα και την εξέλιξή της κοινωνίας, το σήμερα, το τώρα και το αύριο....
σημασία έχει..., τα διάφορα γεγονότα, να μην μας επηρρεάζουν αρνητικά, στο χαρακτήρα μας, αλλά θετικά....
εκεί νομίζω βρίσκεται και η δύναμη της αλλαγής.... στη διαμόρφωση του χαρακτήρα μας.... ο καθένας πρέπει να βλέπει τα γεγονότα, σαν ευκαιρία να βελτιώσει τον εαυτό του και να γίνει καλύτερος.... άσχετα αν αυτά τα γεγονότα είναι θετικά η αρνητικά..., λυπητερά η ευδιάθετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
η αλλαγή στον άνθρωπο, είναι η αρχή του νοήματος της ζωής....
υπάρχει σε όλα τα στάδια της εξέλιξής μας....
Ή, όπως είπε ο Άλιστερ Κρόουλυ, "το μόνο σταθερό πράγμα στο Σύμπαν, είναι η αλλαγή"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η αλλαγή φαίνεται αναγκαία και επιβάλλεται.... θα βοηθήσει εμένα, αλλά και ότι με περιβάλλει.... σπάει τη μονοτονία και σου δίνει κίνητρο.... έρχεται η στιγμή, που κάτι πρέπει να αλλάξεις....;)

δεν είναι απαραίτητο να σου συμβεί κάτι, για να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου..., απλά κάποια στιγμή τον αλλάζεις.... οι αλλαγές είναι κρυστάλινες.... και εγώ επεξεργάζομαι τον τρόπο ζωής μου.... με τον Χρόνο και το μυαλό μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top