Οι απαντήσεις είναι στο διαδίκτυο ή εκεί έξω;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σου λεω ομως ψεμματα, γιατι απο την ηλικια σου περασα κι εγω και δυστυχως τοτε δεν ειχαμε υπολογιστες να βγαλουμε τα σωψυχα μας.

Βιολογικά έχουμε την ίδια ηλικία mindcircus. Μια χαρά είχαμε υπολογιστές τότε, από τα 11 περίπου χρησιμοποιούσα υπολογιστή.
Δεν ήταν χαρακτηριστικό της γενιάς μας η έλλειψη υπολογιστών, η τεχνοφοβία των περισσοτέρων να τους χρησιμοποιήσουν ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
εγω, μισελ απεκτησα υπολογιστη στα 20 μου...:confused: ειχα και μια παλιαντζουρα βεβαια πιο πριν που επαιζα πασιεντζες:worry: αλλα μεχρι τοτε ο,τι ειχα να πω το ελεγα εκτος σπιτιου, εκτος γραφειου. Εδω που εζησα εγω προσωπικα την λεξη παρεα την ειχαμε πολυ ψηλα. Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως μεσω των υπολογιστων, αλλαξε η ζωη των παιδιων σημερα. Τα βλεπεις ολα μεσα σεναν υπολογιστη να ψαχνουν απαντησεις. Οι απαντησεις ειναι εξω με την καθημερινη τριβη. ετσι ειναι ομως με την τεχνολογια, εξελισσεται και κανει περα απο κακο ομως, αρκετο καλο(γνωσεις, πιο γρηγορη προσβαση σε ερωτησεις-αποριες, διευρυνση οριζοντων κ.ο.κ) αρκει να το χρησιμοποιεις σωστα. Νομιζω βγαινουμε οφ?!:hmm::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω, μισελ απεκτησα υπολογιστη στα 20 μου...:confused: ειχα και μια παλιαντζουρα βεβαια πιο πριν που επαιζα πασιεντζες:worry: αλλα μεχρι τοτε ο,τι ειχα να πω το ελεγα εκτος σπιτιου, εκτος γραφειου. Εδω που εζησα εγω προσωπικα την λεξη παρεα την ειχαμε πολυ ψηλα. Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως μεσω των υπολογιστων, αλλαξε η ζωη των παιδιων σημερα. Τα βλεπεις ολα μεσα σεναν υπολογιστη να ψαχνουν απαντησεις. Οι απαντησεις ειναι εξω με την καθημερινη τριβη. ετσι ειναι ομως με την τεχνολογια, εξελισσεται και κανει περα απο κακο ομως, αρκετο καλο(γνωσεις, πιο γρηγορη προσβαση σε ερωτησεις-αποριες, διευρυνση οριζοντων κ.ο.κ) αρκει να το χρησιμοποιεις σωστα. Νομιζω βγαινουμε οφ?!:hmm::D
Ενώ πού ήταν καλύτερο να ψάχνουν απαντήσεις; Στους αμόρφωτους κατά μέσο όρο γονείς τους ή στον παπά της γειτονιάς; Ή μήπως στους ημιμαθείς κατά μέσο όρο δασκάλους τους; Το διαδίκτυο σου δίνει την ευκαιρία να βρεις απαντήσεις για το οτιδήποτε, χωρίς να φορτώνεσαι την παραπληροφόρηση και την αμάθεια κανενός, αρκεί να έχεις όρεξη για ψάξιμο και κριτική σκέψη. Όσο για την παρέα, ίσως απλά η έννοια χρειάζεται επαναπροσδιορισμό, όχι πεισματική εμμονή στον παλιό και απόρριψη κάθε παραλλαγής.
Ναι, το διαδίκτυο έφερε κάποια αρνητικά, σίγουρα όμως πολύ λιγότερα απ'ότι τα θετικά και πολύ διαφορετικά από αυτά που κυρύττουν πάσης φύσεως τεχνοφοβικοί και παρελθοντολάτρες.

Ναι βγαίνουμε οφ, αλλά νομίζω ότι η συζήτηση έχει ενδιαφέρον. Κάνω report στους Editors για split.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν και η απαντηση μου εστιαζε κυριως στο θεμα του νεαρου μας (ητοι ωριμοτητα, αλλαγες) δε φανταζομουν πως μια φραση μου θα ξεκινουσε νεα βαση συζητησης. Καλως.
Ας ξεκινησω ενα ενα να σου πω τη γνωμη μου(εχεις θεσει πολλα:P).
Οι αμορφωτοι γονεις ειναι καλυτεροι γονεις καμια φορα(αν εννοεις φυσικα τα πτυχια τους) Απο τις ''γιαγιαδες'' ενιοτε μαθαινεις πολλα περισσοτερα απ'οτι σε ενα θρανιο η μια μαμα που σε παραταει ολη μερα για να δουλεψει(αποδεκτο και κατανοητο αν συμβαινει επειδη ειναι αναγκαιο).

Παροτι ειχα υπολογιστη και ισως την δυνατοτητα προσβασης στο ιντερνετ, ανεκαθεν λατρευα τις βιβλιοθηκες, οχι μονο για τα βιβλια τους αλλα για την αισθητικη τους. Πολλες φορες θα με βρεις σε μια τετοια να χαζευω απλα, χωρις απαραιτητα να αγγιζω καποιο βιβλιο, χανομαι. Στον υπολογιστη δεν αισθανομαι το ιδιο.
Οι ανεμοι της καθημερινοτητας ομως, με τραβουσαν εξω απο αυτο το κουτι, θες απο αγνοια, οπως θελουν να την ονομαζουν, εγω θα το ελεγα επιλογη να ειμαι εκτος τεχνολογιας.
Αναγκαστηκα να το κανω και εν τελει με χαρα λογω δουλειας, το βρηκα σαν μεσο επικοινωνιας κι ενημερωσης.

Χαρακτηριζεις τους δασκαλους ως ημιμαθεις. Δε θα τους χαρακτηριζα ετσι ποτε, γιατι δεν αισθανθηκα κατι τετοιο στα μαθητικα και τα φοιτητικα μου χρονια, διαισθανθηκα κυριως τη διαφορετικοτητα του καθενος στον τροπο αντιληψης αυτων που διδαχθηκαν και διδαξαν.
Σημερα, τα παντα ωθουν τους νεους να αγαπηθουν κι εκεινοι το αρνιουνται πεισματικα ψαχνοντας απαντησεις σε λαθος τοπους.
Η εμπειρια εξω απαυτο, βοηθα στην εξελιξη και στην κριτικη σκεψη που ανεφερες.
Θα μου πεις εσυ τι εισαι? Μεγαλη? Οχι, δυστυχως η ευτυχως ομως μεχουν κανει παραπανω της ηλικιας μου. Καλο? κακο? δεν ξερω, δε με νοιαζει.

Αυτη λοιπον η ελευθερια που εχουν-με εμεις και τα νεοτερα παιδια σημερα ειναι που εχει παγωσει τη διαθεση.

Μας εκπροσωπουν σαν ατομα οι φιλιες μας(οι φιλοι που αγγιζουμε), οι ερωτες μας(αυτοι που χουν γινει ενα με εμας πολλα βραδια)

Η γνωση δεν προυποθετει απαραιτητως τις ανωτατες σπουδες, μισελ και τα πτυχια. Αυτοι οι αμορφωτοι γονεις που λες εχουν σοφια της ζωης, καθαρο ματι και καθαρη καρδια.
Τολμω να ομολογησω πως οσα εμαθα σημερα ειναι απεξω απο την τεχνολογια.
Παρολαυτα και με εκπληξη λεω πως η ιδια(!) μου δωσε το κινητρο να εκφραζομαι περισσοτερο(παροτι ο λογος ο προφορικος με τον γραπτο διαφερει) και να επικοινωνω με τον κοσμο κι αλλο, περα απο ορια που μπορει να εχεις θεσει στην καθημερινοτητα σου.

Γενικοτερα ειμαι υπερ της οπτικης επαφης, του χαμογελου και της αγκαλιας, ενιοτε του κλαμματος σε μια αγκαλια χωρις να κατηγορησω το μεσο, το οποιο με χαρα χρησιμοποιω, ομως με το μετρο του δυνατου.

Εσυ τι λες? Τι ακριβως θα ηθελες να συζητησουμε, για τα υπερ και κατα του μεσου στην επιρροη του πανω στα παιδια?
Θεωρεις πως εσυ προσωπικα ωριμασες κι απεκτησες κριτικη σκεψη περισσοτερο απο το μεσο που χρησιμοποιεις απο τοσο μικρουλα?

(τι ειναι το σπλιτ?:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και η απαντηση μου εστιαζε κυριως στο θεμα του νεαρου μας (ητοι ωριμοτητα, αλλαγες) δε φανταζομουν πως μια φραση μου θα ξεκινουσε νεα βαση συζητησης. Καλως.
Ας ξεκινησω ενα ενα να σου πω τη γνωμη μου(εχεις θεσει πολλα:P).
Οι αμορφωτοι γονεις ειναι καλυτεροι γονεις καμια φορα(αν εννοεις φυσικα τα πτυχια τους) Απο τις ''γιαγιαδες'' ενιοτε μαθαινεις πολλα περισσοτερα απ'οτι σε ενα θρανιο η μια μαμα που σε παραταει ολη μερα για να δουλεψει(αποδεκτο και κατανοητο αν συμβαινει επειδη ειναι αναγκαιο).
Τα πτυχία είναι μια απόδειξη μόρφωσης, αν φυσικά ο κάτοχος τους τα απέκτησε με τίμιο τρόπο, και όχι με σκονάκια, αντιγραφές και λοιπές συνηθισμένες στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα πρακτικές. Φυσικά και μπορεί να υπάρχει μόρφωση χωρίς πτυχία (απλά είναι πιο σπάνια, διότι η ίδια η προσωπική δίψα για μάθηση είναι σπάνια) όπως και συχνότατα υπάρχει αμορφωσιά με πτυχία.
Οι αμόρφωτοι γονείς φυσικά και μπορούν να είναι εξίσου ή και περισσότερο καλοί γονείς, αλλά εγώ δεν μίλησα για γονεϊκή στοργή παραπάνω, αλλά για απαντήσεις. Όσο κι αν κάποιοι θεοποιούν τη λαϊκή σοφία, στα περισσότερα θέματα η επιστήμη παρέχει σαφώς ανώτερες απαντήσεις.
Όσο για το άλλο περι εργαζόμενων μανάδων, έχω εκφράσει τις (αντίθετες με αυτό που γράφεις) απόψεις μου σε πάρα πολλά άλλα θέματα, οπότε δεν θα το κάνω κι εδώ.
Παροτι ειχα υπολογιστη και ισως την δυνατοτητα προσβασης στο ιντερνετ, ανεκαθεν λατρευα τις βιβλιοθηκες, οχι μονο για τα βιβλια τους αλλα για την αισθητικη τους. Πολλες φορες θα με βρεις σε μια τετοια να χαζευω απλα, χωρις απαραιτητα να αγγιζω καποιο βιβλιο, χανομαι. Στον υπολογιστη δεν αισθανομαι το ιδιο. Οι ανεμοι της καθημερινοτητας ομως, με τραβουσαν εξω απο αυτο το κουτι, θες απο αγνοια, οπως θελουν να την ονομαζουν, εγω θα το ελεγα επιλογη να ειμαι εκτος τεχνολογιας.
Μα φυσικά, ο καθένας αισθάνεται ζεστασιά και άνεση με αυτό με το οποίο έχει μεγαλύτερη οικειότητα ή του δίδαξαν ότι είναι ...γοητευτικό και κουλτουριάρικο. Το νέο τρομάζει, φαίνεται ψυχρό και ξένο. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει αυτή η στρατιά τεχνοφοβικών στην Ελλάδα, με ακριβώς τα ίδια ρομαντικοφανή "επιχειρήματα" με αυτά που γράφεις και που ενέπνευσαν το Νίκο Δήμου να γράψει την "Ψηφιακή Ζωή" (θα σου συνιστούσα να το διαβάσεις). Μακάρι να ήταν απο άγνοια mindcircus. Η άγνοια συγχωρείται. Η επιλογή όμως για κάτι τέτοιο είναι απλά θλιβερή. Επιλογή σκοταδισμού ουσιαστικά. Διότι την πληθώρα γνώσης και την πολυφωνία που παρέχει το Internet, δεν την παρέχει καμιά βιβλιοθήκη.

Χαρακτηριζεις τους δασκαλους ως ημιμαθεις. Δε θα τους χαρακτηριζα ετσι ποτε, γιατι δεν αισθανθηκα κατι τετοιο στα μαθητικα και τα φοιτητικα μου χρονια, διαισθανθηκα κυριως τη διαφορετικοτητα του καθενος στον τροπο αντιληψης αυτων που διδαχθηκαν και διδαξαν.
Ημιμαθείς είναι/είμαστε όλοι σε σχέση με τη γνώση που διαθέτει ένα site σαν τη wikipedia για παράδειγμα. Με αυτή την έννοια το έγραψα. :)
Σημερα, τα παντα ωθουν τους νεους να αγαπηθουν κι εκεινοι το αρνιουνται πεισματικα ψαχνοντας απαντησεις σε λαθος τοπους.
Η εμπειρια εξω απαυτο, βοηθα στην εξελιξη και στην κριτικη σκεψη που ανεφερες.
Πολύ περισσότερο βοηθά την ανάπτυξη κριτικής σκέψης κάτι που να την απαιτεί. Όπως το να συγκρίνεις δύο ή περισσότερες αντικρουόμενες πηγές γνώσης. Κάτι που αναγκάζεσαι να κάνεις καθημερινά στο Internet.
Θα μου πεις εσυ τι εισαι? Μεγαλη? Οχι, δυστυχως η ευτυχως ομως μεχουν κανει παραπανω της ηλικιας μου. Καλο? κακο? δεν ξερω, δε με νοιαζει.
Καλό το θεωρώ όταν σε κάνουν μεγαλύτερη της ηλικίας σου ενώ διαφωνούν με τις απόψεις σου. Όχι όταν εκφράζεις τον lowest common denominator των απόψεων των ίδιων, it's just too easy σε αυτή την περίπτωση. Οπότε υπό αυτή την έννοια, νιώθω περήφανη που πολλάκις με έχουν κάνει αρκετά μεγαλύτερη, και δεν αναρωτιέμαι αν είναι καλό ή κακό, όπως υποτίθεται ότι αναρωτιέσαι παραπάνω (προσωπικά, κρίνοντας από τη συχνότητα που το αναφέρεις σε διάφορα θέματα, δεν πιστεύω ότι όντως αναρωτιέσαι to be honest).

Μας εκπροσωπουν σαν ατομα οι φιλιες μας(οι φιλοι που αγγιζουμε), οι ερωτες μας(αυτοι που χουν γινει ενα με εμας πολλα βραδια)

Η γνωση δεν προυποθετει απαραιτητως τις ανωτατες σπουδες, μισελ και τα πτυχια. Αυτοι οι αμορφωτοι γονεις που λες εχουν σοφια της ζωης, καθαρο ματι και καθαρη καρδια.
Ψευδοεπιχείρημα. Καθαρό μάτι και καθαρή καρδιά μπορούν κάλλιστα να έχουν και η μορφωμένοι άνθρωποι, όπως και μπορεί κάλλιστα να λείπει από τους αμόρφωτους. Είναι εντελώς άσχετο αυτό που γράφεις. Δεν "θολώνει" η μόρφωση το μάτι και την καρδιά. Ούτε αποτρέπει τη "σοφία της ζωής". Ο άνθρωπος που περνά τη ζωή του πάνω από τα βιβλία για να μορφωθεί και δεν ζει καμία εμπειρία είναι απλώς ένα στερεότυπο που σπάνια ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, τουλάχιστον μακροπρόθεσμα. Τολμώ να πω μάλιστα ότι οι πιο σοφοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει, με το πιο καθαρό μάτι και την πιο καθαρή καρδιά ήταν αρκετά μορφωμένοι.

Γενικοτερα ειμαι υπερ της οπτικης επαφης, του χαμογελου και της αγκαλιας, ενιοτε του κλαμματος σε μια αγκαλια χωρις να κατηγορησω το μεσο, το οποιο με χαρα χρησιμοποιω, ομως με το μετρο του δυνατου.
Και πάλι, το ένα δεν αποκλείει το άλλο, ούτε το υποκαθιστά. Σαφώς και είναι και αυτά απαραίτητα, αλλά διαφωνώ ότι είναι αναγκαία για να συνιστά μια ανθρώπινη επικοινωνία "παρέα".

Θεωρεις πως εσυ προσωπικα ωριμασες κι απεκτησες κριτικη σκεψη περισσοτερο απο το μεσο που χρησιμοποιεις απο τοσο μικρουλα?
Εγώ δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα, διότι το χρησιμοποιούσα με διαφορετικό τρόπο από το μέσο όρο (το 99% του χρόνου που περνούσα στο pc προγραμμάτιζα, ειδικά στα 13-15). Θεωρώ ότι με έκανε πολύ πιο δημιουργική, και με βοήθησε να ανακαλύψω από μικρή με τι θέλω να ασχοληθώ στη ζωή μου (παρ'ότι πειραματίστηκα και με άλλους τομείς στο ενδιάμεσο) και όντως έγινε αργότερα σπουδές, επάγγελμα και hobby.

Εσυ τι λες? Τι ακριβως θα ηθελες να συζητησουμε, για τα υπερ και κατα του μεσου στην επιρροη του πανω στα παιδια?
(τι ειναι το σπλιτ?:) )
Αυτό που έκανα τώρα προσωρινά, μέχρι να κάνουν κάτι πιο ταιριαστό οι Editors. :) Μεταφορά δηλαδή κάποιων μηνυμάτων σε νέο θέμα. Μην περιορίζεσαι από τον τίτλο, πιθανότατα θα αλλάξει ανάλογα με τη ροή της συζήτησης, είναι προσωρινός (κάτι έπρεπε να βάλω).

ΥΓ: Συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετική σε κάποια σημεία παραπάνω, δεν είμαι, απλά η τεχνοφοβία είναι ένα θέμα για το οποίο έχω έντονη άποψη και παθιάζομαι λίγο παραπάνω
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε με πειραζει που γινεσαι επιθετικη σε καποια σημεια, αφου σου βγαινει..
(η αληθεια ειναι οπως το ενιωσα λιγακι αλλα φανταστηκα πως εισαι φαν της τεχνολογιας οποτε οκευ:))

Απλως να σου πως μιας και ανοιξαμε κουβεντα, εγω δε φανατιζομαι συνηθως. Τωρα εν τω μεταξυ, συζηταμε περα απο την τεχνολογια τα καλα και τα κακα της για τη γνωση και το διαβασμα που ειμαι απαυτους που προωθουν με αγαπη αυτο, ο,τι βρω μπροστα μου το ρουφαω ειτε μεσω πισι ειτε μεσω βιβλιου, ειτε οτιδηποτε.
Οχι, δε φοβαμαι την τεχνολογια απο τη στιγμη που τη χρησιμοποιω ηδη και ξερω να τη χειριζομαι, απλως δε με πολυενθουσιαζει, λαθος συμπερασμα εβγαλες, το βιβλιο που μου παραθετεις θα το κοιταξω, εχω χαζεψει κι αλλα τετοιου τυπου κατα καιρους που πεφτουν στα χερια μου.

Το μεσο το χρησιμοποιω εγω προσωπικα για να 1. καταθετω την κριση μου συμφωνα με οσα ζω εξω, 2. να επικοινωνω και νανταλλασσω αποψεις(καλη ωρα) κατι που κανω κι εξω, 3. να γραφω(διοτι σημερα επιβαλλεται να στελνεις τη δουλεια σου μεσω μειλ κι οχι χειρογραφα) και 4. να βρισκω πληροφοριες.
Στο διαδικτυο δε βρισκεις οσα θα βρισκες σε μια βιβλιοθηκη(εδω ερχομαι σε αντιθεση με τα λογια σου)
Πχ, ειχα να κανω μια σημαντικη ερευνα καποτε με θεμα την κατοχη και καποια γερμανικα συγγραματα. Αν δεν ετρεχα στην Πρεσβεια για αρχεια και στην Εθνικη Βιβλιοθηκη, δε θα τα βρισκα εδω.
Ο κοσμος του βιβλιου ειναι πιστευω μεγαλυτερος απο τον κοσμο του διαδικτυου. Επιπροσθετα, το διαδικτυο ενεχει κινδυνους, μια βιβλιοθηκη οχι. Το διαδικτυο ειναι πιο προσβασιμο, συντομο αν θες, και ειναι απαραιτητο σημερα που παραλληλα με μια δουλεια εχουμε να βγαλουμε σε 24 ωρο αλλες δεκα (δεν εχω τον χρονο να πηγαινω καθημερινα εξω και να κανω ερευνες για οποιοδηποτε θεμα)

Δε διαφωνω σε οσα λες εν μερει, απλως δε γινομαι φαν ουτε της μιας πλευρας ουτε της αλλης. προτιμω μετρο. Ουτε η παραμορφωση με βρισκει υπερ. Την απολυτη γνωση δεν τη φτανει κανεις. Οποιος σκοπευσει κατι τετοιο, τρελαινεται.
Ο καθενας εχει τα ορια του. Διαβαζω παρα πολυ σε σημειο να παρασερνομαι αλλα παραταω τα βιβλια επισης ευκολα οταν δε θελω αλλο να τα βλεπω. Το ιδιο και με το διαδικτυο. Κολλαω και αυτοματα συνειδητοποιω πως ειναι ωρα για διαλειμμα.
Βαζω ενα μετρο και προσπαθω να μη χανομαι.

13- 15 θεωρω την ηλικια πολυ ευπλαστη κι ευαλωτη ενα παιδι να χανεται μεσα στο διαδικτυο. Εσυ βγηκες, οπως λες, αλωβητη απο αυτο μεγαλωσες. Σταθηκες τυχερη, παρατηρω ομως παιδια που περα απαυτο δεν κανουν τιποτε αλλο. Παιζουν, χανονται και διαμορφωνονται μεσα απο ενα κουτι. Δε μου μοιαζει αληθινο, ψευδοκοσμος μου μοιαζει και αρνουνται επειτα να ''δουν'' τον κοσμο εξω πεισματικα.

(επισης-επειδη ξεφυγες λιγακι απο το θεμα- δεν εχει συζητηθει ξανα κατι για την ηλικια μου, αν θελεις παραθεσε το μου -την συχνοτητα που λες- για να θυμηθω. Με κανεις κι απορω διοτι δε μιλω γιαυτο επειδη δε με νοιαζει και σημερα ετυχε. Δεν αναρωτιεμαι βρε συ γιατι με κανουν μεγαλυτερη(εγω δε θελω βασικα να με κανουν μεγαλυτερη εμφανισιακα:P εκει θαταν κακοο:D), αναρωτιεμαι αν ειναι καλο η κακο και απαντηση δεν υπαρχει συγκεκριμενη και δε με νοιαζει κιολας να μαθω. Ο καθενας εχει την αποψη του, γιατι να δυσαρεστησω αποψεις?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Οι απαντήσεις, εφόσον μιλάμε για "σωψυχα" εξ ορισμού βρίσκονται μέσα στον καθένα μας.

Από εκεί και ύστερα, έχουμε δύο τρόπους να εξάγουμε αυτές τις απαντήσεις:
α. με συμβουλές & κουράγιο φίλων και γνωστών irl
β. με συμβουλές & κουράγιο ατόμων από το διαδίκτυο

Θεωρώ πως στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις μεγαλύτερη ποικιλία απόψεων αλλά και αξιόλογα και με εμπειρία άτομα.
Άλλο να σε συμβουλεύει η παρέα συνομηλίκων - πιθανότερα- irl και άλλο ένα άτομο που μπορεί να έχει τη διπλάσια με εσένα ηλικία, μέσω διαδικτύου.

Αφήστε που irl υπάρχουν και ταμπού όσον αφορά τα φύλα & τις ηλικίες που δυσκολεύουν την ανθρώπινη επαφή.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε με πειραζει που γινεσαι επιθετικη σε καποια σημεια, αφου σου βγαινει..
Αν φαίνομαι επιθετική είπα. Μην παραποιείς τα λόγια μου, γιατί θα γίνω κιόλας :bleh: :P
Στο διαδικτυο δε βρισκεις οσα θα βρισκες σε μια βιβλιοθηκη(εδω ερχομαι σε αντιθεση με τα λογια σου)
Πχ, ειχα να κανω μια σημαντικη ερευνα καποτε με θεμα την κατοχη και καποια γερμανικα συγγραματα. Αν δεν ετρεχα στην Πρεσβεια για αρχεια και στην Εθνικη Βιβλιοθηκη, δε θα τα βρισκα εδω.
Περίεργο μου φαίνεται. Έψαξες;
Ο κοσμος του βιβλιου ειναι πιστευω μεγαλυτερος απο τον κοσμο του διαδικτυου. Επιπροσθετα, το διαδικτυο ενεχει κινδυνους, μια βιβλιοθηκη οχι.
Σχεδόν κάθε βιβλίο υπάρχει στο διαδίκτυο (μάλιστα τα περισσότερα βιβλία κλασικής λογοτεχνίας υπάρχουν δωρεάν και νομιμότατα) και όσα δεν υπάρχουν προστίθενται καθημερινώς, one way or another. Απεναντίας, αμέτρητα κείμενα που υπάρχουν στο διαδίκτυο, δεν θα τα βρεις σε κανένα βιβλίο (πχ όλα τα ποστ μας εδώ καλή ώρα). Νομίζω είναι προφανές ποιός "κόσμος" είναι μεγαλύτερος, και το χάσμα μεταξύ τους γίνεται κάθε λεπτό όλο και μεγαλύτερο.
Πόσο μάλλον αν μιλάμε για βιβλιοθήκη vs Internet, η οποία διαθέτει ένα πολύ μικρό υποσύνολο των βιβλίων που έχουν τυπωθεί ποτέ.

Δε διαφωνω σε οσα λες εν μερει, απλως δε γινομαι φαν ουτε της μιας πλευρας ουτε της αλλης. προτιμω μετρο. Ουτε η παραμορφωση με βρισκει υπερ. Την απολυτη γνωση δεν τη φτανει κανεις. Οποιος σκοπευσει κατι τετοιο, τρελαινεται.
Ο καθενας εχει τα ορια του. Διαβαζω παρα πολυ σε σημειο να παρασερνομαι αλλα παραταω τα βιβλια επισης ευκολα οταν δε θελω αλλο να τα βλεπω. Το ιδιο και με το διαδικτυο. Κολλαω και αυτοματα συνειδητοποιω πως ειναι ωρα για διαλειμμα.
Βαζω ενα μετρο και προσπαθω να μη χανομαι.
Σαφώς και δεν φτάνει κανείς την απόλυτη γνώση (άλλωστε από ένα σημείο και μετά, όσο περισσότερα μαθαίνεις τόσο πιο ημιμαθής νιώθεις). Ωστόσο, το ταξίδι προς αυτή σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Παρεμπιπτόντως, είναι πολύ εύκολο πάντως να απαντάς στο οτιδήποτε "μέτρον άριστον". Ουδείς θα διαφωνήσει μαζί σου. Το δύσκολο είναι να έχεις άποψη. :)

13- 15 θεωρω την ηλικια πολυ ευπλαστη κι ευαλωτη ενα παιδι να χανεται μεσα στο διαδικτυο. Εσυ βγηκες, οπως λες, αλωβητη απο αυτο μεγαλωσες. Σταθηκες τυχερη, παρατηρω ομως παιδια που περα απαυτο δεν κανουν τιποτε αλλο. Παιζουν, χανονται και διαμορφωνονται μεσα απο ενα κουτι. Δε μου μοιαζει αληθινο, ψευδοκοσμος μου μοιαζει και αρνουνται επειτα να ''δουν'' τον κοσμο εξω πεισματικα.
Πρώτον, όπως έγραψα παραπάνω, υπολογιστή χρησιμοποιούσα από τα 11, όχι από τα 13. Δεύτερον, υπολογιστής δεν είναι μόνο παιχνίδια και e-socializing, όπως είμαι σίγουρη ότι κάνουν τα παιδιά που αναφέρεις. Βασικά αναρωτιέμαι αν διάβασες καν αυτά που έγραψα. Προσωπικά δημιουργούσα όταν καθόμουν στον υπολογιστή, και το θεωρώ μακράν πιο ωφέλιμο από τις ασχολίες του μέσου εφήβου, είτε σημερινού, είτε του τότε εφήβου. Δεν μετανιώνω καθόλου για αυτό. Μετανιώνω μόνο που στα 15 μου το περιόρισα για να με αποδεχτούν άνθρωποι που, κατά βάση, ουδέποτε με ενδιέφερε η γνώμη τους.

(επισης-επειδη ξεφυγες λιγακι απο το θεμα- δεν εχει συζητηθει ξανα κατι για την ηλικια μου, αν θελεις παραθεσε το μου -την συχνοτητα που λες- για να θυμηθω. Με κανεις κι απορω διοτι δε μιλω γιαυτο επειδη δε με νοιαζει και σημερα ετυχε. Δεν αναρωτιεμαι βρε συ γιατι με κανουν μεγαλυτερη(εγω δε θελω βασικα να με κανουν μεγαλυτερη εμφανισιακα:P εκει θαταν κακοο:D), αναρωτιεμαι αν ειναι καλο η κακο και απαντηση δεν υπαρχει συγκεκριμενη και δε με νοιαζει κιολας να μαθω. Ο καθενας εχει την αποψη του, γιατι να δυσαρεστησω αποψεις?)
Θα σου απαντήσω με πμ γιατί ξεφεύγουμε από οποιοδήποτε θέμα και να μπει στον τίτλο, κακώς δεν έστειλα εξαρχής πμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καταρχας, καταλαβαινω το εντονο ενδιαφερον σου απεναντι στο θεμα και την αναγκη σου να εκφρασεις την αποψη σου δημοσια. Μπορουμε να κανουμε συζητηση πανω σε αυτο, αλλα οι περαιτερω συζητησεις περι ηλικιας και τα λοιπα δε μου προκαλουν και μεγαλο ενδιαφερον, αλλιως θα μπαινα σε ενα παρομοιο θεμα(γι'αυτο τον λογο δε νομιζω οτι πρεπει να απαντησω στο πμ σου :/:)

Κατα δευτερον, αν θελεις την αποψη μου πανω στο μετρον αριστον, θεωρω οτι ειναι καθαρα ατομικο και υποκειμενικο. Τα μετρα του ο καθενας τα οριζει μονος του και πανω στο συγκεκριμενο θεμα του υπολογιστη και του internet, επειδη για μενα οι προσωπικες σχεσεις ειναι πολυ πιο σημαντικες, προτιμω και θελω να εχω καποια ορια. Δε κρινω εσενα ή οποιονδηποτε αλλο που περνα χρονο στο pc του,(ειτε για εργασια ειτε για διασκεδαση) αλλα εγω δεν την παλευω να καθομαι παρα πολλες ωρες,παρολο που πολλες φορες χρειαζεται, με κανει να νιωθω μοναξια και προτιμω να βγω να δω κοσμο. (και οχι στην web cam tου μσν μου :P)

Επειδη ηδη εχουμε ξεφυγει απο το θεμα, κι επειδη εξαρχης μιλαμε για διαφορετικα πραγματα, κλεινοντας θελω να πω οτι εσυ μιλας για τις θετικες συνεπειες του ιντερνετ σαν πηγη γνωσης κι ευκολης προσβασης σε πληροφοριες. Σαφως και εχει κανει την ζωη μας πιο ευκολη, και εμενα αν με ρωτησεις κατι που δεν γνωριζω θα σου πω... google it!!
Εγω μιλαω για την ελλειψη προσωπικης επαφης σαν συνεπεια χρησης του υπολογιστη κι οχι τοσο σε ηλικιες σαν τις δικες μας, που ξερουμε τα μετρα μας, αλλα σε μικρες ηλικιες οπως του φιλου μας που ξεκινησε τη συζητηση, στις οποιες δημιουργει αποξενωση, αποχαυνωση κ.ο.κ.

Οσον αφορα τη χρηση του πισι που εκανες εσυ σε μικρη ηλικια, πρεπει να σου θυμισω οτι δεν ειχες ουτε μσν, ουτε φεισμπουκ, ουτε φορα, ουτε ανουσια παινιδια. Εξεφρασες τη δημιουργικοτητα, που εγω εξεφρασα στα βιβλια και στο γραψιμο, καποιος αλλος στην ζωγραφικη κ.ο.κ. και πηρες βασεις. Ενα παιδακι που βρισκεται ξαφνικα με ολους του τους φιλους online θα προτιμησει (και οι γονεις του επισης) να μεινει στο δωματιο του, αντι να βγει εξω και να συναναστραφει με τους υπολοιπους ανθρωπους. Και για μενα τη ζωη την μαθαινεις καθως την ζεις, και οχι καθως μαθαινεις τα νεα, τον ορισμο μιας λεξης, τη θεωρια της σχετικοτητας, ή τις εμπειριες των αλλων. Ακομα και εσυ την προσωπικοτητα σου και τις αποψεις σου σιγουρα δεν τις διαμορφωσες σε προγραμματιστικο περιβαλλον...



Παρεμπιπτόντως, είναι πολύ εύκολο πάντως να απαντάς στο οτιδήποτε "μέτρον άριστον". Ουδείς θα διαφωνήσει μαζί σου. Το δύσκολο είναι να έχεις άποψη. :)

Και για να μην μπερδευτεις παλι.. ολα τα παραπανω... ειναι η αποψη μου!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι απαντήσεις, εφόσον μιλάμε για "σωψυχα" εξ ορισμού βρίσκονται μέσα στον καθένα μας.

Από εκεί και ύστερα, έχουμε δύο τρόπους να εξάγουμε αυτές τις απαντήσεις:
α. με συμβουλές & κουράγιο φίλων και γνωστών irl
β. με συμβουλές & κουράγιο ατόμων από το διαδίκτυο


-petros
Συμφωνω με αυτα που λες και αυτο ακριβως το debate εχουμε με τη μισελ. Σιγουρα η ανωνυμια του ιντερνετ δημιουργει ενα μεγαλυτερο ευρος ανθρωπων που ισως irl δε θα μας προκαλουσαν κανενα ενδιαφερον κι αυτο το κανει πιο αντικειμενικο. Αλλα οι ανθρωποι ειμαστε πλασματα που ζουνε σε αγελες και η προσωπικη επαφη ειναι αναγκαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Με τρομάζουν οι άνθρωποι που έχουν σημείο αναφοράς τους το ίντερνετ. Νιώθω οτι δε ζουν την πραγματική ζωή κι είναι κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχας, καταλαβαινω το εντονο ενδιαφερον σου απεναντι στο θεμα και την αναγκη σου να εκφρασεις την αποψη σου δημοσια. Μπορουμε να κανουμε συζητηση πανω σε αυτο, αλλα οι περαιτερω συζητησεις περι ηλικιας και τα λοιπα δε μου προκαλουν και μεγαλο ενδιαφερον, αλλιως θα μπαινα σε ενα παρομοιο θεμα(γι'αυτο τον λογο δε νομιζω οτι πρεπει να απαντησω στο πμ σου :/:)
Εσύ με ρώτησες τι εννοούσα, θα ήταν αγένεια να μην σου απαντήσω. Και προφανώς καταλληλότερο ήταν το pm, διότι δεν είναι κάτι που αφορά τον καθένα.
Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα ...δραματικά δεν νομίζω ότι χρειάζονται και επιβεβαιώνουν απλώς την άποψη μου.

Κατα δευτερον, αν θελεις την αποψη μου πανω στο μετρον αριστον, θεωρω οτι ειναι καθαρα ατομικο και υποκειμενικο. Τα μετρα του ο καθενας τα οριζει μονος του και πανω στο συγκεκριμενο θεμα του υπολογιστη και του internet, επειδη για μενα οι προσωπικες σχεσεις ειναι πολυ πιο σημαντικες, προτιμω και θελω να εχω καποια ορια. Δε κρινω εσενα ή οποιονδηποτε αλλο που περνα χρονο στο pc του,(ειτε για εργασια ειτε για διασκεδαση) αλλα εγω δεν την παλευω να καθομαι παρα πολλες ωρες,παρολο που πολλες φορες χρειαζεται, με κανει να νιωθω μοναξια και προτιμω να βγω να δω κοσμο. (και οχι στην web cam tου μσν μου :P)
Ουφ, κύκλους κάνουμε. Έγραψα και παραπάνω ότι το δίλημμα προσωπικές επαφές vs υπολογιστής δεν υφίσταται. Για τους ανθρώπους που πραγματικά με ενδιαφέρει να συναντήσω και να έχω προσωπική επαφή μαζί τους, θα παρατήσω το pc σε χρόνο dt, ακόμα και αν πρόκειται για δουλειά πολλές φορές. Αλλά δεν πρόκειται να συμβιβαστώ και να χάσω ούτε 5 λεπτά από το χρόνο μου συναντώντας κάποιον που μου είναι αδιάφορος και βαρετός, μόνο και μόνο για να έχω "ανθρώπινη επαφή" και να το παίζω κοινωνική στον εαυτό μου και τους γύρω μου. Οι περισσότεροι άνθρωποι που δεν έχουν εναλλακτικές (είτε η εναλλακτική είναι το βιβλίο, είτε το διαδίκτυο, είτε ότιδήποτε παρεμφερές) ή τις θεωρούν υποδεέστερες, αναγκάζονται να κάνουν συχνότατα τέτοιους συμβιβασμούς. Διότι όπως και να το κάνουμε, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ενδιαφέροντες.

Εγω μιλαω για την ελλειψη προσωπικης επαφης σαν συνεπεια χρησης του υπολογιστη κι οχι τοσο σε ηλικιες σαν τις δικες μας, που ξερουμε τα μετρα μας, αλλα σε μικρες ηλικιες οπως του φιλου μας που ξεκινησε τη συζητηση, στις οποιες δημιουργει αποξενωση, αποχαυνωση κ.ο.κ.
Αποξένωση και αποχαύνωση δεν νομίζω ότι δημιουργεί το διαδίκτυο εν γένει, αλλά μεμονωμένες εφαρμογές του, όταν γίνονται εμμονή. Πχ κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι, κάποιο συγκεκριμένο social network...
Πάντως, για να κάνω μια λίγο αιρετική σκέψη, όταν η αποξένωση δεν συνοδεύεται από αποχαύνωση, δεν ξέρω αν είναι απαραιτήτως αρνητική. Τα περισσότερα ανθρώπινα επιτεύγματα ήταν αποτελέσματα χρόνιας αποξένωσης, ειδικά σε κάποιες επιστήμες (πχ μαθηματικά). Επεκτείνοντας τη συλλογιστική αυτή για το διαδίκτυο, και γενικά τη χρήση υπολογιστή, πιθανόν η αποξένωση να μην είναι πάντα αρνητική, αν οφείλεται σε κάτι δημιουργικό (οποιασδήποτε μορφής). Περισσότερους δημιουργικούς ανθρώπους χρειάζεται η ανθρωπότητα, από κοινωνικούς πήξαμε.

Οσον αφορα τη χρηση του πισι που εκανες εσυ σε μικρη ηλικια, πρεπει να σου θυμισω οτι δεν ειχες ουτε μσν, ουτε φεισμπουκ, ουτε φορα, ουτε ανουσια παινιδια. Εξεφρασες τη δημιουργικοτητα, που εγω εξεφρασα στα βιβλια και στο γραψιμο, καποιος αλλος στην ζωγραφικη κ.ο.κ. και πηρες βασεις. Ενα παιδακι που βρισκεται ξαφνικα με ολους του τους φιλους online θα προτιμησει (και οι γονεις του επισης) να μεινει στο δωματιο του, αντι να βγει εξω και να συναναστραφει με τους υπολοιπους ανθρωπους. Και για μενα τη ζωη την μαθαινεις καθως την ζεις, και οχι καθως μαθαινεις τα νεα, τον ορισμο μιας λεξης, τη θεωρια της σχετικοτητας, ή τις εμπειριες των αλλων. Ακομα και εσυ την προσωπικοτητα σου και τις αποψεις σου σιγουρα δεν τις διαμορφωσες σε προγραμματιστικο περιβαλλον...
Ακόμα και το facebook και τα fora θεωρώ ότι μου έχουν προσφέρει κάτι (ειδικά τα fora). Κάποιο λιθαράκι έχουν βάλει στο χτίσιμο της προσωπικότητας μου, και δεν νομίζω ότι το λιθαράκι αυτό είναι λιθαράκι μειονεκτημάτων.
Και believe it or not, ένα μεγάλο μέρος της προσωπικότητας μου, έχει διαμορφωθεί από τη δουλειά μου (το τότε χόμπι μου). Το development είναι ολόκληρος τρόπος σκέψης, και η πληροφορική είναι σχεδόν τρόπος ζωής. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλός developer που να μην έχει διαμορφώσει αυτό ένα σημαντικό τμήμα της προσωπικότητας του. Ομοίως φυσικά και για συγγραφείς, καλλιτέχνες, επιστήμονες άλλων επιστημών κοκ.

Και για να μην μπερδευτεις παλι.. ολα τα παραπανω... ειναι η αποψη μου!! ;)
Δεν νομίζω ότι μπερδεύτηκα σε κάτι :) Εξακολουθώ να πιστεύω ο,τι είπα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε κοριτσι μου εχω την εντυπωση οτι αδικα λες και ξαναλες τα ιδια και μπαινω στη διαδικασια να κανω το ιδιο. Διαφωνουμε καπου ουσιαστικα? :hmm:Εγω προσωπικα δεν εχω θεμα ουτε με σενα ουτε με κανεναν που προτιμα εναν συγκεκριμενο τροπο ζωης, οποιος και να ειναι αυτος.

Αναφερομαι στα φορα που ναι, σου δωσαν το ληθαρακι τους , οπως και μενα μου δινουν ληθαρακια(γιαυτο και συμμετεχω)

Σε ο,τι αφορα τη κοινωνικοτητα, εξακολουθω να λεω οτι ειναι θεμα κρισης του καθενος, μετρου, οριων και φυσικα επιθυμιων του! Παρολαυτα, το μικρο παιδι δεν εχει αποκτησει την κριτικη σκεψη και δεν ξερει τις συνεπειες των επιλογων του και παρασυρεται ειδικα οταν οι γονεις δεν ειναι διπλα του. Ξαδερφια μιας φιλης 13 χρονων με τους καλυτερους γονεις του κοσμου(αντικειμενικα, αν τους γνωριζες θα καταλαβαινες) ειναι ολη μερα στο μσν. Για παιχνιδια δε μιλαμε, το χουν ξεφτιλισει, ασε που δε πανε πουθενα γιατι οπως μου ειπαν εμενα χαρακτηριστικα, αν θελω να δω τους φιλους μου θα τους δω στο φεισμπουκ.(εδω οπως βλεπεις ξανασυμφωνουμε)

Μπορεις λοιπον να καταλαβεις πως δεν υπαρχει λογος με αυτη την εμμονη που σεχει πιασει να μου αποδειξεις οτι οι δικες σου επιλογες ειναι οι πιο σωστες, ποιος θα μου πει τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος? Εσυ?:hmm:

Με συγχωρεις κιολας που δε τα λεω οπως θελεις, αλλα δεν εχεις συνειδητοποιησει οτι εχουμε την ιδια αποψη περι κοινωνικοτητας, περι διαδικτυου τα αρνητικα του και τα καλα του( σε αυτο θα αμφιβαλλω -επιτευγματα απο ενα παιδι 13 και 17 χρονων λογω αποξενωσης σπανια θα βρεις, οι μεγαλοι που χουν δημιουργει τερατα εχουν αποξενωθει κατ επιλογη σε ωριμοτερη ηλικια κι οχι μωρα στην εφηβεια που κλειδωνονται παρασυρομενοι απο το ρηχο λαιφσταιλ και τα παιχνιδια και δεν ξερω τι),απλως εγω δεν ειμαι τοσο πορωμενη με αυτο το μηχανημα που λεγεται υπολογιστης και με το ιντερνετ οσο εσυ! Πειραζει?

Παντως για μενα το θεμα εχει θεωρηθει ληξαν, διοτι δεν νομιζω να εχω να προσθεσω κατι αλλο. Καλη συνεχεια, θα σας διαβαζω να βλεπω τις αποψεις σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εν συντομία επειδή το θέμα κοντεύει να γίνει catfight, κάτι που απεχθάνομαι:

Περί άποψης: Σέβομαι τα όσα πιστεύεις, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ προσωπική άποψη αυτό το μείγμα Έκθεσης Γ'Λυκείου και (ελαφρο)λαϊκής σοφίας. Για τη δική μου λογική, η προσωπική άποψη είναι κάτι που διαμορφώνεται έπειτα από σκέψη και πολλές φορές εσωτερική διαμάχη, όχι τυφλή και ανώδυνη υιοθέτηση της άποψης εκείνης που θα κάνει τους περισσότερους ανθρώπους που είναι δυνατόν να αντιδράσουν με χαμόγελο και πατ-πατ στο κεφάλι. Ναι, κάποιες (λίγες) φορές μπορεί να τύχει η επίπονη διαδικασία διαμόρφωσης προσωπικής άποψης να καταλήξει σε κάποια που να συμπίπτει με την περισσότερο αποδεκτή κοινωνικά. Αν ανήκεις σε αυτή την μειοψηφία, τότε οκ, τα όσα έγραψα σχετικά οφείλονται σε στατιστικό λάθος και ζητώ συγγνώμη που σε παρεξήγησα. Αμφιβάλλω όμως, δεν διαπίστωσα καμία ένδειξη για κάτι τέτοιο. Ίσως φταίνε οι παρωπίδες...

Για να δεις μια αποψη που υποτιθεται δεν ειναι αποψη κατα τα λεγομενα σου?η για να.... μιλας μονη σου και να επιμενεις σε κατι που δε με αφορα αμεσα?)
Δεν είμαι μέντιουμ να μυρίζομαι πότε μια πρόταση οφείλεται σε συνειδητή άποψη και πότε αποτελεί απλά σάλτσα. Διάβασα κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον, το σχολίασα, ξεκίνησε μια συζήτηση. Το ότι αργότερα εξελίχθηκε σε μια ανούσια ανακύκλωση χιλιοειπωμένων κλισέ, δεν θα μπορούσα να το προβλέψω.

Ξαδερφια μιας φιλης 13 χρονων με τους καλυτερους γονεις του κοσμου(αντικειμενικα, αν τους γνωριζες θα καταλαβαινες τι εννοω) ειναι ολη μερα στο μσν. Για παιχνιδια δε μιλαμε, το χουν ξεφτιλισει, ασε που δε πανε πουθενα γιατι οπως μου ειπαν εμενα χαρακτηριστικα, αν θελω να δω τους φιλοςυ μου θα τους δω στο φεισμπουκ.(εδω οπως βλεπεις ξανασυμφωνουμε)
Γονείς που δεν κατάφεραν να μεταλαμπαδεύσουν στο παιδί τους την παραμικρή όρεξη για γνώση και δημιουργία, δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς γίνεται να είναι καλοί γονείς. Ίσως τα παιδιά περνούν μια φάση, ίσως τα παρεξήγησες, ίσως τα κριτήρια μας για το ποιός είναι καλός γονιός και ποιός όχι απέχουν παρασάγγας.

Μπορεις λοιπον να καταλαβεις πως δεν υπαρχει λογος με αυτη την εμμονη που σεχει πιασει να μου αποδειξεις οτι οι δικες μου επιλογες δεν ειναι σωστες, ποιος θα μου πει τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος? Εσυ?
Δεν με έχει πιάσει καμία εμμονή. Σου απαντώ όσο θεωρώ ότι έχει ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον το debate (αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έτσι). Μερικές φορές ακόμα και όταν κάποιος ανακυκλώνει χιλιοειπωμένα κλισέ, μια συζήτηση μπορεί να σε ωφελήσει ή να έχει ενδιαφέρον καθαρά και μόνο λόγω των cognitive διεργασιών που κάνεις για να απαντήσεις.

βεβαια επιτευγματα απο ενα παιδι 13 και 17 χρονων λογω αποξενωσης σπανια θα βρεις, οι μεγαλοι που χουν δημιουργει τερατα εχουν αποξενωθει κατ επιλογη σε ωριμοτερη ηλικια κι οχι μωρα στην εφηβεια
Oh really? Διάβασε και καμία σχετική βιογραφία... (disclaimer: Προφανώς δεν συνδέω τη δική μου παιδική ηλικία με τη δική τους!! -- εγώ άλλωστε δεν είχα αποξενωθεί, μια χαρά είχα και έχω και real life φίλους. Απλά δεν θεωρώ την κοινωνικότητα ύψιστη προτεραιότητα και σκοπό του ανθρώπινου είδους)

απλα εγω δεν ειμαι τοσο πορωμενη με αυτο το μηχανημα που λεγεται υπολογιστης και με το ιντερνετ οσο εσυ! Σε πειραζει?
Ουδόλως. Αυτό που με πειράζει είναι ότι "άλλα λέει η θειά σου, άλλα ακούν τα αυτιά σου" που λέει και η προσφιλής σου λαική σοφία, κοινώς υπάρχει επικοινωνιακό χάσμα ανάμεσα μας, αν αυτό κατάλαβες από τα όσα έγραψα. I rest my case...

PS: LOL, δεν βγήκε και πολύ σύντομο τελικά. Oh well, ίσως ένα από τα ελαττώματα μου είναι και η φλυαρία :P (εκτός από τις παρωπίδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φλυαρη, μισελ, ειμαι κι εγω και τις γνωσεις που εχεις εσυ πανω στην πληροφορικη δεν τις εχω, ουτε εσυ πανω σε αλλα θεματα εχεις τις δικες μου.

Ημιμαθεις θεωρουμαστε και οι δυο, διαφορετικα αντιλμβανομαστε τα πραματα.

Δε νομιζω να υπαρχει ελλειψη επικοινωνιας, γιατι τοση ωρα γι αυτη παλευουμε, εστω σεντονιαζοντας.
Αλλα βιβλια διαβαζες μικρη, αλλα εγω. Ισως λοιπον στο μελλον χρειαστω την ενισχυση σου σε κατι προγραμματιστικο η σχετικο και ισως εσυ την δικη μου σε κατι αλλο που θα κατεχω.
Αυτο που με πειραζει και δεν αποδεχομαι, την κανω λαικα και ρομαντικα και δεν ξερω ποσα αλλα μου ειπες και αρνουμαι, ειναι να προσπαθουν να με μεταπεισουν με εναν αγενη τροπο(κατ εμε), απαξιωνω την απολυταρχια, την καταπιεση, την κατακριση και αφηνω παντα παραθυρα ανοιχτα και παυω να ασχολουμαι.
Κι οπως εχω ξαναπει σε αλλα θεματα, δε φανατιζομαι ποτε με κανεναν και με τιποτα, γιατι ετσι μου αρεσει.

Πιστευω και δουλευω πανω στο μετρο μου(μη βγαλεις αφρους τωρα:):P)
καλη συνεχεια παντως και peace!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top