Η "Βασιλεία του Θεού", επί της Γης

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η Χαρά! Που είναι η Χαρά; Χάθηκε η Χαρά!

Σου φαίνεται ο κόσμος τούτος χαρούμενος ή, έστω ακόμη, χαζοχαρούμενος; Θαρρώ, πως ούτε κι οι «τυφλοί» θα μπορούσαν να υποθέσουν κάτι τέτοιο!

Χαζοχαρούμενος είναι σε άπειρες εκδηλώσεις του. Χαρούμενος όχι, ευτυχισμένος όχι.

Συχνά ο Χριστιανισμός μολοντούτο φαίνεται να κηρύττει, ότι αν οι άνθρωποι δοκιμάσουμε, «βάζοντας τα δυνατά μας», να ζήσουμε τη «χριστιανική ζωή», η σταύρωση μπορεί με κάποιον τρόπο να παραγραφτεί. Αυτό συμβαίνει επειδή ο Χριστιανισμός λησμόνησε τον εαυτό του, λησμόνησε πως πρέπει πάντα πρώτʼ απʼ όλα να βρίσκεται στο σταυρό.

Μέχρι πότε πρέπει να βρίσκεται στο σταυρό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....



Μέχρι πότε πρέπει να βρίσκεται στο σταυρό ;


Στην κάθετη και οριζόντια αγάπη; Εσαεί και μέχρι τη "Δευτέρα Παρουσία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στην κάθετη και οριζόντια αγάπη; Εσαεί και μέχρι τη "Δευτέρα Παρουσία"!

Δεν αντέχεται άλλο τέτοιος πόνος. Εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω πια. Από στιγμή σε στιγμή θα πω τετέλεσται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν αντέχεται άλλο τέτοιος πόνος. Εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω πια. Από στιγμή σε στιγμή θα πω τετέλεσται.

Γι' αυτό ίσως(;) λέει: " Ο υπομείνας έως τέλους θέλει σωθεί". Αλλά, φίλε μου, ο σταυρός της αγάπης δεν πονάει, αλλά μόνο συν-πονάει. Και η αμοιβαία συμπόνια είναι πάντα, αρχή της χαράς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο κύριος και οι δούλοι

Κύριος ενός ζώου (πχ σκύλου ή πιθήκου) θεωρείται το πρόσωπο που έχει την δυνατότητα και μέριμνα, να το ταΐζει και να το συμμαζεύει στα όρια της κατοικίας του. Ένα δηλαδή από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του κυρίου είναι, ότι μπορεί να ταΐζει, εκτός από τον εαυτό του, και άλλες ψυχές, και μάλιστα, μες στο σπίτι του. Δηλαδή ο κύριος έχει και σπίτι, εκτός από περίσσεια τροφίμων. Θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι κάτι σαν τους σύγχρονους( αλλά και παλιότερους) «μικρομεσαίους», αυτούς, που κατά τα λεγόμενα τινών προλεταρίων, τους «δίνουν ψωμί» …να φάνε.
Αλλά, εν προκειμένω, δεν πρόκειται ακριβώς περί κυρίων τόσο, όσο για κυριλέ!
Αν τώρα την κυριότητα, ως έννοια και συνθήκη, την προεκτείνουμε μέχρι τις ανθρώπινες καταστάσεις, στην αντίπερα όχθη του κυρίου συναντάει τον δούλο. Ένα ζώο δηλαδή, δεν μπορεί να ονομαστεί δούλος. Αλλά ένας δούλος έχει την ίδια διατροφική σχέση με έναν κύριο( ή ακόμη και ένα κυριλέ), που μπορεί να έχει και κάποιο ζώο(πχ μία γάλα ή ένα ινδικό χοιρίδιο). Δούλος δηλαδή είναι ένας άνθρωπος, που όχι μόνον δεν μπορεί να ταΐσει ένα ζώο, αλλά ούτε και τον εαυτό του, χωρίς τη συνδρομή κάποιου κυρίου( ή έστω, κυριλέ).
Τις εποχές που οι άνθρωποι ήταν χωρισμένοι, σε εκείνους που μπορούσαν να ταΐζουν εαυτούς και άλλους και σε εκείνους που ταΐζονταν, χάρη των πρώτων, ακόμη και τον Θεό τον είδαν ως «Κύριο». Ώσπου χρειάστηκε να στείλει μαντατοφόρο τον γιο Του, για να μας διαμηνύσει, πως δεν έχει ανάγκη ούτε από κυρίους ούτε από δούλους, αλλά μόνον φίλους και αδελφούς. Μα εμείς ακόμη επιμένουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
'Εχω την αίσθηση ότι η Βασιλεία του Θεού επί της γης (όπως τουλάχιστον υποστηρίζεται) είναι ο νέος τρόπος ζωής, το νέο μέλλον που υπέδειξε ο Χριστός με το έργο του, την πορεία του και το θάνατο του. Επίσης, έχω ακούσει ότι αυτή η Βασιλεία στηρίζεται στη συμφιλίωση του ατόμου με τον Θεό και κατ'επέκταση με τον εαυτό του και τους συνανθρώπους του. Δηλαδή είναι το νέο μονοπάτι που έχει βάση και σκοπό την αγάπη, την ισότητα, την ειρήνη και την διακαιοσύνη, έννοιες για τις οποίες ο Ιησούς μίλησε και κύρηξε πολλά.

Άρα για όσους πραγματικά πιστεύουν (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου σε έναν από αυτούς) η Βασιλεία του Θεού δεν είναι μια αόριστη ιδεολογία, μια θεωρία.. Είναι ο σωστός τρόπος ζωής, που σχετίζεται άμεσα με την καθημερινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου σε έναν από αυτούς) ...

Γιατί, καλή μου; Χωρίς εσένα, δεν συγκαταλέγομαι ούτε κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τις εποχές που οι άνθρωποι ήταν χωρισμένοι, σε εκείνους που μπορούσαν να ταΐζουν εαυτούς και άλλους και σε εκείνους που ταΐζονταν, χάρη των πρώτων, ακόμη και τον Θεό τον είδαν ως «Κύριο». Ώσπου χρειάστηκε να στείλει μαντατοφόρο τον γιο Του, για να μας διαμηνύσει, πως δεν έχει ανάγκη ούτε από κυρίους ούτε από δούλους, αλλά μόνον φίλους και αδελφούς. Μα εμείς ακόμη επιμένουμε!

Πάντως θα γινόμουν πρόθυμα δούλος στην αρχαία Αθήνα υπό συγκεκριμένες συνθήκες, παρά ελεύθερος σε έναν χριστιανικό κόσμο. Πριν διαλέξει κανείς τι προτιμά, να είναι ελεύθερος ή δούλος, πρέπει να διασαφηνίσει και πώς εννοεί την ελευθερία, αλλά και υπό ποίες ιστορικές συνθήκες και σε ποιόν κύριο είναι δούλος. Υπάρχουν δεσμά που απελευθερώνουν και ελευθερίες που σκλαβώνουν. Συμφωνώ ότι έχουμε ανάγκη φίλους και αδελφούς αλλά δεν μπορώ να δω στον ορίζοντα έναν ελεύθερο κόσμο. Μου φαίνεται μια ουτοπία. Ο άνθρωπος είναι πάντα εν δυνάμει ελεύθερος, ποτέ δεν κατακτά τη ελευθερία και ποτέ ουσιαστικά και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι την αντέχει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πάντως θα γινόμουν πρόθυμα δούλος στην αρχαία Αθήνα υπό συγκεκριμένες συνθήκες, παρά ελεύθερος σε έναν χριστιανικό κόσμο. Πριν διαλέξει κανείς τι προτιμά, να είναι ελεύθερος ή δούλος, πρέπει να διασαφηνίσει και πώς εννοεί την ελευθερία, αλλά και υπό ποίες ιστορικές συνθήκες και σε ποιόν κύριο είναι δούλος. Υπάρχουν δεσμά που απελευθερώνουν και ελευθερίες που σκλαβώνουν. Συμφωνώ ότι έχουμε ανάγκη φίλους και αδελφούς αλλά δεν μπορώ να δω στον ορίζοντα έναν ελεύθερο κόσμο. Μου φαίνεται μια ουτοπία. Ο άνθρωπος είναι πάντα εν δυνάμει ελεύθερος, ποτέ δεν κατακτά τη ελευθερία και ποτέ ουσιαστικά και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι την αντέχει κιόλας.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!! Πιο πολυ δεν γινεται. Και το παραξενο ειναι οτι τωρα αρχιζω και καταλαβαινω καποια πραγματα για το "τι εστι" και ποιο ειναι το πραγματικο μεγεθος της ελευθεριας. Σαν παιδι μεγαλωσα με τα χριστιανικα ηθη και η οικογενια μου, με τους γονεις μου πρωτα, ηταν αρκετα συνδεδεμενοι με την Εκκλησια και ηταν και ο κοσμος τον οποιο θελησαν να μας μεταδωσουν ως σωστο και ως πρεπειν! Μπορω να πω πως η μεγαλυτερη "φυλακη" που εχω βιωσει στη ζωη μου ηταν η Εκκλησια. Ολο αυτο το παιχνιδι μεταξυ "παραδεισου-κολασης" που σαν παιδι του εδινα τεραστια μεγεθη.
Τον Χριστιανισμο ακομη δεν θελω να τον καταδικασω. Ποιος μπορει να καθορισει αραγε ποιο ειναι το πραγματικο μεγεθος του Χριστιανισμου;; Ανθρωποι σαν τον Νωεα μου υπενθυμιζουν την αληθινη διασταση του Χριστιανισμου αλλα πιστευω η λειτουργια και η κατηχηση(τη σιχαινομαι αυτη τη λεξη) της Εκκλησιας εχει χασει για τα καλα τον μπουσουλα για να μπορει καποιος να ανακαλυψει την αληθινη υποσταση του Χριστιανισμου μεσα απ'αυτη.

Συμφωνω απολυτα με τον δοκτωρ. Δεν υπαρχει ελευθερια παρα μονο αν εισαι μοναχος του ζεν και κανεις διαλογισμο σε μια σπηλια για 20 χρονια. Απλα διαλεγεις τον αφεντη σου(ή σε διαλεγουν αυτοι) και μπορει οντως να βιωσεις περισσοτερη "ελευθερια" σαν πιστος εργατης-δουλος κατω απο ενα ωραιο "ζυγο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον δοκτωρ. Δεν υπαρχει ελευθερια παρα μονο αν εισαι μοναχος του ζεν και κανεις διαλογισμο σε μια σπηλια για 20 χρονια. Απλα διαλεγεις τον αφεντη σου(ή σε διαλεγουν αυτοι) και μπορει οντως να βιωσεις περισσοτερη "ελευθερια" σαν πιστος εργατης-δουλος κατω απο ενα ωραιο "ζυγο".

Και αλοίμονο αν διαλέξεις ή σε διαλέξει χριστιανικό αφεντικό, κάηκες τότε, είναι πιστεύω το πιο σκληρό και αμετακίνητο αφεντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Και αλοίμονο αν διαλέξεις ή σε διαλέξει χριστιανικό αφεντικό, κάηκες τότε, είναι πιστεύω το πιο σκληρό και αμετακίνητο αφεντικό.
Βιωσα αρκετα τετοια "αφεντικα". Ευτυχως οχι για πολυ καιρο οσο μεγαλωνα, αλλα οπως και να χει την εκαναν για τα καλα τη δουλεια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κι αυτό που έγραψε ο Νωεύς ότι δεν θέλει δούλους και κυρίους ο Χριστός, αλλά αδελφούς και φίλους είναι σωστό και μου θύμισε και το Νίτσε λίγο που γράφει κάπου στο Ζαρατούστρα ότι ούτε ο δούλος ούτε ο κύριος μπορούν να γίνουν φίλοι ! Αλλά και ο Νίτσε μια μετα-χριστιανική ή μάλλον αντι-χριστιανική ουτοπία είχε στο μυαλό του και ως γνωστόν όταν πολεμάς κάτι, του δίνεις και νόημα ύπαρξης, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Χριστιανισμό. Δούλος μόνο για την αγάπη αξίζει να είσαι, για τίποτε άλλο στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πάντως θα γινόμουν πρόθυμα δούλος στην αρχαία Αθήνα υπό συγκεκριμένες συνθήκες, παρά ελεύθερος σε έναν χριστιανικό κόσμο. Πριν διαλέξει κανείς τι προτιμά, να είναι ελεύθερος ή δούλος, πρέπει να διασαφηνίσει και πώς εννοεί την ελευθερία, αλλά και υπό ποίες ιστορικές συνθήκες και σε ποιόν κύριο είναι δούλος. Υπάρχουν δεσμά που απελευθερώνουν και ελευθερίες που σκλαβώνουν. Συμφωνώ ότι έχουμε ανάγκη φίλους και αδελφούς αλλά δεν μπορώ να δω στον ορίζοντα έναν ελεύθερο κόσμο. Μου φαίνεται μια ουτοπία. Ο άνθρωπος είναι πάντα εν δυνάμει ελεύθερος, ποτέ δεν κατακτά τη ελευθερία και ποτέ ουσιαστικά και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι την αντέχει κιόλας.

-Φίλε μου Δόκτορα, αδελφέ μου Δόκτορα, γιατί βαφτίζεις τον κόσμο που βεβηλώνει το όνομα Του, ως "χριστιανικό";
-Γιατί να περιορίζουμε με την πίστη μας τη δυνατότητα του ανθρώπου να ελευθερωθεί;
-Πες μου, καλέ μου φίλε, κάποια ελευθερία που σκλαβώνει, ν' αλλάξω κι εγώ τη σκλαβιά μου;

Βιωσα αρκετα τετοια "αφεντικα". Ευτυχως οχι για πολυ καιρο οσο μεγαλωνα, αλλα οπως και να χει την εκαναν για τα καλα τη δουλεια τους..

Αγαπημένε μου Ρασκαλ, καλέ μου Ρασκαλ, πως μπορείς να εννοείς "χριστιανούς" κάποιους συναθρώπους μας, που δεν θυμούνται( ή αγνοούν;) καν τα λόγια Του:" ...ούτως όμως δεν θέλει είσθαι εν υμίν, αλλ' όστις να γίνει μέγας εν υμίν, ας είναι υπηρέτης υμών, και όστις θέλει να είναι πρώτος εν υμίν, ας είναι δούλος υμών..";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γιατί, καλή μου; Χωρίς εσένα, δεν συγκαταλέγομαι ούτε κι εγώ!

Αγαπητέ φίλε, τι σχέση έχει η δική μου άποψη με την δική σου; Δεν νομίζω ότι προσπάθησα να σε μεταπείσω για κάτι. Εκτός αν με ειρωνεύεσαι, οπότε ΟΚ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε, τι σχέση έχει η δική μου άποψη με την δική σου; Δεν νομίζω ότι προσπάθησα να σε μεταπείσω για κάτι. Εκτός αν με ειρωνεύεσαι, οπότε ΟΚ..

Μάλλον παρανόησες- από δική μου βέβαια υπαιτιότητα!- τη θέση μου. Ανεξάρτητα από την σχέση που έχουν οι δικές μου απόψεις με τις δικές σου, η αντίληψη μου για τη Βασιλεία του Θεού, μου υπαγορεύει ότι, αν υπάρχει μία ανθρώπινη ύπαρξη που δε συγκαταλλέγεται στους Πολίτες της, αυτή να είναι η δική μου. Φυσικά, το απεύχομαι, όσο και για σένα. Προς τι λοιπόν η παρανόηση; Γιατί εξέλαβες την παρέμβασή μου ως (σχεδόν διαμαρτυρία) ή ειρωνεία; Κάθε άλλο μάλιστα!

Υγ: Αλίμονο, αν ήταν να γίνει Βασιλεία του Θεού, μόνον για τους "πιστούς"! Θα ήταν απέραντη η μοναξιά του ...Βασιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Maʼja: το μυστικό του Ιάφεθ (Ιαπετού)


Αυτό που οι Κινέζοι κομμουνιστές δεν μπορούσαν να χωνέψουν μες το μυαλό τους από τον «δυτικό πολιτισμό», ήταν το «θαύμα» του Ιησού Χριστού, να θρέψει μερικές χιλιάδες ανθρώπους, με δύο τρία ψαράκια και άλλους τόσους άρτους. Γιʼ αυτό, όταν το 1959 στο Δελχί, σε συνδιάσκεψη του κινήματος των «αδεσμεύτων χωρών», ο ηγέτης τους Μάο Τσε Τουνγκ, καταγγέλλοντας των «ρώσικο ρεβιζιονισμό», είπε προς προτιμούσε έναν «τρίτο παγκόσμιο πόλεμο» ( με «πχ με εξακόσια εκατομμύρια νεκρούς, αλλά για τους επιζώντες , έναν σοσιαλιστικό παράδεισο»), παρά τη συνδιαλλαγή με τους «δυτικούς ιμπεριαλιστές», απεκάλυπτε μία κινέζικη άγνοια, για τη σημασία που έχει η «μαγιά»(maja), στη ζύμωση όλων των πραγμάτων και πολύ περισσότερο, για το ψωμί.
Οι Ρώσοι κομμουνιστές, πολύ πιο κοντά κατά την προτεραία τους κατάσταση προς τον Χριστιανισμό, αλλά ακόμη πιο πολύ προς τον Ιουδαϊσμό, αν και δεν πίστευαν στα θαύματα, είχαν τη γνώση και την εμπειρία της πρακτικής σημασίας, που έχει η «θεωρία της κρίσιμης μάζας». Μετέτρεψαν την πιο καθυστερημένη ευρωπαϊκή επανάσταση κατά της ντόπιας φεουδαρχίας τους(Απριλιανή), από «αστική» σε «προλεταριακή»(Οχτωβριανή), μόνον με 153 «κομματικά στελέχη». Φυσικά όμως, πολύ σύντομα κατανόησαν ότι «κομμουνισμός, με τέτοια ζώα δεν γίνεται» και από το 1925 με τον Στάλιν, το γύρισαν στον «εθνοκομμουνισμό», για να γεννήσει αμέσως η ιστορία της Ευρώπης και τον «εθνοσοσιαλισμό»(Φράνκο- Χίτλερ- Μπαάθ- Σουηδία- ΠΑΣΟΚ κλπ). Εξαίρεση ευρωπαϊκή υπήρξε η Αλβανία του Εμβέρ Χότζα, που έχοντας καταβολές μπεκτακτσήδικες( ένα κοκταίηλ μωαμεθανισμού και χριστιανισμού) προτίμησε να ακολουθήσει τον «κινέζικο δρόμο». Και είναι σημειολογικά εκπληκτικό, που την ημέρα κατάρρευσης του «αλβανικού κομμουνισμού», οι ταλαίπωρες «αλβανικές μάζες» ξέσπασαν, γκρεμίζοντας πρώτʼ απʼ όλα φούρνους αρτοποιίας!
Τα όνειρα και τα σχέδια των ανθρώπων της «Β΄ Διεθνούς», που αποχώρησαν και ίδρυσαν την «Γ΄ Διεθνή»(από «Σοσιαλιστές», έγιναν «Κομμουνιστές»), στην πραγματικότητα έγιναν «σκόνη» εν μία νυκτί. Ήταν τη νύχτα που ο πάπας Βενέδικτος ΙΕ΄ , λίγο πριν κοιμηθεί, ξαναδιάβασε για χιλιοστή φορά (ίσως) από το «Ευαγγέλιο», για το «θαύμα» με τους «πεντακισχίλιους πεινασμένους». Το πρωί της επομένης, αντί για καλημέρα, διαμήνυσε στον προσωπικό του γραμματέα: « Από σήμερα η αγιότητά Του, ευλογεί τους τόκους»! Στην πράξη ήταν μία παραχώρηση προς τους «ελβετούς τραπεζίτες» και μία ακόμη υποχώρηση, προς τους «απογόνους του Ασμοδαίου»(Ιουδαϊσμό). Για τους πρώτους, διέβλεπε ότι «είχαν δίκιο», αφού ήταν ολοφάνερο πως «τώρα με τους Μπολσεβίκους…» κινδύνευαν τα δάνειά τους, προς την « Κυβέρνηση Κερένσκι». Ενώ στη δεύτερη περίπτωση κινήθηκε περισσότερο από το ανθρώπινα λογικό ερώτημα: «Είναι πιο αλεπούδες οι προτεστάντες;». Όχι βέβαια!
Όταν το 1968 ο Μπρέζνιεφ και η υπόλοιπη «νομενκλατούρα», που διαφέντευαν τη μοίρα του ρώσικου( και όχι μόνον!) λαού, αποφάσιζαν το «άνοιγμα του εξωτερικού εμπορίου» τους, γνώριζαν ότι η «Δύση» θα απαιτούσε πρώτʼ απʼ όλα να επιστραφούν τα «δανεικά του 1917» με τόκους καθυστέρησης 50 ετών. Εμπόδιο εξαιρετικά ακανθώδες, για το «ρώσικο εξωτερικό εμπόριο», που σʼ άλλες εποχές θα μπορούσε να ήταν και η μεγάλη πραγματική αιτία ενός «τρίτου Π. Π.». Μα τώρα ήταν τα «πυρηνικά»(και όχι μόνον!). Γιʼ αυτό, παράλληλα με τις «συζητήσεις για τους εξοπλισμούς και την ειρηνική συνύπαρξη χωρών με διαφορετικά κοινωνικά συστήματα», τα ενδιαφερόμενα μέρη διαπραγματεύονταν και τη «ρύθμιση των ρώσικων χρεών προς τη Δύση». Είδε και απόειδε ο Μιχαήλ το Γκορμπατσόφ, και το Καλοκαίρι του 1988 κατέληξε να συμφωνήσει με τον Ρ. Ρήγκαν για την «Νέα Τάξη Πραγμάτων». Για τη Ρωσία, η «τάξη πραγμάτων» αυτή, θα άρχιζε με μηδενική οφειλή από τα «παλιά» και με νέα «δάνεια από τη Δύση». Και δεν ήταν δα μικρό, το «υπόλοιπο ποσό τόκων» που τους χαρίστηκε!
Οι σύγχρονοι κινέζοι ηγέτες έχουν μία μεγάλη ηθική υποχρέωση προς τον κύριο Πούτιν. Τους ερμήνευσε την πολιτική σημασία της «προφητείας του Νώε»: «…ο Θεός θέλει πλατύνει τον Ιάφεθ, και θέλει κατοικήσει εν ταις σκηναίς του Σημ…». Την είχε «αποκωδικοποιήσει» η «ΚαΓκεΠε», αλλά ούτε στον Μ. Γκορμπατσόφ την είχαν αποκαλύψει (γιατί θεωρήθηκε «εξαιρετικά φιλοσιωνιστής»!), ούτε βέβαια και στον «μέθυσο Γιέλτσιν». « Το βδέλυγμα της ερημώσεως, σύντροφοι», τους είπε, «μπορεί να αποφευχθεί, μόνον αν μεγαλώσουμε το τραπέζι», προφανώς, για να «χωρέσουμε» όλοι, «εν ταις σκηναίς του Σημ». Ήδη, η διανυόμενη «κρίση», αποτελεί προϊόν αναδίπλωσης των «υιών Σημ», ενόψει του γεγονότος ότι οι Κινέζοι έμαθαν, πως κι αυτοί είναι «υιοί Ιάφεθ». Οι μετέχοντες στις συζητήσεις για ένα νέο «παγκόσμιο τραπεζικό στάτους», γνωρίζουν πως, αν δεν μπουν «εν ταις σκηναίς» και οι Κινέζοι, δεν θα μένει παρά να επαληθευθεί το ρηθέν από τον Μάο στο Δελχί, κατά το 1959!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συνυπογράφοντας....

Χάρτης για ένα κόσμο χωρίς βία


Στις 10 Νοεμβρίου 2009, παρουσιάστηκε στο Βερολίνο, στα πλαίσια της 10ης Παγκόσμιας Συνόδου των βραβευμένων με βραβείο Νόμπελ Ειρήνης, ο "Χάρτης για έναν κόσμο χωρίς βία". Αποτελεί μια πολύ σημαντική συνεισφορά σε μια πραγματικά ανθρωπιστική κατεύθυνση. Ο Χάρτης παραδόθηκε επίσημα στην αποστολή της Παγκόσμιας Πορείας, η οποία επιφορτίστηκε το έργο να τον διαδώσει σε κάθε σταθμό του ταξιδιού τους. Ακολουθεί το κείμενο του Χάρτη. Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Η βία είναι μια ασθένεια που μπορεί να προληφθεί.

Κανένα κράτος ή άτομο δεν μπορεί να είναι ασφαλές σε έναν επικίνδυνο κόσμο. Οι αξίες της μη βίαιης πρόθεσης, σκέψης και δράσης είναι σήμερα, όχι μια επιλογή, μα μια αναγκαιότητα. Οι αξίες αυτές αφορούν στις σχέσεις μεταξύ κρατών, ομάδων και ατόμων.

Είμαστε πεπεισμένοι ότι η προσήλωση στις αξίες της μηβίας θα οδηγήσει σε μια πιο ειρηνική, πολιτισμένη παγκόσμια τάξια πραγμάτων, στην οποία μπορεί να γίνει πραγματικότητα μια πιο αποτελεσματική και δίκαιη διακυβέρνηση, η οποία να σέβεται την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και την ιερότητα της ίδιας της ζωής.

Οι πολιτισμοί μας, η ιστορίες μας και οι ζωές μας είναι αλληλένδετες και οι πράξεις μας είναι αλληλοεξαρτώμενες. Ειδικά σήμερα, όσο ποτέ πριν, πιστεύουμε ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια αλήθεια: η μοίρα μας είναι κοινή. Και η μοίρα μας θα καθοριστεί από τις προθέσεις, τις αποφάσεις και τις ενέργειές μας σήμερα.

Είμαστε επίσης πεπεισμένοι ότι η δημιουργία μιας κουλτούρας της ειρήνης και της μηβίας, παρʼ ότι δύσκολη και μακρά διαδικασία, είναι ένας σκοπός τόσο αναγκαίος όσο και ευγενής.

Η επιβεβαίωση των αξιών που περιέχονται στον παρόντα Χάρτη είναι ένα ζωτικό βήμα για να διασφαλιστεί η επιβίωση και η ανάπτυξη της ανθρωπότητας και να γίνει πραγματικότητα το όραμα ενός κόσμου χωρίς βία.

Εμείς, οι Βραβευμένοι με Νόμπελ Ειρήνης, πρόσωπα και Οργανισμοί,

Επιβεβαιώνοντας την προσήλωσή μας στην Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου·

το ενδιαφέρον μας για την ανάγκη να σταματήσει η εξάπλωση της βίας σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας και ιδιαίτερα οι απειλές που τίθενται σε παγκόσμια κλίμακα και θέτουν σε κίνδυνο την ίδια την ύπαρξη της ανθρωπότητας·

Επιβεβαιώνοντας ότι η ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης είναι η ρίζα της δημοκρατίας και της δημιουργικότητας·

Αναγνωρίζοντας ότι η βία εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους, όπως οι ένοπλες συγκρούσεις, η στρατιωτική κατοχή, η φτώχεια, η οικονομική εκμετάλλευση, η καταστροφή του περιβάλλοντος, η διαφθορά και η προκατάληψη με βάση τη φυλή, τη θρησκεία, το φύλο, ή το σεξουαλικό προσανατολισμό·

Συνειδητοποιώντας ότι η μεγαλοποίηση της βίας, όπως προβάλλεται από τα εμπορικά μέσα και προϊόντα ψυχαγωγίας μπορεί να συμβάλλει στην αποδοχή της βίας ως μιας φυσιολογικής και αποδεκτής κατάστασης·

Γνωρίζοντας ότι εκείνοι που βλάπτονται περισσότερο από τη βία είναι οι πλέον αδύναμοι και ευάλωτοι·

Θυμούμενοι ότι η ειρήνη δεν είναι μόνο η απουσία της βίας, αλλά είναι η παρουσία της δικαιοσύνης και της ευημερίας των ανθρώπων·

Συνειδητοποιώντας ότι η αποτυχία των κρατών να φιλοξενήσουν την εθνολογική, πολιτισμική και θρησκευτική ποικιλομορφία των ανθρώπων ευθύνεται για ενα μεγάλο μέρος της βίας στον κόσμο·

Αναγνωρίζοντας την επείγουσα ανάγκη να αναπτυχθεί μια εναλλακτική προσέγγιση της συλλογικής ασφάλειας, βασισμένης σε ένα σύστημα στο οποίο καμία χώρα ή ομάδα χωρών δεν θα στηρίζεται σε πυρηνικά όπλα για την ασφάλεια της·



Γνωρίζοντας ότι ο κόσμος έχει ανάγκη από αποτελεσματικούς παγκόσμιους μηχανισμούς και προσεγγίσεις για τη μηβίαιη πρόληψη και επίλυση συγκρούσεων, καθώς και ότι αυτές είναι πιο επιτυχείς όταν εφαρμόζονται στο αρχικό στάδιο·

Επιβεβαιώνοντας ότι τα πρόσωπα που κατέχουν εξουσία φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη για τον τερματισμό της βίας όπου αυτή εκδηλώνεται και την πρόληψή της όπου αυτό είναι δυνατό·

Διακηρύσσοντας ότι οι αξίες της μηβίας πρέπει να θριαμβεύσουν σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας, καθώς και στις σχέσεις μεταξύ των κρατών και των λαών·

Απευθύνουμε έκκλιση προς την παγκόσμια κοινότητα να προάγει τις ακόλουθες αρχές:


Πρώτη: Σε έναν κόσμο αλληλεξάρτησης, η πρόληψη και η παύση των ένοπλων συγκρούσεων μεταξύ και εντός των κρατών είναι πιθανό να απαιτεί τη συλλογική δράση της διεθνούς κοινότητας. Η ασφάλεια των επιμέρους κρατών μπορεί να επιτευχθεί καλύτερα με την ανάπτυξη της παγκόσμιας ανθρώπινης ασφάλειας. Αυτό προϋποθέτει την ενίσχυση της επιχειρησιακής ικανότητας του συστήματος των Ηνωμένων Εθνών καθώς και των περιφερειακών συνεργαζόμενων οργανισμών.

Δεύτερη: Για την επίτευξη ενός κόσμου χωρίς βία, τα κράτη πρέπει να συμμορφώνονται πιστά στους νόμους και να τιμούν τις νομικές δεσμεύσεις τους σε κάθε περίπτωση.

Τρίτη: Είναι απαραίτητο να προχωρήσουμε χωρίς περαιτέρω καθυστέρηση προς την καθολική και επαληθεύσιμη εξάλειψη των πυρηνικών και άλλων όπλων μαζικής καταστροφής. Τα κράτη που κατέχουν τέτοια όπλα πρέπει να κάνουν συγκεκριμένα βήματα προς τον αφοπλισμό και να εφαρμόσουν ένα σύστημα ασφαλείας που δεν βασίζεται στην αντιμετώπιση πυρηνικής επίθεσης. Ταυτόχρονα, τα κράτη πρέπει να συνεχίσουν τις προσπάθειές τους για την εδραίωση της συνθήκης μη διάδοσης των πυρηνικών όπλων, λαμβάνοντας μέτρα όπως η ενίσχυση πολυμερών μηχανισμών ελέγχου και επαλήθευσης, η προστασία των πυρηνικών υλικών και ο προοδευτικός αφοπλισμός.

Τέταρτη: Για να προωθηθεί η εξάλειψη της βίας στην κοινωνία, η παραγωγή και η πώληση όπλων και ελαφρού οπλισμού πρέπει να μειωθεί και να ελέγχεται αυστηρά σε διεθνές, περιφερειακό, εθνικό και τοπικό επίπεδο. Επιπλέον θα πρέπει να επιβληθούν πλήρως και καθολικά οι διεθνείς συμφωνίες για τον αφοπλισμό, όπως η Συνθήκη Απαγόρευσης των Ναρκών του 1997, και να υποστηριχθούν νέες προσπάθειες που στοχεύουν στην εξάλειψη των επιπτώσεων σπό τα όπλα παθητικής ενεργοποίησης και τα “τυφλά όπλα”, όπως τα πυρομαχικά διασποράς. Μια ολοκληρωμένη και αποτελεσματική Συνθήκη για το Εμπόριο Όπλων πρέπει να τεθεί σε ισχύ.

Πέμπτη: Η τρομοκρατία δεν μπορεί ποτέ να είναι δικαιολογημένη, διότι η βία γεννά βία και επειδή καμία τρομοκρατική ενέργεια εναντίον άμαχου πληθυσμού σε οποιαδήποτε χώρα δεν μπορεί να γίνεται στο όνομα οποιουδήποτε σκοπού. Ο αγώνας κατά της τρομοκρατίας δεν μπορεί, ωστόσο, να δικαιολογήσει καμία παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του διεθνούς ανθρωπιστικού δικαίου, πολιτισμικών κανόνων ή της δημοκρατίας.

Έκτη: Η εξάλειψη της ενδοοικογενειακής και οικιακής βίας προϋποθέτει τον άνευ όρων σεβασμό για την ισότητα, την ελευθερία, την αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα των γυναικών, των ανδρών και των παιδιών από κάθε άτομο, θεσμό του κράτους, θρησκεία και κοινωνία. Νόμοι και συμβάσεις που θα προστατεύουν τα παραπάνω πρέπει να δημιουργηθούν σε τοπικό και διεθνές επίπεδο.

Έβδομη: Κάθε άτομο και κάθε κράτος έχει την ευθύνη για την πρόληψη της βίας κατά των παιδιών και των νέων, που αποτελούν το κοινό μας μέλλον και το πιο πολύτιμο δώρο. Όλα έχουν δικαίωμα σε μια ποιοτική παιδεία, σε αποτελεσματική πρωτοβάθμια υγειονομική περίθαλψη, στην προσωπική ασφάλεια, στην κοινωνική προστασία, στην πλήρη συμμετοχή στην κοινωνία και σε ένα ευνοϊκό περιβάλλον που να προάγει τη μηβία ως τρόπο ζωής. Η εκπαίδευση για την Ειρήνη, η προώθηση της μηβίας και η έμφαση στην έμφυτη ανθρώπινη τάση της συμπόνιας, πρέπει να αποτελεί ουσιαστικό μέρος του προγράμματος σπουδών των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων κάθε επιπέδου.

Όγδοη: Η πρόληψη των συγκρούσεων που προκύπτουν από την εξάντληση των φυσικών πόρων, και συγκεκριμένα των πηγών ενέργειας και του νερού, προϋποθέτει από τα κράτη να δράσουν αποφασιστικά και, μέσω της δημιουργίας νομικών μηχανισμών και προτύπων, να φροντίσουν για την προστασία του περιβάλλοντος και να ενθαρρύνουν τους ανθρώπους να προσαρμόσουν την κατανάλωσή τους βάσει των διαθέσιμων πόρων και των πραγματικών ανθρώπινων αναγκών.

Ένατη: Απευθύνουμε έκκλιση στα Ηνωμένα Έθνη και στα κράτη μέλη τους να προωθήσουν την εκτίμηση της εθνικής, πολιτισμικής και θρησκευτικής πολυμορφίας. Ο χρυσός κανόνας ενός μηβίαιου κόσμου: Συμπεριφέρσου στους άλλους όπως θα ήθελες να σου συμπεριφέρονται.

Δέκατη: Τα κύρια πολιτικά εργαλεία για την πραγμάτωση ενός μη-βίαιου κόσμου είναι η λειτουργία των δημοκρατικών θεσμών και του διαλόγου, βασισμένου στην αξιοπρέπεια, τη γνώση και το συμβιβασμό, που διεξάγεται στη λογική της ισορροπίας μεταξύ των συμφερόντων των εμπλεκομένων μερών και, κατά περίπτωση, περιλαμβάνει ανησυχίες σχετικά με το σύνολο της ανθρωπότητας και του φυσικού περιβάλλοντος.

Ενδέκατη: Όλα τα κράτη, οι οργανισμοί και οι ιδιώτες πρέπει να στηρίξουν τις προσπάθειες για την αντιμετώπιση των ανισοτήτων στην κατανομή των οικονομικών πόρων, και την επίλυση των κατάφορων αδικιών που δημιουργούν πρόσφορο έδαφος για τη βία. Η ανισορροπία των συνθηκών διαβίωσης οδηγεί αναπόφευκτα σε έλλειψη ευκαιριών και, σε πολλές περιπτώσεις, στην απώλεια της ελπίδας.

Δωδέκατη: Η κοινωνία των πολιτών, συμπεριλαμβανομένων των υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, των ακτιβιστών της ειρήνης και του περιβάλλοντος, πρέπει να αναγνωρίζονται και να προστατεύονται ως ζωτικά στοιχεία για την οικοδόμηση ενός μηβίαιου κόσμου, καθώς και όλες οι κυβερνήσεις πρέπει να εξυπηρετούν τις ανάγκες των λαών τους και όχι το αντίθετο. Πρέπει να δημιουργηθούν οι συνθήκες που θα επιτρέψουν και θα ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των πολιτών -ιδίως των γυναικών- στην κοινωνία και στις πολιτικές διαδικασίες σε παγκόσμιο, περιφερειακό, εθνικό και τοπικό επίπεδο.

Δέκατη τρίτη: Κατά την εφαρμογή των αρχών του παρόντος Χάρτη καλούμε όλους να εργαστούν από κοινού για έναν δίκαιο κόσμο, στον οποίο δεν αφαιρείται η ζωή κανενός ανθρώπου. Στον οποίο ο καθένας έχει το δικαίωμα να μη θανατώνεται και την ευθύνη να μη θανατώνει άλλους.

Ενθαρρύνουμε την επιστημονική έρευνα αναφορικά με όλες τις μορφές βίας, στους τομείς της ανθρώπινης αλληλεπίδρασης και του διαλόγου, και καλούμε την ακαδημαϊκή, επιστημονική και θρησκευτική κοινότητα να συμμετάσχουν και να μας βοηθήσουν στη μετάβαση προς κοινωνίες χωρίς βία, όπου κανείς δεν αφερεί ανθρώπινη ζωή.

Υπογράφουν οι τιμημένοι με νόμπελ πρόσωπα και οργανισμοί:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αξίωμα-δόγμα:

... Βασιλεία του Θεού (στον οποίο πιστεύω), δεν γίνεται( ούτε στους ουρανούς ούτε και στη Γη)...!
Ε τώρα με έβαλες σε μεγάλη περιέργεια.
Ούτε στους ουρανούς, ούτε στη Γη.
Πού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
... δούλος μόνο για την αγάπη αξίζει να είσαι, για τίποτε άλλο στον κόσμο..
Η αγάπη όλα τα υπομένει...εύκολα όμως μπορείς να την χαρίσεις στον εχθρό σου;
Αυτόν που σε μίσησε, σε ταλαιπώρισε, σου φόρτωσε τόσο βάρος στην ψυχή σου...εδώ θέλω να ρωτήσω ώς πότε μπορείς να κουβαλάς αυτό το βάρος; και πώς το ξεφορτώνεσαι; και πώς σβήνεις την πανάθλια συμπεριφορά του; Γιατί τέλος πάντων να τον συγχωρήσεις; Για ποιόν άλλον εκτός απο εσένα;
Αγάπα τον πλησίον σου, γιατι άν δέν τον αγαπάς, τότε δύσκολα μπορείς να πείς πως αγαπάς τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε τώρα με έβαλες σε μεγάλη περιέργεια.
Ούτε στους ουρανούς, ούτε στη Γη.
Πού;

Ψυχή μου Μάξιμε, "έφαγες" το "εφόσον", νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top