Μετριοπάθεια ή ρεαλισμός στην αυτογνωσία;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
και σιγουρα Μετριοπαθεις..:P
Όντως δεν είμαι μετριοπαθής, αφού είμαι ρεαλιστής!
Άτιμη η ζωή, σου δίνει το ένα σου παίρνει το άλλο! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όντως δεν είμαι μετριοπαθής, αφού είμαι ρεαλιστής!
ακριβως το αντιθετο πιστευω...
δεν μπορεις να εισαι κατι αλλο απο μετριοπαθης αν εισαι ρεαλιστης..:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
ακριβως το αντιθετο πιστευω...
δεν μπορεις να εισαι κατι αλλο απο μετριοπαθης αν εισαι ρεαλιστης..:hmm::confused:

Ακριβώς επειδή ο ρεαλισμός αναφέρεται στην ωμότητα και ακρότητα συνήθως της ζωής, δεν μπορεί να ειναι μετριοπαθής. Η φαντασιοπληξία αντιθέτως είναι μετριοπαθής τάση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή ο ρεαλισμός αναφέρεται στην ωμότητα και ακρότητα συνήθως της ζωής,
ποιος το ειπε αυτο?ρεαλισμος ισον ακροτητα..ρεαλισμος σημαινει να προσπαθεις να αντιληφθεις την πραγματικοτητα..που εχεις απειρες στιγμες ,μαλακες και σκληρες..μετριες και ακραιες...η πραγματικοτητα απο ολα...

κανεις δεν ειναι απολυτα ρεαλιστης γιατι βλεπει τα πραγματα μεσα απο τον εαυτο του.αλλα προσπαθει... αλλο ρεαλισμος ,αλλο κυνισμος μεγαλε..μην τα μπλεκεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ακριβως το αντιθετο πιστευω...
δεν μπορεις να εισαι κατι αλλο απο μετριοπαθης αν εισαι ρεαλιστης..:hmm::confused:

Και αν κάποιος,δλδ, είναι άνω το μέτριου (δλδ το 50%) δεν μπορεί να είναι ρεαλιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και αν κάποιος,δλδ, είναι άνω το μέτριου (δλδ το 50%) δεν μπορεί να είναι ρεαλιστής;


μπορει πώς δε μπορει!
ειναι και ψωναρα ομως!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οσο πιο καθαρα βλεπεις την πραγματικοτητα τοσο πιο μετριοπαθης εισαι..εν οιδα οτι ουδεν οιδα ειπε ο Σωκρατης..γιαυτο τους λεμε σοφους..γιατι ηταν μετριοπαθεις παρολες τις γνωσεις και τη σοφια τους..αλλιως θα τους καβαλημενους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και αν κάποιος,δλδ, είναι άνω το μέτριου (δλδ το 50%) δεν μπορεί να είναι ρεαλιστής;

Φίλε μου επειδή σε βλέπω, καίγεσαι, να λες την εξής αγαπημένη μου ατάκα: η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους...
οπως ο σωκρατης ο χριστός και οι περισσοτεροι μεγαλο εφευρετες?οσο πιο ευφυής εισαι τοσο πιο μετριοπαθης και ταπεινος εισαι..
Η αλαζονεια ειναι το μετρο της ηλιθιότητας..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μπορει πώς δε μπορει!
ειναι και ψωναρα ομως!:P
Αν κάποιος είναι:

  1. Άνω του μετρίου
  2. Μετριοπαθής
τότε υποτιμά τον εαυτό του!


Φίλε μου επειδή σε βλέπω, καίγεσαι, να λες την εξής αγαπημένη μου ατάκα: η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους... :P
Ακριβώς εδώ θέλω να καταλήξω, σε διαφορετική περίπτωση είτε υπερεκτιμάς τον εαυτό σου (αρά είσαι ψώνιο) είτε υποτιμάς τον εαυτό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακριβώς εδώ θέλω να καταλήξω, σε διαφορετική περίπτωση είτε υπερεκτιμάς τον εαυτό σου (αρά είσαι ψώνιο) είτε υποτιμάς τον εαυτό σου!
ακριβως ! αρα η μετριοπαθεια ειναι η σωστοτερη λυση...ο πιο κοντινος δρομος προς το Γνωθι Σ'αυτον..

σου αρεσει εσενα να υπερεκτιμας ή να υποεκτιμας τον εαυτό σου? δε νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου βρε Άγγελε. Αν κάποιος είναι γαμάτος γιατί να μην το παραδέχεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όντως δεν είμαι μετριοπαθής, αφού είμαι ρεαλιστής!

Φίλε ΕΒ, το ένα δεν αποκλείει τ' άλλο, αφού σαν έννοιες και στάσεις είναι ασύμπτωτες και όχι αντίθετες...

Ακριβώς επειδή ο ρεαλισμός αναφέρεται στην ωμότητα και ακρότητα συνήθως της ζωής, δεν μπορεί να ειναι μετριοπαθής. Η φαντασιοπληξία αντιθέτως είναι μετριοπαθής τάση.:)

- Γιατό ο ρεαλισμός σώνει και καλά να αναφέρεται συνήθως στην "ωμότητα και ακρότητα της ζωής", Λυκούργε;
- Πως εννοείς τη φαντασιοπληξία ενός μετριοπαθούς; Γιατί είναι "μετριοπαθής τάση"; Και γιατί κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του ρεαλιστή, σίγουρα είναι; Δεν μπορεί να πάσχει από...φαντασιοπληξία;

μπορει πώς δε μπορει!
ειναι και ψωναρα ομως!:P

Τέτοια λες, ομορφιά μου, και τα παιδιά σ' ερωτεύονται!

Φίλε μου επειδή σε βλέπω, καίγεσαι, να λες την εξής αγαπημένη μου ατάκα: η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους... :P

Ατάκα για αλλαζόνες και όχι τόσο, για ρεαλιστές, νομίζω, φίλε μου Φαν! Μόνον που δεν διέκρινα αλλαζονεία στη μέχρι τώρα e-στάση σου. Εκτός κι αν την λες, όταν αυτοσαρκάζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Η μετριοφροσύνη είναι η δικαιολογία-αγουρίδα που ευφήυραν οι μέτριοι οι οποίοι δεν μπόρεσαν ποτέ να γίνουν καλύτεροι, ούτως ώστε οι πραγματικά καλύτεροι να νιώθουν ενοχές όταν θα έχουν το γνώθι σ' αυτόν και εν συνεχεία να σιωπούν μήπως και τους πουν ψώνια.

Κάποιοι θα είναι κακοί, κάποιοι μέτριοι και κάποιοι καλύτεροι. Όχι λόγο ράτσας, όχι λόγο ονόματος, όχι λόγω οτιδήποτε... αλλά λόγω των έμπρακτα αποδεδειγμένων προσπαθειών τους. Είναι εγωιστικό, για να μην πω κατακριτέο και καταπιεστικό, να προσπαθεί ο μέσος κόσμος με μια έννοια σαν τη μετριοφροσύνη να χαλιναγωγήσει το ηθικό και την αυτοεκτίμηση των ικανότερων.

Και ναι, θεωρώ τον εαυτό μου γαμάτο. Στεγνά ξερά. (η οποία αυτή πρόταση έχει τεράστια διαφορά από το "είμαι γαμάτος", γιατί εκεί είναι σα να θεωρείς δεδομένη την οικουμενική έγκριση και συμφωνία, πράγμα αλαζονικό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ατάκα για αλλαζόνες και όχι τόσο, για ρεαλιστές, νομίζω, φίλε μου Φαν! Μόνον που δεν διέκρινα αλλαζονεία στη μέχρι τώρα e-στάση σου. Εκτός κι αν την λες, όταν αυτοσαρκάζεσαι!

Για ποιο λόγο φίλε μου η υποκρισία της ταπεινότητας (btw γιατί αναφέρεστε στον όρο ταπεινότητα με την λέξη μετριοπάθεια; ) πρέπει να είναι δείγμα μη αλλαζονίας; Εδώ τίθενται πολλά ζητήματα (από τη χριστιανική διαπαιδαγώγηση μέχρι την Τοκβιλιανή θεωρία περί δημοκρατίας και την Νιτσεϊκή φιλοσοφία αλλά δεν θέλω να επεκταθώ γιατί έφαγα σήμερα φακές :P). Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον εαυτό μου (άλλωστε είμαι πολύ νεωτεριστής για να επιμείνω περί της παντοδυναμίας μου) όμως γιατί πρέπει το εξαιρετικό να υπάρχει μόνο στην λογοτεχνία και όχι γύρω μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
γιατί η λογοτεχνία φτιάχτηκε επειδή δεν υπάρχει τίποτα εξαιρετικό γύρω μας


εκτός από τα λουλούδια αλλά κανείς δεν τα μυρίζει πια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
nononononono sid

δεν το εξηγώ απλώς δεν είναι έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Είναι εγωιστικό, για να μην πω κατακριτέο και καταπιεστικό, να προσπαθεί ο μέσος κόσμος με μια έννοια σαν τη μετριοφροσύνη να χαλιναγωγήσει το ηθικό και την αυτοεκτίμηση των ικανότερων.

Και ναι, θεωρώ τον εαυτό μου γαμάτο. Στεγνά ξερά. (η οποία αυτή πρόταση έχει τεράστια διαφορά από το "είμαι γαμάτος", γιατί εκεί είναι σα να θεωρείς δεδομένη την οικουμενική έγκριση και συμφωνία, πράγμα αλαζονικό.)

- Όσους μετριόφρονες συνάντησα μέχρι σήμερα, διαπίστωσα πως ήταν ικανότεροι από μένα(τουλάχιστον).
- Αν η αυταρέσκεια καταπιέζεται από την μετριοφροσύνη, καλά κάνεις και σε θεωρείς, όπως λες, φίλε Λυκούργε!

Υγ: Σπάνια συναντάει κανείς σήμερα μέτριους, που να είναι και μετριόφρονες, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νωευς...δικιο εχεις σε ολα.δυστυχως δεν ειναι η εποχη της μετριοφροσυνης και ταπεινοτητας..
φωνή βοωντος εν τη ερημω..:/:
- Όσους μετριόφρονες συνάντησα μέχρι σήμερα, διαπίστωσα πως ήταν ικανότεροι από μένα(τουλάχιστον).
τα μεγαλυτερα μυαλα και προσωπικοτητες της ανθρωποτητας ειχαν μεγαλη ταπεινοτητα..

σε ερευνα ειχα διαβασει οτι η σημερινη γενια -το 80 γεννηθησα και μετα- ειναι ισως η πιο εγωιστικη γενια ... και αυτη με τη λιγοτερη ελπιδα αλλα και με το μεγαλυτερο προβλημα στις σχεσεις...:/:

πώς οριζεται το γαματο?μονο που το βλεπω γελαω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και αν κάποιος,δλδ, είναι άνω το μέτριου (δλδ το 50%) δεν μπορεί να είναι ρεαλιστής;

Αναφέρομαι και σε σένα Exposed αλλά και στον Valder.

Τι ορίζετε ως μέτριο, που θέτετε τους εαυτούς σας πάνω από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top