Κράνος και ζώνη : Συνήθεια, υποσυνείδητο ή φόβος;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον... Σημερα γυρισα απο εξω , εκατσα λιγο σπιτι αλλα ηθελα να φαω κατι, ειπα λοιπον να πεταχτω στο περιπτερο μια και δεν ειχαμε τιποτα σπιτι. Οπως παω να φυγω λοιπον σκευτικα να μην βαλω το κρανος αφου πριν απο κανενα τεταρτο περασα απο τον ιδιο δρομο και δεν ειχε μπλοκο, και ειναι και κοντινη αποσταση που την κανω υπερβολικα συχνα, και τετια ωρα τετια μερα δεν θα εχει καθολου αμαξια. Οπως παω λοιπον να βγω απο την πορτα σκευτομαι, και αν πηγε τωρα το μπλοκο; Και αν γλιστρισω πουθενα; Και αν βρεθει το ατιμο το αυτοκινιτο που θα μου κανει την ζημια;... και αν, και αν, και αν;.... Και τι θα παθω δλδ αν βαλω κρανο;....
Ενταξη, η αληθεια ειναι οτι αιστανομαι πιο ανετα χωρις κρανος, αλλα αν δεν ειμαι σε αλανα αλλα σε δρομο εχω και τοση ανασφαλια που τελικα η ανεση φευγει...
Και δεν ειναι η πρωτη φορα που παω να φυγω χωρις κρανος αλλα τελικα το κρανος δεσποζει στο κεφαλι μου.
Και ερχομαι λοιπον να αναρωτιθω... Τι ειναι αυτο που με κανει παντα να το βαζω; Φοβος (για την υγεια μου φυσικα αλλα και για το προστιμο), υποσυνιδιτη προστασια του ευατου μου, συνιθεια, τι;....
και αντιστιχα τι ειναι αυτο που κανει αλλους να αρνουνται κατηγοριματικα να το βαλουν και να το συνιθισουν;... Απλα αντιδραση (αφου ετσι λεει ο νομος δεν θα το κανω), συνιθια, αδιαφορια, μη-σωστη ενημερωση, μη-βιωση καπιων γεγονοτων για να τους ταρακανουσουν... τι;...

Εσεις τι λετε; Φορατε παντα κρανος/ζωνη; Αν ναι γιατι, αν οχι γιατι οχι;

Υγ. Δεν ειμουν συγουρος αν εδω ειναι ο χωρος για αυτο το θεμα, αν ειναι ξερετε εσεις οι μοδς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει την τάση να προστατεύει το εαυτό του και αυτό θέμα ενστίκτου. Και δεν νομίζω αυτό το μπορεί να αλλάξει εύκολα επειδή το επιβάλει η μόδα ή ακόμη και το κοινωνικό γόητρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ζώνη στο αμάξι βάζω πάντα για λόγους ασφαλίας ακόμα και οι πίσω βάζουν ζώνη τους υποχρεώνοπυμε εμείς, πάντα μα πάντα προηγήτε η ασφάλεια, στο μηχανάκι έχω πρόβλημα, έχω λίγο βαρύ μηχανάκι και το κράνος είναι σαν παροπιδες όταν οδηγώ, φοβάμε να βάλω κράνος δυστηχώς, πάντως σε μεγάλες αποστάσεις βάζω και σε κεντρικούς και τρέςμω ολόκληρη αλλα πρέπει να το βάλω και το ξέρω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω φοραω παντα ζωνη αλλα ποτε κρανος. Η ζωνη μου εχει γινει συνηθεια, εχω μαθει τον εαυτο μου οτι ειναι απαραιτητη. Το κρανος δεν μπορεσα ποτε μου να το βαλω, με ενοχλει απιστευτα η μυρωδια του και επειδη οδηγω συνηθως καλοκαιρι σκαω στη ζεστη. Και χαλαει και το μαλλι. Βεβαια οι διαδρομες που κανω ειναι μεσα στην (κωμο)πολη με μαξ ταχυτητες 50 χλμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ζώνη πάντα για όλους τους επιβαίνοντες στο αμάξι
Κράνος πάντα επίσης.

Ασφάλεια.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμμ....
Εγω δεν αντεχα με τιποτα τη ζωνη και απεφευγα να τη βαζω οπως ο διαολος το λιβανι...μου προκαλουσε εκνευρισμο...
Μετα ομως απο ενα ατυχημα που ειχε η αδερφη μου και η ζωνη τη γλυτωσε απο τα χειροτερα, μαλλον με εκανε να το σκεφτω αλλιως..χωρις να ειμαι σιγουρη οτι ο λογος που τη φοραω ειναι 100% η ασφαλεια...
Πιθανολογω πως ενα 60% ειναι λογω ασφαλειας, ενα 30% απο συνηθεια και ενα 10% το πιθανο προστιμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει την τάση να προστατεύει το εαυτό του και αυτό θέμα ενστίκτου. Και δεν νομίζω αυτό το μπορεί να αλλάξει εύκολα επειδή το επιβάλει η μόδα ή ακόμη και το κοινωνικό γόητρο.

Και εγω αυτο πιστευω πως ειναι περισσοτερο... Για αυτο μου βγαινει αυτος ο φοβος... Βεβαια καλο μου κανει!

Το κρανος δεν μπορεσα ποτε μου να το βαλω, με ενοχλει απιστευτα η μυρωδια του και επειδη οδηγω συνηθως καλοκαιρι σκαω στη ζεστη. Και χαλαει και το μαλλι. Βεβαια οι διαδρομες που κανω ειναι μεσα στην (κωμο)πολη με μαξ ταχυτητες 50 χλμ.

Αυτο με το "σκαω" δεν το καταλαβα ποτε... Το χρησιμοποιουν λοι οσοι δεν φορανε, αλλα εμενα μου φαινετε πιο πολυ σαν δικαιολογια για να μην φορατε... Εγω που μεσα στο κρανος χωραω εκτος απο το κεφαλι μου και τα μαλλια μου ολο το μουσι, γιατι δεν σκαω; Τωρα το μαλλι... Αν δηλαδη τρακαρεις, η γλιστρεισεις, και βρεθεις αγκαλια με την ασφαλτο, θα λες "Α, κριμα που θα με πανε στο νοσοκομειο, ισως και να μην την γλιτωσω, αλλα τουλαχιστων δεν εχει χαλασει το μαλλι", και επιπλεων, με τον αερα δλδ δεν χαλαει;
οσο για την ταχυτιτα, εγω οδηγαω με ακομα χαμηλοτερες... Για να καταφερει το μηχανακι να πιασει τα 50 πρεπει να εχω μπροστα μου μεγαλη ευθεια χωρις αμαξια, και να μην ειναι και κεντρικο σημειο (γιατι σιγα μην τρεξω εκει), πραγμα που συμβενει σε ελαχιστους δρομους μεσα στην πολη...

Με την ζωνη δυστιχος δεν ε εχω την ιδια συνιθεια... Δεν εχω προβλημα να την βαλω, αλλα δεν μου εχει γινει συνιθεια να ειναι η πρωτη κινιση μολις μπω στο αμαξι... Αμα το θυμιθω στην πορεια βαζω, αλλα δεν το θυμαμε συνιθος... Αν και μια εποχη μετα απο ενα τρακαρισμα εβαζα παντα... Και παροτι εχω ζησει 3 ατυχιματα απο την θεση τυ συνοδηγου, και εχω δει και τον ξαδερφο μου σε τραγικη κατασταση δεν μου καθετε η ζωνη οπως μου εχει κατσει το κρανος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κι εγώ πάντα μα πάντα φοράω ζώνη, ακόμα και αν κάθομαι στα πίσω καθίσματα. Δυστυχώς οι γονείς μου δε με έμαθαν έτσι, μόνη μου το επέβαλλα στον εαυτό μου και τώρα προσπαθώ να πείσω και αυτούς. Τα έχω καταφέρει ως ένα σημείο με σοβαρότερο επιχείρημα το πρόστιμο (καλά έκαναν και το αύξησαν πάντως, μήπως έτσι καταλάβει ο κόσμος πόσο σημαντικό είναι).

Μηχανάκι δεν έχω και γι αυτό δεν έχω κράνος. Όταν είμαι όμως στο χωριό και βγω με την ξαδερφή μου η οποία μετακινείται με το μηχανάκι πάντα μου δίνει κράνος να φορέσω. Έχει πολλά για όλη την οικογένεια και σε όλα τα μεγέθη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά ζώνη και κράνος φοράω μόνο όταν βγαίνω εθνική.
Ξέρω ότι είναι μλκ μου γιατί η στραβή μπορεί να συμβεί οπουδήποτε..........σημ. πως όταν ήμουν Αθήνα φορούσα και τα δύο πάντα, τώρα την πατάω γιατί οι αποστάσεις μου φαίνονται μικρές.
Όσο εύκολα τα είχα συνηθίσει τόσο εύκολα και τα ξεσυνήθισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ πάλι το κράνος άρχισα να το φοράω αφού με έτσουξε το πρόστιμο. 25 χιλιάδες δραχμές τότε, το οποίο πλήρωσα από το χαρτζιλίκι μου όταν ήμουν 3η λυκείου. Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι το κράνος το αγόρασα αφού είχα ένα ατύχημα και έφαγα το κεφάλι μου στην άσφαλτο.
Μέχρι τότε δεν είχα αλλά και όταν είχα δεν το φορούσα γιατί από τη μία δεν έχω καθρέφτες (χαλάνε το image :P) στο μηχανάκι και με κράνος δεν βλέπεις καλά πίσω και από την άλλη το κράνος φαινόταν πολύ φλωριά στο λύκειο :worry::P

Πλέον ακόμα και το καλοκαίρι το φοράω και ας ιδρώνω και ας ξέρω ότι δεν υπάρχει μπλόκο. Μετά που έγινα οδηγός αυτοκινήτου, με το μηχανάκι δεν νιώθω και τόση ασφάλεια. Έχει παλιώσει κιόλας, δεν αντιδράει όπως παλιά... :)


Όσο για την ζώνη (θα γίνει λογικά αλλαγή στον τίτλο για να πιάσει και αυτήν την περίπτωση), την φοράω πάντα και ΑΠΑΙΤΩ και από τον συνοδηγό μου να φοράει ΠΑΝΤΑ. Νιώθω γυμνός χωρίς τη ζώνη μου (όπως η ατάκα "νιώθω γυμνός χωρίς το αποσμητικό ή το ρολόι μου" :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει την τάση να προστατεύει το εαυτό του και αυτό θέμα ενστίκτου. Και δεν νομίζω αυτό το μπορεί να αλλάξει εύκολα επειδή το επιβάλει η μόδα ή ακόμη και το κοινωνικό γόητρο.
Θεωρητικά ναι, αλλά μαλλον ο ανθρωπος εχει εξελιχτει σε βαθμο που αυτοκαταστρεφεται ποικολοτρόπως. Δειτε ποσοι δε βαζουν ζωνες και κρανος, ενω γνωριζουν οτι ανα πασα στιγμη κινδυνευουν και βλεπουν τοσα τροχαια γυρω τους.

Βεβαια οι διαδρομες που κανω ειναι μεσα στην (κωμο)πολη με μαξ ταχυτητες 50 χλμ.
Μη το σκεφτεσαι ετσι καλυτερα..

Πιθανολογω πως ενα 60% ειναι λογω ασφαλειας, ενα 30% απο συνηθεια και ενα 10% το πιθανο προστιμο....
Πςςς...αναλυτικοτάτη δεσποινις !

Εμενα ειναι 100% απο ασφαλεια, ...που ομως εγινε συνηθεια. Το προστιμο το σκεφτομαι μονο οταν δε βαλει αλλος επιβατης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παντος παιδια, πριν λιγες μερες ετυχε να γινει ενα ατυχιμα. Ευτιχος δυο αυτοκινιτα μεταξυ τους και κανεις δεν επαθε τιποτα. Ο τρακος ομως ητανε πολυ δυνατος, και ητανε καθαρη τυχη που δεν ειμουν εγω στην θεση του ενος αυτοκινιτου η απο τα πλαγια του, αφου κανονικα εκει θα βρισκομουν. Επαθα τετιο σοκ, και εφαγα τοσο μεγαλη φρικη (γιατι ειχα και την κοπελα μου πανω) που εκει την μερα δεν οδηγισα και εκτοτε το κρανος οχι απλα το φοραω, αμα μπορουσα θα εβαζα και δευτερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουρούνα

Νεοφερμένος

Η Γουρούνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ ντρέπομαι που το λέω αλλά πριν τα νέα πρόστιμα για τις ζώνες ασφαλείας σπάνια έβαζα μέσα στην πόλη.
Πλέον μου έχει γίνει συνήθεια και ακόμα και για την πιο μικρή διαδρομή τη φοράω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μετά που έγινα οδηγός αυτοκινήτου, με το μηχανάκι δεν νιώθω και τόση ασφάλεια.
και εγώ το νιώθω αυτό!!!

Όσο για την ζώνη (θα γίνει λογικά αλλαγή στον τίτλο για να πιάσει και αυτήν την περίπτωση), την φοράω πάντα και ΑΠΑΙΤΩ και από τον συνοδηγό μου να φοράει ΠΑΝΤΑ. Νιώθω γυμνός χωρίς τη ζώνη μου (όπως η ατάκα "νιώθω γυμνός χωρίς το αποσμητικό ή το ρολόι μου" :P)

αν και off topic βάση τίτλου, θα ήθελα να πω ότι ακόμα και αν φοράνε οι μπροστά ζώνη το να μη φοράνε οι πίσω μπορεί να έχει εξίσου καταστροφικά αποτελέσματα [και οι "ελευθεροι" πίσω να λειτουργήσουν ως "δολοφόνοι" για τους δεμένους μπροστά]. Είχαν κυκλοφορήσει διάφορες καμπάνιες για τη χρήση ζώνης, σίγουρα με ένα search στο youtube θα βρείτε κάμποσες διαφημίσεςι που ανέφεραν αυτό ακριβώς το πράγμα.

Γι'αυτό, για μένα, ζώνη ΟΛΟΙ στο αμάξι, όπου κι αν κάθονται [ναι, ειμαι λίγο bitch με το θέμα το παραδέχομαι]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulis74

Νεοφερμένος

Ο soulis74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα Τάσος Ρόδος. Εμένα επειδή δεν φορούσα κράνος στο μηχανάκι μου έβαλαν πρόστιμο 350 και μου πήραν το δίπλωμα για 10 μέρες, οκ εντάξει το πρόστιμο το δέχομαι αλλά το δίπλωμα είναι επαγγελματικό και τώρα δεν μπορώ να εργαστώ για δέκα μέρες δεν είναι μ.....α αυτό έστειλα για καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο ΣτΠ δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εφόσον παρανόμησες. Θα πρέπει να περιμένεις δέκα μέρες και να προσέχεις την επόμενη φορά να φοράς πάντα κράνος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulis74

Νεοφερμένος

Ο soulis74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σου kajira ναι σιγουρα παρανομησα αλλα ειναι παραλογο αυτο να μην μπορω να εργαστω να ζησω την οικογενεια μου γιατι δεν φορουσα κρανος με το μηχανακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εφόσον είναι εν ώρα εργασίας, δεν πρέπει ο εργοδότης να πληρώσει το πρόστιμο και να σε πληρώσει τις μέρες που δεν μπορείς να δουλέψεις; Ή να σου αναθέσει κάτι άλλο αυτές τις μέρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γεια σου kajira ναι σιγουρα παρανομησα αλλα ειναι παραλογο αυτο να μην μπορω να εργαστω να ζησω την οικογενεια μου γιατι δεν φορουσα κρανος με το μηχανακι

Επρεπε να προνοΐσεις για να μην χασεις το διπλωμα... Ιδικα απο την στιγμη που λες οτι το διπλωμα ειναι επαγκελματικο, σας επαγκελματιας επρεπε να εισαι δυο φορες πιο προσεκτικος και να περνεις τα μετρα σου!

Εφόσον είναι εν ώρα εργασίας, δεν πρέπει ο εργοδότης να πληρώσει το πρόστιμο και να σε πληρώσει τις μέρες που δεν μπορείς να δουλέψεις; Ή να σου αναθέσει κάτι άλλο αυτές τις μέρες;

εγω διαφωνο! Αν "φταιει ο εργοδοτης" φταιει δυο φορες ο ιδιος που δεχτικε να δουλεψει υπο αυτες της συνθικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
γεια σου kajira ναι σιγουρα παρανομησα αλλα ειναι παραλογο αυτο να μην μπορω να εργαστω να ζησω την οικογενεια μου γιατι δεν φορουσα κρανος με το μηχανακι

Αν είχες σκάσει σε κανένα κράσπεδο ή πάνω σε κανένα αυτοκίνητο χωρίς κράνος πάντα, μήπως δεν θα μπορούσες όχι να ζήσεις την οικογένειά σου αλλά να ζήσεις γενικώς? :ropalo:

Εφόσον είναι εν ώρα εργασίας, δεν πρέπει ο εργοδότης να πληρώσει το πρόστιμο και να σε πληρώσει τις μέρες που δεν μπορείς να δουλέψεις; Ή να σου αναθέσει κάτι άλλο αυτές τις μέρες;

Ήξερα εργοδότη που είχε υπάλληλο για εξωτερικές εργασίες που είχε θέμα με το κράνος. Φοβότανε ότι θα μείνει φαλακρός. :confused:
Και ο εργοδότης τον έβαλε και υπέγραψε χαρτί που έλεγε ότι με δική του ευθύνη δεν το φοράει όσο εργάζεται και ότι έχει ενημερωθεί και για τους κινδύνους και για τις ποινές. Και καλά έκανε.
Τί φταίει ο εργοδότης εάν ο καθένας δεν καταλαβαίνει πώς αυτό ισχύει για τη δική του ασφάλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top