Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

nikiforoula

Νεοφερμένος

Η nikiforoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η Θρησκεία χρησιμοποιεί ενδείξεις. Αντίθετα, η Επιστήμη αποδείξεις.
Ο κόσμος δε μπορεί να βασιστεί στη Θρησκεία για να αναπτυχθει. Οι "Ανώτερες δυνάμεις" είναι αποτέλεσμα αδυναμίας απόδειξης κάποιου φαινομένου. Ό,τι δε μπορεί να αποδειχθεί, επιτυγχάνεται από κάποια ανώτερη δύναμη. Ας θυμηθούμε πως στα αρχαία χρόνια δε μπορούσαν να αποδείξουν πώς π.χ. δημιουργείτε ο κεραυνός ή η βροχή κ.α. και γι'αυτό έκαναν λόγο για διάφορους θεούς. Σιγά-σιγά ήρθε η επιστήμη και άρχισε να τα αποδεικνύει. Έτσι, οι εν λόγω θεοί, δεν ήταν τίποτα, παρά "προσπάθειες απόδειξης φαινομένων χωρίς να βασίζονται σε στοιχεία".
Αυτό πιστεύω εγώ. Κατά τη γνώμη μου, ανώτερη δύναμη δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο η δύναμη του ΝΟΥ μας. ;)


Πολύ σωστά...Και εγώ το ίδιο πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πολύ σωστά...Και εγώ το ίδιο πιστεύω!

Πιστεύετε πάντως! Ε, είναι κι αυτό μια θρησκεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
υπαρχει μονο η δυναμη του νου μας ε??:hmm: και αμα εχετε ενα σοβαρο προβλημα τον νου σας παρακαλατε? και αμα φοβηθειτε τι λετε ? νου μου!!!! ή παναγια μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω παντως που δεν πιστεω moonlight, οταν αντιμετωπισα ενα σοβαρο προβλήμα δεν παρακαλουσα κανεναν..Απλα προσπαθουσα να αντλησω δυναμη απο τον εαυτο μου και τα αγαπημενα μου προσωπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Εγω παντως που δεν πιστεω moonlight, οταν αντιμετωπισα ενα σοβαρο προβλήμα δεν παρακαλουσα κανεναν..Απλα προσπαθουσα να αντλησω δυναμη απο τον εαυτο μου και τα αγαπημενα μου προσωπα..

:kissing:

πολλες φορες και να μην παρακαλεσεις ερχεται και σε βοηθα τι νομισες? ;) καλα εκανες jrot μου και αντλησες δυναμη απο σενα και την οικογενεια σου :)
παντα καλα να σαι καλε μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
πολλες φορες και να μην παρακαλεσεις ερχεται και σε βοηθα τι νομισες?

Δεν το πιστευω αυτο,αλλα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αγαπημένε μου φίλε, τη θέτεις πολύ εύστοχα και λυρικά τη σχέση παγωνιάς της μοναξιάς και μεγαλείου της ελευθερίας! Αλλά δε θα συμφωνήσω μαζί σου, ούτε για το "παραείναι" ούτε για το "κοινούς θνητούς". Όλοι εν δυνάμει είμαστε φίλοι κι αδελφοί Του. Λίγο το έχουμε; Εξάλλου, όλοι οι θνητοί, είμαστε "κοινοί" (και όμοιοι) με Εκείνον!

[FONT=&quot]Με απλά λόγια, αυτό που θέλω να πω, φίλε Νωέα, είναι πως ελάχιστοι θα μπορούσαν να "είναι κοινοί (και όμοιοι)", όπως λές, με έναν Ιησού ή με έναν… Ιώβ (!!). Ακόμα κι αν ο θεός και η σχέση τέτοιων ανθρώπων μαζί του δεν είναι ένα ψέμα (έστω… ευεργετικό) που οι ίδιοι δημιούργησαν μέσα τους… ακόμα κι έτσι η ανθρώπινη φύση δεν είναι φτιαγμένη με τα δικά τους μέτρα. Και η περίφημη ελευθερία μας σε εισαγωγικά θα έπρεπε να μπαίνει δηλαδή, αλλά χάρη της κουβέντας απλοποιούμε κάπως τα πράγματα. [/FONT]

υπαρχει μονο η δυναμη του νου μας ε??:hmm: και αμα εχετε ενα σοβαρο προβλημα τον νου σας παρακαλατε? και αμα φοβηθειτε τι λετε ? νου μου!!!! ή παναγια μου??

Ερώτηση: (μία μόνο )
Ωραία... κι αν στα δύσκολα φωνάξεις θεέ μου βοήθα... εκείνος πώς θα σε βοηθήσει;;
Μέσου του θεού ενισχύεις τη δύναμη του νου και της θέλησης ή
μέσω του νου και της θέλησης ενισχύεις τη σχέση σου με τον θεό;;
Ή
κατά κάποιον τρόπο συμβάινουν και τα δύο;;

τελικά σου έβαλα περισσότερες ερωτήσεις:redface:

αλλά στην ουσία είναι μία νομίζω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγώ πιστεύω στον θεό, και στον ιησού χριστό,
αλλα όχι στη ορδοδοξία και γενικά σε θρησκείες.

όποιος έχει διαβάσει την αγία γραφή, (ελάχιστοι δυστηχώς) θα καταλάβει πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγώ πιστεύω στον θεό, και στον ιησού χριστό,
αλλα όχι στη ορδοδοξία και γενικά σε θρησκείες.

:confused:

Aυτό που λες είναι κομμάτι αντιφατικό ξες.


Υγ. Μπα, μάλλον δεν είναι. Εκφράζεις αυτό που ονομάζεται "Φυσική Ιστορία" της Θρησκείας. Είχα αγοράσει πρόσφατα (2000) τους "Διαλόγους" του Χιούμ, το συστείνω ανεπιφύλακτα να το διαβάσετε. Να μου πείτε και τι λέει πάνω κάτω, γιατί δεν πήγα πέραν της σελίδας 9, τα βλέφαρά μου γίνονταν βαριά.

Τεσπάντων. Η Πίστη είναι σεβαστή,
μα χρειάζεται παρελκόμενα,
χρειάζεται ένα υπόβαθρο
πάνω στο οποίο θα στηρίζεται
το αόρατο άγαλμα
των ελπίδων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αυτό που έχει σημασία είναι να συνειδητοποιεί κανείς εάν, πότε και πόσο του κάνει καλό ή κακό η πίστη του, η οποιαδήποτε πίστη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή κάπου αλλού.

Φιλοσοφικά κάθε άνθρωπος αναρωτιέται κάποια στιγμή στη ζωή του, αν υπάρχει ή όχι Θεός και αν πρέπει ή όχι να πιστεύει.
Κάθε άνθρωπος περνάει επίσης δύσκολες ώρες και δοκιμάζεται. Και αυτό μπορεί να συντελέσει στο αν πιστεύει ή όχι.

Για κάποιους ανθρώπους όμως έρχονται ώρες, που δεν είναι απλά δύσκολες. Είναι αφόρητες! Είναι οι ώρες που η όποια λογική δεν χωράει, γιατί απλά δεν σε ανακουφίζει. Είναι οι ώρες που κάθε ανθρώπινη ικανότητα, δεν μπορεί, όσο μεγάλη κι αν είναι, να εγγυηθεί ένα καλό αποτέλεσμα. Είναι οι ώρες που δεν ξέρεις καν αν μπορείς να ελπίζεις στο ελάχιστο. Κανένας γιατρός, κανένας ψυχολόγος, κανένας φιλόσοφος, κανένας σοφός δεν μπορεί να σε κάνει να νιώσεις καλά, ούτε και να σου δώσει ελπίδα. Είναι οι ώρες που θα προτιμούσες να πεθάνεις για να μη νιώθεις, αλλά ούτε αυτό μπορείς να κάνεις, γιατί πρέπει να στηρίξεις άλλους. Είναι οι ώρες, που ότι και να κάνουν οι φίλοι σου, δεν μπορείς να νιώσεις καλύτερα. Είναι οι ώρες που όλες οι θεωρίες καταρρίπτονται σαν χάρτινοι πύργοι. Είναι οι ώρες που όσο και να προσπαθείς να τις αποδεχθείς λογικά, δεν γίνεται. Απλά δεν γίνεται! Είναι οι ώρες που πονάς και που ο πόνος είναι τόσο μεγάλος, που νομίζεις ότι θα μπορούσε να λιώσει ολόκληρα βουνά. Είναι οι ώρες τις απελπισίας!

Εύχομαι σε κανέναν άνθρωπο να μην περάσει ποτέ τέτοιες ώρες.
Για όσους όμως τις περνούν ή τις περάσουν, εύχομαι μέσα από την ψυχή μου, ο Θεός να είναι μαζί τους. Γιατί είναι το μόνο από το οποίο μπορείς να πιαστείς όταν όλα τα άλλα καταρρέουν.
Ακόμα κι αν για κάποιους ο Θεός υπάρχει μόνο για να "πιάνονται" όσοι βρίσκονται σε ανάγκη, τότε και μόνο αυτό είναι τεράστιο και θείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Καταρχην επειδη βλεπω οτι πολλη συναθρωποι μαs εχουν παντελη αγνοια του πραγματικου κοσμου του οποιου ζουνε εχω την υποχρεωση να πω καποια πραγματα που ηθελα απο καιρο αλλα επειδη δεν εχω πολυ χρονο θα το προσπαθησω σιγα σιγα και με το χρονο για να σαs εμφυσησω την ιδεα αυτου του κοσμου οχι οπωs μαs την εμαθαν λαθοs αυτοι που θελουν να μαs την αποκρυψουν αλλα οπωs ειναι οσο γινεται πιο κοντα στην πραγματικοτητα.Αυτοι οι ιδιοι ειναι που γεμισαν τα μυαλα των ανθρωπων με αχρηστεs και ψευδειs γνωσειs κανονταs μαs αβουλα υποχειρια τουs με μοναδικο σκοπο τουs να μην γνωριζουμε την υπαρξη του Τριαδικου θεου και αυτο ακριβωs το σχεδιο ειναι που εχει μπει σε εφαρμογη εδω και χιλιαδεs χρονια αλλα δεν θα πω τωρα για πιο σκοπο γιατι εχουν καποια αλλα πραγματα προτεραιοτητα.Ωs εισαγωγη για να σαs προιδεασω θα σαs πω οτι δεν υπαρχουν θρησκειεs στον κοσμο που ζουμε ειναι μεγα ψευδοs και απατη και σωστα πολλη το λετε αλλα με την μονη ουσιαστικη διαφορα οτι στην πραγματικοτητα το μονο που υπαρχει ειναι το ενα και μοναδικο ΚΙΝΗΜΑ ο χριστιανισμοs που ειναι ενιαιοs και αδιαιρετοs και προυπηρχε πριν ακομα την υπαρξη ΟΛΟΥ του υλικου και πνευματικου κοσμου.Το συμπαν μεσα στο οποιο και εμειs ζουμε σημερα ηταν καποτε πολυ διαφορετικο απο την σημερινη του μορφη,σημερα που μιλαμε βρισκεται σε καταπτωση και ειναι εξαιρετικα ευθραστο αφου εχουν διαταραχθει η ισορροπιεs του και κυριολεκτικα η τυχη του κρεμεται απο μια λεπτη χρυση κλωστη και η χρυση αυτη κλωστη ειναι το μοναδικο αδιαιρετο σωματιδιο στον συμπαν που το κραταει ορθιο .Οι φωστηρεs του CERN παιζονταs με την φωτια ψαχνουν ακριβωs αυτο το σωματιδιο το οποιο ομωs αν διαταραχθει το συμπαν θα ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ σαν χαρτινοs πυργοs.Ολα αυτα μπορει να σαs φαινονται σεναρια επιστημονικηs φαντασιαs αλλα ειναι δυστυχωs η πραγματικοτητα γιατι καποτε θα πρεπει εμειs οι ανθρωποι να μαθουμε την αληθεια οπωs ειναι και οχι φυσικα παραποιημενη οπωs μαs την εμαθαν εδω και χιλιαδεs χρονια κανονταs o καθεναs χωριστα αλλα και ολοι μαζι την δικη μαs προσωπικη ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ εναντια σε αυτο το διεφθαρμενο πολυχιλιετεs κατεστημενο.Καποια αλλη στιγμη θα συνεχισω με το τι ειναι θεοs οσο μπορω να ερθω κοντα στην εννοια του γιατι η ανθρωπινη υλικη υποσταση μαs δεν μαs επιτρεπει να δωσουμε με ακριβεια τον ορισμο αφου η αντιληψη μαs ειναι αρκετα περιορισμενη λογο αυτηs μαs τηs καταστασηs που δεν εχει καμια σχεση με την προτερη κατασταση στην οποια ημασταν.Εδω παλι στην ιδια παντα σελιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ λέω οτί υπάρχει Θεός.... και σε καμμία περίπτωση δεν επεμβαίνει στον επίγειο παράδεισο.... γιατί ίσως αυτό θα του στερούσε την παντοδυναμία του.... μα και αν ο άνθρωπος, είναι ο ίδιος ο Θεός..., πάλι δε μπορεί να κάνει κάτι, γιατί δε μπορεί να γίνει ο κύριος του Χρόνου.... ο Χρόνος δεν ελέγχεται ούτε από Θεό ούτε από θνητό.... τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μεροs 2o
Πριν δωσουμε ενα ορισμο οσο μπορουμε πιο πιστα στην εννοια Θεοs θα ηθελα πρωτα να πω δυο πραγματα που εχουν την σημασια τουs.Ολοs ο κοσμοs υλικοs και πνευματικοs στηριζεται σε 7 ομοκεντρουs κυκλουs ειναι οι λεγομενοι "Επτα Ουρανοι".Στον πρωτο κυκλο βρισκονται ολα τα επιγεια και εμειs φυσικα,στον δευτερο κυκλο βρισκονται ολα εκεινα που εμπεριεχονται στο υπολοιπο συμπαν,και απο τον τριτο κυκλο και μετα αρχιζει ο λεγομενοs υπερβατικοs κοσμοs δηλαδη ο κοσμοs των πνευματων,στον εβδομο κυκλο ειναι ο Θεοs,τωρα,στον πρωτο και δευτερο κυκλο οπου ειναι ολοs ο υλικοs κοσμοs εχει δωθει εξουσια απο τον Παναγαθο στο κακο κατι που δεν εχει αυτο το δικαιωμα απο τον τριτο κυκλο και μετα.Το κακο ειναι κατι εντελωs ξενο προs την φυση του θεου και εχει την ικανοτητα να διαστρεβλωνει τα παντα και οταν λεω τα παντα εννοω τα παντα ακομα και τιs εικονεs που λαμβανουμε απο το γυρω περιβαλλον μαs εχει την ικανοτητα να μαs τιs παρεχει με λαθοs πληρoφοριεs βλεπονταs π.χ ενα δεντρο δεν ειναι τελικα αυτο που βλεπουμε αλλα κατι διαφορετικο που δεν μπορουμε να το κατανοησουμε λογο αυτου ακριβωs του γεγονοτοs ετσι ωστε να μαs τραβαει συνεχωs προs τα κατω στον υλικο κοσμο και να μην μαs αφηνει να εξυψωθουμε πνευματικα και να δουμε καποιεs εικονεs απο τον αληθινο κοσμο δηλαδη τον πραγματικο και επομενωs καταλαβουμε την μονη αληθεια του Θεου και το ψευδοs αυτου του κοσμου αλλα ακομα και ετσι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον δεχθουμε γιατι ο πονοs που θα νιωσουμε στα ματια μαs μολιs τον αντικρισουμε θα ειναι τετοιοs που θα μαs κανει να ανατρεξουμε γρηγορα στην δηθεν ασφαλεια αυτου του κοσμου αν και ψευτικοs που τον γνωριζουμε ομωs καλυτερα ζωνταs ηθελημενα πια σε αυτον.Eδω θα πρεπει να δειξουμε ιδιαιτερη προσοχη γιατι ακριβωs εδω παιζεται ολο το παιχνιδι, αυτο το σκοτεινο πεπλο στην ουσια μαs εμποδιζει να ερθουμε σε επαφη με τον αληθινο κοσμο για αυτο και οι ασκητεs απομακρυνονται εντελωs απο τα εγκοσμια για να μπορεσουν καποια στιγμη να υπερπηδησουν αυτο το εμποδιο και να δουν ψεγαδια αυτου του ξεχασμενου κοσμου προs εμαs.Τα μονα πνευματικα οντα που εχουν γνωση τηs εννοιαs του θεου ειναι αυτα που ανηκουν στον εκτο κυκλο και ειναι τα Χερουβιμ και τα Σεραφειμ και ειναι τα πιο κοντινα προs στον θεο οντα ουτε η απλοι Αγγελοι δεν εχουν πραγματικη γνωση τιs εννοιαs του Θεου.Aν θελουμε πρωτα να δωσουμε καποια εικονα του Θεου θα λεγαμε οτι ειναι ειναι ενα υπερλαμπρο φωs που δεν εχει καμια σχεση με το φωs οπωs το γνωριζουμε,η εκταση του ειναι τετοια που ουτε τα στενα ορια του δικου μαs συμπαντοs δεν το χωραει ειναι κατι μοναδικο σε ολο το υλικο και πνευματικο κοσμο παρολο που ειναι υπερλαμπρο δεν σε τυφλωνει αλλα αντιθετα σε εξυψωνει.Αυριο η συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μεροs 3o
Θα ηθελα σε αυτο το σημειο να πω σε ολουs αυτουs που δεν πιστευουν στην υπαρξη του Θεου και ολοs αυτοs ο κοσμοs εγινε στο τυχαιο,οτι απο την αλλη θεωρουν ομωs δεδομενο οτι για να υπαρξη η τηλεοραση στο σαλονι του σπιτιου τουs ειναι απαραιτητο να υπαρξη καποιοs κατασκευαστηs που θα την κατασκευαση δηλαδη για το πιο απλο δεχονται την υπαρξη του κατασκευαστη ενω για το πιο περιπλοκο οχι,αυτο απο μονο του δεν στεκει.Στο επομενο μεροs θα πω γιατι πρεπει να υπαρχει εναs Θεοs και οχι περισσοτεροι.Τι ειναι λοιπον Θεοs να δωσουμε καποιο ορισμο.Πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι οταν αναφερομαστε στον ιδιο γιατι πολυ ευκολα μπορει να πεσουμε σε μεγαλη πλανη αφου οχι μονο εμπειρικα δεν μπορουμε να τον προσεγγισουμε αλλα και αυτεs οι οποιεs λιγεs εμπειριεs μαs ειναι ξενεs προs τον ιδιο,απο την αλλη χρησιμοποιουμε χρονικουs προσδιορισμουs χωριs να κανουμε κατι για αυτο ειναι η αληθεια ενω ξεχναμε οτι μιλαμε για ενα αχρονο ον επομενοs θελει πολυ προσοχη.Στην Αγια Γραφη αναφερεται ωs ο δημιουργοs των "ΠΑΝΤΩΝ" μεσα σε ολα αυτα ειναι και ο χρονοs και o χωροs γιατι αν ζουσε μεσα στο χρονο και στο χωρο δεν θα ηταν η πρωτη αιτια των παντων αλλα αποτελεσμα τιs ιδιαs του τηs υπαρξειs.Ειναι λοιπον παντου και υπαρχει παντα και δεν εχει κανενα σωμα γιατι θα χρειαζονταν χωρο και οπωs ξερουμε ο χωροs επεται του ιδιου.Γνωριζει τα παντα και δεν χρειαζεται να σκεφτεται αφου οι λειτουργιεs ολου αυτου του κοσμου του υλικου και πνευματικου υποκεινται στον ιδιο αρα γνωριζει πολυ καλα την λειτουργια τουs αφου ειναι ο κατασκευαστηs.Ο Θεοs δεν κατασκευασε τον κοσμο απο καποια αναγκη αλλα απο αιτια που ειναι η ιδια του η βουληση ηθελε και το εκανε ετσι απλα.Ο Θεοs ειναι Αγαπη και δεν εχει αγαπη γιατι ο ιδιοs ωs ακτιστο ον η υπασταση του προσδιοριζει την ουσια σε αντιθεση με τον ιδιο τον ανθρωπο που ειναι κατι κτιστο και συμβαινει ακριβωs το αντιθετο αρα ολα υποκεινται στη βουληση του καθαρα και ξαστερα.Η Ελευθερια του ειναι καταφαση και εκφραζεται με την τριαδικη του υποσταση,η ελευθερια του Πατροs με το ΝΑΙ προs τον Υιο και ο Υιοs NAI προs το πατερα σε αντιθεση με εμαs τουs κοινουs θνητουs που η ελευθερια μαs εκφραζεται με το ΟΧΙ επειδη η υπαρξη μαs ειναι δεδομενη πρεπει να εχουμε την δυνατοτητα να λεμε ΟΧΙ σε οτιδηποτε μαs δωθει απο εξω αλλα στον Θεο δεν ασκειται η ελευθερια ωs εκλογη αφου λογαριασμο δεν εχει να δωσει σε κανεναν αφου τα παντα απο εκεινον δινονται αλλα παντα θετικα και μονο ωs αγαπη.Δεν εχει αδυναμιεs η παθη η πιεσειs η εξαρτησειs γιατι τιποτα δεν υπαρχει σαν αυτον πιο θαυμαστο και αφου τα ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.Αν τελοs πουμε που βρισκονταν πριν απο την δημιουργια του κοσμου ειναι αδυνατο να απαντηθει γιατι απλα δεν γνωριζουμε,τι να κανουμε η οποιεs δικεs μαs αδυναμιεs να εξηγησουμε κατι δεν θα πρεπει να μαs οδηγουν σε εσφαλμενα συμπερασματα οτι αφου δεν μπορουμε να εξηγησουμε κατι αρα και δεν υπαρχει αυτο ειναι στρουθοκαμηλισμοs.Τιs επομενεs μερεs η συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείται το θέλημα Θεού.... πως μπορούν και λένε μερικοί, έτσι ήθελε ο Θεός να γίνει
εγώ από μικρός κάτι που έμαθα και θυμάμαι ακόμα, είναι ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο και του έδωσε την πλήρη αυτοκυριαρχία να οδηγήσει αυτός το μέλλον.... πως μπορεί λοιπόν να επεμβαίνει σε φανταστικά σενάρια....
νομίζω οτί αυτό είναι ένα μεγάλο σφάλμα και αντικρουόμενο στοιχείο μέσα στον Χριστιανισμό....
εγώ προσωπικά δε μπορώ να το δεχτώ και έχω αυτήν την άποψη από μικρός....
δε μπορώ να καταλάβω την ύπαρξη του Θεού αλλιώς, εκτός από την δημιουργία ενός επίγειου παραδείσου και τίποτα παραπάνω.... ο άνθρωπος είναι καθαρά υπεύθυνος για το μέλλον του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείται το θέλημα Θεού.... πως μπορούν και λένε μερικοί, έτσι ήθελε ο Θεός να γίνει
εγώ από μικρός κάτι που έμαθα και θυμάμαι ακόμα, είναι ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο και του έδωσε την πλήρη αυτοκυριαρχία να οδηγήσει αυτός το μέλλον.... πως μπορεί λοιπόν να επεμβαίνει σε φανταστικά σενάρια....
νομίζω οτί αυτό είναι ένα μεγάλο σφάλμα και αντικρουόμενο στοιχείο μέσα στον Χριστιανισμό....
εγώ προσωπικά δε μπορώ να το δεχτώ και έχω αυτήν την άποψη από μικρός....
δε μπορώ να καταλάβω την ύπαρξη του Θεού αλλιώς, εκτός από την δημιουργία ενός επίγειου παραδείσου και τίποτα παραπάνω.... ο άνθρωπος είναι καθαρά υπεύθυνος για το μέλλον του....
Φιλε θα σου απαντησω.Ο Θεοs δεν εχει ουτε αναστολεs ουτε δεσμευεται απο τιποτα και λειτουργει αυτοβουλοs και μπορει να κανει οτι θελει απλα με το νου και το λογο του για αυτο και το "ετσι ηθελε ετσι και εγενετο" απλα και ξεσταρα γιατι το αγγενητο το απολυτα τελειο ειναι και το απλουστερο ολων εμειs οι ατελειs ειμαστε που μπερδευουμε τα πραγματα λογο τηs αγνοιαs και τηs ιδιοτελιαs μαs.Ειπεs για το οτι ο Θεοs επλασε τον ανθρωπο και του εδωσε την πληρη αυτοκυριαρχια να οδηγηση αυτοs το μελλον,αυτο που του εδωσε ειναι η ελευθερη βουληση την πληρη αυτοκυριαρχια δεν μπορουμε να την εχουμε γιατι πρεπει να εχουμε πρωτα απο ολα το "γνωθιs αυτον" εαν το αποκτησουμε θα καταργησουμε ολεs τιs αισθησειs του σωματοs (γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο) απο οπου απορρεουν η αγνοια η λυπη η ακολασια η επιθυμια η αδικια η πλεονεξια η απατη ο φθονοs o δολοs η οργη το θρασοs και η κακια. Αν απαλλαγουμε απο ολα αυτα συμπλεγματα τοτε θα φτασουμε και στην θεωση εχονταs εξωθεν δοσμενη αυτοκυριαρχια,μεχρι τοτε θα ειμαστε δεσμιοι και φυλακισμενοι μεσα στο φθαρτο και ψευτικο μικροκοσμο μαs κατευθυνομενοι απο το απολυτο κακο που μαs οδηγει τελικα στην απωλεια. Θελει πολυ μεγαλο αγωνα για να ξεφυγουμε απο αυτην την κατασταση και να επιστρεψουμε στην προτερη κατασταση μαs και απολυτη αφοσιωση στον λογο του θεου.Ειναι λογικο να μην καταλαβαινηs την υπαρξη του θεου γιατι πρεπει πρωτα να τον αναζητησειs,αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να υπερβειs την υλικη σου υποσταση αλλωστε μιλαμε για μια αυλη οντοτητα για αυτο πωs ειναι δυνατον να κατανοησειs κατι με τιs αισθησειs του σωματοs οταν μιλαμε για κατι που ειναι απεριοριστο,αχρωμο,που δεν σχημα,που ειναι αμεταβλητο,που ειναι αγαθο,που δεν αλλοιωνεται και δεν εχει σωμα,πρεπει με δυο λογια να αναγεννηθειs μεσα απο το νου εξ ολοκληρου.Το οτι ο ανθρωποs ειναι υπευθυνοs για το μελλον του αυτο ειναι σιγουρο μετα απο ολα αυτα που σου μετεφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε νομίζω να μπορέσεις να με πείσεις.... αν και ποτέ δεν ξέρεις
σύμφωνα τα όσα περιγράφεις.... τα πάντα είναι υπό την επίβλεψη ενός Κυρίου....
άρα Αυτός έχει τη δύναμη να διευθύνει τον κόσμο και το κάνει.... ποιός ο λόγος να το κάνει αυτό;
και εφόσον γνωρίζει τα πάντα ποιος ο λόγος δημιουργίας μας.... εφόσον γνωρίζει την αρχή και το τέλος μας σαν οντότητα....
δε θέλω να σκέφτομαι περί θρησκείας πολλά....
να σε ρωτήσω κάτι όμως.... θα μπορούσε να υπήρχε κάτι ανώτερο και από τον έναν Δημιουργό μας...;
δε θέλω να μου απαντήσεις..., απλά ρωτάω αν το έχεις σκεφτεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mels

Νεοφερμένος

Ο mels αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτος εστειλε τον Ιπτάμενο δίσκο στην ρωσία πριν 10 μέρες?
ε?
lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
δε νομίζω να μπορέσεις να με πείσεις.... αν και ποτέ δεν ξέρεις
σύμφωνα τα όσα περιγράφεις.... τα πάντα είναι υπό την επίβλεψη ενός Κυρίου....
άρα Αυτός έχει τη δύναμη να διευθύνει τον κόσμο και το κάνει.... ποιός ο λόγος να το κάνει αυτό;
και εφόσον γνωρίζει τα πάντα ποιος ο λόγος δημιουργίας μας.... εφόσον γνωρίζει την αρχή και το τέλος μας σαν οντότητα....
δε θέλω να σκέφτομαι περί θρησκείας πολλά....
να σε ρωτήσω κάτι όμως.... θα μπορούσε να υπήρχε κάτι ανώτερο και από τον έναν Δημιουργό μας...;
δε θέλω να μου απαντήσεις..., απλά ρωτάω αν το έχεις σκεφτεί....
Φιλε μου εδω δεν βρισκομαι για να πεισω κανεναν απλα παραθετω καποια στοιχεια ωs εναs απλοs ερευνητηs που μπορουν να δωσουν το ενευσμα για μια δικη σαs ξεχωριστη ερευνα πανω σε αυτο το πολυ λεπτο ζητημα.Λεs ¨εχει την δυναμη να διευθυνει" και ξεχναs οτι αναφερεσαι στο θεο που για αυτον ειναι τα παντα δυνατα και δεν εχει δυναμη ειναι ο ιδιοs δυναμη,βλεπειs σε τι πλανη πεφτειs λογο αγνοιαs; Ο λογοs που διευθυνει αυτο τον κοσμο ειναι προφανειs αν δεν ηθελε δεν θα το εκανε για την ακριβεια ουτε θα τον δημιουργουσε και ειναι ο ιδιοs λογοs φυσικα που και εσυ ο ιδιοs διευθυνειs την δικη σου δουλεια την οποια αγαπαs και νοιαζεσαι για αυτην αλλιωs δεν θα την εκανεs.Ο λογοs φιλε μου τηs δημιουργιαs μαs ειναι ενα μεχρι τωρα ανεκπληρωτο αρχαιο σχεδιο του θεου που δεν εχει σχεση μονο με τον ιδιο τον ανθρωπο αλλα με ολη την υλικη και πνευματικη κτιση του κυριου μαs που δεν θα πω ομωs τιποτα ακομα για αυτο το θεμα.Λεs "δεν θελω να σκεφτομαι περι θρησκειαs πολλα" δευτερο λαθοs,με αυτο που λεs ειναι σαν να λεs οτι σε ενδιαφερει μεν η αληθεια αλλα οχι ολοκληρη,αληθεια με το μετρο φιλε μου δεν γινεται η θα την δεχθειs οπωs ειναι η θα την απορριψειs.Ο Θεοs αν ειναι κατι που απεχθανεται ειναι η χλιαρη πιστη προs εκεινον την θεωρει χειροτερη απο την χειροτερη αμαρτια και μαλιστα αποβαλει ολουs εκεινουs δια παντοs απο τον Παραδεισο.Μου λεs αν υπαρχει κατι ανωτερο απο το Θεο, αυτο ειναι ατοπο γιατι δεν θα ηταν "πανταχου παρων και τα παντα πληρων" που αυτο περικλειει τα παντα,αλλα και οταν μιλαμε για το θεο που προυπηρχε ανεκαθεν δεν ειναι καν Αρχη και ειναι δημιουργοs του χρονου και χωρου αλλα και οληs τιs κτισειs υλικηs και πνευματικηs δεν αφηνει κανενα περιθωριο να σκεφτουμε κατι διαφορετικο εξαλλου αν υπηρχε μια τετοια πιθανοτητα θα επρεπε να ειχε μεσα του και την εντροπια κατι που δεν υφισταται αφου ειπαμε ο θεοs δεν εχει αγαπη αλλα ειναι αγαπη και τιποτα κακο δεν εχει μεσα του και ολα απορρεουν απο εκεινον και τιποτα δεν του δινεται εξωθεν αφου τιποτα δεν υπαρχει που να μοιαζει σαν εκεινον σε ολο τον υλικο και πνευματικο κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top