Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
δεν βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο ο γαμος ειναι απλα ενα μεσο εξασφαλισης απεναντι στους δυο αφου ειναι μαζι γιατι οχι και παντρεμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα:
-Η αυτοδιάθεση της γενετήσιας συμπεριφοράς του κάθε ενός, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, εφόσον δεν προσβάλει άλλους.
-Η συγκατοίκηση και η ένωση δια βίου, δύο ίδιου φύλου πλασμάτων.
-Η νομιμοποίηση της προσωπικής τους κατάστασης με επακόλουθα τις περιουσιακές και κληρονομικές τους σχέσεις και διάφορα άλλα.
σʼ αυτά συμφωνώ.

-Διαφωνώ να γεννιέται ένα παιδί και να μεγαλώνει με δύο τύπους, είτε «άντρες» είτε γυναίκες, και όχι με τη μάνα και τον πατέρα του με την φυσιολογική έννοια. Γιατί διαφωνώ; Γιατί μόλις γίνει αυτό, -που θα γίνει γιατί το «λόμπι» των ομοφυλόφιλων είναι πανίσχυρο, μέσα σε όλα τα «πράγματα» και θα το επιβάλει - μόλις λοιπόν θα γίνει αυτό, να είμαστε από μία μεριά να βλέπουμε τα κακόμοιρα τα παιδάκια αυτών των σχέσεων, τί προβλήματα θα έχουν. Δεν διαφωνώ ότι και οι ετεροφυλοφιλικές σχέσεις διαμορφώνουν παιδιά που δεν έχουν φυσιολογική ζωή. Όμως τα παιδιά με δύο «άντρες» ή δύο «γυναίκες» για γονείς, θα εκτινάξουν τα ποσοστά. Η «ανηλικότητα» είναι ένα από τα σοβαρότερα έννομα αγαθά του Ανθρώπου. Και πρέπει να προστατευθεί. Η ελευθερία έχει τα όριά της.

Κατ' αρχήν να σε καλοσωρίσουμε στο στέκι και να σε ευχαριστήσουμε για τη συμβολή σου στο διάλογο...

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία:
Την έννοια της "ανηλικότητας" την συνάντησα μόνο ως αφορώσα στην ηλικία του ατόμου η οποία είναι κάτω των 18 ετών. Είναι όντως μόνο αυτό? Εάν μπορείς να δώσεις έναν ορισμό που να βοηθήσει τους μετέχοντες στη συζήτηση θα βοηθούσε πολύ.
Επίσης, θα ήθελες να επεκταθείς στα προβλήματα που θεωρείς ότι θα έχουν τα παιδιά με δύο γονείς του ιδίου φύλου ιδιαίτερα σε αντίθεση με τα παιδιά ετερόφυλων γονέων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
-Διαφωνώ να γεννιέται ένα παιδί και να μεγαλώνει με δύο τύπους, είτε «άντρες» είτε γυναίκες, και όχι με τη μάνα και τον πατέρα του με την φυσιολογική έννοια. Γιατί διαφωνώ; Γιατί μόλις γίνει αυτό, -που θα γίνει γιατί το «λόμπι» των ομοφυλόφιλων είναι πανίσχυρο, μέσα σε όλα τα «πράγματα» και θα το επιβάλει - μόλις λοιπόν θα γίνει αυτό, να είμαστε από μία μεριά να βλέπουμε τα κακόμοιρα τα παιδάκια αυτών των σχέσεων, τί προβλήματα θα έχουν. Δεν διαφωνώ ότι και οι ετεροφυλοφιλικές σχέσεις διαμορφώνουν παιδιά που δεν έχουν φυσιολογική ζωή. Όμως τα παιδιά με δύο «άντρες» ή δύο «γυναίκες» για γονείς, θα εκτινάξουν τα ποσοστά. Η «ανηλικότητα» είναι ένα από τα σοβαρότερα έννομα αγαθά του Ανθρώπου. Και πρέπει να προστατευθεί. Η ελευθερία έχει τα όριά της.

Χμμμ...θα ηταν πραγματικα σοφο, εαν εκανες μια αναφορα στα πιθανα προβληματα που εσυ θεωρεις οτι θα δημιουργηθουν στα παιδια.
Κατα δευτερον, διαφωνεις επισης με την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ενα παιδι μεγαλωνει με τη μητερα του και τη γιαγια του, ή τη μητερα του και τη θεια του, εαν θεωρησουμε οτι ειναι διαζευγμενη η μητερα?
Και πως ακριβως προσβαλλεται η "ανηλικοτητα" και γι αυτο οφειλουμε να την προστατεψουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Το κείμενο που βρίσκεται στην παρακάτω σελίδα διαφωτίζει ,κατα την γνώμη μου, πολλά σημεία σε σχέση με το θέμα μας. Χρήσιμο θα ήταν να μην το παραλείψουμε.:)


https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof1.htm

Σε συνδυασμό με αυτην.
https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof2.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Η ΔΙΚΗ σου γνώμη ποια είναι loukassss?

Ή απλά συμφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Στην σελίδα αυτή υπάρχει τεκμηριωμένη η απάντηση. Ζητώ συγγνώμη για τον αποσπασματικό χαρακτήρα του κειμένου.
https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof2.htm

Συμφωνώ εξ ολοκλήρου με το κείμενο και επαυξάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Καλώς, θα ψάξω κι εγώ να βρω ένα κείμενο να συμφωνήσω - ελλείψει δικών μου ιδεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως είμαι αυτοδημιούργητος, ούτε έχω την φιλοδοξία να ανακαλύψω την πυρίτιδα. Οι σκέψεις μας, οι λόγοι μας και οι πράξεις μας έχουν σκοπό να εμπνεύσουν το αγαθό και ωφέλιμο στην ζωή του ανθρώπου έστω κι αν δεν προέρχονται άμεσα απο τον ίδιο τον ευατό μας. Η πρωτότυπη σκέψη και δημιουργία ως αυτοσκοπός δεν είναι θετικό αξιολογικό κριτήριο ενώ πολλές φορές καταντάει γελοία και ανόητη η στάση μας ως αυθεντία σε κάποια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Από το να έχεις μια σχετική γνώμη για κάποια - όχι κι όλα! - θέματα στη ζωή σου κρίνοντας από αυτά που έχεις μάθει, διαβάσει, ακούσει, διδαχθεί κλπ μέχρι το να το παίζεις αυθεντία και "ξερόλας" έχει μια μεγάλη διαφορά. Η ερώτηση του θέματος είναι σχετικά απλή, δε ζητήθηκε καμιά λύση μαθηματικού προβλήματος ή πυρηνική φυσική. Ποια είναι η δική σου γνώμη; Γιατί διαφωνείς, γιατί συμφωνείς;

Η πρωτότυπη σκέψη και δημιουργία ως αυτοσκοπός δεν είναι θετικό αξιολογικό κριτήριο

:hmm:Και τι είναι; Αρνητικό; Να δεχόμαστε τα πάντα άκριτα επειδή τα είπε ποιος; Ο Χριστός; Οι απόστολοι; Ο πρωθυπουργός; Μα τι λες τώρα; Αν ήταν έτσι, θα ήμασταν ακόμα παρεούλα με τον νεάτερνταλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάζεις εμπερικά θεωρίες και διδασκαλίες και να αποκτάς την αληθινή βιωματική γνώση. Είπα για την πρωτότυπη σκέψη ως αυτοσκοπός και όχι ως ουσία. Το δικαίωμα να επιλέγουμε ελεύθερα αυτό που μας πείθει, μας ελκύει, μας ευεργετεί, μας νουθετεί και μας παραδειγματίζει το έχουμε όλοι οι άνθρωποι. Κάνε και εσύ την επιλογή σου ή την μη επίλογή σου. Σου εύχομαι το καλύτερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
Κατ' αρχήν να σε καλοσωρίσουμε στο στέκι και να σε ευχαριστήσουμε για τη συμβολή σου στο διάλογο...
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία:
Την έννοια της "ανηλικότητας" την συνάντησα μόνο ως αφορώσα στην ηλικία του ατόμου η οποία είναι κάτω των 18 ετών. Είναι όντως μόνο αυτό? Εάν μπορείς να δώσεις έναν ορισμό που να βοηθήσει τους μετέχοντες στη συζήτηση θα βοηθούσε πολύ.
Επίσης, θα ήθελες να επεκταθείς στα προβλήματα που θεωρείς ότι θα έχουν τα παιδιά με δύο γονείς του ιδίου φύλου ιδιαίτερα σε αντίθεση με τα παιδιά ετερόφυλων γονέων?
Αρχική Δημοσίευση από Neraida:
(Χμμμ...θα ηταν πραγματικα σοφο, εαν εκανες μια αναφορα στα πιθανα προβληματα που εσυ θεωρεις οτι θα δημιουργηθουν στα παιδια.
Κατα δευτερον, διαφωνεις επισης με την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ενα παιδι μεγαλωνει με τη μητερα του και τη γιαγια του, ή τη μητερα του και τη θεια του, εαν θεωρησουμε οτι ειναι διαζευγμενη η μητερα?
Και πως ακριβως προσβαλλεται η "ανηλικοτητα" και γι αυτο οφειλουμε να την προστατεψουμε?

Καλησπέρα Κορίτσια
Δεν είμαι οπαδός της θεωρίας, αλλά μελετώ προσεκτικά την πράξη.
Στο θέμα που εξέφρασα τη διαφωνία μου, μέτρησε η εμπειρία μου στα διαζευγμένα ζευγάρια στα πλαίσια της δουλειάς μου και η συμπεριφορά των παιδιών που «πληρώνουν το λογαριασμό».

Προλογικά και γενικά, γιατί θα επανέλθουμε:
Για την κατοχύρωση της ανηλικότητας ως εννόμου αγαθού: βλ. άρθρο 21 §§ 1 και 3 του Συντάγματος, άρθρο 24 §1 του Διεθνούς Συμφώνου για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα του ΟΗΕ καθώς και τη Διεθνή Σύμβαση του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Παιδιού της 20ης Νοεμβρίου 1989.
Η ανηλικότητα ως έννομο αγαθό προστατεύεται με εξειδικευμένες διατάξεις τόσο στο ποινικό, όσο και στο αστικό δίκαιο.
Βλ. και μεταξύ άλλων MΑΝΩΛΕΔΑΚΗΣ Ι., Η παιδική ηλικία ως αυτοτελές έννομο αγαθό στο Ποινικό Δίκαιο, ΝοΒ 32, 1984.
(μπορούμε να εντρυφήσουμε όταν έχουμε χρόνο).
Τώρα, απαντήστε μου παρακαλώ στα παρακάτω, που εγώ πιστεύω, για να δω αν συμπλέουμε στα γενικά.
-Υπάρχει μητρικό ένστικτο, που προσδίδει στη συμπεριφορά της μάνας τεράστια δύναμη και αυτοθυσία για την προστασία του παιδιού της;
-Έχει η γυναίκα το ανεκχώρητο προνόμιο να γεννά και να θηλάζει το τέκνο;
-Μπορούν να υποκατασταθούν αυτά από έναν άνδρα;
-Έχετε προσέξει τους ομοφυλόφιλους άνδρες, που όλοι ανεξαιρέτως έχουν παθολογική αδυναμία στις μάνες τους; Τα υιοθετημένα παιδιά τους σε ποιά θα έχουν αδυναμία;
-Έχω δει πάμπολλα παιδάκια που ζουν μόνο με τη μάνα, ή τη θεία ή τη γιαγιά. Όμως αυτό αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Και όλα τα παραπάνω παρʼ όλο τον πόλεμο, που γίνεται σε μεγάλο ποσοστό κατά του πατέρα τους, εκείνα τον αναζητούν ΠΑΝΤΑ και ηρεμούν μόνο αφού τον βρουν ή μάθουν γιʼ αυτόν. Εγώ το εξηγώ σαν φυσική ισορροπία.
(Στη Βαρκελώνη έτυχε για μερικές μέρες να ζήσω κοντά σε ένα ζευγάρι λεσβιών με τέσσερα παιδάκια. Δεν θα ήθελα ποτέ να το ξαναζήσω!)
Αργότερα θα απαντήσουμε στο πως ακριβώς προσβάλλεται η ανηλικότητα. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.

Δεν ήξερα ότι οι τυφλοί, κουτσοί και άλλοι άρρωστοι δεν θα έχουν δικαίωμα στην βασιλεία των ουρανών. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
O σωματικά ανάπηρος σε σχέση με τον σωματικά ακέραιο προσφέρεται ως παράδειγμα για να επισημανθεί η όντως αρρώστια που προκαλεί η αμαρτία στην όλη ύπαρξη του ανθρώπου και βαθμηδόν φτάνει στην πνευματική αναισθησία και στον θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα είναι πλέον ανοιχτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Από https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof1.htm
"Και όπως ένας κατασκευαστής, γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα, τα "κουσούρια" που έχει κάποιο από τα κατασκευάσματά του, ομοίως και ο Θεός γνωρίζει πολύ καλά, πότε κάποιος είναι ψυχικά ασθενής. Και μας έχει κατονομάσει ρητά τις διάφορες μορφές ψυχικών ασθενειών. Γιατί όπως ο γιατρός έχει εξειδίκευση στις σωματικές ασθένειες και τη θεραπεία τους, η Εκκλησία έχει στις ψυχικές και τη θεραπεία τους."
"Οτιδήποτε απομακρύνει το άνθρωπο από τον Θεό, είναι ψυχική ασθένεια, και όσο πιο πολύ τον απομακρύνει, τόσο πιο σοβαρή είναι."
Διδάσκουν άραγε και ψυχιατρική στη θεολογία; :hmm:
Από https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/omofylof2.htm
"Υπενθυμίζουμε πολύ συνοπτικά ότι πασχίζουν να μας περάσουν το μήνυμα ότι αυτοί είναι οι υγιέστεροι των ανθρώπων, ενώ όσοι δεν ανήκουν στο κλάμπ το δικό τους είναι οι ασθενείς."
Η εκκλησία είναι αυτή που κάνει συνεχώς λόγο για ασθένειες.

Γενικότερα η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί ασθένεια αλλά "απόκλιση από τη γραμμή" ενός μικρού τμήματος του ανθρώπινου και ζωικού πληθυσμού. Ασφαλώς και η εκκλησία μπορεί να θέσει τους δικούς της κανόνες. Δε θεωρώ ωστόσο ορθό να κάνει τέτοιου είδους διαστρεβλώσεις και να επεμβαίνει σε ζητήματα νομικά και ιατρικά παρά μόνο ηθικά και αυτό μόνο για τους ακολούθους της. Δε φαίνεται δε να αντιλαμβάνεται ότι ΔΕΝ κυβερνάει τον κόσμο όλο επικαλούμενη την ιδέα του Θεού-Κτίστη, όπως συνέβαινε μάλλον σε άλλες εποχές.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφηνει αδιαφορο το τι θελουν οι ομοφυλοφιλοι.
Δεν ειμαι αρνητικος αλλα ουτε και θετικος σε οτι αφορα τους γαμους των gay

Αυτη την στιγμη ο τοπος εχει σοβαροτερα προβληματα για να λυση απο τις απαιτησεις των ομοφυλοφιλων.
Οταν το σπιτι σου ειναι ετοιμορροπο το τελευταιο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι ο γαμος

Αμα εξαλλου καιγονται τοσο πολυ να παντρευτουν μπορουν να πανε να το κανουν σε καμια Ολλανδια.
Τα αεροδρομια ειναι ανοιχτα κανενας δεν κραταει με το ζορι κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευρωπη χωρις συνορα ειμαστε αλλωστε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
ευρωπη χωρις συνορα ειμαστε αλλωστε..;)
Τι να τον κάνουν τον γάμο στην Ολλανδία αν δεν αναγνωρίζονται τα δικαιώματα του γάμου στην Ελλάδα;


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μερικές φορές σκέφτομαι πόσο θα βελτιώνονταν οι σχέσεις αν κάποιος καταργούσε το γάμο.

Απλά φανταστείτε να κάνατε σχέση με κάποιον/κάποια και να μην υπήρχε καθόλου η δυνατότητα για γάμο.:yahoo:

Κανένα παιδί δε θα το έκραζαν σαν "εξώγαμο".

Κανένα παιδί δε θα χρησιμοποιούνταν σαν λεκάνη τουαλέττας κατά τη διαδικασία του διαζυγίου.

Καμία γυναίκα και κανένας άνδρας δε θα επέλεγε σύντροφο με σκοπό την κοινωνική ανάδειξη.

Θα ήταν μια ονειρική κατάσταση γεμάτη παρτούζες. :jumpy::jumpy::group:

Δυστυχώς, είναι πολύ μακρινό σχέδιο.

Όσο υπάρχει ο γάμος, είναι αδικία να βασανίζονται μόνο οι straight. Ναι στο γάμο των ομοφυλόφιλων :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Με αφηνει αδιαφορο το τι θελουν οι ομοφυλοφιλοι.

Αυτη την στιγμη ο τοπος εχει σοβαροτερα προβληματα για να λυση απο τις απαιτησεις των ομοφυλοφιλων
Η αλήθεια είναι πως είμαστε θεότρελοι να μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα σε καιρο διεθνούς οικονομικής κρίσης!!! Αν είναι ποτέ δυνατόν δηλαδή



Τώρα, απαντήστε μου παρακαλώ στα παρακάτω, που εγώ πιστεύω, για να δω αν συμπλέουμε στα γενικά.
-Υπάρχει μητρικό ένστικτο, που προσδίδει στη συμπεριφορά της μάνας τεράστια δύναμη και αυτοθυσία για την προστασία του παιδιού της;
-Έχει η γυναίκα το ανεκχώρητο προνόμιο να γεννά και να θηλάζει το τέκνο;
-Μπορούν να υποκατασταθούν αυτά από έναν άνδρα;
-Έχετε προσέξει τους ομοφυλόφιλους άνδρες, που όλοι ανεξαιρέτως έχουν παθολογική αδυναμία στις μάνες τους; Τα υιοθετημένα παιδιά τους σε ποιά θα έχουν αδυναμία;
-Έχω δει πάμπολλα παιδάκια που ζουν μόνο με τη μάνα, ή τη θεία ή τη γιαγιά. Όμως αυτό αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Και όλα τα παραπάνω παρʼ όλο τον πόλεμο, που γίνεται σε μεγάλο ποσοστό κατά του πατέρα τους, εκείνα τον αναζητούν ΠΑΝΤΑ και ηρεμούν μόνο αφού τον βρουν ή μάθουν γιʼ αυτόν. Εγώ το εξηγώ σαν φυσική ισορροπία.

Πάντως έχει παρατηρηθεί ότι σε χώρες όπου επιτρέπεται η υιοθεσία από γκέι ζευγάρια, τα παιδιά δεν αντιμετωπίζουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που να μην αντιμετωπίζει πιθανόν κάθε άλλο παιδί. Με άλλα λόγια, μεγαλώνουν φυσιολογικά, τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα, και δεν έχει ακουστεί ότι βγαίνουν με προβλήματα συμπεριφοράς κ.ο.κ

Να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι ούτε εγώ είμαι 100% βέβαιος αν θα είναι σωστό ομοφυλόφιλοι να υιοθετούν παιδιά, κυρίως λόγω του μητρικού ενστίκτου που προαναφέρθηκε. Από την άλλη όμως, σκέφτομαι ότι δίνεται το δικαίωμα σε αλκοολικούς, ναρκομανείς, ασυνείδητους και εγκληματίες να κάνουν παιδιά. Γιατί να μην αναγνωρίζεται το δικαίωμα να έχει ένα παιδί ένα ζευγάρι ανδρών ομοφυλοφίλων που δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω? Μόνο και μόνο επειδή είναι ομοφυλόφιλοι? Εκτός αν κάποιος ισχυριστεί ότι το παιδί θα μεγαλώσει σε υγιέστερο περιβάλλον δίπλα σε μια αλκοολική η ναρκομανή μητέρα...

Με άλλα λόγια, αν το σκεφτείτε, σε ΚΑΜΙΑ κοινωνική ομάδα δεν απαγορεύεται να αποκτήσει παιδιά, παρά μόνο στους ομοφυλόφιλους...δεν έχω υπόψιν μου άλλη κοινωνική ομάδα όπου να υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Μήπως είναι λιγαάακι άδικο?

Θα μου πείτε βέβαια ότι απ'τις υιοθεσίες αποκλείονται ναρκομανείς, 14χρονοι κτλ. διότι θα ήταν εγκληματικό να έχουν παιδιά.
Όμως το να το αποκτήσουν μόνοι τους δεν είναι εγκληματικό δηλαδή? Στην ουσία, ακόμη ΚΑΙ αυτοί έχουν το δικαίωμα στο να μεγαλώσουν ένα παιδί, ενώ ένα ζεύγος ομοφυλοφίλων που δεν είναι υπόλογο για κάτι δεν το έχει το δικαίωμα αυτό εν τέλει, παρ'όλο που το εν λόγω ζεύγος θα δικαιούταν πολύ περισσότερο ένα παιδί. Όπως και να το δει κανείς, ΜΟΝΟ οι ομοφυλόφιλοι στερούνται αυτό το δικαίωμα, κανείς άλλος. Οι ομοφυλόφιλοι δηλαδή, σύμφωνα με την νομοθεσία, δεν πα να είναι οι πιο ευσυνείδητοι και τίμιοι άνθρωποι του κόσμου, έχουν λιγότερα δικαιώματα από το πιο ασυνείδητο και εγκληματικό ανθρώπινο ον που πάει και αποκτάει παιδιά!!!
Δεν είναι λίγο κουφό? Πόσο μάλλον άδικο?


Θα μου πει κάποιος άλλος, αν θες παιδί μην είσαι ομοφυλόφιλος.

Το να είσαι ομοφυλόφιλος δεν είναι επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top