Γίνεται να υπάρξει δημοκρατία στο internet;

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δημοκρατία? Στο Ιντερνετ? Σε φόρουμ/κανάλι/site/blog?

Πως γίνεται να υπάρχει δημοκρατία σε κάτι που ανήκει σε κάποιον?
Οταν το site εδώ ανήκει σε 1-2-3-5 άτομα αυτά αποφασίζουν και διατάσσουν για τους κανόνες που θέλουν να υπάρχουν και μπορούν ανά πάσα στιγμή να τους αλλάξουν.
Η ψευδαίσθηση της δημοκρατίας υπάρχει γιατί μπορείς να πεις ότι θες και να κάνεις ότι θες μια και υπάρχουν άπειρα μέρη να εκφράσεις την άποψη σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα σε ελέγξει κάποιος. Ομως δημοκρατία δεν σημαίνει ότι κάνει ο καθένας ότι θέλει, σημαίνει ότι ο καθένας έχει ίσα δικαιώματα. Κανόνες υπάρχουν και εξακολουθούν να υπάρχουν ασχέτως το πόσο ελαστικοί μπορεί να είναι αυτοί. Εφόσον στο φόρουμ μπορεί να πει ο καθένας την άποψη του στα πλαίσια των κανόνων που έχουν οριστεί, τότε το φόρουμ είναι δημοκρατικό. Αν όχι δεν είναι. Δημοκρατικοί μανδύες μπορεί να υπάρχουν= λες ελεύθερα την άποψη σου αλλά όχι αν διαφωνείς με τον admin!

Επίσης δεν γίνεται να υπάρχει δημοκρατία από μέσα αν δεν υπάρχει απ'εξω. Αν ζούσα στην Κίνα και έγραφα στο Blog μου κατά της κυβέρνησης θα έμπαιναν σε λίγο κάποιοι καλοί άνθρωποι και θα με εκτελούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
= λες ελεύθερα την άποψη σου αλλά όχι αν διαφωνείς με τον admin!

Μην είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτο!! Ξέρεις πόσες φορές έχουν διαφωνήσει αρκετοί μαζί μου, πχ σε θέματα περι ομοφυλοφιλίας, φεμινισμού ή θρησκείας (είμαι σχεδόν άθεη), χωρίς, φυσικά, να τους επιβληθεί κάποια ποινή (αυτό έλειπε!) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μην είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτο!! Ξέρεις πόσες φορές έχουν διαφωνήσει αρκετοί μαζί μου, πχ σε θέματα περι ομοφυλοφιλίας, φεμινισμού ή θρησκείας (είμαι σχεδόν άθεη), χωρίς, φυσικά, να τους επιβληθεί κάποια ποινή (αυτό έλειπε!) ;)
Δεν λέω συγκεκριμένα για σένα ή και το φόρουμ σου! :whistle:
Αλλά όποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω! :P

Υπάρχουν πολλά φόρουμ δημοκρατικά (και καλά) στα οποία αν τσακωθείς με τον admin σε τρώει το μαύρο σκοτάδι. Πάντως που λες, την ιδέα που έχεις είχα δοκιμάσει να την κάνω παλιότερα, είχα πάρει το democracy.gr (και μετά από 1 μήνα έρχεται η ΕΕΕΤ με κόβει σαν μεγάλης σημασίας όνομα) παίρνω μετά το dimokratia.org αλλά μου έτυχαν διάφορα και το άφησα...

P.S. Στο φόρουμ μπήκα (αν και το είχα δει και παλιότερα) κάνοντας search στο Internet την φράση που είχα σαν αρχική στο φόρουμ μου, την οποία έτυχε κάποιος να την έχει υπογραφή εδώ!
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται Διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Υπάρχουν πολλά φόρουμ δημοκρατικά (και καλά) στα οποία αν τσακωθείς με τον admin σε τρώει το μαύρο σκοτάδι. Πάντως που λες, την ιδέα που έχεις είχα δοκιμάσει να την κάνω παλιότερα, είχα πάρει το democracy.gr (και μετά από 1 μήνα έρχεται η ΕΕΕΤ με κόβει σαν μεγάλης σημασίας όνομα) παίρνω μετά το dimokratia.org αλλά μου έτυχαν διάφορα και το άφησα...

Πως γίνεται να είναι και καλά και να συμβαίνει αυτό που αναφέρεις; Μήπως ήθελες να πεις "μεγάλα"; Πάντως κι εμένα μου έχει τύχει αυτό που αναφέρεις. :down: Σε ένα phpBB forum επειδή όταν είχα γραφτεί τους είχα προτείνει να βάλουν vBulletin (εγώ μάλιστα για καλό το είπα, για να βελιτωθεί το φόρουμ γιατί μου είχε αρέσει!) και απο τότε με έγραψαν στα "μαύρα κατάστιχα". Ότι κι αν έγραφα ειρωνείες (απο τον admin!!), ότι διαφωνία και να είχα εγώ έφταιγα κι όχι ο άλλος κλπ. E στο τέλος σταμάτησα και να γράφω όταν το παράκαναν. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πως γίνεται να είναι και καλά και να συμβαίνει αυτό που αναφέρεις; Μήπως ήθελες να πεις "μεγάλα"; Πάντως κι εμένα μου έχει τύχει αυτό που αναφέρεις. :down: Σε ένα phpBB forum επειδή όταν είχα γραφτεί τους είχα προτείνει να βάλουν vBulletin (εγώ μάλιστα για καλό το είπα, για να βελιτωθεί το φόρουμ γιατί μου είχε αρέσει!) και απο τότε με έγραψαν στα "μαύρα κατάστιχα". Ότι κι αν έγραφα ειρωνείες (απο τον admin!!), ότι διαφωνία και να είχα εγώ έφταιγα κι όχι ο άλλος κλπ. E στο τέλος σταμάτησα και να γράφω όταν το παράκαναν. :mad:

Εννοώ "και καλά" δημοκρατικά.
Υπάρχουν μερικοί κανόνες στα φόρουμ
1) Ο Admin έχει δίκιο
2) Ο Admin έχει πάντα δίκιο
3) Ακόμα και όταν ο Admin δεν έχει δίκιο εφαρμόζονται τα άρθρα 1 και 2
4) Οταν ο admin δεν έχει δίκιο του τη σπάει πολύ να του τη λένε.
5) O Admin είναι Θεός. Οποιος διαφωνεί μαζί του και το κάνει με επιχειρήματα γίνεται Εωσφόρος και πάει στην άλλη πλευρά.

Ιδια φάση είχε πέσει και σε μένα σε ένα φόρουμ που τους έλεγα να αλλάξουν πλατφόρμα παλιότερα, μέχρι που στην τελική έφαγε το φόρουμ το μαύρο σκοτάδι με αυτά που έπαθαν με το phpbb. Το vbulletin είναι πολύ καλύτερο αλλά όπως ξέρεις software is like sex. It's better when it's for free ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Εννοώ "και καλά" δημοκρατικά.
Υπάρχουν μερικοί κανόνες στα φόρουμ
1) Ο Admin έχει δίκιο
2) Ο Admin έχει πάντα δίκιο
3) Ακόμα και όταν ο Admin δεν έχει δίκιο εφαρμόζονται τα άρθρα 1 και 2
4) Οταν ο admin δεν έχει δίκιο του τη σπάει πολύ να του τη λένε.
5) O Admin είναι Θεός. Οποιος διαφωνεί μαζί του και το κάνει με επιχειρήματα γίνεται Εωσφόρος και πάει στην άλλη πλευρά.

Υπάρχουν μέλη που υπάκουν σε τέτοιους κανόνες;; Τα θέλω!! Πούντα;;; :P:P:P
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Ιδια φάση είχε πέσει και σε μένα σε ένα φόρουμ που τους έλεγα να αλλάξουν πλατφόρμα παλιότερα, μέχρι που στην τελική έφαγε το φόρουμ το μαύρο σκοτάδι με αυτά που έπαθαν με το phpbb. Το vbulletin είναι πολύ καλύτερο αλλά όπως ξέρεις software is like sex. It's better when it's for free ;)

Συμφωνώ απόλυτα περι vBulletin άλλα αντε να τους εξηγήσεις... Προσωπικά έχω πορωθεί τόσο με το vb που έτσι και αρχίσω να μιλάω για αυτό θα νομίζεις οτι με πληρώνει η Jelsoft :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
P.S. Στο φόρουμ μπήκα (αν και το είχα δει και παλιότερα) κάνοντας search στο Internet την φράση που είχα σαν αρχική στο φόρουμ μου, την οποία έτυχε κάποιος να την έχει υπογραφή εδώ!
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται Διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ναι εγω εχω αυτή την υπογραφή και είναι οτι πρέπει πιστεύω για κάποιες περιστάσεις.:) Καλώς ήρθες φίλε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά.

Όλα τα sites φτιάχνονται από κάποια άτομα για κάποιον σκοπό, ο οποίος σκοπός δεν μας αφορά εδώ.

Όταν ο τάδε φτιάχνει ένα site λοιπόν, το πιο λογικό είναι να θεσπίσει ένα πλαίσιο κανόνων το οποίο θα του εξασφαλίσει την ομαλή λειτουργία του, έχοντάς τους ως πάτημα για να επιβάλλει την τάξη, όποτε κάτι τέτοιο απαιτείται.

Ένα καλό ερώτημα είναι, πόσο δίκαιοι (ή όχι) είναι οι εν λόγω κανόνες. Και εδώ, η απάντηση είναι απλή. Οι κανόνες αυτοί, φτιάχνονται ανάλογα με τις ανάγκες του site και την κρίση του Admin, μιας και αυτός τους καθορίζει. Όσο πιο δίκαιος από την φύση του είναι ο Admin και όσο καλύτερη κρίση έχει, τόσο δικαιότεροι θα είναι και οι κανόνες.

Πάντως, Δημοκρατία δεν γίνεται να υπάρξει σε ένα site, για πολλούς λόγους:

α) Δεν υπάρχει, εξ'όρισμού, Δημοκρατία σε κάτι που έχει φτιάξει και συντηρεί κάποιος άλλος. Είναι σαν να φτιάχνεις ένα σπίτι και ο γείτονάς σου να θέλει να έχει λόγο για το τι θα κάνεις μέσα σε αυτό, ενώ δεν έχει συνεισφέρει σε τίποτα.

β) Σε ένα μέσο όπως το Internet που όλοι είμαστε ανώνυμοι, είναι αδύνατο να υπάρξουν αντικειμενικές διαδικασίες μέσω των οποίων θα εκλέγονται οι Διαχειριστές και ο Admin.

Ένα απλό παράδειγμα: Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει κάποιον από το να φτιάξει 20-30 λογαριασμούς και να ψηφίσει με αυτούς σε πιθανές "εκλογές". Όσες ασφαλιστικές δικλείδες και να τοποθετηθούν, πάντα θα υπάρχουν τρόποι να παραβιάζεται το σύστημα... νόμος.

Συμπέρασμα: Ας μην παίρνουμε τόσο στα σοβαρά τα forums. Ας τα βλέπουμε όπως πραγματικά είναι, δηλαδή ηλεκτρονικά μέρη μέσα στα οποία μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις, και τίποτα άλλο.

Στο κάτω-κάτω, η virtual κοινωνία του Internet είναι πάντα virtual... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anemos75:
Συμπέρασμα: Ας μην παίρνουμε τόσο στα σοβαρά τα forums. Ας τα βλέπουμε όπως πραγματικά είναι, δηλαδή ηλεκτρονικά μέρη μέσα στα οποία μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις, και τίποτα άλλο.

Στο κάτω-κάτω, η virtual κοινωνία του Internet είναι πάντα virtual... ;)

:worship: :worship: Respect Wind!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anemos75:
Συμπέρασμα: Ας μην παίρνουμε τόσο στα σοβαρά τα forums. Ας τα βλέπουμε όπως πραγματικά είναι, δηλαδή ηλεκτρονικά μέρη μέσα στα οποία μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις, και τίποτα άλλο.

Ο τονος που το γραφεις αυτο το υποτιμαει. Φανταζομαι οτι δεν εννοεις οτι η ανταλλαγη αποψεων δεν είναι κατι σοβαρο. :)

Στο κάτω-κάτω, η virtual κοινωνία του Internet είναι πάντα virtual... ;)
Με την ιδια λογικη και η virtual κοινωνια του βιβλιο ειναι πάντα virtual, αλλά ποσα βιβλια εχουν προφητευσει κάτι που δεν θα γινει virtual :) Αρα μην εισαι παντα το απολυτος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ο τονος που το γραφεις αυτο το υποτιμαει. Φανταζομαι οτι δεν εννοεις οτι η ανταλλαγη αποψεων δεν είναι κατι σοβαρο. :)

Εάν πίστευα κάτι τέτοιο, δεν νομίζω ότι θα με έβλεπες να ποστάρω. Το μόνο που λέω, είναι να καταλάβουμε όλοι ότι ένα forum είναι ένα... forum, το οποίο έχει να επιτελέσει συγκεκριμένο/ους σκοπό/ους. Δεν είναι ούτε κράτος, ούτε οργανισμός, ούτε οτιδήποτε άλλο, για να μιλάμε για Δημοκρατίες. Η Δημοκρατία είναι πολίτευμα, όχι πλαίσιο κανόνων για να λειτουργήσει ένα ιδιόκτητο forum.

Διαφωνείς;

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Με την ιδια λογικη και η virtual κοινωνια του βιβλιο ειναι πάντα virtual, αλλά ποσα βιβλια εχουν προφητευσει κάτι που δεν θα γινει virtual :) Αρα μην εισαι παντα το απολυτος :)

Δεν κατάλαβα τί απόλυτο είδες στο να λέω ότι η virtual κοινωνία ενός forum είναι virtual... Είναι σαν να μου λες ότι είμαι απόλυτος επειδή λέω ότι ένα αυτοκίνητο είναι αυτοκίνητο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εάν πίστευα κάτι τέτοιο, δεν νομίζω ότι θα με έβλεπες να ποστάρω. Το μόνο που λέω, είναι να καταλάβουμε όλοι ότι ένα forum είναι ένα... forum, το οποίο έχει να επιτελέσει συγκεκριμένο/ους σκοπό/ους. Δεν είναι ούτε κράτος, ούτε οργανισμός, ούτε οτιδήποτε άλλο, για να μιλάμε για Δημοκρατίες. Η Δημοκρατία είναι πολίτευμα, όχι πλαίσιο κανόνων για να λειτουργήσει ένα ιδιόκτητο forum.

Διαφωνείς;
Ναι, το forum για εμενα ειναι μια κοινοτητα, οπου οπως σε καθε κοινοτητα υπαρχουν ατομα που νοιαζονται για αυτην ετσι και εδω. Για παραδειγμα καποιος νοιαζεται για το που θα στεγαστει αυτη η κοινοτητα, για το που θα γινει η επομενη συζητηση και για πιο θεμα. Ειναι τοσα πολλα που δεν εχει νοημα να τα αναφερω ολα. . Σε αυτη την κοινοτητα δεν ειναι αναγκη να προσφερεις με αυτο τον τροπο, για παραδειγμα ενας στην κοινοτητα των μαθηματικων θα ειναι ευπροσδεκτος αν εγραφε ή μιλουσε για προβληματισμο του πανω σε καποιο θέμα. Στην κοινοτητα αυτη ολοι μπορουν να προτεινουν κατι, απλως δεν ειναι εφικτο να γινει παντα ασχετα αν συμφωνει η πλειοψηφια. Στην κοινοτητα αυτη υπαρχουν καποιοι βασικοι κανόνες ... απλως για να κυλουν τα παντα ομαλα.

Απλως η δημοκρατία δεν ειναι δυνατον να υπαρχει υπαρχει σε ολους τους τομεις.
Ετσι και εδω, αν η πλειοψηφια των μελων ζητησει μια νεα κατηγορια συζητησεων που εχει να κανει ας πουμε για τα mac θα γινει ... τουλαχιστον θα γινει συζητηση αν μπορει να γινει. ΑΝ ομως η πλειοψηφια ζητηση να φυγω απο admin ... εεε κατι τετοιο δεν γινεται :)

Δεν κατάλαβα τί απόλυτο είδες στο να λέω ότι η virtual κοινωνία ενός forum είναι virtual... Είναι σαν να μου λες ότι είμαι απόλυτος επειδή λέω ότι ένα αυτοκίνητο είναι αυτοκίνητο.
Το αυτοκινητο δεν ειναι ομως μονο αυτοκινητο ειναι ΚΑΙ οχημα μεταφορας είναι και επιτευγμα της τεχνολογιας ... ειναι 1002 αλλα πραγματα.

Ετσι και το internet, δεν ειναι μονο virtual :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ναι, το forum για εμενα ειναι μια κοινοτητα, οπου οπως σε καθε κοινοτητα υπαρχουν ατομα που νοιαζονται για αυτην ετσι και εδω. Για παραδειγμα καποιος νοιαζεται για το που θα στεγαστει αυτη η κοινοτητα, για το που θα γινει η επομενη συζητηση και για πιο θεμα. Ειναι τοσα πολλα που δεν εχει νοημα να τα αναφερω ολα. . Σε αυτη την κοινοτητα δεν ειναι αναγκη να προσφερεις με αυτο τον τροπο, για παραδειγμα ενας στην κοινοτητα των μαθηματικων θα ειναι ευπροσδεκτος αν εγραφε ή μιλουσε για προβληματισμο του πανω σε καποιο θέμα. Στην κοινοτητα αυτη ολοι μπορουν να προτεινουν κατι, απλως δεν ειναι εφικτο να γινει παντα ασχετα αν συμφωνει η πλειοψηφια. Στην κοινοτητα αυτη υπαρχουν καποιοι βασικοι κανόνες ... απλως για να κυλουν τα παντα ομαλα.

Απλως η δημοκρατία δεν ειναι δυνατον να υπαρχει υπαρχει σε ολους τους τομεις.
Ετσι και εδω, αν η πλειοψηφια των μελων ζητησει μια νεα κατηγορια συζητησεων που εχει να κανει ας πουμε για τα mac θα γινει ... τουλαχιστον θα γινει συζητηση αν μπορει να γινει. ΑΝ ομως η πλειοψηφια ζητηση να φυγω απο admin ... εεε κατι τετοιο δεν γινεται :)

Συμφωνούμε απόλυτα.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το αυτοκινητο δεν ειναι ομως μονο αυτοκινητο ειναι ΚΑΙ οχημα μεταφορας είναι και επιτευγμα της τεχνολογιας ... ειναι 1002 αλλα πραγματα.

Ετσι και το internet, δεν ειναι μονο virtual :)
Δεν είναι 1002 άλλα πράγματα. Απλά, το αυτοκίνητο, όπως κάθε πράγμα, μπορεί να έχει 1002 περιγραφές, ωστόσο δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι κάτι. Και ένα αεροπλάνο είναι πτητική μηχανή, όχημα μεταφοράς, επανάσταση στις μεταφορές κτλ. Ποτέ όμως δεν παύει να είναι κάτι που πετάει.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει που διαφωνείς στο ότι η κοινωνία ενός forum είναι virtual.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anemos75:
Ακόμα δεν έχω καταλάβει που διαφωνείς στο ότι η κοινωνία ενός forum είναι virtual.
Οτι δεν ειναι μονο virtual αλλα και αληθινο. Οτι οχι μονο μπορει να αλληλεπιδράσει με το αλιθηνο αλλά να μπερδευτει και στην ουσια να γινει ενα με το αληθινο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrapogiannos

Νεοφερμένος

Ο astrapogiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Δημοκρατία? Στο Ιντερνετ? Σε φόρουμ/κανάλι/site/blog?

Πως γίνεται να υπάρχει δημοκρατία σε κάτι που ανήκει σε κάποιον?
Οταν το site εδώ ανήκει σε 1-2-3-5 άτομα αυτά αποφασίζουν και διατάσσουν για τους κανόνες που θέλουν να υπάρχουν και μπορούν ανά πάσα στιγμή να τους αλλάξουν.
Η ψευδαίσθηση της δημοκρατίας υπάρχει γιατί μπορείς να πεις ότι θες και να κάνεις ότι θες μια και υπάρχουν άπειρα μέρη να εκφράσεις την άποψη σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα σε ελέγξει κάποιος. Ομως δημοκρατία δεν σημαίνει ότι κάνει ο καθένας ότι θέλει, σημαίνει ότι ο καθένας έχει ίσα δικαιώματα. Κανόνες υπάρχουν και εξακολουθούν να υπάρχουν ασχέτως το πόσο ελαστικοί μπορεί να είναι αυτοί. Εφόσον στο φόρουμ μπορεί να πει ο καθένας την άποψη του στα πλαίσια των κανόνων που έχουν οριστεί, τότε το φόρουμ είναι δημοκρατικό. Αν όχι δεν είναι. Δημοκρατικοί μανδύες μπορεί να υπάρχουν= λες ελεύθερα την άποψη σου αλλά όχι αν διαφωνείς με τον admin!

Επίσης δεν γίνεται να υπάρχει δημοκρατία από μέσα αν δεν υπάρχει απ'εξω. Αν ζούσα στην Κίνα και έγραφα στο Blog μου κατά της κυβέρνησης θα έμπαιναν σε λίγο κάποιοι καλοί άνθρωποι και θα με εκτελούσαν.
+1

Αυτά είναι για όσους έφαγαν την πόρτα και προφασίζονται δημοκρατίες και λοιπές βλακείες για να βρουν πάτημα να την πουν στον εκάστοτε admin.

Αυτό έλειπε να έρθει ο καθένας και να ΑΠΑΙΤΕΙ ισότητα και ελευθερία σε αυτό που έχτισες μόνος σου. Ο admin είναι ο θεός (καλώς η κακώς), ο οποίος ορίζει τα πάντα.Σ' όποιον αρέσει και συμφωνεί έχει καλώς, αλλιώς δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Δημοκρατία? Στο Ιντερνετ? Σε φόρουμ/κανάλι/site/blog?

Πως γίνεται να υπάρχει δημοκρατία σε κάτι που ανήκει σε κάποιον?
Οταν το site εδώ ανήκει σε 1-2-3-5 άτομα αυτά αποφασίζουν και διατάσσουν για τους κανόνες που θέλουν να υπάρχουν και μπορούν ανά πάσα στιγμή να τους αλλάξουν.
Η ψευδαίσθηση της δημοκρατίας υπάρχει γιατί μπορείς να πεις ότι θες και να κάνεις ότι θες μια και υπάρχουν άπειρα μέρη να εκφράσεις την άποψη σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα σε ελέγξει κάποιος. Ομως δημοκρατία δεν σημαίνει ότι κάνει ο καθένας ότι θέλει, σημαίνει ότι ο καθένας έχει ίσα δικαιώματα. Κανόνες υπάρχουν και εξακολουθούν να υπάρχουν ασχέτως το πόσο ελαστικοί μπορεί να είναι αυτοί. Εφόσον στο φόρουμ μπορεί να πει ο καθένας την άποψη του στα πλαίσια των κανόνων που έχουν οριστεί, τότε το φόρουμ είναι δημοκρατικό. Αν όχι δεν είναι. Δημοκρατικοί μανδύες μπορεί να υπάρχουν= λες ελεύθερα την άποψη σου αλλά όχι αν διαφωνείς με τον admin!

Μιλάτε για δημοκρατία ή για ελευθερία λόγου;Μάλλον για ελευθερία λόγου που την έχετε συνδυάσει με την δημοκρατία.
Κάνω quote το ποστ του Andrew γιατί είναι το πιο σχετικό με όσα έχω να πω.
Απο τη στιγμή που κάτι ανήκει σε ιδιώτη, ο ιδιώτης θεσπίζει τους κανόνες που επιθυμεί και που θεωρεί ωφελιμότερους για το χώρο του και τους τροποποιει αναλογα με τις ανάγκες που παρουσιαζονται (τόσο στον χώρο όσο και στα άτομα) με σκοπό να προστατεύσει την ιδιοκτησία του κι όσους κινούνται στο χώρο της.
Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ιδιωτικές "επιχειρήσεις" ανα τον κόσμο.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όσον αφορά το νετ όλοι διαμαρτύρονται και χτυπιούνται για καταπάτηση δικαιωμάτων,για δημοκρατικές διαδικασίες κλπ(δεν μιλάω συγκεκριμένα για αυτό το σαιτ αλλα γενικότερα).
Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να διαμαρτύρεται για ελλειψη δημοκρατίας στην καφετέρεια,στην πιτσαρία,στο μπιλιαρδάδικο,στο τάδε μαγαζί κτλ.Που κι εκεί το ίδιο γίνεται οι κανόνες(οι τιμές,ώρες λειτουργίας,προιόντα κ.α.) αλλαζούν σύμφωνα με την κρίση του ιδιοκτήτη.
Μπορώ να φέρω άπειρα καθημερινά παραδείγματα.
Αν κάποιος κατσει σε χώρο μη καπνιζόντων κι ανάψει τσιγάρο θα του ζητήσουν να το σβήσει ή να αλλάξει θέση.Κι αυτός θα το κανει χωρίς να βγάλει λόγο περί καταπάτησης των δικαιωμάτων του και μπλα,μπλα,μπλα.
Αν κάποιος ενοχλήσει άλλο θαμώνα θα του κάνουν σύσταση κι αν δεν συμμορφωθεί θα τον πετάξουν έξω και πάλι μπορεί να ρίξει κανένα μπινελίκι αλλά σε δημοκρατικές διαδικασίες δεν θα αναφερθεί.
Αν καποιος έρθει σπίτι μου κι αρχίσει να μου σπαει πράγματα γιατί έχουμε δημοκρατία θα του σπασω το κεφάλι.

Κοινώς σε καθε ιδιωτικό χώρο υπάρχουν επιμερους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε, αυτοί θεσπίζονται κι ελέγχονται απο τον ιδιοκτήτη του χωρου.Και ναι είναι δημοκρατία γιατί ως προς την μεριά του ιδιοκτήτη δίνει το δικαίωμα της διμουργίας και του ελέγχου κι απο την μερια του μελός το δικαιωμα να συμμετέχει ή να αποχωρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εδώ δεν υπάρχει δημοκρατία irl (και έχω και τρανταχτό παράδειγμα, αλλά σας αφήνω να το παλέψετε λιγάκι κι εσείς-hint: εκλογές), θα υπάρξει στο διαδίκτυο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα οπως εχω πει το θεμα ειναι σχετικα απλο. Στο internet γενικα υπαρχει δημοκρατια. Π.χ. καποιος μπορει να μπει σε οποια σελιδα θελει ή μπορει να δημιουργησει οποια σελιδα θελει. Στον καθε "χωρο" του internet οπως σελιδα, irc channel κτλ δεν υπαρχει δημοκρατια στις περισσοτερες φορες.

Ειναι οπως στην Ελλαδα ... Υπαρχει δημοκρατια στην Ελλαδα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει και στο καθε σπιτι που βρισκεται μεσα στην Ελλαδα

Υ.γ.: @doo σε προκαλω να ανοιξεις ενα νεο θεμα, αυτα που υπνοησες θα ηθελα πολυ να τα ακουσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrapogiannos

Νεοφερμένος

Ο astrapogiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για εμενα οπως εχω πει το θεμα ειναι σχετικα απλο. Στο internet γενικα υπαρχει δημοκρατια. Π.χ. καποιος μπορει να μπει σε οποια σελιδα θελει ή μπορει να δημιουργησει οποια σελιδα θελει. Στον καθε "χωρο" του internet οπως σελιδα, irc channel κτλ δεν υπαρχει δημοκρατια στις περισσοτερες φορες.
Και όποιος θέλει, με λίγο hacking μπορεί να καταστρέψει τη σελίδα του άλλου, χωρίς να έχει καθόλου συνέπειες. Αναρχία λέγεται αυτό :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top