'Οταν προσβάλλουν τον/ην φίλο/η σας

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
τι γινεται οταν καποιος απο την παρεα μας ή το περιβαλλον μας προσβαλλει πολυ ασχημα, τον καλυτερο μας φιλο? θιγοντας ακομα και την οικογενεια του...??
εμεις ως κολλητοι του, πώς πρεπει να αντιδρασουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
τον υπερασπιζομαστε ενοιτε αυτο.

δεν καταφευγουμε ομως σε ακραιες συμπεριφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν δεν ισχύουν όσα του κατηγορούν τότε πρέπει να τον υπερασπιστούμε και να του πούμε όσα λέγονται (πίσω από την πλάτη του,αν λέγονται χωρίς να το γνωρίζει)
Αν ισχύουν τότε καλό θα είναι να του πούμε τί λέγεται από τους τάδε και ότι και εσύ συμφωνείς με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τους δικους μου ανθρωπους δεν τους πειραζει κανεις και αυτο ειναι κανονας για μενα. εγω μπορει να ανεχτω πολλα αλλα μην πειραξεις δικο μου ανθρωπο. σιγουρα κατι θα εκανα παντα με γνωμονα του τι ειπωθηκε. μια παρατηρηση αυστηρη παντως θα την εκανα ετσι για αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δηλαδη η περιπτωση να του κοψεις και την καλημερα για παραδειγμα ειναι ακραια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Αναλόγως ποιος θα είναι αυτός που θα θίξει τον καλύτερό μας φίλο. Αν είναι συγγενής, δύσκολο να του κόψεις την καλημέρα. Αν είναι γνωστός, ίσως πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σπαω στο ξυλο οποιον τον προσεβαλλε..:ropalo::ropalo::verymad::beating::boxing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
σπαω στο ξυλο οποιον τον προσεβαλλε..:ropalo::ropalo::verymad::beating::boxing:

Ιππότη μου εσύ!:inlove:

Σόρρυ για τα οφ-τόπικ σήμερα. Βαριέμαι στη δουλειά.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειμαι πολυ αυστηρη σε αυτο. Τους δικους μου ανθρωπους θελω να τους υπερασπιζομαι(δε μπα να ναι τα χειροτερα ρεμαλια? Εγω τους θελω ετσι!) Κανεις δε θελω α πειραζει τους ανθρωπους μου! Το ιδιο φυσικα περιμενω κι απαυτους ομως(αν και στην πραγματικοτητα δε με νοιαζει και τοσο αν θα με υπερασπιστει ο αλλος η οχι, αν γινει ομως ειναι επιπλεον χαρα για μενα!!!) Υπαρχει ενα ΑΛΛΑ. Καθε ανθρωπος και οι αντοχες του διαφερουν. Δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο το αν θα σε υπερασπιστει σε μια στιγμη που ισως του εφερε αμηχανια ή ετυχε απλως(μια φορα δικαιολογειται κι εξαρταται το περιστατικο) η παιζει σημαντοκοτερο ρολο οσα σου προσφερει μεσα στη σχεση σας. Μην ξεχνας πως θαχεις κι εσυ κανει λαθη που ισως να τον πληγωσαν οπως εσυ τωρα.
Μεταξυ φιλων υπαρχουν εντασεις, αλλοιμονο αν δεν υπηρχαν , ομως η ουσια παιζει ρολο.
Εσυ λοβακι μου νομιζω με τον καιρο θα εντοπισεις ακριβως περα απαυτο τι αλλο σε πειραξε κι αν ειναι μονο αυτο δωσε τοπο στην οργη.
Ειναι σημαντικο να χεις φιλους. Και ειναι κριμα να δυαλυθει μια σχεση για μικροτητες. Εσυ θα ξερεις ποσο και αν ειναι μικροτητες κι αν αξιζει να του λες την καλημερα σου.

Βαλτα κατω λοιπον, δωσε λιγακι χρονο, κανε και μια συζητηση μαζι του κι απο κει κι επειτα βλεπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
είναι ατόπημα όταν για κάποιο λόγο θελήσεις να μιλήσεις έντονα,να προσβάλλεις, να επιπλήξεις να ειρωνευτείς κάποιον να μπλέξεις στα λεγόμενα σου και την οικογένεια του....εκεί πλέον νομίζω ότι χάνεις τη μπάλα....

τώρα από κει και πέρα έχει να κάνει με τη στιγμή, τις συνθήκες και με το τι ειπώθηκε και μεταξύ ποίων ειπώθηκε ότι ειπώθηκε.....
αν έχουν ξεπεραστεί τα όρια μπορεί να "προσβάλεις" κι εσύ με τη σειρά σου.....αν έγινε απλά μέσα σε μια στιγμή έντασης, μια παρεξήγηση της στιγμής, τον παίρνεις διακριτικά αυτόν που προσέβαλε και του τα εξηγείς ένα χεράκι......ζητώντας του να πει συγγνώμη και να κατανοήσει το λάθος του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δηλαδη η περιπτωση να του κοψεις και την καλημερα για παραδειγμα ειναι ακραια?:hmm:

αν ειναι ατομο που ετσι κι αλλιως δεν εκανα πολλη παρεα και δημιουργησε προβλημα και σε δικο μου ανθρωπο τοτε δεν νομιζω να ειχα παρε δωσε μαζι του. εγω ειμαι της αποψης μια καλημερα πες την και ας πεσει κατω απλα ως εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Eπειδή οι φίλοι μου δεν έχουν το αλάθητο και μπορεί να έχουν ενοχλήσει κάποιον χωρίς να το θέλουν ή και θελημένα, θα ζητούσα αρχικά να μάθω για ποιο λόγο τους προσβάλλουν αλλά και γιατί τα λένε αυτά σε μένα.

Οι φίλοι, φίλοι.. αλλά όταν έχουν άδικο δεν τους υπερασπίζομαι.
Μπορώ να πω ότι είμαι αντικειμενικός κριτής και εξάλλου μου ΄χει βγει το όνομα, ότι λύνω διαφωνίες!
Περί παρεξηγήσεως θα πρόκειται, αφού τα φιλαράκια τα δικά μου δεν τα βρίζει κανείς! :pfff:


edit: Ουπς, τώρα είδα το πρώτο ποστ!
Να βρίζει την οικογένειά του. Μα γιατί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
γιατι πολλες φορες ο κοσμος ειναι κακος! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τι γινεται οταν καποιος απο την παρεα μας ή το περιβαλλον μας προσβαλλει πολυ ασχημα, τον καλυτερο μας φιλο? θιγοντας ακομα και την οικογενεια του...??
εμεις ως κολλητοι του, πώς πρεπει να αντιδρασουμε?

Προσωπικά δε δίνω ποτέ βάση σε τέτοια σχόλια. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει, υπό την προϋπόθεση όμως πως όποια κουβέντα βγει από το στόμα του χαρακτηρίζει πρωτίστως τον ίδιο.
Όποια προσβολή και να εξαπολύσει εναντίον φίλων μου ή της οικογένειάς μου/τους, δε με αγγίζει στο ελάχιστο. Κι αυτό επειδή αυτούς τους ανθρώπους (και τις οικογένειές τους) τούς αγαπάω και τους ξέρω πολύ καλύτερα από ό,τι τους ξέρει ή θα τους γνωρίσει ποτέ εκείνος/η.
Οπότε ό,τι και να πει, όπως και να τους αποκαλέσει, για ό,τι κι αν τους κατηγορήσει, εμένα δεν πρόκειται να με επηρεάσει παρα μόνο ως προς την εικόνα που έχω για το άτομο το οποίο κάνει την επίθεση- η οποία σαφώς θα αλλάξει, προς το αρνητικό. Αυτό προφανώς θα έχει ως συνεπακόλουθο να απομακρυνθώ τόσο, ώστε να μην βρει ξανα ευκαιρία να πει κάτι αντίστοιχο μπροστά μου.

Όμως, στην περίπτωση που το άτομο το οποίο δέχεται την επίθεση πληγωθεί από τα λόγια αυτά, μπορώ να το τραβήξω στα άκρα.

Πάντως γενικά δεν δίνω βάση σε τέτοια, επειδή σκέφτομαι πως με άτομα που προβαίνουν σε τέτοιου είδους πράξεις δεν αξίζει καν να ασχοληθεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


Όμως, στην περίπτωση που το άτομο το οποίο δέχεται την επίθεση πληγωθεί από τα λόγια αυτά, μπορώ να το τραβήξω στα άκρα.

αυτο περιμενα να ακουσω τοση ωρα καλυψουδι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΟΛΗΣ Β

Νεοφερμένος

Ο ΤΟΛΗΣ Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
του λες να το βουλωση για να μην εχετε ιστοριες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
:hmm: Πολύ ωραίο το θέμα αυτό και μιας και έχω αδυναμία στις φίλες μου... Όταν γίνεται κάτι τέτοιο και είμαι μπροστά αν αξίζει η συζήτηση με τα άτομα προσπαθώ να δω γιατί μιλάνε άσχημα για τις φίλες μου. Αν δεν παίρνουν από λόγια απλά αποχωρώ και απομακρύνομαι... Ίσως να μείνω μόνο στα τυπικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Θεωρειτε κολλητος αυτος που οταν οι αλλοι σε βριζουν μπροστα του.. και εισαι και εσυ εκει να μην λεει τιποτα ! και οτΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙς να πει οτι δεν θελει να ανακατευτει για να μην βρει και αυτος το μπελα του???? για πειτε μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
σπάνια μπλέκομαι..όμως αν δω ότι υπάρχει άδικο, επεμβαίνω και υπερασπίζομαι τη φίλη μου ή τον φίλο μου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
φεύγω από την παρέα με τους μαλάκες και πάω στην παρέα των φίλων μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top