Προληπτική λογοκρισία και επιλεκτική δημοσιοποίηση γνώσεων

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
γιατί μπορεί μια κοπέλα άπειρη να το διαβάσει, να της μείνει και να μην προσέξει το από κάτω που λέει πρέπει να χρησιμοποιηθεί προφύλαξη, και να σκεφτεί, ε 5% σιγά το ποσοστό, δε θα μου τύχει εμένα. Έτσι το λέω.

Αυτή η κοπέλα που θα το διαβάσει αυτό και θα σκεφθεί έτσι, πιθανόν να είναι η ίδια με εκείνη που όταν άκουσε στις ειδήσεις ότι κάποιος έπεσε από τον 5ο όροφο και δεν έπαθε τίποτα, ανέβηκε κι αυτή και ....πήδησε κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Καλά, ξέρεις πόση παραπληροφόρηση υπάρχει σε σχέση με το σεξ, την προφύλαξη, την εγκυμοσύνη κλπ;

Είναι όπως αυτό που λέγαμε για πλάκα με τους φίλους μου "ήξερα ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο.....". Οι πληροφορίες ξεκινούν από ένα σημείο και φτάνουν διαστρεβλωμένες στα αυτιά κάποιας κοπέλας που δεν έχει ιδέα. Και εκεί γίνεται το κακό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το είδα αυτό που έγραψες, δεν κατάλαβα όμως ποιος ο λόγος να έχεις αυτή τη γνώση τη στιγμή που δε θα μείνεις στην πρώτη φορά, εκτός αν μιλάμε για one-night-stand , αλλά κι εκεί πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιηθεί προφυλακτικό λόγω ασθενειών, οπότε και πάλι αυτή η πληροφορία είναι άχρηστη. Θέλω να πω, το να γράφεις με τέτοια σιγουριά "Στατιστικά οι πιθανότητες να μείνει κάποια έγκυος με την πρώτη είναι 5" είναι επικίνδυνο, γιατί μπορεί μια κοπέλα άπειρη να το διαβάσει, να της μείνει και να μην προσέξει το από κάτω που λέει πρέπει να χρησιμοποιηθεί προφύλαξη, και να σκεφτεί, ε 5% σιγά το ποσοστό, δε θα μου τύχει εμένα. Έτσι το λέω. δηλαδή δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να υπάρχει μια τέτοια στατιστική, εκτός από περιπτώσεις ζευγαριών που θέλουν να κάνουν παιδί και περιμένουν να μείνει έγκυος η κοπέλα με την πρώτη.

αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η στατιστική
Ομως εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της οφείλει να γνωρίζει βασικά πράγματα για το σώμα της και της λειτουργίες του
Για μένα είναι βασικό το να γνωρίζει κάποιος σωστά τα πράγματα κι από κει και πέρα να επιλέγει τον δρόμο που θα ακολουθήσει
Είναι επίσης βασικό να γνωρίζουν και οι άντρες πως λειτουργεί το γυναικείο σώμα

Γενικά, είμαι υπέρμαχος της γνώσης ακόμα κι όταν αυτό αφορά το πως ζευγαρώνουν τα μυρμήγια
Κάτι που φυσικά δεν είναι χρήσιμο σε μας αλλά παρόλα αυτα, δεν παύει να είναι μια γνώση

Οι γνώσεις, διευρύνουν το μυαλό μας και τους ορίζοντες μας είτε μας αφορούν είτε όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά, ξέρεις πόση παραπληροφόρηση υπάρχει σε σχέση με το σεξ, την προφύλαξη, την εγκυμοσύνη κλπ;

Είναι όπως αυτό που λέγαμε για πλάκα με τους φίλους μου "ήξερα ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο που ήξερε ένα τύπο.....". Οι πληροφορίες ξεκινούν από ένα σημείο και φτάνουν διαστρεβλωμένες στα αυτιά κάποιας κοπέλας που δεν έχει ιδέα. Και εκεί γίνεται το κακό.:/:
Με την ίδια λογική να καταργήσουμε και τα βιβλία! Ξέρεις πόσα πράγματα μπορούν να διαστρεβλώσουν κάποιοι διαβάζοντας ένα βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ΝΙΚΟΛ>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Παιδιά εννοείται οτι κάθε πληροφορία π δίνεις είναι για καλό.τωρά άν ο άλλος δν καταλαβαίνει τι του λες κ το διαστρευλώνει και το κοιτάει από την δική τ σκοπιά ή το αντιλαμβάνετε οπως τον συμφέρει,είναι άλλο θέμα.αμα ήταν έτσι δεν θα ανταλάζαμε πληροφορίες μεταξύ μας και ούτε θ ζητάγαμε συμβούλες.........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η στατιστική
Ομως εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της οφείλει να γνωρίζει βασικά πράγματα για το σώμα της και της λειτουργίες του
Για μένα είναι βασικό το να γνωρίζει κάποιος σωστά τα πράγματα κι από κει και πέρα να επιλέγει τον δρόμο που θα ακολουθήσει
Είναι επίσης βασικό να γνωρίζουν και οι άντρες πως λειτουργεί το γυναικείο σώμα

Γενικά, είμαι υπέρμαχος της γνώσης ακόμα κι όταν αυτό αφορά το πως ζευγαρώνουν τα μυρμήγια
Κάτι που φυσικά δεν είναι χρήσιμο σε μας αλλά παρόλα αυτα, δεν παύει να είναι μια γνώση

Οι γνώσεις, διευρύνουν το μυαλό μας και τους ορίζοντες μας είτε μας αφορούν είτε όχι

Μα δε διαφώνησα σε αυτό! Συμφωνω κι επαυξάνω! Απλά εσύ αυτή τη φράση δεν την είπες σε μια κοπέλα που προσπαθεί να κάνει παιδί και δεν τα κατάφερε με την πρώτη (οπότε η γνώση θα ήταν όντως χρήσιμη για να μην απογοητευτεί) αλλά σε μια κοπέλα που φοβάται μην τυχόν μείνει έγκυος. Τέλος πάντων δεν έγινα κατανοητή. Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι αυτή η πληροφορία που εσύ καλώς έδωσες μπορεί να την ακούσει κάποια κοπέλα άπειρη και να τη διαστρεβλώσει στο μυαλό της ή να την μεταφέρει λάθος σε μια φίλη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
[...]Η ΚΕ ανέφερε κάτι επιστημονικό τονίζοντας στην συνέχεια την άποψή της περί της σημασίας της αντισύλληψης. Δεν βρίσκω πού είναι το κακό κι άλλωστε το θέμα του συγκεκριμένου topic δεν ήταν ''Οδηγίες της 1ης φοράς για 15χρονες'', για τα tests εγκυμοσύνης γίνεται συζήτηση. Δεν είναι δυνατό να αυτολογοκρινόμαστε κι ούτε να λέμε μόνο αυτά που θεωρούμε ''πολιτικώς ορθά'' δημιουργώντας κλίμα καταστροφολογίας. Όταν κάποιος θέλει να ερμηνεύσει κάποια πράγματα όπως θέλει το κάνει και στα 30! Ξέρω πολλές κοπέλες με περιστασιακούς συντρόφους που δεν παίρνουν προφυλάξεις, θεωρούν αντισύλληψη το χάπι της επόμενης μέρας κι όσον αφορά τα αφροδίσια δεν τα σκέφτονται καν. Αν βέβαια τις ρωτήσεις ξέρουν όλο το επιστημονικό υπόβαθρο αυτών των ζητημάτων, αλλά δεν τις αγγίζει. Ας μην κολλάμε οπότε σε αυτό που έγραψε η ΚΕ με όλη την καλή διάθεση, η οποία άλλωστε χρησιμοποιεί λόγο τόσο απλό και καθαρό που δεν μπορεί να παρερμηνευθεί ούτε από 10χρονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα παραπάνω μηνύματα προήλθαν από το θέμα "πόσο αξιόπιστα είναι τα τεστ εγκυμοσύνης;" ωστόσο στην ομάδα editor θεωρήσαμε ότι έχουν ενδιαφέρον και για την συζήτηση του θέματος της προληπτικής λογοκρισίας.

Μάλιστα εμφανίζονται και πολλές παράμετροι, όπως το ποίες κατηγορίες πληροφοριών και γνώσεων μπορεί ενδεχομένως να μην δημοσιοποιούνται ελεύθερα, αν αφορούν σε συγκεκριμένες κατηγορίες πολιτών και σε ποίες. Τέλος, πώς θα ελέγχεται η διαδικασία της ελεγχόμενης δημοσιοποίησης ήτοι ποιός θα μας φυλάξει από την διαδικασία αυτή.

Ίσως τελικά όλα αυτά φτάνουν και στο ζήτημα εάν υπάρχει κοινωνία που να έχει τόσο καλά εκπαιδευμένους πολίτες ώστε να είναι ικανοί να διαχειριστούν την όποια πληροφορία τους αφορά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Λοιπόν, μπορεί να είναι προς όφελος κάποιων να μη γνωρίζουν κάποια πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ την ατομική ελευθερία ύψιστο αγαθό και είμαι κατά κάθε αυτόκλητου προστάτη-σωτήρα. The road to hell is paved with good intentions.

Ως συνέπεια του παραπάνω αξιώματος του προσωπικού μου ηθικού συστήματος, είμαι κατά και κάθε απόπειρας σκοταδισμού "για το καλό του/της/μας".
Το αστείο είναι ότι συνήθως οι ίδιοι άνθρωποι που υποστηρίζουν το σκοταδισμό σε τέτοια θέματα, εξοργίζονται όταν πιστεύουν ότι το κράτος ("ΑΥΤΟΙΙΙΙ") κάνουν το ίδιο, αποκρύπτοντας πληροφορίες "για το καλό" των πολιτών.

Ο κάθε (ενήλικας) άνθρωπος για μένα έχει την ευθύνη των πράξεων του και δεν θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να αποφασίσω εγώ γι'αυτόν τι θα γνωρίζει και τι όχι. Άλλωστε, μπορεί να κάνω και λάθος!! Ενδεχόμενο που κανείς αυτόκλητος προστάτης δεν εξετάζει ποτέ.

Ακόμη και όσον αφορά ψευδείς πληροφορίες, είναι ευθύνη του ατόμου να τις κρίνει και να τις φιλτράρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι η έκθεση του κάθε ατόμου σε ποικίλες απόψεις και θεωρίες το βοηθά να οξύνει την κριτική του σκέψη και να δημιουργήσει την προσωπική του κοσμοθεωρία. Εξάλλου τα καλά επιστημονικά άρθρα στην βιβλιογραφική ανασκόπηση ακολουθούν ακριβώς την συγκεκριμένη γραμμή. Οπότε είμαι κατά της λογοκρισίας.

Αυτό που με ενοχλεί οπότε είναι το αντίθετο. Όταν κάποιος παρουσιάζει στοιχεία και θεωρίες που τον βοηθούν να τεκμηριώσει την άποψή του, αποκρύπτοντας επίτηδες κάποια που πιθανώς να ωθούσαν τον συνομιλητή του να κοιτάξει και την αντίθετη πλευρά. Λογικό, δεν θα το αρνηθώ, αλλά ορισμένες φορές τρελαίνομαι με τον τρόπο που προωθούνται μερικές απόψεις όταν υπάρχουν ιδιαιτέρως τρανταχτά επιχειρήματα προς άλλη κατεύθυνση.

Να αναφέρω επίσης ότι μιλάω για ενήλικες. Όχι ότι τα παιδιά δεν πρέπει να οξύνουν την κριτική τους σκέψη, παρόλα αυτά δεν μπορεί το κάθε παιδί στο κάθε στάδιο της ανάπτυξής του να κατανοήσει όλες τις έννοιες, επομένως θα πρέπει να του μαθαίνουμε πράγματα κι έννοιες σε πλαίσιο που να μπορεί να αντεπεξέλθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top