Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Βλέπω οτι σε αυτό το θέμα θεωρείτε την απιστία μιας βραδιάς "αδυναμία". Δεν μπορώ να το καταλάβω... Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Αν ο φίλος μου με απατούσε έστω και μία φορά θεωρώ πως θα χώριζα γιατί θα ήταν κάτι που θα με κατέτρεχε και τελικά θα χαλούσε τη σχέση ούτως ή άλλως. Όσο κι αν μετάνιωνε και παρακαλούσε κλπ κλπ, δε νομίζω ποτέ να τον συγχωρούσα. Γιατί από τη στιγμή που πήγε με άλλη, απλά δεν είναι δικός μου. Κι αν δεν είναι δικός μου, να πάει στο καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα το θεμα δεν ειναι οτι δε θα ειναι πλεον δικος σου, αλλα οτι για να απιστησει σημαινει οτι καπως, καπου υπηρχε αναμεσα σας ενα "κενο", ενα προβλημα, κατι τελος παντων που ομως πιθανοτατα να μην μπορει ειτε να καλυφθει ειτε να λυθει.
Βασικα για μενα δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια το εαν θα καταληξει με την οποιαδηποτε στο κρεββατι, αλλα γενικοτερα το γεγονος οτι σκεφτηκε και ποθησε καποια αλλη. Για μενα αυτο αρκει. Το εαν θα το επραττε κιολας, απλα θα ηταν ενα "πλας" μικρης ομως σημασιας.
Ειναι π.χ σα να ειμαστε σε ενα μαγαζι και να θελει να χαλβαδιασει μια γκομενα απεναντι και να μην το κανει επειδη με συνοδευει. Να το χεσ@, με τα συγχωρησεως.

Τωρα περι αδυναμιας...
Μαλλον κενα της υπαρχουσας σχεσης καλυπτει ακομα και το "ουαν ναιτ σταντ". Τι σημαινει εχω αδυναμια στο εν λογω θεμα και υποκυπτω?!
Ο ερωτευμενος και συναισθηματικα καλυμμενος ανθρωπος, δεν εχει τετοιου ειδους "αδυναμιες".
Οσοι θεωρουν πως εχουν, απλα δεν ισχυουν τα ανωτερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
α τωρα να σας πω και γω το τελευταιο κουλο που ακουσα.
παντρεμενος με δυο παιδια να διατεινεται οτι ειναι πληρως ευτυχισμενος με την οικογενεια του, με την γυναικα του , την αγαπαει , την λατρευει αλλα μιλαει με μια αλλη και βρισκεται κιολας...:confused:

τωρα αυτο το ειμαι πολυ ευτυχισμενος και την αγαπαω την λατρευω αλλα θελω κιολας να εχω και μια φιλεναδα εγω δεν μπορω να το καταλαβω.. :confused:

καταρχην θα συμφωνησω. μονο και μονο που μπαινει ο αλλος στη διαδικασια της εγκαφαλικης απατης οπως την ονομαζω, δηλ. σκεφτεται και ποθει καποιον/α αλλη τοτε κατι δεν παει καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
εγω ισως και να συγχωρουσα την απιστια αν ειχε γινει μια φορα..αν και πιστευω πως και παλι κατι θα με ετρωγε μεσα μου..θα ελεγα..''κι αν ξαναγινει??'':/: βεβαια ολα αυτα τα..''ημουνα μεθυσμενος'' ''ημουνα χαλια ψυχολογικα'' κτλ τα ακουω βερεσε! ισως να εκτιμουσα περισσοτερο το ''ηθελα να το κανω!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
αν γινει μια θα γινει κ αλλη, ειναι πολυ σπανιο να μην ξαναγινει, οποτε θα χωριζα...

δεν θα το αντεχα, να ξερω οτι εχει παει με αλλη κ οτι μετα αγιιζει εμενα. δεν θα αφηνα κανεναν να με ριξει τοσο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
αν γινει μια θα γινει κ αλλη, ειναι πολυ σπανιο να μην ξαναγινει, οποτε θα χωριζα...

δεν θα το αντεχα, να ξερω οτι εχει παει με αλλη κ οτι μετα αγιιζει εμενα. δεν θα αφηνα κανεναν να με ριξει τοσο πολυ...

πφφφ εχεις δικιο..:/::/: αλλα αν τον αγαπας??:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
πφφφ εχεις δικιο..:/::/: αλλα αν τον αγαπας??:/::/:

αν εχεις την δυναμη να ξερεις οτι εχει παει με αλλη και να το αντεξεις καλως... εγω δεν θα το αντεχα, εξαλλου ειμαι της αποψης οτι αν μπορεσεις και το κανεις μια μπορεις και αλλες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Για να μη θεωρητικολογώ μόνο, δηλώνω ότι έχω συγχωρήσει. Εντάξει μια περίπτωση ήταν, αλλά θεώρησα ότι κάποια πράγματα που επενδύει κανείς σε μια σχέση βαραίνουν περισσότερο από παροδικά λάθη. Δεν το μετάνοιωσα και μέχρι στιγμής μάλλον έπραξα σωστά. Άλλωστε, ποιός ξέρει τί θα ξημερώσει και για μένα αύριο?

Επειδή όμως μου γεννήθηκε η απορία:

Πώς θα θέλατε να αντιμετωπιστεί μια δική σας απιστία? ;)

Είστε τόσο σίγουρες/οι ότι δεν θα βρεθείτε ποτέ στη θέση του να παρασυρθείτε σε ένα τέτοιο λάθος?
Μια απιστία μπορεί να είναι υπόθεση ατυχήματος της μιας βραδιάς ή συνειδητή επιλογή καθ΄έξιν, κατά συρροή και κατ' εξακολούθησιν...
Εφόσον λίγο πολύ ξέρετε τί είσαστε διατεθειμένες/οι να συγχωρήσετε και τί όχι,
Τί θα θέλατε να μπορούν και οι άλλοι να σας συγχωρήσουν just in case?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Προσωπικά αν πάω με άλλον τη στιγμή που έχω σχέση πάει να πει οτι η σχέση μου τελείωσε, τα συναισθήματα δεν υπάρχουν πια, οπότε δε με πολυνοιάζει αν θα με συγχωρέσει ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Προσωπικά αν πάω με άλλον τη στιγμή που έχω σχέση πάει να πει οτι η σχέση μου τελείωσε, τα συναισθήματα δεν υπάρχουν πια, οπότε δε με πολυνοιάζει αν θα με συγχωρέσει ο άλλος.

Ακριβως το ιδιο νοιωθω και εγω!!
αν ειναι να το κανω μου χει τελειωσει το προηγουμενο οποτε δεν με νοιαζει και πολυ.
επειδη ομως θελω να μαι ησυχη με την συνειδηση μου και δεν θελω να πληγωνω τους ανθρωπους δεν το κανω... αν ειναι να κανω κατι ειτε το λεω ειτε εχω χωρισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ θα ενεργούσα ανάλογα με τα κέφια της ημέρας....
στην καλύτερη περίπτωση θα της έλεγα..., δεν τρέχει και μία :kissing:
στην χειρότερη περίπτωση..., θα της πάταγα και μία :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι τόσο απλό...Θα χώριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα έκανα, ειλικρινά.
Παλιότερα ήμουν πολύ κάθετη. Θα χωριζα.&-
Τώρα πια δεν ξέρω. Πιστεύω ότι δεν θα συγχωρούσα μια παραλληλη σχέση. Μπορεί όμως και να συγχωρούσα μια απιστία της μιας βραδυάς. Εξαρτάται όμως από πολλά πράγματα.

Για να μη θεωρητικολογώ μόνο, δηλώνω ότι έχω συγχωρήσει. Εντάξει μια περίπτωση ήταν, αλλά θεώρησα ότι κάποια πράγματα που επενδύει κανείς σε μια σχέση βαραίνουν περισσότερο από παροδικά λάθη. Δεν το μετάνοιωσα και μέχρι στιγμής μάλλον έπραξα σωστά. Άλλωστε, ποιός ξέρει τί θα ξημερώσει και για μένα αύριο?

Επειδή όμως μου γεννήθηκε η απορία:

Πώς θα θέλατε να αντιμετωπιστεί μια δική σας απιστία? ;)

Είστε τόσο σίγουρες/οι ότι δεν θα βρεθείτε ποτέ στη θέση του να παρασυρθείτε σε ένα τέτοιο λάθος?
Μια απιστία μπορεί να είναι υπόθεση ατυχήματος της μιας βραδιάς ή συνειδητή επιλογή καθ΄έξιν, κατά συρροή και κατ' εξακολούθησιν...
Εφόσον λίγο πολύ ξέρετε τί είσαστε διατεθειμένες/οι να συγχωρήσετε και τί όχι,
Τί θα θέλατε να μπορούν και οι άλλοι να σας συγχωρήσουν just in case?

Κάποτε ήμουν επίσης κάθετη. "Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω, όταν είμαι με κάποιον άνθρωπο είμαι 100% με αυτόν και δεν με νοιάζει τίποτα άλλο κλπ κλπ κλπ".
Πλέον ούτε για τον εαυτό μου δεν βαζω το χέρι μου στη φωτιά. Αν πάντως το εκανα και ήταν πραγματικά ένα λάθος, θα ήθελα (θα ήθελα, δεν θα το περίμενα ή απαιτούσα) να με συγχωρέσει. Αν πάλι δεν μπορούσε θα το καταλάβαινα. Σε τελική το φάουλ θα ήταν δικό μου...Αν πάλι το έκανα επειδή δεν θα υπήρχε τίποτα να με κρατάει με τον σύντροφό μου, μάλλον θα έφευγα κιόλας από αυτή τη σχέση από μονη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω την αντιμετωπιζω αυτοκαταστροφικα...δεν ξερω γιατι...κατηγορω εμενα! οι φιλες μου με βριζουν...μπρρρρρ:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όλοι οι σύγχρονοι επιστήμονες που ειδικεύονται γύρω από το σεξ και τις σχέσεις υποστηρίζουν το εξής " την απιστία της μιας βραδιάς μην την φανερώσεις, ακόμη κι αν θες να είσαι ειλικρινής στη σχέση σου, γιατί χαλάς την ισορροπία......"
όλοι στη θεωρία είμαστε καλοί και μεγαλόψυχοι, αλλά όταν το ακούς να στο λέει το ταίρι σου, δεν είναι κι ότι το καλύτερο........ακόμη κι αν είναι της μιας βραδιάς απιστία....πρέπει να έχεις γερό στομάχι και κότσια για να μπορεσεις να το δεχτείς, να νιώσεις ξανά εμπιστοσύνη και να πεις οκ συνέβη...θα μπορούσε να συμβεί και σε μένα........
το μυαλό δυστυχώς ή ευτυχώς αυτόν τον παράγοντα "θα μπορούσε να είχε συμβεί και σε μένα" τον ξεχνάει όταν ακούσει για απιστία από τον/την συντροφό του....ενώ στη θεωρία και σε συζητήσεις όλοι μπορεί να το έχουμε πεί και να έχουμε δείξει ανοιχτοί και μεγαλόψυχοι......

οκ αν δεν το καταλάβεις δεν το κατάλαβες... το θέμα είναι άμα το υποπτεύεις ή έχεις στοιχεία πως κινείσαι;;;;; το συζητάς ή απλά φεύγεις;;;;;;;;;;

οι παράλληλες σχέσεις τύπου εσύ έισαι η νόμιμη/ος κι εσύ η παράνομη/ος είναι επικίνδυνες, διότι εκεί παύει να υπάρχει η ειλικρίνει αλλά αρχίζουν οι διπλοί ρόλοι, όπου θα πρέπει να λες ένα σωρο ψέματα τύπου, είχα πολύ δουλειά, προέκυψε ένα σεμινάριο που μου είπε ο εργοδότης μου να πάω να το παρακολουθήσω άμεσα.....να τις/τους αποκαλείς και τις/τους δυο καρδια μου για να μην μπερδεψεις τα ονόματα κτλ κτκλ κτλ......εκεί πλέον νομίζω ότι όποιος κι αν το κάνει άντρας ή γυναίκα απλά είναι ανασφαλής δεν έχει τα κότσια να πάρει τη ζωή στα χέρια του και γουστάρει να φτιάξει ένα κόσμο γύρω από αυτόν που θα ικανοποιεί αποκλειστικά και μόνο αυτόν.....

χμμμμμμμ, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό αντρών και γυναικών έχουν περάσει την απιστία της μιας βραδιάς ή καλύτερα την απιστία ολίγων ωρών...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πάντως σε εμένα βάζω το χέρι μου στη φωτιά οτι δε θα μπορούσε να συμβεί. Κι αυτό γιατί όταν αγαπώ κάποιον η ψυχή μου και το κορμί μου είναι δοσμένα σε αυτόν - οι υπόλοιποι είναι απλά κομπάρσοι της ευτυχίας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μη βαζεις το χερι σου στη φωτια ουτε για τον εαυτο σου και για κανενα θεμα...

Ο εαυτος μας
διαρκως μας εκπλησσει αλλες φορες ευχαριστα και αλλες δυσαρεστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Μη βαζεις το χερι σου στη φωτια ουτε για τον εαυτο σου και για κανενα θεμα...

Ο εαυτος μας
διαρκως μας εκπλησσει αλλες φορες ευχαριστα και αλλες δυσαρεστα...

θα συμφωνησω..ποτε μην λες ποτε..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για κάποια πράγματα βάζω το χέρι μου στη φωτιά κι είμαι σίγουρη οτι δε θα αλλάξει αυτό ώσπου να πεθάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Για κάποια πράγματα βάζω το χέρι μου στη φωτιά κι είμαι σίγουρη οτι δε θα αλλάξει αυτό ώσπου να πεθάνω.

στο ευχομαι!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top