Πώς χρησιμοποιεί το κάθε φύλο το μυαλό του;

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
οπως ειπα και σε αλλο θρεντ, η εμπνευση επιτελους εφτασε. αργησε, αλλα χαλαλι. τεσπα τωρα μπορω παλι να γραψω. και εχω πρωταγωνιστες και των δυο φυλων, αλλα ο αφηγητης ειναι αντρας. επειδη εγω δεν ειμαι αντρας (εκπληξη!!!) θα ηθελα ολοι οι φορουμιτες να με διαφωτισουν λιγο για το θεμα.. ..
ειναι, ρε σεις, οτι δεν μπορει ο αλεξ να ειναι ομοιος και παρομοιος με τη νινα! που φτασαμε πια; αρα πλιιιιιιιιιιιζ βοηθηστε με!! τι συμβαινει με τα δυο φυλα γενικα, και πως μπορω εγω αν γραψω εναν αλεξ που να ειναι αλεξανδρος κι οχι αλεξανδρα;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
οπως ειπα και σε αλλο θρεντ, η εμπνευση επιτελους εφτασε. αργησε, αλλα χαλαλι. τεσπα τωρα μπορω παλι να γραψω. και εχω πρωταγωνιστες και των δυο φυλων, αλλα ο αφηγητης ειναι αντρας. επειδη εγω δεν ειμαι αντρας (εκπληξη!!!) θα ηθελα ολοι οι φορουμιτες να με διαφωτισουν λιγο για το θεμα.. ..
ειναι, ρε σεις, οτι δεν μπορει ο αλεξ να ειναι ομοιος και παρομοιος με τη νινα! που φτασαμε πια; αρα πλιιιιιιιιιιιζ βοηθηστε με!! τι συμβαινει με τα δυο φυλα γενικα, και πως μπορω εγω αν γραψω εναν αλεξ που να ειναι αλεξανδρος κι οχι αλεξανδρα;;;:hmm:

Το ερωτημα σου ειναι αν ενας συγγραφεας μπορει να γραψει μυθιστορημα με πρωταγωνιστη αντιθετου φυλου;

Αν ναι, εγω πιστευω οτι μπορει και δεν νομιζω να ειναι δυσκολο. Σε ενα απο τις καλλιτερες προσπαθιες μου, που την εχασα με καψιμο του δισκου :cry: , ο συμπρωταγωνιστής ήταν γυναίκα και δεν συνάντισα κανενα ιδιαιτερο πρόβλημα. Πιστεύω ότι αρκει το ενστικτό σου και γενικα η εμπειρια σου. Ωστόσο αν θελεις να πετυχεις την μεγιστη δυνατη εξομοίωση ενος αντρα, μπορεις να ρωτας καποιον γνωστό τι θα εκανε σε καποια περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ναι αλλα τι θα κανω, θα κυκλοφορω με τη πλοκη στα χερια για να ρωτησω τον κολλητο πχ τι θα εκανε εκει κι εκει? απαντηση¨:ελα ντε....
να πω ομως, τελικα αυτο το θεμα δε μου φιανεται πολυ καταλληλο για φορουμ γιατι με αυτα τα ζητηματα δε μπορεις να μιλησεις με ολους...αρα mods κανετε οτι νομιζετε.....ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
ναι αλλα τι θα κανω, θα κυκλοφορω με τη πλοκη στα χερια για να ρωτησω τον κολλητο πχ τι θα εκανε εκει κι εκει?
Δεν ειναι αναγκη να ρωτας για ολα... για οσα πχ το ενστικτο σου δεν σε βοηθαει ή εμπιρεια σου νιωθεις οτι δεν ειναι αρκετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Χαίρομαι που έχουμε νέους λογοτέχνες εδώ μέσα ..:)
Ιnes γνώμη μου ότι εφόσον έχεις το ταλέντο και τη φαντασία του συγγραφέα,μπορείς να πλάσεις στο μυαλό σου και στο χαρτί έναν αντρικό χαρακτήρα όπως τον θέλεις εσύ !Ανάλογα με το τί μήνυμα θέλεις να περάσεις μέσα από το έργο σου...Δηλαδή δε χρειάζεται να αναμασάει κλισέ συμπεριφορές ;)

Εdit :'οταν τελειώσει ,να ελπίσω ότι θα γίνει διαθέσιμο στους e-stekites ? 'Η θα το κρατήσεις για αυστηρά προσωπική σου ικανοποίηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Χαίρομαι που έχουμε νέους λογοτέχνες εδώ μέσα ..:)
Ιnes γνώμη μου ότι εφόσον έχεις το ταλέντο και τη φαντασία του συγγραφέα,μπορείς να πλάσεις στο μυαλό σου και στο χαρτί έναν αντρικό χαρακτήρα όπως τον θέλεις εσύ !Ανάλογα με το τί μήνυμα θέλεις να περάσεις μέσα από το έργο σου...Δηλαδή δε χρειάζεται να αναμασάει κλισέ συμπεριφορές ;)

Εdit :'οταν τελειώσει ,να ελπίσω ότι θα γίνει διαθέσιμο στους e-stekites ? 'Η θα το κρατήσεις για αυστηρά προσωπική σου ικανοποίηση ?

ευχαριστω πολυ :) . καλα, αυτο με το να περασω το συγγραμμα στο ιντερνετ το σκεφτομουν χτες και κατεληξα στο οτι μονο να τα παω απο χαρτι σε πισι γινεται....σκανερ δεν εχω...αλλα περιπλοκα γκατζετς δεν εχω....και τα γραμματα μου ειναι και σαν την γραμμικη Α.

οσο για το αλλο, δε σσημαινει οτι ο χαρακτηρας θα εχει κλισε συμπεριφορα, αλλα ειναι αλεξ, και δε θελω να καταληξει ινες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
μα γιατί,θα είχε μεγαλο λογοτεχνικο ενδιαφερον μια Ινες σε αντρικη εκδοση :P

Μαλλον δεν εγινα κατανοητη !Το χαρακτηρα του αντρα θα τον πλασεις όπως θες εσύ !Μπορει να μην υπαρχει αυτο στην πραγματικοτητα,αλλα μεσω της πενας μπορει να υπαρξει !Δε θα ειναι ενας Αλεξ με το χαρακτηρα που εχει η Ινες (δηλαδη οχι πως θα αντιδρουσε η Ινες σε αυτη την περιπτωση,αλλα πως θα ηθελε η Ινες να αντιδρασει ενας αντρας σε αυτη την περιπτωση !)...
Αναλογα βεβαια με το σκοπο και την κεντρικη ιδεα του μυθηστορηματος σου..Πχ αν θες να παρουσιασεις μια αναπαρασταση των συγχρονων σχεσεων,τοτε ναι θα χρειαστεις δειγματα υπαρκτης και όχι ιδεατής αντρικης συμπεριφορας ετσι ωστε να ειναι ρεαλιστικό !
Δύσκολο και περιπλοκο το συγγραφικο εργο,έχει πολλές παραμετρους και καλη επιτυχια !

π.σ.Αν θες να παρεις μια πολυ γενικη ιδεα για τις διαφορες αντρικης-γυναικείας σκέψης ,ίσως να διάβαζες το ''Αντρες από τον Αρη ,γυναικες απο την Αφροδίτη''.Δεν το διαβασα αλλα εχω ακουσει καλα λογια.Δοκιμασε το αν θες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να σκεφτείς από πριν την προσωπικότητα του χαρακτήρα που θες να πλάσεις.Να τη σκεφτείς σχετικά ολοκληρωμένα, έτσι ώτσε μετά να σου έρχονατι αυτόματα οι αντδράσεις του σε διάφορες καταστέσεις, ακόμα και τα λόγια του.Το ίδιο θα σημβαίνει με κάθε χαρακτήρα που πλάθεις.Γιατί να δυσκολευτείς περισσότερο σε έναν άντρα, απ'ότι σε μία γυναίκα εντελώς διαφορετική από σένα?

Ines για Νόμπελ!Τώρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ινάκι, εσύ είσαι ο δημιουργός, επομένως μπορείς να πλάσεις τον κάθε χαρακτήρα όπως εσύ θέλεις. Οι σκέψεις των ηρώων σου, αντρικές και γυναικείες, θα διαμορφώνονται ανάλογα με τη δική σου έμπνευση, οπότε αδιαφόρησε για τους "κανόνες" και απλά άφησε τη φαντασία σου και το πνεύμα σου να καλπάσουν.....

Υ.Γ. Εννοείται πως στον πρόλογο θα γράψεις ευχαριστίες για όλα τα μέλη του e-steki, εεεεε????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Υ.Γ. Εννοείται πως στον πρόλογο θα γράψεις ευχαριστίες για όλα τα μέλη του e-steki, εεεεε????:P

ε, τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται!!
αλλα να πω, ρε σεις, δε γινεται να μιλαει, πχ, ενα αγορι οπως ενα κοριτσι! ψαξτε παραδειγματα......και δε θελω να φαινεται η παρουσια μου. υποτιθεται πως ενας χαρακτηρας ειναι καλος οταν ο λεμε τωρα αναγνωστης δε σκεφτεται "αααααααααπ, να τη και η ινες......παντα ετσι ηταν!"
δλδ υπαρχουν μερικα πραματα που γινονται αλλιως.....πχ, διορθωστε με, τα αγορια χρησιμοποιουν μικροτερες προτασεις. απο την αλλη, ισως οι φιλοι μου να ειναι καφροι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να σκεφτείς από πριν την προσωπικότητα του χαρακτήρα που θες να πλάσεις.Να τη σκεφτείς σχετικά ολοκληρωμένα, έτσι ώτσε μετά να σου έρχονατι αυτόματα οι αντδράσεις του σε διάφορες καταστέσεις, ακόμα και τα λόγια του.Το ίδιο θα σημβαίνει με κάθε χαρακτήρα που πλάθεις.Γιατί να δυσκολευτείς περισσότερο σε έναν άντρα, απ'ότι σε μία γυναίκα εντελώς διαφορετική από σένα?

ελα ντε.........κι ομως, κι ομως. δλδ οτι ειναι ολοκληροι και αναπνεουν ειναι, αλλα οσο να 'ναι......εχουμε κι αποριες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ines για εμενα δεν υπαρχει γυναικειος ή αντρικος τρόπος ομιλιας ... Ολα αυτά είναι κατάλοιπο εποχων που σίγουρα δεν ειμαστε περιφανοι για αυτο... Και απο τι εχω καταλαβει απο τα post σου ουτε και εσυ δεν συμφωνεις με αυτα ...

Σκεψου μονο χαρακτηριστικα που θελεις να εχει ο ηρωας ... π.χ. αποτομος, ευαισθητος, αγαρμπος , χαζος κτλ κτλ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ines για εμενα δεν υπαρχει γυναικειος ή αντρικος τρόπος ομιλιας ... Ολα αυτά είναι κατάλοιπο εποχων που σίγουρα δεν ειμαστε περιφανοι για αυτο... Και απο τι εχω καταλαβει απο τα post σου ουτε και εσυ δεν συμφωνεις με αυτα ...

κοιτα......οπως και να το κανουμε, ενα αγορι δεκαεφτα χρονων, θα μιλαει αλλιως απο ενα κοριτσι. δε λεω οτι απαραιτητα θα μιλαει σαν καφρος, αλλα σιγουρα θα εχει ενα διαφορετικο υφος. δε μπορει, ισως να ειναι πιο αποτομος ο λογος του, με περισσοτερες αναπνοες, λιγοτερα κομματα. δεν ξερω αν βγαζει νοημα, αλλα το ειχα προσπαθησει στο προηγουμενο συγγραμα και μου εβγαινε ενα υφος ημι-υβριδικο.


Σκεψου μονο χαρακτηριστικα που θελεις να εχει ο ηρωας ... π.χ. αποτομος, ευαισθητος, αγαρμπος , χαζος κτλ κτλ ...
καλα, μου εχει βγει εντελως απροβλεπτος. ειναι γκρινιαρης, γυναικας (αλλα θα δει τι θα παθει στα χερια μου, θα δει:D ) και ειναι γενικα δυσκολο ατομο.
σορι που σας πρηζω.......απλα νιωθω την αναγκη να τα πω καπου! αφου οι φιλοι μου δεν ενδιαφερονται..........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ines δεν ξέρω αν πρέπει να σκέφτεσαι τόσο αναλυτικά (αναπνοές, κόμματα) το πώς θα μιλάει ο ήρωάς σου και ίσως απλά να γράφεις αυτό που θα σου έρχεται πρώτο στο μυαλό, αφού όμως "μπεις" στο χαρακτήρα του.Κάτι σαν ηθοποιϊα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτα ... εγω σε μια παλιωτερη προσπαθεια ο αντρας ειναι ο ευαισθητος κτλ κτλ ενω η γυναικα ... καποιος πιο καφρος χαρακτηρας!
Ενω στην παροντικη προσπαθεια ο αντρας ειναι λιγακι καφρος! ... Οπως καταλαβαινεις ... προσωπικα δεν χωριζω τον τροπο ομιλιας τις γυναικας και του αντρα ! απλως διαχωριζω τον ευαισθητο απο τον αποτομο κτλ κτλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
δεν ειναι τοσο ευκολο αυτο ομως.....αυτο μ την ηθοποιοια δλδ. οσο να 'ναι, δεν θα μπεις ευκολα στο πετσι του χαρακτηρα. και πρεπει αλλωστε να εχεις μια φυσικοτητα, εν αρχη.....μετα ο αλεξ πχ θα αρχισει να μιλαει σαν αλεξ κι οχι σαν ινες που παριστανει τον αλεξ πισω απο ενα στιλο. αλλα για να αρχισει να υπαρχει ενας πιστευτος αλεξ, πρεπει κι εγω να τον βοηθησω λιγο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κακα τα ψεμματα δεν μπορεις να φτιαξεις ενα ολοκαινουριο χαρακτηρα! Σιγουρα θα βασιζεται καπου ... ειτε σε εσενα ειτε στο προτυπο σου ειτε ....

Δες για παραδειγμα βιβλια απο διαφορους συγγραφεις! Θα δεις οτι υπαρχουν τεραστιες ομοιοτητες σε χαρακτηρες δημιουργηματα του ιδιου συγγραφεα!
Παρε για παραδειγμα τον St. King που νομιζω οτι ειναι πολυ φανερο αυτο ... Αν διαβασεις 2-3 βιβλια θα δεις μετα οτι οι χαρακτηρες στα υπολοιπα βιβλια θα φαινονται γνωριμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
οντως......ομως εινια τα μικρα χαρακτηριστικα και οι λεπτομεριες που θα κανουν τον αναγνωστη να θυμαται τον χαρακτηρα οσο και αν μοιαζει. γιατι αν αλλαζουν λιγα αλλα βασικα πραματα, ενταξει, θα εχει ο καθενας τη δικη του φωνη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
οντως......ομως εινια τα μικρα χαρακτηριστικα και οι λεπτομεριες που θα κανουν τον αναγνωστη να θυμαται τον χαρακτηρα οσο και αν μοιαζει. γιατι αν αλλαζουν λιγα αλλα βασικα πραματα, ενταξει, θα εχει ο καθενας τη δικη του φωνη......
Συνηθως αυτο που μενει στον αναγνωστη ειναι οι πραξεις του χαρακτηρα ή καποιες ατακες! Σπανια αναλυουν το χαρακτηρα εις βαθος! Τουλαχιστον αυτο μου εχει δειξει η μικρη πειρα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς να φτιάξεις έναν ολόκληρο χαρακτήρα απο την αρχή.
Το ότι θα έχει γνωρίσματα απο εσένα δεν είναι λάθος καθώς όλοι μας έχουμε κοινά γνωρίσματα και διαφορές πχ.ο Άλεξ μπορεί να είναι διεφθαρμένος η ινές όμως δεν είναι(ελπίζω:D ), σε κάποια στιγμή πετάει μια ατάκα που σου θυμίζει πολύ τον τρόπο που σκέφτεσαι εσύ,ο ανάγνωστης όμως δεν θα το συνδυάσει με σένα ακριβώς γιατί του έχεις δώσει ένα γνώρισμα που εσύ δεν έχεις.Αν τώρα η ηρωίδα σου ήταν μια κοπέλα στην ηλικία σου με τις δικές σου ανησυχείες τότε όλοι θα σκεφτόντουσαν πίσω απο αυτήν κρύβεται η ινές.
Κοινώς ο αναγνώστης δεν ξέρει ούτε τον τρόπο με τον οποίο διμιούργησες τον Άλεξ και απο την στιγμή που θα αρχίσει να διαβάζει ο Άλεξ στο μυαλό του θα πάρει σάρκα και οστά και θα είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα απο κάθε άλλο ήρωα του βιβλίου έστω κι αν διμιουργηθήκαν απο τον ίδιο άνθρωπο.
Να σου δώσω το πιο απλό παράδειγμα που μου έρχεται.Τον Στήβεν Κινγκ τον γνωρίζεις.Στο δικό μου μυαλό,χωρίς να έχω δει ούτε μια φωτο του τον είχα πλάσει σαν ένα καστανό,οξυδερκή,χωμένο σε ένα ξύλινο γραφείο άντρα.Στην ταινία στάσου πλάι μου ένας απο τους ήρωες είναι ο εαυτός του σε παιδική ηλικία.Και παρόλο που είναι όμοιος ο τρόπος σκέψης και οι ανησυχίες τους αν δεν ήταν γνωστό ότι είναι αυτοβιογραφική η ταινία δεν θα υπέθετα ότι αυτός είναι ο Κινγκ σε νεαρή ηλικία γιατί το στερεότυπο μου για αυτόν είναι διαφορετικό.
Κοινώς η πιο σωστή απάντηση μου φάνηκε του faithplus που σου πρότεινε πρώτα να διμιουργήσεις πλήρως τον ήρωα στο μυαλό σου,απο την εξωτερική του εμφάνιση μέχρι την προσωπικότητα του.Διμιουργώντας τους ήρωες στο μυαλό σου και θέτωντας κάποια γνωρίσματα του χαρακτήρα τους(ευγενείς,άγριος,νευρικός,υπομονετικός,έξυπνος,πονηρος κτλ) μόλις τους βάλεις σε πλοκή σχεδόν θα σου βγαίνει αυτόματα τι και πως θα το πουν.
Εξάλλου το πιο δύσκολο είναι να γράψεις την πρώτη παράγραφο μετά η φαντασία σου θα σε οδηγήσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top