Κάτι σαν Protagonist ...;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οταν ψαχνουν πολυ στην μουσικη ανακαλυψα τους "The Protagonist" (Πριν κανενα χρονο δλδ ) . Πορωθηκα τρελαθηκα ... Αρχισα να ψαχνω περισσοτερα για αυτους, οπως πχ αν εχουν αλλους δισκους εκτος απο αυτον που ειχα, δλδ τον A Rebours, αλλα ματαια. Τοτε αρχισα να ψαχνω παρομοια συγκροτιματα ... Το μονο που βρηκα ηταν οι "Ices Ages" και οι Xerkanex. Δυστυχως ομως δεν ηταν ακριβως που ζητουσα ... Αλλα μου εκαναν παρεα μαζι με τους Protagonist. Δυστυχως ομως με τρια album δεν μπορεις να τα βγαλεις περα. Για αυτο κανω αυτο thread που παραθετοντας και ενα δειγμα απο την μουσικη των The Protagonist εχω την ελπιδα να βρω κατι παρομοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • protagonist.mp3
    821.2 KB · Εμφανίσεις: 152

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος νομιζω οτι περιπου σε αυτο το στυλ ειναι οι Godspeed You Black Emperor.Απο το ελαχιστο που εχω ακουσει(1-2 τραγουδια και πριν σχετικο καιρο),αλλα αφου σε καει τοσο δοκιμασε τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Πολυ γκοθιά/dark ambient μου κάνει αυτό...
Αν και καλό θα ήταν να έβαζες και ένα ακόμα τραγούδι για να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το δείγμα (πχ εχουν καθόλου κιθάρες ή είναι μόνο πλήκτρα;)... Από αυτά που ξέρω εγώ, θα πρότεινα Fields of the Nephilim, Raison d' Etre, Deutsch Nepal (Dead Can Dance δεν αναφέρω καν γιατί αν δεν έχεις ακούσει,από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο Deutsch Nepal εχω το a silent seige. Δεν μου αρεσουν ... εχουν πολους ηχους που μοιαζουν με ηλεκτρικη κιθαρα.

Θα ψαξω να βρω οτι μπορω απο τους υπολοιπους που αναφερθηκαν.

The Protagonist, δεν πρεπει να εχουν καθολου κιθαρες ... τουλαχιστον ειμαι 99,9% απλως φοβαμαι οτι επειδη δεν γνωριζω τι ηχουν μπορουν να παραγουν τα πεταλακια πω καμια μπουρδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Άλλη σημαντική ερώτηση: Θέλεις φωνητικά ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μου κινησαν το ενδιαφερον:
  • Fields of the Nephilim
  • Raison d' Etr
Μου κινησαν το ενδιαφερον
  • Dead Can Dance
  • Godspeed You Black Emperor
Οσο για τα φωνητικα ... Δεν με χαλανε να υπαρχουν ... απλως αυτο που φοβαμαι ειναι να με τρελενει η μουσικη ... και να με ξενερουν τα φωνητικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Πάντως απλά πληροφοριακά οι Dead Can Dance θεωρούνται από τους πατέρες του είδους (και για μένα προσωπικά είναι από τα καλύτερα συγκοτήματα ever). Δεν ξέρω όμως αν θα σου αρέσουν καθώς πάντα υπεισέρχεται ο παράγοντας της υποκειμενικότητας. Άρχισε αν θέλεις από το άλμπουμ Aion (1990) που είναι ίσως το πιο προσιτό/ώριμο του συγκροτηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μολις αγορασα* το Aion ... :) Thanks :) Θα προσπαθησω να ακουσω περισσοτερα και απο τα υπολοιποα



*απο itunes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μολις αγορασα* το Aion ... :) Thanks :) Θα προσπαθησω να ακουσω περισσοτερα και απο τα υπολοιποα



*απο itunes
Έτσι! Δε θα το μετανιώσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
από godspeed άκου τον yanqui u.x.o δίσκο... άμα σου αρέσει το στυλάκι τους πάντως υπάρχουν αρκετές αξιόλογες μπάντες στον "ακραίο" μέταλ χώρο...

οι fotn μαμάνε imo, ειδικά το nefilim και το elizium (το zoon που βγήκε χρόνια αργότερα είναι διαφορετικό στυλ, βαράει πολύ :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τωρα ακουω το Aion αν και δεν ειναι το στυλ που ψαχνω ... μου αρεσει τρελα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
dead can dance ftw...

έχω κολήσει μέρες τώρα με το "i can see now" απο το "toward the within"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σήμερα γνώρισα τους elend αγόρασα και πριν λίγο τους 2 τελευταίους δίσκους (απο itunes). Αυτή την στίγμη ακούω τον δισκο sunwar the dead και κοβω φλέβα. Νομίζω ότι αξίζουν κατι παραπάνω απο ένα ακούσμα απο αυτούς που τους αρέσουν τα παραπάνω συγκροτίματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βγαλαν καινουριο δισκο η Protagonist ... και το θελω!!!!!! αλλα δεν το βρισκω πουθενα.

Υ.γ.: υπαρχει ειδος μουσικης νεοκλασσικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top