Ανύπαντρες μητέρες

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγκρίνεται ή κατακρίνεται την επιλογή κάποιων γυναικών να μεγαλώσουν μόνες τους ένα παιδί;
Οι κοπέλες του φόρουμ θα μπορούσατε να γίνετε μία ανύπαντρη μητέρα;
Οι άντρες του φόρουμ θα δεχόσασταν την απόφαση μιας φίλης-γνωστής-συγγενή να γίνει ανύπαντρη μητέρα;Θα κάνετε σχέση με μια γυναίκα που έχει παιδί εκτός γάμου;

Θεωρείτε ότι θα έχει επίπτωση στην ψυχολογία του παιδιού αργότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
[offtopic]Εγκρίνετε ή κατακρίνετε[/offtopic]
Δύσκολα μας βάζεις κατά τα άλλα...
Είναι κάτι που σηκώνει πολύ προβληματισμό και με τέτοια γ@μ@τη μέρα, δεν μπορώ να προβληματίζομαι (χμμμ, κι αυτό offtopic ήταν τελικά :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μάλλον το να μεγαλώσει μια γυναίκα μόνη της ένα παιδί δεν είναι και τόσο συνειδητή επιλογή, αλλά αναγκαστική.Οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να κατακριθεί ή να εγκριθεί.Όλα κρίνονται από το πώς το μεγαλώνει.Σίγουρα πολλές ανύπαντρες μητέρες μεγαλώνουν καλύτερα τα παιδιά τουα απ'ότι μια "κανονική οικογένεια".
Αν μια φίλη-γνωστή-συγγενής βρισκόταν σε μια τέτοια θέση, ανάλογα με το χαρακτήρα της (αν ήξερα δηλαδή ότι είναι αρκετά δυνατή για να το κάνει), θα τη στήριζα.
Δεν ξέρω τι επίπτωση μπορεί να έχει στη ψυχολογία του παιδίου, αλλά πιστεύω θα υπάρχει μεγαλύτερο δέσιμο με τη μητέρα.

PS: Ω μεγάλε ζόργκναξ, δε μου βγάζεις απ'το μυαλό, ότι κάποια μίζα παίρνεις από το δήμο Πάρου ή απλά είσαι σαδιστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά το συζητάμε κι απο Δευτέρα δεν τρέχει τίποτα:D

@ Σίγουρα κάποια μίζα παίζει δεν εξηγείται αλλιώς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι κακο εχει να μεγαλωσει μια μητερα μονη το παιδι της ... απλως ... ισως να χρειαζεταν να αφιερωνει παρα πανω χρονο σχεση αν ειχε και τον πατερα ....

Οσο για την σχεση ...μου φαινετε γελοιο ... Οταν εισαι full ερωτευμενος δεν καθεσαι να σκεφτεσαι τετοια ... Και στην τελικη τι κακο εχει καποιος να ζει με μια γυναικα που εχει παιδι αλλα δεν ειναι δικο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
αν εχει την επιλογη να μεγαλωσει το παιδι με πατερα γιατι να μην το κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
αν εχει την επιλογη να μεγαλωσει το παιδι με πατερα γιατι να μην το κανει?
επειδη δεν τεριαζει με τον πατερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εξαρταται απο τις περιστασεις.. Αν η κοπελα δεν ταιριαζει με τον ευτυχη πατερα, καλυτερα να κρατησει μονη της το παιδι παρα να κανει εναν γαμο 'για τα ματια του κοσμου' που θα καταληξει σιγουρα σε διαζυγιο (ειδικα σε μικρες ηλικιες..).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν υπαρχει κατι το κακο στο ολο θεμα, αρκει να ειναι επιλογη του πατερα και της μητερας του παιδιου. Εγω θα μπορουσα ανετα να κανω ενα παιδι με μια γυναικα (την οπια βεβαια να την ξερω πολυ καλα) και να μην παντρευτουμε (χωρις βεβαια να παραταω αυτην και το παιδι στην μοιρα τους), ειτε γιατι δεν ταιριαζουμε η οπιονδηποτε αλλων σοβαρο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Είναι καλύτερα να μεγαλώσει το παιδί μόνο με τη μητέρα, παρά σε μια οικογένεια ότι νάναι. Αλλά η ψευτοσυντηριτικούρες βλέπουν κάτι τέτοιο και τα παίρνουν (ενώ το να παντρευτεί κάποιος και να χωρίσει σε 1 χρόνο το βλέπουν φυσιολογικό).

Πάντως το κράτος από τη φύση του σε αναγκάζει σε διαφοροποιήσεις, έτσι μια και ζητείται πολύ (σε αντίθεση με τα ξένα κράτη που ζητείται η ημερομηνία γέννησης) το όνομα του πατέρα το Αγνώστου Πατρός ακούγεται κάπως. Αλλά η όλη φάση του να κάνεις παιδί χωρίς να προσέχεις είναι λάθος, βέβαια πρώτα γίνεται το κακό και μετά μαθαίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν ξέρω... Είναι δύσκολο... Πιο παλιά ήμουν πολύ "go for it" πάνω σε αυτό αλλά όσο περνάνε τα χρόνια δεν ξέρω... Δεν το κατακρίνω σε καμία περίπτωση και αν μου έλεγε κάποια φιλη ή συγγενης ότι θα το έκανε θα προσπαθούσα όσο μπορούσα να τη στηρίξω, όμως για να το κάνω εγώ...δεν ξέρω...θέλει μεγάλα ...[λογοκρισία]... για να τα βγάλεις πέρα και δεν ξέρω αν θα μπορούσα.

οσον αφορά την ψυχολογία του παιδιού φυσικά και έχει επιπτώσεις αλλά δεν πιστεύω-αν η μάνα είναι σωστή- ότι το ..."καταστρέφει" περισσότερο από πχ ένα διαζύγιο, από ότι οι τσακωμοί στο σπίτι και 100.000 άλλα πράγματα που ένας γονιός πρέπει να προσέχει για να προστατέψει το...βλαστάρι του!

Δεν το κατακρίνω λοιπόν, ούτε το θεωρώ κάτι που θα δυσκολέψει πολύ, περισσότερο από άλλα, το μεγάλωμα του παιδιού αλλά δεν νομίζω ότι θα είχα τα κότσια να το κάνω. Τώρα αν σε 10 χρόνια είμαι μόνη, "φτιαγμένη" σχετικά κοινωνικά, το βιολογικό μου καμπανάκι έχει τρελαθεί ("θοδωρή εγώ πότε θα γίνω μάνα???") και στον ορίζοντα δεν υπαρχει "κάτι"...δεν ξέρω πως θα το σκεφτώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ατσα ρέντα η κλεφτρούλα! Σουπερ θεματάκια!!!!

Καταρχάς να τονίσω ότι η ελληνική κοινωνία, δυστυχώς ακόμα δυσανασχετεί με τέτοιες καταστάσεις, και δύσκολα τις αποδέχεται. ΟΚ, σίγουρα όχι όπως πριν από 10 χρόνια, αλλά ακόμα υπάρχει δισπιστία. Η ανύπαντρη μητέρα, σε πολλά μυαλά αποτυπώνεται ως η ανύπαντρη τσουλίτσα, η οποία ανάθεμα και αν ξέρει ποιανού είναι το παιδί, αφού την μία κοιμάται με τον τάδε, την επόμενη με τον δείνα και πάει λέγοντας. Και εντάξει, τα διαγράφεις από το κοινωνικό σου περίγυρω όλα αυτά τα "μυαλά", το πρόβλημα είναι ότι αργά ή γρήγορα με αυτά τα μυαλά, το παιδί θα έρθει σε επαφή και η ψυχούλα του να τραυματιστεί ανεπανόρθωτα.
Αλλά πώς είναι δυνατόν να περιμένεις σεβασμό από την κοινωνία όταν το ίδιο το κράτος δεν σέβεται την ανύπαντρη μητέρα....Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιο μηδαμινό ποσό προσφέρουν στην κάθε ανύπαντρη μάνα, το οποίο χαρακτηρίζουν "Επίδομα"!!!!

Εν ολίγοις, ο στρουνθοκαμηλισμός ζει και βασιλεύει. Καλύτερα το παιδί μέσα σε μια διαλυμένη οικογένεια, παρά χωρίς οικογένεια...... Κούνια που τους κούναγε!!!
Όχι, δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι 100% έτοιμη να δεχτεί κάτι τόσο "προχωρημένο". Όχι ακόμα...... Επομένως και εγώ, θα προσπαθούσα να αποφύγω μία τέτοια "λύση". Τουλάχιστον, όχι προκειμένου να ικανοποιήσω τα δικά μου μητρικά και εγωιστικά ένστικτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μπορεί η Ελλάδα όπως είπε και η Ελένη να μην είναι έτοιμη 100% να δεχτεί μια ανύπαντρη μητέρα αλλά προσωπικά σκασίλα μου! Ναι, θέλω να κάνω ένα παιδί μέσα σε μια σούπερ ever happy οικογένεια - λέμε τώρα- αλλά αν μου τύχει παιδί εκτός γάμου, με το σύντροφο να μην το θέλει κλπ κλπ κλπ θα το κρατήσω...

Ναι είναι εγωιστικό, ναι, σκέφτομαι μόνο εμένα και όχι το παιδάκι μου που θα υποχρεωθεί να ακούσει τα χίλια μύρια γιατί δεν έχει μπαμπά αλλά προτιμώ έστω και με αυτό τον τρόπο να μάθει ότι ο κόσμος δεν χαρίζει και δεν χαρίζεται και κυρίως να μάθει ότι σε όποιον αρέσουμε στην τελική! Και η μαμά μου που μεγάλωσε στην τελική χωρίς πατέρα - έμεινε ορφανή από τα 6 της- μια χαρά βγήκε!

προτιμώ μια καλή μονογονεική οικογένεια από διαλυμένες οικογένειες που στο όνομα του κοινωνικού γίγνεσθαι παραμένουν για τα τυπικά μαζί! Προτιμώ μια μητέρα που λατρεύει το παιδί της και ας το μεγαλώνει μόνη της από δύο γονείς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα...

Και αν ακούσω όσα έχω να ακούσω και πάλι σκασίλα μου γιατί η κοινωνία πάντα κάνει αυτά που η ίδια κρίνει...Και πλέον λογοδοτώ μόνο στον εαυτό μου για τις αποφάσεις μου και μόνο όσοι με ξέρουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους δίνω το δικαίωμα να με κρίνουν!

Εν' ολίγοις, δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι ανύπαντρη μητέρα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εγκρίνεται ή κατακρίνεται την επιλογή κάποιων γυναικών να μεγαλώσουν μόνες τους ένα παιδί;
Οι κοπέλες του φόρουμ θα μπορούσατε να γίνετε μία ανύπαντρη μητέρα;
Οι άντρες του φόρουμ θα δεχόσασταν την απόφαση μιας φίλης-γνωστής-συγγενή να γίνει ανύπαντρη μητέρα;Θα κάνετε σχέση με μια γυναίκα που έχει παιδί εκτός γάμου;

Θεωρείτε ότι θα έχει επίπτωση στην ψυχολογία του παιδιού αργότερα;

Αν και δεν θα ήταν πρώτη μου επιλογή σίγουρα το εγκρίνω και θα μπορούσα να γίνω ανύπαντρη μητέρα παρόλο που γνωρίζω πως χρειάζονται πολλά "κότσια".
Το ένα από τα ανήψια μου είναι εκτός γάμου και δεν νομίζω πως μέχρι στιγμής έχει επίπτωση στην ψυχολογία του...τι να πω, πάντως η οικογένεια μου ποτέ δεν θέωρησε το γεγονός αυτό σαν "πρόβλημα"... μάλλον οι άλλοι το έχουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβα αρχικα αν αναφερομαστε σε μητερα που μεγαλωνει μονη της το παιδι (που
μπορει να ειναι ανυπαντρη, μπορει διαζευγμενη), ή αν μιλαμε για γυναικα που δεν
παντρευτηκε ποτε και εκανε παιδι (που μπορει να ζει μονη της με το παιδι της, ή μπορει
να ζει με τον πατερα του παιδιου και το παιδι). Απο τις απαντησεις καταλαβαινω οτι
αναφερομαστε συγκεκριμενα μονο στην περιπτωση γυναικας που δεν παντρευτηκε και εχει
παιδι, και ζει μονη της με το παιδι της (χωρις τον συντροφο της δηλ). Εγω παντως το
εγκρινω (δεν βλεπω που ειναι το κακο δηλ).

Επισης δεν ξερω τι γινεται με το επιδομα μονογονεικης οικογενειας, πρεπει ομως να αφορα
το 'αγνωστου πατρος'(ας το πουμε ετσι), το οποιο δεν πολυπαιζει στις μερες μας. Ο
πατερας το πληρωνει το παιδι. Τι, ετσι ? Συνηθως οικιοθελως (εκουσια αναγωριση), και
πληρωνει ο μπαμπας κατι τις για τα εξοδα του παιδιου (πως πληρωνει διατροφη των παιδιων
μετα το διαζυγιο? Ετσι.) Του λενε, κυριε δικο σου ειναι το παιδι και εχει εξοδα, και
αφου μενεις χωριστα απο την μαμα (και αρα δεν μοιραζεστε τα εξοδα ολα, σπιτιου, παιδιου
κλπ) θα πληρωνεις συνεισφορα στα εξοδα του παιδιου (το οποιο μενει με την μαμα).
(Παρομοια λογικη με το διαζυγιο δηλ). Αρα εκει δεν χρειαζεται κανονικα 'επιδομα'
ανυπαντρης μητερας (οπως δεν δινεται επιδομα 'διαζευγμενης μητερας'). Επισης υπαρχει η
ακουσια αναγωριση. Τον παει δηλ η μητερα στα δικαστηρια (εαν αυτος ισχυριζεται οτι το
παιδι δεν ειναι δικο του). Το δικαστηριο αποφασιζει αν ειναι οντως δικο του, και αν
ειναι αναγκαζεται να το αναγνωρισει (το παιδι δηλ εχει κληρονομικα δικαιωματα κλπ οπως
εχουν και τα εντος γαμου τεκνα) συν το οτι πληρωνει την 'διατροφη' του παιδιου. Απλως
τα παλια τα χρονια, αντε να βρει τι δικαστηριο ποιανου ειναι το παιδι (οταν υπαρχει
διαφωνια, εννοω). Τωρα δεν υφισταται τετοιο προβλημα. (DNA test). Αρα σημερα, και ο
πατερας συνεισφερει οικονομικα, και επισης δεν μπορουν να του φορτωσουν (και να το
πληρωνει!) καποιου καημενου ενα παιδι το οποιο δεν ειναι δικο του. (*Και* αυτο γινοταν
παλια. Αφου δεν υπηρχε τροπος εξακριβωσης της αληθειας σε περιπτωση διαφωνιας των
'γονιων', και ειχε 'δικιο' οποιος φαινοταν πιο πειστικος στο δικαστηριο). Αν η μητερα
δεν πηγαινε δικαστικώς, (ή γιατι δεν την ενδιεφερε το θεμα, ή ειναι πχ μικρη και το
δινει κατευθειαν για υιοθεσια) ή πηγαινε στο διακστηριο τον 'υποψηφιο πατερα' και εχανε
στη δικη, τοτε μονο το παιδι ειναι αγνωστου πατρος. Στις μερες μας ομως, σπανιως το
'ανυπαντρη μητερα' σημαινει 'αγνωστου πατρος'. Ο πατερας ειναι 'γνωστος', (κανονικα και
με το νομο). Και συνηθως εκουσιως κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Εγω δεν καταλαβα αρχικα αν αναφερομαστε σε μητερα που μεγαλωνει μονη της το παιδι (που
μπορει να ειναι ανυπαντρη, μπορει διαζευγμενη), ή αν μιλαμε για γυναικα που δεν
παντρευτηκε ποτε και εκανε παιδι (που μπορει να ζει μονη της με το παιδι της, ή μπορει
να ζει με τον πατερα του παιδιου και το παιδι). Απο τις απαντησεις καταλαβαινω οτι
αναφερομαστε συγκεκριμενα μονο στην περιπτωση γυναικας που δεν παντρευτηκε και εχει
παιδι, και ζει μονη της με το παιδι της (χωρις τον συντροφο της δηλ). Εγω παντως το
εγκρινω (δεν βλεπω που ειναι το κακο δηλ).

Επισης δεν ξερω τι γινεται με το επιδομα μονογονεικης οικογενειας, πρεπει ομως να αφορα
το 'αγνωστου πατρος'(ας το πουμε ετσι), το οποιο δεν πολυπαιζει στις μερες μας. Ο
πατερας το πληρωνει το παιδι. Τι, ετσι ? Συνηθως οικιοθελως (εκουσια αναγωριση), και
πληρωνει ο μπαμπας κατι τις για τα εξοδα του παιδιου (πως πληρωνει διατροφη των παιδιων
μετα το διαζυγιο? Ετσι.) Του λενε, κυριε δικο σου ειναι το παιδι και εχει εξοδα, και
αφου μενεις χωριστα απο την μαμα (και αρα δεν μοιραζεστε τα εξοδα ολα, σπιτιου, παιδιου
κλπ) θα πληρωνεις συνεισφορα στα εξοδα του παιδιου (το οποιο μενει με την μαμα).
(Παρομοια λογικη με το διαζυγιο δηλ). Αρα εκει δεν χρειαζεται κανονικα 'επιδομα'
ανυπαντρης μητερας (οπως δεν δινεται επιδομα 'διαζευγμενης μητερας'). Επισης υπαρχει η
ακουσια αναγωριση. Τον παει δηλ η μητερα στα δικαστηρια (εαν αυτος ισχυριζεται οτι το
παιδι δεν ειναι δικο του). Το δικαστηριο αποφασιζει αν ειναι οντως δικο του, και αν
ειναι αναγκαζεται να το αναγνωρισει (το παιδι δηλ εχει κληρονομικα δικαιωματα κλπ οπως
εχουν και τα εντος γαμου τεκνα) συν το οτι πληρωνει την 'διατροφη' του παιδιου. Απλως
τα παλια τα χρονια, αντε να βρει τι δικαστηριο ποιανου ειναι το παιδι (οταν υπαρχει
διαφωνια, εννοω). Τωρα δεν υφισταται τετοιο προβλημα. (DNA test). Αρα σημερα, και ο
πατερας συνεισφερει οικονομικα, και επισης δεν μπορουν να του φορτωσουν (και να το
πληρωνει!) καποιου καημενου ενα παιδι το οποιο δεν ειναι δικο του. (*Και* αυτο γινοταν
παλια. Αφου δεν υπηρχε τροπος εξακριβωσης της αληθειας σε περιπτωση διαφωνιας των
'γονιων', και ειχε 'δικιο' οποιος φαινοταν πιο πειστικος στο δικαστηριο). Αν η μητερα
δεν πηγαινε δικαστικώς, (ή γιατι δεν την ενδιεφερε το θεμα, ή ειναι πχ μικρη και το
δινει κατευθειαν για υιοθεσια) ή πηγαινε στο διακστηριο τον 'υποψηφιο πατερα' και εχανε
στη δικη, τοτε μονο το παιδι ειναι αγνωστου πατρος. Στις μερες μας ομως, σπανιως το
'ανυπαντρη μητερα' σημαινει 'αγνωστου πατρος'. Ο πατερας ειναι 'γνωστος', (κανονικα και
με το νομο). Και συνηθως εκουσιως κιολας.

Μέχρι να γίνει όοοοοοοοοοοολη αυτή η υπόθεση όμως στο δικαστήριο έχεις πολύ καιρό. Αλλά εντάξει μπορεί να μην ξέρεις και εσύ ποιος είναι ο μπαμπάς :whistle::whistle::whistle: γιατί το 20% των Ελλήνων δεν μεγαλώνουν τα δικά τους παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Μέχρι να γίνει όοοοοοοοοοοολη αυτή η υπόθεση όμως στο δικαστήριο έχεις πολύ καιρό. Αλλά εντάξει μπορεί να μην ξέρεις και εσύ ποιος είναι ο μπαμπάς :whistle::whistle::whistle: γιατί το 20% των Ελλήνων δεν μεγαλώνουν τα δικά τους παιδιά!

Αναφερομουν καταρχην στο θεμα του επιδοματος που αναφερθηκε. Το οποιο (υπαρχει?) ειναι χαμηλο, αλλα δεν αφορα τις περισσοτερες περιπτωσεις, αφου τα εξοδα του παιδιου τα εχουν και οι 2 γονεις. Η μητερα με την οποια μενει το παιδι, και ο πατερας που συνεισφερει και αυτος (και ας μην εχουν παντρευτει). Επισης η δικαστικη οδος ειναι για να λυνει διαφορες. Οταν υπαρχουν διαφωνιες δηλ .. Συνηθως οι εμπλεκομενοι τα βρισκουν μεταξυ τους και δεν χρειαζεται να καταφυγουν στο δικαστηριο. Συμφωνουν δηλ για την αναγνωριση και για το οικονομικο σκελος, μεταξυ τους. Γιατι ? Γιατι μπορουν. (Μπορουν να ξερουν με 100% βεβαιοτητα αν θελουν. Οποτε γιατι να τρεχουν στο δικαστηριο αφου ξερουν εκ των προτερων ποια θα ειναι η αποφαση?)

Οσο για το 20% που αναφερεις (δεν ξερω απο ποια πηγη το βρηκες το νουμερο, αλλα λογικο μου φαινεται, και εγω καπου τοσο ειχα διαβασει οτι ειναι), αμα το σκεφτουμε, αναφερεται στα εντος γαμου τεκνα (οπου η αναγνωριση ειναι αυτοματη). Ενω στα εκτος γαμου τεκνα (αυτα που καταχωρουνται σε καποιον πατερα), καταχωρουνται στον σωστο. (την σημερον ημερα τουλαχιστον). Εξαρταται βεβαια απο την σχεση των 2 γονεων, αλλα γενικα πολλοι λιγοι το αναγνωριζουν το παιδι εκουσιως αν δεν 'σιγουρευτουν' πρωτα. (Και αρα δεν μπορει να γινει λαθος). Ενω στα παντρεμενα ζευγαρια αυτο δεν γινεται. (μπορει να το κανει βεβαια οποιος θελει, αλλα [πολυ] σπανιως συμβαινει. Hence το 20% ..... :whistle:

Αλλα το 'εσυ' δεν καταλαβα που αναφερεται... :) 'Εσυ' εσυ ή 'εσυ' εγω ? :confused: Δηλ αντρες ή γυναικες ? Γιατι υπαρχει διαφορα. Η μητερα, υπαρχει περιπτωση, να ξερει σιγουρα. Ο πατερας οχι. (Εννοω χωρις την συμβολη της συγχρονης τεχνολογιας). Και αυτη η ασυμετρια, απεβαινε συνηθως προς οφελος των γυναικων στο δικαστηριο. Αν φαινοταν η μητερα ειλικρινης, την κερδιζε την υποθεση. Και αποδεικνυεται (απο την επιστημη) χρονια αργοτερα, οτι ελεγε ψεμματα ... Την σημερινη εποχη ομως δεν γινονται πια πολλες δικες τετοιου ειδους (δεν χρειαζεται πλεον). Και αυτες που γινονται αφορουν επι το πλειστον υποθεσεις 'παλιες'. (απο τοτε που δεν ξερανε δηλ, αλλα με τα σημερινα δεδομενα μπορουν να αλλαξουν το status της υποθεσης τους. προς την μια η την αλλη πλευρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αναφερομουν καταρχην στο θεμα του επιδοματος που αναφερθηκε. Το οποιο (υπαρχει?) ειναι χαμηλο, αλλα δεν αφορα τις περισσοτερες περιπτωσεις, αφου τα εξοδα του παιδιου τα εχουν και οι 2 γονεις. Η μητερα με την οποια μενει το παιδι, και ο πατερας που συνεισφερει και αυτος (και ας μην εχουν παντρευτει). Επισης η δικαστικη οδος ειναι για να λυνει διαφορες. Οταν υπαρχουν διαφωνιες δηλ .. Συνηθως οι εμπλεκομενοι τα βρισκουν μεταξυ τους και δεν χρειαζεται να καταφυγουν στο δικαστηριο. Συμφωνουν δηλ για την αναγνωριση και για το οικονομικο σκελος, μεταξυ τους. Γιατι ? Γιατι μπορουν. (Μπορουν να ξερουν με 100% βεβαιοτητα αν θελουν. Οποτε γιατι να τρεχουν στο δικαστηριο αφου ξερουν εκ των προτερων ποια θα ειναι η αποφαση?)

Οσο για το 20% που αναφερεις (δεν ξερω απο ποια πηγη το βρηκες το νουμερο, αλλα λογικο μου φαινεται, και εγω καπου τοσο ειχα διαβασει οτι ειναι), αμα το σκεφτουμε, αναφερεται στα εντος γαμου τεκνα (οπου η αναγνωριση ειναι αυτοματη). Ενω στα εκτος γαμου τεκνα (αυτα που καταχωρουνται σε καποιον πατερα), καταχωρουνται στον σωστο. (την σημερον ημερα τουλαχιστον). Εξαρταται βεβαια απο την σχεση των 2 γονεων, αλλα γενικα πολλοι λιγοι το αναγνωριζουν το παιδι εκουσιως αν δεν 'σιγουρευτουν' πρωτα. (Και αρα δεν μπορει να γινει λαθος). Ενω στα παντρεμενα ζευγαρια αυτο δεν γινεται. (μπορει να το κανει βεβαια οποιος θελει, αλλα [πολυ] σπανιως συμβαινει. Hence το 20% ..... :whistle:

Αλλα το 'εσυ' δεν καταλαβα που αναφερεται... :) 'Εσυ' εσυ ή 'εσυ' εγω ? :confused: Δηλ αντρες ή γυναικες ? Γιατι υπαρχει διαφορα. Η μητερα, υπαρχει περιπτωση, να ξερει σιγουρα. Ο πατερας οχι. (Εννοω χωρις την συμβολη της συγχρονης τεχνολογιας). Και αυτη η ασυμετρια, απεβαινε συνηθως προς οφελος των γυναικων στο δικαστηριο. Αν φαινοταν η μητερα ειλικρινης, την κερδιζε την υποθεση. Και αποδεικνυεται (απο την επιστημη) χρονια αργοτερα, οτι ελεγε ψεμματα ... Την σημερινη εποχη ομως δεν γινονται πια πολλες δικες τετοιου ειδους (δεν χρειαζεται πλεον). Και αυτες που γινονται αφορουν επι το πλειστον υποθεσεις 'παλιες'. (απο τοτε που δεν ξερανε δηλ, αλλα με τα σημερινα δεδομενα μπορουν να αλλαξουν το status της υποθεσης τους. προς την μια η την αλλη πλευρα).

Ο Βοσκόπουλος είναι μια γνωστή περίπτωση κερατά :whistle::whistle::whistle:

Εντάξει αυτό με τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες είναι λίιιιιιιιγο περίπλοκο. Το εσύ πάει στο ότι μπορεί να μην ξέρεις σε ποια ακριβώς φάση έγινε το παιδί (δεν ξέρω αν ξέρεις το ανέκδοτο... αφού δεν γαβγίζει) όπως και το ότι για να αναγκάσεις κάποιον να δώσει DNA θέλει πάλι δικαστική εντολή (=και άλλα δικαστήρια).

Γιατί ο μεν πατέρας δεν θέλει να παντρευτεί την κοπέλα (μπορεί να έγινε μια φορά το ατύχημα) και να μην εμπλακεί σε τέτοια διαδικασία και να της κάνει λίγο τη ζωή δύσκολη.

Ξέρω περίπτωση που μεγάλωνε κάποιος παιδί (και το ήξερε ότι το είχε κάνει με άλλον) άλλου, άλλος που το έμαθε όταν χρειάστηκε το παιδί μετάγγιση αίματος (άσχετη ομάδα) άλλον που εξαφανίστηκε (στην κυριολεξία!) για να μην αναγνωρίσει παιδί, άλλους που δεν το αναγνωρίζουν γιατί είναι παντρεμένοι...

Το θέμα γίνεται ακόοοοοοοοοοομα πιο περίπλοκο αν ο πατέρας (και η μητέρα) είναι ανήλικοι...

Το Αγνώστου Πατρός πάντως είναι συχνά γιατί δεν ξέρεις που να βρεις τον πατέρα (δεν έχει τύχει να κάνεις καμιά φορά κάτι με κάποιον που δεν τον ξαναείδες?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Απο περιεργεια κοιταξα στο Internet για τον αριθμο παιδιων που γεννουνται εκτος γαμου. ('Λιγο' διαφορετικο απο την εννοια της 'ανυπαντρης μητερας' που συζηταται εδω, μιας και καταλαβαινω μιλαμε για μητερα που μεγαλωνει μονη της το παιδι αποκλειστικα. Και μπορει και να μην το 'πολυ-ηθελε' και η ιδια απο οτι καταλαβαινω, το να ειναι 'ανυπαντρη μητερα'). Ενω οι αριθμοι των εκτος γαμου τεκνων αφορουν απλως παιδια που οι γονεις τους δεν ειναι παντρεμενοι (τουλαχιστον οχι μεταξυ τους :) Δηλ ο πατερας δεν ειναι παντρεμενος με την μητερα..). Επισης μπορει καλλιστα το ζευγαρι να συζει, και απλως δεν ειναι παντρεμενοι). O κανονικος επισημος ορισμος ειναι παιδι του οποιου η μητερα ειναι ανυπαντρη οταν γεννιεται το παιδι.) Νοθο, αυτο που δηλαδη σε αλλες εποχες αποκαλειτο μπασταρδο. (Bastard, δεν ειναι κανονικα βρισια, απλως σημαινει οτι η μητερα του ηταν ανυπαντρη οταν το γεννησε. Ακριβης (και νομικα) ορισμος. Και να παντρευοταν η μητερα τον πατερα (η καποιον αλλο) κατοπιν εορτης, το παιδι παραμενει νοθο. Καμμια φορα (σε αλλες εποχες) κανανε γαμους στο κρεβατι της γεννας για να προλαβουν .... :)

Λοιπον απο την Εurostat, ποσοστα παιδιων που γεννηθηκαν εκτος γαμου ως προς το συνολο των γεννησεων, (ετος 2004). Προσεξτε τα ποσοστα της Ελλαδας!! :) Κατι που ισως εξηγει γιατι το συζηταμε κιολας, το αν το εγκρινουμε ή το κατακρινουμε.... :) Ακομα και τα νουμερα των υπολοιπων μεσοαγειακων χωρων, απεχουν πολυ απο τα δικα μας (παρολο που και οι υπολοιποι μεσογειοι εχουν και αυτοι πολυ χαμηλα ποσοστα, σε σχεση με ολους τους αλλους)

Country 2004

EU (15) 32,80 e
EU (25) 31,60 e
eurozone 29,70 e

Iceland 63,70
Estonia 60,00
Sweden 55,40
Norway 51,40
Bulgaria 48,70
Denmark 45,40
Latvia 45,30
Slovenia 43,50 p
France 42,50 p (2003)
UΚ 42,30 p
Finland 40,80
Austria 35,90
Hungary 34,00
Netherlands 32,50
Ireland 31,40 (2003)
Belgium 31,00 e (2003)
Czech Republic 30,60
Romania 29,40
Portugal 29,10 p
Lithuania 28,70
Germany 28,00 p
Luxembourg 26,10
Slovakia 24,80
Spain 23,20 e (2003)
Malta 19,10
Liechtenstein 17,30 p
Poland 17,20
Italy 14,90 e
Switzerland 13,30
Croatia 10,40
Greece 4,90 e
Cyprus 3,30

e: estimated
p: provisional
(2003): εβαλα το ποσσοτο του 2003 στις περιπτωσεις που του 2004 δεν ηταν available.

Συμπερασμα: Στην Ευρωπη, κατα μεσο ορο, ενα στα τρια παιδια, ειναι απο ανυπαντρες μητερες. Κατι παρα πολυ συνηθισμενο δηλαδη. (μην πουμε καν για τις χωρες που ειναι τα μισα παιδια!!). Στην Ελλαδα, ενα στα εικοσι μονο. Κατι σχετικα σπανιο δηλαδή. Για αυτο και ακομα το συζηταμε ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Επί του θέματος συμφωνώ με την Ελένη αλλά και με Βίκυ όμως ...Πραγματικά δύσκολη απόφαση !Όχι τόσο για το οικονομικό του θέματος,αυτό είναι το λιγότερο έως και ανύπαρκτο ,μια που υπάρχει και η δικαστική οδός.'Αλλα είναι τα μεγάλα ζόρια που τραβάει η ανύπαντρη μητέρα...

Με αφορμή όμως και το νομικης φυσεως ποστ της Λεβι,σκέφτομαι...'Εστω ότι προκύπτει απρογραμματιστη εγκυμοσυνη ύστερα από σχέση...Κατοπιν προφυλαξεων,αλλα έστω έσπασε το προφυλακτικο και προεκυψε..Η γυναίκα θέλει να το κρατήσει,ο άντρας δε θέλει παιδί (και τις ευθυνες που πηγαζουν απο αυτό)..Δικαιωμα του,σωστά ..? σωστά...Τη στιγμή που ο άντρας δεν έχει δικαίωμα στην απόφαση θα γεννηθεί το παιδί ή όχι ...ενώ η γυναίκα έχει..Πώς μπορεί κατόπιν η γυναίκα να διεκδικησει οικονομικη συνεισφορά του άντρα ? Προσωπικα δε θα το εκανα ...ή θα το έριχνα ή αν μπορουσα το οικονομικο να το αναλαβω εξολοκληρου θα το κρατουσα..Εφοσον γνωριζα οτι ο συγκεκριμενος δε θελει παιδια,ας προσεχα...Η ευθυνη πλεον ειναι ολη δικη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top