Φιλτράροντας τη ζωή σας...

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μεσα στο 2005 καποια μου εμαθε ποσο σημαντικα ειναι τα φιλτρα στη ζωη..

Συνειδητοποιησα οτι οι ανθρωποι που με κρατουν "πισω", πρεπει να αφηνονται πισω. Στην αρχη μου ηταν πολυ οδυνηρο.. Μετα ειδα πιο καθαρα τα πραγματα, ειδα οτι μια χαρα τα καταφερνω και μονη μου- με λιγους φιλους και καλους.

Σημερα εβαλα ενα ακομα "Χ" σε καποιον..
Ειμασταν φιλοι για καιρο, ειχαμε κανει πραγματα μαζι, ηταν εμπιστος και "δικος μου" ανθρωπος. Μεχρι που εμαθα οτι τα πραγματα δεν ηταν ετσι, απλα ετσι τα εβλεπα εγω. Ο φιλος δεν ηταν τοσο..εμπιστος.
Νιωθω προδομενη, συντετριμμενη. Δεν ημουν διπλωματικη, δεν τον εκανα απλα περα, αντιθετα του τα'χωσα πολυ ασχημα και ξεσπαθωσα. Θα εχει συνεπειες αυτο, το ξερω.

Καποια στιγμή για τους δικους σας λογους αποφασιζετε να βαλετε "Χ" σε καποιους ανθρωπους. Φιλους παλιους, φιλους καινουριους, σχεσεις περασμενες η φρεσκιες. Σας εχει τυχει? και τι κανατε? Ποιοι ηταν οι λογοι και τι στοιχισε σε σας..? Διπλωματια και τυπικοτητες ή Χωσιμο, ακομα κι αν αυτο εχει συνεπειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είμαι της άποψης ότι ποτέ δεν πρέπει να γκρεμίζουμε τις γέφυρες, γιατί πολύ απλά, δεν ξέρουμε τι θα μας προκύψει στο μέλλον.
Τη διπλωματική τακτική την εξασκώ επανειλλημμένα από τότε που έγινα κοινωνικό γρανάζι. Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτή η κάποια είχε απόλυτο δίκιο Gio. Είναι αυτό που λέει η μητέρα μου "τοξικοί άνθρωποι". Ναι, μου έχει τύχει αρκετές φορές, όπως και σε όλους μας πιστευω.
Άνθρωποι που ζηλεύουν και προσπαθούν να σε υποβαθμίσουν με κάθε ευκαιρία, άνθρωποι που δεν μπορείς να εμπιστευτείς, άνθρωποι που σήμερα είναι και αύριο δεν είναι, άνθρωποι που το παίζουν φίλοι και σε αγνοούν συνεχώς, άνθρωποι "losers" που προσπαθούν άθελα ή μη να σε παρασύρουν, άνθρωποι που σε κακολογούν σε τρίτους ενώ το παίζουν καλοί φίλοι and the list goes on and on and on.
Προσωπικά προτιμώ να την κάνω με ελαφριά πηδηματάκια απο τέτοιες προβληματικές ανθρώπινες σχέσεις, παρά με εντάσεις και "χώσιμο".
Ένας τέτοιος "τοξικός άνθρωπος" μου κατέστρεψε την παιδική μου ηλικία μιας και μπροστά μου ήταν φίλη και απο πίσω έθαβε με "χρυσό φτυάρι" με αποτέλεσμα να έχει στρεψει τους πάντες εναντίον μου και να μην με κάνει παρέα κανείς, όταν ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία. Δυστυχώς άργησα να το καταλάβω κάπου 6-7 χρόνια, αλλά όταν την έκανα πέρα τα πράγματα βελτιώθηκαν κατα πολύ. Μια άλλη μετά επίσης "άσπονδη φίλη" συνεχώς με υποβίβαζε, μου είχε δημιουργήσει τρομερό κόμπλεξ, σε σημείο που σχεδόν έπαθα νευρική ανορεξία εκείνα τα χρόνια. Με τον καιρό βέβαια έμαθα να κάνω πέρα τέτοια άτομα και να τα ξεχωρίζω εύκολα. Αλλά τα τραύματα της παιδικής μου ηλικίας που μου προκάλεσαν δεν νομίζω να επουλωθούν 100% ποτέ. Ωστόσο, ποτέ δεν τις έκανα πέρα με καυγά. Ακόμα και τις 2 αυτές χειρότερες περιπτώσεις, όταν τις συναντώ στο δρόμο θα πούμε ένα γειά. Μπορεί να συγχωρώ εύκολα, αλλά δεν ξεχνώ ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και σε χοντρα σκηνικα εσυ εισαι διπλωματης?
τι να πω, μπραβο..! πες μου και πως το κανεις γιατι μαλλον θα το χρειαστω στο μελλον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για μένα λες Gio ή για το μισελίνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
για σενα λεω dooo :)
μετα ειδα το μνμ της μισελ!

τοξικοι!

ΤΟΞΙΚΟΙ!!!!!

αυτη την εκφραση χρησιμοποιησα κι εγω, ακριβως! γεια σου ρε μισεεεελ!!!
εισαι τοξικος και μου γυριζεις τ' αντερα! ξου και μη σε ξαναδω μπροστα μου!

αχ μου ξαναφουντωνει τωρα..! :mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Την διπλωματία την χρησιμοποιώ όταν κάποιος δεν με ενδιαφέρει πολύ.Κάποιος που δεν είμαι και τόσο δεμένη και παρόλο που ενοχλούμε με την συμπεριφορά του προτιμώ να κρατάω τις επιφυλαξεις μου μαζί και να μην τον εμπιστεύομαι παρά να κλείσω τις γέφυρες.

Όταν όμως κάποιος μετράει πολύ για μένα δεν μπορώ να προσποιηθώ πως δεν συμβαίνει τίποτα.Δεν αντέχω να προσέχω τι πρέπει να του πω και τι όχι.Θέλω να μην κανω δευτερες σκεψεις με τους ανθρώπους που είμαι δεμένη, να μπορώ να λέω ότι κι αν σκέφτομαι ανα πάσα στιγμή.Σε αυτές τις περιπτώσεις τα ξεκαθαρίζω άμεσα ακόμη κι αν χρειαστεί να κόψω τις επαφές μου με αυτό το άτομο.Το προτιμώ.Προτιμώ σε αυτούς που αποκαλώ φίλους να μπορώ να είμαι ο εαυτός μου,τιποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα μου απομείνουν λίγοι.Λίγοι κι αληθινοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
και σε χοντρα σκηνικα εσυ εισαι διπλωματης?
τι να πω, μπραβο..! πες μου και πως το κανεις γιατι μαλλον θα το χρειαστω στο μελλον. :)
είμαι επιφυλακτική εξαρχής, και δε φτάνω ποτέ σε χοντρά σκηνικά, όπως λες. Ακόμα και αν είμαι το θύμα, δε πολυδίνω σημασία... (προσέχω και μαθαίνω).


Ελίσσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η διπλωματία είναι καλό πράγμα αρκεί να μην χρειάζεται να χρησιμοποιείται κατ εξακολούθηση στους.... "φίλους"


τον Νοέμβρη που μας πέρασε, εφόσον εξάντλησα τα περιθώρια της διπλωματίας με μια "φίλη", κολλητή, αδερφή ψυχή και κ*λος και βρακί επί 5 χρόνια, την έκανα πέρα... έτσι στεγνά...
ο λόγος ήταν ότι κατάλαβα ότι μόνο εγώ ήμουν φίλη της, ή έτσι ένοιωθα και νοιώθω ακόμα....
η ίδια συνεχώς με πέρναγε τεστάκια αν είμαι φίλη της... κάτι που μετά από πέντε χρόνια δεν ανέχτηκα άλλο.... αμφισβητούσε ΣΥΝΕΧΩΣ την φιλία μου και τα αισθήματα μου
αυτό σε συνδιασμό με μάτι κεκαλυμένες ζήλιες, κάτι μικροπρέπειες, κάτι κατινιές, κάτι "λεπτομέρειες" και ένα σωρό χοντράδες, με έκαναν να πω ΦΤΑΝΕΙ ΕΩΣ ΕΔΩ!

Σήμερα αρκετούς μήνες μετά, αν και με πονάει ακόμα η απώλεια της, νοιώθω αν μη τι άλλο εντάξει με τον εαυτό μου.
Ξέρω ότι με κατηγορεί ότι δεν της στάθηκα σωστή φίλη
Εγώ για λογαριασμό μου ξέρω ποιά είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ και προχωράω την ζωή μου χωρίς μίζερους ανθρώπους που με κρατάνε πίσω όπως πολύ σωστά είπες...

Πιο πολύ είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ να με πονέσει με τον τρόπο που με πόνεσε, εγώ της έδωσα το δικαίωμα και τα περιθώρια τόσα χρόνια στο βάθρο που την είχα.... στο βάθρο της ΦΙΛΗΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Πιο πολύ είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ να με πονέσει με τον τρόπο που με πόνεσε, εγώ της έδωσα το δικαίωμα και τα περιθώρια τόσα χρόνια στο βάθρο που την είχα.... στο βάθρο της ΦΙΛΗΣ.
Θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα σ αυτο το σημειο:) Πριν απο δυο χρονια εκανα κι εγω περα μια κοπελα, αφου χρονια ολοκληρα ανεχτηκα την απαισια εγωκεντρικη συμπεριφορα της. Κι αυτο ειναι που με θυμωνει:mad: Οτι με μειωνε συνεχως για να αισθανεται αυτη καλυτερα με τον εαυτο της, ηθελε παντα να γινεται το δικο της, μου φεροταν απαισια κι ομως εγω το ανεχομουν:hmm: Ακομα δεν μπορω να εξηγησω γιατι. Γιατι δεν αντεδρασα τοσα χρονια? Αυτο ομως που δεν μπορεσα να της συγχωρεσω ποτε ειναι οτι πληγωσε εναν ανθρωπο που ενδιαφεροταν για μενα. Βεβαια ακομα και τοσα χρονια μετα δεν λειπουν τα sms με το ποσο τελεια ειναι η ζωη της:D Αν την πιστευω? Εσεις θα την πιστευατε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χεχ, παρόμοια περίπτωση με τη δική μου... Πραγματικά απορώ πως τις ανεχόμαστε και κάνουμε χρόνια να τις κάνουμε πέρα... :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω εχω την τυχη να μην εχω αυτο το προβλημα με "φιλους" καθως δεν εχω τετιους φιλους που τους λεω τα παντα κλπ. Εκτος απο εναν που ομως μιλαμε απο το net. Δεν ειμαι κοντα με φιλους, εχω δυο που θα τους θεωρουσα απλος κατι παραπανω απο γνωστους, και οι υπολιποι ειναι απλος γνωστοι μου. Ομως αυτο που η Λια ονομασε "τοξικοι ανθρωποι" το εχω βιωσει, και το χοιροτερο ητανε οτι δεν μπορουσα να κανω περα στην μια περιπτωση. Τελικα εκανα περα αλλα ακομα και σημερ εχω μια (εστω και πολυ μικρη) επαφη, και για διαφορους λογους δεν μπορω να τους πω τι πραγματικα αιστανομαι για αυτους και αναγκαζομαι να φενεται σαν να ειναι ολα οπως πριν.
Παντος παντα πρεπει να φευγουμε αποανθρωπους που μας υποβαθμιζουν/μας παρασιρουν κλπ. Ισως να μην ειναι ευκολο στης περισσοτερες περιπτωσης, αλλα κατι πρεπει να γινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μην κρατάς την οργή σου αθάνατη, αφού είσαι θνητός.
Αριστοτέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
Μην κρατάς την οργή σου αθάνατη, αφού είσαι θνητός.
Αριστοτέλης

... :worship::worship:

Εμένα υπάρχει στην ζωή μου ένα άτομο,που με κρατάει πίσω,αλλά δυστυχώς,δεν έχω αρκετή δύναμη για να το απομακρύνω..και δεν έχω την δύναμη,γιατί στην πραγματικότητα δεν θέλω να το απομακρύνω,αλλά θέλω να εξακολουθεί να υπάρχει στην ζωή μου,γιατί μου'χει δώσει πάρα πολλά,και για χίλιους 2 άλλους λόγους... :whistle: είναι γενικά,μπερδεμένη η κατάσταση.. :/: πάντως,γενικά,για να φτάσω στο σημείο να απομακρύνω ένα άτομο,για το οποίο νοιάζομαι,από'μενα,θα πρέπει να έχω φτάσει στο "αμήν" (που λέει κι ο σοφός λαός μας..!:P),οπότε μάλλον δεν θα το χειριστώ με διπλωματία,αλλά με τσαμπουκά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
Μην κρατάς την οργή σου αθάνατη, αφού είσαι θνητός.
Αριστοτέλης

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλτατο:p
Κι εγω σε τετοια θεματα, αν καποιος με θιξει, με μειωνει η ολα αυτα που γραψατε τον κανω περα με συνοπτικες διαδικασιες και η λεξη διπλωματια δεν υπαρχει απλα στο λεξιλογιο μου. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο, διπλωματια στο ξεκαθαρισμα? Αν καποιος σ'εχει φτασει στα ορια σου τι εχεις να κερδισεις με το να μην του πεις στα μουτρα ολα τα παραπονα σου αλλα να τα καλυπτεις κατω απο ωραιες λεξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
Καποια στιγμή για τους δικους σας λογους αποφασιζετε να βαλετε "Χ" σε καποιους ανθρωπους. Φιλους παλιους, φιλους καινουριους, σχεσεις περασμενες η φρεσκιες. Σας εχει τυχει? και τι κανατε? Ποιοι ηταν οι λογοι και τι στοιχισε σε σας..? Διπλωματια και τυπικοτητες ή Χωσιμο, ακομα κι αν αυτο εχει συνεπειες?
H χρονιά που πέρασε, λόγο κάποιων καταστάσεων αποτέλεσε τη σημαντικότερη περίοδο όπου φίλτραρα πολλά πράγματα στη ζωή μου..

Σε ότι αφορά τους φίλους ξέκοψα αρκετούς. Ξέκοψα πρώτα απ όλα από τον κοντινότερο ''φίλο'' καθώς άρχισα να συνειδητοποιώ πως με υποβίβαζε συνέχεια χωρίς να το παίρνω χαμπάρι τόσο καιρό, ενώ άλλος ένας λόγος που τον ξέκοψα αυτόν και κάποιους άλλους είναι το συνηθισμένο [απ ότι κατάλαβα σε αυτό το thread] πισώπλατο θάψιμο... γενικά τόση κατινιά δεν την μπορώ.

Σταμάτησα να τους μιλάω, όποτε μου έστελναν μηνύματα για να βγαίνουμε τους απάνταγα με ένα ωμό ''Δεν'' ενώ όποτε απευθυνόντουσαν σε μένα [θέλοντας να με υποβιβάσουν] γινόμουν αντιδραστικός κλείνοντάς τους το στόμα. Πλέον έχουν σταματήσει να ασχολούνται μαζί μου και εγώ μαζί τους . ;)

Παρόλα αυτά, τα διάφορα complex που ίσως μου είχαν προκαλέσει τα έχω ξεπεράσει εδώ και πολύ καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αν με βλάψουν ή προσπαθήσουν να με βλάψουν:

Σε ζωτικής σημασίας επαφές, μπορεί να κάνω λίγο το μ@λ@κα και να το παίξω διπλωμάτης αν τύχει και με θάψουν ή με πουλήσουν ή χίλια δυο. Όταν γίνω πιο ισχυρός απο αυτούς όμως, συνήθως τους κάνω πέρα με ήρεμη διαγραφή. Εαν κάνουν το λάθος και με εκνευρίσουν τους κάνω να ντρέπονται να κυκλοφορήσουν ακόμα και μέσα στο σπίτι τους που λέει ο λόγος.

Σε φίλους, αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ή το πετύχουν, αμέσως πέρα με ήρεμη διαγραφή από τη ζωή μου, εκτός κι αν με εκνευρίσουν οπότε εκεί τους παω γ....ντας ως τη Βούλα!

Αν είναι απλά βλάκες


Τους γράφω στα ξυρισμένα μου (δε λεω τη λέξη) όταν λένε βλακείες, κάνουμε την παρέα μας, γελάμε, είμαι καλός και τίμιος μαζί τους αλλά όταν το παίζουν έξυπνοι, τους λεω μ@λ@κες μέσα στη μάπα τους και το χαίρομαι. Όλα αυτά αρκεί να μη με βλάψουν. Η βλακεία εξάλλου σε παροδική ή μόνιμη μορφή είναι συγχωρίσιμη (αν και πρέπει να κρατάς κάποιες αποστάσεις από τους βλάκες), η προδοσία όμως ΠΟΤΕ.

Καθολική σημείωση:
Συγχωρώ σημαίνει ξεχνώ κι εγω δε συγχωρώ ποτέ εκτός κι αν υπάρξει ειλικρινής μεταμέλεια και αν κρίνω εγω οτι πρέπει να την αποδεχτώ. Τώρα τα ενδιάμεσα, ας βγουμε και για ενα καφέ, είναι απλά η μείωση του χάσματος την οποία και εν μέρει επιτρέπω.

Κατα τ' άλλα για όσους/ες δεν ανήκουν στις 2 παραπάνω κατηγορίες, είμαι εντάξει σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ξερω να κανω πολυ πετυχημενα τον μαμακα...Ξερω και μπορω να ειμαι απιστευτα διαλατικος και διπλωματης με ολους και σε οποιαδηποτε κατασταση...Μπορω να ανεχτω και να προσπερασω με εναν αναστεναγμο και ενα κουνημα του κεφαλιου που υποδηλωνει απογοητευση, οποιαδηποτε αδικια,θαψιμο ΄η κι εγω δεν ξερω τι που αφορουν ε-μ-ε-ν-α.Μπορω να δωσω δευτερες ευκαιριες...αλλοιμονο!
Αυτο ομως που πραγματικα με εξοργιζει, με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου και μου εξαντλει τοσο την υπομονη οσο και την καλοσυνη μου, ειναι οταν καποιος, ειτε απο κακια, ειτε απο ωφελος, ειτε απο κομπλεξ, ειτε για να "χτυπησει" εμενα, προσπαθησει να κανει κακο σε ατομα που αγαπαω και που ξερει οτι τα αγαπαω πραγματικα πολυ...
Κι εκει ειμαι "ηρεμος" και συνηθως ή τακτικη μου ιεναι να τον κανω σκουπιδι τον αλλο με ηρεμο τροπο, αλλα εαν δω οτι παραπαει γινομαι Τουρκος...Καποιος ο οποιος ακομα και αυτοι που με ξερουν καλα δυσκολευονται να με αναγνωρισουν.
Οχι οτι θα κατσω και θα αρχισω τις βλασθημιες ή τα μπουνιδια...Αυτα ειναι η πιο ευκολη λυση!Απλως βγαζω τοση "κακια" και γινομαι τοσο κακο ανθρωπος που οπως προειπα θα βρω και θα πω κατι στον αλλο που θα τον ψτυπησει στο κοκκαλο και θα τον τρωωει για ολη του την ζωη.
Δυστυχως απο τοτε που την εκανα για εξωτερικο τα νερα καθαρισαν αρκετα και στον πατο τους ξεχωρισαν ποιοι ήταν πραγματικοι φιλοι και ποιοι οχι...Εχω ακουσει διαφορα και παρα πολλοι "φιλοι" μου που και καλα αλληλολατρευομασταν μεχρι τοτε, με το που εφυγα αρχισαν τις καφριλες με την τοτε κοπελα μου.Αλλοι της την επεσαν, αλλοι της ελεγαν οτι τωρα που θα ειμαι εξωτερικο θα πηγαινω με αλλες, κτλ κτλ.Φυσικα αυτη σταθηκε κυρια και οπως ειναι φυσικο εγω τα εμαθα...(Ηταν τοσο νταουλια που περιμεναν να μην τα μαθω...).Φυγαν αυτοι...
Πιο προσφατο παραδειγμα (προ διετιας), οταν ο καλλιτερος μεχρι τοτε φιλος μου (για τον οποιο και αν ειχα ξεσκιστει...κυριολεκτικα ομως), λογο μιας γκομενας η οποια του εκανε τα γλυκα ματια, "καρφωσε" εμενα τελικα.Τωρα το πως-που και γιατι ειναι μεγαλη ιστορια...
Το point ειναι οτι η ζωουλα μας ειναι μια ροδα που γυριζει...ενας κυκλος!
Οσοι εκαναν το λαθος και φερθηκαν σκαρτα η ιδια η ζωη θα τους τιμωρησει...αργα η γρηγορα.Γι' αυτο και μετα το οποιο σκηνικο ΔΕΝ μου αρεσει να συνεχιζω και να διαιωνιζω το ολο θεμα.(Οτι γινει οσο ειναι ζεστο το ζητημα). Γιατι ετσι "επεμβαινω" και μεγαλωνω τον κυκλο αυτο.
Γενικα δεν εχω ενοχλησει κανεναν και δεν μου αρεσει να θελουν να με βλαψουν.Ξερω ομως οτι στον κοσμο υπαρχουν πολλοι κακοι ανθρωποι που παντα θα το προσπαθουν αυτο...Δεν πειραζει ομως.
Για εμενα σημαντικο ειναι αυτοι που μου εχουν δειξει με τον απλο καθημερινο τροπο συμπεριφορας τους οτι αξιζουν να εχουν θεση στην καρδια μου, να ειναι καλα και να μην προσπαθησει ο οποιοσδηποτε χ,ψ, ω να τους βλαψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Bασικα η διπλωματια οπως και να το κανουμε ειναι ενα προσον.Και ειναι μια τεχνη που καλλιεργειται ;)'Exει δικιο η ντου.Πολλοι ομως μπερδευουν τη διπλωματια με την υποκρισια.Η διπλωματια ειναι οχι το τι λες αλλα το πως το λες ;)
Η αληθεια ειναι οτι δε μου βγαινει ομως :( Εχω το κακο να σκεφτομαι φωναχτά ,ειμαι αρκετα παρορμητικη και δε φιλτραρω τις σκεψεις μου πριν τις εκφρασω αναλογιζομενη τις συνεπειες που μπορει να εχουν τα λεγομενα μου...'Οπως του φανει του Λωλοστεφανή :D Και αυτο εχει συνεπειες στις ευρυτερες διαπροσωπικες σχεσεις,πχ σε μια παρεα που δεν αποτελειται ομως απο στενους φιλους .Θυμαμαι ειχα παει σε κατι βαφτισια και στο τραπεζι μια ευτραφης κυρια με μινι σχολιαζε με καποια άλλη μια κοπελιτσα με ωραιο σωμα επειδη φορουσε πιο κοντο μινι :P Ε πεταγομαι κι εγω (που στην τελικη δε με αφορουσε κιολας) και της λεω : εδω φορας εσυ που εισαι και χοντρουλα ,μη το δειχνεις τοσο οτι ζηλευεις ,κανε διαιτα καλυτερα !
! Η διπλωματια θα υπαγορευε ή να μη σχολιασω ας πουμε ή να πω ενα ξερο : δε συζηταμε για κατι πιο ενδιαφερον καλυτερα ? η κατι αλλο ας πουμε ( ζητουνται ιδεες βytheway για αναλογη περιπτωση ! )

Ε στις στενες μου σχεσεις φανταζεστε τι πανδαιμονιο επικρατει αν το ανοιξω το στομα !Παντως ενταξει,δεν παραπονιεμαι,με αντεχουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
εδω φορας εσυ που εισαι και χοντρουλα, μη το δειχνεις τοσο οτι ζηλευεις, κανε διαιτα καλυτερα!

ΛΟΛ :hehe::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top