Στο βωμό του χρήματος.....

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
...θυσιάζονται συνειδήσεις, αξίες και ζωές.
Το ανοίγω με αφορμή την επικείμενη σφαγή φώκαιων στον Καναδά,που κατα την γνώμη μου δεν πρόκειται να ματαιωθεί γιατί παίζονται πολλά οικονομικά συμφέροντα.
Συμφέροντα που στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις κάνουν το ανθρώπινο θέλω ανύπαρκτο, τις φωνές αντίδρασης ψιθύρους και τα ηθικά διλήμματα εξαγοράσιμα.
Συμφέροντα που αποτελούν ένα παγκόσμιο ιστό άρρηκτα δεμένο με μοναδικό κινητήριο μοχλό το χρήμα.
Αναρωτιέμαι πόσα να γίνονται για τα οποία η κοινή γνώμη δεν παίρνει χαμπάρι;
Αναρωτιέμαι με τι ψυχή κάποιοι βάζουν το χρήμα πιο ψηλά απο τον ανθρωπο;
Με τι συνείδηση γυρνούν στις οικογένειες τους τα βραδια και φιλούν τα παιδιά τους όταν οι ίδιοι έχουν συμβάλλει αυτά τα παιδιά να μεγαλώσουν σε ένα κόσμο σκληρό κι απάνθρωπο;
Τι είναι αυτό που μεσολαβεί ώστε ένα αθώο παιδί(γιατί όλοι τους ήταν κάποτε) να μεταμορφωθεί σε ένα σκληρό υλιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα η εξυπναδα δεν ειναι καποιος να βγαλει πολλα λεφτα, αλλά να ξερει να τα χαλαει! Για παραδειγμα αν υποθεσουμε οτι δινουμε σε 100 ατομα μια πιστωτικη χωρις οριο να παει να τα χαλασει οπου θελει γιατι ειμαι σιγουρος ότι τα 90 ατομα θα πανε να αγορασουν ειτε αυτοκινητο ειτε καποιο σπιτι και γενικα θα μεινουν σε τετοιου ειδους εξοδα; Ετσι ειναι λογικο να μην ικανοποιουνται απο αυτα και να ζητανε και αλλα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για εμενα η εξυπναδα δεν ειναι καποιος να βγαλει πολλα λεφτα, αλλά να ξερει να τα χαλαει! Για παραδειγμα αν υποθεσουμε οτι δινουμε σε 100 ατομα μια πιστωτικη χωρις οριο να παει να τα χαλασει οπου θελει γιατι ειμαι σιγουρος ότι τα 90 ατομα θα πανε να αγορασουν ειτε αυτοκινητο ειτε καποιο σπιτι και γενικα θα μεινουν σε τετοιου ειδους εξοδα; Ετσι ειναι λογικο να μην ικανοποιουνται απο αυτα και να ζητανε και αλλα λεφτα.

Ναι σωστό αυτό που γράφεις όμως εγώ αναφέρομαι σε κάτι άλλο:)
Στην καταπάτηση της ηθικής και την εξαπάτηση της κοινής γνώμης για το χρήμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Στην καταπάτηση της ηθικής και την εξαπάτηση της κοινής γνώμης για το χρήμα;)[/quote[ Οπως εξηγησα, απλως δεν τους φτανουν τα λεφτα γιατι δεν ξερουν πως να τα αξιοποιησουν με αποτελεσμα να κανουν τα παντα να τα διπλασιασουν!

Προσωπικα το ιδιο μου κανει ειτε εχω 2 κοτερα ειτε 5 ειτε 25! Δλδ αν ειχα 2 δεν θα εκανα τπτ ωστε να τα κανω 5 ή 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάλι είμαι πιο απαισιόδοξη.....
δεν πιστεύω ότι εξαπτάται η κοινή γνώμη... νομίζω ότι θέλει να εξαπατηθεί.... εθελοτυφλεί.....
ποιός δεν ξέρει ότι γνωστή εταιρία υποδημάτων (πανάκριβων) χρησμοποιεί ακριβώς από αυτές τις φώκιες το λίπος και το δέρμα? όταν η απάντηση είναι, μα και δερμάτινο μπουφανάκι φοράς, γιατί όχι και το πα*****άκι από φωκούλα, τότε τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα...
γιατί στη μεγάλη πλειοψηφία, κανένας δεν θα μπει στην διαδικασία να σκεφτεί τις σοβαρές διαφορές απ τα εκθρεφόμενα για αυτόν τον σκοπό ζώα απ την δολοφονία ελεύθερων στη φύση ζώων....
Η κοινή γνώμη προτειμάει να τα "σπάει" τις Κυριακές πολύ.....είναι πολύ πιο εύκολο απ το να βγει στον δρόμο και να διαμαρτηρηθεί για τον νέο νόμο.... κάνει κρύο έξω... έχει και βροχή... και .... ΩΧ ΑΔΕΡΦΕ.... ΕΓΩ καλά είμαι.....
Αναρωτιέσαι με τι ψυχή κάποιοι βάζουν το χρήμα πιο ψηλά απο τον ανθρωπο; Αφού οι άνθρωποι έχουν την ΤΙΜΗ τους και... η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά στον που την έχει...
Με τι συνείδηση γυρνούν στις οικογένειες τους τα βραδια και φιλούν τα παιδιά τους όταν οι ίδιοι έχουν συμβάλλει αυτά τα παιδιά να μεγαλώσουν σε ένα κόσμο σκληρό κι απάνθρωπο;
Αυτό δεν ξέρω να στο απαντήσω.... αφορά τον καθένα τους προσωπικά.... φαντάζομαι ότι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο για να πείθει τον εαυτό του αυτό που κάνει δεν είναι κακό....
πιστεύω ακράδαντα όμως ότι αυτό που μεσολαβεί ώστε ένα αθώο παιδί να μεταμορφωθεί σε ένα σκληρό υλιστή είναι η ανάγκη του για μια αγκαλιά... το ότι ψάχνει κάποιο τρόπο να νοιώσει "ΚΑΠΟΙΟΣ"..... "ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ"....να αποδείξει στον μπαμπά του και στη μαμά του (ή στον εαυτό του) ότι μπορεί και τα έχει καταφέρει, μιας που το "τα κατάφερα" μεταφράζεται σε ένα παχουλό πορτοφόλι, σε ένα καλό αυτοκίνητο, μια μεζονέτα με πισινούλα και.... "να τα σπάει τις Κυριακές πολύ".....
καταραμένος φαύλος κύκλος σου λέω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ εσυ προτεινεις ΚΕ να μην αγοραζουμε π.χ. δερματινο μπουφαν; :worry:
Γιατι με την ιδια λογικη να μην τρωμε και κρεας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικα το ιδιο μου κανει ειτε εχω 2 κοτερα ειτε 5 ειτε 25! Δλδ αν ειχα 2 δεν θα εκανα τπτ ωστε να τα κανω 5 ή 25.
Exposed νομιζω οτι θα βρεις πολυ λιγους εφοπλιστες που αρκουνται στα 2 κοτερα. Ολοι θελουν περισσοτερα:/:
Κλεφτρουλα νομιζω οτι εδω ισχυει αυτο που λεγεται για την γκριζα ζωνη. Οι εσκιμωοι που σκοτωνουν π.χ τις φωκιες θα σου πουν οτι μονο αυτο μπορουν να κανουν για να ζησουν τις οικογενειες τους. Αν παραπονεθεις για την χρησιμοποιηση ζωων ως πειραματοζωα, οι ερευνητες θα σου πουν οτι χαρη στα νεα φαρμακα θα σωθουν χιλιαδες ανθρωπινες ζωες:hmm: Το θεμα ειναι οτι ακομα και σε μια γκριζα περιοχη πρεπει να υπαρχουν ορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι, απλά δεν είχε βγεί όλη η απάντηση μου λόγω προβλήματος που έχω με το πισι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Exposed νομιζω οτι θα βρεις πολυ λιγους εφοπλιστες που αρκουνται στα 2 κοτερα. Ολοι θελουν περισσοτερα:/:
Κλεφτρουλα νομιζω οτι εδω ισχυει αυτο που λεγεται για την γκριζα ζωνη. Οι εσκιμωοι που σκοτωνουν π.χ τις φωκιες θα σου πουν οτι μονο αυτο μπορουν να κανουν για να ζησουν τις οικογενειες τους. Αν παραπονεθεις για την χρησιμοποιηση ζωων ως πειραματοζωα, οι ερευνητες θα σου πουν οτι χαρη στα νεα φαρμακα θα σωθουν χιλιαδες ανθρωπινες ζωες:hmm: Το θεμα ειναι οτι ακομα και σε μια γκριζα περιοχη πρεπει να υπαρχουν ορια.
Συμφωνω απολυτα σε αυτο! Δεν ειναι τοσο ευκολο να σου πουμε οτι δεν θα σκοτωσουμε ζωα φετος!

Οσο για τους εφοπλιστες, προσωπικα και 5000 κοτερα να ειχα αδιαφορο μου ειναι αρκει τα λεφτα να τα εβγαλαν με αγωνα και οχι με ψευτομαγκιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνω απολυτα σε αυτο! Δεν ειναι τοσο ευκολο να σου πουμε οτι δεν θα σκοτωσουμε ζωα φετος!

Οσο για τους εφοπλιστες, προσωπικα και 5000 κοτερα να ειχα αδιαφορο μου ειναι αρκει τα λεφτα να τα εβγαλαν με αγωνα και οχι με ψευτομαγκιες!
Το θεμα ειναι ο ανθρωπος εχει μια μοναδικη ικανοτητα να αλλαζει τα ορια οπως τον συμφερει:/: Ελευθερη βουληση σου λεει μετα...
Exposed ο καθε ανθρωπος εχει μια ελευθερη μεταφραση για τους ορους αγωνας και αγωνιζομαι. Οι "κακοι" θα σου πουν οτι αυτα εχει η ζωη, οτι προκειται για εναν αγωνα επιβιωσης οπου μονο ο ισχυροτερος μπορει να βγει νικητης. Το τι θα χασεις ομως προκειμενου να επιβιωσεις ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Οι "κακοι" θα σου πουν οτι αυτα εχει η ζωη, οτι προκειται για εναν αγωνα επιβιωσης οπου μονο ο ισχυροτερος μπορει να βγει νικητης.
[off-topic] εγω παντως ζω με την ελπιδα οτι θα αλλαξει αυτη η κοσμοθεωρια και πλεον το ο γρηγορος, ευέλικτος θα είναι νικητής. [/offtopic] :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
[off-topic] εγω παντως ζω με την ελπιδα οτι θα αλλαξει αυτη η κοσμοθεωρια και πλεον το ο γρηγορος, ευέλικτος θα είναι νικητής. [/offtopic] :redface:

Κι όμως οι γρήγοροι κι ευέλικτοι είναι ακριβώς οι τύποι που σου περιγράφει η kassie.Η πραγματικότητα είναι τέτοια που δεν αρκεί να είσαι έξυπνος,αποφασιστικός κι εργατικός αλλα πρέπει να είσαι κι ασυνείδητος για να πας μπροστά(εννοώ πολύυυυυ μπροστά).
Τι θέλω να σου πω;Ότι αν έχεις ηθικούς φραγμούς αυτό θα εμποδίσει την ευελιξία σου και θα βρεθει(γιατι παντα υπάρχει) κάποιος που δεν θα έχει να δράσει πιο γρήγορα και να πάρει πρωτοβουλία.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρε παιδια υπερβαλετε νομιζω! Εγω εχω τοσο παραδειγματα ανθρωπων που οχι μονο πετυχαν αλλά δεν ειναι ασυνειδητη. Δεν θελω ομως να αναφερω ονοματα μιας και εκτος το οτι θα διαφωνησετε, θα βγουμε και off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βρε παιδια υπερβαλετε νομιζω! Εγω εχω τοσο παραδειγματα ανθρωπων που οχι μονο πετυχαν αλλά δεν ειναι ασυνειδητη. Δεν θελω ομως να αναφερω ονοματα μιας και εκτος το οτι θα διαφωνησετε, θα βγουμε και off-topic

Γνωστών σου ανθρώπων;Δηλαδή ανθρώπων που είσαι σίγουρος ή απλά έχεις διαβάσει για αυτούς και το νομίζεις;Συνήθως οι "βρωμοδουλειές"γίνονται παρασκηνιακά και δεν αναφέρονται στις βιογραφίες:P Υπάρχουν βέβαια και άτομα που πέτυχαν με το σταυρό στο χέρι, αλλά αυτοί αποτελούν την εξαίρεση κι όχι τον κανόνα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top