Έχουμε Δημοκρατία;

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Υ.γ.: @doo σε προκαλω να ανοιξεις ενα νεο θεμα, αυτα που υπνοησες θα ηθελα πολυ να τα ακουσω

είναι απλό εξπυ, που να ανοίγω καινούριο θέμα τώρα...:P

ΔΕΝ είναι δημοκρατία όταν κόμματα που δεν ξεπερνούν το 5% (ένα μικρό ποσοστό τελοσπάντων) στις εκλογές, δεν μπαίνουν στη βουλή και επομένως, ΔΕΝ ακούγονται. Ο εκλογικός νόμος δεν είναι δημοκρατικός. Άρα πως θα είναι το σύστημα που απορρέει από αυτόν?

(πςςςςςςςςςς.....τρελή σκέψη, ε?:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαφώνω 100%. Αν υπήρχε η δυνατότητα να μπαίνουν όλα τα κόμματα στην βουλή έστω και με μια ψήφο τότε δεν θα βγάζαμε ακρή. Δλδ Ο κάθενας θα έφτιαχνε το κόμματα θα έλεγε τα δικά του και στην βουλή θα έκανε τα πάντα για επιβειώση. Άρα δεν θα λυνόταν κανένα πρόβλημα μόνο θα δημιουργούσαμε.

Ας μην ξεχνάμε ωστόσο ένα κόμμα με μικρότερο ποσοστό από 5% θα μπορούσε να γίνει όμαδα πίεσης και να περάσεις τις δικές τους ιδέες έτσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το ότι διαφωνείς δε σημαίνει ότι δεν ισχύει. Δημοκρατία είναι να ακούγονται ΟΛΟΙ. Γιατι να φιμώσεις κάποιον που πήρε 10 ψήφους? ποιος είσαι εσύ στην τελική? (όχι εσύ ως εσύ, εσύ ως κυβέρνηση, θεός, κραπ, κλπ).

Μη κοιτάς το αποτέλεσμα, dig deeper στην έννοια δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με την έννοια αυτή η μόνη καθεαυτού δημοκρατία εκφράζεται δια βοής.
Μαζευόμαστε όλοι και σηκώνουμε τα χεράκια μας, ούτε εκπροσώπηση ούτε βουλή.
Αλλά αυτό είναι αδύνατο να γίνει στις μέρες ακόμη και με την μορφή δημοψηφισματων.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγω θα ήθελα να προσθέσω το εξής σε αυτό που λέει η dooo. Είναι άδικο και "αντιδημοκρατικό" το σύστημα της επηυξημένης αναλογικής. Γιατί το κόμμα που βγαίνει πρώτο με πχ 35%, να παίρνει το 55% περίπου των βουλευτών, ενώ τα υπόλοιπα πολύ λιγότερους;

Το δημοκρατικό θα ήταν: πήρες 30% στις εκλογές; Ωραία, πάρε και 90 βουλευτές (το 30% του 300) και είμαστε εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Εγω θα ήθελα να προσθέσω το εξής σε αυτό που λέει η dooo. Είναι άδικο και "αντιδημοκρατικό" το σύστημα της επηυξημένης αναλογικής. Γιατί το κόμμα που βγαίνει πρώτο με πχ 35%, να παίρνει το 55% περίπου των βουλευτών, ενώ τα υπόλοιπα πολύ λιγότερους;

Το δημοκρατικό θα ήταν: πήρες 30% στις εκλογές; Ωραία, πάρε και 90 βουλευτές (το 30% του 300) και είμαστε εντάξει.

Να σου πω την αμαρτία μου δεν έχω καταλάβει την λογική τους.
Αλλαζούν το εκλογικό σύστημα κατα πως τους συμφέρει.
Το μόνο που μου φαίνεται λογικό στα παραπανω είναι ότι αφού ένα κόμμα με 5% πχ δεν μπαίνει στην βουλή τότε το 5% των βουλευτών που θα το εκπροσωπούσαν μοιράζεται στα πρώτα κόμματα.Όχι ότι το θεωρώ δημοκρατικό αλλά απο την στιγμή που ένα 15% μένει εκτός βουλής ποιοι θα το εκπροσωπούσαν;
Οπότε ξαναγυρνάμε σε αυτό που λέει η dooo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είμαι άτιμο πλάζμα τελικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
προφανώς, ένα κόμμα με ποσοστό 1% θα έπρεπε να έχει 3 κι ένα με 0.33% θα έπρεπε να έχει έναν αντιπρόσωπο στη βουλή. διαφωνεί κανείς με αυτό; ελπίζω πως όχι :P.
το θέμα είναι πως αφού με απλή αναλογική δε βγαίνει κυβέρνηση (άνευ συνδυασμού...), ε δε συμφέρει και την φτιασιδώνουμε κάπως την κατάσταση και καταλήγουμε σε ένα μη δημοκρατικό σύστημα για να βολευτούμε (τώρα το ποιός βολεύεται είναι ένα άλλο θέμα :|).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Εγω θα ήθελα να προσθέσω το εξής σε αυτό που λέει η dooo. Είναι άδικο και "αντιδημοκρατικό" το σύστημα της επηυξημένης αναλογικής. Γιατί το κόμμα που βγαίνει πρώτο με πχ 35%, να παίρνει το 55% περίπου των βουλευτών, ενώ τα υπόλοιπα πολύ λιγότερους;

Το δημοκρατικό θα ήταν: πήρες 30% στις εκλογές; Ωραία, πάρε και 90 βουλευτές (το 30% του 300) και είμαστε εντάξει.
Mα η ιστορια μα εδειξε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε κυβερνηση ετσι! Θελετε να σας θυμίσω τι εγινε 86 (νομιζω) στην προσπαθεια για οικουμενικη κυβερνηση;

Μην βγαζουμε τοσο ευκολα συμπερασματα καποια πραγματα εγιναν μετα απο πολυ σκεψη οσο και αν εμεις που ειμαστε εξω απο το χωρο τα βλεπουμε μαυρα!

Οσο για τα κομματα που δεν μπαινουν σε βουλη δεν τιθεται για εμενα θεμα, αφου στο χερι μας ειναι να τα βαλουμε! ΕΜΕΙΣ επιλεγουμε το τι θα μπει και τι οχι! Απο την στιγμη που δεν μπηκαν εμεις φταιμε και οχι το πολιτευμα της χωρας μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οσο για τα κομματα που δεν μπαινουν σε βουλη δεν τιθεται για εμενα θεμα, αφου στο χερι μας ειναι να τα βαλουμε! ΕΜΕΙΣ επιλεγουμε το τι θα μπει και τι οχι! Απο την στιγμη που δεν μπηκαν εμεις φταιμε και οχι το πολιτευμα της χωρας μας!

προφανώς και δεν το επιλέγουμε εμείς. έστω ότι εγώ κι εσύ και άλλοι κάμποσοι που μαζί αποτελούμε το 1% των ελλήνων ψηφοφόρων πάμε και ψηφίζουμε την 'Ενωση Ελλήνων Εφπιεσάδων. το εκλογικό σύστημα (και όχι το πολίτευμα της χώρας προφανώς) όμως αποφασίζει να μας γράψει στα παλιά του τα πα*****ια και αντί να μας δώσει 1% αντιπροσωπεία στην βουλή (η οποία είναι εφικτή καθώς οι βουλευτές ειναι 300 και όχι 10 ξέρω γω), μας προσφέρει απλόχερα ένα φάσκελο.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Mα η ιστορια εδειξε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε κυβερνηση ετσι! Θελετε να σας θυμίσω τι εγινε 86 (νομιζω) στην προσπαθεια για οικουμενικη κυβερνηση;

δικό τους πρόβλημα. ας κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και ας δημιουργήσουν κυβέρνηση η οποία θα εκφράζει τον λαό. δλδ συγνώμη, δε σου φαίνεται απαράδεκτο να κατέβουν 5 κόμματα (δεν ξέρω αν ισχύει το εν λόγω παράδειγμα :P), να λάβουν τα τρία 20% και αυτό με το 21% να έχει παραπάνω από τους μισούς βουλευτές; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
προφανώς και δεν το επιλέγουμε εμείς. έστω ότι εγώ κι εσύ και άλλοι κάμποσοι που μαζί αποτελούμε το 1% των ελλήνων ψηφοφόρων πάμε και ψηφίζουμε την 'Ενωση Ελλήνων Εφπιεσάδων. το εκλογικό σύστημα (και όχι το πολίτευμα της χώρας προφανώς) όμως αποφασίζει να μας γράψει στα παλιά του τα πα*****ια και αντί να μας δώσει 1% αντιπροσωπεία στην βουλή (η οποία είναι εφικτή καθώς οι βουλευτές ειναι 300 και όχι 10 ξέρω γω), μας προσφέρει απλόχερα ένα φάσκελο.
Με την ιδια λογικη γιατι να μην ακουστει και το 0.01%;

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δικό τους πρόβλημα. ας κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και ας δημιουργήσουν κυβέρνηση η οποία θα εκφράζει τον λαό. δλδ συγνώμη, δε σου φαίνεται απαράδεκτο να κατέβουν 5 κόμματα (δεν ξέρω αν ισχύει το εν λόγω παράδειγμα :P), να λάβουν τα τρία 20% και αυτό με το 21% να έχει παραπάνω από τους μισούς βουλευτές; :confused:
Αποδεκτο ... αλλιως δεν θα βγαζαμε ακρη. Ειδικά στην ψηφιση του προεδρου που χρειαζονται 180 βουλευτες. Εδω και με το ζορι τα καταφερνουμε τωρα, ποσο μαλλον τοτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Με την ιδια λογικη γιατι να μην ακουστει και το 0.01%;
Αρχική Δημοσίευση από ιγού:
αντί να μας δώσει 1% αντιπροσωπεία στην βουλή (η οποία είναι εφικτή καθώς οι βουλευτές ειναι 300 και όχι 10 ξέρω γω)
για υπολόγισε πόσους βουλευτές δίνει το 0.01% περικαλώ.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αποδεκτο ... αλλιως δεν θα βγαζαμε ακρη. Ειδικά στην ψηφιση του προεδρου που χρειαζονται 180 βουλευτες. Εδω και με το ζορι τα καταφερνουμε τωρα, ποσο μαλλον τοτε!
οκ, οι χαρακτηρισμοί "αποδεκτό" και "απαράδεκτο" είναι υποκειμενικοί. ο χαρακτηρισμός "δημοκρατικό" όμως δεν είναι :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
οκ, οι χαρακτηρισμοί "αποδεκτό" και "απαράδεκτο" είναι υποκειμενικοί. ο χαρακτηρισμός "δημοκρατικό" όμως δεν είναι :P.

cheers m8. you said it μπόυ:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρε παιδια εδω δεν εχω δει να κανει τπτ ο συνασπισμος που εχει και πανω απο 5% θα κανει το 1%. Σορρυ για την κακια αλλά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
..κάνει ερωτήσεις στη βουλή. Αυτό που το πας?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχμμ ευχομαι να μην το θεωρεις σημαντικο ωστε να εχουν και 6 θεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βρε παιδια εδω δεν εχω δει να κανει τπτ ο συνασπισμος που εχει και πανω απο 5% θα κανει το 1%. Σορρυ για την κακια αλλά ....
Η - εν δυνάμει - ανικανότητα κάποιου κόμματος να "κάνει κάτι" δεν αποτελεί λόγο για τη μη εκπροσώπηση κάποιου άλλου κόμματος στη βουλή. Αν είναι ετσι ας αφήσουμε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που παίρνουν μεγάλα ποσοστά να αλωνίζουν και ας διώξουμε από τη βουλή όλους τους υπόλοιπους με τα μικρά.

Υ.Γ. Τι συντηρητικούρα μας βγήκες ρε, είσαι και νέο παιδί!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν θα συζητήσουμε εδώ για την πολιτική του Συνασπισμου και του κάθε Συνασπισμού.
Το κάθε κόμμα έχει την ατζέντα του και πράττει αναλόγως, είτε έχει 1 βουλευτή είτε 151.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Υ.Γ. Τι συντηρητικούρα μας βγήκες ρε, είσαι και νέο παιδί!! :P:P:P

Δεν φαντάζεσαι!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Το κάθε κόμμα έχει την ατζέντα του και πράττει αναλόγως, είτε έχει 1 βουλευτή είτε 151.
Χμμ ισως, αλλα αν το 5% του λαου διαλεγει κατι που δεν κανει τιποτα θα διαλεξει το 1%;

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Η - εν δυνάμει - ανικανότητα κάποιου κόμματος να "κάνει κάτι" δεν αποτελεί λόγο για τη μη εκπροσώπηση κάποιου άλλου κόμματος στη βουλή. Αν είναι ετσι ας αφήσουμε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που παίρνουν μεγάλα ποσοστά να αλωνίζουν και ας διώξουμε από τη βουλή όλους τους υπόλοιπους με τα μικρά.
Καταλαβαινω την λογικη σας, αλλά δυστυχώς για εμένα η ελλάδα δεν έχει πολυκάναλη πολιτική, εγώ αυτό που βλέπω είναι 2-3 αποψεις ... άλλοι απλως να φωναζουν τους 2-3 οτι τρωνε λεφτα. Σορρυ αλλα εγω δεν θελω στην βουλη καποιον να μου θυμιζει οτι καποιοι τρωνε στα λεφτα.

Προσοχη, σιγουρα δεν θεωρω οτι πιο δικαιο οσοι εχουν κατω απο 5% να μην μπαινουν στην βουλη, αλλά αυτο δεν ειναι ικανο να αναιρεσει την δημοκρατια της χωρας μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top