[help] Aγορά motherboard 939

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγορασω μια μητρική 939 μιας και απο τι εχω καταλαβει ειναιτο socket με το περισσοτερο μελλον οσο αφορα τους amd

Ομως δεν ξερω τι να αγορασω δυστυχως δεν μπορω να αγορασω το ακριβοτερο μοντελο γιατι μπορω να δωσω μαξιμουμ 120Ε

Αυτα που θελω οπωσδηποτε ειναι sata 4θυρων και dual ddr ωστοσο θα ηθελα να ειχε και PCI-E αλλα και G-lan.

Τι να αγορασω; Εγω μεχρι στιγμης κλεινω σε GIGABYTE GA-K8NF9 ULTRA

Ωστοσο θα ηθελα να σας ρωτησω και 2 αποριες μου!

Για να εχω dual ddr η μνημες πρεπει να ειναι ιδιας συχνοτητας και ιδιου μεγεθους; Δλδ πειραζει αν βαλω 2DDR των 512mb@400mhz και να λειτουργουν σαν dual DDR αλλα και μια 1024mb@400;

Επισης γιατι δεν εχω βρει καμια μητρικη για 939 που να εχεi slot ddr 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να δώσεις άλλα 35 ευρώ

Να τα φυλάξεις απο αλλού να πω ναι αλλά απ τη Mobo, διαπράττεις 3πλό εγκεφαλικό σε καρδιακό ασθενή με αναπνευστική ανεπάρκεια και μετά τον βάζεις να χορέψει χασαποσέρβικο. Πχ μνήμη βάλε 1GB άντι για 2...γιατί στην τελική τι τρέχεις; Autocad, Photoshop, Illustrator, VMWare-Linux...και το Lineage II ταυτόχρονα; Ούτε αρχιτέκτονας! Ηρεμία! Μαθητής είσαι ακόμα, κι αν θέλεις βρε αδερφέ να παίξεις και το παιχνίδι σου σε 6 μήνες που θα βγεί και θα είναι μνημοβόρο, χώστου τότε άλλο ενα γίγα να γουστάρεις. :clapup: :clapup: :clapup: Μη μου πεις τα χρειάζομαι γιατι προχτές είδα τι έχεις κάνει στη μνήμη σου! Κτηνωδία τα 97 processes! Διαχείριση ein grosse null!:mad: Θα σου σπάσω τα σπυριά ένα ενα έτσι και το ξαναδώ αυτό!:clapup: :clapup: :clapup:

Αυτό το mobo που λες βασικά είναι καλούλι και η εταιρία αρκετά αξιόπιστη. Εμπιστεύτηκα σε ενα GIGABYTE το πισί του αδερφού μου (Athlon 2000+).:) Εγω πάντως για το δικό μου πισί εμπιστεύομαι μόνο MSI:) :) :)

Όσο για τις μνήμες στο λέω εγκυκλοπαιδικά, 2χ512 στα 400, δηλαδή όμοιες θα σου δώσουν διπλό κανάλι-διπλό εύρος μεταγωγής δεδομένων. Μην πιάνεις τα σλοτάκια τσάμπα, βάλε ενα γίγα που σου λεω και ΟΤΑΝ χρειαστείς 2 γίγα, βάζεις άλλο ενα όμοιο και κάνεις και διπλό κανάλι.

Αλλά ξέρω θα με γράψεις στα αμελέτητα όπως τότε και με τον δίσκο που πήρες Μάξτορ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οταν ανοιγω gimp, openoffice , firefox (συνηθως απο τα συνηθισμενα) παω αμμεσως στα 1000mb ή δεν θα εχω και μερικα παραθυρα του msn, δεν θα εχω και ενα IRC client ανοιχτω; Δεν θα εχω ανοιχτω και το outlook; εε εκει χτυπαω 1500αρι! με αποτελεσμα ο δισκος μετα να σερνεται!

ΟΣΟ οταν για τον δισκο σε εγραψα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ επειδη ηθελα συντομα τον δισκο και δεν μπορουσα να περιμενω 2-3μερες!

Αυτα αλλα μαλλον θα αγορασω την μητρικη που ειπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οταν ανοιγω gimp, openoffice , firefox (συνηθως απο τα συνηθισμενα) παω αμμεσως στα 1000mb ή δεν θα εχω και μερικα παραθυρα του msn, δεν θα εχω και ενα IRC client ανοιχτω; Δεν θα εχω ανοιχτω και το outlook; εε εκει χτυπαω 1500αρι! με αποτελεσμα ο δισκος μετα να σερνεται!

ΟΣΟ οταν για τον δισκο σε εγραψα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑ επειδη ηθελα συντομα τον δισκο και δεν μπορουσα να περιμενω 2-3μερες!

Αυτα αλλα μαλλον θα αγορασω την μητρικη που ειπες!

ΜΕ ΕΙΠΕΣ ΚΟΤΑ;;;;;:mad: :mad: :mad: :P :clapup:

Φίλε τι να σου πω για την κατανάλωση μνήμης, πολλή μνήμη μου φαίνεται για τόσα προγράμματα και μάλιστα τέτοιου τύπου. Κανονικά μισό γίγα με το ζόρι θα έπρεπε να σου πιάνει! Στο λεω γιατι εγω εχω 512 συνολο και ανοίγω της Ήρας τα μάτια και ακόμα όλα πάνε καλά. Κάτι, κάτι, κάτι ΜΑ ΚΑΤΙ ΦΤΑΙΕΙ:redface: και θέλει καλύτερο πείραγμα-διαχείριση το πισί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι να σου πω!
Ωρε γμτ! θα τον σακατεψω τον πατερα μου! ολα οσα θελω βγαινουν περιπου 700Ε (βασικα ο πατερας μου μου ειπε φτιαξε ενα φτηνο desktop και απλως μου ειπε αν θελω να παρω τπτ για εμενα πχ επεξεργαστη και να του δωσω το παλιο μου) ετσι ριχνω την RAM στα 1024 και πεφτει η τιμη στα 600Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι μέχρι 1000 ευρώ σε -μεγάλη- αναβάθμιση ή χτίσιμο κεντρικής μονάδας απ την αρχή (εκεί άντε στα 1300):) Εμένα δεν είδες το άλλο θέμα που θα πιάσει 900 ευρώ; Και δεν εχω αποφασίσει τι ακριβώς να κάνω ακόμα! Καλές αγορές πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mα η μονη ουσιαστικη αλλαγη που κανω στο δικο μου συστημα ειναι 64bitος επεξεργαστης και μαλιστα ο πιο φτηνος. (Εριξα και αλλο την τιμη! βρηκα ενα ξεχασμενο τροφοδοτικο, κουτι και καρτα γραφικων και το πηγα στα 550Ε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top