Εσείς έχετε απατήσει κάποιο σύντροφο σας ποτέ;

Εσείς έχετε απατήσει κάποιο σύντροφο σας ποτέ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 27.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 21 72.4%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Αίσχοςςςςςς, να υπάρχει το θράσος και να το κάνει κάποιος και να το παραδέχεται σαν κατόρθωμα, όποιος είναι άνθρωπος, και όχι ανθροπώμορφο βόδι, όταν δεν τον γεμίζει μια σχέση αποχωρεί, ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ , και οι συνηθισμένες μπουρδολογίες του στύλ "δεν σήμαινε τίποτα", ήταν ένα λάθος, μια παρόρμηση της στιγμής" κτλ, είναι για τα μπάζα,όπως και αυτοί που τις λένε, ό άλλος δεν είναι ούτε μέντιουμ, ούτε προφήτης να ξέρει τι χρειάζετε το έτερον ήμισι κάθε στιγμή, για αυτό έχουμε το στοματάκι μας, για να μιλάμε, αλλά φυσικά όποιοι το κάνανε τους αξίζει να πάθουν το ίδιο για να στρώσουν και να καταλάβουν, πάντα έτσι συμβαίνει όχι μόνο σε αυτό το θέμα.
Kαταρχήν ακούγεσαι σαν "καμμενος" από τέτοια φάση... κατά δεύτερον, χωρίς να θέλω να στην πω ή να ειρωνευτώ δεν είναι λίγο "βαριοί" οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιείς? Σε λίγο θα στήσεις τον κόσμο στην πυρά... "Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω" και αυτό ισχύει παντού και όχι μόνο σε αυτό το θέμα...:D


Ασε που σε αυτό το topic τουλάχιστον δεν νομιζω ότι το παραδέχτηκε κανείς σαν φοβερό και τρομερό κατορθωμά του, είδες εσύ κανέναν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Αίσχοςςςςςς, να υπάρχει το θράσος και να το κάνει κάποιος και να το παραδέχεται σαν κατόρθωμα, όποιος είναι άνθρωπος, και όχι ανθροπώμορφο βόδι, όταν δεν τον γεμίζει μια σχέση αποχωρεί, ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ , ...
m3ntOr...νομίζω, ότι τα παραλές λιγάκι, αν και φυσικά ο καθένας τη γνώμη του λέει και σεβαστό αυτό. Από κει και πέρα, φαντάζομαι προφανώς ότι είτε δε σου έχει συμβεί αυτό (κι εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ;) ) είτε σου την έχουν "κάνει" καμιά φορά, οπότε βγάζεις τα απωθημένα σου...:P . Σε διαβεβαιώ, ότι μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε. Η ζωή σου μαθαίνει πολλά όσο περνάνε τα χρόνια...:whistle:
[Σημ. Συμφωνώ απολύτως με την XRZ!:worship: ]
Αρχική Δημοσίευση από ThE BeasT aNd tHe BeauTy:
Υστερα απο 6 χρονια σχεση το εκανα. Οταν ενοιωσα οτι η σχεση μου ειχε πεσει σε τελμα, πανω απο ενα χρονο χτυπαγα τα καμπανακια αλλα δεν τα ακουγε κανεις. Ξεκινησα παραλληλη σχεση την οποια κρατησα για 6 μηνες με τραγικο τελος. Μια ωραια μερα βρεθηκαμε και οι 3 να σηζηταμε.....Ηταν απο τις πιο εφιαλτικες μερες της ζωης μου. Πανε 2 χρονια τωρα και ακομα ειμαι ρακος ψυχολογικα. Με την πρωτη μου σχεση ειμαι ακομα, αποφασισε να με συνγχωρεσει....
(ξερω οτι αν ειχατε το τηλ. της θα την περνατε να της πειτε οτι ειναι μ......η κ.τ.λ) το ξερω.
Οπως ξερω και τα λαθη που εκανε που αν και δεν τα αναγνωριζει ανοικτα ξερει οτι αυτα ειναι που οδηγησαν τη σχεση μας εκει που εφτασε. Αλλιως δεν δεν θα δεχοτανε να συνεχισουμε. Για μενα ολα εχουν καταστραφει, κατι το οποιο δεν θελει να πιστεψει να καταλαβει.
Σας εχει τυχει ποτε να αγαπατε καποιον παρα πολυ μεχρι θανατου....αλλα σαν την αδερφη σας?
Αυτη ειναι η μεγαλυτερη καταρα για μια σχεση και εγω το εχω παθει. Δεν μπορω να κανω μπροστα ουτε πισω. Ειδικα οταν βλεπω αυτα τα δακρυα να κοιλουν στο προσωπο της. Θα μου πειτε την λυπασαι. Οχι δεν την λυπαμαι. Λυπαμαι και τους δυο. Λυπαμαι μια σχεση που ηταν γεματη αγαπη και πεθανε.
Ξέρω πολύ καλά πώς νιώθεις, the beauty and the beast...και πρώτα-πρώτα σου λέω, ότι είναι φυσιολογικότατο όταν υπάρχει μεγάλη αγάπη ανάμεσα σε δύο ανθρώπους, να συγχωρεί ο άλλος ακόμα και την απιστία. Δεν αμφισβητεί κανείς το γεγονός, ότι η απιστία σκοτώνει μια σχέση, αλλά αν μετά το "κακούργημα" υπάρχει έστω και μικρή προθυμία για μετάνοια-συγχώρεση από τους δύο αντίστοιχα, τότε μπορεί να συνεχιστεί η σχέση [οπότε γιατί να την πει κάποιος μαλ***νη τη φίλη σου; Απλά αγαπάει πολύ]. Το πιο σπουδαίο όμως είναι να θέλεις πραγματικά να συνεχίσεις αυτή τη σχέση, γιατί νιώθεις ότι είναι το έτερον σου ήμισυ και όχι γιατί τη λυπάσαι ή λυπάσαι τη σχέση γενικώς. Γιατί αν συνεχίζεις έτσι, κάποτε θα ξαναπέσεις στην αγκαλιά κάποιας άλλης, αναζητώντας κάτι πιο "σπινθηροβόλο". Αν πιστεύεις όμως ότι αυτή είναι η γυναίκα που σε γεμίζει περισσότερο, τότε να προσπαθήσεις να κάνεις αυτή τη σχέση πιο "σπινθηροβόλα" και μην ξεχνάς ότι μια μακροχρόνια σχέση θέλει και πολλούς συμβιβασμούς, με ό'τι αυτό συνεπάγεται...
Αρχική Δημοσίευση από kostakiss:
φιλε μου..σε καταλαβαινω..παντως εμενα δεν θα μου πηγαινε η καρδια μετα απο τοσο καιρο σχεσης να κανω κατι τετοιο
..ποσο μαλλον που λες οτι την αγαπας μεχρι θανατου..

να πω κι εγω την προσφατη και μοναδικη φορα που εκανα κατι <παρομοιο>..
τα χω με μια κοπελα 1χρονο κ 3 μηνες..η σχεση μας..με τις κρισεις και ολα αυτα που περασαμε(περασα κυριως) εκαναν εμενα και τα συναισθηματα μου να φθηρθουν...

και αυτην την παρασκευη σε ενα χορο(σχολειου)..δυστηχως κ εντελως αυθορμητα φιλιθικα με ενα κοριτσι..δεν ξερω γιατι..αλλα οτι παθος ειχα μεσα μου το εβγαλα σε αυτην την κοπελα(την οποια την ηξερα αρκετο καιρο,απλα δεν ειχαμε πολυ στενες επαφες)..
τωρα ειμαι σε μια παραξενη φαση..δεν ξερω τι ακριβως θελω..απο την μια καλο ειναι να εισαι ελευθερος..αλλα απο την αλλη δεν μπορω να αφηνω καποιον να <εισβαλει> στη ζωη μου και να μου την κανει..μανταρα..τι λετε?
την αγαπαω την κοπελα που ειμαι μαζι της τοσο καιρο,απλα λογο του οτι ειναι η πρωτη μου σχεση,μαλλον την καλοεμαθα παρα πολυ ..με αποτελεσμα..να τα τρωω εγω ολα στη μαπα...

Σε μια σχέση εκτός από τον άλλο, δοκιμάζεις και τον ίδιο σου τον εαυτό, kostakiss, πράγμα που σημαίνει, ότι δε χρειάζεται να προβληματίζεσαι για την τωρινή σου σχέση, ούτε να αγχώνεσαι. Κοίτα να περνάτε καλά κι οι δύο, αλλά βέβαια να σέβεται κι ο ένας τον άλλο (δεν υπάρχει κανένας λόγος να φτάσεις στο σημείο να την απατήσεις. Να διακόψετε από τη στιγμή που βλέπεις ότι δεν πάει άλλο συναισθηματικά για τον α ή β λόγο). Είσαι μικρός ακόμα κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου (πωω, σα καμιά θειά ακούγομαι!:P :P ). Anyway, με λίγα λόγια, δεν έκανες και τίποτα κακό που πλησίασες μια άλλη στο χορό. Το θέμα είναι να καταλάβεις τελικά τι ακριβώς θέλεις περισσότερο στη συγκεκριμένη φάση της ζωής σου. Just follow your heart (...τώρα που μπορείς!!:P :) )!

Και μια που δεν απάντησα κι εγώ σ'αυτό το thread, να απαντήσω: ΌΧΙ (αλλά λίγο έλειψε...:redface: . Ευτυχώς που ανακάλυψα εγκαίρως το e-steki και με βάλανε στον ίσιο δρόμο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Aayla:
m3ntOr...νομίζω, ότι τα παραλές λιγάκι, αν και φυσικά ο καθένας τη γνώμη του λέει και σεβαστό αυτό. Από κει και πέρα, φαντάζομαι προφανώς ότι είτε δε σου έχει συμβεί αυτό (κι εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ;) ) είτε σου την έχουν "κάνει" καμιά φορά, οπότε βγάζεις τα απωθημένα σου...:P . Σε διαβεβαιώ, ότι μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε. Η ζωή σου μαθαίνει πολλά όσο περνάνε τα χρόνια...:whistle:
[Σημ. Συμφωνώ απολύτως με την XRZ!:worship: ]

Ξέρω πολύ καλά πώς νιώθεις, the beauty and the beast...και πρώτα-πρώτα σου λέω, ότι είναι φυσιολογικότατο όταν υπάρχει μεγάλη αγάπη ανάμεσα σε δύο ανθρώπους, να συγχωρεί ο άλλος ακόμα και την απιστία. Δεν αμφισβητεί κανείς το γεγονός, ότι η απιστία σκοτώνει μια σχέση, αλλά αν μετά το "κακούργημα" υπάρχει έστω και μικρή προθυμία για μετάνοια-συγχώρεση από τους δύο αντίστοιχα, τότε μπορεί να συνεχιστεί η σχέση [οπότε γιατί να την πει κάποιος μαλ***νη τη φίλη σου; Απλά αγαπάει πολύ]. Το πιο σπουδαίο όμως είναι να θέλεις πραγματικά να συνεχίσεις αυτή τη σχέση, γιατί νιώθεις ότι είναι το έτερον σου ήμισυ και όχι γιατί τη λυπάσαι ή λυπάσαι τη σχέση γενικώς. Γιατί αν συνεχίζεις έτσι, κάποτε θα ξαναπέσεις στην αγκαλιά κάποιας άλλης, αναζητώντας κάτι πιο "σπινθηροβόλο". Αν πιστεύεις όμως ότι αυτή είναι η γυναίκα που σε γεμίζει περισσότερο, τότε να προσπαθήσεις να κάνεις αυτή τη σχέση πιο "σπινθηροβόλα" και μην ξεχνάς ότι μια μακροχρόνια σχέση θέλει και πολλούς συμβιβασμούς, με ό'τι αυτό συνεπάγεται...


Σε μια σχέση εκτός από τον άλλο, δοκιμάζεις και τον ίδιο σου τον εαυτό, kostakiss, πράγμα που σημαίνει, ότι δε χρειάζεται να προβληματίζεσαι για την τωρινή σου σχέση, ούτε να αγχώνεσαι. Κοίτα να περνάτε καλά κι οι δύο, αλλά βέβαια να σέβεται κι ο ένας τον άλλο (δεν υπάρχει κανένας λόγος να φτάσεις στο σημείο να την απατήσεις. Να διακόψετε από τη στιγμή που βλέπεις ότι δεν πάει άλλο συναισθηματικά για τον α ή β λόγο). Είσαι μικρός ακόμα κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου (πωω, σα καμιά θειά ακούγομαι!:P :P ). Anyway, με λίγα λόγια, δεν έκανες και τίποτα κακό που πλησίασες μια άλλη στο χορό. Το θέμα είναι να καταλάβεις τελικά τι ακριβώς θέλεις περισσότερο στη συγκεκριμένη φάση της ζωής σου. Just follow your heart (...τώρα που μπορείς!!:P :) )!

Και μια που δεν απάντησα κι εγώ σ'αυτό το thread, να απαντήσω: ΌΧΙ (αλλά λίγο έλειψε...:redface: . Ευτυχώς που ανακάλυψα εγκαίρως το e-steki και με βάλανε στον ίσιο δρόμο!;)
Εμενα παλι με εχετε μπερδεψει παρα πολυ.Δεν ξερω αν φταιει η ηλικια μου αλλα τριγυρω βλεπω συνεχεια απιστιες και ειναι και ευχαριστημενοι.Μπραβο ειστε ευχαριστη εκπληξη.Ποια ομως απιστια ειναι η χειροτερη΄? Η σαρκικη η η εγκεφαλικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Εμενα παλι με εχετε μπερδεψει παρα πολυ.Δεν ξερω αν φταιει η ηλικια μου αλλα τριγυρω βλεπω συνεχεια απιστιες και ειναι και ευχαριστημενοι.Μπραβο ειστε ευχαριστη εκπληξη.Ποια ομως απιστια ειναι η χειροτερη΄? Η σαρκικη η η εγκεφαλικη?

ΛΑΘΟΣ ΠΡΩΤΟ: δείξε μου 1 άνθρωπο που ειναι ευχαριστημένος με την απιστία και δεν θα προτιμούσε 100 φορές τη στρουμφοχώρα μιας ευτυχισμένης και ανέφελης σχέσης... Το ότι δεν θα βάλω τη μαύρη πλερέζα επειδή απίστησα, ή δεν θα κλαίω από το πρωι ως το βράδυ ζητώντας συγχώρεση για να μην καω στην κόλαση (:P) ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν θα προτιμούσα σαφέστατα να ζούσα στην προαναφερθείσα στρουμφοχώρα για πάντα :). Αλλά δεν θα κάτσω να ...πεθάνω κιόλας επειδή έχω απατήσει στη ζωή μου.

Η σαρκική απιστία πονάει τον άλλο πιο πολύ... η εγκεφαλική είναι πιο ανώδυνη στην καθημερινότητα [δεν υπάρχει...κερατάς με την κλασσική έννοια] αλλά είναι πολυ πιο δύσκολο να την υπομείνει ο "κακός"(ακα "άπιστος") της υπόθεσης... Οπότε εξαρτάται, νομίζω, από ποια μεριά το βλέπει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
ΛΑΘΟΣ ΠΡΩΤΟ: δείξε μου 1 άνθρωπο που ειναι ευχαριστημένος με την απιστία και δεν θα προτιμούσε 100 φορές τη στρουμφοχώρα μιας ευτυχισμένης και ανέφελης σχέσης... Το ότι δεν θα βάλω τη μαύρη πλερέζα επειδή απίστησα, ή δεν θα κλαίω από το πρωι ως το βράδυ ζητώντας συγχώρεση για να μην καω στην κόλαση (:P) ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν θα προτιμούσα σαφέστατα να ζούσα στην προαναφερθείσα στρουμφοχώρα για πάντα :). Αλλά δεν θα κάτσω να ...πεθάνω κιόλας επειδή έχω απατήσει στη ζωή μου.

Η σαρκική απιστία πονάει τον άλλο πιο πολύ... η εγκεφαλική είναι πιο ανώδυνη στην καθημερινότητα [δεν υπάρχει...κερατάς με την κλασσική έννοια] αλλά είναι πολυ πιο δύσκολο να την υπομείνει ο "κακός"(ακα "άπιστος") της υπόθεσης... Οπότε εξαρτάται, νομίζω, από ποια μεριά το βλέπει κανείς...
Το να σου τους δειξω μια κουβεντα ειναι.Η ηλικια σου πιθανον δικαιολογει τισς αποψεις σου, ο δικος μου ο κυκλος περιλαμβανει μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωπους με οτι και να σημαινει αυτο.Σιγουρα μην βαλεις πλερεζα,εφ οσον το εκανες απολαυσε το κιολας.Εγω παντως πειστευω οτι η εγκεφαλικη απιστια πληγωνει περισσοτερο απλα ειναι θεμα το οτι δεν το αντιλαμβανομαστε,αν μπορουσαμε θα πληγωνομασταν περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Εγω παντως πειστευω οτι η εγκεφαλικη απιστια πληγωνει περισσοτερο απλα ειναι θεμα το οτι δεν το αντιλαμβανομαστε,αν μπορουσαμε θα πληγωνομασταν περισσοτερο

Couldn't agree more...
Πρακτικά το ίδιο πράγμα λέμε νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Εμενα παλι με εχετε μπερδεψει παρα πολυ.Δεν ξερω αν φταιει η ηλικια μου αλλα τριγυρω βλεπω συνεχεια απιστιες και ειναι και ευχαριστημενοι.Μπραβο ειστε ευχαριστη εκπληξη.Ποια ομως απιστια ειναι η χειροτερη΄? Η σαρκικη η η εγκεφαλικη?
Κατ'αρχήν,κατά την γνώμη μου,η απιστία,είτε είναι εγκεφαλική είτε είναι σαρκική,είναι απ'τα χειρότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις στον άλλον..τώρα,αν θέλουμε να γίνουμε πιο αναλυτικοί,θεωρώ ότι "χειρότερη" είναι η εγκεφαλική απιστία,καθώς σ'αυτήν την περίπτωση,βασανίζεσαι πάρα πολύ ο ίδιος,γνωρίζοντας ότι είσαι με τον άνθρωπό σου και σκέφτεσαι κάποιον άλλον(=θα προτιμούσες να είσαι με κάποιον άλλον),κι έτσι,υποφέρεις και γιατί δεν μπορείς να σταματήσεις να σκέφτεσαι τον άλλον,αλλά και από τύψεις ότι δεν αξίζει στον άνθρωπο με τον οποίο είσαι μαζί,να σκέφτεσαι κάποιον άλλον διαρκώς...τώρα,όσον αφορά στην σαρκική απιστία,πιστεύω ότι -τουλάχιστον όσον αφορά στις γυναίκες-όταν φτάσουμε σ'αυτό το σημείο,αυτόματα έχει λήξει και η σχέση μας..ναι μεν,μπορεί ο άλλος να υποφέρει πολύ αν το μάθει,όμως του δίνουμε το "περιθώριο" να προχωρήσει τη ζωή του και δεν τον κρατάμε "φυλακισμένο" εν αγνοία του σε μια σχέση που εμάς δεν μας καλύπτει κι ενώ προτιμάμε να'μαστε με κάποιον άλλον,βασανίζουμε και τον εαυτό μας,αλλά και τον σύντροφό μας σιωπόντας... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
Κατ'αρχήν,κατά την γνώμη μου,η απιστία,είτε είναι εγκεφαλική είτε είναι σαρκική,είναι απ'τα χειρότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις στον άλλον..τώρα,αν θέλουμε να γίνουμε πιο αναλυτικοί,θεωρώ ότι "χειρότερη" είναι η εγκεφαλική απιστία,καθώς σ'αυτήν την περίπτωση,βασανίζεσαι πάρα πολύ ο ίδιος,γνωρίζοντας ότι είσαι με τον άνθρωπό σου και σκέφτεσαι κάποιον άλλον(=θα προτιμούσες να είσαι με κάποιον άλλον),κι έτσι,υποφέρεις και γιατί δεν μπορείς να σταματήσεις να σκέφτεσαι τον άλλον,αλλά και από τύψεις ότι δεν αξίζει στον άνθρωπο με τον οποίο είσαι μαζί,να σκέφτεσαι κάποιον άλλον διαρκώς...τώρα,όσον αφορά στην σαρκική απιστία,πιστεύω ότι -τουλάχιστον όσον αφορά στις γυναίκες-όταν φτάσουμε σ'αυτό το σημείο,αυτόματα έχει λήξει και η σχέση μας..ναι μεν,μπορεί ο άλλος να υποφέρει πολύ αν το μάθει,όμως του δίνουμε το "περιθώριο" να προχωρήσει τη ζωή του και δεν τον κρατάμε "φυλακισμένο" εν αγνοία του σε μια σχέση που εμάς δεν μας καλύπτει κι ενώ προτιμάμε να'μαστε με κάποιον άλλον,βασανίζουμε και τον εαυτό μας,αλλά και τον σύντροφό μας σιωπόντας... :/:
Ετσι οπως το παρουσιαζεις αρχικα θα επρεπε να σε λυπαμαι για το δραμα που περνας αν εισουν η σχεση μου και μου το ελεγες ,αφετερου να σου πω και ευχαριστω για την ευκαιρια που μου δινεις να συνεχισω την ζωη μου.Ενδιαφερουσα αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Να υποφέρει ο άλλος άμα το μάθει; Για σιγά ρε ισπανάκι γιατί με στέλνεις αδιάβαστο... Φτάσαμε οι άντρες σε τέτοιο επίπεδο εγκεφαλικής αναπηρίας και δε το χω πάρει χαμπάρι; Κανονικά αμα πχ εγω τα χω μαζί σου κι εσυ κάνεις έρωτα με ενα άλλο αγόρι κι έρθεις και μου το πεις, ξέρεις τι απάντηση θα πάρεις;

"Οκ, shit happens. Άντε γεια!"

Οχι απλά εκδιωγμένη... αλλά τελειωμένη! Αν δε μπορεί ενα άτομο να είναι πιστό σε ενα άλλο -όταν έχουν σχέση, έτσι; Στο ψήσιμο είσαι ακόμα μόνος/η και κάνεις οτι θες- τότε ή το θύμα είναι ποιοτικό και ο απατών είναι αχάριστος, αναποφάσιστος, ψυχολογικά συμπλεγματικός, ή το θύμα έχει χάσει την ποιότητα που είχε στην αρχή και δικαίως ο απατών αγανακτεί (πχ αν εγω σε χτύπαγα έχεις κάθε δικαίωμα να φύγεις ή αν εσυ γινόσουν τραγικά πιεστική επάνω μου, έχω κάθε δικαίωμα να σε αφήσω), όμως πολλές φορές αγανακτεί με το λάθος τρόπο.

Δηλαδή (πες οτι τα χουμε και με κερατώνεις):
Τι παει να πει, δε σε αντέχω άλλο κι ετσι σε κεράτωνα καιρό. Γιατί με βάσταγες κυρά μου τότε αν σε απογοητεύω καιρό τώρα; Γιατί είσαι ανασφαλής και θες σώνει και καλά να μη μείνεις λεπτό χωρίς γκόμενο; Αν δε με γουστάρεις στείλε με στον αγύριστο και συλλογίσου μόνη σου τι πραγματικά αποζητάς σε μια σχέση. Έτσι θα βοηθήσεις κι εμένα με μια έγκαιρη αποδέσμευση για να καταλάβω και τα λάθη μου, θα βοηθηθείς όμως κι εσυ αποκτώντας χρόνο με τον εαυτό σου, κάτι σαν "ασκητικού τύπου" ζωή. Ναι ρε μη γελάτε, η ψυχή θέλει άσκηση που και που. Γεμίσαμε ξεδιάντροπες και ξεδιάντροπους που το μόνο που σκέφτονται (αλήθεια με τι εγκέφαλο άραγε?) είναι το πότε θα ξανασυνουσιαστούν. Παραδείγματα; ΑΠΕΙΡΑ!

Δεν έχει δίκιο και άδικο στην απιστία! Δεν έχει καλή και κακή απιστία! Απάτησες; Συγχαρητήρια ανεγκέφαλε/η. Είναι γλυκιά όταν την κάνεις, για έλα μετά να δώσεις εξηγήσεις στον ίδιο σου τον εαυτό.

ΥΓ: Το ίδιο είναι σε γυναίκες και άντρες η απιστία. Οτι είπα πιο πάνω κάλλιστα θα μπορούσε να αναφέρεται και στο άλλο φύλο.

ΥΓ2: Μη μπερδεύετε την απιστία με την αλλαγή συντρόφου (τα χω με το Δημήτρη αλλά ο φίλος μου ο Μπάμπης με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι πιο καλός πιο ευγενικός πιο πιο.... οπότε χωρίζω το Δημήτρη και παω στο Μπάμπη.), έχουν τεράστια διαφορά. Το πρώτο απαγορεύεται, το δεύτερο επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Να υποφέρει ο άλλος άμα το μάθει; Για σιγά ρε ισπανάκι γιατί με στέλνεις αδιάβαστο... Φτάσαμε οι άντρες σε τέτοιο επίπεδο εγκεφαλικής αναπηρίας και δε το χω πάρει χαμπάρι; Κανονικά αμα πχ εγω τα χω μαζί σου κι εσυ κάνεις έρωτα με ενα άλλο αγόρι κι έρθεις και μου το πεις, ξέρεις τι απάντηση θα πάρεις;

"Οκ, shit happens. Άντε γεια!"

Οχι απλά εκδιωγμένη... αλλά τελειωμένη! Αν δε μπορεί ενα άτομο να είναι πιστό σε ενα άλλο -όταν έχουν σχέση, έτσι; Στο ψήσιμο είσαι ακόμα μόνος/η και κάνεις οτι θες- τότε ή το θύμα είναι ποιοτικό και ο απατών είναι αχάριστος, αναποφάσιστος, ψυχολογικά συμπλεγματικός, ή το θύμα έχει χάσει την ποιότητα που είχε στην αρχή και δικαίως ο απατών αγανακτεί (πχ αν εγω σε χτύπαγα έχεις κάθε δικαίωμα να φύγεις ή αν εσυ γινόσουν τραγικά πιεστική επάνω μου, έχω κάθε δικαίωμα να σε αφήσω), όμως πολλές φορές αγανακτεί με το λάθος τρόπο.

Δηλαδή (πες οτι τα χουμε και με κερατώνεις):
Τι παει να πει, δε σε αντέχω άλλο κι ετσι σε κεράτωνα καιρό. Γιατί με βάσταγες κυρά μου τότε αν σε απογοητεύω καιρό τώρα; Γιατί είσαι ανασφαλής και θες σώνει και καλά να μη μείνεις λεπτό χωρίς γκόμενο; Αν δε με γουστάρεις στείλε με στον αγύριστο και συλλογίσου μόνη σου τι πραγματικά αποζητάς σε μια σχέση. Έτσι θα βοηθήσεις κι εμένα με μια έγκαιρη αποδέσμευση για να καταλάβω και τα λάθη μου, θα βοηθηθείς όμως κι εσυ αποκτώντας χρόνο με τον εαυτό σου, κάτι σαν "ασκητικού τύπου" ζωή. Ναι ρε μη γελάτε, η ψυχή θέλει άσκηση που και που. Γεμίσαμε ξεδιάντροπες και ξεδιάντροπους που το μόνο που σκέφτονται (αλήθεια με τι εγκέφαλο άραγε?) είναι το πότε θα ξανασυνουσιαστούν. Παραδείγματα; ΑΠΕΙΡΑ!

Δεν έχει δίκιο και άδικο στην απιστία! Δεν έχει καλή και κακή απιστία! Απάτησες; Συγχαρητήρια ανεγκέφαλε/η. Είναι γλυκιά όταν την κάνεις, για έλα μετά να δώσεις εξηγήσεις στον ίδιο σου τον εαυτό.

ΥΓ: Το ίδιο είναι σε γυναίκες και άντρες η απιστία. Οτι είπα πιο πάνω κάλλιστα θα μπορούσε να αναφέρεται και στο άλλο φύλο.

ΥΓ2: Μη μπερδεύετε την απιστία με την αλλαγή συντρόφου (τα χω με το Δημήτρη αλλά ο φίλος μου ο Μπάμπης με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι πιο καλός πιο ευγενικός πιο πιο.... οπότε χωρίζω το Δημήτρη και παω στο Μπάμπη.), έχουν τεράστια διαφορά. Το πρώτο απαγορεύεται, το δεύτερο επιτρέπεται.
Eυγε νεε μου. Θα διαφω νησω μονο στο αναγκεφαλο η .Η απιστια κατω απο μια σκοπια ειναι μια αφορμη να κανεις την αυτοκριτικη σου κ να αναδιοργανωθεις.Χωρις βεβαια αυτη η διαδικασια να σου παρει 1 χρονο για να αποφασισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Valder...τι να σου πω τωρα....δεν σου λεω τιποτα παρα μονο το αυτο--->

Λοιπον η burbuja εγραψε την αποψη της και αν δεν πολυ διαφωνω στο βαθυτερο νοημα..
Προσωπικα αν και οπως ειπα με καλυψε ο συνομιλητης valder πιο πανω, και αν και δεν θελω να επαναλαμβανομαι...anyway...θα γρα;ψωμερικα πραγματα
Λοιπον προσωπικα οπως ειχα προστω-προτω γραψει σε αυτο το thread ειμαι εναντια της απιστιας.Και οι οποιες δικαιολογιες τυπου "εγω που σε απατω, βασανιζομαι πιο πολυ απ' ολους" μου ακουγονται κωμικο-τραγικες.Προσοχη!Οχι "κωμικες" μονο!Αλλα και τραγικες!
Αν μιλησουμε για σχεση...εκει η απιστια ΔΕΝ εχει καμια βαση και δικαιολογια!Για ποιον λογο πηγες με αλλον;Τι "σκ@τα" σε περιοριζε και δεν παραταγες αυτον που τα εχεις να πας με τον αλλον;
Ανασφαλεια;
Το το οτι δεν θες να μεινεις λεπτο "μονη" σου, μπας και καταλαβεις οτι ο δευτερος δεν σε βλεπει σοβαρα και μεινεις και χωρισμενη και μονη;
Μηπως εισαι δειλος και δεν τολμας να παρεις μια αποφαση για την παρτη σου και προτιμας να παρεις και τον αλλον στο λαιμο σου;
Εισαι "μπερδεμενος" μηπως;(Παλι κανεις κακο στον αλλο!)
Του μιλησες για τα οποια προβληματα εχετε και βλεπεις οτι δεν λυνονται;Προσχωρα τοτε και παρατα τον-την!Ποιος ο λογος να ειστε μαζι και να πηγαινεις με αλλον-η;Μην ακουω για αγαπες, γιατι αυτη η λεξη τεινει να χασει πληρως το αγνο-βαθυτερο νοημα της...
Εαν παλι υπαρχει γαμος και παιδια στην μεση το σκηνικο και οι αποψεις μου δεν αλλαζουν ιδιαιτερα, απλως εκει ισως "το σε παραταω και φευγω" να μην ειναι τοσο "απλο".
Οπως και να εχει, αυτο που παρατηρω σαν ενας 24χρονος τοσο στην Ελλαδα οσο και την Ιταλια ειναι οτι πλεον κανεις ο οποιος κανει την απιστια ΔΕΝ λεει οτι
"Ναι ρε συ ηταν λαθος μου!""επρεπε να ξεκαθαρισω πρωτα με τον αλλο και να συνεχισω και να μην του κανω την καρδια του πατσαβουρι.""Το ξερω οτι δεν μου φαιροταν καλα, αλλα αντι να παω με αλλον, θα μπορουσα πρωτα να τον στειλω στον αγυριστο" και παει λεγοντας...
Πλεον οποιος απιστει οχι μονο βρισκει τις τρομερες δικαιολογιες για να δικαιολογησει την πραξη του βγαινοντας και "απο πανω" (στο φιναλε ειναι και εμφυτο στην ανθρωπινη ψυχολογια το οτι πρεπει να "διακιολογηθω" γι' αυτο που κανω οτι κι αν ειναι αυτο.*Διακιολογια οχι αναγκαστικα με τηυν κακη εννοια οταν μιλαμε για ψυχολογια), αλλα πλεον εχουμε φτασει σε μια κατασταση οπου αυτον που απαταει να μην θεωρει καν οτι χρειαζεται να δωσει τις οποιες εξηγησεις.
Οτι εχει ΤΟΣΟ δικαιο στις πραξεις του και οτι "εξαναγκαστηκε" τοσο πολυ απο τις οποιες κακουχιες της σχεσης του που ΔΕΝ χρειαζεται καν να το αναλυσουμε περισσοτερο το θεμα με το "θυμα"..
."Αγαπη μου εσυ με εκανες να παω με αλλον!Τωρα τι θες;"...και τελειωνει εκει.
Φυσικα δεν αναφερομαι σε ολες τις περιπτωσεις και ουτε σε καποιον απο εδω.Εχω δει αναλογες περιπτωσεις (και οχι εφτυχως ΔΕΝ εχει καει η γουνα μου κ ιελπιζω να μην γινει ποτε) στην ζωη μου πολλες και αυτα τα τελευταια που γραφω τα συνανταω ουκ ολιγες φορες.
Λοιπον...ειναι δυσκολο να αγαπησουμε και να περιορισουμε τις οποιες ορμες μας...ΔΕΝ νομιζω!Αλλοιμονο!
Αυτο αλλωστε μας ξεχωριζει απο τα ζωα...Η ορθη και κριτικη σκεψη, το να ξερουμε που να βαζουμε φρενο και σημαντικο...Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!
Και αν τελικα κατι δεν παει καλα και δεν κολλαει πλεον ρε παιδια ενα ζευγαρι..ας το πουμε στον αλλο οτι "Επαψα να σε αγαπαω" και ας φυγουμε απο κοντα του.Θα τον πληγωσει σιγουρα αυτο...αλλα η απιστια δεν θα των πληγωσει απλως...θα του δειξει οτι για το αλλο του μισο ηταν ενα τιποτα.Καποιος που οχι μονο επαψε να αγαπαει αλλα επαψε και να σεβεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Σα να μου φαίνεται ότι σας έπιασε το...φαλλοκρατικό σας!:P :P

Ρε παιδιά, akatonomaste, valder, mario...Δεν καταλαβαίνω, ΠΟΥ ακριβώς διαφωνείτε με τη burbuja??? Είπε η κοπέλα ότι η απιστία είναι κανένα μικρό παραπτωματάκι; Είπε κανείς από εδώ μέσα ότι η απιστία είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε όποτε κι όπως μας τη δώσει; Δε νομίζω να είπε κανείς κάτι τέτοιο. Νομίζω, ότι όλοι πάνω-κάτω συμφωνούμε ότι η απιστία είναι ό'τι χειρότερο μπορεί να προκύψει σε μια σχέση και αν δεν έχει πολύ γερές "βάσεις", σίγουρα πάει σε διάλυση...Και συμφωνώ πραγματικά με όλους σας. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι akatonomaste, αλλά για τους Valder & mario λέω, ότι ναι μεν μιλήσανε πολύ ορθά, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί βρίσκεστε στη συγκεκριμένη φάση της ζωής σας, που ο δρόμος των σχέσεων ανοίγεται μπροστά σας στρωμένος με ροδοπέταλα και έχετε καθαρό το μυαλό σας, ότι αυτό κι αυτό κι αυτό είναι σωστό. Αυτό θέλω να κάνω κι αυτό απαιτώ από μια σχέση. Το ίδια ακριβώς πίστευα κι εγώ στην ηλικία σας, αλλά δυστυχώς η ζωή είναι σκληρή και μερικές φορές δε σου τα φέρνει όπως θα ήθελες. Και δε θα πω πριν 5-6 χρόνια, αλλά ακόμα και πριν 1 χρόνο, σε καμία μα καμία -τονίζω- περίπτωση δε θα περνούσε από το μυαλό μου να απατήσω τον άντρα μου. Έτυχε όμως να γνωρίσω αυτό το παιδί, ήμουνα στα μαχαίρια με τον άντρα μου και όλο και πιο πολύ να με αηδιάζει ο σύζυγος και να με γεμίζει ο άλλος...και όλο και πιο πολύ και όλο και πιο πολύ...Όταν ακούς διάφορους εκβιασμούς τύπου "αν με χωρίσεις ποτέ, θα πάρω τα παιδιά κατευθείαν και θα φύγω" ή "θα σε σκοτώσω" ή κι εγώ δε ξέρω τι άλλο, κι απ'την άλλη ακούς "σ'αγαπώ και όλα αυτά τα νεύρα και όλη αυτή η συμπεριφορά μου βγαίνει γιατί φταις εσύ που με νευριάζεις" και και και και ας μην τα πω όλα τώρα γιατί θα χάσετε πάσα ιδέα για το ΤΙ μπορεί να περνάει ένα παντρεμένο ζευγάρι...βρίσκεσαι μετά εγκλωβισμένη και δεν ξέρεις πια τι να κάνεις...Ναι μεν έχεις τον άντρα σου, που είσαι τόσα χρόνια μαζί του, που περάσατε τόσα μαζί, που κάνατε μαζί παιδιά και τόσα άλλα που είναι αδύνατον να τα συρρικνώσουμε σε μερικές γραμμές, αλλά αυτός ο ίδιος σου έχει δείξει και το σατανικό του πρόσωπο, σου έχει στερήσει 100% προσωπική ζωή, σε καταδυναστεύει, σε έχει κάνει κτήμα του, δε σε σέβεται καθόλου ως σύζυγο και μετά απαιτεί τα πάντα από σένα και φυσικά τον έρωτά σου, την αγάπη σου και την αφοσίωσή σου. Κι εγώ τα έχω δώσει όλα αυτά, γιατί αγάπησα υπερβολικά. Και στιγμές, που άλλη θα είχε πάρει τα μπογαλάκια της και θα την είχε κάνει, εγώ έμεινα. Κι ακόμα μένω και μάλλον θα μείνω για πάντα. Γιατί; Γιατί δεν είμαι καθόλου δυναμική και γιατί διστάζω να παίξω τη ζωή μου κορώνα-γράμματα και να διαλύσω το γάμο και την οικογένεια μου μόνο και μόνο επειδή δεν περνάω καλά με τον άντρα μου ή επειδή με κάνει δυστυχισμένη. Είναι ένα βήμα τεράστιο -ειδικά για τη γυναίκα- που δεν είμαι έτοιμη να κάνω. Όσο για τον άλλο; Ναι τον ερωτεύτηκα, ναι το είχα κρυφό και ΝΑΙ θα πήγαινα μαζί του οποιαδήποτε στιγμή κι ας είμαι παντρεμένη! Γιατί μπορεί να δείχνει ασέβεια για τον άλλο και προδοσία στο γάμο, αλλά...μεταξύ μας: ΧΈ***ΚΑ! Ας με σεβόταν κι ο άλλος έστω και λίγο απ'όσο σεβασμό του είχα δείξει εγώ, οπότε όχι κέρατο του αξίζει, αλλά κι ακόμα περισσότερα μπας και βάλει λίγο μυαλό!
Οπότε να πούμε, ότι μιλώντας γενικά για την απιστία, είναι σα να μιλάμε για το τσιγάρο: "Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία, προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα, καρκίνο στο συκώτι, αναπνευστικά προβλήματα, κάνει κακό στους γύρω σου κλπ κλπ κλπ", ώσπου μια ωραία πρωία έχεις μπουχτίσει, είσαι αδύναμος χαρακτήρας, ξέρεις τι μπορεί να σου κάνει το κάπνισμα, αλλά τσούπ!...Το αρχίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καλή μου Aayla, τα πράγματα στην πράξη γίνονται όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Λίγοι και αυτοί με μεγάλη δυσκολία, ρισκάρουν να βγουν από έναν γάμο και είτε να συνεχίσουν την εξωσυζυγική τους σχέση, είτε να μείνουν μόνοι τους. Οι περισσότεροι, ζουν το πάθος και τον έρωτα με κάποιον άλλο σύντροφο στα κρυφά και κάποια στιγμή, όταν αυτό ξεθυμάνει, επιστρέφουν στην συζυγική τους εστία. Δεν το επικροτώ, το καταννοώ όμως.
Είμαι ακόμα ανύπαντρη, και απλά ευελπιστώ και εύχομαι ότι ΑΝ η ζωή μου τα φέρει έτσι και ο έρωτας μου χτυπήσει για 2η φορά την πόρτα, όντας παντρεμένη, να βρω το θάρρος και τη δύναμη να πω τέρμα, να μαζέψω τα πράγματά μου και να φύγω προκειμένου να ζήσω τον έρωτά μου, χωρίς να κοροϊδεύω τον σύζυγό μου, τα παιδιά μου, τον τρίτο άνθρωπο, μα πάνω απ'όλα τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια αλλα τι ειναι σκληρη η ζωη στον γαμο κτλ κτλ.
Ayala μου εαν διαβασες τι εγραψα ειπα οτι το τελειως αδικαιολογητο χωρις καν να εχει σημασια να ακουσω την οποια δικαιολογια ειναι οταν μιλαμε για σχεσεις.
Και οτι στον γαμο τα πραγματα ειναι ναι μεν πιο πολυπλοκα τα πραγματα, αλλα οχι και οτι ΔΕΝ υπαρχει λυση.;) Ενα αυτο.
Δευτερον κανενα φαλοκρατικο δεν μας επιασε (και μιλαω και για τον Valder γιατι το εγραψε κατω κατω), για τον απλουστατο λογο οτι αυτα που λεμε ισχυουν και για τους ανδρες!;)
Τριτον,Αyala μου, παλι η ιδια δινεις την απαντηση στο θεμα για ποιον λογο ΔΕΝ εφυγες απο τον γαμο.Δηλαδη εαν δεν διαλυσεις εναν γαμο απο την στιγμη που δεν σε ολοκληρωνει ο ανδρας σου, εισαι δυστυχισμενη και δεν περνας καλα, τοτε συγγνωμη αλλα για ποιον λογο θα το εκανες;Συγγνωμη που σου κανω αμεσα την ερωτηση, απλως επιδη εχω δικο μου ατομο στην θεση σου και τα εχω πει και μαζι του.(Ετσι κι αλλιως να ξερεις οτι σε εχω συμπαθησει, οποτε δεν σε ρωταω για να "στην πω"!:happy: )
Και αυτο ειναι και γενικο ερωτημα.
Τεταρτον, με το να εχω εγω μια γυναικα σκαρτη που πλεον δεν αισθανομαι τιποτα για αυτην για 1.000.000 λογους με το να αρχισω να βγαινω με αλλην και να εχω παραλληλη σχεση-δεσμο (και δεν μιλαω μονο για το..."ντουκου-ντουκου") ΔΕΝ διορθωνω ουτε την γυναικα μου, ουτε την κατασταση μας.Απλως ζω το παραμυθι μου.Το οποιο ετσι και μαθευτει οσο δικιο και να ειχα ΠΡΙΝ το κανω αυτο, αυτοματα το χανω.
Τα παραπανω που λεω, ακομα και ακραια σαν θεσεις και αν φαινονται, τα λεω γιατι τα εχω ζησει απο πολυ κοντινο προσωπο (δεν εχετε την παραμικρη ιδεα ποσο) το οποιο ΔΕΝ εφυγε απο τον γαμο αν και ηξερε διαφορα.Δεν ειναι δηλαδη οτι εχω σχηματισει μια αποψω βασισμενη μονο σε υποθεσεις.
Και κατι τελευταιο και μιλαω τωρα σαν ενας Μαριος αρκετα πιο μοκρος σε ηλικια.
Ενα παιδι πληγωνεται πολυ περισσοτερο οταν ζει σε ενα κλιμα που συνεχεια μυριζει μπαρουτι και που βλεπει οτι οι γονεις του ΔΕΝ ειναι καλα μαζι, παρα οταν του ανακοινωσουν ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ οτι χωριζουμε.
Φιλικα παντα.

P.S. Με την μπουρμπυληθρα ηθελα να γραψω οτι δεν πολυ διαφωνω στο βαθυτερο νοημα αλλα εγραψα οτι διαφωνω...Απλως σε ορισμενα απιμερους σημεια διαφωνω.Αnyway, λογο κεκτημενης ταχυτητας σημειωστε λαθος.[smilie=9,38,5]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια αλλα τι ειναι σκληρη η ζωη στον γαμο κτλ κτλ.
[...]Απλως σε ορισμενα απιμερους σημεια διαφωνω.Αnyway, λογο κεκτημενης ταχυτητας σημειωστε λαθος.[smilie=9,38,5]

:giveup: :giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup::giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
:'( :'( :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καλή μου Aayla, τα πράγματα στην πράξη γίνονται όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Λίγοι και αυτοί με μεγάλη δυσκολία, ρισκάρουν να βγουν από έναν γάμο και είτε να συνεχίσουν την εξωσυζυγική τους σχέση, είτε να μείνουν μόνοι τους. Οι περισσότεροι, ζουν το πάθος και τον έρωτα με κάποιον άλλο σύντροφο στα κρυφά και κάποια στιγμή, όταν αυτό ξεθυμάνει, επιστρέφουν στην συζυγική τους εστία. Δεν το επικροτώ, το καταννοώ όμως.
Είμαι ακόμα ανύπαντρη, και απλά ευελπιστώ και εύχομαι ότι ΑΝ η ζωή μου τα φέρει έτσι και ο έρωτας μου χτυπήσει για 2η φορά την πόρτα, όντας παντρεμένη, να βρω το θάρρος και τη δύναμη να πω τέρμα, να μαζέψω τα πράγματά μου και να φύγω προκειμένου να ζήσω τον έρωτά μου, χωρίς να κοροϊδεύω τον σύζυγό μου, τα παιδιά μου, τον τρίτο άνθρωπο, μα πάνω απ'όλα τον εαυτό μου.

Crazyhelen μου, σου το εύχομαι με όλη μου την ψυχή. Τίποτα άλλο δε σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
τι έγινε βρε παιδιά..?όλοι πάνω μου πέσατε?? :'( καταρχήν,νομίζω ότι εξ αρχής ξεκαθάρισα ότι θεωρώ ότι η απιστία είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον άλλον και σε καμία περίπτωση δεν την επικροτώ..τώρα,από'κει και πέρα,προσπάθησα να δώσω μια απάντηση-σύμφωνα πάντα με το πώς το βλέπω εγώ το όλο θέμα- στην απορία που είχε ο ακατανόμαστος..ανέφερα εγώ οτιδήποτε του στυλ "απατάω κατ'εξακολούθησην τον σύντροφό μου με άλλον,αντί να τον χωρίσω και να κάνω την ζωή που θέλω με όποιον θέλω"..??ούτε νομίζω ότι κάτι τέτοιο βγαίνει σαν συμπέρασμα από τα όσα είπα..επίσης,Βαλντεράκο,μην μου πεις ότι αν είχες σχέση με μια κοπέλα και την αγαπούσες,εμπιστευόσουν,κλπ και μάθαινες ότι σε απάτησε,δεν θα "υπέφερες" και θα το'παιρνες τόσο χαλαρά όσο λες..η αντίδραση που λες ότι θα είχες,είναι απόλυτα λογική,κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση,την ίδια αντίδραση θα είχα-κυρίως,λόγω εγωισμού και αξιοπρέπειας-..όμως,είναι εξίσου λογικό,όταν το άτομο που αγαπάς προδώσει την εμπιστοσύνη σου,να πονέσεις...με αυτήν την λογική λοιπόν,ανέφερα κι εγώ ότι ο άλλος θα υποφέρει αν μάθει ότι ο/η σύντροφός του τον/την απάτησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αγαπητό ισπανάκι,

Όχι, δεν είναι θέμα λογικής το να υποφέρεις. Είναι θέμα υποβολής και πιό συγκεκριμένα αυθυποβολής σε μια διαδικασία ψυχοφθόρο. Ε, αυτό το κομμάτι το έχω απομονώσει στον εαυτό μου. Είτε κέρατο το πεις, είτε δούλεμα, είτε πούλημα, ναι ξέρω απο πρώτο χέρι πως νιώθει κανείς όταν τα τρώει στη μάπα και τα τρια. Εσυ πες το εγωισμό και αξιοπρέπεια, εγω το μεταφράζω ως "ξέρω τι θέλω και τι δε θέλω στη ζωή μου". Άτομα που με απατούν, με δουλεύουν, με πουλάνε και μετά λένε "Στα χα πει οτι με πλήγωνες, στα χα πει οτι η Γη γυρίζει γύρω απ τον Ήλιο, στο χα πει οτι τα πράγματα θα έρθουν έτσι" κλπ κλπ π@π@ριές, ε δε τα θέλω ούτε σε απόσταση χιλιομέτρου από μένα. Μακριά! Θες να πουλήσεις κάτι; Πούλα την ψυχή σου για μια συνουσία! Θες να απατήσεις κάτι; Εξαπάτησε τον μανάβη της γειτονιάς σου και φύγε δίχως να πληρώσεις! Εμένα δε θα με πουλάς, δε θα με δουλεύεις, δε θα με απατάς, γιατί όπως "πληρώνω" εγω εσένα με συναισθήματα, θα με "πληρώσεις" κι εσυ εφόσον φυσικά νιώθεις κι εσυ το ίδιο. Αν δεν έχεις να με "πληρώσεις" γύρνα στη μαμά σου! Ναι η όλη φάση δεν είναι κι οτι ευτυχέστερο, ξενερώνω τρελά αλλά τι να κάνουμε; Να πεθάνουμε;


Aayla έρχομαι σε σένα :

Τι πα να πει δε μπορώ να φύγω απ' το γάμο; Τότε είναι γλυκιά μου που είσαι δούλα του άντρα σου! Κι αν εγω χαρακτηρίστηκα φαλλοκράτης, ελα και πες μου αν ξέρεις αν όντως επικροτώ τη δουλεία σε ενα γάμο ή σχέση!:( Η απάντηση είναι φυσικά ΟΧΙ!:) Εαν ενας άντρας ή γυναίκα συμπεριφέρεται στο αθώο έτερον ήμισυ του κατά τέτοιο βάναυσο και απειλητικό τρόπο, οχι δεν είναι άνθρωπος αλλά ζώο και είναι μόνο για λύπηση. Έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις τα παιδιά και να φύγεις! Αν σου φέρεται έτσι, με το δικαστήριο θα πάρεις και τα παιδιά, θα τσιμπήσεις και μια διατροφή γίγας και θα είσαι τζιτζί. Τι θα σου κάνει; Θα σε φάει; Θα σου λεγα τι μπορεί να σου κάνει (classe l' oumbala στα γαλλικά κι όποιος το έπιασε καλώς, μεταφράσεις δεν κάνω)!:) Δηλαδή πρέπει να σε μαυρίσει στο ξύλο για να καταλάβεις οτι πρέπει να φύγεις; Τι πα να πει, εσυ με αναγκάζεις και σε κάνω έτσι και κατα βάθος σε αγαπώ; Το βρήκαμε τώρα, σε έβρισα αλλά σ αγαπώ, σε στενοχώρησα αλλά σ αγαπώ, σε βίασα αλλά σ αγαπώ, σε χτύπησα αλλά σ' αγαπώ αλλά εσυ τα φταίς γιατί εσυ με έκανες έτσι, δε μου έφτιαξες ωραίο παστίτσιο ή δε μου κατσες όταν είχα ερεθιστεί. Ωπα ρε μάγκα, ποιός είσαι; Ο Γκιουλέκας; Αγαπητή μου κακοπερνάς; Σε χτυπάει; Σε απειλεί; Πάρε τα παιδιά και φύγε και τράβα του κι ενα διαζύγιο. Έτσι θα στρώσει για καλά! Μην είσαι αδύναμη στο χαρακτήρα και δίνεις θάρρος σε σάπιους ανθρώπους. Στο κάτω κάτω κάντο για τα παιδιά σου! Τα ρώτησες αν νιώθουν ωραία; Όσο για άντρα σωστό, θα βρείς και πάλι, δε σε πήραν και τα χρόνια!

Η άλλη όψη του νομίσματος:

Δε θα μπορούσα να μην αναφέρω και τα ένοχα άτομα ως αντιδιαστολή στα αθώα που είπα πιο πάνω που αναγκάζουν το έτερον τους ήμισυ σε άσχημες αντιδράσεις. Πχ η Σούλα του τα χει φορέσει κανονικότατα, έχει πάρει τη μισή Ελλάδα, κάθεται μαζί του γιατί ο τυπάς είναι πλούσιος και την λούζει πεντακοσάρικα ολημερίς, κι αν πλακωθούν το παίζει και θιγμένη, τσατισμένη και τάχα μου τον αγαπάει. Πες ρε Σούλα οτι δε θες να χωρίσεις την τσέπη του να ησυχάσουμε.

Άρα αν δεν μπορείς (οχι εσυ συγκεκριμένα, γενικά λεω) να χωρίσεις κάποιον λόγω αδυναμίας πρέπει ή:

α) να πεινάς (ευρώ, ευρώ, φέρτε κι άλλα ευρώ γιατί είμαι πεντικιουρίστα και με 3 κι 60 δεν αγοράζω ούτε τσίχλα)

β) να πονάς (ψυχολογικά τραύματα, ανασφάλειες, ψυχολογικό πρόβλημα δηλαδή)

γ) να τον πονάς [παθητική αγάπη (τον αγαπάω γιατί....χμ τον αγαπάω), λύπηση, θα τον πιάσουν οι μοναξιές και θα κρυώνει]

Όσο και να τον αγαπάς, τον ψόφιο δεν τον ανασταίνεις κοπέλα μου, εσύ χάνεις! Και η απιστία δεν είναι η λύση! Μαστούρα είναι! Βαράς τη δόση της απιστίας μέχρι που μια μέρα θα σε βρούν στο δρόμο δυστυχισμένη δίχως κανέναν να σε υποστηρίξει. Εαν είσαι αθώα -που ελπίζω με όλη μου την ψυχή να είσαι καθώς μου είσαι συμπαθής και δε σε ξέρω προσωπικά για να κρίνω οπότε απλά υποθέτω- πάρε τα παιδιά και φύγε αν συνεχίσει έτσι ο "άντρας" και μη φοβάσαι τίποτα! Στάσου στο ύψος σου! ΚΥΡΙΑ! Ως άντρας εγω αυτό θέλω να βλέπω απο μια γυναίκα! Να είναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑ!;) Εαν είσαι ένοχη και του την έχεις κάνει τη λαδιά -που δε φαίνεται και το απεύχομαι- τότε φταίς. Η λύση; Πάψε να φταίς!

Σε κάθε περίπτωση καλή τύχη!:)

ΥΓ: Και η ηλικία δεν παίζει ρόλο αν έχεις έστω και μια στάλα κρίση και μαγκιά. Έχω ξεράσει άντρες και γυναίκες της ηλικίας σου και γι αυτό εχω τα εχέγγυα και μιλάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Valder 100%

Ωραίες οι δικαιολογίες είναι για όλα,αλλά δυστυχώς στις σχέσεις δεν πιάνουν μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top