Μυθομανία

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Είχα μια φίλη μυθομανή στο δημοτικό. Έπλαθε ολόκληρες ιστορίες με το μυαλό της και έκαναν μπαμ οτι ήταν ψεύτικες, επινοούσε ακόμα και πλαστεούς συγγενείς.... Ήταν απελπιστική κατάσταση. Δεν έχουμε κρατήσει επαφή αλλά πιστεύω οτι είναι πολύ άσχημο για κάποιον να έχει τέτοιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Me, Myself and I.......
crazyhelen : Αμάν......Μας πήρανε χαμπάρι Ελενίτσα.....
Ελένη : Ωχ λες να καταλάβανε στο στεκί ότι ..... το'χα αλλά το χάλασα? (το μυαλό)
crazyhelen : Χμ....Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά ο Μοναχος κάτι έχει ψιλιαστεί.
Ελένη : Ο Μονάχος? Καλέ με αυτόν ήμουν παντρεμένη.....Αυτός με ξεμπρόστιασε????
Λενιώ : Ήσουν παντρεμένη? Εγώ με τον Μοναχο, έχω σχέση 2 χρόνια......

κ.λ.π. - κ.λ.π. - κ.λ.π.

χαχαχα... Εδώ πάμε για 3 ταυτότητες, ε; :whistle:
Πάντως σοβαρά, το περιστατικό με έβαλε σε σκέψεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
χαχαχα... Εδώ πάμε για 3 ταυτότητες, ε; :whistle:
Πάντως σοβαρά, το περιστατικό με έβαλε σε σκέψεις... :hmm:

Σπουδάζεις κάτι σχετικό με ψυχολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βασικά Ψυχολογία σπουδάζω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Βασικά Ψυχολογία σπουδάζω... :)

Τέλεια:clapup:
Θα ήθελα να μου πεις ποιος είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος να αντιμετωπίζεις ένα τέτοιο άτομο;Όχι ιατρικά, αλλά με βάση την καθημερινότητα σου.Δλδ όπως καταλαβαίνεις μάλλον την έχω τρομάξει και θέλει διακαώς να με πείσει πως λέει αλήθεια.Οπότε πιστεύω πως είτε θα απομακρυνθεί εντελώς απο κοντά μου(όσο μπορεί γιατί συνεργαζόμαστε) είτε θα προσπαθεί να δει αν ψάχνω κάτι για εκείνη(πχ σήμερα το πρωί κοιτούσε μήπως ψάχνω πάλι τα στοιχεία της).Έχω αποφασίσει να μην της δίνω σημασία όμως όπως καταλαβαίνεις αυτο δεν είναι και το καλύτερο κλίμα συνεργασίας (το να μην μπορείς να πεις με τον αλλον μια κουβέντα πέρα απο την δουλεια).Επίσης είναι ολοφάνερο πως κι εκείνη την στεναχωρεί το ότι δεν μπορεί να μου μιλάει(της δίνει χαρά το παραμυθάκι της).Να σου τονίσω ότι τα ρωτάω όλα αυτά γιατί θέλω μια αρμονική συνεργασία και γιατί όταν θα στηθεί κανονικά η εταιρεία θα περνάμε άπειρες ώρες μαζί,έχω την ευχέρεια να ζητήσω άλλο συνεργάτη αλλα δεν θέλω να το κάνω για να μην νοιώσει ότι την "τιμωρώ" για το ψέμα της αυτό θα γίνει μόνο αν δεν μου αφήσει άλλα περιθώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χαίρομαι πάντως που δεν δέχεσαι να την ξεγράψεις μια και καλή, αλλά θέλεις να κάνεις κάτι γιʼαυτή... good4U! ;)

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να την κάνω να νοιώσει ότι τα αληθινά της στοιχεία μου είναι πιο ευχάριστα από το παραμύθι. Κάθε φορά που θα σου μιλάει για κάτι πραγματικό στη ζωή της να δείχνεις ενδιαφέρον, ενώ όταν λέει παραμύθια, απλά μην αντιδράσεις (ουτε θετικά, ούτε αρνητικά). Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις πόσο σοβαρή είναι η περίπτωση. Δηλαδή κοίτα για ποια πράγματα ακριβώς λέει ψέμματα και αν τυχαίνει να φάσκει και να αντιφάσκει σε κάποια. Π.χ. να σου λέει ότι γεννήθηκε στο ****κοτρονίτσι και άυριο να σου πει ότι γεννήθηκε στο Πευκοχώρι ή να σου λεει σήμερα ότι την μάνα της τη λένε Ευγενία και αύριο να σου πει ότι την λένε Κων/να κτλ. Εαν καταφέρεις να δεις για πράγματα λέει ψέματα θα καταλάβεις και γιατί λέει ψέματα. Μπορεί να συνδέονται όλα αυτά μεταξύ τους. Όπως σχολίασε και κάποιος πιο πάνω, μπορεί να έζησε κάτι τραυματικό και τα ψέματα να τα λέει για το καλύψει αυτό ή να έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση για κάτι και να προσπαθεί να το αποκρύψει "αλλάζοντας" εαυτό.

Εαν θέλεις να το πας παραπέρα απλά δες κατά πόσο είναι λειτουργική. δηλαδή αξιολόγησε κατά πόσο αυτό που κάνει (που λέει ψέματα) της δυσκολεύει πολύ τη ζωή. Εαν το ψέμα μένει εκεί (δηλαδή μόνο στα στοιχεία της ταυτότητας) και δεν έχει άλλα προβλήματα, απλά να της φέρεσαι φυσιολογικά και σε κάποια φάση να την φέρεις σταδιακά αντιμέτωπη με τον παράλογο των σκέψεών της. Π.χ. πες της ότι το Πάσχα θα ήθελες να φας και να γνωρίσεις τον αδεφό της και τα πολυαγαπημένα της ανηψάκια. Θα δεις ότι εαν επιμείνεις (όχι πιεστικά), θα αλλάξει στάση γιατί θα δει ότι το παραμύθι δεν πάει άλλο...

Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την κάνεις να νοιώσει άνετα μαζί σου και έπειτα να της στείλεις σε ψυχολόγο, αλλά χωρίς να αναφέρεις τίποτα από τις "υποψίες" σου, γιατί αυτό απλά δεν θα το δεχτεί. Πες της π.χ. ότι και εσύ ένοιωθες κάποτε αποξενωνμένη από τη δουλειά και ότι πήγες σε ψυχολόγο και σου έλυσε το πρόβλημα.

Πάντως γενικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί είναι καθαρά επαγγελματική η σχέση σας... Εαν ήσουν πιο κοντινό πρόσωπο θα της είχες και περισσότερο θάρρος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είχα ενα φίλο ο οποίος έπαιρνε αληθινές ιστορίες που είχε ζήσει και τις φούσκονε με 1002 ακραιότητες. Πχ, είχε πάει μια κοπέλα στην παραλία και σε μένα είχε πει ότι ήταν με δύο λεσβίες στην παραλία και έγινε κόλαση, lol.
Τι να πω... Μακάρι να ήταν αλήθεια γι αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
χαίρομαι πάντως που δεν δέχεσαι να την ξεγράψεις μια και καλή, αλλά θέλεις να κάνεις κάτι γιʼαυτή... good4U! ;)

Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να την κάνω να νοιώσει ότι τα αληθινά της στοιχεία μου είναι πιο ευχάριστα από το παραμύθι. Κάθε φορά που θα σου μιλάει για κάτι πραγματικό στη ζωή της να δείχνεις ενδιαφέρον, ενώ όταν λέει παραμύθια, απλά μην αντιδράσεις (ουτε θετικά, ούτε αρνητικά). Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις πόσο σοβαρή είναι η περίπτωση. Δηλαδή κοίτα για ποια πράγματα ακριβώς λέει ψέμματα και αν τυχαίνει να φάσκει και να αντιφάσκει σε κάποια. Π.χ. να σου λέει ότι γεννήθηκε στο ****κοτρονίτσι και άυριο να σου πει ότι γεννήθηκε στο Πευκοχώρι ή να σου λεει σήμερα ότι την μάνα της τη λένε Ευγενία και αύριο να σου πει ότι την λένε Κων/να κτλ. Εαν καταφέρεις να δεις για πράγματα λέει ψέματα θα καταλάβεις και γιατί λέει ψέματα. Μπορεί να συνδέονται όλα αυτά μεταξύ τους. Όπως σχολίασε και κάποιος πιο πάνω, μπορεί να έζησε κάτι τραυματικό και τα ψέματα να τα λέει για το καλύψει αυτό ή να έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση για κάτι και να προσπαθεί να το αποκρύψει "αλλάζοντας" εαυτό.

Εαν θέλεις να το πας παραπέρα απλά δες κατά πόσο είναι λειτουργική. δηλαδή αξιολόγησε κατά πόσο αυτό που κάνει (που λέει ψέματα) της δυσκολεύει πολύ τη ζωή. Εαν το ψέμα μένει εκεί (δηλαδή μόνο στα στοιχεία της ταυτότητας) και δεν έχει άλλα προβλήματα, απλά να της φέρεσαι φυσιολογικά και σε κάποια φάση να την φέρεις σταδιακά αντιμέτωπη με τον παράλογο των σκέψεών της. Π.χ. πες της ότι το Πάσχα θα ήθελες να φας και να γνωρίσεις τον αδεφό της και τα πολυαγαπημένα της ανηψάκια. Θα δεις ότι εαν επιμείνεις (όχι πιεστικά), θα αλλάξει στάση γιατί θα δει ότι το παραμύθι δεν πάει άλλο...

Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την κάνεις να νοιώσει άνετα μαζί σου και έπειτα να της στείλεις σε ψυχολόγο, αλλά χωρίς να αναφέρεις τίποτα από τις "υποψίες" σου, γιατί αυτό απλά δεν θα το δεχτεί. Πες της π.χ. ότι και εσύ ένοιωθες κάποτε αποξενωνμένη από τη δουλειά και ότι πήγες σε ψυχολόγο και σου έλυσε το πρόβλημα.

Πάντως γενικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί είναι καθαρά επαγγελματική η σχέση σας... Εαν ήσουν πιο κοντινό πρόσωπο θα της είχες και περισσότερο θάρρος... :/:

Ευχαριστώ για την απαντηση:)
Κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί και εγώ να κάνω να της απομυθοποιήσω την εικονική ζωή.Όμως προς το παρόν δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και τι όχι.Επίσης η ιστορία της έχει ένα βασικό μοτιβό(πχ οικογενεια σπουδες καταγωγή) που δεν το αλλάζει, απο κει και περα δεν πέφτει σε αντιφάσεις τραγικές(να ξεχνάει ή να μπερδεύει πράγματα) όμως κάποιες λεπτομέρειες δεν κολλάνε, νομίζω ότι κάπου ξεχνιέται και τις ξεφεύγουν πράγματα(πράγματα που μεμονομένα θα μπορούσαν να έχουν μια λογική εξήγηση όμως σαν σύνολο δεν κολλάνε) πχ.ενώ υποτίθεται ότι έχει αδερφό κοντά της σε ηλικία είπε πως της άρεσε όταν ερχόντουσαν τα ξαδέρφια της γιατί της έλειπε η παιδική παρέα κ.α.Τελος παντων προς το παρόν δεν θέλω να κάνω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εχω γνωρίσει αρκετά μυθομανή άτομα. Δεν είναι επικίνδυνα μέχρι κάποιος να τους αποδείξει ότι λένε ψέμματα. Τότε μπορεί να κάνουν πολλά πράγματα τα οποία δεν θα σου αρέσουν...

Τους καταλαβαίνεις βέβαια πέφτουν σε αντιφάσεις κάποια φορά αλλά δεν ξέρεις γιατί είναι έτσι (ίσως κάποια διαταραχή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Δεν ξερω βρε κλεφτρουλα, μηπως υπαρχουν βαθυτερα αιτια για την συμπεριφορα της?:hmm: Λες πως αλλαξε την καταγωγη της. Μηπως στο χωριο της της εχουν συμβει πολλα ασχημα που προτιμαει να ξεχασει? Μηπως τα σχολικα της χρονια ηταν ασχημα? Μηπως οι ανθρωποι εκει της φερθηκαν ασχημα?:( Νομιζω οτι χρειαζεται στοργη και οσο μπορεις κατανοηση:) Προσπαθησε να της φερεσαι οσο πιο φυσιολογικα γινεται. Να παρει πολυ αργα εμαθα οτι μπορεις να πλασεις τον κοσμο οπως σου αρεσει:D Μακαρι να το ηξερα οταν ημουν στο Γυμνασιο(τετοιους συμμαθητες ουτε στον εχθρο μου:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kassie δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω. Κι εγώ είχα περάσει άθλια παιδικά χρόνια λόγω απαίσιων συμμαθητών και όποτε με ρωτάνε απο πού είμαι, δεν λέω ψέματα μεν αλλά απαντάω κάτι που δεν είναι ψέμα αλλά δεν λέω ούτε και οτι κατάγομαι απο τη Μυτιλήνη. Πχ λέω "χμμ το λύκειο το έβγαλα στην Αθήνα", που είναι αλήθεια, χωρίς να αναφέρω κάτι για τη Μυτιλήνη αν δεν με πιέσουν. Η απόκρυψη της αλήθειας δεν είναι ψέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χαχαχα! Ωραία άποψη Michelle!
Αλλά "Μισή αλήθεια είναι ένα ψέμα", δεν το έχεις ακούσει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ούτε μισή αλήθεια λέω! 100% αλήθεια είναι οτι στην Αθήνα έβγαλα το λύκειο! Εγώ φταίω που καταλαβαίνουν οτι κατάγομαι και απο κει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βασικά κλεφτρούλα ζει άλλου τώρα right? Δεν ξέρω γιατί αλλά μου θυμίζει περιστατικό διασχιστικής φυγής.....Πάντως μια επίσκεψη σε ένα κλινικό ψυχολόγο it might help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι στη αποσυνδετική (διχαστική) φυγή το κύριο σύμπτωμα είναι οι απώλειες μνήμης κατά τις οποίες το άτομο μπορεί να αλλάζει τη συμπεριφορά του σε κάτι που είναι ενάντια στις αρχές του. Πάντως έχεις δίκιο για τον κλινικό ψυχολόγο. Σίγουρα θα βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά γιατί έχω να ανοίξω την κλινική ψυχολογία κοντά στα 2 ή 3 χρόνια μιας και δεν μου χρειάστηκε στην δουλειά μου (έχω τώρα παιδί με σχιζοφρένεια και ασχολούμαι με αυτή) στις διασχιστικές διαταραχές υπάρχει διαταραχή όπου το άτομο αλλάζει όλη την ζωή του και φτιάχνει μια νέα κρατώντας ελάχιστα ή καθόλου στοιχεία της προηγούμενης...Και βασικά αυτό που είπε το κλεφτρόνι μου θύμισε ένα ιατρικό ιστορικό που είχε πέσει στα χέρια μου στην κλινική ψυχολογία...Ίσως - μην πω και σίγουρα- να θυμάμαι λάθος την διαταραχή...Έχω κάτι αίωνες να την μελετήσω και αυτά ξεχνιούνται :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτή είναι η διχαστική διαταραχή ταυτότητας (πρώην Διαταραχή Πολλαπλής Προσωπικότητας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Στην Διαταραχή Πολλαπλής Προσωπικότητας σπάνια εμφανίζονται 2 ταυτότητες μόνο- κατά μέσο όρο είναι 15- και υπάρχει η κύρια και οι δευτερεύουσες...Αν η κοπέλα είχε αυτή την διαταραχή δεν θα θυμόταν τα ψέμματα που είχε πει και λογικά θα εμφανιζόταν στο κλεφτρόνι συνέχεια με άλλες ταυτότητες , με λένε Βαγγέλη, Πόπη, Κατερίνα κλπ....εκτός αν η Κλέφτρα έπεφτε συνέχεια σε μια συγκεκριμένη δευτερεύουσα η οποία παρακολουθεί τις άλλες...Επιπλέον οι άλλες προσωπικότητες δεν κρατάνε τίποτα από την κύρια...Αλλάζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ...Εκτός αν είναι τυχερή και η Κλέφτρα βλέπει μόνο μία συνέχεια....Θα με βάλεις να ψάξω όχι μόνο το βιβλίο αλλά και τα ιατρικά ιστορικά που έχω , ανοιξιάτικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν λέω ότι παρουσιάζει Διχαστική Διαταραχή Ταυτότητας! Δεν παρουσιάζει ούτε κενά μνήμης, ούτε αλλαγή γνωστικών και συναισθηματικών δομών. Απλά δεν ταιριάζει σε κάποια διαταραχή η περίπτωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΟΚ νόμιζα ότι άλλο εννοούσες....Ζητώ ταπεινά συγνώμη! Τέσπα...ρε γμτ μου έχει κολλήσει ότι εκεί έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση....Εκτός αν τις μπερδεύω με τις διαταραχές Ταυτότητας....οops...μάλλον ε ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top