Άδεια των windows και αναβάθμιση

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω windows XP Pro και σκοπευω να κανω την παρακατω αναβαθμιση

  1. Μητρικη
  2. Επεξεργαστη
  3. Ram
  4. Καρτα ηχου
  5. Καρτα Γραφικων
  6. Καρτα τηλεορασης
Θα κλειδωσουν* τα windows ακομη και στην περιπτωση που δεν εχω OEM
Επισης στην περιπτωση που δεν κλειδωσουν για να ισχυει η αδεια θα πρεπει να επικοινωνησω με την Microsoft; Αν ναι θα πρεπει να πληρωσω νεα αδεια;
Στην περιπτωση που κλειδωσουν* τι κανω;

*Εχω ακουσει οτι αν αλλαξεις 5 συσκευες κλειδωνουν τα windows και πρεπει να καλεσεις microsoft.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ άλλαξα φορητό και παρόλα αυτά το activation έγινε χωρίς πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,817 μηνύματα.
Αν κάνεις την αναβάθμιση ενω έχεις τα Windows εγκατεστημένα, δεν θα έχεις πρόβλημα. Το πολύ πολύ, μετά την αναβάθμιση, την ώρα που θα κάνεις login στα Windows να σου ζητηθεί να ξανα κάνεις ενεργοποίηση των Windows λόγο σημαντικών αλλαγών στο υλικό [μου το είχε βγάλει αυτό σε ένα παλιό PC που τα είχα εγκαταστήσει αλλά χωρίς να κάνω κάποιες αλλαγές :confused: ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Πανο, το καλυτερο για μενα ειναι αφου αλλαξεις ολο αυτο το υλικο ειναι να κανεις καθαρη εγκατασταση λειτουργικου απο την αρχη, και οταν πας να κανεις την ενεργοποιηση του λειτουργικου πιθανον να σου πει οτι εχει ενεργοποιησει πολλες φορες το αντιγραφο σου. περνεις ενα τηλεφωνο ( δωρεαν ειναι ) στην Microsoft και σου δινουν ενα κωδικο ενεργοποιησης για το λειτουργικο σου.

εαν σε ρωτησουν διαφορα εσυ απλα θα τους πεις οτι αλλξες υλικο στον υπολογιστη σου λογου βλαβης. ολη η διαδικασια διαρκει περιπου δεκα λεπτα


σε καμια περιπτωση δεν θα πληρωσεις και παλι την αδεια χρησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Hunter εγώ τα δικά μου τα έχω κάνει ενεργοποίηση άπειρες φορές (στο ίδιο μηχάνημα, πολλά format βλέπεις)
και τώρα που τα έκανα στο καινούριο δε μου παρουσίασε αυτό που λες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
μερικες φορες το κανει αλλες οχι, εμενα μου ετυχε εχτες σε εναν server που εσκασε ο raid controller και εγινε εκ νεου εγκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
Πανο, το καλυτερο για μενα ειναι αφου αλλαξεις ολο αυτο το υλικο ειναι να κανεις καθαρη εγκατασταση λειτουργικου απο την αρχη, και οταν πας να κανεις την ενεργοποιηση του λειτουργικου πιθανον να σου πει οτι εχει ενεργοποιησει πολλες φορες το αντιγραφο σου. περνεις ενα τηλεφωνο ( δωρεαν ειναι ) στην Microsoft και σου δινουν ενα κωδικο ενεργοποιησης για το λειτουργικο σου.

Συμφωνω οτι αυτο ειναι το καλλιτερο αλλα δεν εχω τοσο χρονο ... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνω οτι αυτο ειναι το καλλιτερο αλλα δεν εχω τοσο χρονο ... :confused:

Είναι πολύ πιθανό να μην έχεις άλλη λύση!
Πολλές φορές αν αλλάξει το chip της μητρικής δεν εκκινούν τα windows!
Tο έχω πάθει με αλλαγή από pentium σε Athlon...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ωχχχ ... ναι μεν εγω παω απο Athlon (XP) παλι σε athlon αλλα το τσιπακι της μητρικης αλλαζει απο VIA σε nforce
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
πας και απο 32Bit σε 64 ε;
Μακάρι να σου δουλέψει κατευθείαν, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το γλυτώσεις το format...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ναι παω σε 64bit ... αντε ισως ειναι ευκαιρια να αγορασω και τα XP 64bit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αντε ισως ειναι ευκαιρια να αγορασω και τα XP 64bit

όχι ρε Πάνο! Τσάμπα λεφτά θα δώσεις!
Κάνε υπομονή μερικούς μήνες και πάρε τα Vista...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,817 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
όχι ρε Πάνο! Τσάμπα λεφτά θα δώσεις!
Κάνε υπομονή μερικούς μήνες και πάρε τα Vista...
Πάντως τα Vista θα έχουν αρκετά τσουχτερή τιμή [300? +] :worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και η πιο πληρες εκδοση θα κανει 999$ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
300+ η πιο πληρες $999;;;;;;;;;; Και ελεγα να κανω υπομονη για το προβλημα με τον σκληρο... Μαλλον θα παω να παρω τα ΧP αφεντικα.. τεσπα, αλλο ειναι το θεμα μας

Γιατι δεν καλεις την microsoft για να τους ρωτισουν. Θα σου πουνε τι ακριβος θα γινει αμα αλαξεις τα συστιματα του υπολογιστη σου και τι τρεχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
300+ η πιο πληρες $999;;;;;;;;;; Και ελεγα να κανω υπομονη για το προβλημα με τον σκληρο... Μαλλον θα παω να παρω τα ΧP αφεντικα.. τεσπα, αλλο ειναι το θεμα μας
Η κανονικη εκδοση τον XP (οχι η OΕΜ) κοστιζει καπου τοσο ... επισης μην ξεχναμε οτι θα υπαρχουν 7 εκδοσεις που θα ξεκινανε απο 150$ και θα φτανουν τα 999$ και με την εκδοση που υποτιθεται οτι ειναι για power user να κανει γυρο στα 400$ δεν ειναι και πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω αλλαξει τα παντα και η ενεργοποιηση των xp home γινεται κανονικα..
αν με oem και αν αλλαξεις μητρικη πχ και το δεοχνται -λογω βλαβης πχ-και σου ενεργοποιει το προιον..τοτε γιατι να παρεις retail?


μηπως me to ρεταιλ ειναι για να ενεργοποιεις και εγκαθιστας σε πολλα κομπιουτερ ταυτοχρονα?σε μια εταιρια πχ..

γιατι αν καθε φορα υπαρχει μονο ενας υπολογιστης με ενα αντιγραφο windows τοτε τι την πειραζει την εταιρια?

https://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=263511

ΛΑΘΟΣ....ειδικα σε ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΡΩΣΙΑ οι ΟΕΜ πωλουνται και μονες τους συμφωνα με εντολη της microsoft πηρα τα vista προ 6μηνου 100 ευρω απο Πλαισιο σκετα....μου το πε υπαλληλος του ΠΛΑΙΣΙΟΥ
βρε μπας?εσυ exp.bone πηρες retail ή oem?

και κατι αλλο..διαβασα οτι τα 7 ultimate εχουν ολες τις γλωσσες μαζι!γινεται α ειναι αληθεια αυτο?


παντως εδω...
https://www.amazon.co.uk/Microsoft-W..._1_1?ie=UTF8&s=software&qid=1253634821&sr=1-1

176 eyrv exei ta ultimate...σιγα τη διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Retail: Τα αγοράζεις και τα κάνεις ότι θέλεις. Τα βάζεις στο Laptop σου, τα σβήνεις τα βάζεις στο Desktop σου, αγοράζεις άλλο desktop και τα βάζεις εκεί κτλ κτλ. Επίσης για την έκδοση αυτή η Microsoft παρέχει, άψογο, τηλεφωνική υποστήριξη.

DSP: Τα αγοράζεις μαζί με τον υπολογιστή, για τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Δεν επιτρέπετε να τα βάλεις σε άλλο μηχάνημα. Αν στον συγκεκριμένο υπολογιστής κάει η μητρική και αλλάξεις, τότε παίρνεις τηλέφωνο την Microsoft και σου τα απανεργοποιεί. Δεν ξέρω τι παίζει με την after sale υποστήριξη, νομίζω ότι σου παρέχουν τηλεφωνική υποστήριξη για ένα μόνο πρόβλημα.

OEM: Τα αγοράζουν οι εταιρίες που κατασκευάζουν υπολογιστές και θέλουν να πουλάνε και Windows μαζί. Η υποστήριξη των Windows, είναι ευθύνη της κατασκευάστριας εταιρίας.

Corporate ή Blue ή Gold (δεν έχω καταλάβει πως λέγεται): Η έκδοση που την αγοράζουν μεγάλες εταιρίες έτσι ώστε με ένα CDάκι να μπορούν κάνουν εγκατάσταση σε όλους τους υπολογιστές. Νομίζω ότι επίσης δεν χρειάζονται ενεργοποιήση.

γιατι αν καθε φορα υπαρχει μονο ενας υπολογιστης με ενα αντιγραφο windows τοτε τι την πειραζει την εταιρια?
Αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεσε, τότε αυτό είναι μια σχετικά πρόσφατη αλλαγή του EULA έτσι ώστε να επιτρέπετε νομικά η χρήση πολυπύρηνων επεξεργαστών και τα Virtual Machines.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Corporate ή Blue ή Gold (δεν έχω καταλάβει πως λέγεται): Η έκδοση που την αγοράζουν μεγάλες εταιρίες έτσι ώστε με ένα CDάκι να μπορούν κάνουν εγκατάσταση σε όλους τους υπολογιστές. Νομίζω ότι επίσης δεν χρειάζονται ενεργοποιήση.
δηλαδη αυτα αν τα κατεβασεις πχ απο ιντερνετ μπορεις να εγκαταστησεις χωρις καμια παρανομια ή σπασιμο κωδικα κλπ?δεν θελουν πραγματικα ενεργοποιηση,δηλαδη νομιμος και τζαμπα?ολα τα αλλα ειδη windows θελουν παντως ενεργοποιηση..απο αυτα παντως προτιμω τα corporate και τα oem,αφου δε με ενδιαφερει η τηλ. υποστηριξη..

https://www.howtogeek.com/howto/3075/how-to-upgrade-the-windows-7-rc-to-rtm/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
δηλαδη αυτα αν τα κατεβασεις πχ απο ιντερνετ μπορεις να εγκαταστησεις χωρις καμια παρανομια ή σπασιμο κωδικα κλπ?δεν θελουν πραγματικα ενεργοποιηση,δηλαδη νομιμος και τζαμπα?
Όχι βέβαια, θα είχε η microsoft που σε αρμέγει με την κάθε ευκαιρία ποτέ καμία τόσο τερατώδη τρύπα στο business model;
Απλά η άδεια που έχεις (άδεια για τη microsoft είναι το cd key) σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις σε πχ 20 υπολογιστές (αν έχεις 20 άδειες). Δεν θέλει activation για ευκολία στον ταλαίπωρο admin που θα πάρει 20 τηλέφωνα, ή θα πρέπει να έχει net σε κάθε ένα μηχάνημα.

Έτσι και αλλιώς το activation αρχικά δενπροστάτευε τόσο πολύ από πειρατεία τύπου "το κατέβασα ή το αντέγραψα και το εγκαθιστώ χωρίς να πληρώσω" αλλιώς δεν θα υπήρχαν καν corporate keys. Προστάτευε από το "πήγα στο μαγαζί, πλήρωσα τα windows και μου δώσαν αντιγραμμένα" kind of κλέψιμο που είναι πολύ συνηθισμένο έξω. Μετά βέβαια γλυκάθηκαν και έγιναν πιο επιθετικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top