Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Για ανθρώπους ψυχικά αρρωστους οι άποψη μου είναι ότι χρειάζονται θεραπεία...και όχι ισόβια.Αν όμως η κατάσταση τους είναι αθεράπευτοι,για το καλο το δικό τους και του συνόλου,αναγκαστικά ισόβια..Για όλα τα αλλα συνειδητά "φιντάνια",προτείνω να τους κάνουν ακριβώς ότι έκαναν.Αυτό είναι μια δίκαιη τιμωρία.
Κοίτα το 2ο και 3ο σημείο από αυτά που λέει ο MonaXos για να μην επναλαμβάνω και κουράζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ωραία :) Για πείτε μου λοιπών κάτι.Όταν τιμωρείς κάποιων με ισόβια,υποτίθεται ότι θέλεις να τον μετατρέψεις σε ενεργό μέλος στην κοινωνία?Τι ενεργό μέλος αφού τον βάζεις στην φυλακή ώσπου να πεθάνει.

Aντε και τον έβγαλες τον τουκί μετά από 15 χρονια.Τι γίνετε με τις ζωές που αφαίρεσε?Δηλαδή οποιος θέλει σκοτώνει και βιάζει έτσι αλόγιστα,και ποίες θα είναι η συνέπειες?Φυλακή ώσπου να μετανοήσει και να βγει ξω ελεύθερος?Και τι είναι αυτό που θα φρενάρει αυτήν την κατάσταση?Πιο φόβο θα έχει ο κάθε επίδοξος τουκί?Αυτά τα ερωτήματα ποιος μπορεί να τα απαντήσει?Γιατί αν δεν φοβάται ούτε για την ίδια του την ζωή,πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορέσει ποτε να γίνει ενεργό και χρήσιμο μέλος στην κοινωνία.

EDIT:..Και άραγε ποσα τέτοια παραδείγματα μετανοιας έχουμε σαν του τουκί? 10/100? 1/1000? Γιατί παίζει ρολο και αυτή η παράμετρος.Κάτι μας δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Εγώ πάλι τώρα που το σκέφτομαι...νομίζω ότι το οφθαλμός αντί οφθαλμού έχει κάποια βάση.Αν το οποιοδήποτε άτομο δεν έχει ψυχολογικό πρόβλημα,και ότι κάνει το κάνει συνειδητά.Τότε μια ακραία αλλα καλή λύση θα ήταν ότι έκανε να το πάθει.Μονο ο φόβος για την ζωή τους θα τους κάνει να συμμορφωθούν (τους επόμενους επίδοξους φονιάδες η εμπορους ναρκωτικών κτλπ).Το να τους ταΐζεις μια ζωή στην φυλακή που εξυπηρετεί την κοινωνία?Η μήπως έχετε την εντύπωση ότι μέσα στην φυλακή συμμορφώνονται..χειρότεροι θα γίνουν καλύτεροι όχι.
Γι'αυτό και πολλοί δολοφόνοι επικαλούνται ψυχολογικά προβλήματα,λένε ότι είναι χρήστες ναρκωτικών κλπ(και στο τέλος βγαίνουν απ'τη φυλακή σε πολύ λίγα χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για αυτό και εγώ λοιπών λέω ότι όσοι το κάνουν συνειδητά πρέπει να εφαρμόζεται το οφθαλμός αντί οφθαλμού.Για αυτό έδωσα τρανό παράδειγμα με τους εμπορους ναρκωτικών.Είναι κάποιοι που δεν αξίζουν 2 ευκαιρία!Εκεί δεν υπάρχει το άλλοθι του ακαταλόγιστου.Πρέπει να κοιτάμε κάθε περιπτώσει/κατηγορια ξεχωριστά..Και όχι να γενικεύουμε,αυτό είναι το πιο σωστό πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Ωραία :) Για πείτε μου λοιπών κάτι.Όταν τιμωρείς κάποιων με ισόβια,υποτίθεται ότι θέλεις να τον μετατρέψεις σε ενεργό μέλος στην κοινωνία?Τι ενεργό μέλος αφού τον βάζεις στην φυλακή ώσπου να πεθάνει.

Κανείς δεν είπε ότι η ισόβια είναι λύση. Όπως είπα και πιο πάνω θα πρέπει να βρεθούν και καταπολεμηθούν τα αίτια της εγκληματικότητας. Έτσι θα είμαστε σε θέση να φτάσουμε πιο κοντά στον, ιδεατό ίσως προς το παρόν, σοφρωνισμό.

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Aντε και τον έβγαλες τον τουκί μετά από 15 χρονια.Τι γίνετε με τις ζωές που αφαίρεσε?
Κοίτα, οι ζωές δεν γυρνάνε πίσω έτσι και αλλιώς. Αν γυρνούσαν όλα θα ήταν εντάξει.Το ζήτημα είναι εαν κερδίζουμε κάτι από την θανατική ποινή, πέρα από την εκδίκηση.

Αλλά σύμφωνα με τους υποστηρικτές της θανατικής ποινής δεν έχει αξία η ανθρώπινη ζωή μπροστά στο καλό του κοινωνικού συνόλου.Υποστηρίζουν ότι ακόμη και αν θανατωθούν αθώοι δεν έχει σημασία γιατί θανατώνονται και πολλοί εγκληματίες και άρα το συνολικό καλό είναι μεγαλύτερο. Δέχονται με άλλα λόγια ότι το άτομο χάνεται για την κοινωνία. Το ίδιο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση, από ψυχρή λογική την οποία δεν ασπάζομαι. Το συνολικό καλό θα είναι μεγαλύτερο εαν επιστρέψει πίσω στην κοινωνία το άτομο και μπορέσει να προσφέρει. Άρα οι ίδιοι οι υποστηρικές της Θ.Π. φάσκουν και αντιφάσκουν.

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
EDIT:..Και άραγε ποσα τέτοια παραδείγματα μετανοιας έχουμε σαν του τουκί? 10/100? 1/1000? Γιατί παίζει ρολο και αυτή η παράμετρος.Κάτι μας δείχνει.
Ακριβώς! Μας δείχνει ότι απαιτείται αλλαγή του συστήματος γιατί δεν είναι σωφρονιστικό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ πάλι φιλε μου νομίζω ότι μας δειxνει,ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που μετανοούν.Αν έχει το καλο ο άνθρωπος μέσα του,έστω και βαθιά κρυμμένο θα του βγει,ανεξάρτητα από το σύστημα,και ο τουκί που μετανόησε ήταν στις ίδιες φυλακες με άλλους "συναδέλφους".Η πρόληψη όπως είπες είναι το καλύτερο...Το θέμα είναι πως αυτό θα γίνει εφικτό?Όπως είπα και σε προηγούμενα post,η άποψη μου είναι ότι πρέπει να κοιτάμε κάθε περιπτώσει ξεχωριστά (Τώρα το ποιος θα το κοιτάξει είναι άλλο θέμα...).Ούτε τους σκοτώνουμε όλους,αλλα ούτε και τους φυλακίζουμε όλους.Αν κατάλαβες τι εννοώ.

PS:Λοιπών πρέπει και να ετοιμαστώ για το meeting μια και είμαι και λιγάκι μακριά,λοιπών θα χαρώ να σας δω από κοντά όσοι καταφέρετε να έλθετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Για αυτό και εγώ λοιπών λέω ότι όσοι το κάνουν συνειδητά πρέπει να εφαρμόζεται το οφθαλμός αντί οφθαλμού.Για αυτό έδωσα τρανό παράδειγμα με τους εμπορους ναρκωτικών.Είναι κάποιοι που δεν αξίζουν 2 ευκαιρία!Εκεί δεν υπάρχει το άλλοθι του ακαταλόγιστου.Πρέπει να κοιτάμε κάθε περιπτώσει/κατηγορια ξεχωριστά..Και όχι να γενικεύουμε,αυτό είναι το πιο σωστό πιστεύω.
Οπότε συμφωνούμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το οφθαλμος αντι οφθαλμου δεν μπορει να εφαρμοστει. Δλδ αν εγω παω και πουλισω 15κιλα κοκαΐνη τι θα μου κανουν; Ενω ουσιαστικα εχω σκοτοσει τυπικα δεν εχω σκωτοσει...
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, δεν ειναι ηλιθιοι οι νομοθετες και οι πολιτικοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Εγώ πάλι φιλε μου νομίζω ότι μας δειxνει,ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που μετανοούν.
Μπορείς να μου το αποδείξεις αυτό; Όχι... Ούτε εγώ φυσικά να αποδείξω πως φταίει το σύστημα. :) Άρα; Άρα Ε.Ρ.Ε.Υ.Ν.Α... Εγώ τείνω προς το σύστημα γιατί όπως έχω αναπτύξει και πιο πάνω, το σύστημα είναι το ίδιο εδώ και δεκαετίες (ίσως και εκατονταετίες κατά τη γνώμη μου) και δεν έχει αλλάξει κάτι.

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
και ο τουκί που μετανόησε ήταν στις ίδιες φυλακες με άλλους "συναδέλφους".
Αλλά ήταν πιο δυνατός ψυχολογικά... Έχει διαφορά!


Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Το θέμα είναι πως αυτό θα γίνει εφικτό?
Δεν ξέρω. Έρευνα και ξανά έρευνα. Εάν δεν ασχοληθεί κάποιος δεν θα μάθουμε ποτέ! Οπότε δεν έχει νόημα ούτε να ονειρευόμαστε ιδανικούς κόσμους, ούτε να μένουμε κολλημένοι στο τώρα. Η πρόοδος δεν μπορεί να περιμένει.

Το ξέρω πως δεν μπορούμε να γενικεύουμε, αλλά πως πρέπει να βλέπουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Αλλά αυτό δεν κάνουν και οι νομοθέτες ως τώρα; Αθώοι, δολοφόνοι, βιαστές, ΑΝΗΛΙΚΟΙ, ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ κτλ όλοι στο ίδιο καζάνι! Το μόνο που δεν έχει δείξει ως τώρα η θανατική ποινή είναι δικαιοσύνη και ανάλυση της κάθε περίπτωσης.

Τέλος, θα ήθελα να δώσω έναυσμα για συνέχιση της συζήτησης και σε ένα άλλο επίπεδο... Γιατί όταν μιλάτε για θανατική ποινή αναφέρεστε μόνο στις ΗΠΑ; Στις ΗΠΑ υπάρχει και ένας θεσμοθετημένος και (θεωρητικά) διάφανος τρόπος εισαγωγής κάποιου στην death row. Οι ΗΠΑ δίνουν και στατιστικά, επιτρέπουν έρευνα πάνω στον τομέα, δέχονται την πίεση της Αμνηστίας κτλ. Το ξέρετε ότι στον υπόλοιπο κόσμο γίνονται δεκαπλάσιες εκτελέσεις κάθε χρόνο; Ρίξτε μια ματια στον χάρτη για να δείτε ότι όταν μιλάμε για κατάργηση της θανατικής ποινής, υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι λόγοι από απλά "ανθρωπιστικοί". Κοιτάξτε σε ποιες χώρες ισχύει ακόμη η ποινή και μάλιστα κανονικά (στην Ελλάδα π.χ. επίσημα η θανατική ποινή καταργήθηκε με νόμο μετά το 2000, ενώ έπαψε να ισχύει ουσιαστικά από το 1975). Πείτε μου τώρα ότι όλοι αυτοί οι άνρθωποι που πεθαίνουν κάθε χρόνο πραγματικά αξίζουν αυτή την ποινή!

Υ.Γ. δεν μπόρεσα να ανεβάσω το χάρτη... Πηγαίνετε εδώ για να τον δείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Όταν τιμωρείς κάποιων με ισόβια,υποτίθεται ότι θέλεις να τον μετατρέψεις σε ενεργό μέλος στην κοινωνία?Τι ενεργό μέλος αφού τον βάζεις στην φυλακή ώσπου να πεθάνει.
Αν κάποιος δειξει πολυ καλη διαγωγη μπορει να βγει απο την φυλακη. Προσεξε λιγο, καλη διαγωγη = μετανιωνω ... Και αυτο κρινουν ψυχολογοι, ανθρωποι που σιγουρα ξερουν παραπανω απο εμας.

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Aντε και τον έβγαλες τον τουκί μετά από 15 χρονια.Τι γίνετε με τις ζωές που αφαίρεσε?Δηλαδή οποιος θέλει σκοτώνει και βιάζει έτσι αλόγιστα,και ποίες θα είναι η συνέπειες?Φυλακή ώσπου να μετανοήσει και να βγει ξω ελεύθερος?Και τι είναι αυτό που θα φρενάρει αυτήν την κατάσταση?Πιο φόβο θα έχει ο κάθε επίδοξος τουκί?Αυτά τα ερωτήματα ποιος μπορεί να τα απαντήσει?Γιατί αν δεν φοβάται ούτε για την ίδια του την ζωή,πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορέσει ποτε να γίνει ενεργό και χρήσιμο μέλος στην κοινωνία.

EDIT:..Και άραγε ποσα τέτοια παραδείγματα μετανοιας έχουμε σαν του τουκί? 10/100? 1/1000? Γιατί παίζει ρολο και αυτή η παράμετρος.Κάτι μας δείχνει.
Τι προτιμας να σκοτοσουν το παιδι σου και να φερουν το πτωμα αυτου που το σκοτωσε ή να ερθει μετα απο 30 χρονιας ενας ανθρωπος και οχι μονο ζητησει συγγνωμη αλλα να κανει τα παντα για τον συγχωρεσεις; (Αν θες, δες την ταινια "Levity")


Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Εγώ πάλι φιλε μου νομίζω ότι μας δειxνει,ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που μετανοούν.
Υπαρχουν καποιοι που το μετανοουν σε ενα τοσο χαλια σοφρωνιστικο ιδρυμα φανταζου δλδ σε ενα καλλιτερο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αν ο άνθρωπος δεν είναι ψυχικα ασθενής σε έσχατο βαθμό τότε αν κάνει κάποιο μεγάλο έγκλημα το πιο πιθανό είναι να μετανιώσει και να αυτοτιμωρηθεί. Πολλοί είναι αυτοί που παραδίνονται.

Από την άλλη τι να κάνεις σε έναν σίριαλ κίλερ ή σε έναν που έχει βιάσει ένα 12χρονο. Να του μάθεις ότι δεν βιάζουμε μικρά κοριτσάκια με εντατικά μαθήματα; Αυτός ο άνθρωπος είναι η απόλυτη δυσφήμηση της ανθρωπότητας στους εξωγήινους.

Από την άλλη πλευρά το κακό με τη θανατική ποινή είναι ότι παίρνει και αθώους η μπάλα. Αλλά και τα ισόβια δεν είναι καλύτερα.

Είναι από τα θέματα που ποτέ δεν θα απαντηθούν θεωριτικά. Πέρα από αυτό γελάω όταν ακούω να βελτιωθούν τα σωφρονιστικά ιδρύματα τη στιγμή που τα σχολία μας μοια΄ζουν με φυλακές. Φτιάξε παιδεία για να μην γεμίζουν οι φυλακές. Φτιάξε μια πόλη για ανθρώπους και όχι για ζώα και θα μειωθούν τα εγκλήματα. Αν ζεις μέσα στα ντουβάρια πως να έχει ηρεμία στην ψυχη σου. Το θέμα είναι να μην χρειαζόμαστε να γεμίζουμε τις φυλακές, να κόψουμε την εισροή.

Και κάτι άλλο μιας και πιάσαμε το θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπένουν στην ίδια φυλακή ο δολοφόνος και αυτός που χρωστάει στην τράπεζα. Δεν υπάρχει πιο ηλήθιο πράγμα.

Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Από την άλλη τι να κάνεις σε έναν σίριαλ κίλερ ή σε έναν που έχει βιάσει ένα 12χρονο. Να του μάθεις ότι δεν βιάζουμε μικρά κοριτσάκια με εντατικά μαθήματα;

Χαχα.. δεν νομίζω! Υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι. Ψυχολογικοί βεβαίως...

Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Το θέμα είναι να μην χρειαζόμαστε να γεμίζουμε τις φυλακές, να κόψουμε την εισροή.

Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπένουν στην ίδια φυλακή ο δολοφόνος και αυτός που χρωστάει στην τράπεζα. Δεν υπάρχει πιο ηλήθιο πράγμα.
:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τα παρακάτω αποτελούν προσωπικές και μονο απόψεις.

Χάρηκα όταν άκουσα για την εκτέλεση του Τούκι. Τώρα που μαθαίνω, ότι δεν είχε μόνο σκοτώσει αλλά βιάσει κιόλας, η χαρά μου για την εκτέλεσή του είναι μεγαλύτερη - Σιχαίνομαι τους βιαστές. :mad: Δε πιστεύω ότι ο Τούκι μετανόησε για ότι έκανε - Μάλλον το ''έπεξε'' μετανοιωμένος για να γλιτώσει τη ποινή του θανάτου, αλλά έχασε. Ένα τέτοιο κτήνος, πολύ απλά δε δικαιούταν δεύτερη ευκαιρία. Όταν έκανε τα εγκλήματα, ήξερε πολύ καλά τί είναι σωστό και τί λάθος και έκανε την επιλογή του. Οι πράξεις του αυτές τον οδήγησαν εκεί που είναι τώρα - Δικαίως. Δε μπορώ να δεχτώ ότι η ίδια η πολιτεία τον οδήγησε στα εγκλήματα αυτά. Τόσοι και τόσοι μεγάλωσαν σε δύσκολες συνθήκες, ΔΕΝ εξελίχθηκαν σε δολοφόνους κατα συρροή. Όσο για το ''έργο'' του στις φυλακές, αυτό δεν ήταν παρά το μέσο που αυτός νόμιζε ότι θα τον σώσει απ'το θάνατο.

Άτομα που δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν τί είναι λάθος και τί σωστό, συμφωνώ ότι δε πρέπει να εκτελούνται, αλλά να απομακρύνονται από τη κοινωνία. Γι' αυτό το θέμα, το λόγο έχουν οι αρμόδιοι επιστήμονες και μόνο, οι οποίοι και θα αποφαίνονται για κάθε περίπτωση.

Δε μπορώ να δεχτώ ότι η θανατική ποινή δεν αποτελεί φόβητρο - Αν όχι για όλους, τότε σίγουρα για τους πολλούς. Μπορεί σε κάποιες χώρες η θανατική ποινή να μη μείωσε την εγκληματικότητα, αλλά σίγουρα απέτρεψε παραπέρα εξάπλωσή της. Κάποιοι, θα το σκεφτούν διπλά, να διαπράξουν αποτρόπαια εγκλήματα, με τη θανατική ποινή να καραδοκεί.

Αλήθεια ξέρει κανείς άτομα που καταδικάζονται σε ισόβια, να τα εκτίουν κιόλας? Στα 20 χρόνια πανω - κάτω είναι έξω. Αλήθεια είναι δυνατό να πιστεύει κανείς ότι αυτά τα άτομα είναι πλέων ακίνδυνα?

Θα ήθελα να ξέρω ποιά θα ήταν η γνώμη όλων εκείνων που είναι κατά της ποινής του θανάτου, αν στενα συγγενικό τους πρόσωπο, είχε πέσει θύμα άγριου εγκλήματος. Θα ήταν πάλι κατά? Δε νομίζω. Πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση του συγγενή του θύματος και να προσπαθήσουμε να τον καταλάβουμε. Να νιώσουμε τη δίψα του όχι για εκδίκηση αλλά για ηθική ικανοποίηση. Είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνουμε αυτό - αλλά ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον. Εύχομαι ποτέ κανένας να μη βρεθεί στη θέση ενός τέτοιου ανθρώπου στη πραγματικότητα.

Τέλος γιατί θα πρέπει οι νομοταγείς πολίτες να πληρώνουν μέσω φόρων για τη συντήρηση ακραίων εγκληματιών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αυτό που θα πω παιδιά είναι ένα,από έξω από το χώρο πολλά τραγούδια ξέρουν,πάρτε το όπως νομίζετε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι θα πρέπει να συμβεί σε εμάς (δηλ. κάποιος να σκοτώσει κάποιον δικό μου) για καταλάβουμε τον πόνο, αυτό δεν μου λέει κάτι. Ναι. Θα πονάω. Ναι. Θα θέλω τον θάνατό του πάση θυσία! Ναι. Θα εκνευριζόμουν με την Πολιτεία εάν τον άφηνε έξω. Είμαι στην αντικειμενικότερη θέση να κρίνω σε αυτή την περίπτωση όμως;

Η κοινωνία βασίζεται στο συναίσθημα; Στον πόλεμο γιατί η μάνα που έχασε τον γιό της να μη δικαιωθεί; Γιατί να μην εκτελέσουν αυτόν που τον σκότωσε; Ξέρω γιατί θεωρείται άλλη περίπτωση, απλά το φέρνω ως παράδειγμα για το ότι το συναίσθημα δεν είναι ο θεμέλιος λίθος της παγκόσμιας κοινωνίας.

Τελος πάντων... Ας πει κ κάποιος άλλος την γνώμη του. Ότι είχα να πω το είπα νομίζω! :)

Crow, στους προβληματισμούς σου ιδιαίτερα για το σοφρωνιστικό σύστημα η συζήτηση πιο πάνω απαντάει ξεκάθαρα. Κανείς δεν είπε ότι είναι τέλειο. Στόχος μας θα πρέπει να είναι να το βελτιώσουμε! Ούτε εγώ θέλω ο εγκληματίας να βγαίνει έξω και να ξανασκοτώνει ή να ξαναβιάζει, πίστεψέ με... Δεν είναι η συμπάθειά μου τέτοιου είδους άτομα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι όμως το αν θα εκτελούν οι όχι. Το θέμα το πραγματικό και ο σοβαρός προβληματισμός είναι ποιούς θα εκτελούν και γιατί. Ο Michael Jackson πχ θεωρείται βιαστής ανηλικών. Είναι όμως πολύ πιθανό να τον κατηγορούν για να του φάνε τα λεφτά με τις αποζημιώσεις.
Θα κάνω λοιπό το ερώτημα: Πως θα ένιωθες αν ένας συγγενής σου θα πήγαινε στην καρέκλα αθώος επειδή μια τρελή πλήρωσε έναν "καλό" δικηγόρο.

Οπότε τα όρια και οι διαχωρισμοι δεν είναι τόσο ευδιάκριτοι. Και όσον αφορά τους νομοταγείς πολίτες που πληρώνουν εγκληματίες; Δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω με την άποψη ας τους σκοτώσουμε για να κάνουμε χώρο. Το θέμα είναι να βλέπουμε μπροστά. Να φτιάξουμε μια ποιότητα ζωής.

Στην αμερική τους δίνουν όπλα λες και είναι γλιφιτζούρια και του λένε ότι άμα τα χρησημοποιήσεις θα πας στην καρέκλα στην ουσία. Στατιστικά οι πιθανότητες είναι πολλές να τα χρησημοποιήσουν.

Ας δούμε λοιπόν πίσω από την εικόνα και ας μην λέμε κόψε ράψε και έγινε. Το θέμα είναι πιο βαθύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Δε μπορώ να δεχτώ ότι η ίδια η πολιτεία τον οδήγησε στα εγκλήματα αυτά. Τόσοι και τόσοι μεγάλωσαν σε δύσκολες συνθήκες, ΔΕΝ εξελίχθηκαν σε δολοφόνους κατα συρροή.
Ναι, αλλά δε μπορούμε και να αθωώσουμε την πολιτεία έτσι απλά.Έχει κι αυτή το μερίδιο της ευθύνης που της αναλογεί, όταν επιτρέπει την ύπαρξη των γκέτο.Σύμφωνοι, δε γίνονται όλοι εγκληματίες, δεν έχουν όλοι όμως και την ίδια ψυχοσύνθεση.Άλλοι επιρεάζονται πολύ άλλοι όχι.Είναι όμως σημαντικό το ποσοστό που τουλάχιστον ανήκει σε συμμορία.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Δε μπορώ να δεχτώ ότι η θανατική ποινή δεν αποτελεί φόβητρο - Αν όχι για όλους, τότε σίγουρα για τους πολλούς. Μπορεί σε κάποιες χώρες η θανατική ποινή να μη μείωσε την εγκληματικότητα, αλλά σίγουρα απέτρεψε παραπέρα εξάπλωσή της. Κάποιοι, θα το σκεφτούν διπλά, να διαπράξουν αποτρόπαια εγκλήματα, με τη θανατική ποινή να καραδοκεί.
Δηλαδή το να επικρατεί το κλίμα φόβου είναι η λύση?Έτσι κι αλλιώς κανένας δε σκέφτεται ότι
θα τον πιάσουν πριν κάνει κάποιο έγκλημα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Αλήθεια ξέρει κανείς άτομα που καταδικάζονται σε ισόβια, να τα εκτίουν κιόλας? Στα 20 χρόνια πανω - κάτω είναι έξω. Αλήθεια είναι δυνατό να πιστεύει κανείς ότι αυτά τα άτομα είναι πλέων ακίνδυνα?
Το ότι τα ισόβια δεν εφαρμόζονται στην πράξη είναι άλλο θέμα.Η λογική τους παραμένη σωστή.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Τέλος γιατί θα πρέπει οι νομοταγείς πολίτες να πληρώνουν μέσω φόρων για τη συντήρηση ακραίων εγκληματιών?
Γιατί δεν είναι οι ίδιοι εγκληματίες και να εγκρίνουν το θάνατο κάποιου."Από τον να τον πληρώνουμε, καλύτερα να τον σκοτώσουμε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Στα 20 χρόνια πανω - κάτω είναι έξω. Αλήθεια είναι δυνατό να πιστεύει κανείς ότι αυτά τα άτομα είναι πλέων ακίνδυνα?

ναι 50 χρονων, με 20 χρονια φυλακα στη πλατη του ειναι πραγματικα δημοσιος κυνδηνος, φυλαχτητε!

εχεις ακουσει ΕΝΑ εγγλημα να εχει γινει απο πρωιν ισοβητη?

αν ναι σε παρακαλω παρεπεμψε με...

Η θανατική ποινή όπου προβλέπεται απο το νόμο δεν ειναι εγκλημα γιατι προβλέπεται απο το νόμο.

οι νομοι ειναι αποκοιημα μιας διαδικασιας εξελικτικης που βασιζεται στη αναγκη επιβιωσης του ειδους, οχι ενα φιλοσοφικο αποκυημα που μας ηρθε ουρανοκατεβατο. Ως εκ τουτου ΥΠΑΡΧΟΥΝ σταθερες και απολυτες ηθικες αρχες που προστατευουν την διαιονηση του ειδους και ειναι κοινες στα περισοτερα θηλαστικα (κανιβαλισμος για παραδειγμα).

η θανατικη ποινη εφαρμοζεται μονο σε περιπτοσεις ανθρωποκτονιων.

υπαρχουν τρεις περιπτωσεις ανθρωποκτονιας

1) εγγληματα παθους
2) εγγληματα παραφροσυνης
3) εγγληματα που βασιζονται σε οικονομικα κινητρα

και στις τρεις περιπτοσεις η θανατικη ποινη δεν μπορει να κανει τιποτα για να αποτρεψει μελοντικα εγγληματα.

btw να ρωτησω κατι, γιατι η θανατικη ποινη ειναι αθεμιτη ενω η πληρης αρση δικαιοματων και ελευθεριων για το υπολοιπο της ζωης ενος ανθρωπου δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πφφφ, δικαιώματα των εγκληματιών και βλακείες, η θανατική ποινή θα έπρεπε να εκτελείτε επιτόπου για φονιάδες,εμπορούς ναρκωτικών,ληστές και διεφθαρμένους πάσης φύσεως.Γιατί να έπρεπε να μας ενδιαφέρει το παρελθόν του δράστη και τι τον οδήγησε σε ένα έγκλημα που την πλήρωσε κάποιος αθώος;Πίστεύω να έχετε ακούσει τι γινόταν όταν κυβερνούσε ο Βλαντ Τέπες(Vlad III Dracula) στην σημερινή Ρουμανία, ούτε κλέφτες υπήρχαν ούτε άτιμοι, γιατί ήξεραν ότι τους περιμένει το παλούκωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
:mad::mad::mad::mad::mad:

αμέ και επειδή θέλω εγώ να σε ενοχοποιήσω σου βάζω στο αυτοκίνητο 2 κιλάκια κοκαίνης φωνάζω την αστυνομία και σε ψοφάνε αυτοί....

αυτο μου μοιάζει με κρατικό μπόνους στους δολοφόνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top