• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αλλεργική ρινίτιδα

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ύποφέρει κανένας από αλλεργική ρινίτιδα και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε?

Μου δίνει ο αλλεργιολόγος ένα σπρέυ με κορτιζόνη το οποίο με πιάνει αλλά το πρόβλημα είναι ότι η χρήση του επιτρέπεται μόνο για 7 ή το πολύ μέχρι 10 μέρες ,διάστημα στο οποίο υποτίθεται θεραπεύεται, αλλά σε μένα τίποτα..οσο χρησιμοποιώ το σπρέυ όλα καλά μόλις το κόψω πάλι από την αρχή..Είναι ανυπόφορη η κατάσταση αλλά δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται για μεγαλύτερο διάστημα και ο γιατρός συστήνει υπομονή..Το ίδιο ισχύει και για το otrivin κ αυτό μόνο για 7 μέρες επιτρέπεται και δεν είναι και τόσο δραστικο ούτε το καταλληλότερο για την περίπτωση.. Τώρα άκουσα ότι κυκλοφορούν κάτι σπρέυ με θαλασσινό νερό που χρησιμοποιούνται όσο συχνά θέλεις αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι..Θα δοκιμάσω κ αυτά..
Αν ξέρετε κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσατε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Άααχ ντίντλ μου..ορίστε η πρώτη παθούσα..! :/: κι εγώ έχω αλλεργική ρινίτιδα,αλλά χρόνια(με πιάνει ανεξαρτήτου εποχής) και όχι εποχιακή+όταν με πιάνει,υποφέρω πολύ.. :( η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει κι εγώ διάφορα φάρμακα κατά καιρούς,αλλά δεν είδα καμία σημαντική βελτίωση...ο γιατρός μου λέει κάθε φορά να παίρνω τα "ζιρτέξ",αλλά τα αποφεύγω,γιατί έχουν κορτιζόνη(φυσικά,τα'χω δοκιμάσει,αλλά δεν έκαναν δουλειά)..τώρα από'κει και πέρα,έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα,όπως τα aerius (κάτι μικροσκοπικά μπλε χαπάκια),αλλά δεν μ'έπιασαν καθόλου..αυτό που είδα ότι είχε τα καλύτερα αποτελέσματα -σε σχέση πάντα με όλα τα υπόλοιπα- είναι ένα σπρέϋ για την μύτη (χωρίς κορτιζόνη,φυτικό),το "Nazaleeze",το οποίο δεν έχει καμία παρενέργεια,κλπ και μπορείς να το χρησιμοποιείς και προληπτικά..(δεν είναι υγρό σπρέϋ,αλλά σε μορφή "σκόνης" και,ουσιαστικά,όταν το εισπνέεις,δημιουργεί ένα προστατευτικό κάλλυμα σε κάθε ρουθούνι,έτσι ώστε να μην κατακάθεται εκεί η σκόνη,κλπ και σε πιάνει αλλεργία)..τώρα,γενικότερα,δεν είμαι και πολύ υπέρ των φαρμάκων,όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος,και αφού δεν με πιάνει και τίποτα απ'τα παραπάνω,όταν με πιάνει η αλλεργία,απλά προσπαθώ να κάνω υπομονή... :'( αν δω τα σκούρα,μπορεί να πάρω κανα "ντεπόν" (πωπω διαφήμιση στις φαρμακοβιομηχανίες σ'αυτό το thread.. :P),το οποίο πλάκα πλάκα,πολλές φορές,έχει φανεί χρήσιμο..βέβαια,το ότι όλα αυτά που σου ανέφερα δεν με βοηθάνε εμένα,δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύσει το ίδιο και για'σενα,απλά ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λιγάκι..καλό κουράγιο ντιντλ μου και περαστικούλια σου..! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
ο γιατρός μου λέει κάθε φορά να παίρνω τα "ζιρτέξ",αλλά τα αποφεύγω,γιατί έχουν κορτιζόνη(φυσικά,τα'χω δοκιμάσει,αλλά δεν έκαναν δουλειά)..τώρα από'κει και πέρα,έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα,όπως τα aerius (κάτι μικροσκοπικά μπλε χαπάκια),αλλά δεν μ'έπιασαν καθόλου..αυτό που είδα ότι είχε τα καλύτερα αποτελέσματα -σε σχέση πάντα με όλα τα υπόλοιπα- είναι ένα σπρέϋ για την μύτη (χωρίς κορτιζόνη,φυτικό),το "Nazaleeze",το οποίο δεν έχει καμία παρενέργεια,κλπ και μπορείς να το χρησιμοποιείς και προληπτικά

Εμένα με πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο ανελλιπώς!Απρίλη και Μαη υποφέρω..Αυτά τα χάπια που λες με την κορτιζόνη μου τα είχε δώσει παλαιότερα αλλα τα αποφεύγω γιατί είναι αρκετά βαριά..Εμένα μου δίνει το σπρέυ ντεξαριν(ή κάπως έτσι) με κορτιζόνη κ αυτό.Οσο το χρησιμοποιώ(ή ακόμα και το otrivin με βοηθάει) είμαι μια χαρά μόλις περάσει το 10 ήμερο όμως αρχίζει η δύσπνοια πάλι..Θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρέυ που λες πάντως. Αυτά τα άlλα με το θαλασσινό νερό δεν τα ξέρεις ε??Ενα το λένε phisiomer και το άλλο freenose της powerhealth???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy1147

Νεοφερμένος

Η fairy1147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:worry: Κουράγιο Diddle! Εγώ όπως σου είχα πει έπαιρνα το Free Nose για το κρύωμα και τώρα με την ιγμορίτιδα μου εδωσαν το Minalerg της Μινέρβα.Κοίτα τι γράφει στο χαρτάκι για το τελευταίο:
''Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία: Κορτικοστεροειδές-Αντιαλλεργικό (αναθεμα κι αν καταλαβαίνω τι εννοεί) &
Ενδείξεις:Αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της εποχιακής ή της χρόνιας αλλεργικής ρινίτιδας σε ενήλικες και παιδιά και της χρόνιας μη αλλεργικής ρινίτιδας μόνο σε ενήλικες.Αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της ρινικής απόφραξης, που σχετίζεται με ρινικούς πολύποδες στους ενήλικες.(Εμένα που έχω ιγμορίτιδα γιατί μου το έδώσε;Σχετιζονται όλα αυτά με το πρόβλημά μου...;:hmm: )''
Ρώτα Diddle αν σου κάνει.Εγώ πάντως δεν το χρησιμοποιώ μόνο για λίγες μέρες.Πρέπει να το τελειώσω.Κι έχω τουλαχιστον ένα μήνα που το παίρνώ και έχει ακόμη.
Δεν ξέρω αν σου λέω βλακείες γιατί το πρόβλημά μας είναι διαφορετικό.Εγω τι λέει το σπρέι μου σου λέω.Ρωτα αν θες κάποιον ειδικό.
Ας πούμε κάποιον απο την φαρμακευτική...!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Fairy:
Ας πούμε κάποιον απο την φαρμακευτική...!;)

Τhanks,θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρευ!
Χμμμμ....Ολο και κάποιον θα βρω...;) !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Εμένα με πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο ανελλιπώς!Απρίλη και Μαη υποφέρω..Αυτά τα χάπια που λες με την κορτιζόνη μου τα είχε δώσει παλαιότερα αλλα τα αποφεύγω γιατί είναι αρκετά βαριά..Εμένα μου δίνει το σπρέυ ντεξαριν(ή κάπως έτσι) με κορτιζόνη κ αυτό.Οσο το χρησιμοποιώ(ή ακόμα και το otrivin με βοηθάει) είμαι μια χαρά μόλις περάσει το 10 ήμερο όμως αρχίζει η δύσπνοια πάλι..Θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρέυ που λες πάντως. Αυτά τα άlλα με το θαλασσινό νερό δεν τα ξέρεις ε??Ενα το λένε phisiomer και το άλλο freenose της powerhealth???

όχι ντιντλ μου,δεν τα ξέρω τα φάρμακα που μου λες..απλά,δεν έχω ασχοληθεί περεταίρω,αφού μέχρι στιγμής ό,τι έχω δοκιμάσει,δεν βοηθάει...πάντως,θα ρωτήσω αν είναι,να μάθω περισσότερα..! :) θα σε ρωτήσω κάτι που μπορεί ν'ακουστεί χαζό,απλά δεν το πολυκατάλαβα,γι'αυτό..:worry: :redface: όταν λες ότι σε πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο,εννοείς ότι κάθε μέρα γι'αυτό το διάστημα έχεις αλλεργία..? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
όταν λες ότι σε πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο,εννοείς ότι κάθε μέρα γι'αυτό το διάστημα έχεις αλλεργία..? :hmm:

Ναι ναι κάθε μέρα αυτό το διάστημα των 2 μηνών είναι κλειστή η μύτη μου και δεν αναπνέω παρά μόνο από το στόμα χωρίς σπρέυ.Με σπρέυ είμαι μια χαρά!Εχω κάνει αλλεργικά τεστ και ξέρω τα φυτά που έχω αλλεργία..Ε όταν ανθίζουν τα συγκεκριμένα και κυκλοφορεί η γύρη τους στην ατμόσφαιρα και μέχρι τον Ιούνιο που αρχίζουν να ξεραίνονται έχω πρόβλημα. Αλλες χρονιές έχω πιο βαρύ και άλλες ελαφρύτερο..Γιαυτό ψάχνω κάτι αν υπάρχει που να βοηθάει αλλά μη κορτιζουνούχο ή που να μην προκαλεί εθισμό..Είχα δοκιμάσει κ το ροναλ που χρησιμοποιείται για όσο καιρό θέλεις και δεν έχει κορτιζόνη αλλα δεν έκανε απολύτως τίποτα..Λες κ ήταν απλό νεράκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γεια σας συμπάσχουσες!!!!!!
Λοιπόν έχω κι εγώ χρόνια αλλεργική ρινίτιδα και τίποτα δεν με ανακουφίζει.Μέχρι τα 18 μου είχα και διάφραγμα το οποίο αφαίρεσαι αλλά πριν ένα χρόνο μου διμιουργήθηκε (δεν θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπαν) κάτι σαν κιρσούς φανταστείτε απο το ένα ρουθούνι προς το άλλο...Κοινώς η μύτη μου δεν με αφήνει να πάρω ανάσα......Πέρα απο το οτριβίν που έχει παροδικά αποτελέσματα δοκίμασα και φυσικό ορό(και το ρονάλ φυσικός ορός δεν είναι; )που ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα μάλλον ενδείκνυται για αυτούς που θέλουν να καθαρίζουν την μύτη τους έτσι αντί να την φυσάνε....
Τεσπά επειδή η πάθηση μου τώρα θέλει επέμβαση είχα κλείσει ημερομηνία και ο ωριλα μου έφτιαξε ένα κοκτέηλ(έτσι το έλεγε)για να χρησιμοποιώ για 10 μέρες(τότε θα γινόταν το χειρουργείο)που πραγματικά με ανακούφισε αλλά δυστυχώς (επειδή ανέβαλλα το χειρουργείο) όταν μου τελείωσε δεν μου έδωσε άλλο.Μου πρότεινε όμως το Nasonex κάτι πιο δυνατό απο οτριβίν με περιορισμένη όμως χρήση (4 ψεκάσματα μαξιμουμ την μέρα).Εγώ το χρησιμοποιώ πριν κοιμηθώ και πραγματικά μου "ανοίγει" την μύτη, μάλιστα έχει τύχει και φορές να ξυπνήσω με "ανοιχτή" μύτη.
Γενικότερα όμως αυτές οι λύσεις είναι παροδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κι εγώ το nasonex (υποτίθεται ότι) χρησιμοποιώ, το οποίο και είναι κορτικοστεροειδές. παλαιότερα χρησιμοποιούσα το pulmicort (αν το γράφω σωστά). το περίεργο είναι πως εδώ κι ένα χρόνο περίπου το χρησιμοποιώ μόνο αν έχει έξαρση το πρόβλημα, αλλά παραδόξως σε αυτό το διάστημα με έχουν πιάσει 2-3 κρίσεις κατά τις οποίες για 15 μέρες περίπου η μύτη μου έτρεχε αίμα :worry: σε αρκετά ανησυχητικές ποσότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εμενα παλι το Nasonex δεν με βοηθουσε στο να ανασανω, αλλα στο να μειωθουν τα συμπτωματα αυτα καθαυτα της ρινιτιδας (φτερνισμα, ξυσιμο, κτλ) Το Ronal πιο πολυ με βοηθουσε! :hmm: Το Nasonex επισης, δεν το επαιρνα απο μονο του αλλα σε συνδυασμο με χαπια (τωρα δεν θυμαμαι το ονομα του), και με σταγονες για τα ματια ωστε να μην με "τρωνε" πολυ. Η μονη λυση παντως για οσους αντιμετωπιζουν εντονα προβληματα και για μεγαλες χρονικες περιοδους καθε χρονο, ειναι τα "εμβολια" (ετσι ονομαζονται ειτε τα κανονικα εμβολια , ειτε οι υπογλωσσιες σταγονες) Τις μεν σταγονες πρεπει να τις παιρνει το αλλεργικο ατομο καθε μερα για τρια περιπου χρονια χωρις διακοπη (επομενως χρειαζεται καποια υπευθυνοτητα εκ μερους του/της) τα δε κανονικα εμβολια μια φορα το μηνα (παλι επι δυο τρια χρονια νομιζω) Εγω ακολουθω την πρωτη μεθοδο, με φαρμακο το SUBLIVAC (της hal allergy)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αχαχα, και μαμώ τα ψοφίμια είμαστε όλοι δω πέρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κι εγώ το nasonex (υποτίθεται ότι) χρησιμοποιώ, το οποίο και είναι κορτικοστεροειδές. παλαιότερα χρησιμοποιούσα το pulmicort (αν το γράφω σωστά). το περίεργο είναι πως εδώ κι ένα χρόνο περίπου το χρησιμοποιώ μόνο αν έχει έξαρση το πρόβλημα, αλλά παραδόξως σε αυτό το διάστημα με έχουν πιάσει 2-3 κρίσεις κατά τις οποίες για 15 μέρες περίπου η μύτη μου έτρεχε αίμα :worry: σε αρκετά ανησυχητικές ποσότητες.
Τώρα αρχίζεις να ανησυχείς και μένα:worry: :worry: :worry:
Το Νasonex το χρησιμοποιούσες μέχρι και πριν ένα χρόνο σε καθημερινή βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
nop κλεφτρόνι. το pulmicort το χρησιμοποιούσα σε καθημερινή σχεδόν βάση (σε συνδυασμό με τα aerius χαπάκια). στη συνέχεια και ενώ είχε βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση μου, μου άλλαξε φάρμακο ο γιατρός και πήρα το nasonex (πριν ενάμισο χρόνο περίπου) το οποίο και δε χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου συστηματικά... τι να πω, πιθανότατα τα ποτάμια αίματος θα έχουν κάποια άλλη αιτία, μακάρι να ταν η μύτη μου το μοναδικό μου πρόβλημα :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
nop κλεφτρόνι. το pulmicort το χρησιμοποιούσα σε καθημερινή σχεδόν βάση (σε συνδυασμό με τα aerius χαπάκια). στη συνέχεια και ενώ είχε βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση μου, μου άλλαξε φάρμακο ο γιατρός και πήρα το nasonex (πριν ενάμισο χρόνο περίπου) το οποίο και δε χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου συστηματικά... τι να πω, πιθανότατα τα ποτάμια αίματος θα έχουν κάποια άλλη αιτία, μακάρι να ταν η μύτη μου το μοναδικό μου πρόβλημα :D.

Χα,χα,χα εμένα είναι το κυριότερο μου πρόβλημα, ό,τι και να της κάνω δεν με αφήνει ήσυχη:) Σε ρωτάω γιατί το χρησιμοποιώ καθε βράδυ αλλά το παρακάνω λιγουλάααακι με την δουολογία.....
Πάντως ένα πράγμα μόνο με καθησυχάζει, μιας και όπως πάει θα χάσω τελείως την όσφρηση μου που θα πάει δεν θα οξυνθεί κάποια άλλη αίσθηση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
άλλος για την αλλεργία μας!:P

Κι εγώ αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα...Τώρα με πιάνει την άνοιξη και αυτό το πολύ κρατάει μια μέρα....Και παλιά υπέφερα....Ο γιατρός μου, μου είχε δώσει να κάνω μια πολυ δυνατή ένεση ( αλλά ρε γμτ δεν θυμάμαι ποιο φάρμακο ήταν :() Από τότε έχει μειωθεί αισθητά η αλλεργία και ζω φυσιολογικά :P Δεν ρωτάς το γιατρό σου μήπως ξέρει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω δοκιμασει οοοοο, τι σπρει κυκλοφορει και κανενα δε μου εκανε ποτε τιποτα. τελικα τα τελευταια χρονια ζω απλα φυσωντας συνεχεια το φουγαρο μου και σχεδον ολοι οι φιλοι και γνωστοι το ξερουν και το διακωμωδουν, οποτε No Prob!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green Bunny

Νεοφερμένος

Η Green Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κατάλαβα, μεσ'τη χαρά είμαστε όλοι και κανείς δεν έχει παρορμήσεις τύπου "θα τα κάψω τα κ***φυτα" κτλ. Εγώ κάθε άνοιξη αγανακτώ και συνειδητοποιώ πόσο εύκολα γίνεται κανείς μαζικός δολοφόνος, ειδικά όταν με κοιτάνε να φυσάω τη μύτη μου, και το βλέμμα τους δείχνει ότι σκέφτονται πως έχω κάτι μεταξύ σύφιλης και κίτρινου πυρετού...

Οταν ξεκινάνε οι αλλεργίες, προσπαθώ να το χειριστώ "ψυχολογικά", δλδ να "πείσω" τον εαυτό μου ότι η γύρη είναι κάτι το άκακο, δεν θα μου κάνει τίποτα, να, τι ωραία που μυρίζει αυτό το λουλουδάκι...σνιφ σνιφ... και μετά τρεχάτε γιατί χανόμαστε, βοήθεια χριστιανοί κ τα συναφή.

Συμπάσχω με όσους δεν τους πιάνει το αέριους, παρομοίως... Σε 'μένα κάτι έκανε το κλαριτίν. (και το ζιρτέκ, αλλά εκεί δεν ξέρεις τελικά άν είναι χειρότερη η αλλεργία ή η μαστούρα). Η αλλεργιολόγος μου σύστησε κ αυτή διάφορα σπρέι, κατά την ταπεινή μου άποψη, πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλό.

Ετσι ξεκίνησα να την ψάχνω κάπως πιο εναλλακτικά. Υπάρχει η ομοιοπαθητική, σε εμένα δυστυχώς δεν έκανε τίποτα, μου έμειναν μόνο οι εξάρσεις των συμπτωμάτων, τις οποίες η ομοιοπαθητική αναπόφευκτα προκαλεί, πρωτού να θεραπεύσει (αν θεραπεύσει). Επιπλέον, οι αλλεργικές κρίσεις επεκτάθηκαν και στο πορτοφόλι μου.

Τελικά, ανακάλυψα κάτι που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ βοηθάει πολύ, εγώ όταν το κάνω, σχεδόν δεν έχω συμπτώματα. Αλλά δεν θα σας αρέσει, όπως δεν αρέσει κ' σε 'μένα... Είναι η λεγόμενη "δίαιτα του vegan". Τι σημαίνει αυτο? Κομμένα όλα τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης. Κρέας, γάλατα, γαλακτοκομικά, αβγά, βούτυρα, τυριά, τα βαριά τηγανιτά κτλ κτλ. Βοσκή φίλοι μου, βοσκή. Τώρα, δικαίως θα μου πείτε "τα σαδομαζοχιστικά σου αλλού". Τι να πω... Κ εγώ δεν το κάνω πάντα, αλλά η αλήθεια είναι ότι όσες φορές το έκανα, βοήθησε πολύ. Μετά τις πρώτες 2-3 μέρες βοσκής παρατήρησα μείωση των συμπτωμάτων, και όσο προχωρούσε η δίαιτα, τόσο βελτιωνόταν. Οι πιθανές παρενέργειες είναι έντονα όνειρα όπου θα καταναλώνετε με ρυθμούς καννίβαλου κρέατα, τυρόπιτες κτλ.

Μια άλλη λύση: στο Μοναστηράκι πουλάνε κάτι μάσκες του Πρώτου Παγκοσμίου, λογικά θα δουλεύουν. Πιθανές παρενέργειες : να βρεθείτε έγκλειστοι στο Δαφνί πρωτού να κάνετε "αψού".

Καλή τύχη σε όλους, είθε η Σόφτεξ να κάνει καμια έκπτωση στα χαρτομάντιλα και περιμένω τις εμπειρείες από τα πρωτοπαλλίκαρα που θα βγάλουν τη χαντζάρα, θα αρχίσουν να κόβουν μαρούλια και θα κάνουν τη δίαιτα του vegan. (Λέμε τώρα ;o))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoulina

Νεοφερμένος

Η efoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:) Γεια σας.
Η αλλεργική ρινίτιδα δυστυχώς είναι σχεδόν το μοναδικό θέμα που με έχει ταλαιπωρήσει τόοοσο πολύ.

Από μικρή είχα ψιλο-μπούκωμα, αλλά ο γιατρός είχε πει ότι είναι λόγω στραβού διαφράγματος.Και άλλωστε, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημμα με αυτό.Το αντιμετώπιζα με Ronal σπρέϋ.

Ωστόσο, πέρσι τον Ιούνιο άρχισα να έχω τέτοιο μούκωμα που δε μπορούσα να πάρω ανάσα καθόλου και το Ronal δεν με έπιανε.Πήγα στον ΩΡΛΑ και μου είπε πως έχω αλλεργική ρινίτιδα.Μου σύστησε να παίρνω Nasonex σπρέϋ μέχρι να τελειώσει και κάτι αντιϊσταμινικά χάπια (δεν τα θυμάμαι).Tα αντιϊσταμινικά μού προκάλεσαν πολύ υπνηλία, σε σημείο να μην μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα και οπότε τα αντικατέστησε με Aerius που ήταν ok... και το Nasonex δεν με ανακούφισε από το μπούκωμα πολύ.Μετά από ένα μήνα αυτής της αγωγής, η βελτίωση ήταν ελάχιστη. Αλλά τουλάχιστον, με έπιανε ξανά το Ronal.

Κάποιο μικρό διάστημα χρησιμοποιούσα Dexarine (κορτιζονούχο) σπρέϋ για την μύτη κ η μύτη γινόταν "τούνελ", αλλά δεν παύει να είναι δυνατό φάρμακο για να μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς φειδώ.

Τελευταία, η μύτη μου άρχισε να πονάει και να ματώνει λίγο στο χαρτο μάντηλο.Πήγα σε ΩΡΛΑ και μου είπε "ατροφική ρινίτιδα", "κόψτα όλα τα σπρέϋ, βάλε φυσικό ορό μόνο και πάρε αντιισταμινικά για 2 μήνες".
Στην αρχή ήταν ζόρικα, αλλά κόβοντάς τα όλα τα σπρέϋ (έχει μια εβδομάδα τώρα) και παίρνοντας μόνο Aerius είδα σημαντική βελτίωση.:clapup: Μακάρι να συνεχιστεί...

Παρεπιπτόντως, έχω δοκιμάσει και physiomer (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και Otrisalin (θαλασσινό νερό), αλλά δεν έκαναν σε εμένα απολύτως τίποτα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia

Νεοφερμένος

Η georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εμένα εκτός από το απίστευτο μπούκωμα μου έφερνε κι απίστευτους πονοκεφάλους! κι όταν λέμε για πονοκέφαλο μιλάμε για τέτοιο πράγμα που να μην μπορώ να κάνω τίποτα! μόνη λύση που έχω βρει είναι το Minalerg(το οποίο το παίρνω για αρκετές ημέρες) και το Ζιρτέκ. Τώρα έχω ξεκινήσει να κάνω ψεκασμούς προληπτικά με το Minalerg και το έχω γλυτώσει το μπούκωμα για την ώρα :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top